شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > ادیان ، مذاهب و فرق دیگر > یهود


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 05-08-2011, 05:22   #1
مدیرکل انجمنهای نور آسمان
 
vorojax آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jun 2008
محل سکونت: همشهری حضرت عشق
نوشته ها: 7,299
Thanks: 6,151
Thanked 11,544 Times in 3,558 Posts
پیش فرض تورات سامري

نویسنده : محمد بخارائي (رفايي)

این عنوان در مورد نسخه­ای از پنج سفر[1] اول کتاب مقدس یهودیان (که به آن "اسفار پنج­گانه" نیز گفته می‏شود) به کار می­رود که مورد استفاده یهودیان سامری بوده است.
تورات سامری از پنج "سِفر" تشکیل شده است که عبارت است از همان پنج سفر معروف:
برشیت בראשית (پیدایش)
شموت שמות (خروج)
وییقرا ויקרא (لاویان)
بمدیبار במדבר (اعداد)
دواریم דברים (تثنیه)
اولین نسخه از این تورات برای اولین بار توسط شخصی به نام "پیترو دلا" در سال 1616 به دست دانشمندان کتاب مقدس رسید. دلا این نسخه را از دمشق خریداری کرده بود. بعد از آن افراد دیگری نسخه­های دیگری از آن و نیز کتاب معروف به "تارگوم"[2] (ترجم) و کتبی در مورد ادبیات سامری را به اروپا منتقل کردند.[3]
در مجموع، امروزه ما سه نسخه­ی مشهور و متفاوت را از تورات می‏بینیم که نسخه­های دیگر، از این سه نسخه اصلی منشعب و چاپ و منتشر می‏شوند. نسخه عبری، سامری و یونانی.

انتشار تورات سامری
تورات سامری اولین بار در سال 1629 و سپس در سال 1657 پاریس به چاپ رسید. از این زمان به بعد در میان دانشمندان بحث زیادی در مورد نقادی نسخه­های تورات در گرفت. از جمله تحقیقات شخصی به نام جسنیوس[4] در سال 1815 برای بسیاری حائز اهمیت و پایان جدل بود. بعد از او تا نزدیک یک قرن عقیده و نظر وی مبنی بر اولویت­داشتن متن "ماسوری" بر "سامری" حکم فرما بود اما بعد از آن به نظرات وی خدشه­های جدی وارد شد. این شخص نزدیک به شش هزار اختلاف میان متن ماسوری و سامری را فهرست و مورد تحلیل قرار داد.[5]
او این اختلافات را در 8 بخش مختلف قرار داده بود.
یک: اصلاح قواعدی توسط سامری­ها
دو: شرح و تفسیر اضافه شده به متن
سه: اصلاح کلمات
چهار: قرائت تصحیح شده و یا اضافه شده بر روی متون یکسان
پنج: الحاقات
شش: اصلاح نام مکانها
هفت: تغییر شکل اصطلاحات به فرم عبری رایج در شمال
هشت: اصلاح افعال[6]
در نهایت او اکثر تغییرات تورات سامری را به بی­دقتی در کتابت وابسته دانسته است.[7]

سامری­ها
بعد از دنیا رفتن حضرت سلیمان (علیه­السلام) بنی­اسرائیل به دو فرقه تقسیم شدند. فرقه­ی نخست، دو سبط یهودا و بنیامین بودند و فرقه­ی دوم نیز بقیه بنی‏اسرائیل را شامل می‏شدند.
سامری­ها ادعا می‏کنند که آنها از نسل پادشاهی اسرائیل در شمال هستند و از نسل یوسف و لاوی که پس از مرگ سلیمان از پادشاهی یهودا در جنوب اسرائیل جدا شده بود (اول پادشاهان 12). یهودیان هیچگاه این مطلب را در مورد ریشه سامری­ها قبول نکرده­اند.
سرانجام پادشاهی شمالی توسط آشوریان فتح شد، و جنوب توسط بابلی­ها. آنها نام خود را از کلمه "سامریم[8]" در کتاب مقدس که به معنای "نگهدارنده قانون" است، اخذ کرده­اند.[9]
مشهور است که به فرقه نخست یهودیان عبرانی می‏گویند و به فرقه دوم یهودیان سامری و هر دو ادعا می‏کنند دین صحیح در اختیار ایشان است.
سامری­ها "تلمود" را قبول ندارند و سنتهای شفاهی خاص مربوط به خود را دارند. اعمال سامری‏ها بر اساس همین نسخه­ای از پنج کتاب موسی است که آنها در اختیار دارند، و کمی متفاوت از متن ماسوری یا متون یونانی سپتواجینت می‏باشد. در این میان، برخی از اختلافات جزئی است، مانند سن افراد مختلف که در سلسله­شناسی ذکر شده است، در حالی که اختلافات دیگری نیز وجود دارد که جزئی و ناچیز نیستند.

تاریخچه تورات سامری
بسیاری بر این باور و عقیده هستند که نسخه سامری، در قرن سوم پیش از میلاد وجود داشته یعنی کمی بعد (و یا شاید هم کمی قبل از عزرا) و نسخه یونانی نیز در قرن سوم پیش از میلاد بوجود آمده است. فیفر[10] از این دیدگاه بسیار حمایت می‏کند و میگوید: "می توان گفت جامعه سامری پس از شکل­گیری در حدود 400 قبل از میلاد اسفار خمسه را به عنوان کتاب مقدس پذیرفت و ما شواهدی داریم که نسخه سامری مانند ماسوری در آن زمان وجود داشته و می­توان گفت از همان ابتدا سامریان آن را به عنوان کتاب خود برگزیده­اند". یکی از مهمترین شواهد موجود، نسخه­های قمران است که در سال 1947 یافت شد.[11] در یافته­های قمران، دستخط­های زیادی وجود دارند که دارای بافت نوشتاری مانند نسخه سامری هستند[12] که حاکی از وجود این نسخه در آن دوران قبل از میلاد می‏باشد."[13] از جمله شباهت‏های نسخه‏های قمران با سامری عبارتند از :
خروج(7:16) در نسخه سامری و قمران هر دو اشاره شده به اینکه اجرای فرمان الهی به دست موسی و هارون بود. همچنین شبیه به همین در خروج 8:19 و 9:5 و 9:19 و 11:2 نیز مشاهده می‏شود. در خروج 17:13 نیز در نسخه سامری و قمران، جمله­ی : "و او آنها را سرکوب کرد" وجود دارد بخلاف ماسوری. در جملات 29:21 و 30:1 نیز در هر دو نسخه جملاتی نسبت به ماسوری وجود ندارد. البته باید گفت به همین صورت یافته‏های قمران گاهی با نسخه ماسوری و یا سپتواجینت موافق است.[14]

نسخه‏های خطی
بهترین نسخه­ای که از تورات سامری در دست است نسخه­ای است معروف به "کتیبه آبیشا[15]" (אבישע).[16]
سامری‏ها از قرون وسطی ادعا می‏کنند که این کتیبه­ها دارای قدمت فراوانی است. قدیمی­ترین بخش این متن در سال 1959 توسط شخصی به نام "پرز کاسترو[17]" ویرایش شد. وی چنین می­نگارد: «توسط آبیشا فرزند پینهاس، نوه بزرگ موسی، سیزده سال پس از حکومت اسرائیل بر سرزمین کنعان نوشته شده است. اما نگارش خود این نسخه حداکثر در قرن دوازده میلادی انجام شده است. یکی از این نسخه ها که در 1227 پس از میلاد نوشته شده به حروف طلایی نوشته شده و دور استوانه‏های سیلور پیچیده شده است. متن نسخه در ستون‏های متعدد نوشته شده که یکی عبری ، یکی آرامی (تارگوم) و در بعضی نسخه­ها دارای ترجمه عربی است.[18]
در این نسخه­ها هیچ نشانی از علامات صدادار وجود ندارد اما متون به جملات و پاراگراف (קצים (Kizẓịm = تقسیم شده است که بعضی دارای 964 و بعضی دارای 966 پاراگراف می‏باشد.[19]

ترجمه
به نظر می‏رسد نسخه­ای از ترجمه یونانی تورات سامری وجود داشته است که نام آن (Samareitikon) بوده است. این نسخه پس از سپتواجینت ترجمه شده بوده و لذا تحت تاثیر آن قرار گرفته بوده است و البته این قبل از زمان اوریگنس واقع شده که اشاراتی به آن می‏کند. ریشه این ترجمه مشخص نیست.
نسخه‏ای از تورات سامری به آرامی که معروف به ترجمTargum است برای اولین بار در سال 1616 توسط پیترو دلا به اروپا آورده شد[20] که در کنار آن متن عبری هم نوشته شده بود. سامری‏ها معتقد هستند این نسخه توسط مارکا[21] که در نیمه دوم قرن چهارم می‏زیسته تالیف شده است و البته بسیاری او را شاعری معرفی می‏کنند[22] که به آرامی شعر می‏گفته است.[23]
اما سامری‏های همان عصر معتقد بوده­اند آن نسخه تالیف شخصی به نام نتانل (נתנאל)[24] است که در قرن اول می‏زیسته است،
به هر حال از آنجا که در همان قرن چهارم، کشیشی به همین نام وجود داشته، لذا هویت مولف در نهایت مبهم است.[25]
این نسخه در حال حاضر از جهات مختلف قابل قبول نیست، و نمونه‏های بسیار معدودی هستند که کامل باشند تا بتوان آنها را برای مقایسه مورد استفاده قرار داد. ویرایش "پیترمن ولرز" (1872) تنها نسخه کامل است که از نسخه‏های خطی مختلفی گرفته شده و شامل ترجمه عربی نیز می‏باشد.[26]
ترجمه عربی موجود در این نسخه در قرن سیزدهم توسط شخصی به نام کاهن سامری أبی سعید بن أبی الحسین بن أبی سعید سامری یا ابوالحسن صوری در قرن یازدهم میلادی صورت گرفته است.[27]
ابوسعید در مقدمه ترجمه­اش می‏گوید که ترجمه نسخه‏ای از تورات را از یکی از دوستان خود به دست اورده که منسوب به "شیخ ابوالحسن صوری" است. وی می‏گوید اما این ترجمه در حقیقت متعلق به دانشمند یهودی به نام فیومی است.
کاهن سامری به دلیل ارزشمندی این نسخه، اقدام به ترجمه تورات سامری که از زبان عبری و سریانی است به عربی نموده است. وی شرح هایی هم بر حاشیه کتاب نوشته است که موارد پیچیده را توضیح داده است.
این ترجمه عربی در نسخه‏های متعددی موجود است و از لحاظ ادبی، ترجمه­ی قابل قبولی است.[28]

ریشه مشترک تورات سامری و عبرانی و منشا اختلاف این دو
وقتی که ما سخن از تورات سامری و عبرانی به میان می‏آوریم، به این معنا نیست که این دو به دو زبان مستقل هستند بلکه باید توجه داشت که این دو نسخه هر دو به زبان عبری نوشته شده­اند.
لذا منشا اختلاف بین این دو ناشی از ترجمه نیست. بلکه در محتوا با یکدیگر اختلافاتی جوهری دارند.
می­دانیم که خداوند متعال تورات را بر حضرت موسی به زبان قومش یعنی زبان عبری نازل فرمود. حضرت موسی نیز از میان اسباط دوازده­گانه بنی‏اسرائیل سبط لاوی را مامور به حفظ تورات نمود. آنان نیز کوتاهی نکردند و حتی یک حرف از این کتاب آسمانی را نیز تغییر ندادند. اما پس از گذشت سال‏های متمادی در دوران اسارت بابلی به بعد این تغییر و تحریفها توسط علمای بنی‏اسرائیل وارد تورات گردید.
سپس قوم یهود دوران اسارت را که پشت سر گذاشتند و به آزادی رسیدند، عبرانی­ها در شهرهای خودشان سکنی گزیدند و سامری‏ها نیز در شهرهای مختص خودشان. در این زمان اختلاف و درگیری‏های شدیدی بین این دو نژاد یهود در گرفته بود. عبرانی­ها می‏گفتند ما بر حقیم و سامری­ها نیز خود را بر حق می‏دانستند. لذا هر یک مبانی خود را در تورات‏های خود وارد نمودند و مجددا تغییراتی در آنها صورت گرفت.
در اینجا بود که سامری‏ها انگشت اتهام تحریف تورات را به سوی عبرانی­ها گرفتند و برای اثبات اتهام تحریف، حقیقت وقوع آن به صورت عمدی در نگارش مجدد تورات توسط عزرا، را بر ملا نمودند.
دشمنی این دو گروه نژادی یهود با یکدیگر ادامه داشت تا این که حضرت مسیح ظهور کرد. در این دوران نیز یهودیان عبرانی با یهودیان سامری نه تجارت می‏کردند نه تعامل اجتماعی داشتند. به گونه ای که وقتی می‏خواستند شخصی را تحقیر کنند به او لقب سامری می‏دادند و با واژه سامری در حقیقت دشنام می‏دادند.
به عنوان مثال در انجیل یوحنا فصل هشتم برای تحقیر مسیح در نقل قولی که شده ، آمده است: "۴۸ پس یهودیان در جواب او گفتند: «آیا ما خوب نگفتیم که تو سامری هستی و دیو داری؟ عیسی جواب داد که «من دیو ندارم، لکن پدر خود را حرمت می‌دارم و شما مرا بی‌حرمت می‌سازید."

تورات مورد پذیرش مسیحیان ، عبرانی یا سامری؟
از آنجایی که مسیحیان معتقدند عیسای مسیح خود از عبرانیان بود لذا تورات عبرانی را مورد تأیید می‏دانند و به تورات سامری توجهی نشان نمی­دهند. لذا امروزه می‏بینیم که مسیحیان در چاپ و نشر تورات، تورات عبرانی را منتشر می‏کنند در حالی که در دنیای مسیحیت شما نام و ترجمه و آوازه­ای از تورات سامری نمی­یابید.

اختلافات تورات‏های عبرانی ، سامری و یونانی
کتب پنجگانه عهد عتیق سامری بوسیله الفبای سامری نوشته شده است، که متفاوت از الفبای عبری است. این الفبا پیش از فتح آن منطقه توسط بابلی­ها مورد استفاده عموم بوده است.
به طور کلی آنچه در این اختلافات مشهود است این است که تورات عبرانی سعی بر این دارد که برخی فعالیت‏های مادی و جسمانی را به ساحت ربوبی با نگاه جسمانیت منتسب کند اما تورات سامری رویکردی کاملا مخالف و موحدانه دارد. به عنوان مثال به آیات بنگرید:
(پیدایش11:5) در تورات عبرانی: "و خداوند نزول نمود تا شهر و برجی را که بنی آدم بنا می‏کردند ملاحظه نماید"، ولی در نسخه سامری آمده است: "پس فرشته خدا آمد تا شهر و برج را بنگرد".
(پیدایش 1:2) در نسخه عبرانی گفته شده: "روح خدا سطح آبها را فرو گرفت"، اما در تورات سامری آمده" بادهای خدا بر روی آب می‏وزد".
(پیدایش 1:27) در نسخه عبرانی آمده: "پس خداوند آدم را به صورت خود آفرید. او را به صورت خدا آفرید. ایشان را نر وماده آفرید" اما در نسخه سامری آمده: "خداوند انسان را با قدرت خویش آفرید. به صورت فرشتگان آفریدشان، مذکر و مونث".
(سفر خروج12.40) در نسخه سپتواجینت و سامری آمده: " و توقف بنی‏اسرائیل و پدرانشان، که در سرزمین کنعان و مصر سکنی گزیده بودند چهار صد و سی سال بود"، اما این فراز در نسخه ماسوری متفاوت می‏باشد: " و توقف بنی اسرائیل، که در مصر سکنی گزیدند، چهار صد و سی سال بود.[29]
اگر این سه نسخه اصلی را با یکدیگر مقایسه شوند، می‏بینید که اختلافها و تفاوتهایی اساسی و فاحش با یکدیگر دارند که به طور عمده می‏توان گفت:
الف: اختلاف در تعداد اسفار: تعداد کتابها و سفر‏های این سه نسخه با هم متفاوتند.
نسخه عبری: سی و نه سِفر دارد و یهودیان و مسیحیان پروتستان، اسفار بیشتری که برای این نسخه ذکر شده است را مقدس نمی­دانند و آنها را "اپوکریفا" می­خوانند.
نسخه یونانی: از نسخه عبری، هفت سِفر بیشتر دارد که کاتولیکها و ارتدوکسها این هفت سفر اضافه را مقدس و قانونی به حساب می‏آورند.
نسخه سامری: این نسخه فقط اسفار پنجگانه تورات را شامل می‏شود و بس. گاهی هم سفر یوشع را در زمره آن به شمار می‏آورند اما غیر از این شش سفر، هیچ سِفر یا کتاب دیگری از تورات را نه مقدس می‏دانند و نه معتبر.
ب: اختلاف محتوایی بین اسفار مشترک از نسخه‏های سه گانه فوق:
گذشته از تفاوت‏های اساسی که این نسخه­ها در تعداد اسفار با یکدیگر دارند، حتی در سِفر‏های مشترک نیز با هم مختلف و متناقضند.
به عنوان مثال اگر نگاهی به تاریخ تولد نسل‌ آدم علیه السلام تا زمان حضرت نوح بیندازیم می‏بینیم که طول عمر افرادی که در این دوره­ها از آنان نام برده می‏شود، بسیار متفاوت است. برای مثال از جمله اختلافات می‏توان به این موارد اشاره نمود:
عمر حضرت آدم: در نسخه عبری و سامری 130سال، در نسخه یونانی 230 سال
عمر شیث: در نسخه عبری و سامری 105 سال، در نسخه یونانی 205 سال
عمر آنوش: در نسخه عبری و سامری 90 سال، درنسخه یونانی 190 سال
عمر قینان: درنسخه عبری و سامری 70 سال، در نسخه یونانی 170 سال
عمر یارد: درنسخه عبری 162 سال، نسخه سامری 62 سال، نسخه یونانی 262 سال
عمر متوشالح: درنسخه عبری 187 سال، نسخه سامری 67 سال، نسخه یونانی 187 سال
عمر لامک: درنسخه عبری 182 سال، نسخه سامری 53 سال، نسخه یونانی 188 سال
عمر دنیا از هنگام خلقت آدم تا طوفان نوح: در نسخه عبری 1656 سال، نسخه سامری 1307 سال، نسخه یونانی 2262 سال
اختلاف زمان از طوفان نوح تا تولد ابراهیم علیه السلام: در نسخه عبری ۲۹۲ سال، در نسخه یونانی ۱۰۷۲ سال، در نسخه سامری ۹۴۲ سال
اختلاف مدت از زمان آفرینش آدم تا تولد عیسای مسیح علیه السلام: در نسخه عبری ۴۰۰۴ سال، در نسخه یونانی ۵۸۷۲ سال، در نسخه سامری ۴۷۰۰ سال
نام کوهی که موسی توصیه کرد روی آن هیکل را بنا کنند: در نسخه عبری: کوه عیبال ، کوه لعن، کوه خشک و عاری از برکت. در نسخه سامری: کوه جرزیم، کوه با برکت و پر از آب. در نسخه یونانی : کوه عیبال، کوه برکت و همان کوهی که قربانگاه خداوند بر آن بنا شده است. (تثنیه ۲۷ : ۴)
ده فرمان: در نسخه عبری و یونانی ده فرمان است اما در نسخه سامری یازده فرمان.
آمار بنی‏اسرائیل و فرزندانش هنگام ورود به سرزمین مصر: در نسخه سامری ۷۵ ذکر شده اما در نسخه یونانی۷۰ آمده است.
روز قیامت: در عبری و یونانی اصلا هیچ ذکری از قیامت به میان نیامده است ولی در نسخه سامری، موسی علیه­السلام صراحتا از قیامت سخن می‏گوید.
از جمله اختلافات مهم دیگر می‏توان به دو مورد ذیل اشاره کرد:
یهودیان سامری، کوه جرزیم در فلسطین را مقدس می‏دانند و یهودیان عبرانی کوه صهیون را .
سامری­ها معتقدند که مسیح علیه­السلام در آخرالزمان ظهور می‏کند اما از خاندان یوسف خواهد بود. عبرانی­ها نیز معتقدند که مسیح در آخرالزمان ظهور می‏کند اما از نسل و خاندان داود خواهد بود.[1] "سفر" کلمه­ای عبری است و به معنی "کتاب" می­باشد.
[2] Targum
[3] ENCYCLOPAEDIA JUDAICA, Second Edition, Volume 15, p753
[4] Gesenius
[5] ibid
[6] ibid
[7] ibid
[8] samerim
[9] David Noel Freedman, The Anchor Bible Dictionary, 5:941 (New York: Doubleday, 1996, c1992).
[10] Pfeiffer
[11] ENCYCLOPAEDIA JUDAICA, ibid
[12] [12] The Canon Debate, McDonald & Sanders editors, 2002, chapter 6: Questions of Canon through the Dead Sea Scrolls by James C. VanderKam, page 94
[13] R.H. Pfeiffer, Introduction to the Old
Testament (1948), 101–2
[14] ENCYCLOPAEDIA JUDAICA, ibid
[15] Abishʿscroll
[16] "The Abisha Scroll - 3,000 Years Old?" Bible Review, October 1991
[17] Perez Castro
[18] ENCYCLOPAEDIA JUDAICA, ibid
[19] ENCYCLOPAEDIA JUDAICA, ibid
[20] International standard bible encyclopedia www.internationalstandardbible.com
[21] Markah
[22] J.A. Montgomery, The Samaritans (1907), 294–5
[23] J. Nutt, Fragments of a Samaritan Targum
[24] Nethanel
[25] ENCYCLOPAEDIA JUDAICA, ibid
[26] J.H. Peterman and C. Vollers, Pentateuchus
Samaritanus (1872–91)
[27] A.E.Cowley, The Samaritan Liturgy (1909), in bibl., xxiv
[28] ENCYCLOPAEDIA JUDAICA, ibid
[29] Eastons Bible Dictionary, The Samaritan Pentateuch

منبع:پژوهشکده باقرالعلوم(ع)

امضای vorojax
اللهم عجل لولیک الفرج


لــــطــف الــــهـی بکند کار خویش
مـژده رحـــــمــــــت برساند سروش


vorojax آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following 3 Users Say Thank You to vorojax For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
متون سامري, نقادي كتاب مقدس, نسخه‏هاي تورات, اسفار خمسه, تورات, تورات سامري


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
داستان حقيقي كابالا محبّ الزهراء فراماسونری ، شیطان پرستی و... 2 24-09-2011 16:06
تفاوت قرآن با سایر کتاب های آسمانی خادم الزینب مباحث قرآنی 0 17-07-2011 04:10
داستان آدم بنقل تورات vorojax تفسير الميزان جلد 1 0 21-01-2011 20:22
احکام کشتار در تورات محبّ الزهراء صهیونیسم 0 12-11-2010 12:45
تحریف تورات و انجیل از دیدگاه قرآن monji_2008 ادیان ، مذاهب و فرق دیگر 1 18-10-2010 17:42

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 10:34 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1