شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > اهل بيت (عليهم السلام) > امام زمان عجل الله تعالی فرجه


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 29-12-2010, 11:28   #1
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض پيام هاي حضرت مهدي (علیه السلام) به دولتمردان

نويسنده: دكتر علي اصغر رضواني
مقدمه

شيعيان حضرت مهدي موعود عجل الله تعالي فرجه در عصر غيبت امامشان وظايفي دارند كه از جمله آن ها عبارت است از:
1 ـ زمينه سازي ظهور حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه

از آنجا كه غيبت حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه از ناحيه ما بوده، ظهور آن حضرت نيز به توسط ما خواهد بود و يا ـ حداقل ـ مي توان گفت كه ما در ظهور حضرت تاثيرگذار خواهيم بود، و مي توانيم با پياده كردن اهداف حضرت در سطح محدود تا حدّ مقدور، زمينه ساز ظهور او باشيم.
در روايتي از پيامبر صل الله عليه و آله نقل شده كه فرمود: «يخرج ناس من المشرق يوطئون للمهدي يعني سلطانه»؛[1] «قومي از مشرق زمين خروج مي كنند كه زمينه ساز سلطنت و حكومت مهدي عجل الله تعالي فرجه خواهند شد.»
2 ـ الگو گرفتن از دولت مهدوي

امام زمان عجل الله تعالي فرجه رهبر و الگوي كامل براي شيعيان است و ما وظيفه داريم تا هر قدري كه مي توانيم خود را به او نزديك كرده و اهداف بلند او را در حدّ امكان در عصر غيبت پياده نمائيم. لذا بر ماست تا با عملكرد عالي او آشنا شده و از آن بهره مند شويم، تا بتوانيم در عصر غيبت، جامعه اي مهدوي داشته و زمينه ساز ظهور حضرت گرديم.
از پيامبر صل الله عليه و آله نقل شده كه فرمود: «طوبي لمن ادرك قائم اهل بيتي و هو يأتمّ به في غيبته قبل قيامه ...»؛[2] «خوشا به حال كسي كه قائم از اهل بيت مرا درك كرده و در غيبت او قبل از قيامش به او اقتدا نمايد ...».
و شايد سرّ توصيف خصوصيات دولت مهدوي در عصر ظهور از زبان پيامبر صل الله عليه و آله و اهل بيت عليهم السلام اين باشد كه از اين دولت الگو گرفته تا حدّ امكان خود را به حضرت و دولت او شبيه نماييم.
3 ـ منتظران دولت مهدوي، خود صالح اند

ممكن است سرّ توصيف خصوصيات دولت مهدوي در عصر ظهور اين باشد كه اگر ما منتظر حكومت چنين دولتي با آن اوصاف و خصوصيات هستيم كه بايد هم باشيم، خود بايد اهل صلاح باشيم، پس بايد تا حدّ توانمان خود را هماهنگ با حضرت و اصحاب او كرده و پرتويي از حكومت حضرت را در خود و جامعه پياده كنيم.
از خصوصيات دولت حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه
دولت حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه و حكومت او داراي خصوصياتي است كه فقط در زمان ظهور او امكان پذير است، ولي در غير اين موارد مي توانيم سيره آن حضرت را الگوي خود قرار داده و در حدّ محدود و توان خود جامعه مهدوي را بر پا كنيم.
ما در اين نوشتار به ذكر برخي از وظايف دولتمردان و مسئولان در حكومت مهدوي مي پردازيم، كه با الگو گرفتن از حكومت و دولت امام زمان عجل الله تعالي فرجه مي توان آنها را در جامعه پياده كرد.
پيام هاي مهدوي

با مروري بر حكومت حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه و عملكرد او و كارگزارانش مي توانيم به پيام هايي دست رسي پيدا كنيم كه دولت مردان و مسؤولان نظام اسلامي مي توانند در حدّ توان خود آنها را در جامعه پياده كنند. اينك به برخي از آن ها اشاره مي كنيم.
1 ـ ايجاد وفاق بين امّت

دولت مردان وظيفه دارند با الگو گرفتن از حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه درصدد ايجاد وفاق ملّي و اتحاد اسلامي باشند همان گونه كه روش حكومت حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه اين چنين است.
از امام صادق عليه السلام درباره حضرت مهدي عليه السلام نقل شده كه فرمود: «... يظهر الله عزّوجلّ الحقّ و العدل في البلاد و يحسن حال عامة العباد و يجمع الله الكلمة و يولّف بين قلوب مختلفة»؛[3] «خداوند عزّوجلّ به واسطه او حق را ظاهر و عدل را در شهرها گسترش مي دهد و حال عموم مردم را بهبود مي بخشد و وحدت كلمه پديد آورده و بين قلب هاي گوناگون اُلفت ايجاد مي كند.»
در دعاي ندبه نيز آمده است: «اين جامع الكلمة علي التقوي»؛[4] «كجاست آن كسي كه سخن ها را بر تقوا جمع مي كند.»
و نيز از امام صادق عليه السلام نقل شده كه فرمود: «فوالله يا مفضل ليرفع عن الملل و الاديان الاختلاف و يكون الدين كلّه واحداً»؛[5] «به خدا سوگند! اي مفضل به طور حتم از ملت ها و دين ها اختلاف را برمي دارد و تمام دين يكي خواهد شد.»
2 ـ احياي سنتّ هاي فراموش شده

عموم مسلمانان، و علي الخصوص حاكمان اسلامي وظيفه دارند تا با تأسي به امام زمان عليه السلام سنت هايي كه عمل نشده و بر زمين مانده را احيا كنند، همان گونه كه حضرت مهدي عليه السلام در سطح گسترده چنين خواهد كرد.
از امام علي عليه السلام نقل شده كه فرمود: «فيريكم كيف عدل السيرة، و يحيي ميّت الكتاب و السنّة»؛[6]؛ «او روش عادلانه را در حكومت داري به شما مي نماياند و ـ احكام ـ كتاب خدا و سنّت رسول را احيا مي كند.»
3 ـ عمل به سيره رسول خدا صل الله عليه و آله و حضرت علي عليه السلام

دولت مردان و مسئولان نظام اسلامي وظيفه دارند تا در حكومت داري به سيره رسول خدا صل الله عليه و آله و حضرت علي عليه السلام عمل كنند همان گونه كه روش حكومت حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه چنين خواهد بود.
از رسول خدا صل الله عليه و آله نقل شده كه فرمود:«يخرج رجل من اهل بيتي و يعمل بسنّتي و ينزل الله البركة من السماء»؛[7] «مردي از اهل بيتم خروج مي كند او به سنّت من عمل مي كند و لذا خداوند بركاتش را به واسطه او از آسمان نازل مي نمايد.»
و نيز نقل شده: «... انّ قائمنا اهل البيت(عليهم السلام) اذا قام لبس ثياب علي ـ عليه السلام ـ و سار بسيرة علي ـ عليه السلام ـ »؛[8] «... چون قائم ما اهل بيت(عليهم السلام) قيام كند لباس علي را بر تن كرده و به روش او عمل خواهد نمود.»
4 ـ نهضت فراگيري قرآن

حاكمان اسلامي فراگيري قرآن را بايد تبديل به يك نهضت كنند و تمام امكانات را بسيج كرده و در راه رسيدن به اين هدف به كار گيرند. و اين، همان كاري است كه حضرت مهدي عليه السلام در عصر ظهور انجام مي دهد و حتي در صورت كمبود جا از خيمه ها استفاده مي كند.
از اميرمومنان عليه السلام نقل شده كه فرمود: «كانّي انظر الي شيعتنا بمسجد الكوفة و قد ضربوا الفساطيط يعلّمون الناس القرآن كما انزل ...»؛[9] «گويا به شيعيان خود در مسجد كوفه نظر مي كنم كه چگونه خيمه ها را بر پا كرده و آن گونه كه قرآن نازل شده به مردم تعليم مي دهند.»
5 ـ پرورش افراد مستعد

