شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > اخلاق > آداب


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-05-2014, 13:53   #1
کاربر کهنه کار
 
گلنرگس آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Aug 2011
محل سکونت: تهران بود . دي
نوشته ها: 9,155
Thanks: 9,139
Thanked 17,193 Times in 6,313 Posts
پیش فرض «لیلةالرغائب» بهانه‌ای برای استجابت دعا...
لیلةالرغائب شبی است که خداوند متعال بی‌صبرانه منتظر شنیدن خواسته‌های بندگانش است تا آنها را استجابت کند.
لیلةالرغائب نخستین شب جمعه ماه رجب است که از آن شب آرزوها یاد می‌شود، در این شب گفته شده که هزاران فرشته از آسمان به زمین می‌آیند تا هر بنده‌ای که در حال راز و نیاز با خداوند متعال است و از او خواسته‌ای دارد، اجابت کند.

شب لیلةالرغائب شبی است که هر فرشته بی‌صبرانه منتظر شنیدن خواسته هر انسانی است تا آن را از سوی درگاه خداوند متعال برآورده کند، در خصوص این شب فضایل و اعمال مستحبی بی‌شماری بیان شده تا انسان‌ها با به جا آوردن آنها حاجت‌های قلبی خود را از پروردگار بگیرند.
در این شب درهای رحمت الهی به سوی بندگان خدا گشوده می‌شود تا بر آنان نازل کنند به همین دلیل بندگان الهی نیز از این شب استفاده بهینه می‌کنند و با سجده کردن به درگاه خداوند و راز و نیاز با او حاجت‌های دنیوی و اخروی خود را از او طلب می‌کنند.
در واقع باید گفت لیلةالرغائب شب استجابت دعا و بهانه‌ای‌ست تا انسان با خداوند راز و نیاز کند و از او خواسته‌هایی بطلبد تا خداوند متعال نیز در صورت صلاح بودنش آنها را برآورده کند.
حجت‌الاسلام مجتبی قائدامینی مشاور استاندار قزوین در امور روحانیون در این خصوص به خبرنگار فارس در قزوین می‌گوید: لیلةالرغائب نخستین شب جمعه ماه رجب است و خداوند متعال این شب را بهانه‌ای کرده تا انسان‌ها به سوی او راز و نیاز کنند.
وی بیان کرد: خداوند متعال در شب یاد شده درهای رحمت خود را به سوی بندگانش باز می‌کند و فرشتگانش را به سوی آنها می‌فرستد تا دعاهای بندگانش را در صورت صلاح بودن آنان برآورده کند.
مشاور استاندار قزوین در امور روحانیون با بیان اینکه در شب آرزوها هر دعایی مستجاب می‌شود، ابراز کرد: در این شب بهتر است هر بنده‌ای از خداوند متعال بخواهد که گناهانش بخشیده شود و توفیق بندگی خالصانه به او عطا کند تا در زندگی بیشتر در مسیر الهی گام بردارد.
قائدامینی با اشاره به اینکه رجب، ماه خداوند متعال است و این ماه فرصت بسیار خوبی برای توبه کردن و آمرزش گناهان است، اظهار کرد: بندگان خدا بر این اساس باید از این شب استفاده بهینه‌ای کنند و با راز و نیاز کردن به درگاه خداوند بخشش گناهان خود را بطلبند و در تحقق این مهم کوتاهی نکنند.
وی افزود: چراکه خداوند متعال در لیلةالرغائب ضیافتی را ترتیب داده تا بتواند به هر بنده‌ای از روی بخشش و کرامتش به او رحمتی عنایت کند بر این اساس باید قشرهای مختلف مردم از لحظه‌های این شب استفاده مطلوب کنند تا از برکات این شب بهره‌مند شوند.
مشاور استاندار قزوین در امور روحانیون با اشاره به اعمال مستحبی در لیلةالرغائب عنوان کرد: هر یک انسان‌ها بعد از به جا آوردن این اعمال می‌تواند حاجات دنیوی و مادی خود را از خداوند طلب کنند تا دعاهای آنها سریع‌تر استجابت شود.
وی خاطرنشان کرد: دعا کردن هر فردی در حق دیگران از جمله همسایگان، وابستگان و دوستان زودتر و سریع‌تر مستجاب می‌شود تا در حق خود بر این اساس همه مسلمانان برای یکدیگر دعا کنند تا همه دعاها مستجاب شوند.
