شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > متفرقه > زندگی ، خانواده و اجتماع > مباحث مرتبط با حجاب ، عفاف و امور بانوان


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 28-02-2013, 10:31   #1
مدیر ارشد انجمنهای نور آسمان
 
محبّ الزهراء آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2010
محل سکونت: ماه
نوشته ها: 17,016
Thanks: 31,941
Thanked 50,449 Times in 14,794 Posts
پیش فرض پاداش زنان در جهاد، ذره ای کمتر از مردان نیست

رحیم پور:
پاداش زنان در جهاد، ذره ای کمتر از مردان نیستخبرگزاری دانشجو - حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در جمع زنانی که در زمان شاه و قبل از انقلاب در زندان بازداشت بودند و احیانا مورد شکنجه قرار گرفتند و فرزندان ایشان با تأکید بر اینکه دختران باید در جریان فداکاری مادران خود قرار گیرند به بررسی مبارزه زنان و زنان مبارز در طول تاریخ اسلام و ایران پرداخت.

بعد زنانگی زن مبارز مورد بحث است!

دونکته، یکی در باب انقلاب و حضور زن مسلمان در خط مقدم مبارزه سیاسی و جهادی و نکته دیگر در باب زنانگی زن مبارز و وضعیت زن در ریشه‌های تاریخی مبارزه زنانه، در فرهنگ اسلام و ایران، و همچنین وضعیت کنونی زن در جهان امروز را قابل عرض می‌دانم؛ چراکه زن مسلمان ایرانی در عصرجدید، چه در مبارزات قبل از انقلاب و چه در حین انقلاب 57 و بعد از آن در جریان جنگ و ... حضوری بی بدیل در سطح جهان امروز و زن امروز نشان داده است.


امروز بعد از چندین دهه زن مسلمان ایرانی الگویی را ایجاد کرده است و در شکستن انحصار دوگانه و بن بست و دوراهی، که زن اجتماعی باید از عفت، حیا، خانواده، اخلاق و ... صرف نظر کند و یا برای حفظ عفت زنانگی و کرامت و حرمت خود باید از عرصه عمومی کاملا منزوی شود، نقش بسزایی داشته است.


اسلام با شهادت یک مرد و یک زن شروع شد

خداوند جواب کسانی را که به زن ایرانی انتقاد می‌کنند که چرا وارد عرصه اجتماعی شده است در آیه 71 سوره توبه چنین داده است: خداوند به زنان و مردان مومن ولایت –حق وتکلیف- داده است که منکر و معروف را ارزش گذاری کنند و در تمام عرصه‌های جامعه از ارزش‌ها دفاع کنند و با قلم و بیان و تظاهرات و مجاهدت به ضد ارزش‌ها هجوم ببرند، حتی اگر به قیمت زندان رفتن و شکنجه و شهادت باشد.


درتمام عرصه‌های مبارزه - مهاجرت، بیعت‌ها، غدیر و ... - زنان با رعایت شریعت، اخلاق، کرامت و... در کنار مردان بودند. همچنین نمونه‌های زیادی از زنانی که در مکتب پیامبر(ص) و امیرالمومنین(ع) و حضرت فاطمه(س) و... تربیت شده‌اند، وجود دارد. اسلام با شهادت یک مرد و یک زن شروع شد.


پیامبر(ص) خطاب به زن مبارز: با برکت خدا حرکت کن!

در فرمایش پیامبر که هرکس اهتمام به امور مسلمین نکند مسلمان نیست، «امور مسلمین» تمام امور اعم از سیاسی و اجتماعی، اقتصادی و ... را در برمی‌گیرد و تنها مردان مخاطب نیستند. سیره اولیاء دین بهترین شاهد است. روش حضرت فاطمه(س) - تنها کسی که قبل از تولد تحت تربیت شخص پیامبر بوده است- براین امرگواه است.


به طور مثال برای اتمام حجت با انصار و مهاجرین حضرت علی(ع) به همراه حضرت فاطمه(س) می‌رفتند. حضرت زینب(س) در حاشیه کربلا قرار ندارد و به عنوان یک تماشاچی در صحنه حضور ندارد، بلکه در مرکز صحنه قرار دارد به طوری‌که کل قافله به ایشان تکیه می‌کند.


نمونه‌های بسیاری از زنانی که علاوه بر رسیدگی به مجروحین و خدمات دیگر، در رکاب پیامبر به جنگ می‌رفتند، وجود دارد. یعنی زنانی از اصحاب رسول خدا با اجازه ایشان در جبهه سلاح برداشتند و بسیاری از نیروهای دشمن را کشتند.


پاداش زنان در جهاد، ذره ای کمتر از مردان خود نیست

در روایت آمده در مدینه، زنی به نمایندگی از زنان، در حضور مردان، برای سوال و حتی انتقاد و اعتراض نزد پیامبر حاضر شد و پیامبر ایشان را پذیرفت. این زن سوال می‌کند: چرا جهاد که این همه پاداش دارد بر زنان واجب نیست؟ پیامبر به اصحاب خود فرمودند: تا کنون سخنانی چنین عمیق و دقیق شنیده بودید؟ و در پاسخ به آن زن چنین می‌فرمایند: «نوع جهاد مهم نیست، اصل جهاد مهم است. پاداش شما که در خانه مراقب خانه و فرزندان هستید، از پاداش همسرانتان ذره ای کمتر نیست. شما به همان اندازه به خدا نزدیک می‌شوید و در پاداش مردان خود نیز شریک هستید».


پاسخ دندان شکن یک شاعره مبارز به معاویه!

زنانی در زمان امیرالمومنین(ع) شعر جهادی می‌سرودند و در حضور مردان شعر خود را می‌خوانند، چنانچه برخی از این زنان بعد از شهادت حضرت علی(ع) و به حکومت رسیدن معاویه بازداشت می‌شوند. درحضور معاویه از این زنان سوال می‌پرسند که آیا تو همانی که، به‌طور مثال، در جنگ صفین رجزخوانی می‌کردی و حتی برادرت را با شعرهایت تحریک کردی و به جبهه فرستادی؟ که پاسخ می‌دهد من همانم! و معاویه به او می‌گوید که این شعرها از تو نیست. میدانی این شعرها چقدر مرا عصبانی می‌کرد؟ زن در پاسخش چنین گفت:خوشحالم دشمنان علی(ع) از شعرهای من عصبانی شدند. علی(ع) با تو قابل مقایسه نیست. تو را با قنبر هم مقایسه نمی‌کنم.


زنی که از جانب علی(ع) مأمور به عزل یک مسئول شد

زنی به نام سوده به نمایندگی از قوم خود در زمان امیرالمومنین(ع) برای انتقاد از مسئولین به نزد ایشان می آید و امیرالمومنین همان جا نامه‌ای به آن زن می‌دهد و او را برای عزل مسئول مورد نظر مأمور می‌کند.


ماجرای شکست معاویه در نزاع با سوده

مشابه این مسئله در زمان معاویه اتفاق می افتد که معاویه در پاسخ به آن زن که برای شکایت از حاکم ظالم نه خلافکار به نزد او آمده بود چنین می‌گوید که چطور جرات میکنی برای شکایت به اینجا بیایی؟ و زن در پاسخ می‌گوید: یا مامورت را عزل میکنی یا با شمشیر، حقِ خود را از تو می‌گیریم! معاویه می‌ترسد و به خواسته او تن می‌دهد و از او می‌پرسد علی(ع) حاضر بود برای تو چنین کند؟


سوده چنین پاسخ می‌دهد: نه حاضر نبود برای همین من علی را دوست دارم. علی(ع) هرگز حاضرنمی‌شد چنین بی‌فکرانه بخشندگی کند. تو به چه دلیل اینچنین بخشندگی کردی؟ علی را دوست دارم چراکه هیچ‌وقت حاضرنمی‌شد برای ساکت کردن من چنین بخشندگی کند. چنین زنانی در مکتب علی (ع) و فاطمه(س) تربیت شدند.


انقلاب 57 با تظاهرات زنان در مشهد شروع شد!

این زن دو بعدی که هم در بعد فرهنگی، تربیتی، اخلاقی، شرعی و... حاضر بوده و هم در خط مقدم مبارزه و امربه معروف تا زندان، شکنجه و...حضور داشته باشد، یک الگوی سومی برای زن مسلمان در جهان و برای زن معاصر در تمام دنیا است.


این حرکت از ایران و زن مسلمان ایرانی شروع شد. این بدان معنا نیست که سابقا در جاهای دیگر وجود نداشته است، بلکه به شکل موجی عظیم برای اولین بار از ایران است.


اینکه یک زن با حفظ کرامت از زندانی بیرون بیاید که گاهی مردان از آن نامرد بیرون می آمدند کار بزرگی است

اینکه یک زن در چنگال دژخیمان ساواک بیفتد و به زندانی برود که گاهی مردان از آن نامرد بیرون می آمدند، و با حفظ کرامت از زندان بیرون بیاید، کار بزرگی است. حضور زنانی که از زندان رژیم شاه سالم بیرون آمدند، یک حجتی بر دیگران است. انقلاب 57 با زنان شروع شد؛ چراکه بسیاری گمان می‌کنند انقلاب از 19 دی 56 درقم شروع شد. درحالی که دو روز قبل اولین تظاهرات 17 دی 56 توسط زنان– در روز کشف حجاب توسط رژیم- در مشهد شروع شد.


