شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > ادیان ، مذاهب و فرق دیگر


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 27-07-2011, 11:13   #1
مدیربازنشسته
 
paradise آواتار ها
 
تاریخ عضویت: May 2010
نوشته ها: 3,035
Thanks: 11,530
Thanked 9,195 Times in 2,641 Posts
پیش فرض پیشینه اسلام باوری در شبه قاره هند


هند كشوري است پهناور با وسعتي بيش از 3ميليون كيلومترمربع و جمعيتي حدودا يك ميليارد نفر كه در جنوب‌آسيا واقع شده است. آمارهاي رسمي، حاكي از وجود اديان متعدد در اين كشور است. تنوع ملت‌ها و اديان سبب شده كه نام كشور 72 ملت روي اين سرزمين نهاده شود.
پيشينه ورود اسلام به هند به اواخر قرن اول هجري و با سقوط پادشاهي ساساني باز مي‌گردد. در اين زمان تا قرن چهارم نفوذ اسلام در اين سرزمين بيشتر از طريق دادوستد بود و اسلام از راه تجار مسلماني كه به منظور انجام امور تجاري به اين كشور آمده بودند، وارد شد. تماس‌ها و ارتباط‌هاي گوناگون علمي و فرهنگي و ترجمه متقابل علوم اسلامي در قرن سوم و چهارم هجري زمينه‌ساز تمدني بزرگ در اين سرزمين شد و هندي‌هاي غيرمسلمان تحت تاثير هندي‌هاي مسلمان بسياري از آداب و رسوم آنها را پذيرفتند. اولين حملات جدي اسلامي به شبه‌قاره هند در 2قرن 9 و 11 بود.
در اواخر قرن نهم هجري سرزمين هندوستان ميان تعداد زيادي از دولت‌هاي هندو و مسلمان تقسيم شد. با تاسيس دولت گوركاني در هند وحدت سياسي هند تحقق يافت و نفوذ مسلمانان به حداكثر رسيد. اين دولت از جمله دولت‌هاي بزرگ اسلام به شمار مي‌آيد و در تاريخ و تمدن آن نقش بسزايي دارد.
از مهم‌ترين امپراتوري‌هاي اسلامي هند، امپراتوري مغول بود كه در سال933 هند را فتح كرد و طي سال‌هاي اندكي بعد، قسمت اعظم شمال هند را زير سيطره خود درآوردند. آنها بيش از 3 قرن در هند فرمانروايي كردند. بعد از آن استعمار سودجو و تفرقه‌افكن بريتانيا رسما با تبعيد آخرين امپراتور ضعيف و پير مغول به رانگون ـ برمه ـ و انقراض سلسله تيموريان هند آغاز شد و اين زماني بود كه پس از سال‌ها استثمار مردم هند به دست كمپاني هند شرقي، با اجراي قانوني كه پارلمان بريتانيا تصويب كرد، هندوستان به طور رسمي و علني در شمار متصرفات دولت بريتانيا درآمد و تا سال 1947 حكمرانان بريتانيايي منتصب از جانب دولت انگليس با عنوان نايب‌السلطنه پادشاه انگليس برآن كشور حكومت راندند.با تسلط استعمارگران اروپايي بر كشورهاي اروپايي بر كشورهاي اسلامي 2 نوع واكنش عليه آنان به وجود آمد:
1ـ واكنش ملي‌گرايان كه توسط روشنفكران تحصيلكرده در مدارس و مراكز آموزشي و تحت تاثير تفكر ملي‌گرايي غرب قرار داشت.
2ـ واكنش دين‌گرايانه، اين واكنش ريشه در تمدن و فرهنگ بومي جوامع اسلامي داشت.
در روند شكل‌گيري حركت‌هاي ضداستعماري هند احزاب و گروه‌هاي مختلفي تاسيس شد كه بزرگ‌ترين اين احزاب ـ مسلم ليگ ـ و حزب كنگره بود. بزرگ‌ترين جنبش سياسي مسلمانان كه براي استقرار حكومت اسلامي در هند مي‌كوشيد و از حكومت‌هاي اسلامي سرزمين‌هاي ديگر نيز حمايت مي‌كرد، جنبش خلافت بود. اين جنبش از مدافعان سرسخت اسلام سنتي بودند كه پس از فروپاشي امپراتوري عثماني، نگراني نابودي آن وجود داشت. ايدئولوژي بسياري از رهبران جنبش خلافت، زمينه‌ساز مهم افكار سياسي مسلمانان بود كه در دهه 1940 تجزيه جامعه مسلمانان را امكان‌پذير ساخت. در واكنش به چنين افكار تندي، نهضت پان‌اسلاميسم شكل گرفت كه بر وحدت سياسي و مذهبي همه مسلمانان تاكيد داشت.
جبهه مسلم ليگ و پيروان آنها بر اين باور بودند كه در اسلام سياست و مذهب دو مفهوم جدا از هم نيستند.
در ادامه اين روند، نهضت‌هاي اصلاحي در هند شكل گرفت كه به طور عملي به مبارزه عليه استعمار پرداختندكه عبارتند از:
1ـ نهضت شاه ولي‌الله دهلوي كه نهضتي فكري، علمي، اجتماعي و سياسي بود.
2ـ نهضت سيداحمدخان، وي معتقد بود بايد در جهت ايجاد مفاهمت و همكاري با دولت دست‌نشانده بريتانيا به منظور بهره‌برداري از امكانات جديد روز در جهت رشد جامعه مسلمانان كوشيد.
3ـ نهضت علامه محمد اقبال، مهم‌ترين ويژگي انديشه او اعتدال‌خواهي بود كه كوشيد راهي ميان سنت‌گرايي و تجددگرايي بگشايد. اقبال را معمار پاكستان مي‌گويند چرا كه طرح تشكيل دولت اسلامي جديد را در داخل قلمرو هند بزرگ ارائه كرد.بنابراين اصل موجوديت كشور پاكستان بر‌مبناي فرهنگ و اصالت اسلامي بنيان‌گذاري شده است زيرا انگيزه اسلامي تنها انگيزه‌اي بود كه مسلمانان هند را به جدايي از هندوها وا داشت. مسلمانان هندي از فعال‌ترين اقليت‌هاي مسلمان جهان به شمار مي‌روند.
به منظور آگاه كردن مسلمانان با علوم اسلامي و مسائل اسلامي ـ دارالعلوم ديوبند ـ در سال 1867 در دهكده ديوبند تاسيس شد كه از قديمي‌ترين موسسات آموزش اسلام در هند به‌شمار مي‌رود. اين مدرسه، مدرسه علوم ديني محافظه‌كاري بود و با تعاليم مكتب فقه حنفي مطابقت داشت و هدفش آن بود تا علماي دانش‌آموخته‌اي را تربيت كند كه در مقام ائمه‌جماعات، نويسنده، واعظ و مدرس براي صيانت وحدت جامعه مسلمانان مصرانه بكوشند.
بعد از اين در سال 1875سنگ بناي دانشگاه اسلامي عليگر در شهر عليگر براي مسلمانان نهاده شد. در سال 1875در شهر عليگر مدرسه‌اي به نام مدرسه العلوم به منظور بالا بردن سطح دانش مسلمانان تاسيس شد كه بعد‌ها توسعه يافت و توسعه آن اساس دانشگاه اسلامي عليگر را بنا نهاد و در سال1920 اين دانشكده با نام دانشگاه اسلامي عليگر آغاز به كار كرد. ندوه‌العلما در سال 1894 تاسيس شد تا موسسه آموزشي ميانه‌روي باشد حد‌فاصل بين عليگر تندرو و ديوبند محافظه‌كار.
ندوه‌العلما موفق نشد كه هر دو نوع تعليم و تربيت يعني هم مذهبي و هم غيرمذهبي را در كنار يكديگر قرار دهد. اين موسسه، محيط محافظه‌كاري را گسترش داد. غرض از تاسيس دارالعلوم و ندوه‌العلما اين بود كه كوشش كنند تا مسلمانان را به هويت اسلامي خودآگاه سازند و از قدرت معنوي يا جنبه الوهيت اسلامي آن جامعه حمايت كنند و به دولت هشدار دهند كه علما هيچ‌گونه تجاوزي را در زمينه مسائل تخصصي خود يعني تفسير و آموزش مذهبي تحمل نخواهدكرد. درك اينچنيني نتيجه اين مبارزات بر چيده شدن بساط حكومت بريتانيا در هند بود كه به بهاي تجزيه آن كشور شد و پاكستان امروزي محصول اين اتفاق است.


صديقه بالي لاشك
روزنامه جام جم
paradise آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
اسلام،شبه،قاره،هند


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
متن كامل وصیت‌نامه الهی سیاسی امام خمینی(ره) mohy رهبری 1 29-06-2012 21:49
راهها و ابزار نفوذ استعمار در جهان اسلام از دیدگاه استاد مطهری paradise مباحث ديگر بخش اسلامی 0 14-02-2011 11:10
آشنایی با عرفان و تصوف اسلامی محسن رحمتی عرفان 2 10-12-2010 23:18
اسلام و اينترنت (رابطه مذهب اسلام و گسترش اينترنت) mashti معرفی وبلاگ ها و وب سایت های اسلامی 0 02-09-2008 19:08

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 09:32 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1