شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > اهل بيت (عليهم السلام) > پیامبر اکرم(ص)


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-02-2012, 11:47   #1
مدیرکل انجمنهای نور آسمان
 
vorojax آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jun 2008
محل سکونت: همشهری حضرت عشق
نوشته ها: 7,299
Thanks: 6,151
Thanked 11,544 Times in 3,558 Posts
پیش فرض من بنده و رسول خدا هستم

من بنده و رسول خدا هستم

نویسنده: اسدالله افشار

اضطرابی عجیب درونش را فرا گرفته بود؛ اما گامهایش را محكم واستوار برمی داشت، كودكی را كه در آغوش داشت به نزد قومش آورد. گفتند: ای مریم، كاربسیار عجیب و بدی انجام دادی! ای خواهر هارون! نه پدرت مرد بدی بود و نه مادرت زن بدكاره ای! « مریم» كه روزه سكوت داشت به كودكش اشاره كرد؛ یعنی از او بپرسید.
گفتند: چگونه با كودكی كه درگهواره است سخن بگوییم؟ ! ناگهان كودك زبان به سخن گشود وگفت: « من بنده خدایم، او كتاب( آسمانی) به من عطا كرده و مرا پیامبر قرار داده است و مرا هرجا كه باشم موجودی پربركت خواسته و تا زمانی كه زنده‌ام، مرا به نماز و زكات امر فرموده است. سلام خدا بر من، درآن روز كه متولد شدم و در آن روز كه می‌میرم و آن روز كه زنده برانگیخته خواهم شد». ابن بصیر كه یكی از یاران امام صادق(ع) است می‌گوید: از ایشان پرسیدم: چرا خداوند یكتا عیسی را بدون پدر و سایر مردم را از پدران و مادرانشان آفرید؟ امام در پاسخ فرمودند:
« برای آنكه مردم به تمام و كمال از قدرتش آگاه شوند و بدانند كه او قادر است مخلوقی از زن و بدون واسطه مرد، خلق كند؛ همان گونه كه قادر است مخلوقی را بدون مرد و زن خلق كند. خداوند عزوجل چنین كرد تا مردم بدانند كه او بر هرچیزی تواناست».

اختلاف در تاریخ تولد عیسی(ع):
حضرت عیسی بن مریم(ع) پیامبر بزرگ الهی واولوالعزم، در روز 25 دسامبر سال اول میلادی، 622 سال قبل از هجرت پیامبر بزرگ اسلام(ص)، در بیت اللحم واقع در سرزمین فلسطین به دنیا آمد. با این حال تاریخ تولد حضرت عیسی(ع) دقیق نیست و در قرن ششم قبل از هجرت، روز 25 دسامبربه عنوان عید میلاد مسیح(ع) برگزیده شد، در صورتی كه تاریخ نویسان معتقدند تولد ایشان 4 یا 6 سال قبل از آن بوده است. حضرت عیسی(ع) به فرمان خداوند به گونه‌ای اعجاز آمیز از مادری باكره و مقدس متولد شد و سپس درگهواره شروع به سخن گفتن كرد و پیامبری خود را بشارت داد. زمان جوانی حضرت عیسی‌(ع) دوره بحرانی تاریخ یهود است. یهودیان تحت سیطره رومیان، چشم انتظار موعودی نجات بخش بودند. با این حال با ظهور مسیح(ع) ، علی رغم دیدن نشانه‌ها و معجزات برحق آن حضرت باز هم با ایشان به مخالفت برخاستند. آن حضرت در دوران حیات خود به موعظه و شفای بیماران می‌پرداخت ودر تعلیمات خویش بیشتر از تمثیل بهره می‌گرفت. معجزات فراوان، تبیین مسائل اخلاقی به همراه مثال ها، شفای بیماران علاج ناپذیر و بالاخره پافشاری بر اطاعت از شریعت و پرستش خدای یكتا باعث شد تا تعداد زیادی گرد وی جمع شوند.
در حدیث صحیح از حضرت امام رضا(ع) نقل شده است: «ولادت حضرت عیسی(ع) در شب 25 ماه ذیقعده رخ داد» . در حدیث معتبری از امام رضا(ع) نقل شده است: «روزی كه عیسی به دنیا آمد، روز سه شنبه بوده، چهار ساعت و نیم از روز گذشته بود و نهری هم كه حضرت عیسی(ع) در كنار آن متولد شد، نهر فرات بود».