امام (ره): این انقلاب را از جهاتی باید انقلاب زنان ایران دانست

مادر خود من شاید جزو اولین زنان محجبه ای بود که رانندگی می‌کرد. در اولین تظاهرات حضور داشتند. اینان قبل از انقلاب آموزش دیده بودند که اگر کسی مجروح شد چطور در خانه او را معالجه کنند و اینان در کوه های اطراف مشهد تمرین تیراندازی می‌کردند و آموزش های نظامی می دیدند. از طرفی کلاس های مختلف اخلاقی و دینی و رسیدگی به فقرا و محرومین و... را در برنامه خود داشته اند و اینها در بعد انقلاب و در زمان جنگ هم ادامه داشت. همان طورکه امام فرمودند: این انقلاب را از جهاتی باید انقلاب زنان ایران دانست.


زنان کوفه به خاطر شکستن عهد مردان خود، علیه آنان شورش کردند!

در کلام 220 نهج البلاغه حضرت امیرالمومنین (ع)می‌فرمایند: «طوری زنان حتی دختران جوان با هلهله، برای بیعت، به سمت من آمدند که بسیاری از آنان روی خود را باز کردند،به طوری که توجه نداشتند حجاب از سر برخی افتاد.»


زنی که به خاطر تنها گذاشتن مسلم همسر خود را به خانه راه نداد

بسیاری از این زنان بر سر بیعت خود ماندند. من در جایی ندیدم از زنان کوفه سخن گفته شود. در زنان کوفه کسانی بودند که، با خیانت همسرانشان به سیدالشهدا، علیه مردان خود شورش کردند. در روایت هست که وقتی مرد از ترس، مسلم را تنها گذاشت، زن در را به روی همسر خود باز نکرد و گفت یا تو به داخل خانه می آیی و من میروم و یا تو حق نداری بیایی!


زنان غنایم قاتلین کربلا را از در و پنجره بیرون ریختند

نقل شده است، برخی از مردان که در قتل سیدالشهدا شرکت داشتند و غنیمت آورده بودند، زنان این غنایم را از در و پنجره بیرون ریختند و گفتند اجازه آلوده کردن خانه را با غنایمی،که آغشته به خون فرزندان پیغمبراست، نخواهند داد. نقل است زنی در کوفه بعد از حادثه عاشورا، در کوچه شمشیر به دست گرفته و می‌گفت اگر به دنبال بیعت کنندگان با حسین می‌گردید من هم هستم! اگر همه را می‌کشید من را از قلم نیندازید.


چرا گروهی از زنان و مردان به حبشه هجرت کردند؟

در هجرت پیغمبر به حبشه، زنان و مردان به چند هدف فرستاده شدند. اولا تبلیغ دین و صدور انقلاب و ثانیا اگر مسلمانان در مکه همه کشته شدند، امت کوچکی از مسلمانان باقی بمانند تا اسلام به کلی از بین نرود.

امضای محبّ الزهراء
طاعـــــــت از دست نیاید ، گنهی باید کرد
در دل دوست به هر حیله رهی باید کرد


!


بعداز اين لطفي ندارد حکـمراني بر دلم
شهر ويـران گشته فرماندار مي خواهد چه کار . . .
محبّ الزهراء آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following 2 Users Say Thank You to محبّ الزهراء For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
زنان


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
از فروش زنان به عنوان "کالای جنسی" در سرزمین‌های اشغالی تا قانون "سقط جنین داوطلبانه" علی-110 مقالات 1 01-05-2014 11:57
اصحاب و ياران مهدي( عج) چه كساني هستند و چگونه به امام ملحق مي شوند؟ monji_2008 امام زمان عجل الله تعالی فرجه 2 11-02-2011 14:07
گسترش فساد و قيام امام مهدي (ع) hossein moradi امام زمان عجل الله تعالی فرجه 0 29-12-2010 11:51
اصحاب و ياران امام مهدي(ع) hossein moradi امام زمان عجل الله تعالی فرجه 3 18-12-2010 09:06
گسترش فساد و قيام امام مهدی (عج) hossein moradi امام زمان عجل الله تعالی فرجه 0 27-09-2010 10:08

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 12:56 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1