شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > متفرقه > زندگی ، خانواده و اجتماع > مباحث مرتبط با حجاب ، عفاف و امور بانوان


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 11-01-2012, 10:51   #1
مدیر ارشد انجمنهای نور آسمان
 
محبّ الزهراء آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2010
محل سکونت: ماه
نوشته ها: 17,019
Thanks: 31,941
Thanked 50,449 Times in 14,794 Posts
پیش فرض حکایت دخترانی که منتظرشوهر دکتر،مهندس هستند!

حکایت دخترانی که منتظرشوهر دکتر،مهندس هستند!

مادرش میگوید:دخترم با سرایداری پدرش دریک آپارتمان موفق شدلیسانش را بگیرد تاحالاچند خواستگار هم آمده اندکه شغل شوهرم برایشان اهمیتی نداشته اما دخترم حالا آنها را نمی پذیرد وبخاطر گرفتن مدارج دانشگاهیش منتظر کسی است که سرش به تنش بی ارزد...افزایش تحصیلات عالی در میان دختران،موجب بالارفتن سطح توقع انها در ازدواج شده و به این ترتیب سن ازدواج نیز افزایش یافته است.


به گزارش البرز مادر است و با یک دنیا آرزو و نگرانی برای فرزندانش. وقتی پای صحبتهایش می نشینی انگار با کتابی پر از داستانهای مختلف مواجه هستی.از زندگی اش می گوید.از گذران روزهای سخت جوانی و سالهای اول ازدواجش. همسرش کارگر بازنشسته یک کارخانه نساجی است. گذشته اش اگرچه با سختی و مشکلات بسیار همراه بوده اما به گونه ای برخورد می کند که انگار گذشته را به فراموشی سپرده و نگرانی های اکنونش،برای او دردناکتر از ان چیزهایی است که در گذشته تجربه کرده است. 3 فرزند دارد که یکی از انها دختر است. به نظر می رسد بخش اعظم نگرانیها و دل مشغولی هایش به خاطر تنها دخترش است.


دختری که به قول خودش با هزار و یک مشکل و تنگنای مادی،مراحل کسب مدارج علمی و دانشگاهی را طی کرده است.

به هر حال از هزینه های فراوان کلاس های کنکور گرفته تا شهریه دانشگاه آزاد و سایر مخارج تحصیلی،تا حال که با تلاش فراوان و گرفتن معلم خصوصی در کنکور دکترا پذیرفته شده و در رشته مهندسی در یک دانشگاه سراسری مشغول به تحصیل است.

آنطور که مادرش می گوید :روزهای پایان تحصیلش را سپری می کند. 28 سال دارد و دختری محجوب و ساده است. مادر دوست دارد او ازدواج کند و سر و سامانی بگیرد. اما شرایط خانواده به گونه ای است که گویا فرصت های ازدواج برایشان محدودتر شده است.
مادر از وقتی حرف می زند که به خاطر تامین مخارج زندگی پس از بازنشتگی پدر،مجبور به پذیرفتن سرایداری یک مجموعه آپارتمانی شدند. در دو اتاق در خانه ای در مرکز شهر زندگی می کنند و گویا دستشان به دهانشان به زور می رسد. مادر خیلی غمگین است.

می گوید که دخترش چندین خواستگار خوب داشته که پذیرای شغل پدر و شرایط زندگی ما نبوده اند.از طرف دیگر از بالا رفتن توقعات دخترش می گوید.از اینکه به خاطر بالابودن سطح تحصیلاتش،توقعاتی دارد و تنها به ازدواج با کسی تن می دهد که به قول خودش سرش به تنش بیارزد. مادر خسته است و نگران و پر است از آرزوهای رنگارنگ و زیبا برای یگانه دخترش. او عاشقانه دخترش را دوست دارد و آرزوی خوشبختی اش را دارد.اما تصور می کند که دخترش با طی کردن مسیر زندگی در این شرایط نمی تواند شاداب و سرزنده باشد.مادر دیگر پیر شده و پدر نیز توان گذشته را ندارد. مادر از این می گوید که ای کاش دخترش تحصیلات بالا نداشت اما تاکنون تشکیل زندگی داده بود و به طور مستقلی روزگار را سپری می کرد.
تبیان با انتشار این مطلب مینویسد: آری!حکایت این مادر حکایت بسیاری از مادران امروز است.مادرانی که وسیله تحصیل و موفقیت فرزندانشان را را تمام توان،فراهم کرده اند و امید داشته اند که روزی شاهد تشکیل زندگی مستقلی توام با خوشبختی،برای فرزندانشان باشند.
اشتباه نکنید.مقصود این نیست که لزوما هر دختری باید ازدواج کند و عدم ازدواج به معنای نقص و کمبودی برای دختران محسوب می شود. مسلم است که برای عده ای از دختران این جامعه شرایط و موقعیت مناسبی برای ازدواج به وجود نیامده که این معضلی برای اجتماع محسوب نمی شود.برخی از دختران نیز بنا به دلایلی شخصی و روحی،نیاز به ازدواج را در خود احساس نمی کنند و از زندگانی در تجرد لذت می برند. البته مقصود یک زندگی عادی و سالم است.
آنچه امروز به معضلی جدی در میان دختران جامعه ما تبدیل شده،دلایلی است که با گذر زمان،تبعات مخرب ان وضوح بیشتری پیدا می کند. افزایش تحصیلات عالی در میان دختران،موجب بالارفتن سطح توقع انها در ازدواج شده و به این ترتیب سن ازدواج نیز افزایش یافته است. در این زمینه آمارها و اخبار قابل توجهی هم ارائه می شود که نکات مهمی را متذکر می شوند

چند روز قبل در برخی از خبرگزایها دیده شد که عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از این که دختران مدارج علمی را طی می کنند ابراز خوشحالی کرده اما از وجود برخی نگرانی ها،سخن گفته که ممکن است توازن جامعه را برهم زند. وی از لزوم تحقق عدالت جنسیتی و نه برابری جنسیتی سخن گفته است.
خانم طیبه صفایی عضو هیئت علمی دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اینطور بیان کرده که: به عنوان یک هیئت علمی وقتی در کلاس می بینم که اکثریت کلاس با دختران است و تنها دو نفر پسر در سر کلاس می نشینند، در عین حال که از اینکه دانشجویان دختر مدارج علمی و تحصیلات عالیه دارند خوشحال می شوم اما دچار یک نگرانی هم هستیم که توازن و تعادل جامعه نیز بهم می خورد.
وی گفت: مهم در اینجا عدالت جنسیتی است و نه برابری جنسیتی. چرا که هر زمان که توازن جامعه بهم بخورد نگران کننده است.
خانم صفایی با اشاره به بحران هایی که در پی از بهم خوردن توازن بوجود می آید، اینطور بیان کرد:
از دیگر تبعاتی که می توان اشاره کرد این است که متاسفانه آمار سن ازدواج افزایش پیدا کرده است و دختران در سنین بالا کمتر موقعیت ازدواج پیدا می کنند و همین مسئله باعث شده که میان تحصیلات بالای دختران و افزایش سن ازدواج در میان آنها رابطه مستقیم به وجود بیاید.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: از سوی دیگر دختران دوست دارند طرف های ازدواج با آنها تحصیلات بالا داشته باشند و از سوی دیگر نمی خواهند با پسران دیپلمه هم ازدواج کنند و این مسئله آنها را با مشکلات خاصی مواجه می کند.
وی با اشاره به مشکلاتی که در سطح اشتغال برای افرادی که بدون توجه به آینده شغلی، تحصیلات عالیه دارند، گفت: اگر نتوانیم پیش بینی اشتغال داشته باشیم، تنها با مدارج علمی، مطالبات فردی را بالا برده ایم. در حالی که اگر فرد تحصیلات معمولی داشته باشد قبل از آن به شغل های معمولی تر تن می داد اما با تحصیلات عالیه مطالبه پیدا می کنند و از جامعه طلبکار می شود و اثر روانی بر روی او دارد و دچار افسردگی و سرخوردگی شده و احساس ناکامی می کند.
خانم صفایی افزود: افرادی که با مدرک بالا بیکار هستند آسیب های بیشتری می بینند. با این موضوع باید منطقی و عقلایی برخورد کرد و نگاه ما نباید جنسیتی باشد بلکه باید نگاه خانواده محور داشته باشیم و بین آحاد جامعه توازن ایجاد کنیم.
وی با تاکید بر این نکته نیاز است که دختران در مشاغلی مرتبط با آنها و خصوصیات زنان تحصیلات عالیه داشته باشند، گفت: باید برای دختران در مشاغل مورد نیاز که همخوانی با خصوصیات آنها دارد سهمیه های خاصی در نظر بگیریم اما در عین حال به مشکلاتی که در رشته های غیر مرتبط با زنان بوجود آمده توجه کنیم. به طور مثال در رشته کشاورزی تعداد دختران بیشتر بوده که این مسئله در آتیه شغلی آنها مشکل ساز می شود.
وی درباره میزان پذیرش زنان در حوزه های اجرایی تاکید کرد: هنوز سیستم اداری پذیرش این را ندارد که در سطوح مختلف تصمیم سازی و تصمیم گیری خانم ها را بپذیرد و عملاً می بینیم که دانش آموختگان دختر که طالب شغل هستند و شغلی متناسب با آنها وجود ندارد.
این عبارات و جملات حاوی مطالب و مضامینی هستند که شاید بارها شنیده ایم.اما انچه مهم است عملی شدن این موارد است.اینکه بستری مناسب برای اجرای این حرفها ایجاد شود.آنچه برای جوانان امروز و والدین آنها مهم است،خوشبختی فرزندانشان است.انگار گوش انها هم از شنیدن حرفهای تکراری خسته شده.مادری که طی شدن زیباترین روزهای جوانی دخترش را می بیند،تنها آرزویش این است که دخترش احساس رضایت و شادکامی را تجربه کند.

امضای محبّ الزهراء
طاعـــــــت از دست نیاید ، گنهی باید کرد
در دل دوست به هر حیله رهی باید کرد


!


بعداز اين لطفي ندارد حکـمراني بر دلم
شهر ويـران گشته فرماندار مي خواهد چه کار . . .
محبّ الزهراء آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 15 Users Say Thank You to محبّ الزهراء For This Useful Post:
قدیمی 11-01-2012, 11:02   #2
کاربر ممتاز
 
M.javaheri آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Dec 2011
محل سکونت: زیر سایه امام زمان (عج)
نوشته ها: 607
Thanks: 2,068
Thanked 1,223 Times in 473 Posts
پیش فرض

عجب !!!!!!!
یعنی مدارک مهندسی رو فقط آقایون بگیرن !!!!!!!!!
که چی بشه اونوقت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

درد جامعه پس اینه که ما دخترا رشته های دخترونه مثل آشپزی،شیرینی پزی، خیاطی و .... نمی خونیم .......

امضای M.javaheri
خدایا شکرت به خاطر حضور ... تو زندگیم.
خودت یاورمون باش تو همه مراحل زندگیمونویرایش توسط M.javaheri : 11-01-2012 در ساعت 11:05
M.javaheri آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 3 Users Say Thank You to M.javaheri For This Useful Post:
قدیمی 11-01-2012, 11:05   #3
حق آب و گل داره
 
ابوالمراد آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: "...."
نوشته ها: 1,334
Thanks: 1,745
Thanked 2,857 Times in 1,055 Posts
پیش فرض

خدا رو شکر یه مطلب پیدا شد که با دلیل و مدرک زیان های این نوع زندگی کردن رو بگه...
می ترسم بازم به عناوین مختلف متهم بشم ولی گستردگی دانشگاه ها و فراوانی اونا یکی از علل اصلیه(هم دولتی هم غیر انتفاعی،بخصوص نوع دوم)

امضای ابوالمراد آنجا که نمی رسد مرا دست ، تویی ..
ابوالمراد آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 5 Users Say Thank You to ابوالمراد For This Useful Post:
قدیمی 11-01-2012, 12:11   #4
clc
اگه نباشه جاش خالی می مونه
 
clc آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Aug 2011
محل سکونت: .......
نوشته ها: 380
Thanks: 1,020
Thanked 909 Times in 310 Posts
پیش فرض

.....

ویرایش توسط clc : 12-05-2014 در ساعت 19:02
clc آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following User Says Thank You to clc For This Useful Post:
قدیمی 11-01-2012, 17:27   #5
یه دنگ سایت به نامشه
 
soreh آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Oct 2010
محل سکونت: تهران!
نوشته ها: 2,334
Thanks: 9,513
Thanked 5,620 Times in 1,803 Posts
پیش فرض

یه خانم دکتری رو میشناسم این قد که به خواستگاراش گیر داد این فلانه و اون بهمانه الان با یه پسر دیپلمه ازدواج کرده!!!

به مدرک نیست،به درکه!
درک و فهم طرف مقابل از زندگی مشترک

یکی از همکلاسی هام ملاکش برای ازدواج پول+قیافه طرفه!!!!
soreh آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 6 Users Say Thank You to soreh For This Useful Post:
قدیمی 11-01-2012, 17:33   #6
اخراج شده
 
يادشهيد آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Nov 2011
نوشته ها: 3,189
Thanks: 8,807
Thanked 4,774 Times in 2,280 Posts
پیش فرض

درد جامعه پس اینه که ما دخترا رشته های دخترونه مثل آشپزی،شیرینی پزی، خیاطی و .... نمی خونیم .......

نه کسی نمیگه شما برید رشته دخترونه بخونید ولی باید یه رشته ای بخونید که بتونید ازش استفاده کنید
مثلا ما توی دانشگاه مکانیک سیالات فرض کنید دختر داشته باشیم
خداییش خنده داره آخه دختر که حالش از سیاهی بهم میخوره نمیتونه بیاد توی همچین کاری چون فقط این کار مختص مرداست
باید توی هر کاری نباید خانم ها رو راه داد یا برعکس مثلا لزومی نداره که توی رشته مامایی لزومی ندارد مرد بیاد تا وقتی خانم های دکتر هست لزومی نداره مرد بیاد
حالا هر کی مخالف هست بگه
يادشهيد آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 2 Users Say Thank You to يادشهيد For This Useful Post:
قدیمی 11-01-2012, 18:07   #7
کاربر ممتاز
 
M.javaheri آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Dec 2011
محل سکونت: زیر سایه امام زمان (عج)
نوشته ها: 607
Thanks: 2,068
Thanked 1,223 Times in 473 Posts
پیش فرض

نه کسی نمیگه شما برید رشته دخترونه بخونید ولی باید یه رشته ای بخونید که بتونید ازش استفاده کنید
مثلا ما توی دانشگاه مکانیک سیالات فرض کنید دختر داشته باشیم
خداییش خنده داره آخه دختر که حالش از سیاهی بهم میخوره نمیتونه بیاد توی همچین کاری چون فقط این کار مختص مرداست
باید توی هر کاری نباید خانم ها رو راه داد یا برعکس مثلا لزومی نداره که توی رشته مامایی لزومی ندارد مرد بیاد تا وقتی خانم های دکتر هست لزومی نداره مرد بیاد
حالا هر کی مخالف هست بگه[/quote]


من مخالفم چون خودم یه رشته مردونه میخونم و رشتمو دوست دارم و دنبال کارم میگردم دلیلی نداره مردا همچی رو برا خودشون میخوان برادر
تازه رشته ای که من می خونم کلا 6تا خانومیم 35 تا آقا چون رشتش میگن مردونس
من یکی با این که این رشته رو دوست دارم ولی برای ..... این رشته رو ادامه میدم......
انتخاب رشته که به جنسیت نیست برادر........

امضای M.javaheri
خدایا شکرت به خاطر حضور ... تو زندگیم.
خودت یاورمون باش تو همه مراحل زندگیمون


M.javaheri آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
قدیمی 11-01-2012, 19:13   #8
یه دنگ سایت به نامشه
 
لیلا53 آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Dec 2011
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 2,511
Thanks: 6,061
Thanked 4,324 Times in 2,102 Posts
پیش فرض

نقل قول:
نوشته اصلی توسط m.javaheri نمایش پست ها
من مخالفم چون خودم یه رشته مردونه میخونم و رشتمو دوست دارم و دنبال کارم میگردم دلیلی نداره مردا همچی رو برا خودشون میخوان برادر
تازه رشته ای که من می خونم کلا 6تا خانومیم 35 تا آقا چون رشتش میگن مردونس
من یکی با این که این رشته رو دوست دارم ولی برای ..... این رشته رو ادامه میدم......
انتخاب رشته که به جنسیت نیست برادر........

ببخشید خواهر گلم

پس لطافت و ظرافت زنانه چی می شه ؟


ببخشید شما همه بچه مسلمان هستید به جز اینه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟


مگه نه این که راه حضرت زهرا (س) رو باید بریم ؟


پس کو اون مسیر راه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اون مسیرو ما خانم ها کجا گم کردیم که نمی تونیم پیداش کنیم

اقای ماندگاری عزیز می فرمود : هر چی که از اول گفته شده احکام همونه هنوز عوض نشده

وقتی حضرت محمد(ص) گفته این حرام یعنی تا الان حرام

وقتی گفته حلاله یعنی تا الان حلاله

خوب این موضوع روی حکم ما و حضرت زهرا چرا صادق نیست

وقتی ایشون کارهای خونه رو ترجیح دادن یعنی بهترین ها برای یک زن کارهای خونه است

چرا ما خانم ها دوست داریم خلافشو ثابت کنیم

حالا به فرض شما ......... یاد گرفتید


چی کار می خواهی بکنی که اقایون نمی تونند

چرا اسرار دارید کارهای سخت رو تجربه کنید مگه همین درس های مدیریت خانواده

یا شیرنی پزی یا اشپزی چیه ؟

عزیزم حتی یک پسرهم باید این هارو یاد بگیره چه برسه به خانم ها

حالا به فرض شما مهندس .....شدید

خوب نمی خواهی ازدواج کنی ؟

نمی خواهی توی خونه اشپزی کنی

بچه داری چی ؟؟

پس دیدی هر درسی رو که بخونی باید پیشش این ها رو هم یاد بگیری

اگه ما خودمون رو مسلمون و تابع اسلام می دونیم باید از اسلام درس بگیریم نه از غربی ها

امضای لیلا53
من که از مینای عشقت مست مستم یا علی
لاف یکرنگی زنم چون حق پرستم یا علی
شعله عشق تو و بغض عدویت دائما
گشته مانوس دلم جانم فدایت یاعلی
لیلا53 آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 5 Users Say Thank You to لیلا53 For This Useful Post:
قدیمی 11-01-2012, 19:26   #9
حق آب و گل داره
 
ابوالمراد آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: "...."
نوشته ها: 1,334
Thanks: 1,745
Thanked 2,857 Times in 1,055 Posts
پیش فرض

متاسفانه جو جامعه خیلی بده ولی همینم نسبت به غرب عالیه...
یه روحانی عزیز میگفتن اینهمه اینا از تساوی زن و مرد میگن،ولی از خانواده چیزی نمیگن!!!!
بخدا این جملات کلیشه ای مثل آزادی بیان و تساوی زن و مرد و ... و .... خاری هستن که آخرش تو چشم خوردمون میره..گول ظاهر رو نخوریم

امضای ابوالمراد آنجا که نمی رسد مرا دست ، تویی ..
ابوالمراد آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following User Says Thank You to ابوالمراد For This Useful Post:
قدیمی 11-01-2012, 19:28   #10
کاربر ممتاز
 
M.javaheri آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Dec 2011
محل سکونت: زیر سایه امام زمان (عج)
نوشته ها: 607
Thanks: 2,068
Thanked 1,223 Times in 473 Posts
پیش فرض

عزیزم هر چی به موقعش
حالا چرا میزنی خوب ؟؟؟؟؟
فقط نظرمو گفتم ......
در کنار مهندس بودنم آشپزی و خونه داریم بلدم ربطی نداره .........
مگه نمیشه هم مهندس بود هم ظریف و لطیف ؟؟؟؟؟؟؟؟
چیزایی می گیا!!!!!!!!!

امضای M.javaheri
خدایا شکرت به خاطر حضور ... تو زندگیم.
خودت یاورمون باش تو همه مراحل زندگیمون


M.javaheri آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمانکاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
سخنان رسول اکرم درباره خلافت و ولايت أمير المؤمنين در کتب اهل سنت monji_2008 پاسخ به شبهات دیگر ادیان و مذاهب 2 08-08-2011 14:30
چه کسانی جن گیر ورمال ها را به دولت منتسب کردند عباس محمدی مباحث سیاست داخلی 1 13-07-2011 16:49
مردها مثل چی هستند ... محبّ الزهراء طنز 3 13-04-2011 11:02
آمريكا از ديدگاه امام خمينى vorojax کتابخانه اسلامي 19 12-09-2008 16:50

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 16:27 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1