مسیح (ع) در قرآن:
از القاب بسیارمشهور حضرت عیسی، واژه «مسیح» است كه به تبع آن پیروانش را «مسیحی» می‌خوانند. طبق اقوال مختلف، حضرت عیسی(ع)، مسیح خوانده شد. چون بر سر یتیمان دست می‌كشید برخی نیز گفته اند این لقب از آن رو بود كه او چشم نابینایان را مسح می‌كرد وبینا می‌شدند. آن بزرگوار هیچ مبتلا و بیماری را مسح نمی كرد مگر اینكه شفا می‌یافت. بعضی نیز گفته‌اند او با گردش بر روی زمین و مسافرت‌های پی در پی زمین را مسح می‌كرده است.
كلمه «مسیح» كه به معنای نجات دهنده است، به زبان یونانی به «كریستوس» ترجمه شده. پیروان عیسی را مسیحی و به زبان‌های اروپایی «كریستین» گویند. عیسی (ع) كه از پیامبران اولوالعزم و صاحب كتاب انجیل است، در «بیت اللحم» در جنوب اورشلیم از مادری پاك به نام مریم زاده شد. قرآن كریم در آیه 34 سوره مریم، حضرت عیسی را در بیانی رسا و زیبا به همگان معرفی می‌كند: «این است عیسی پسر مریم؛ گفتار حقی كه در آن تردید می‌كنند».در سوره مباركه مریم درباره تولد حضرت عیسی(ع) به تفصیل سخن رفته است. همچنین در سوره‌های نساء ، توبه، مائده، آل عمران و تحریم از آن حضرت نام برده شده است. در قرآن مجید نام حضرت مسیح 23 مرتبه با اسم« عیسی» یازده بار با نام « مسیح» و دومرتبه با وصف « ابن مریم» آمده است. ذكر نام انبیای الهی در قرآن نشان از عظمت مقام وتاكید بر الگو گرفتن از سیره زندگی آنان دارد.

عیسی(ع) كلمه خدا:
حضرت مسیح(ع) درقرآن «كلمه خدا» معرفی شده واین وصف در میان همه پیامبران تنها به او اختصاص یافته است. قرآن در سه آیه، این وصف را برای حضرت مسیح(ع) به كار برده است. این وصف اشاره به مخلوق بودن عیسی(ع) می‌كند. همان گونه كه كلمات مخلوق ماست، موجودات عالم آفرینش نیز مخلوق خداست. همان گونه كه كلمات اسرار درون ما را بیان می‌كنند و نشانه ای از صفات و روحیات ماست، مخلوقات این عالم نیز روشنگر صفات جمال و جلال خدایند. منتها این كلمات با هم متفاوتند، بعضی برجسته و بعضی ساده وكوچكند. عیسی(ع) نیز از نظر آفرینش برجستگی خاصی داشت و آن این بود كه بدون واسطه پدر آفریده شده بود.

حواریون چه كسانی هستند؟
در قرآن مجید پنج بار از حواریون حضرت مسیح (ع) یاد شده كه دو مرتبه آن در سوره صف است. این تعبیر اشاژ به دوازده نفر از یاران خاص حضرت مسیح(ع) است كه نام آنها در انجیل‌های كنونی( انجیل متی ولوقا- باب 6) ذكر شده ، این واژه از ماده « حور» به معنی شستن و سفید كردن است و چون آنها قلبی پاك وروحی باصفا داشتند و در شستشوی روح و جان خود ودیگران تلاش و كوشش می‌كردند، این واژه برآنها اطلاق شده است. در بعضی از روایات آمده كه حضرت عیسی(ع) هر یك از آنها را به عنوان نماینده خود به یكی از مناطق مختلف جهان فرستاد. آنها افرادی مخلص، ایثارگر، مجاهد و مبارز بودند وشدیدا به حضرت عیسی(ع) عشق می‌ورزیدند. در بعضی از تفسیرها آمده كه حواریون، صیاد بودند و چون جامه‌های سفید می‌پوشیدند، آنها را به این نام می‌خواندند. به یاران حضرت عیسی(ع) « نصارا» گفته می‌شد. از امام رضا (ع) پرسیدند: چرا به پیروان حضرت عیسی(ع) نصارا می‌گویند؟ فرمود: « زیرا اصل ایشان از شهری است از سرزمین شام كه آن را ناصره می‌گویند و حضرت مریم و حضرت عیسی(ع) پس از بازگشت از مصر، در آنجا فرود آمدند».

