شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > ادیان ، مذاهب و فرق دیگر > مسیحیت


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 03-08-2011, 21:32   #1
مدیر ارشد انجمنهای نور آسمان
 
خادم الزینب آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Oct 2010
محل سکونت: مازندران
نوشته ها: 13,468
Thanks: 7,301
Thanked 27,118 Times in 7,239 Posts
پیش فرض اِنجیل یا اناجیل؟!

اِنجیل یا اناجیل؟!


انجیل کلمه ای است یونانى و معنیش مژده است. مسیحیان از این جهت آنرا مژده میدانند که به اعتقاد آنها حضرت عیسى(ع) خود را فداى مردم کرد تا همه مردم را از آتش دوزخ بخرد، و این کتب اناجیل آنها مژده بهشت است، کتاب آسمانى که به حضرت عیسى(ع) نازل شده است.
نام این کتاب دوازده بار در قرآن مجید ذکر شده است. قرآن، انجیل را کتاب خدا میداند: (و انزل التوراة و الانجیل من قبل هدى للناس و انزل الفرقان)ولى آن انجیل را کتاب آسمانى میداند که مشتمل بر احکام و تکالیف بشر باشد و زندگى او را تنظیم کند و سر و سامان بخشد ـ چنانکه شأن ادیان الهى است ـ (و لیحکم اهل الانجیل بما انزل الله)و (و آتیناه الانجیل فیه هدى و نور)، انجیلى که به آمدن پیغمبر بعد و کتاب بعد از خود مژده دهد و پیامبر و کتاب پیش از خود را تصدیق نماید: (و مصدقا لما بین یدیه من التوراة) و (الذین یتبعون الرسول النبى الامی الذى یجدونه مکتوبا عندهم فى التوراة و الانجیل)، و قرآن یک انجیل را می شناسد نه اناجیل را، انجیلى که مشتمل بر کلام خدا باشد نه گفتار خود حضرت عیسى (ع) و رسولان، و نه انجیلى که پس از ارتحال حضرت عیسى (ع) تدوین شده باشد.


فرید وجدى می نویسد: اناجیل اکنون نزد مسیحیان چهار است:


انجیل متى که از همه اناجیل قدیمتر و به سى سال بعد از عیسى در اورشلیم به زبان عبرى نوشته شده است .
انجیل مرقس پس از متى به زبان یونانى نوشته شد و حدود 66 م منتشر گشت.
انجیل لوقا سوّمین انجیل است که پس از آن دو انجیل نوشته شده است .
انجیل یوحنا شصت سال پس از مسیح یعنى سال 93 م نوشته شده است .
این چهار انجیل را مسیحیان معتبر می دانند و می گویند روح الامین جبرئیل اینها را به نویسندگانش به وحى آورده و اناجیل زیادى (که تا صد انجیل گفته اند) بعداً پدید آمد و کلیسا آنها را نامعتبر شمرد، از آن جمله است انجیل «میلاد مریم و طفولیت مسیح» که آنرا به متى نسبت دهند و گویند نسخه هاى آن مفقود شده بوده و دانشمند «نهیلو» که آن را منتشر نموده خود به نسخه هایى که بدان اطمینان حاصل کند که آن از متى است، دست نیافته است .
و دیگر انجیل «توما اسرائیلى» است که دانشمند «کوتلیه» نسخه هایى از آن را در کتابخانه ملک بجست که به زبان یونانى و در قرن 15 نسخه بردارى شده بود، وى در اروپا آن را منتشر ساخت.و دیگر انجیل «ژاک اصغر» که «گیوم بوستل» آن را در سفرهاى توریستى خود به دست آورد و به سال 1552 در شهر بال به چاپ رساند و سپس در «استراسبورگ» آلمان چاپ شد و مسیحیان علیه گیوم شورش نمودند که وى آن را جهت لکه دار ساختن دین مسیح منتشر نموده و پس از آن دانشمند «نیاندر» با تغییراتى آن را مجدداً به چاپ رساند.
و دیگر انجیل «نیکودیم» که در قرون وسطى پدید آمد و منتشر گشت.


و دیگر انجیل «طفوله ـ کودکى» که در اصل به زبان یونانى بوده و دانشمند «هنرى سیک» در قرن 17 به نسخه ها یی از آن به زبان عبرى دست یافت و در اروپا آن را به چاپ رساند و آن منسوب است به حوارى بطرس و دیگر «مرسیون» که طایفه «مرسیونى» آن را معتبر شمارند . (دائرة المعارف فرید وجدى)
سه انجیل متى و مرقس و لوقا هریک شرح مختصرى از زندگانى و تعلیمات و مرگ و قیام مسیح را دارند ولى انجیل یوحنا مختصرى از اتفاقات مهم مربوط به زندگى مسیح را دارد به اضافه تعلیمات روحانى و اوامر او که در سایر اناجیل بدان توجهى نشده است .


