شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > اخلاق > شیطان شناسی


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 30-10-2010, 15:40   #1
داره خودمونی میشه
 
saeedjj آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Sep 2010
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 32
Thanks: 20
Thanked 73 Times in 25 Posts
پیش فرض شيطان در دين اسلام کيست؟ در اديان ديگر چی؟

شيطان از ماده «شطن» به معني دور افتاده از خير است. و در قرآن کريم به هر موجود متمرد و طغيانگري اطلاق شده است. چه از جن باشد و چه از انس و چه از ساير جنبندگان. اين کلمه همراه «ال» در قرآن کريم به يک شخص خاص اشاره دارد که همان ابليس است. کلمه ابليس نيز از ماده «بلس» به معني مأيوس و متحير است و قرآن کريم براي شخص خاصي استعمال شده است که يکي از شياطين است و او همان شخصي است که امر خدا را در مورد سجده به حضرت آدم(ع) اطاعت نکرد و از رحمت خدا دور افتاد و از آن مأيوس شد و گرفتار و حيرت شد و از اين جهت که به او شيطان و ابليس گفته اند. در روايات شيعه هست که اسم اصلي او «حادث» بوده است. در آيه 34 بقره ابليس به نوعي داخل ملائک حساب شده است. ولي در جايي ديگر( آيه 50 سوره کهف) تصريح شده است که او از جن هاست. و همين مسأله باعث شده است که در مورد ماهيت او دو نظر بوجود آيد.
يک عده گفته اند که او از جن هاست. و همين مسأله باعث شده است که در مورد ماهيت او دو نظر بوجود آيد. يک عده گفته اند او از جن است و جن ها هم گروهي از ملائک هستند پس او هم نوعي فرشته است. و عده اي ديگر گفته اند او از جن است و جن ها موجوداتي غير از ملائک هستند. چرا که طبق آيه 27 انبياء و 6 تحريم ملائک معصومند در حالي که در آيات زيادي و از جمله در خود سوره جن از کفر برخي جن ها خبر داده است. و نيز جن ها طبق آيات قرآن مکلفند در حالي که فرشته ها مکلف نيستند. اين قول دوم قول اکثر علماي شيعه است در تفسير عياشي، ص34 ذيل تفسير آيه 34 بقره روايتي نقل مي کند از امام صادق(ع) که فرمودند: «ابليس از ملائک نبود و امري از آسمان را هم عهده دار نبود ولي همراه ملائک بود و ملائک را از خود مي دانستند ولي خدا مي دانست که او از آنها نيست. تا اين که واقع شد از او آنچه واقع شد». و از اين قبيل روايات در کتب روايي شيعه زياد است. بايد توجه داشت که ملائک درجاتي دارند. بخي ملائک مقربند و برخي ملائک برزخي هستند و برخي در زمين هستند و شيطان در ميان ملائک زميني بوده است و رواياتي نيز مؤيد آن هستند.
از آيه 12 اعراف و 76 ص معلوم است که ابليس از آتش خلق شده است. و نيز از آيات قرآني روشن است که خلقت او قبل از حضرت آدم(ع) بوده است. و از خطبه قاصعه نهج البلاغه پيداست که خلقت او هزاران سال قبل از آدم بوده است و هزاران سال اهل عبادت بوده است. ولي در جريان سجده بر آدم(ع) عجب و خودبيني و تکبر باعث عصيان شد. از آيات 50 کهف و 27 اعراف و 94 و 95 شعرا و 112 انعام استفاده مي شود که ابليس داراي فرزنداني است و نيز شياطيني از انس و جن دانسته يا نادانسته تحت فرمان او هستند و او را ياري مي کنند. و نيز از آيات قرآن استفاده مي شود که کار او وسوسه کردن، اغواکردن، زيبا جلوه دادن بديها، ايجاد غرور و فريب، وعده دروغ دادن و ايجاد آروزهاي کاذب در دلها، ترساندن از فقر و القاء افکار بد در قلبهاي انسانهاست. در اين گونه از کارها تسلط شيطان تنها در حد ايجاد زمنيه است و قدرت مجبور کردن کسي به معصيت را ندارد. و آيه 22 سوره ابراهيم گواه اين مدعاست. و نيز از آيه 42 يوسف و 68 انعام استفاده مي شود که شيطان مي تواند باعث فراموشي موقتي نيز بشود. و نيز با توجه به آيه 275 قره و روايات فراواني که کتب حديثي آمده است برخي مفسرين از جمله علامه طباطبايي معتقدند که جن ها و شياطين مي توانند در برخي امراض مثل جنون دخالت داشته باشند. آيه 41 ص نيز مؤيد اين دخالت مي تواند باشد. در برخي روايات کلمه شيطان مي توان به ميکروبها نيز تأويل کرد و حتي کلمه جن نيز ممکن است به آنها اطلاق شود جون ميکروبها هم شرّند و هم نامرئي.
ولي اينها اولا در حد احتمال است. و ثانيا فقط در برخي روايات مي تواند صادق باشد و در بسياري از آيات و روايات روشن است که شياطين و جن ها موجوداتي با شعور و مکلف هستند. و البته دخالت داشتن جن ها در برخي امراض مي تواند از راه انتقال ميکروب يا ايجاد خلل در ساختار سلولها و ژنها و ... باشد. و الله اعلم ولي اين گونه نيست که جن ها در اين کار کاملا آزاد باشند. و شايد آنها با علوم خاصي و با سختي قادر به اين کارها مي شوند همان طور که برخي از انسانها با علوم غريبه و با سختي قادر به تسخير جن مي شوند. والله اعلم.
پس بايد توجه داشت که تفسير شيطان و جن به ميکروبها يا عقده هاي رواني يا آداب و رسوم غلط و جاافتاده اجتماعي اگر چه برخي روايات محتمل است ولي خلاف نص صريح قرآن و روايات است. همچنين تفسير شيطان به نفس اماره نيز نادرست است. بلي نفس اماره نيز شيطنت مي کند و با ابليس همراه مي شود. ولي ابليس خود موجودي مستقل از نفس انسان است. اما شيطان در اديان ديگر نيز مطرح است. در همه اديان از موجودات شرور نامرئي سخن گفته شده است.
بسياري از آموزه هاي اديان ابراهيمي مثل يهود و مسيحيت در مورد شيطان(ابليس) با آموزه هاي قرآني مشترک است. و تنها در برخي جزئيات اختلافي هست. ولي شيطان در برخي اديان باستاني مثل دين زرتشت ماهيتي کاملا متفاوت با شيطان مورد نظر قرآن دارد. بنابراين کلمه «اهريمن» در دين زرتشت با کلمه «شيطان» و ابليس مترادف نيست. اهريمن يک نوع مبدئيت و خالقيت نسبت به امور شرّ دارد. ولي ما شيطان را تنها يک موجود نامرئي عصيانگر مي شناسيم مثل بقيه بندگان گناهکار خداوند، که خداوند او را آزاد گذاشته است تا باعث امتحان بني آدم باشد و از راه بني آدم با او استعدادهاي ويژه انساني به ظهور برسند. شيطان براي انسان مثل يک حريف قدرتمند است که در سايه تمرين با او انسان مي تواند استعداد خود را شکوفا کند. همان طور که يک ورزشکار براي رسيدن به قهرماني بايد با حريف قدري تمرين کند.
براي مطالعه بيشتر رجوع شود به تفسير تسنيم، ج3، ذيل آيه 34 بقره.

امضای saeedjj امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف : اگر شيعيان ما ـ كه خداوند آنها را به طاعت و بندگى خويش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پيمان الهى اتّحاد واتّفاق مى‌داشتند و عهد و پيمان را محترم مى‌شمردند، سعادت ديدار ما به تأخير نمى‌افتاد و زودتر به سعادت ديدار ما نائل مى‌شدند.
خادم الامام -وعده صادق
saeedjj آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 2 Users Say Thank You to saeedjj For This Useful Post:
قدیمی 31-10-2010, 00:19   #2
کاربر فعال
 
Mahyar آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Oct 2010
محل سکونت: Tehran
نوشته ها: 228
Thanks: 2
Thanked 239 Times in 111 Posts
Question

سـوره بقره:
و یهودیان از آنچه شـیـاطـیـن در عصر سلیمان بر آنها خواندن پیروی کردند (102)


سـوره الانعام:

سر راه هر پیامبری دشمنانی از شـیـاطـیـن انـسـان و
جـن قرار دادیم (112)


سـوره الانبیاء:

و از
شـیـاطـیـن کسانی را رام و مسخر سلیمان کردیم که برایش غوّاصی و کارهای دیگر انجام می دادند (82)


سـوره ص:

و هر بـنـّا و غـوّاصی از
شـیـاطـیـن را رام و مسخر سلیمان کردیم (37)
و دیگر
شـیـاطـیـنـی را که با غُـل و زنـجـیـر به هم وصل کرده بوند(38)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - اکثر مردم معتقدند جــن و شیطان یک سری موجودات غیر مادّی هستند.ولی به آیات بالا دقت کنید:
اجنه
با غُل و زنجیر مادّی بسته شده بوند ، غواصی و بنّایی می کردند و...!!!
با یهودیان رو در رو صحبت می کردند و به آنان علوم خاصی را آموزش می دادند بدون اینکه یهودیان از شکل و شمایل غیر انسانی آنها بترسند!!

در حدیثی(آدرس حدیث دقیقاً یادم نیست) هم آمده که:

روزی یک آقایی به سمت خانه ی پیامبر رفت.آنجا دو مرد هــنــدی که عــمــامــه های زرد داشتند را دید.
از پیامبر پرسید: اینها که بودند؟
پیامبر گفت:اینها مردانی از جــن بودند که برای دانستن حلال و حرام خود آمده بودند...!!

این مساله ی هندی بودن اینها خیلی عجیب است:

ســوره الجن:
و اينكه به آسمان نزديك شديم، پس آن را پر از نگهبانان نيرومند و تيرهاى شهاب(آتش آلود) يافتيم (8)
و اينكه ما در آسمان براى شنيدن در نشست‏ گاه‏ هايى مى‏ نشستيم، ولى اكنون هر كه بخواهد استراق سمع كند، شهابى(تیرهای شعله ور) را در كمين خود مى‏ يابد (9)

در هند باستان حکومتی به نام راما بوده که در زمینه ی علم و تکنولوژی خیلی پیشرفته بوده.
آنها وسایلی ساخته بودند به نام ویـمـانـا (Vimana) که دو بال بزرگ مثل بال پرندگان داشته و سوخت آن جیوه بوده و بدنه ای فلزی داشته و...و بدست دانشمندان ساخته میشده و در امر تجارت و جنگ استفاده میشده!!!
کنده کاری باستانی در معابد هندی که پرواز یک ویمانا را نشان می دهدویرایش توسط Mahyar : 31-10-2010 در ساعت 00:35
Mahyar آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following 3 Users Say Thank You to Mahyar For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
چی؟, کيست؟, اديان, اسلام, دين, ديگر, در, شيطان


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 21:32 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1