هفت ویژگی حضرت عیسی(ع):
آیات 30 تا 33 سوره مریم،روشن ترین تصویر را از تولد حضرت عیسی(ع) ترسیم و آنچه را به صورت خرافه مطرح است، نفی می‌كند. در این آیات، هفت ویژگی از ویژگی‌های برجسته، دو برنامه و یك دعا آمده است. هفت ویژگی یاد شده عبارت است از: 1- بنده خدا بودن كه این نشان دهنده آن است كه بندگی ، بزرگترین مقام آدمی است 2- صاحب كتاب آسمانی 3- مقام نبوت، زیرا نبوت همیشه با داشتن كتاب آسمانی همراه نیست 4- مبارك بودن كه همان سودمند بودن به حال جامعه است 5- نیكوكاری به مادر 6- جبار و شقی نبودن 7- رستگار،فروتن و حق شناس بودن.

بیان معجزات حضرت عیسی(ع):
حضرت عیسی(ع) از جانب پروردگار به نبوت برگزیده شد و مانند دیگر پیامبران ادامه دهنده رسالت عظیم هدایت و راهبری بشر بود. خداوند متعال در آیه 110 سوره مائده معجزات حضرت عیسی(ع) را به عنوان یك پیامبر چنین برمی شمارد: «یاد كن نعمتی را كه به تو ومادرت بخشیدم. زمانی كه تو را با روح القدس تقویت كرد كه در گهواره و به هنگام بزرگی با مردم سخن می‌گفتی و هنگامی كه كتاب و حكمت و تورات و انجیل را به تو آموختم و هنگامی كه به فرمان من از گِل، چیزی به صورت پرنده می‌ساختی و در آن می‌دمیدی و به فرمان من پرنده‌ای می‌شد وكور مادرزاد و مبتلابه بیماری پیسی را به فرمان من شفا می‌دادی ومردگان را ( نیز) به فرمان من زنده می‌كردی و هنگامی كه بنی اسرائیل را از آسیب رساندن به تو بازداشتم در آن موقع كه دلایل روشن برای آنها آوردی. ولی جمعی از كافران گفتند: اینها جز سحر آشكار نیست». این آیه علاوه بر بیان بعضی از معجزات حضرت عیسی(ع) به عنوان پیامبر، به مسئله تربیت الهی هر پیامبر صاحب رسالت از ابتدای تولد اشاره می‌كند.

عروج حضرت عیسی(ع):
درباره عروج حضرت عیسی(ع) سخنان بسیار گفته‌اند. بسیاری از مورخان معتقدند: یهودای اسخر یوطی، یكی از حواریون ، فریب دنیا را خورد و محل اختفای حضرت عیسی(ع) را به یهودیان نشان داد. اما مسلما یهودیان نتوانستند حضرت را دستگیر كنند و زمانی كه وارد آن مكان شدند، خداوند او را به آسمان بالابرد و شخص دیگری كه شبیه او بود به دار آویخته شد واو هرچه فریاد زد كه من عیسی نیستم، نپذیرفتند. بعضی گفته‌اند او همان اسخریوطی بوده و بعضی گفته‌اند او همان ماموری بود كه وارد آن مكان شد و هر چه گشت عیسی را نیافت و وقتی بیرون آمد شبیه او شد و دیگران كه بیرون بودند او را دستگیر كرده به دار آویختند. اما در روایتی از امام باقر(ع) آمده است: «حضرت عیسی به حواریون گفت: خدای تعالی به من وحی كرده است كه مرا در این ساعت نزد خود خواهد برد. كدام یك از شما حاضرید جان خود را فدا كنید ودر بهشت با من باشید؟ جوانی از بین آنان برخاست واعلام آمادگی كرد. پس خدا او را شبیه عیسی كرد و یهودیان او را دستگیر كردند و به دار آویختند.