بايد افرادي را كه قابل هدايت بوده و داراي استعداد كمال هستند پرورش داده و به كمال رسانيد.
از امام باقر عليه السلام نقل شده كه درباره حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه فرمود: «اذا قام قائمنا وضع يده علي رؤوس العباد فجمع به عقولهم و كمل به احلامهم»؛[10] «چون قائم ما قيام كند دستش را بر سر بندگان مي گذارد و عقول آن ها را متمركز ساخته و فكرهايشان را به كمال مي رساند.»
نكته ديگري كه از اين حديث استفاده مي شود، اين است كه مردم بايد خود اقدام كرده و شروع به تحصيل كمال كنند و دولت مردان وظيفه دارند تا نواقص را جبران نمايند.
پي نوشت :

[1] . سنن ابن ماجه، ج 2، ص 1368، ح 4088، بحارالانوار، ج 51، ص 87، كشف الغمة، ج 3، ص 278 .
[2] . اكمال الدين، ص 286، باب 25، ح 2، بحار الانوار، ج 51، ص 72، ح 14، الخرائج و الجرائح، ج 3، ص 1148 .
[3] . كمال الدين، ص 647، ح 7 ; بحارالانوار ج 52، ص 128، ح 20 .
[4] . اقبال الاعمال، ج 1، ص 509 .
[5] . بحارالأنوار، ج 53، ص 4.
[6] . نهج البلاغه، خطبه 138، بحارالانوار، ج 51، ص 130، ح 25 .
[7] . بحارالأنوار، ج 51، ص 82.
[8] . كافى، ج 1، ص 411، ح 4، بحارالانوار، ج 47، ص 55، ح 92 .
[9] . الغيبة، نعمانى، ص 318، ح 3، بحارالأنوار، ج 52، ص 364، ح 139.
[10] . كافى، ج 1، ص 25، ح 21، كمال الدين، ص 675، ح 30، بحارالأنوار، ج 52، ص 336، ح 71

امضای hossein moradi

پناه می برم به خدا از آن کس که می رنجاند و به دیگران برای جلوگیری از انجامش هشدار می دهد


امام على (ع) :

اگر پنج خصلت نبود، همه مردم جزوِ صالحان مى شدند: قانع بودن به نادانى، حرص به دنيا، بخل ورزى به زيادى، رياكارى در عمل، و خود رأيى.
غررالحكم، ج2، ص451، ح3260هیچ ادعایی ندارم فقط اونی که مقصر بود و اونی که به خاطر رفاقتش با مقصر طرفداریشو کرد و اونی که بخاطر خویشاوندی حق رو ناحق کرد را واگذار کردم به خدا

از این لحظه دیگه ازشون هیچ انتظاری ندارم و هیچ توضیح و پیشنهادی هم از اونها قبول نمی کنم

دیدار به قیامت نارفیق
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 4 Users Say Thank You to hossein moradi For This Useful Post:
قدیمی 29-12-2010, 11:29   #2
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض

در قسمت قبل، با مروري بر حكومت حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف و عملكرد ايشان و كارگزارانش، ويژگي‌ها و پيام‌هايي را براي دولت‌مردان و مسؤلان نظام اسلامي بيان كرديم در اين شماره، ادامة اين پيام‌ها را بيان‌مي‌كنيم:
6. پناهي براي مردم

بايد مسئولان كشور اسلامي در سختي‌ها و مشكلات، پناهگاه مردم باشند.
در روايتي آمده است:
«يأوي الي المهدي امّته كما يأوي النحلة الي يعسوبها ...» «امت مهدي به او پناه مي‌برند، همان گونه كه زنبور به دور ملكة خود مي‌گردد». [1]
همچنين در روايتي نقل شده است:
«يخرج المهدي في امّتي، يبعثه الله غياثا للناس» «از ميان امت من، مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف قيام مي‌كند، خداوند او را براي فريادرسي مردمان بر‌مي‌انگيزاند».[2]
7. داشتن جاذبه

بايد مسئولان تلاش كنند براي مردم حتي غير مسلمانان، جاذبه داشته، با سخنان و عملكرد خود، مردم را به سوي اسلام جذب نمايند، همان‌گونه كه عملكرد حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف چنين خواهد بود.
در روايتي آمده است:
«فاذا نظرت اليه اليهود اسلمت الاّ قليلا منهم» «چون يهود بر او نظر كند، جز اندكي، همه اسلام خواهند آورد».[3]
8. پيشي گرفتن در كارهاي نيك

اگر دولت‌مردان بخواهند، جامعه مهدوي گردد و زمينه ساز عملي حكومت او باشند، بايد به آن حضرت و اصحابش، اقتدا كرده، در خوبي‌ها از ديگران پيشي بگيرند.
در تفسير آية gفاسْتَبِقُوا الْخَيْرَاتِ أَيْنَ ما تَكُونُوا ...f «در نيكي‌ها و اعمال خير بر يكديگر پيشي بگيريد؛ هر جا باشيد ...»[4]
امام صادق عليه السلام فرمود:
«نزلت في القائم و اصحابه» «اين آيه در شأن حضرت قائم عليه السلام و اصحاب او، نازل شده است».[5]
9. اصلاح جامعه

بايد مانند حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف، سرلوحة كارهاي مسئولان و دولت‌مردان، اصلاح جامعه باشد.
رسول خدا صلي الله عليه و آله، دربارة حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف فرمود:
«... ان يصلح امّة بعد فسادها» «حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف امتي را بعد از فساد آن، اصلاح خواهد كرد».[6]
10. عمل به دستورات الهي

بايد مسئولان، مردم را به خير و تقوا دعوت نموده، خودشان نيز اهل عمل به آن‌ها باشند.
از امام صادق عليه السلام دربارة حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف نقل شده، فرمود:
«... يشير بالتقي و يعمل بالهدي ...» «... به تقوا اشاره كرده، خود عمل به هدايت مي‌كند ...». [7]
11. ايجاد ايمان در قلوب مردم

بايد دولت‌‌مردان تلاش كنند، ايمان را در قلوب مردم جاي داده، عبادتي ظاهري را به عبادتي از درون تبديل نمايند.
از پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله نقل شده كه درباره حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف فرمود:
«... يملأ قلوب عباده عبادة ...» «... دل‌هاي بندگان را پر از عبادت مي‌كند ...». [8]
12. سبب خير بودن

بايد مسئولان كوشش كنند بين مردم، سبب و واسطة خير از طرف خداوند باشند، همان‌گونه كه حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف چنين است.
از پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله نقل شده، فرمود:
«... به يمحق الله الكذب... و به يخرج ذلّ الرّق من اعناقكم ...» «... خداوند به وسيلة او، دروغ را نابود ‌مي‌نمايد ... و روزگار سخت و رنج آور را مي‌بَرد و ذلت بردگي را از گردن شما بر‌مي‌دارد.» [9]
13. گسترش عدالت

بايد دولت‌مردان نهايت كوشش خود را براي گسترش عدل ـ كه يكي از اهداف حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف است ـ به كار گيرند.
از پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله نقل شده، در‌بارة حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف فرمود:
«... يملأ قلوب عباده عبادة و يسعهم عدله» «... دل‌هاي بندگان را پر از عدالت كرده، عدلش فراگير مي‌شود».[10]
در حديثي آمده است:
«اما والله! ليدخلنّ عليهم جوف بيوتهم كما يدخل الحرّ و القرّ» «آگاه باشيد! به خدا سوگند! به طور حتم، عدالت او داخل خانه‌هاي آنان خواهد رفت، همان گونه كه گرما و سرما، چنين خواهد كرد». [11]
14. ممنوع بودن رشوه‌گيري

در نظام اسلامي، كسي حق رشوه‌گيري را ندارد، همان‌گونه كه حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف در انجام وظايفش، اهل رشوه‌گيري نخواهد بود.
از امام صادق عليه السلام نقل شده، فرمود:
«... و لا يأخذ في حكمه الرشا» «در قضاوتش، رشوه نمي‌گيرد». [12]
15. بي‌نياز كردن مردم با معنويات

