شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

پایگاه بسیج خودجوش و مردمی تلگرام


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > متفرقه > زندگی ، خانواده و اجتماع (زیر نظر کانال قرار عاشقی)


زندگی ، خانواده و اجتماع (زیر نظر کانال قرار عاشقی) لینک کانال قرار عاشقی https://telegram.me/ghararasheghi2

پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 23-02-2013, 17:53   #1
حرفه ای
 
بی پلاک آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Sep 2010
نوشته ها: 828
Thanks: 1,116
Thanked 1,848 Times in 634 Posts
Thumbs up طلبه ها چگونه خرید می کنند؟

طلبه ها در خریدشان سعی میکنند بر اساس ارزشهایی که حوزه برای انها تولید کرده است رفتار کنند.

نویسنده وبلاگ نامه های حوزوی در پست جدید خود نوشت : ، طلبه ها نیز همانند بقیه مردم برای خرید احتیاجات خود به مراکز خرید مراجعه میکنند اما شاید بخاطر ملبس بودن برخی از آنها و در نظر داشتن برخی از ارزشها و فرهنگ خاص طلبگی شاید خرید آنها کمی متفاوت باشد. براستی طلبه ها از کجا خرید میکنند؟ محدودیت های طلبه های ملبس در خرید چیست؟ چه معیارهایی را رعایت میکنند؟

مکان های خرید:

1-خرید های کوتاه مدت: طلبه ها خریدی های روزانه و کوتاه مدت خود را از همان مغازه های سرکوچه تهیه میکنند تهیه اجناسی از قبیل ماست ، شیر، تنقلات برای بچه و... اما برخی از طلبه در رجوع به مغازه های اطراف ممکن است توجه داشته باشند که مثلا این فروشنده چه مقدار رعایت شئونات اسلامی را میکند، با زنان نامحرم چگونه رفتار میکند، حقوق مشتری را رعایت میکند یا نه، همه اینها میتواند در رجوع طلبه ها برای خرید موثر باشد از این رو مغازه ای که مالک آن مذهبی و با انصاف است بیشتر میتواند مورد توجه طلاب باشد، نکته دیگر اینکه طلبه ها سعی میکنند از یک مغازه بصورت مرتب خرید نکنند چرا که اساتید اخلاق همیشه تاکید میکردند که برخی از فروشندگان به مراجعه طلبه حساس هستند و ولو برای خرید یک پفک مراجعه کند در ذهن فروشنده میماند و بعدا با خود میگوید این طلبه این همه پول را از کجا آورده است که هر روز به مغازه می آید از این رو طلبه ها سعی میکنند به چند مغازه متفاوت جهت خرید روزانه مراجعه کنند.

2- خرید های میان مدت: خرید های میان مدت خرید هایی است که برای یکی دوماه نیاز را رفع میکند مانند برنج، روغن، چای و... طلبه ها در قم برای این قبیل خرید ها معمولا به فروشگاه جانبازان واقع در خیابان دور شهر مراجعه میکنند، این فروشگاه ماهیتی نسبتا مذهبی دارد از این رو طلبه ها احساس راحتی دارند و فشاری را از طرف اطرافیان تحمل نمیکنند از سوی دیگر قیمتهای این فروشگاه زیر قیمت بازار است. البته این فروشگاه عمومی است و مراجعه کنندگان پرشماری دارد، البته ارزاقی متناسب با توان طلبه ها عرضه میکند ارزاق برای خانواده های متوسط و بعضا ضعیف، البته نباید در این میان نقش زنان طلاب را نیز نادیده گرفت چرا که بسبب ارتباطاتی که با همسران طلاب دارند ورود و خروج ارزاق و برخی از اجناس مورد نیاز را بهم اطلاع میدهند بقول معروف همسران برخی از طلاب در این زمینه کاملا بروز هستند. البته نباید همه طلبه ها را در یک سطح قرار داد برخی از طلبه ها شغل و درآمدی غیر از طلبگی دارند و از این رو وضعیت مناسب تری ابرای خرید دارند اما برخی دیگر که اکثریت را تشکیل میدهند وضعیت چندان مناسبی ندارند حتی دیده میشود برخی از آنها در سال دوکیلو گوشت مصرف نمیکنند.

3-خرید های میان طلبگی: برخی از طلبه ها خاستگاه روستایی دارند و هنوز هم پدر و مادر و اقوامشان در روستا ساکن بوده و تولیدات کشاورزی دارند از این رو برخی از تولیدات را برای دوستانشان نیز پیشنهاد میکنند مثلا ممکن است پدر یکی از طلبه ها تولید کننده سیب زمینی باشد و طلاب میتوانند بدون واسطه سیب زمینی مورد نیاز را از ایشان تهیه کنند که در این صورت ارزانتر از بیرون نیز خواهد بود، با گذری تابلو اعلانات مدارس علمیه و شهرک مهدیه و پردیسان که طلبه ها در آن ساکن هستند میتوان بسیاری از این نوع عرضه جنس را مشاهده کرد، مثلا عرضه عسل کوهستان، رب طبیعی، شیره انگور صد در صد طبیعی، پیاز و سیب زمینی و... این نوع خرید در میان طلبه هایی که ارتباطهای گسترده ای دارند بیشتر متداول است. البته باید توجه داشت که طلبه ها به مقوله رزق حلال حساسیت ویژه ای دارند از این رو کوچکترین حدس و شبهه ای در این زمینه میتواند آنها را از خرید منصرف کند.

محدودیت های خرید با لباس روحانیت: خرید کردن با لباس روحانیت کمی مشکل است از این رو برخی از طلبه ها بدون لباس برای خرید میروند اما برخی دیگر با لباس روحانیت برای خرید میروند، برخی از مردم کنجکاو هستند تا روحانی را در کنار همسرش ببینند و دیده میشود زمانی که طلبه ای با همسرش است نگاههای زیر چشمی و احیانا اشاره هایی برای دیدن این صحنه وجود دارد بصورت خیلی ساده زنان و دختران دوست دارند ببیند زن طلبه قیافه خوبی دارد یا نه، چه نوع لباسی پوشیده است و دیگران نیز ممکن است کنجکاوی هایی داشته باشند، روحانیان سنتی معمولا با همسر و فرزندان به خرید نمی رفتند اما طلبه های جوان چنین محدودیتی برای خود نمی بینند، ممکن است این نوع کنجکاویها برای برخی طلبه ها ناخوشایند باشد، از سوی دیگر فضای برخی از مراکز خرید حال و هوای مناسبی ندارد مثلا موسیقی خاصی پخش میشود و اساسا طلبه احساس میکند مناسب نیست در این مرکز حضور پیدا کند، یا اینکه با ورود به یکی از مغازه ها دختری را میبیند که حجاب مناسبی ندارد و با دیدن حاج آقا خود را کمی جمع و جور میکند، اضافه بکنید این مساله را که طلبه بخواهد در مورد لباس همسر خود نیز نظر بدهد و چند لباس را بخواهند امتحان کنند تصور کنید در ذهن آن فروشنده چه میگذرد، شاید برای او طبیعی باشد اما واقعیت این است که حوزه طلبه ها را بگونه ای تربیت کرده است که تحمل این چنین فضاهایی برای طلبه ها سخت است حتی برخی از همسران طلبه ها دائم شکایت میکنند که همسرشان برای خرید لباس حوصله ندارد و دوست دارد از اولین مغازه خرید را انجام دهد و از بازار فرار کند. البته برخی از طلبه ها نیز معتقدند باید مردم طلبه ها را در بین مردم ببینند و زندگی آنها را مشاهده کنند که انها هم مثل مردم هستند و زندگی می کنند اما بهر ترتیب این محدودیت ها وجود دارد که البته ممکن است برخی از انها نیز توهمی بیش نباشد.

