شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > اهل بيت (عليهم السلام) > امام زمان عجل الله تعالی فرجه


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 08-10-2014, 22:14   #1
مدیرکل انجمنهای نور آسمان
 
vorojax آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jun 2008
محل سکونت: همشهری حضرت عشق
نوشته ها: 7,299
Thanks: 6,151
Thanked 11,544 Times in 3,558 Posts
پیش فرض سلمان و مقداد در رکاب امام زمان(عج)/ ۵ پیامبر با امام حسین(ع) رجعت می کنند

سلمان و مقداد در رکاب امام زمان(عج)/ ۵ پیامبر با امام حسین(ع) رجعت می کنند

در روایات اسلامی عنوان شده است که ۴ دسته از افراد همراه با امام مهدی(عج) باز می گردند و امام را یاری می کنند. امام حسین(ع) یکی از رجعت کنندگان است که ۵ تن از پیامبران نیز ایشان را همراهی می کنند.معارف عمیق مهدویت ضامن سلامت و سعادت جامعه و فرد فرد انسان هاست، اعتقاد به بشارت های پیامبران گذشته و ائمه دین(ع) افراد با انگیزه و پرتوانی را در جامعه می تواند پرورش دهد، باور به حضور امامی ناظر بر اعمال، از جنبه فردی موجب پاک نگاه داشتن روح و پیراستن اعمال از زشتی هاست و از جنبه اجتماعی باعث همدلی مؤمنان و ایستادگی در برابر ظالمان می شود، کارکرد وسیع و عمیق آموزه های مهدوی، جذابیت خاص موضوع را نشان می دهد، به همین دلیل، قشرهای مختلف جامعه پرسش های بسیاری در این موضوع دارند که لزوم پاسخگویی صحیح به آن ها از راهی مطمئن بر کسی پوشیده نیست.

پژوهشکده مهدویت در کتاب «مهدویت، پرسش ها و پاسخ ها» به برخی از شبهات اینگونه پاسخ می دهد:

پیامبری که همراه با امام حسین(ع) رجعت می کند

*رجعت کنندگان چند دسته اند؟


می توان گفت به طور کلی چهار دسته از مردم رجعت می کنند:

1ـ پیامبران: تمام پیامبران از آدم تا پیامبر اکرم(ص) به دنیا باز می گردند، امام صادق(ع) می فرماید: خداوند هیچ پیامبری را از حضرت آدم تا خاتم مبعوث نکرد، مگر اینکه به دنیا باز می گردند، دین را یاری کنند و با دشمنان بجنگند، همچنین بر رجعت پیامبر اکرم(ص) روایات معتبری دلالت دارند.

از میان پیامبران رجعت کننده، به برخی از آنان اشاره می شود:


«اسماعیل بن حزقیل»* که همراه امام حسین(ع) رجعت می کند، حضرت عیسی(ع) هم از رجعت کنندگان است، یکی دیگر از پیامبران رجعت کننده، حضرت خضر(ع) است؛ البته از آنجا که حضرت عیسی و خضر(ع) وفات نکرده اند، شاید نام این بازگشت را نتوان رجعت اصطلاحی گذاشت، روایات متعددی رجعت پیامبر(ص) را بیان می کنند. نام حضرت ادریس و الیاس نیز در میان رجعت کنندگان هست.

رجعت امامان به ترتیب نیست


2 ـ امامان: در تعدادی از روایات تصریح شده است که تمام امامان رجعت می کنند. امام سجاد(ع) فرمود: پیامبرتان و امیرمؤمنان علی(ع) و ائمه به سوی شما باز می گردند، ولی طبق برخی روایات، رجعت امامان به ترتیب نیست؛ زیرا در بعضی از روایات تصریح شده است که اولین رجعت برای امام حسین(ع) اتفاق می افتد، در روایات فراوانی وارد شده است که حضرت علی(ع) چندین بار رجعت می کند.

3 ـ مؤمنان خالص: برخی روایات با عنوان کلی مؤمنان خالص، رجعت کنندگان را معرفی می کنند، امام صادق(ع) می فرماید: رجعت عمومی نیست و فقط مؤمنان خالص و مشرکان خالص به دنیا باز می گردند.

رجعت چه کسانی بشارت داده شده است


در تعدادی از روایات تعبیر به ولایت مداران و شیعیان شده است. شیعیان راستین امام مهدی(عج) باز می گردند و امام را یاری می کنند، در بعضی روایات معصومان به افراد خاصی بشارت رجعت داده اند، مانند سلمان فارسی، مقداد بن اسود، جابر بن عبدالله انصاری، ابود جانه انصاری، مالک اشتر، مفضل بن عمر، حمران بن اعین، داود رقّی و مؤمن طاق.