بايد مسئولان تلاش كنند، مردم را به وسيلة معنويات و نورانيت دل، بي‌نياز كنند.
در روايتي مي‌خوانيم:
«انّ قائمنا اذا قام اشرقت الأرض بنور ربّها و استغني الناس» «چون قائم ما قيام كند، زمين به نور پروردگارش روشن مي‌گردد و مردم همگي، طلب بي‌نيازي مي‌كنند». [13]
در قسمت سوم ويژگي‌هاي ديگر حكومت امام زمان را براي شما خواهيم گفت.
پي نوشت :

[1]. الحاوى للفتاوى؛ سيوطى، ج 2، ص‌77.
[2]. كشف الغمّه؛ ج 2، ص‌270.
[3]. البرهان؛ ص‌157.
[4] . سورة بقره، آية 148.
[5]. غيبت نعمانى؛ ص‌241، ح 37.
[6]. كشف الغمه؛ ج 3، ص‌272 و بحارالانوار؛ ج 51، ص‌83.
[7]. بحارالأنوار؛ ج 52، ص‌269، ح 158و اقبال الاعمال؛ ج3، ص‌117.
[8]. همان؛ ج 51، ص‌74، ح 24 و الغيبه، ص‌179، ح 137.
[9]. همان؛ج 51، ص‌75، ح 29 و الغيبه، ص‌185، ح 144.
[10]. بحارالأنوار؛ ج 51، ص‌74، ح 24 و الغيبة؛ ص‌179، ح 137.
[11]. همان؛ ج 52، ص‌362، ح 131 و الغيبة؛ ص‌297.
[12]. بحارالأنوار؛ ج 52، ص‌269، ح 158.
[13]. الغيبة، طوسى؛ ص‌468 و بحارالانوار؛ ج 52، ص‌330، ح 52.

امضای hossein moradi

پناه می برم به خدا از آن کس که می رنجاند و به دیگران برای جلوگیری از انجامش هشدار می دهد


امام على (ع) :

اگر پنج خصلت نبود، همه مردم جزوِ صالحان مى شدند: قانع بودن به نادانى، حرص به دنيا، بخل ورزى به زيادى، رياكارى در عمل، و خود رأيى.
غررالحكم، ج2، ص451، ح3260هیچ ادعایی ندارم فقط اونی که مقصر بود و اونی که به خاطر رفاقتش با مقصر طرفداریشو کرد و اونی که بخاطر خویشاوندی حق رو ناحق کرد را واگذار کردم به خدا

از این لحظه دیگه ازشون هیچ انتظاری ندارم و هیچ توضیح و پیشنهادی هم از اونها قبول نمی کنم

دیدار به قیامت نارفیق
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 4 Users Say Thank You to hossein moradi For This Useful Post:
قدیمی 29-12-2010, 11:29   #3
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض

مقدمه

گفتيم كه از ميان گلستان روايات، گل‌هاي زيبايي است كه به عنوان دستور‌العمل يا پيام‌هاي حضرت مهدي عليه السلام مي‌تواند رهنمون تمام مسؤولين و دولتمردان قرار گيرد. در شماره‌هاي پيشين به 15 پيام اشاره كرديم و اينك برخي ديگر از پيام‌ها را مدنظر قرار مي‌دهيم.
16. حكومت، وسيله‌اي براي گسترش عدالت
نبايد حكومت‌داري، هدف اصلي مسوولان نظام اسلامي باشد؛ بلكه بايد وسيله‌اي براي گسترش عدالت در روي زمين باشد.
در روايتي دربارة حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف آمده است:
لا تنقضي الساعة حتي يملك الارض رجل من اهل بيتي يملا الارض عدلاً كما ملئت قبله جوراً... ؛
«قيامت برپا نمي‌شود تا اين‌كه مردي از اهل‌بيتم، حاكم زمين گردد، آن‌گاه آن را پر از عدل خواهد كرد، همان‌گونه كه پيش از آن، پر از ظلم شده باشد... .»
17. جلب خشنودي مردم

كساني كه به حكومت يا پُست و مقامي رسيدند، بايد تا جايي كه مي‌توانند به امور مراجعه كنندگان رسيدگي كنند و آنان را خشنود نمايند.
دربارة حكومت حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف مي خوانيم:
الف. «يرضي في خلافته اهل الارض و اهل السماء و الطير في الجوّ؛
در روزهاي خلافتش، اهل زمين و آسمان و پرندگان هوا، خشنود خواهند شد.» [1]
ب. «يرضي عنه ساكن السماء و ساكن الارض؛
ساكنان آسمان و زمين از او خشنود گردند.» [2]
ج. «يحبّه ساكن السماء و ساكن الارض... يتمني الاحياء الاموات ليروا العدل و الطمأنينة ... ؛
اهالي آسمان و زمين، او را دوست مي‌دارند... و زنده‌ها آرزو مي‌كنند، اي كاش مرده‌ها هم زنده بودند تا عدالت و آرامش را به چشم خود مي‌ديدند… .» [3]
18. حفظ ارتباط مردمي

مسوولان و دولت‌مردان به سبب مسائل امنيتي و اشتغال‌هاي بسياري كه دارند، نمي‌توانند ارتباط نزديكي با مردم داشته باشند؛ ولي وظيفه دارند، ارتباط مردمي را حفظ كرده و از درد دل آنان آگاهي پيدا كنند، همان‌گونه كه حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف در عصر غيبت صغرا، ارتباط خود را با مردم از راه وكلا و سفيران حفظ نمود؛ و بعد از آن در عصر غيبت كبري، خود حضرت هنگام ضرورت به فرياد شيعيان رسيده، رفع گرفتاري مي‌نمايند.
امام مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف در توقيع خود به شيخ مفيد مي‌فرمايد:
«إنّا غير مهملين لمراعاتكم، و لا ناسين لذكركم، و لولا ذلك لنزل بكم اللأواء و اصطلمكم الأعداء؛
ما در رسيدگي و سرپرستي شما، كوتاهي و اهمال نكرده، شما را از ياد نبرده‌ايم كه اگر جز اين بود، دشواري‌ها و مصيبت‌ها بر شما فرود مي‌آمد و دشمنان، شما را ريشه‌كن مي‌نمودند.»[4]
19. حضور غير علني ميان مردم
اگر به سبب مصالح امنيتي و … مسوولان نمي‌توانند، ميان مردم باشند، بايد سرزده به ارگان‌ها و اداره‌ها رفته، از درد دل مردم آگاه شوند، همان‌گونه كه امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف در عصر غيبت كبرا ميان مردم آمده، به آنان رسيدگي مي‌كنند.
20. زندگي ميان مردم

حاكمان اسلامي، بايد ميان مردم زندگي كرده، از وضع زندگي آنان آگاه باشند.
در حديثي دربارة حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف آمده است:
«... يعيش فيهم ... ؛
... حضرت مهدي عليه السلام، ميان مردم زندگي مي‌كند… .»[5]
21. دستور به عدالت محوري

حاكم اسلامي، بايد به واليان خود دستور دهد تا جايي كه مي‌توانند، عدالت‌گستر باشند.
در حديثي دربارة حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف مي خوانيم:
«... يبعث المهدي الي أمرائه بسائر الأمصار بالعدل بين الناس ... ؛
... حضرت مهدي عليه السلام، اميران و كارگزاران خود را به شهرها مي‌فرستد و دستور مي‌دهد، عدالت را ميان مردم اجرا كنند… .»[6]
22. معيار اخلاص در گزينش وزيران

رئيس دولت اسلامي وظيفه دارد در گزينش وزيران، دو چيز را معيار قرار دهد: يكي برتري در دانش (تعهّد و تخصّص) و ديگري اخلاص در عمل.
در حديثي از امام جواد عليه السلام نقل شده كه فرمود:
«... فاذا اجتمعت له هذه العدة من اهل الاخلاص اظهر الله امره... ؛
... هنگامي كه براي حضرت، اين شماره از مخلصان فراهم شود، خداوند، امر او را آشكار خواهد نمود ... .»[7]
پي نوشت :

[1]. كشف الغمه، ج 3، ص‌269 و بحارالانوار، ج 53، ص‌80.
[2]. همان، ص‌471.
[3]. كشف الغمه، ج 2، ص‌469.
[4]. احتجاج، ج 2، ص‌323 و الخرائج و الجرائج، ج 2، ص‌903 و بحارالأنوار، ج53، ص‌175، ح7.
[5]. بشارة المصطفى، ص‌383.
[6]. منتخب الأثر، ص‌593، ح 4.
[7]. كمال الدين، ص‌378، ح 2 و بحارالانوار، ج 52، ص‌283، ح 10.

امضای hossein moradi

پناه می برم به خدا از آن کس که می رنجاند و به دیگران برای جلوگیری از انجامش هشدار می دهد


امام على (ع) :

اگر پنج خصلت نبود، همه مردم جزوِ صالحان مى شدند: قانع بودن به نادانى، حرص به دنيا، بخل ورزى به زيادى، رياكارى در عمل، و خود رأيى.
غررالحكم، ج2، ص451، ح3260هیچ ادعایی ندارم فقط اونی که مقصر بود و اونی که به خاطر رفاقتش با مقصر طرفداریشو کرد و اونی که بخاطر خویشاوندی حق رو ناحق کرد را واگذار کردم به خدا

از این لحظه دیگه ازشون هیچ انتظاری ندارم و هیچ توضیح و پیشنهادی هم از اونها قبول نمی کنم

دیدار به قیامت نارفیق
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 4 Users Say Thank You to hossein moradi For This Useful Post:
قدیمی 29-12-2010, 11:31   #4
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض

در قسمت‌هاي قبل با توجه به روايات برخي از درس‌ها و پيام‌هاي حضرت مهدي عليه السلام به دولت‌مردان را مطرح نموديم، اينك قسمت سوم اين پيام‌ها را پي‌مي‌گيريم.
27 ـ دستور به عمران و نيكي

رئيس دولت اسلامي بايد به وزيران خود دستور دهد تا به مردم نيكي كرده و شهرها را آباد نمايند.
در حديثي آمده است:
«يُفرّق المهدي اصحابه في جميع البُلدان و يأمرهم بالعدل و الاحسان و يجعلهم حُكّاما في الأقاليم و يأمرهم بعمران المُدن»؛1
«... حضرت مهدي ـ عليه السلام ـ اصحاب خود را به تمام شهرها مي‌فرستد و آنان را به عدل و نيكي فرمان مي‌دهد آن‌ها را در كشورهاي اسلامي حاكم قرار داده و فرمان مي‌دهد تا شهرها را آباد سازند.»
28 ـ انتخاب افراد نجيب

در انتخاب وزرا بايد نجيبان را برگزيد، همان گونه كه حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف در انتخاب وزيران چنين مي‌نمايند.
امام صادق عليه السلام در روايتي اصحاب حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف را اين چنين توصيف مي‌كند:
«... و هم النجباء ...»؛2
«... آنان افرادي نجيب مي‌باشند ...».
29 ـ سخت گيري بر وزيران

رئيس دولت اسلامي وظيفه دارد كه بر وزيران خود سخت گير بوده و از آنان حساب بكشد.
در حديثي آمده است:
«المهدي... رحيم بالمساكين، شديد علي العُمّال»؛3
«... مهدي ـ عليه السلام ـ بر مساكين رحيم و بر مديران كشور سخت گير است.»
از امام علي عليه السلام نقل شده كه فرمود:
«... يأخذ الوالي من غيرها عُمّالها علي مساوي أَعمالها و تخرج له الأرض افاليذ كبدها ...»؛4
«... فرمانروايي كه از اين طايفه ـ امويان ـ نيست، عاملان حكومت را به جرم كردار زشتشان بگيرد ـ و عذري از آنان نپذيرد ـ زمين گنجينه‌هاي خود را بيرون آورد.»
و نيز درباره حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف نقل شده: «... ليعزلنّ عنكم امراء الجور»؛5
«... از بين شما، فرماندهان و اميرانِ ظالم را عزل خواهد كرد.»
30 ـ ايمن سازي جاده‌ها

حاكمان اسلامي وظيفه دارند تا جاده‌ها و راه‌ها را براي مردم امن نمايند، همان گونه كه حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف چنين خواهد كرد.
از امام صادق عليه السلام روايت شده كه فرمود:
«اذا قام حكم بالعدل و ارتفع في ايامه الجور و آمنت به السُبل ...»؛6
«هر گاه او قيام كند به عدل حكم كرده و در روزگاران او ظلم برچيده شود و راه‌ها امن گردد.»
31 ـ عزل قاضيان زشت‌كار

وظيفه مسئولان قضايي نظام اسلامي است كه قاضيان زشت‌كردار را از اين منصب مهم عزل نمايند همان گونه كه حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف چنين خواهد كرد.
از امام علي عليه السلام نقل شده كه فرمود:
«و لينزعنّ عنكم قضاة السوء و ليقبضنّ عنكم المراضين ...»؛7
«حضرت مهدي ـ عليه السلام ـ قاضيان زشت كردار را كنار خواهد زد و دست سازشكاران را از سر مردم كوتاه خواهد نمود.»
32 ـ برپايي حدود الهي

حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف در عصر ظهور، حدود الهي را بر‌پا و اقامه مي‌فرمايد، ما نيز كه زمينه سازان ظهور او هستيم وظيفه داريم كه چنين كنيم و از تبليغات دشمن نهراسيم، زيرا با اين كار است كه جلوي فحشا و منكرات گرفته مي‌شود.
در حديثي آمده است:
«... يقيم حدود الله و يحكم بحكم الله»؛8
«... حضرت مهدي ـ عليه السلام ـ حدود الهي را بر پا كرده و به حكم الهي قضاوت خواهد نمود.»
33 ـ پراكنده كردن لشكر

بهترين راه محافظت از يك شهر يا كشور، پراكنده ساختن لشكر در سطح كشور است تا تمام مرزها حفظ شده و در صورتي كه از هر نقطه‌اي دشمن حمله‌ور شود بتوان از كشور دفاع نمود و يا اينكه بتوان امنيت را به همه جا منتقل كرد و اين عملكرد حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف و استراتژي او در امور نظامي است.
در حديثي آمده است:
«... ثمّ يُفرّق الجنودَ منها في الأمصار»؛9
«... آن گاه ارتش خود را از مكه به شهرها پراكنده مي‌سازد.»
و در حديثي ديگر آمده است:
«... هو يفرّق الجنود في البلاد»؛10
«... او لشكريان را در شهرها پراكنده مي‌سازد.»
34 ـ امر به معروف و نهي از منكر

مسئولان نظام اسلامي بايد امر به معروف و نهي از منكر را در رأس وظايف خود قرار دهند همان گونه كه حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف نيز اين چنين خواهد كرد.
در حديثي آمده است: «انّ الدنيا لا تذهب حتي يبعث الله عزوجل رجلا منّا اهلَ البيت يعمل بكتاب الله لايري فيكم منكراً الاّ انكره»؛11
«دنيا پايان نمي‌يابد تا اينكه خداي عزّوجلّ، مردي از ما اهل بيت را برانگيزد. او به كتاب خدا عمل مي‌كند و هيچ زشتي را در شما نمي‌بيند جز آنكه از آن نهي مي‌كند.»
و در روايتي ديگر آمده است: «النبي و الوصي و القائم يأمرهم بالمعروف اذا قام و ينهاهم عن المنكر»؛12
«پيامبر و وصي و قائم چون قيام كنند مردم را به معروف دستور داده و از منكر نهي مي‌كنند.»
درباره كارگزاران حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف آمده است: «و يأمرون بالمعروف و ينهون عن المنكر»؛13 «آنان امر به معروف و نهي از منكر مي‌كنند.»
پي نوشت :

1. يوم الخلاص، ج 2، ص‌65.
2. دلائل الامامة، ص‌555..
3. بشارة المصطفى، ص‌318، ح 31.
4. نهج البلاغه، خطبه 138، بحارالانوار، ج 51، ص‌130، ح 25.
5. بحارالأنوار، ج 51، ص‌120.
6. الارشاد، مفيد، ج 2، ص‌384، بحارالانوار، ج 53، ص‌338، باب 27.
7. بحارالأنوار، ج 51، ص‌120، ح 23.
8. كمال الدين، ج 1، ص‌155، بحارالانوار، ج 36، ص‌207، باب 40.
9. الارشاد، مفيد، ج 2، ص‌379.
10. كشف الغمه، ج 2، ص‌463.
11. كافى، ج 8، ص‌396، ح 597..
12. همان، ج 1، ص‌429، ح 83.
13. همان.