معیارها در خرید: طلبه ها در خریدشان سعی میکنند بر اساس ارزشهایی که حوزه برای انها تولید کرده است رفتار کنند، مثلا در خرید لباس سعی میکنند لباسی خرید کنند که خیلی جلب توجه نکند خصوصا در خرید لباس زنانه، لباسی باشد که با فرهنگ اسلامی و بومی سازگار باشد. از این رو لباسهایی که بنوعی نشانی از فرهنگ غرب را دارد مورد توجه طلبه ها قرار نمیگیرد البته باید توجه داشت که همین معیار باعث شده است لباس متناسب با سلیقه طلاب کمتر پیدا شود و آنها شاکی باشند که فرهنگ جامعه مورد هجوم فرهنگی قرار گرفته است، از سوی دیگر طلبه ها توجه دارند در حدی باشد که مردم متوسط و ضعیف استفاده میکنند از این رو لباسهای گران قیمت و اشرافی خریداری نمیکنند البته خیلی هایشان توانش را نیز ندارند، البته همسر طلبه با این مقوله کاملا آشنا است و برای خود وی نیز رعایت این ارزشها اولویت دارد، اما در برخی اوقات مشکل با بچه ها است چرا که ممکن است کودک لباس یا کفشی را دوست داشته باشد یا رنگ خاصی را پیشنهاد کند و بقول معروف در شان طلبه نباشد و بچه در حدی نیست که بتوان در مورد ارزشهای مورد نظر طلبه با او گفتگو کرد، از این رو گاهی ممکن است مشکلاتی پیش آید از سویی شان طلبگی باید رعایت شود از سوی دیگر سلیقه بچه نباید سرکوب شود. طلبه های ممکن است برای خود نیز لباس روحانیت تهیه کنند در قم فروشگاه هایی مخصوص عرضه این نوع لباس است که معمولا از انجا تهیه میکنند البته خیلی انتخاب سخت نیست چرا که شکل لباس مشخص است و فقط در زمینه جنس و رنگ میتوان نظر داد

امضای بی پلاک



ما همان نسل جوانیم که ثابت کردیم / در ره عشق جگر دار تر از صد مردیم
هر زمان بوی خمینی به سر افتد ما را / دور سید علی خامنه ای میگردیم





ویرایش توسط بی پلاک : 23-02-2013 در ساعت 17:59
بی پلاک آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 8 Users Say Thank You to بی پلاک For This Useful Post:
قدیمی 23-02-2013, 21:11   #2
همکار انجمن
 
safaeei آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Apr 2009
محل سکونت: پيش خدا
نوشته ها: 3,354
Thanks: 1,819
Thanked 5,118 Times in 2,001 Posts
پیش فرض

به نظر من اكثر مردم همينجوري خريد مي كنن.
safaeei آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following 5 Users Say Thank You to safaeei For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
طلبه ها چگونه خرید می کنند؟

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
مقاله ای کامل در مورد صهیونیسم safaeei صهیونیسم 1 03-03-2014 09:40
چگونه سریعاً سرماخوردگی را درمان کنیم؟ محب المهدي (عج) پرسش ، پاسخ و مشاوره پزشکی 1 20-02-2013 12:37
چرا خداوند به ذبح اسماعیل(ع) فرمان داد؟|اثبات ذبیح بودن اسماعیل(ع) در تورات mahdishata پرسش‎ و‎ پاسخ‎ 0 07-02-2013 23:00
نظریه امام جعفر صادق (ع) در باب پیدایش جهان mahdishata امام جعفر صادق (ع) 0 20-03-2011 10:47
تفاوت میان شیعه و سنی و تاریخ پیدایش تشیع ؟ monji_2008 اعتقادي 1 20-09-2010 17:47

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/nooreasemanRSS Feed@nooreaseman_com

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 01:33 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1