رجعت حضرت عیسی(ع):
امام حسن مجتبی(ع) فرمود: «هیچ كس از ما نیست، مگر اینكه بر گردنش بیعت طاغوت زمان را دارد، به جز قائم كه عیسی بن مریم پشت سر او نماز می‌گزارد». آنچه از كلام امام حسن مجتبی(ع) بر می‌آید ، این است كه مسیح(ع) به زمین هبوط می‌كند در حالی كه مسلمان است و حكومت اسلامی همه جا حكمفرماست. این حالت به هنگام ظهور مهدی(عج) است و مسیح با آن حضرت نماز می‌گزارد. او چهل سال عمر می‌كند ودر این دولت عادل و مبارك، حاكمی دادگستر است و با كافران می‌جنگد. نیز در حدیثی از پیامبر اكرم(ص) آمده است : «سوگند به آنكه جانم به دست اوست ، دیری نیست كه فرزند مریم در میان شما نزول كند».

انجیل:
«انجیل» كلمه‌ای یونانی به معنای بشارت و جمع آن به زبان عربی «اناجیل» است. زندگینامه عیسی مسیح و بیانات اخلاقی ایشان دراناجیل آمده است كه مجموعه آنها را « عهد جدید» می‌گویند. از این انجیل‌ها، چهار انجیل «متی»،«مرقس»، «لوقا» و«یوحنا» در پیش همه مسیحیان جهان معتبر است و انجیل‌های دیگری را كه شمار آنها از 114 انجیل فراتر می‌رود، كلیسا خارج از كتب آسمانی دانسته است.

انجیل « برنابا»:
یكی از اناجیل غیر رسمی كلیسا، انجیل مربوط به قدیس «یوسف برنابا» است. وی از مسئولان و حواریون بزرگ مسیح بود و انجیل وی حلقه گمشده مسیحیت و اسلام است. اخبار قرآن مجید درباره حضرت مسیح و داستان‌های آن موافقت زیادی با این انجیل دارد. در انجیل برنابا چنین آمده است: « آدم همین كه آفریده شد، جمله «لااله الاالله ، محمد رسول الله» را دید كه در فضا نوشته شده و روشنایی آن از آفتاب بیشتر است. از خدا خواست آنها را برانگشتان او نقش كند و پروردگار نیز«توحید» را بر شست راست او و «نبوت» را بر شست چپ او نگاشت».


منابع
: روزنامه رسالت، شماره 7162، 4/10/89، صفحه 19 )

امضای vorojax
اللهم عجل لولیک الفرج


لــــطــف الــــهـی بکند کار خویش
مـژده رحـــــمــــــت برساند سروش


vorojax آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمانکاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
پاسخ زاکانی به ادعاهای واهی درباره سابقه تحصیلی اش محب المهدي (عج) اخبار سیاست داخلی 0 26-11-2011 10:24
القاب علی (ع) در کلام نبی (ص) محبّ الزهراء اميرالمومنين (ع) 0 15-11-2011 12:28
پاسخ و نقد مقاله ی سرخاب و سفیدآب monji_2008 پاسخ به شبهات دیگر ادیان و مذاهب 0 24-08-2011 14:37
ره يافتگان ـ سخنراني دكتر عصام العماد (برنامه ماه عسل ـ شبكه 3)متن+صوت monji_2008 ره یافتگان 0 07-07-2011 11:32
فضیلت سوره های قرآن همراه با توضیح ali20 مباحث قرآنی 3 07-09-2009 08:20

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 02:02 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1