انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان (http://www.nooreaseman.com/)
-   گالري تصاویر اسلامی (http://www.nooreaseman.com/forum125/)
-   -   تصاویر منتشر نشده از حرمین عسکریین (http://www.nooreaseman.com/forum125/thread47744.html)

محبّ الزهراء 20-01-2013 06:41

تصاویر منتشر نشده از حرمین عسکریین
 
تصاویر منتشر نشده از حرمین عسگریین


به نقل از عقیق، اینجا سامراست، قبور مطهر امام هادی(ع) و امام حسن عسكری(ع). جایی كه این روزها ضریح موقتی دور تا دور آن را گرفته است. به جز این دو امام ، این شخصیت‌ها نیز در ضریح امامین عسكریین مدفونند:

نرجس خاتون
نرجس خاتون، مادر بزرگوار حضرت ولی عصر(عج)، در 260 ق از دنیا رفت و در كنار قبر دو امام بزرگوار، داخل ضریح آن‌ها، به خاك سپرده شد. این بانوی بزرگوار فرزند شیوعا، پسر قیصر روم، بود كه به عنوان كنیز به سامراء آمد و حكیمه خاتون او را به امام حسن عسكری بخشید. نام این بانو در روم « ملیكا » بود و از نسب مادری به شمعون و همچنین حواریین حضرت مسیح می‌رسید. پس از پذیرش اسلام نام وی به « نرجس » تغییر یافت اما به نام‌های دیگری چون ریحانه، سوسن و صیقل نیز نامیده می‌شد. این بزرگوار پس از فوت، در خانه امام حسن عسكری در محل سكونت خویش، كنار امام دفن شد كه اكنون داخل ضریح مطهر امامین و پشت سر آن‌ها قرار دارد.


حكیمه خاتون
حكیمه خاتون، دختر بزرگوار امام جواد(ع) و عمه امام حسن عسكری(ع)، در دوران غیبت صغری به عنوان وكیل و نماینده حضرت مهدی (عج) بود. به هنگام رحلت امام جواد(ع)، او كه كودكی بیش نبود، تحت سرپرستی امام هادی(ع) قرارگرفت و در زهد و تقوا سرآمد زنان عصر خود شد. از افتخارات این بانوی بزرگوار تربیت و سرپرستی نرجس خاتون، مادر امام زمان (عج)، بود. وی در 274ق وفات یافت و داخل خانه امام هادی(ع) دفن شد. این بانو را در سمت پایین پای امام عسكری (ع) و امام هادی (ع) به خاك سپردند .حدیثه، ام العسكری
مادر حضرت امام حسن عسكری(ع) را به سبب آن كه جده امام زمان است به « جدّه » یاد كرده‌اند. نام‌های این زن با تقوا و زاهد، حدیث، حدیثه، سوسن، سلیل و ریحانه بوده است. در متون از وی با عنوان « وكیل » یا « نماینده حضرت مهدی(عج) » یاد شده است. زیرا شیعیان از حكیمه خاتون، عمه امام حسن عسكری(ع)، در زمان غیبت صغری سؤال كردند كه اینك به چه كسی رجوع كنند. ایشان گفت: « به جدّه » ؛ یعنی مادر ابی محمد(ع). مادر امام حسن(ع) تا 262 ق زنده بود. او را پس از فوت در آستان عسكریین، در خانه مسكونی خود، به خاك سپردند.

حسین بن علی
حسین فرزند امام هادی(ع) و برادر امام حسن عسكری(ع) است. او و امام حسن عسكری را « سبطین » می‌خواندند. حسین به امامت برادر خود، امام حسن عسكری(ع)، ایمان داشت و از پیروان او بود. وی را از عابدان و زاهدان زمان خود دانسته‌اند. گویند صدای حضرت حجت شبیه صدای عمویش حسین بود. این بزرگوار در پایین پای مبارك امام هادی(ع) و عسكری(ع) دفن شده است.
ابوعبدالله جعفر بن علی
ابو عبدالله جعفر فرزند امام علی النقی(ع) است. او را پس از فوت، در خانه پدرش، همان جا كه امام هادی دفن است، به خاك سپردند.

سمانه بنت علی
سمانه یا سمانه مغربیه، مادر امام هادی(ع)، ملقب به « ام الفضل » و « سیده »، از زنان فاضل و زاهد روزگار بود كه بیشتر روزها را روزه داشت و شب‌ها به نیایش می‌پرداخت. او در خانه امام هادی(ع) از دنیا رفت و درهمان جا، كنار فرزندش، دفن شد.

ابوهاشم جعفری
داوود بن قاسم فرزند اسحاق بن عبدالله بن جعفر بن ابی طالب و از نواده‌های جعفر طیار است. قبر او در داخل ضریح و آستان عسكریین قرار دارد. این بزرگوار از مادر به محمد بن ابی بكر نسب می‌برد زیرا مادرش، ام حكیم، دختر قاسم بن محمد بن ابی بكر است. او محضر پنج امام را درك كرد و از یاران امام رضا(ع)، امام جواد(ع)، امام هادی(ع) و امام عسكری(ع) شمرده شده است.
به گفته «تقویم شیعه» حرم شریف امامان هادی و عسكری علیهما السلام در سامرا، قریب 13 بار در طول تاریخ به دست ناصبی‌ها تخریب شده و توسط محبان اهل بیت(ع) تجدید بنا شده است.مراحل ساخت ضریح مطهر امامین عسگریین چندی پیش در قم آغاز شد و هم اكنون نیز ادامه دارد .در این كارگاه درب‌های حرم مطهر عسكریین نیز در حال ساخت می‌باشد.


اکنون ساعت 13:06 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.

Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1