نمایش پست تنها
قدیمی 06-04-2012, 19:28   #2
Hamid
مدیر بازنشسته

Hamid آواتار ها

نقل قول:
نوشته اصلی توسط محب حیدر نمایش پست ها
یک سوال از همه ی اعضای انجمن دارم. من در زندگی غیر از امیرالمومنین و اهل بیت کسی را نمی شناسم . توی ذهنم سوال شده که جدیدا در دنیای مجازی دم از کسی به نام کوروش می زنند و به زبان او به اسلام توهین می کنند . میشه به من این شخصیت را معرفی کنید. بعض این مرد خیلی توی قلبم رفته.
سلام.

بهتر بود این سوال رو در بخش پرسش و پاسخ اعتقادی مطرح میکردین. چون کوروش خیلی به زرتشت مربوط نمیشه.

کوروش، یکی از پادشاهان قدرتمند هخامنشیان در ایران بوده که به روایت تاریخ، پادشاهی عادل و دانا بوده و تونسته قلمروی حکومت ایران رو در زمان خودش، به بزرگترین حد ممکن برسونه به حدی که محدوده ی ایران در زمان کوروش، از شمال به سیبری، از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان (که بعدها در زمان پادشاهان بعدی از جنوب گسترش یافت)، از شرق به چین و هند، و از غرب به دریای مدیترانه میرسیده. به عبارت امروزی، قلمروی کوروش، خاورمیانه و آسیای صغیر کنونی منهای شمال آفریقا میشده.

دوره ی حکومت کوروش، 30 سال بوده.

از رسوم و اخلاق خوب کوروش در تاریخ این چنین یاد شده که در جنگها از روشهای غیر انسانی برای تسلط استفاده نمیکرده و همچنین بعد از تصرف و پیروزی در جنگ، به افراد شکست خورده امان میداده و قتل عام راه نمینداخته به حدی که پادشاهان و بزرگان کشورهای مغلوب، به خاطر اخلاق خوب کوروش مجذوب او میشدند و برای فتح سایر کشورها به او مشورت داده و همکاری میکردند چرا که او رو پادشاهی لایق میدونستند.

از دیگر رسوم کوروش این بوده که به عقاید و نظرات مدهبی مردم هر کشوری که فتح میکرده احترام میذاشته و کسی رو مجبور به پذیرش عقاید خودش نمیکرده. فقط تنها نکته ی مهم برای کوروش این بوده که مذهب کسی بر تکفیر و خون ریزی دیگران بنا نشده باشه و اگه کسی در قلمروی حکومتیش، فساد و خونریزی به راه میانداخته، با او مقابله میکرده و به طرز عبادت و پرستش سایر مردم کاری نداشته.

همچنین باز از او اینطور در تاریخ به جا مونده که کوروش با وجود اون عظمت و حکومت بزرگ، مانند فرعونیان مصر و یا نمرود و سایر پادشاهان بزرگ، هیچگاه ادعای خدایی نکرد و همواره در همه جا خود را کوروش، پادشاه ایران زمین معرفی میکرده.

--------------------

در قرآن کریم داستانی از یکی از پیامبران پیشین که حکومت مقتدری هم داشته (به نام ذوالقرنین) در سوره ی کهف آمده:

نقل قول:
سوره كهف، آيات 83 تا 102

و يسلونك عن ذى القرنين قل سأتلوا عليكم منه ذكرا(83)
إنا مكنا له فى الارض و ءاتينه من كل شى ء سببا(84)
فأ تبع سببا(85)
حتى إ ذا بلغ مغرب الشمس وجدها تغرب فى عين حمئة و وجد عندها قوما قلنا يذا القرنين إما أن تعذب و إما أن تتخذ فيهم حسنا(86)
قال أما من ظلم فسوف نعذبه ثم يرد إلى ربه فيعذبه عذابا نكرا(87)
و أ ما من ءامن و عمل صلحا فله جزاء الحسنى و سنقول له من أمرنا يسرا(88)
ثم أتبع سببا(89)
حتى إ ذا بلغ مطلع الشمس وجدها تطلع على قوم لم نجعل لهم من دونها سترا(90)
كذلك و قد أ حطنا بما لديه خبرا(91)
ثم أتبع سببا(92)
حتى إذا بلغ بين السدين وجد من دونهما قوما لا يكادون يفقهون قولا(93)
قالوا يذا القرنين إن يأجوج و مأجوج مفسدون فى الارض فهل نجعل لك خرجا على أن تجعل بيننا و بينهم سدا(94)
قال ما مكنى فيه ربى خير فأ عينونى بقوة أ جعل بينكم و بينهم ردما(95)
ءاتونى زبر الحديد حتى إ ذا ساوى بين الصدفين قال انفخوا حتى إ ذا جعله نارا قال ءاتونى أفرغ عليه قطرا(96)
فما اسطعوا أ ن يظهروه و ما استطعوا له نقبا (97)
قال هذا رحمة من ربى فإ ذا جاء وعد ربى جعله دكاء و كان وعد ربى حقا(98)
و تركنا بعضهم يومئذ يموج فى بعض و نفخ فى الصور فجمعنهم جمعا(99)
و عرضنا جهنم يومئذ للكفرين عرضا(100)
الذين كانت أعينهم فى غطاء عن ذكرى و كانوا لا يستطيعون سمعا(101)
افحسب الذين كفروا أ ن يتخذوا عبادى من دونى اولياء انّا اعتدنا جهنم للكافرين نزولا (102)