امضای hossein moradi

پناه می برم به خدا از آن کس که می رنجاند و به دیگران برای جلوگیری از انجامش هشدار می دهد


امام على (ع) :

اگر پنج خصلت نبود، همه مردم جزوِ صالحان مى شدند: قانع بودن به نادانى، حرص به دنيا، بخل ورزى به زيادى، رياكارى در عمل، و خود رأيى.
غررالحكم، ج2، ص451، ح3260هیچ ادعایی ندارم فقط اونی که مقصر بود و اونی که به خاطر رفاقتش با مقصر طرفداریشو کرد و اونی که بخاطر خویشاوندی حق رو ناحق کرد را واگذار کردم به خدا

از این لحظه دیگه ازشون هیچ انتظاری ندارم و هیچ توضیح و پیشنهادی هم از اونها قبول نمی کنم

دیدار به قیامت نارفیق
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 4 Users Say Thank You to hossein moradi For This Useful Post:
قدیمی 29-12-2010, 11:32   #5
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض

تاكنون با توجه به روايات، 34 توصيه و پيام مطرح شد و اينك ادامه:
35. عدالت در تقسيم بودجه

وظيفه دولت اسلامى است كه بودجه كشور را بدون تبعيض بين تمام استان ها و نقاط كشور و بين افراد گوناگون تقسيم نمايد. همانگونه كه حضرت مهدى عجل الله تعالي فرجه الشريف چنين خواهد كرد.
در حديثى آمده است: «فيبعث الله عزوجل عند ذلك مهدينا... ارحمهم بالرعية و اعدلهم بالسويّة».1 «خداى عزوجل در آن هنگام مهدى ما را مى فرستند... او كه از همه بيشتر به رعيت خود رحيم بوده و از همه بيشتر به طور مساوات عدالت را اجرا مى كند».
و در حديثى ديگر آمده است: «اذا قام قائم اهل البيت قسّم بالسويّة و عدل فى الرعية...»؛ «چون قائم اهل بيت قيام كند به طور مساوى بودجه را تقسيم كرده و در بين مردم به عدالت رفتار خواهد نمود...».
36 . ايجاد اشتغال

دولت مردان وظيفه دارند تا براى مردم شغل فراهم ساخته و آنان را به كار و كسب مشغول سازند تا از اين راه زندگى آبرومندانه اى را براى خود فراهم نمايند.
در حديثى از اميرمؤمنان حضرت على عليه السلام درباره حضرت مهدى عليه السلام چنين آمده است: «... يظهر صاحب الراية ... يمهّد الأرض ...»؛2 «... صاحب پرچم ـ مهدى عليه السلام ـ ظهور مى كند ... و زمين را )براى كار كردن بر روى آن( آماده مى سازد ...».
37. خدمت بى منّت

مسئولان و دولت مردان در نظام اسلامى نبايد در خدمتگذارى به مردم بر آنان منّت گذارند.
درباره حضرت مهدى عليه السلام از پيامبر صلي الله عليه و آله نقل شده كه فرمود: «يكون عند انقطاع من الزمان و ظهور الفتن رجل يقال له المهدى، عطاؤه هنيئا»؛3 «هنگام گذشتِ بخشى از زمان و ظهور فتنه ها مردى خواهد آمد كه به او مهدى مى گويند، عطاهاى او گواراست.»
گوارا بودن عطاى حضرت مهدى عليه السلام ممكن است كنايه از بى منت بودن آن باشد زيرا كه اگر كسى چيزى را با منت به شخصى دهد براى او گوارا نخواهد بود.
38. برخورد قاطعانه

دولت مردان در نظام اسلامى وظيفه دارند تا در مقابل منحرفان سرسختانه ايستاده و از سرزنش و ملامت ديگران نهراسند و تنها به فكر انجام وظيفه باشند.
حضرت مهدى عليه السلام با مخالفان و معاندان، در عصر غيبت و حتى با نزديك ترين افراد به خود، مقابله كرد، و شاهد اين موضوع كنار زدن عمويش از نماز خواندن بر بدن پدر بزرگوارش مى باشد.
ابوالاديان مى گويد: «هنگامى كه به خانه حضرت رسيدم مشاهده كردم كه پيكر حسن بن على عليهما السلام كفن پيچ است. جعفر جلو آمد تا بر جنازه برادرش نماز بگذارد، همين كه خواست تكبير نماز بگويد، كودكى گندم گون، با موهاى مجعد و دندان‌هايى باز از پشت پرده بيرون آمد و رداى جعفر بن على را كشيد و فرمود: «تاخّر يا عمّ، فأنا احقّ بالصلاة على ابى»؛ «كنار برو اى عمو، زيرا من سزاوارترم كه بر پدرم نماز بخوانم.»، جعفر در حالى كه رنگ صورتش تغيير كرده بود كنار رفت. اين كودك جلو آمد و بر جنازه امام حسن عسكرى عليه السلام نماز گزارد، و جنازه پدرش به خاك سپرده شد. آنگاه فرمود: «يا بصرى! هات جوابات الكتب التى معك»؛ «اى بصرى! جواب نامه هايى كه با توست را به من بده.» من هم آن ها را به حضرت دادم.4
39. نژادپرستى ممنوع

دولت مردان وظيفه دارند كه معيار انتخاب افراد را براى خدمت گذارى به مردم، نجابت و خيرخواهى قرار دهند و از نژادپرستى و قوم و خويش بازى در انتخاب افراد بپرهيزند همان گونه كه درباره حكومت حضرت مهدى عليه السلام نقل شده كه اصحاب و كارگزاران حضرت از ملّيت هاى مختلف اند.
شيخ طوسى به سندش از امام باقر عليه السلام نقل كرده كه فرمود: «يبايع القائم بين الركن و المقام ثلاثمائة و نيف، عدّة اهل بدر، فيهم من النجباء من اهل مصر و الأبدال من اهل الشام، و الأخيار من اهل العراق، فيقيم ما شاء الله ان يقيم»؛5 «بين ركن و مقام سيصد و اندى به عدد اهل بدر با قائم بيعت خواهند كرد، در ميان آن ها نجيبانى از اهل مصر و ابدالى از اهل شام و اخيارى از اهل عراق وجود دارد، آنگاه دين را تا مقدار زمانى كه خداوند بخواهد بر پا خواهد داشت.»
40. مقابله با خائنان

مسئولان بايد با خائنان به بيت المال مبارزه كنند، همان گونه كه حضرت مهدى عليه السلام در سطح گسترده دست به چنين اقدامى خواهد زد.
از امام على صلي الله عليه و آله نقل شده كه فرمود: «... و ليطهرنّ الارض من كلّ غاش»؛6 «... هر آينه زمين را از هر حيله گر و خائنى پاك خواهد كرد.»
41. ساده زيستى

مسئولان و دولت مردان نظام اسلامى بايد ساده زيست بوده و رعايت حال مستضعفان جامعه را بنمايند همان گونه كه حضرت مهدى عليه السلام ـ اگر چه جهان را فتح مى كند و تمام امكانات جهان به دست او مى رسد ـ خود ساده زيست است.
از حضرت امام صادق عليه السلام نقل شده كه فرمود: «فوالله ما لباسه الاّ الغليظ و لا طعامه الاّ الجشب»؛7 «به خدا سوگند! كه لباس حضرت غليظ و غذايش خشك است.»
پي نوشت :

1. بحارالانوار، ج 36، ص 307، باب 41 .
2. منتخب الأثر، ص 210.
3. بحارالأنوار، ج 51، ص 82و92.
4. كمال الدين، ص 475؛ بحارالأنوار، ج 52، ص 67، ح 53.
5. بحارالأنوار، ج 52، ص 334.
6. بحارالأنوار، ج 51، ص 120.
7. الغيبة، نعمانى، ص 239.

امضای hossein moradi

پناه می برم به خدا از آن کس که می رنجاند و به دیگران برای جلوگیری از انجامش هشدار می دهد


امام على (ع) :

اگر پنج خصلت نبود، همه مردم جزوِ صالحان مى شدند: قانع بودن به نادانى، حرص به دنيا، بخل ورزى به زيادى، رياكارى در عمل، و خود رأيى.
غررالحكم، ج2، ص451، ح3260هیچ ادعایی ندارم فقط اونی که مقصر بود و اونی که به خاطر رفاقتش با مقصر طرفداریشو کرد و اونی که بخاطر خویشاوندی حق رو ناحق کرد را واگذار کردم به خدا

از این لحظه دیگه ازشون هیچ انتظاری ندارم و هیچ توضیح و پیشنهادی هم از اونها قبول نمی کنم

دیدار به قیامت نارفیق
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 4 Users Say Thank You to hossein moradi For This Useful Post:
قدیمی 29-12-2010, 11:33   #6
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض

تاكنون بيش از چهل نكته در ويژگي‌هاي دولتمردان مورد رضايت حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف بيان شد و اينك ادامه؛
42 ـ دل نبستن به غير خدا

دولت مردان بايد مشغول خدمت به خلق خدا باشند و بر پست و مقام و هيچ چيز ديگري جز خدا دل نبندند، زيرا كه همه چيز به دست باكفايت اوست.
از امام علي عليه السلام نقل شده كه درباره اصحاب و كارگزاران حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف فرمود:
«... و لا يفرحون بأحد ...»؛[1]
«... به كسي ـ جز خدا ـ دل نمي بندند.»
43 ـ اطاعت از دستورات رهبر

مسئولان نظام اسلامي بايد گوش به فرمان رهبر بوده و مطيع دستورات او باشند.
از امام صادق عليه السلام نقل شده كه فرمود:
«كأنّي أنظر الي القائم و اصحابه في نجف الكوفة، كانّ علي رؤوسهم الطير»؛[2]
«گويا به قائم و اصحاب او در نجفِ كوفه نظر مي كنم، گويا <از شدت توجه به امام خود و تسليم بودن نسبت به ايشان> بر سرهايشان پرنده نشسته است.»
و نيز در حديثي از امام صادق عليه السلام نقل شده كه فرمود:
«يتمسّحون بسرج الامام عليه السلاميطلبون بذلك البركة و يحفوّن به، يقونه بأنفسهم في الحروب، و يكفونه ما يريد فيهم»؛[3]
«به زين امام عليه السلام دست مي كشند و از آن طلب بركت مي نمايند و دور او مي چرخند، و با جان‌هاي خود از او در جنگ حفاظت مي كنند و آنچه را كه از آنان مي خواهد خودشان به تنهايي انجام مي دهند.»
از امام باقر عليه السلام نقل شده كه فرمود:
«براي صاحب اين امر غيبتي است در برخي از درّه ها. آنگاه به دستش به ناحيه اي از ذي طوي اشاره نمود. و چون دو شب قبل از خروج او مي شود يكي از مواليان امام برخي از اصحاب حضرت عليه السلام را ملاقات مي كند به او مي گويد: شما چند نفريد در اينجا؟ مي گويند: حدود چهل نفر. او مي گويد: اگر صاحب خود را ببينيد چه حالي داريد؟ مي گويند: به خدا سوگند! اگر ما را بخواهد به كوه ها ببرد ما همراه او خواهيم بود، در آن هنگام است كه حضرت به سراغ آن ها مي آيد...». [4]
از امام صادق عليه السلام نقل شده كه فرمود:
«له... رجال كانّ قلوبهم زبر الحديد... هم أطوع له من الأمة لسيّدها»؛[5]
«براي حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف ... مرداني است كه قلب‌هاي آن ها گويا پاره‌هاي آهن است، آنان نسبت به امامشان از كنيز نسبت به مولايش مطيع ترند.»
44 ـ پرداخت بدهي بدهكاران

حاكمان اسلامي بايد بودجه اي را براي پرداخت بدهي كساني كه قدرت پرداخت آن را ندارند قرار دهند تا به اين قشر از جامعه آسيبي وارد نشود.
درباره حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف از امام علي عليه السلام نقل شده كه فرمود:
«... هيچ بندة مسلماني نيست جز آن كه او را خريده و آزاد مي كند، و هيچ بدهكاري نيست جز اينكه بدهي او را مي پردازد و هيچ بدهي بر مردم نيست جز آن كه آن را پرداخت مي كند... و اگر كسي به توسط شخصي كشته شده، دِين او را از طرفش مي پردازد، و عيال او را نيز در بخشش قرار مي دهد، تا اين كه زمين را پر از عدل و داد گرداند، همان گونه كه پر از ظلم و جور و ستم شده است ...».
45 ـ امنيّت، براي پرستش خدا

حاكمان اسلامي گرچه وظيفه دارند امنيت را در سطح جامعه گسترش دهند ولي امنيت نبايد مقصود اصلي آنان باشد بلكه امنيت را به جهت پرستش خدا و اطاعت او بدانند.
خداوند متعال درباره حكومت صالحان در عصر ظهور حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريفمي فرمايد:
«... وَلَيُبَدِّلَنَّهُم مِّنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً يَعْبُدُونَنِي لاَ يُشْرِكُونَ بِي شَيْئاً»؛[6]
«... و براي آنان بعد از خوف و ترسي كه داشته اند، زمين را امن مي گرداند تا مرا عبادت كرده و به من هيچ گونه شركي نورزند.»
46 ـ انتخاب كارگزاران باانگيزه

حاكم اسلامي بايد به دنبال نيروهاي باانگيزه و با اخلاص باشد هر چند تعداد آنان كم باشد چرا كه اين گونه نيروها مي توانند اثرگذاري بيشتري داشته باشند همان گونه كه حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف حكومت جهاني را با 313 نفر از ياران باانگيزه شروع خواهد كرد. از امام صادق عليه السلام نقل شده كه فرمود:
«... و قد وافاه ثلاثمائة و بضعة عشر رجلا فيبايعونه ...»؛[7]
«... سيصد و سيزده نفر خدمت او رسيده و با او بيعت مي كنند ...».
پي نوشت :

[1]. مستدرك حاكم، ج 4، ص‌554.
[2]. اثباة الهداة، ج 3، ص‌585، بحارالانوار، ج 52، ص‌386.
[3]. بحارالانوار، ج 52، ص‌307، باب 26.
[4]. بحارالأنوار، ج 52، ص‌341.
[5]. همان، ج 52، ص‌308.
[6]. سوره نور، آيه 55.
[7]. همان، ج 52، ص‌337، ح 77.

امضای hossein moradi

پناه می برم به خدا از آن کس که می رنجاند و به دیگران برای جلوگیری از انجامش هشدار می دهد


امام على (ع) :

اگر پنج خصلت نبود، همه مردم جزوِ صالحان مى شدند: قانع بودن به نادانى، حرص به دنيا، بخل ورزى به زيادى، رياكارى در عمل، و خود رأيى.
غررالحكم، ج2، ص451، ح3260هیچ ادعایی ندارم فقط اونی که مقصر بود و اونی که به خاطر رفاقتش با مقصر طرفداریشو کرد و اونی که بخاطر خویشاوندی حق رو ناحق کرد را واگذار کردم به خدا

از این لحظه دیگه ازشون هیچ انتظاری ندارم و هیچ توضیح و پیشنهادی هم از اونها قبول نمی کنم

دیدار به قیامت نارفیق
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 4 Users Say Thank You to hossein moradi For This Useful Post:
قدیمی 29-12-2010, 11:34   #7
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض

مقدمه:

تاكنون در 6 قسمت، پيام‌هاي حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف به دولتمردان در 46 پيام به سمع و نظر خوانندگان گرامي رسيد در اين قسمت به 6 پيام ديگر اشاره مي‌شود:
47 ـ توجيه مردم در كارهاي در دست اقدام

مسئولان بايد قبل از شروع در هر كاري مردم را در مورد آن كارها توجيه نمايند. همان گونه كه حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف نيز چنين خواهد نمود.
از امام باقر عليه السلام نقل شده كه حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف در خطبه اي هنگام ظهورش مي‌فرمايد:
«... اذكّركم الله ايّها الناس و مقامكم بين ربّكم، و قد اكدّ المحجّة و بعث الانبياء و انزل الكتاب، يأمركم ان لا تشركوا به شيئا و ان تحافظوا علي طاعته و طاعة رسوله صلي الله عليه و آله، و ان تحيوا ما احيا القرآن و تميتوا ما امات، و تكونوا اعوانا علي الهدي و وزراء علي التقوي»؛[1]
«... اي مردم! شما را به ياد خدا مي‌اندازم و به جايگاه شما نزد پروردگارتان يادآوري مي‌كنم، او بر حجت تاكيد كرده و انبيا را مبعوث نموده و قرآن را نازل كرده است. شما را دستور مي‌دهد كه به او هيچ گونه شرك نورزيد و بر اطاعت او و رسولش صلي الله عليه و آله محافظت داشته باشيد، و آنچه را كه قرآن احيا كرده، زنده كنيد، و آنچه را از بين برده زنده نكنيد و كمك كار مردم بر هدايت و تاكيد كننده بر تقوا باشيد.»
48 ـ زمينه سازي براي امور غير مترقّبه و غير معمول

دولت مردان هنگامي كه قرار است امري غير متعارف اتفاق افتد بايد مردم را براي آن آماده كرده و در سطح جامعه زمينه سازي نمايند تا تحمل آن براي مردم امكان پذير باشد.
از آن جا كه غيبت امام امري غير متعارف براي شيعيان بوده است، لذا پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و امامان معصوم عليهم السلام مردم را با روش‌هاي مختلف از قبيل اخبار از غيبت از اين موضوع مطّلع ساخته و آنان را نسبت به آن عادت داده‌اند.
الف) اخبار از غيبت

امام حسن عسكري عليه السلام در حديثي به احمد بن اسحاق فرمود:
«... يا احمد بن اسحاق! مثله في هذه الامّة مثل الخضر، و مثله مثل ذي القرنين، والله ليغيبنّ غيبة لا ينجوا فيها من الهلكة الاّ من ثبّته الله عزّوجلّ علي القول بإمامته و وفّقه للدعاء بتعجيل فرجه»؛[2]
«... اي احمد بن اسحاق مَثَلِ او در اين امت مَثَلِ خضر و ذوالقرنين است. به خدا سوگند! به طور حتم او غيبتي خواهد كرد كه در آن از هلاكت نجات نخواهد يافت مگر كسي كه خداوند عزّوجلّ او را بر اعتقاد به امامت او ثابت قدم نموده و به دعا براي تعجيل فرجش موفق گرداند.»
ب) اتّخاذ نظام وكالت و واگذاري مسئوليت‌ها به افراد

امام عسكري عليه السلام به شيعيانش فرمود:
«... و اشهدوا علي انّ عثمان بن سعيد العمري وكيلي، و انّ ابنه محمد و وكيل ابني مهديّكم»؛[3]
«... و گواهي دهيد بر اين كه عثمان بن سعيد عمري وكيل من است، و همانا فرزند او محمد، وكيل فرزند من مهدي شماست.»
49 ـ انجام پروژه‌هاي بزرگ

مسؤولان نظام اسلامي بايد در حدّ توان خود پروژه‌هاي مهم را پي ريزي كرده و پياده نمايند.
از پيامبر صلي الله عليه و آله نقل شده كه درباره حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف فرمود:
«... لو لم يبق من الدنيا الاّ يوم واحد لطوّل الله ذلك اليوم حتي يملك رجل من اهل بيتي تجري الملاحم علي يديه ...»؛[4]
«... اگر از عمر دنيا تنها يك روز باقي باشد خداوند آن روز را طولاني گرداند تا مردي از اهل بيت من مالك آن گردد و كارهاي مهمي توسط او انجام گيرد ...».
50 ـ حسابرسي سريع

مسؤولان وظيفه دارند تا به ارباب رجوع در اسرع وقت پاسخ داده و به كارهاي آن ها رسيدگي كنند.
از پيامبر صلي الله عليه و آله نقل شده كه درباره حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف فرمود:
«... و هو سريع الحساب»؛[5] او در كارش حسابرس سريعي است.
51 ـ عمل به سيره پيامبر صلي الله عليه و آله در حكومت داري

مسؤولان بايد سعي و كوشش خود را به كار برده تا با الگوگيري از حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف در پيروي از سيره رسول خدا صلي الله عليه و آله احياگر سيره آن حضرت باشند.
از پيامبر صلي الله عليه و آله نقل شده كه درباره حكومت حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف فرمود:
«... ثم تكون خلافة علي منهاج النبوة ...»؛[6] سپس خلافتي خواهد بود كه بر روش نبوت و سيري نبوي است ... .
52 ـ يكسان سازي حقوق

مسؤولان نظام اسلامي بايد با تأسي و الگوگيري از حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف در حدّ توان خود در پرداخت حقوق كارمندان و نيز در توزيع ثروت بين مردم به مساوات رفتار نمايند.
از پيامبر صلي الله عليه و آله نقل شده كه درباره حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف فرمود:
«... فيملأ الأرض قسطاً و عدلا كما ملئت جوراً و ظلماً، يرضي عنه ساكن السماء و ساكن الأرض، يقسم المال صحاحاً. فقال له رجل: ما صحاحاً؟ قال: بالسوية بين الناس ...»؛[7]
«... زمين را پر از داد و عدل خواهد كرد همان گونه كه پر از جور و ظلم شده باشد، اهل آسمان و ساكنان زمين از او راضي مي‌شوند او مال را به طور صحاح تقسيم مي‌كند. شخصي به حضرت عرض كرد: مقصود از صحاح چيست؟ فرمود: يعني به طور مساوي بين مردم تقسيم مي‌نمايد ...».
از امام علي عليه السلام نقل شده كه امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف بعد از ذكر شروط بيعت با اصحابش مي‌فرمايد:
«... فاذا فعلتم ذلك... فعلي ان لا ألبس الاّ كما تلبسون و لا اركب الاّ كما تركبون و ارضي بالقليل ...»؛[8]
«... چون چنين كنيد پس بر من است كه همان لباسي را كه شما مي‌پوشيد بپوشم و همان مركبي را كه شما سوار مي‌شويد سوار شوم و به كم راضي گردم ...».
پي نوشت :

[1]. الملاحم و الفتن، ص‌137، باب 30.
[2]. كمال الدين، ج 2، ص‌384، باب 38.
[3]. بحارالأنوار، ج 51، ص‌345، ح 1.
[4]. همان، ص‌83؛ عقد الدرر، ص‌62، كشف الغمة، ج 2، ص‌472.
[5]. همان، ص‌83، ح 28.
[6]. مسند احمد، ج 4، ص‌273.
[7]. همان، ج 3، ص‌37؛ كشف الغمة، ج 2، ص‌483، بحارالانوار، ج 51، ص‌81، باب 1.
[8]. منتخب الأثر، ص‌154.

امضای hossein moradi

پناه می برم به خدا از آن کس که می رنجاند و به دیگران برای جلوگیری از انجامش هشدار می دهد


امام على (ع) :

اگر پنج خصلت نبود، همه مردم جزوِ صالحان مى شدند: قانع بودن به نادانى، حرص به دنيا، بخل ورزى به زيادى، رياكارى در عمل، و خود رأيى.
غررالحكم، ج2، ص451، ح3260هیچ ادعایی ندارم فقط اونی که مقصر بود و اونی که به خاطر رفاقتش با مقصر طرفداریشو کرد و اونی که بخاطر خویشاوندی حق رو ناحق کرد را واگذار کردم به خدا

از این لحظه دیگه ازشون هیچ انتظاری ندارم و هیچ توضیح و پیشنهادی هم از اونها قبول نمی کنم

دیدار به قیامت نارفیق
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 4 Users Say Thank You to hossein moradi For This Useful Post:
قدیمی 29-12-2010, 11:35   #8
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض

مقدمه:

در چند قسمت قبل، موارد متعددي از ويژگي‌هاي دولتمردان حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف مطرح شد؛ حال مواردي ديگر را پي مي‌گيريم.
53 ـ برطرف كردن حرص مردم

مسؤولان و دولت مردان نظام اسلامي و عالمان جامعه بايد سعي كنند تا حرص و طمع را در جامعه از بين برده و از اسراف و تبذير و درخواست‌هاي بي مورد مردم بكاهند.
از پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم نقل شده كه درباره حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف فرمود: «... و يملأ الله قلوب امة محمّد صلي الله عليه و آله و سلم غني و يسعهم عدله حتي يأمر منادياً فينادي فيقول: من له في المال حاجة؛[1] ... و خداوند قلب‌هاي امت محمّد را پر از بي نيازي كرده و عدلش را بر آنان مي‌گستراند تا اين كه كسي را دستور مي‌دهد تا ندا دهد و او مي‌گويد: هر كس كه احتياج به مال دارد».
و نيز فرمود: «اذا خرج المهدي القي الله تعالي الغني في قلوب العباد؛[2] چون مهدي خروج كند خداوند متعال بي نيازي را در قلب‌هاي بندگان مي‌اندازد».
54 ـ هداياي اختصاصي ممنوع

مسئولان و دولت مردان نظام اسلامي وظيفه دارند تا با بهره‌گيري از سيره مهدوي از قانون تخطّي نكرده و هرگز چيزي را به عنوان هديه اختصاصي به نور چشمي‌هاي خود ندهند.
پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: «اذا قام قائمنا اضمحلّت القطائع فلا قطائع؛[3] چون قائم ما قيام كند، هداياي اختصاصي از بين رفته و هرگز چيزي به اين عنوان به كسي داده نخواهد شد.»
55 ـ گزارش از برنامه‌ها

مسؤولان نظام اسلامي بايد با الگوگيري از حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف از پروژه‌هاي مهمي كه در دست اقدام دارند مردم را آگاه سازند.
از امام مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف روايت شده كه فرمود:
«انا المهدي و انا قائم الزمان، انا الذي املأها عدلا كما ملئت جوراً؛[4] من مهدي و قائم زمانم. من كسي هستم كه زمين را پر از عدل خواهم نمود همان گونه كه پر از ظلم شده باشد».
مطابق اين روايت، حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف قبل از ظهورش از كاري كه قرار است انجام دهد به مردم گزارش مي‌دهد.
56 ـ عقب‌نشيني از مواضع اصولي ممنوع

وظيفه هر شخصيت سياسي و ديني آن است كه بر مواضع اصولي خود پافشاري كرده و هرگز از آن‌ها عدول ننمايد مگر در جايي كه مصحلت اهمّي در ميان باشد. از امام علي عليه السلام نقل شده كه حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف در كنار كوه صفا با اصحاب خود چنين عهد مي‌بندد: «انا معكم علي ان لا تولّوا ...؛[5] من با شما همراهم در صورتي كه از مواضع خود برنگيرد ...».
57 ـ ارتباط دائم با وزيران

حاكم اسلامي در صورتي كه افراد تحت امر خود را مطيع يافت بايد با آنان ارتباط ويژه برقرار كرده و اجازه دهد تا هر وقت كه خواستند به ملاقاتش بيايند.
امام علي عليه السلام مي‌فرمايد: حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف بعد از پيمان‌هايي كه با كارگزاران خود مي‌بندد، اينگونه به ايشان خطاب مي‌نمايد كه: «... فاذا فعلتم ذلك فعلي ان لا اتخذ حاجباً؛[6] ... چون چنين نموديد بر من است كه براي خود دربان و پاسداري قرار ندهم ]تا هر وقت كه خواستيد با من ملاقات داشته باشيد[.»
58 ـ رحمت، قبل از خشونت

حاكم اسلامي وظيفه دارد تا با الگوگيري از حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف، قبل از دست زدن به هرگونه اقدام عملي، افراد شرور را دعوت به بازگشت و توبه از كارهاي زشت نمايد و در صورتي كه اين طريق جواب نداد دست به اقدام عملي بزند.
از امام باقر عليه السلام روايت شده كه امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف قبل از ظهورش كسي را به سوي اهالي مكه مي‌فرستد و به او دستور مي‌دهد كه به مردم بگو: «يا اهل مكة! انا رسول فلان اليكم و هو يقول لكم: انّا اهل بيت الرحمة و معدن الرسالة و الخلافة؛[7] اي اهالي مكه! من فرستاده فلان شخص ]حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف‌[ به سوي شمايم و پيام او به شما اين است كه ما اهل بيت رحمت و معدن رسالت و خلافتيم».
پي نوشت :

[1]. مسند احمد، ج 3، ص‌37؛ كشف الغمة، ج 3، ص‌483.
[2]. ملاحم، ابن طاووس، ص‌71.
[3]. بحارالأنوار، ج 52، ص‌309، ح 409؛ قرب الإسناد، ص‌39.
[4]. غيبت، طوسى، ص‌253؛ بحارالانوار، ج 52، ص‌1، باب 18.
[5]. منتخب الأثر، ص‌154.
[6]. همان، ص‌154.
[7]. بحارالأنوار، ج 52، ص‌307.

منبع: [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]

امضای hossein moradi

پناه می برم به خدا از آن کس که می رنجاند و به دیگران برای جلوگیری از انجامش هشدار می دهد


امام على (ع) :

اگر پنج خصلت نبود، همه مردم جزوِ صالحان مى شدند: قانع بودن به نادانى، حرص به دنيا، بخل ورزى به زيادى، رياكارى در عمل، و خود رأيى.
غررالحكم، ج2، ص451، ح3260هیچ ادعایی ندارم فقط اونی که مقصر بود و اونی که به خاطر رفاقتش با مقصر طرفداریشو کرد و اونی که بخاطر خویشاوندی حق رو ناحق کرد را واگذار کردم به خدا

از این لحظه دیگه ازشون هیچ انتظاری ندارم و هیچ توضیح و پیشنهادی هم از اونها قبول نمی کنم

دیدار به قیامت نارفیق
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following 4 Users Say Thank You to hossein moradi For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
مهدي, هاي, پيام, السلام, به, حضرت, دولتمردان, علیه


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
شهدایی که در حمله اول به شهادت رسیدند mahdishata عاشورا خون خدا جاری در رگهای تنزیل[ویژه نامه محرم] 0 16-12-2010 22:46
فروغ تابان ولایت (3) بررسى روايات hossein moradi امام زمان عجل الله تعالی فرجه 0 11-12-2010 22:34
فضیلت سوره های قرآن همراه با توضیح ali20 مباحث قرآنی 3 07-09-2009 08:20
سیره عملی امام حسن عسكری(ع) s.ali داستان های مرتبط با امام علی(ع) 0 02-07-2009 23:31
سیره عملی امام هادی(ع) s.ali امام هادی (ع) 0 02-07-2009 23:00

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 11:29 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1