نمایش پست تنها
قدیمی 29-10-2012, 08:39   #7
5227053076
حرفه ای
 
5227053076 آواتار ها
 
تاریخ عضویت: May 2012
نوشته ها: 918
Thanks: 5,348
Thanked 3,352 Times in 871 Posts
پیش فرض

نقل قول:
تفسير:

درباره منطقى بودن تعليمات اسلام و لزوم دعوت از راه استدلال ، نه از راه اجبار، در اين آيه تاكيد مى كند كه هيچگاه بتها و معبودهاى مشركان را دشنام ندهيد، زيرا اين عمل سبب مى شود كه آنها نيز نسبت به ساحت قدس ‍ خداوند همين كار را از روى ظلم و ستم و جهل و نادانى انجام دهند. (و لا تسبوا الذين يدعون من دون الله فيسبواالله عدوا بغير علم).

به طورى كه از بعضى روايات استفاده مى شود، جمعى از مؤ منان بر اثر ناراحتى شديد كه از مساله بت پرستى داشتند، گاهى بتهاى مشركان را به باد ناسزا گرفته و به آنها دشنام مى دادند، قرآن صريحا از اين موضوع ، نهى كرد و رعايت اصول ادب و عفت و نزاكت در بيان را حتى در برابر خرافى ترين و بدترين اديان ، لازم مى شمارد.

دليل اين موضوع ، روشن است ، زيرا با دشنام و ناسزا نمى توان كسى را از مسير غلط باز داشت ، بلكه به عكس ، تعصب شديد آميخته با جهالت كه در اينگونه افراد است ، سبب مى شود به اصطلاح روى دنده لجاجت افتاده ، در آئين باطل خود راسختر شوند، سهل است زبان به بدگوئى و توهين نسبت به ساحت قدس پروردگار بگشايند، زيرا هر گروه و ملتى نسبت به عقائد و اعمال خود، تعصب دارد، همانطور كه قرآن در جمله بعد مي‌گويد: ما اين چنين براى هر جمعيتى عملشان را زينت داديم. (كذلك زينا لكل امة عملهم). بازگشت همه آنها به سوى خدا است و به آنها خبر مى دهد كه چه اعمالى انجام داده اند. (ثم الى ربهم مرجعهم فينبئهم بما كانوا يعملون).

در روايات اسلامى نيز منطق قرآن در باره ترك دشنام به گمراهان و منحرفان ، تعقيب شده و پيشوايان بزرگ اسلام به مسلمانان دستور داده اند، هميشه روى منطق و استدلال تكيه كنند و به حربه بى حاصل دشنام نسبت به معتقدات مخالفان، متوسل نشوند، در نهج البلاغه مى خوانيم كه على (عليه السلام ) به جمعى از يارانش كه پيروان معاويه را در ايام جنگ صفين دشنام مى دادند مى فرماید: انى اكره لكم ان تكونوا سبابين و لكنكم لو وصفتم اعمالهم و ذكرتم حالهم كان اصوب فى القول و ابلغ فى العذر.

من خوش ندارم كه شما فحاش باشيد، اگر شما به جاى دشنام ، اعمال آنها را برشمريد و حالات آنها را متذكر شويد (و روى اعمالشان تجزيه و تحليل نمائيد) به حق و راستى نزديكتر است و براى اتمام حجت بهتر

تفسیر نمونه جلد ۵

این هم از تفسیر ...اگر قرار به آدرس دادن و به مخاطب واگذار کردن هایی مثل این:


نقل قول:
لطفا به تفسیر مجمع البیان و البرهان رجوع فرمائید تا حقیقت بر شما منکشف گردد.

باشد...سزاوار تر این است که تفسیر را در مقابل این جملات شما:


نقل قول:
و الا اگر این طور است، هیچ حقیقتی در عالم نباید گفت:
نباید گفت آل سعود کافرند چون وهابیان بدشان می آید و می گویند ایران کافر است
نباید گفت قاتلان حضرت زهراء علیها السلام کافرند چون عده خوششان نمی آید
نباید مرگ بر آمریکا گفت چون کفار آمریکا بدشان می آید و بر ایرانیان تروریست اطلاق میکنند
نباید از صدام و بن لادن بد گوئی نمود چون 100 ها هزار طرفدار دارند و بدشان می آید.
و ... پس بطلان استدلال شما واضح شد...
قرار داد و اجازه بدهیم دوستان ارتباط استدلال شما و تفسیر آیه مبارکه رو پیدا کنند...فکر می کنم نیاز به توضیح بیشتر نباشد...

نقل قول:
واقعا برخی از زرتشتی ها هم زرتشتی تر اند
مشکلی نیست!!! ...شما راحت باشید!!! ...کم کم داریم عادت می کنیم...مدیران محترم سعه صدر بالایی دارند...

امضای 5227053076


بدان كه «نفس»در هر حظّى كه از اين عالم مى برد،در «قلب» اثرى از آن واقع مى شود...و سبب تعلّقِ آن است به دنيا، و التذاذات هر چه بيشتر باشد،قلب از آن بيشتر تأثير پيدا مى كند و تعلق و حُبّش بيشتر مى گرددتا آن كه تمام وِجهه ى قلب،به دنيا و زخارف آن گردد، و اين منشأ مفاسد بسيارى است. تمام خطاهاى انسان و گرفتارى به معاصى و سيّئات،براى همين محبت و علاقه است،و از مفاسد بزرگ آن،چنان چه حضرت شيخ عارف ما، روحى فداه مى فرمودند آن است كه:

اگر محبت دنيا، صورت قلب انسان گردد و اُنس به او شديد شود، در وقت مردن كه براى او كشف شود كه حق تعالى او را از محبوبش جدا مى كند و ما بين او و مطلوباتش افتراق مى اندازد، با سخطناكى و بُغض به او از دنيا برود.
و اين فرمايش كمرشكن،بايد انسان راخيلى بيدار كندكه قلب خودرا خيلى نگاه دارد
امام خمینی
5227053076 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
The Following 2 Users Say Thank You to 5227053076 For This Useful Post: