شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > سیاست اسلامی > مباحث سیاست داخلی


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 09-04-2011, 16:44   #1
کاربر آشنا
 
rezat1980 آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2011
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 105
Thanks: 33
Thanked 200 Times in 84 Posts
پیش فرض سلیمی نمین: نگذاريم تملق‌گويان احمدي‌نژاد را از ما بگيرند

عباس سليمي‌نمين رئيس مركز مطالعات و تدوين تاريخ معاصر ايران در گفت‌وگوي تفصيلي با خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، در مقدمه سخنان خود با آسيب شناسي و تبيين برخي جريانات و رويدادها، در سه دهه انقلاب اسلامي ضمن طرح اين پرسش كه چرا ما در كشور برخي از نيروهاي انساني كارآمد و توانمند خود را از دست مي‌دهيم و هنوز هم اين روند ادامه دارد، گفت: بايد در اين خصوص بررسي جدي صورت گيرد كه چه عواملي موجب مي‌شود كه آن توانمندي و قابليت افراد از بين برود.

وي با توضيح اين‌كه در اين خصوص عوامل بيروني و دروني تاثيرگذار بوده است، گفت: به طور طبيعي انسان‌ها داراي خصايصي هستند كه در شرايط متفاوت رشد مي‌كنند؛ همه داراي حب نفس، حب مال و زياده‌خواهي به طور طبيعي هستند چرا كه اگر اين خصلت‌ها نباشد بشر دست به كار و پيشرفت نمي‌زند؛ اما اين زياده‌خواهي بايستي با كنترل‌هاي شرعي و عقلي به خوبي مديريت شود.

اين تحليلگر سياسي با طرح اين موضوع كه چگونه مي‌شود عوامل بيروني و محيطي را طوري فراهم كرد كه اين شخصيت‌ها و سرمايه‌ها از دست نروند، گفت: تجربيات سه دهه پس از انقلاب اسلامي نشان مي‌دهد كه برخي لغزش‌هاي مديريت‌ها به صورت چرخه‌اي ادامه داشته است؛ زيرا به جاي اينكه عوامل و ريشه‌هاي مشكلات را از ميان برداريم، سعي شده است با اشخاص برخورد شود.

سليمي نمين با بيان اينكه بايد براي درك وضعيت فعلي واين روند، شاخصه و ملاك درستي براي اندازه‌گيري دردست داشت، يادآور شد: انگيزه‌هاي مبارزان براي پيروزي انقلاب اسلامي، برپايي نظام اسلامي و حركت بر اساس باورها و شاخصه‌هاي اسلامي در طول مسير بود.

وي ادامه داد: در زمينه حكومت دين مقدس اسلام براي ما توصيه‌ها و دستورالعمل‌هاي روشني دارد كه در يك جامعه اسلامي به چه صورت بايد رفتار و عمل شود؛ همچنين يك حكومت اسلامي با چه معيارهايي بايد شناخته شود و با مردم رابطه داشته باشد، مشخص است.

*امام خميني (ره) داراي دقيق‌ترين و ناب‌ترين فهم از اسلام براي احياي مجدد اسلام ناب محمدي(ص)بود

رئيس مركز مطالعات و تدوين تاريخ معاصر ايران با بيان اينكه الگوي فكري و عملي امروزي انقلابيون، حضرت امام خميني (ره) بود، خاطرنشان كرد: انديشه ما بر اساس آموزه‌هاي ديني و سياسي اسلام حقيقي بود كه مصداق عيني آن را حضرت امام خميني (ره) يافتيم؛ چراكه ايشان داراي دقيق‌ترين و ناب‌ترين فهم از اسلام براي احياي مجدد اسلام ناب محمدي(ص)بود.

اين تحليلگر سياسي ادامه داد: پس از پيروزي انقلاب اسلامي ما با بعضي از آفت‌ها مواجه شديم يعني اينكه چون در خارج از قدرت بوديم، نمي‌توانستيم درك كنيم كه با دستيابي به قدرت با چه آفاتي مواجه خواهيم شد؛ لذا تصور واقعي از آفت‌هاي قدرت نداشتيم، چرا كه تاريخ صدر اسلام را طوري براي ما خوانده بودند كه همواره آدم‌هاي آن دوران را به طور ثابت مي‌پنداشتيم؛ مثلا اگر فردي بد بود انگار از ابتدا بد بوده است و يا اگر فردي خوب است كه انگار از ابتدا خوب بوده است.

سليمي نمين اضافه كرد: در اوايل انقلاب تصور مي‌شد مگر مي‌شود يك فرد كه در طول عمر در مسير حق در حركت بوده به يكباره سقوط كرده و منحرف شود؛ اما به تدريج مشاهده كرديم كه قدرت هر چند مي‌تواند ابزار خدمت و خير و بركت باشد؛ ولي همين قدرت مي‌تواند در مسيري قرار گيرد كه در مقابل هدف اوليه دستيابي به قدرت باشد.

*ممكن است انسان‌هاي صالح تحت تاثير بعضي آفات قدرت منحرف مي‌شوند

وي با يادآوري اينكه پس از انقلاب، بسياري از نيروهاي نامتجانس با روح انقلاب كه تظاهر به انقلابي‌گري مي‌كردند از بدنه حاكميت تصفيه شدند، گفت: در ابتداي مسير حركت انقلاب اكثر كساني كه در بدنه انقلاب مانده بودند معتقد به اسلام و انقلاب بودند، اما پس از آن متوجه شديم كه مي‌شود انسان‌هاي صالح تحت تاثير بعضي آفات منحرف شوند، چراكه اين اتفاق افتاد.

اين پژوهشگر تاريخ ايران مهمترين دليل انحراف افراد را "تملق‌گويي " اطرافيان افراد صاحب قدرت خواند و افزود: همانگونه كه حضرت امام (ره) مكراراً با تملق‌گويي افراد هم در گفتار و هم در عمل مقابله مي‌كرد، بنابراين ما بسياري از شخصيت‌هاي خود را با تملق‌گويي از دست داديم. يعني تعدادي از افراد متملق كه به طمع منافع مادي خود را به مراكز قدرت نزديك كرده بودند، آنها براي رسيدن به آن از هيچ تملقي فروگذار نكرده تا به سود مادي بيشتر برسند.

* شخصيت‌هاي برجسته‌اي در طول انقلاب بر اثر تملق‌گويي و بزرگ جلوه دادن آنان از دست رفتند

وي با تاكيد بر اينكه به تجربه ثابت شده است كه بسياري از تملق‌گويي‌هاي اطرافيان بر روي مسئولان تاثير گذاشته و در نهايت آنها را منحرف كرده است، اظهار داشت: شخصيت‌هاي برجسته‌اي در طول انقلاب بر اثر تملق‌گويي و بزرگ جلوه دادن آنان از دست رفتند.

رئيس مركز مطالعات و تدوين تاريخ معاصر ايران با اشاره به دوران رياست جمهوري آقاي هاشمي و خاتمي پرسيد: چرا بايد گمان كرد كه شخصي مثل هاشمي رفسنجاني و خاتمي متأثر از تملق‌گويي اطرافيان خود شد، اما احمدي‌نژاد از اين قاعده مستثني است.

*از مهمترين دلايل سقوط "بني‌صدر و منتظري " تملق‌گويي فريبكارانه اطرافيانشان بود

"بني‌صدر و منتظري " از شخصيت‌هايي بودند كه سليمي نمين آنها را نمونه سقوط كرده بر اثر تملق اطرافيان برشمردو تاكيد كرد: قطعا در ماجراي آقاي منتظري تملق‌گويي اطرافيان تاثير بسيار زيادي داشت و بسياري از اين افراد حسابگرانه در اطراف وي جمع شدند و او را در برابر امام(ره) قرار دادند و اين درحالي بود كه منتظري فردي فعال و خدمت‌كرده به انقلاب بود؛ اما از طريق القائات دروغ و تملق‌گويي فريبكارانه و دادن اطلاعات غلط او را وادار كردند در مقابل خميني كبير(قدس سره) بايستد.

اين پژوهشگر تاريخ ايران ادامه داد: امام(ره) به آقاي منتظري گفتند شما از سياست به دليل ساده‌لوحي و ضعفهايي كه در اين زمينه داريد دوري كنيد، ولي به درس و بحث حوزه و فقه بپردازيد، شما در سياست بازي ميخوريد و خيلي سريع متاثر از جوسازي اطرافيان مي شويد؛ بنابراين در سياست دخالت نكنيد؛ امام بيش از دو سال سعي كرد اين شخص را در نظام و انقلاب حفظ كنداما اطرافيان منتظري نگذاشتند.

سليمي نمين افزود: هرچند ممكن اسن فردي در يك جنبه كار فاقد صلاحيت باشد؛ اما مي‌توان در عرصه ديگري از توانمندي او استفاده كرد، چراكه او يك سرمايه است و نبايد سرمايه را تا جايي كه امكان دارد در نظام حفظ كرد و اين سيره امام(ره) بود.

*تملق‌گويان با شيوه‌هاي ماهرانه سعي مي‌كنند دولتمردان را تحت تاثير خود را به انحراف بكشاند

وي "قدرت " را به دليل دسترسي به منابع مالي، مستعد جمع شدن افراد متملق اطراف دولتمردان دانست و گفت: افراد متملق بسيار سازمان‌يافته و تشكيلاتي گرد افراد صاحب قدرت جمع مي‌شوند، هرچند كه آن فرد با تقوا باشد، تملق‌گويان با شيوه‌هاي ماهرانه سعي مي‌كنند آن فرد را تحت تاثير خود را به انحراف بكشاند.