ترجمه آيات
از تو از ذو القرنين پرسند. بگو: براى شما از او خبرى خواهم خواند ( 83 )
ما به او در زمين تمكين داديم و از هر چيز وسيله اى عطا كرديم ( 84 )
پس راهى را تعقيب كرد ( 85 )
چون به غروبگاه آفتاب رسيد آن را ديد كه در چشمهاى گل آلود فرو مى رود و نزديك چشمه گروهى را يافت. گفتيم اى ذو القرنين يا عذاب مى كنى يا ميان آن طريقهاى نيكو پيش مى گيرى ( 86 )
گفت: هر كه ستم كند زود باشد كه عذابش كنيم و پس از آن سوى پروردگارش برند و سخت عذابش كند (87)
و هر كه ايمان آورد و كار شايسته كند پاداش نيك دارد و او را فرمان خويش كارى آسان گوييم ( 88 )
و آنگاه راهى را دنبال كرد ( 89 )
تا به طلوع گاه خورشيد رسيد و آن را ديد كه بر قومى طلوع مى كند كه ايشان را در مقابل آفتاب پوششى نداده ايم ( 90 )
چنين بود و ما از آن چيزها كه نزد وى بود به طور كامل خبر داشتيم ( 91 )
آنگاه راهى را دنبال كرد ( 92 )
تا وقتى ميان دو كوه رسيد مقابل آن قومى را يافت كه سخن نمى فهميدند ( 93 )
گفتند: اى ذو القرنين ياجوج و ماجوج در اين سرزمين تباه كارند آيا براى تو خراجى مقرر داريم كه ميان ما و آنها سدى بنا كنى (94)
گفت: آن چيزها كه پروردگارم مرا تمكن آن را داده بهتر است مرا به نيرو كمك دهيد تا ميان شما و آنها حائلى كنم ( 95 )
قطعات آهن پيش من آريد تا چون ميان دو ديواره پر شد گفت: بدميد تا آن را بگداخت گفت: روى گداخته نزد من آريد تا بر آن بريزم ( 96 )
پس نتوانستند بر آن بالا روند، و نتوانستند آن را نقب زنند ( 97 )
گفت: اين رحمتى از جانب پروردگار من است و چون وعده پروردگارم بيايد آن را هموار سازد و وعده پروردگارم درست است ( 98 )
در آن روز بگذاريم شان كه چون موج در هم شوند و در صور دميده شود و جمعشان كنيم جمع كامل ( 99 )
آن روز جهنم را كاملا به كافران نشان دهيم ( 100 )
همان كسان كه ديدگانشان از ياد من در پرده بوده و شنيدن نمى توانسته اند ( 101 )
مگر كسانى كه كافرند پندارند كه سواى من بندگان مرا خدايان توانند گرفت كه ما جهنم را براى كافران محل فرود آمدنى آماده كره ايم ( 102 )
به عقیده ی اکثر مفسران، تنها کسی که در تاریخ باستان با خصوصیات ذکر شده درباره ی ذوالقرنین و قدرت حکومتی وی مطابقت میکنه، همین کوروش هست. فلذا وی به احتمال زیاد، یکی از پیامبران الهی هم بوده.
-------------

اما اینکه چرا امروزه برخی از سکولارهای تازه به دوران رسیده تلاش دارند که خودشون رو به کوروش بچسبونن؟ دلیلش واضحه. چون اگه همین کار رو هم نکنند، به واسطه ی نبود پشتوانه های فرهنگی قابل قبول برای عموم مردم، نظرات اونها خریداری نخواهد داشت. اینها معتقدند که نظریات کوروش رو دارن بیان میکنن و اسلام با ظهور خودش، همه ی این ارزشهایی که کوروش اونها رو بنا نهاده، از بین برده است و جنگ های پس از اسلام، علاوه بر اینکه مردم رو در اون جنگها مجبور به پذیرش عقیده ی اسلام کردند، کشور بزرگ ایران رو هم تکه پاره کرده و موجب غارت شدن ایران رو فراهم کرده اند.

این یک ظلم تاریخی بزرگ و تحریف عینی هستش که پیامبری از پیامبران خدا رو در مقابل پیامبر خاتم قرار دادند. دکتر حسن رحیم پور ازغدی، سلسله سخنرانی های مفصلی در باب کوروش و ذوالقرنین و در ادامه مراحل گسترش اسلام در ایران دارند که از صدا و سیمای خودمون هم بارها پخش شده و شما رو به پیدا کردن این سخنرانیها و گوش کردن اون دعوت میکنم. متاسفانه خودم نتونستم در اینترنت اینها رو پیدا کنم.

امیدوارم توضیحات مختصر بنده تا همینجا مورد استفاده قرار بگیره. ضمنا از لینکهای ویکیپدیای زیر هم میتنونین استفاده کنین:

کوروش بزرگ - ویکی‌پدیا
ذوالقرنین - ویکی‌پدیا

ان شاء الله سایر دوستان میان و نظرات بهتری ارائه میدند.

موفق باشین.
91/1/18
Hamid آنلاین نیست.  
The Following 7 Users Say Thank You to Hamid For This Useful Post: