شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > اهل بيت (عليهم السلام) > پیامبر اکرم(ص)


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 12-01-2014, 12:17   #1
کاربر کهنه کار
 
golenarges آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2011
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 13,591
Thanks: 5,631
Thanked 29,124 Times in 8,841 Posts
پیش فرض جلوه‌ای از آموزه‌های نورانی رسول اکرم(ص)


محمدمهدی رشادتی
زیرک‌ترین انسان‌ها

پیامبر اعظم(ص) فرمود: اکیسکم، اکثرکم للموت ذکرا - آیا می‌دانید زیرک‌ترین فرد کیست؟
اصحاب گفتند: نمی‌دانیم، فرمود: زیرک‌ترین و باهوش‌ترین آدم کسی است که بیشتر از همگان به یاد مرگ و آماده‌سازی برای آن است. اصحاب گفتند: این‌گونه اشخاص چه نشانه‌هایی دارند؟ حضرت فرمود:
1) همواره از مظاهر دنیایی کناره می‌گیرد 2) همواره در انتظار رفتن به خانه آخرت است. 3) همواره برای ساکنان قبرها (مردگان) زاد و توشه می‌فرستد. (خیرات می‌کند) 4) همواره آماده حضور در صحرای محشر است. حضرت ادامه دادند: پیوسته به یاد مرگ باشید، زیرا یاد مرگ گناهان را پاک و توفیق بی‌توجهی به دنیا را عنایت می‌کند و شیرینی لذت‌ها را از بین می‌برد و میان شما و خواسته‌های نفسانی و شهوات، فاصله می‌اندازد، در جایی دیگر رسول خدا(ص)، یاد کردن مرگ را با عنوان - بالاترین نوع پارسایی و برترین نوع عبادت - معرفی فرمودند. (فرهنگ سخنان پیامبر اکرم(ص) 892-891-890) یکی از اصحاب از پیامبر(ص) پرسید، آیا کسی با شهدا محشور می‌شود؟ فرمود: آری، آن کس که در شبانه‌روز بیست مرتبه مرگ را یاد می‌کند. (مجموعه ورام ج 1 ص 486)
در خدمت پیامبر(ص) از مردی یاد کردند و او را ستودند. فرمود: این رفیق شما نسبت به مرگ چطور است؟ گفتند: ما به خاطر نداریم که او را به یاد مرگ دیده باشیم، فرمود: پس رفیق شما شایسته این ستایش‌ها نمی‌باشد (همان ص 487)
رسول خدا(ص) به طرف مسجد می‌رفت. ناگاه گروهی را دید که با هم حرف می‌زنند و می‌خندیدند. فرمود: به یاد مرگ باشید. به خدایی که جان من در دست قدرت اوست، اگر آنچه را من می‌دانم شما هم می‌دانستید، کم می‌خندیدید و زیاد گریه می‌کردید. (همان)
تیره‌کننده لذتها
حضرت در جایی فرمود: اگر چهارپایان به آنچه فرزند آدم درباره مرگ، آگاهی دارد آگاه می‌شدند، دیگر شما گوشت حیوان فربهی را نمی‌توانستید بخورید. همچنین روزی به مجلس گذرش افتاد که صدای خنده بلند بود. فرمود: انجمن خود را با یاد تیره‌کننده لذت‌ها درآمیزید. عرض کردند: تیره‌کننده لذتها چیست؟ فرمود: مرگ. (همان)
گویند: یکی از بزرگان روزی به سرای خود نگاه کرد و زیبایی آن خیلی باعث شگفتی او شد، شروع کرد به گریه و گفت: به خدا سوگند اگر مردن نبود، به تو دلخوش می‌شدم و اگر نبود که سرانجام به تنگنای قبر دچار می‌شدم، چشمم به تو روشن بود. آنگاه با صدای بلند گریه سختی کرد. (همان ص 490)
حضرت رضا(ع) به نقل از امام‌حسین(ع) فرمودند: در زیر دیوار شهری، لوحی بدست آمد که در آن نوشته بود: من معبود یکتایم، معبودی جز من نیست و محمد(ص) پیامبر است و:1) عجب دارم از کسی که یقین به مرگ دارد، چگونه خوشحال است. 2) عجب دارم از کسی که به تقدیرات الهی ایمان دارد، چگونه ناراحت و محزون است. 3) عجب دارم از کسی که دنیا را دیده و آزمایش کرده، چگونه به آن دل‌بسته است. 4) عجب دارم از کسی که به حساب (قیامت) یقین دارد، چگونه گناه می‌کند.
(عیون اخبارالرضا ج 2 ص 58)
در احوال یکی از مردان خدا نوشته‌اند: او در خانه خود، قبر خود را کنده بود و گاهی می‌رفت و در آن می‌خوابید و به خود چنین تلقین می‌کرد که فرض می‌کنم من مرده ام و التماس می‌کنم که مرا به دنیا برگردانید تا گذشته از دست رفته را جبران و از گناهان توبه کنم، عمل صالح به جا بیاورم و فرض می‌کنم این تقاضا تنها در مورد من پذیرفته شده و اجازه داده‌اند به دنیا برگردم و عمل صالح انجام دهم. به این ترتیب آن مرد خداشناس خود را موعظه می‌کرد. (هزار و یک حکایت اخلاقی ص 600)
***
حق‌گوئی در هر شرایطی
پیامبر خاتم(ص) فرمود: اتقی الناس من قال الحق فیما له و علیه. با تقواترین مردم کسی است که همواره حق و حقیقت را بگوید، چه به نفع او باشد و چه به زیان او. (فرهنگ سخنان پیامبر‌اکرم(ص) ص 73)
راستی که راستان رستند
در جهان راستان قوی دستند
گر راست سخن‌گویی و در بند بمانی
به زانکه دروغت دهد از بند رهایی
(کلیات سعدی ص 173)
امام‌علی(ع) فرمود: شبیه‌ترین مردم به پیامبران شخصی است که به حق گویاتر و در عمل به آن بردبارتر باشد.
همچنین نزدیک‌ترین بندگان به خدا فردی است که به حق گویاتر باشد گرچه به زیان او تمام شود و در عمل به حق از همه بهتر باشد گرچه آن را خوش ندارد. (غررالحکم ج 1 ص 273)
حضرت امیر(ع) خطاب به ابوذر غفاری وقتی که به منطقه ربذه تبعید می‌شد، فرمود: آرامش خویش را تنها در حق جست‌وجو کن و غیر از باطل چیزی تو را به وحشت و ترس نیندازد. نیز تقوا به راستگویی زنده و بالنده است. صدق و راستی، جامه دین، جامه یقین، بنیان مذهب و جامه حقیقت است.
(همان، صص: 637-635-282)
از حیث جامعه‌شناختی، حق‌گویی دستاوردهای ارزشمندی در پی دارد. از جمله: اعتماد و اطمینان مردم جلب می‌شود. محبت و دوستی آنان بدست می‌آید. در شخص حق‌گو، آنچنان عظمت و ابهت و وقاری بوجود می‌آورد که دیگران در مواجهه با وی دچار نوعی ترس می‌شوند (همان ص 642)
به راه راست توانی رسید در مقصود
تو راست باش که هر دولتی که هست تو راست
تو چوب راست‌ز آتش دریغ می داری
کجا به آتش دوزخ برند مردم راست
(نشان از بی‌نشانها ج 1 ص 440)
عبدالله بن عمر می‌گوید: مردی خدمت پیامبر(ص) آمد عرض کرد: یا رسول‌الله شغل اهل بهشت چیست؟ فرمود: راستی و راستگویی، هر گاه بنده‌ای راست بگوید، نیکوکار است و هر که نیکوکار باشد در امان است، و هر که در امان باشد، بهشت می‌رود، عرض کرد: یا رسول‌الله کار اهل جهنم چیست؟ فرمود: دروغگویی. هرگاه بنده‌ای دروغ بگوید، بدکار است و هر که بدکار شد کافر می‌شود و هر که کافر گردد، واردآتش دوزخ خواهد شد (مجموعه ورام ج 1 ص 99)
امام کاظم(ع) به یکی از شیعیانش فرمود: فلانی! از خدا پروا کن و حق‌گو باش هرچند که موجب هلاکت تو شود. زیرا که نجات و سعادت حقیقی در بیان حق است و از خدا پروا داشته‌باش و باطل را رها کن گرچه ظاهرا موجب نجات تو بشود زیرا که هلاکت تو و بدبختی حقیقی در روش باطل است. (تحف العقول ص 431)
ابوعمر زجاجی انسانی وارسته و نیکوکار بود. وی می‌گوید: بعد از فوت مادرم خانه ارثی را به 50 دینار فروخته و عازم حج شدم. در نینوا به دزد برخورد کردم. گفت: چه همراه داری؟ درونم گذشت که صداقت مورد رضایت و دستور خداست، گفتم در کیسه‌ام 50 دینار هست. آن را گرفت و شمرد و سپس پول را به من پس داد. گفتم چرا آن را برنمی‌داری؟ دزد گفت: آمدم پول را ببرم، اما صداقت تو مرا برد.
از مرکب پیاده شد و مرا به اصرار سوار کرد و خودش دنبال من پیاده آمد. ندامت از وجودش موج می‌زد. در میقات احرام بست. تمام اعمال حج را کنار من بجای آورد. بعد از آن از دنیا رفت.
(عبرت‌آموز ص 214 به نقل از روح‌البیان ج 2 ص 235)
golenarges آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following 2 Users Say Thank You to golenarges For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمانکاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
معراج حضرت رسول اکرم (ص) zahra mirmehdi پیامبر اکرم(ص) 0 02-11-2013 17:40
دعوت یک مازندرانی از مولوی عبدالحمید به مذهب اهل بیت (ع) javadkhan پرسش‎ و‎ پاسخ‎ 0 21-10-2013 14:32
اذان | چطوری اشهد ان علی ولی الله به اذان اضافه شده است؟ MY@6539 پرسش‎ و‎ پاسخ‎ 2 07-08-2013 17:10
پاسخ به سخنان شيخ الأزهر monji_2008 پاسخ به شبهات دیگر ادیان و مذاهب 1 04-05-2011 12:50

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 08:58 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1