در میان رجعت کنندگان، یاران پیامبران پیشین به چشم می خورد. امام صادق(ع) در این باره می فرماید: 15 نفر از قوم موسی(ع)، 7 تن از اصحاب کهف، یوشع وصی حضرت موسی(ع)، مؤمن آل فرعون و. ..

4 ـ کافران خالص: در روایات تصریح شده است که کافران خالص به این دنیا باز می گردند تا به سزای ابدی اعمال خود برسند و از آنان انتقام گرفته شود.

رابطه ولایت پذیری و رجعت


*ویژگی رجعت کنندگان چیست؟


مهم ترین ویژگی رجعت کنندگان مؤمن عبارت است از:

1 ـ ایمان خالص: بنابر آنچه در روایات بسیاری آمده، مهم ترین ویژگی رجعت کنندگان ایمان محض است. در روایتی می خوانیم: رجعت عمومی نیست و تنها افرادی بر می گردند که مؤمن خالص یا مشرک خالص باشند.

مؤمن خالص کسی است که تنها خداوند را در نظر دارد و هرگز از ایمان خود دست بر نمی دارد و تا آخرین نفس در راه خداوند تلاش می کند.

2 ـ ولایت پذیری آگاهانه: سلمان از پیامبر پرسید: آیا رجعت امامان را درک می کنم؟ پیامبر(ص)فرمود: تو آن ها را درک می کنی و هر کس مثل تو باشد و هر کس با این شناخت، ولایت آن ها را بپذیرد.

براساس روایت بالا، شناخت امامان به عنوان تنها الگوی کامل فردی و اجتماعی و اطاعت از آن ها در تمامی ابعاد زندگی شرط لازم برای رجعت کردن در دولت کریمه آنان است.

3 ـ ستم کشی و جهاد در راه دین: در تعدادی از روایات، یکی از ویژگی های رجعت کنندگان، آزار دیدن در راه حق هست، کسانی که در راه دین و اهل بیت(ع) جهاد کردند و مظلومانه به شهادت رسیدند، می توانند به دنیا بازگردند تا تعدادی از پاداش تلاش خود را ببینند و از ستمگران انتقام گیرند.

در روایتی از پیامبر(ص) آمده است: تمام کسانی که از ما هستند و در راه اهل بیت(ع) ظلم دیده اند، در دوران ظهور حضور خواهند یافت.

در روایت دیگر امام صادق(ع) می فرماید: خداوند گروهی را زنده می گرداند که غلاف شمشیرشان برگردن آنهاست.

مهم ترین برنامه های امام حسین(ع) در رجعت


*برنامه های امام حسین(ع) در رجعت چیست؟

برخی از مهم ترین برنامه های امام حسین(ع) عبارت اند از:

1ـ انتقام از دشمنان: در روایتی از امام صادق(ع) آمده است: امام حسین(ع) و یزید با یارانشان می آیند و امام(ع) آنان را می کشد، البته انتقام گیری در زمان قیام امام زمان(عج) است؛ از این رو در دعای ندبه می خوانیم: کجاست کسی (امام زمان) که به خون خواهی امام حسین(ع) بر می خیزد، پس انتقام گیری به هر دو امام نسبت داده شده است.

2ـ کمک به امام مهدی(عج): امام حسین(ع) به امام مهدی(عج) برای جهانی سازی اسلام یاری می رساند. در روایتی امام حسین(ع) می فرماید: حضرت امیر شمشیر پیامبر(ص) را به من می دهد و مرا به شرق و غرب عالم می فرستد.

3ـ به خاک سپاری امام مهدی(عج): براساس روایات، مراسم غسل و دفن هر امام فقط توسط امام دیگر انجام می شود، رجعت دوم امام حسین(ع) در اواخر عمر امام زمان(عج) است، همچنین حاکم بعد از امام مهدی(عج) امام حسین(ع) است، طبق روایات، امام حسین(ع) امام مهدی(عج) را غسل، کفن، حنوط و دفن می کند.

4ـ تشکیل حکومت جهانی: مهم ترین برنامه امام حسین(ع) تشکیل حکومت پس از امام مهدی(عج) است. مدت حکومت آن حضرت طبق روایت مؤثق، 309 سال است، چندین روایت نقل شده است که امام حسین(ع) آن قدر حکومت می کند که به واسطه پیری ابروهایش روی چشمانش قرار می گیرد، برخی از این روایات مؤثق هستند.

ارتباط جالب میان رجعت امام حسین(ع) و ظهور فرزندش


*چه ارتباطی بین ظهور و رجعت امام حسین(ع) وجود دارد؟

بین امام مهدی(عج) و جد بزرگوارش امام حسین(ع) ارتباط و پیوندهای بسیاری وجود دارد، نویسنده کتاب «عاشورا و انتظار» 26 گونه ارتباط بین امام حسین(ع) و امام مهدی(عج) فرزند گرامی اش، ذکر کرده که یکی از آ نها مسئله رجعت است.

ایشان با توجه به این پیوندها، 18 تحلیل ارائه می کند، برای روشن شدن پاسخ سؤال، به چند نمونه از تحلیل های این کتاب اشاره می شود:

1ـ عاشورا؛ پشتوانه فرهنگی انتظار: فرهنگ عاشورا، زمینه فرهنگ انتظار را می سازد، انتظار، ادامه عاشورا و چشم به راه حسین دیگری است. رجعت امام حسین(ع) هم یعنی ظهور پشتوانه نهضت مهدوی.

2ـ اشتراک اهداف: هدف امام حسین(ع) نجات انسان ها از گمراهی و نادانی بود، امام مهدی(عج) هم انسان ها را از گمراهی و نادانی نجات می دهد، بنابراین یکی از حکمت های رجعت امام حسین(ع) همین مسئله است، امام مهدی(عج) زمینه را برای تبلور اهداف قیام عاشورا و هدف نهضت حسینی مهیا می کند و رجعت امام حسین(ع) حرکت در راستای هدف کربلاست.

3ـ الهام پذیری هر دو فرهنگ: فرهنگ حسینی (قیام و شهادت) و فرهنگ مهدوی (انتظار) در روز ظهور و با رجعت امام حسین(ع) به هم می پیوندند، بذری که امام حسین(ع) در کربلا کاشت و دیگر امامان آن را بارور کردند و امام مهدی(عج) در دوران غیبت به حراست آن همت گماشت، روز ظهور شکوفا می شود و رجعت امام حسین(ع) یعنی برافراشتن شکوه ثمرات درخت بارور و تنومند اسلام.

*پی نوشت:


-در علل الشرایع به سند خود از ابن ابی عمیر و محمد بن سنان، از شخصی که نام برده، از امام صادق(ع) روایت کرده که «اذکر فی الکتاب اسمعیل انه کان صادق الوعد وکان رسولا نبیا» اسماعیل فرزند ابراهیم نیست، بلکه پیغمبری دیگر از انبیاء بوده که خدای عزوجل به سوی قومش مبعوث کرد و مردمش او را گرفته و پوست سر و رویش را کندند، پس فرشته ای نزدش آمده گفت: خدای عز و جل مرا نزد تو فرستاد تا هر امری داری اطاعت کنم، گفت: من باید به دیگر انبیاء اقتدا داشته و آنان را اسوه خود قرار دهم، این معنا را به سند خود از ابوبصیر از امام صادق(ع) نیز روایت کرده که در آخر آن آمده: من باید حسین (ع) را اسوه خود قرار دهم.


منبع : hawzah.net


امضای vorojax
اللهم عجل لولیک الفرج


لــــطــف الــــهـی بکند کار خویش
مـژده رحـــــمــــــت برساند سروش


vorojax آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following 3 Users Say Thank You to vorojax For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
سلمان


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
مرز میان «نرمش قهرمانانه» و «سازش ذلیلانه» کجاست محبّ الزهراء امام حسن مجتبی (ع) 0 09-08-2014 16:52
ويژگي های وجود نازنين امام حسن مجتبي(ع) /چه چیزی دشمن خدا را به عبد خدا تبديل می کند؟ گلنرگس امام حسن مجتبی (ع) 0 13-07-2014 12:18
چرا برای امام حسین (علیه السلام) گریه می کنیم ؟ محب المهدي (عج) امام حسین‌ (ع) 0 06-11-2013 11:11
مهمترین ویژگی امام رضا(ع) +سند تاریخی منتقمُ الزهراء امام رضا (ع) 0 23-09-2013 14:06
روضة الشهداء يادشهيد داستان های مرتبط با امام حسین(ع) 9 22-12-2011 01:07

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 13:30 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1