قائد امینی یادآور شد: مسلمانان در لیلةالرغائب باید با راز و نیاز، تضرع و ناله از درگاه خداوند متعال و با توبه کردن از اعمال زشت و خطاها و پشیمانی از انجام دادن آنها از خداوند طلب بخشش بطلبند.
مشاور استاندار قزوین در امور روحانیون عنوان کرد: خداوند دعاهایی که به مصلحت انسان باشد در کوتاه مدت و اگر نباشد آن دعا را در بلندمدت برای او برآورده می‌کند.
وی افزود: دعاهایی که در دنیا هیچ وقت استجابت نمی‌شوند به دلیل این است که خداوند متعال استجابت آنها را به صلاح بندگانش نمی‌داند به همین دلیل اجر و ثواب دعا کردن را ذخیره نگه می‌دارد تا در روز قیامت برترین ثواب‌ها را به آنها هدیه می‌دهد.
این مسئول با اشاره به اینکه نزدیکی انسان به خدا در شب آرزوها از مهمترین اهداف ضیافت خداوند متعال در این شب است، بیان کرد: این شب بهانه‌ای است تا انسان‌ها ارتباط خود را با خداوند متعال تقویت کنند.
قائدامینی با بیان اینکه خداوند در طول سال زمان‌های مشخصی را تعیین کرده که در آن الطاف و رحمت خود را بر بندگانش بی‌نهایت نازل می‌کند، بیان کرد: لیلةالرغائب از جمله این زمان‌هاست و نباید بندگان خدا به سادگی رحمت این شب را از دست بدهند.
مشاور استاندار قزوین در امور روحانیون ادامه داد: بندگان خدا باید در این شب با انجام اعمال عبادی از پاداش و ثواب بی‌شمار این سب به خوبی بهره‌مند شوند.
وی خاطرنشان کرد: اقامه نماز 12 رکعتی بین نماز مغرب و عشا و شب زنده‌داری از جمله اعمال مستحبی لیلةالرغائب است که توضیحات آن در کتاب مفاتیح‌الجنان آمده و مسلمانان می‌توانند از آن برای بهره‌گیری از برکات این شب استفاده کنند.
حجت‌الاسلام عباس نظری معاون فرهنگی، پژوهشی و آموزشی اداره ‌کل تبلیغات اسلامی استان قزوین در این خصوص به خبرنگار فارس در قزوین می‌گوید: شب جمعه اول رجب در معارف دینی لیلةالرغائب نام‌‌گذاری شده است.
نظری افزود: شب لیلةالرغائب به معنای شب آرزوهاست و مسلمانان در این شب می‌توانند آرزوهای مادی و معنوی خود را از خداوند متعال طلب کنند که آمرزش گناهان از جمله این آرزوها باشد.
وی با اشاره به اعمال شب آرزوها که در کتاب مفاتیح‌الجنان آمده است، خاطرنشان کرد: روزه گرفتن پنجشنبه اول ماه رجب و در شب جمعه ادای دوازده رکعت نماز دو رکعتی بین نماز مغرب و عشا که در هر رکعت آن قرائت یک‌ مرتبه سوره حمد و سه مرتبه سوره قدر و 12 مرتبه سوره توحید از جمله این اعمال است.
معاون فرهنگی، پژوهشی و آموزشی اداره ‌کل تبلیغات اسلامی استان قزوین افزود: بعد از اتمام ادای نماز یاد شده ذکرهای دعا را که در مفاتیح‌الجنان و کتاب‌های دعا آمده است به جا آورید و در پایان به سجده بروید و از درگاه خداوند مهربان هر دعایی و آرزویی دارید، طلب کنید که خداوند متعال آن را برآورد می‌کند.
این مسئول با اشاره به اینکه شرایط و آدابی ویژه‌ای برای مستجاب شدن دعا وجود دارد که باید به آنها توجه کرد تا دعاها سریع‌تر برآورده شوند، بیان کرد: صلوات فرستادن در ابتدا و انتهای دعا از جمله این آداب است که با انجام آن دعا سریع‌تر مستجاب می‌شود.
وی با بیان اینکه دعا کردن آثار و برکات فراوانی در زندگی انسان دارد، اظهار داشت: دعا وسیله‌ای در اختیار انسان است تا با آن بتواند خواسته‌ها و آرزوهایش را از خداوند متعال درخواست کند.
معاون فرهنگی، پژوهشی و آموزشی اداره ‌کل تبلیغات اسلامی استان قزوین ادامه داد: خداوند متعال نیز هیچ دعای مؤمنان را رد نمی‌کند و به آنها در صورت صلاح بودن برآورده شدن آن به آنها در زمان به موقع عطا می‌کند.
لیلةالرغائب شبی است که در آن هرچه بنده از خداوند متعال بخواهد به او عطا می‌شود بر این اساس باید در بهره‌گیری از فضایل این شب غافل نبود و از آن استفاده بهینه کرد.منبع: فارس

امضای گلنرگس
گلنرگس آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 3 Users Say Thank You to گلنرگس For This Useful Post:
قدیمی 01-05-2014, 14:23   #2
حرفه ای
 
*آفتاب* آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Dec 2013
نوشته ها: 651
Thanks: 1,748
Thanked 2,126 Times in 627 Posts
پیش فرض

راه آسمان، خدا، اجابت، بخشش شاید در نظرت سخت بیاید.طولانی. دست نیافتنی.
اما امشب که عاشق شوی پیاده هم می شود تمام آن مسیر طولانی را ساده به پایان رساند
بی هیچ سخنی از رنج و کم طاقتی بندگان.
می شود کوله بار دنیا را هر قدر هم سنگین از شانه هایت پایین بکشی تا دل کوچکت را به بی کران آسمان گره بزنی،
برای ثانیه ای خدا...


اگر حالی دست داد برخیز و نمازی بخوان. نیایشی با خدا در شب آرزوها.


امشب از هر کجای این دنیای بزرگ که در بزنی، صاحبخانه برای استقبال می آید.
با طبقی از آرزوهایی که می خواهی...


امشب ..لیلة الرغائب ...


مراقب آرزوهایت باش...


التماس دعا


امضای *آفتاب*
منم آنكه دلتنگ ِ توأم ..
اللهم عجل لولیک الفرج
*آفتاب* آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following 3 Users Say Thank You to *آفتاب* For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمانکاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
دلم خیلی برای حرم امام رضا (ع) تنگ شده علی-110 امام رضا (ع) 574 28-07-2018 08:41
ناگفته‌های قالیباف از انتخابات گذشته و مناظره ها hejran8 مباحث سیاست داخلی 0 17-03-2014 22:02
صورت و سیرت حضرت عباس(ع)|جستاری در زندگی حضرت ابوالفضل العباس(علیه‎السلام) mahdishata حضرت ابوالفضل العباس (ع) 1 12-11-2013 15:58
بحث و گفتگوی آزاد: سرانجام روابط ایران و آمریکا Aybeniz مباحث سیاست داخلی 117 08-09-2013 12:41
نامه ای به پرچمدار اعتدال!!! safaeei اخبار سیاست داخلی 0 17-07-2013 20:21

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 10:46 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1