انجیل یوحنا بیش از دیگر اناجیل به الوهیت مسیح متعرض شده و مقاومت فریسیان در برابر مسیح و گفته هاى او در هفته پیش از واقعه صلیب و ماجراى احیاى ایل عاذر را به تفصیل ذکر میکند ولى برخى مطالب را چون داستان میلاد و صعود مسیح و عشاء ربّانى و از این قبیل عجایب که سه انجیل دیگر آورده اند متعرض نشده و از این رو محققان گفته اند که یوحنا از آن سه متاخرتر است و معلوم میشود نویسندگان یوحنا به مطالب آن سه آگاه بوده اند و نخواسته اند تکرار کنند. به هر حال هیچ یک از چهار انجیل معروف در زمان حضرت مسیح نوشته نشده ولى خود مسیحیان مدعیند که لوقا و مرقس از شاگردان وى بوده اند. (منجد و دهخدا)


و یکى از اناجیل انجیل «برنابا» است که پاپ جلاسیوس که به سال 492 میلادى بر تخت پاپى نشست آن را تحریم نمود بدین جهت که آن با دیگر اناجیل مخالف بود زیرا آن انجیل کشته شدن مسیح و غفران ذنوب محض درآمدن به دین مسیح را رد می کرد، و به آمدن پیغمر اسلام تصریح داشت. این انجیل قرنها ناپدید بود تا در قرن 16 میلادى اسقفى به نام «فراموینو» یک نسخه آن را به زبان ایتالیائى در کتابخانه «اسکوتز» پنجم بدست آورد و در آستین خود پنهان کرد و در فرصت هاى مناسب آن را به دقت مطالعه کرد و در پرتو آن به اسلام هدایت یافت و در اوائل قرن 18 نیز نسخه اى از آن به زبان اسپانیائى به دست آمد و پس از آن توسط دکتور «منکهوس» به زبان انگلیسى ترجمه شد و به سال 1908 دکتر خلیل سعادت آن را به زبان عربى ترجمه کرد و اخیراً دانشمند ارجمند حیدر قلى خان سردار کابلى آن را به فارسى ترجمه نمود و در کرمانشاه به چاپ رسید. (قاموس قرآن)
از امام صادق (ع) روایت شده که انجیل در شب دوازدهم ماه رمضان نازل شده است.


حضرت رضا (ع) در آن جلسه بحث و مناظره که مأمون ترتیب داده بود به جاثلیق گفت: هیچ می دانى این اختلاف که در انجیل دیده می شود از کى شروع شده؟ گفت: نمیدانم، فرمود: همان روزى که انجیل (به دست یهود) ناپدید شد، ملت نصارى نزد علماى خود آمدند و گفتند: حال که عیسى کشته شد و انجیل را هم از دست دادیم و شما علماى ما هستید از انجیل چه دارید؟ لوقا و مرقابوس گفتند: هیچ واهمه نداشته باشید که انجیل در سینه ما است و تمامی اسفار آن را به شما خواهیم رساند و شما کلیساها را خالى مگذارید. سپس لوقا و مرقابوس و یوحنّا و متّى دور هم نشستند و این انجیل را ساختند و در اختیار شما گذاشتند در صورتى که این چهار نفر شاگردان ِ شاگردان اول (مسیح) بودند...
نقل است که در انجیل آمده که خداوند فرمود: چرا به دین عمل نمی نمائید و همواره خطا می کنید، مگر نمی دانید که عذاب من در انتظار شما است؟ حکم به جور و ستم مکنید که از جانب من به عذاب شما حکم خواهد شد، به همین پیمان هایی که به مردم می دهید برایتان پیمانه داده شود و طبق همین قضاوت خودتان علیه شما قضاوت خواهد شد
. (بحار: 14 و 77 و 98)امضای خادم الزینب
بكوش عظمت در نگاه تو باشد نه در آنچه بدان می نگری...


چیزی و نفهمیدی منکرش نباش...
خادم الزینب آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 4 Users Say Thank You to خادم الزینب For This Useful Post:
قدیمی 03-08-2011, 21:58   #2
کاربر کوشا
 
LIGHT-KNIGHT آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2011
محل سکونت: همدان
نوشته ها: 391
Thanks: 1,513
Thanked 724 Times in 292 Posts
پیش فرض

راستی یک نکته اون اناجیل رد شده بعدا پدید نیامدن قبلا پدید امدن(قبل از تایید 4 انجیل فعلی)

امضای LIGHT-KNIGHT غیبت 9 ماهه از 90/6 تا 91/3:50
به مدت 9 ماه نیستم

http://zohor.samenblog.com
LIGHT-KNIGHT آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following User Says Thank You to LIGHT-KNIGHT For This Useful Post:
قدیمی 04-08-2011, 09:30   #3
کاربر تازه کار
 
mojahede313 آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jul 2011
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 68
Thanks: 21
Thanked 110 Times in 43 Posts
پیش فرض

البته یک انجیل دیگر هست که در فلسطین اشغالی کشف شده و در نزدیکی بحر المیت که پس از کشف و برسی به کلی اون رو مخفی کردند و به هیچ وجه اجازه ی انتشار اون رو صادر نکردند حتی برای متخصصان و پژوهشگران مسیحی! دلیلش هم اینست که مطالبی که در اون ذکر شده در خیلی از جاها با مطالب چهار انجیل قانونی مسیحین مخالفت داره و نکته ی مهم تر اینه که از تمامی اناجیل ذکر شده متقدم تره، یعنی حتی از لحاظ تاریخی نسبت به اناجیل دیگه سندیت بیشتری داره چون در زمان خود عیسی نگاشته شده! و الله اعلم که محتوای اون چی هست!

امضای mojahede313 مسئولیت ما، مسئولیت تاریخ است؛بگذارید بگویند حکومت دیگری بعد از حکومت علی بود به اسم حکومت خمینی که با هیچ ناحقی نساخت تا سرنگون شد؛ ما از سرنگونی نمی ترسیم، از انحراف می‌ترسیم!
شهید غلام‌علی پیچک
mojahede313 آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following User Says Thank You to mojahede313 For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمانکاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 16:56 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1