*تملق‌گويي موجب شد كه در دوران سازندگي نظارت بصورت جدي تضعيف شود

رئيس مركز مطالعات و تدوين تاريخ معاصر ايران با يادآوري اينكه تا به امروز شخصيت‌هاي زيادي را بر اثر همين رفتارها از دست داده‌ايم، گفت: چرا كه چاپلوسان و تملق‌گويان براي رئيس جمهور آن زمان يك قداست و بزرگ‌نمايي كاذبي درست كرده بودند.

سليمي نمين ادامه داد: بسياري از افراد در آن زمان جلوي انتقادها را مي‌گرفتند و با گفتن اينكه هاشمي شخصيت بسيار خاصي است سعي كردند قداست بيجايي را به امور اجرايي بدهند كه ضربات بدي را خورديم و افراد توانمند را به سادگي از دست داديم.

وي گفت: اين كار موجب شد كه مصالح انقلاب بسيار آسيب ببينند و منافع ملي و سرمايه‌‌هاي انساني كشور به هدر رود و اين آسيب غيرقابل جبران است؛ چرا كه تربيت افراد و نيروي انساني نيازمند زمان و سرمايه‌گذاري‌هاي بسيار بلندمدتي است.

*مسائل كلان كشور در سايه رقابت‌هاي سياسي آسيب مي‌بيند

اين پژوهشگر تاريخ ايران اضافه كرد: در شرايط كنوني كشور متاثر از رقابت‌هاي سياسي است، لذا مسائل كلان كشور مورد آسيب قرار مي‌گيرد، چرا كه سايه رقابت‌هاي سياسي و كارها تحميل مي‌شود.

اين كارشناس مسائل سياسي سوال كرد: باتوجه به اينكه تملقگويي موجب سقوط بسياري از افراد در طول انقلاب اسلامي شده است، چرا امروز بازهم ازبرخي تملق گويي‌ها در كارهاي اجرايي جلوگيري نمي‌شود،چرا جامعه نسبت به تملق گويي عكس العمل نشان نمي دهد.

سليمي نمين با گوشزد كردن اين نكته كه مطبوعات ما نبست به برخي تملق‌‌گويي‌ها و دادن نسبت‌هاي غير واقع حساس نيستند، خاطرنشان كرد: اخيرا در يك سي دي نسبت‌هايي به آقاي احمدي نژاد توسط برخي افراد داده شد كه وي را بعنوان شخصيتي خاص از اصحاب امام زمان (عج) معرفي كردند كه دستهايي پشت اين ماجرا قرار دارد و اين يك تملق آشكار است كه تاثيرات منفي زيادي ايجاد خواهد كرد؛ بنابراين رسانه‌ها بايد نسبت به كساني كه اين سي دي را توليد كردند و برنامه ريزي مي‌كنند واكنش نشان دهند.

وي يادآور شد: در گذشته نيز عده‌اي به رئيس جمهورهاي گذشته نسبت‌هايي تملق آميز مانند امير كبير دوران، سردار سازندگي، انديشمند آزاد انديش و روشنفكر دادند و در زماني هم با القا اينكه هاشمي يك شخصيت ويژه است و بايد در كاخ زندگي آنچناني داشته باشد اين افراد را از آرمان‌هاي انقلاب دور كردند.

*برخي اطرافيان آقاي احمدي نژاد مي‌خواهند اين شخصيت توانمند كشورمان را همچون شخصيت‌هاي گذشته از ما بگيرند

رئيس مركز مطالعات و تدوين تاريخ معاصر ايران با انتقاد شديد از برخي تملق‌گويي‌هاي مشايي و رحيمي از آقاي احمدي‌نژاد، گفت: امروز نيز افرادي با زبان تملق اطراف رئيس جمهور هستند كه سعي دارند با بازي‌هاي فريبكارانه و تبليغاتي منافع سياسي و اقتصادي از آن به دست آورند كه در اصل مي‌خواهند آقاي احمدي نژاد شخصيت توانمند كشورمان را همچون شخصيت‌هاي گذشته از ما بگيرند.

سليمي‌نمين در ادامه برنامه فروش خودرو رئيس جمهور توسط اطرافيان رئيس‌جمهور را قطعا فريبكاري خواند و تصريح كرد: آقاي مشايي با همكاري شخصي كه با او مشغول كارهاي اقتصادي است، دست به اين بازي مسخره زدند، كه چيزي جز تحقير فكري مردم نبود؛ چرا كه ساده زيستي نياز به تبليغات اينچنيني ندارد، لذا مي‌بينيم حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب به شدت جلوي كارهاي تبليغاتي را در اين خصوص مي‌گرفتند.

وي تاكيد كرد: تملق گويان اطراف شخصيت‌ها همواره در اين فكر بوده و هستند كه نيروها و شخصيت‌ها انقلاب را از مردم بگيرند، لذا زماني هاشمي رفسنجاني به شيوه‌اي، زمان خاتمي به گونه‌اي و امروز نيز به طور ديگري سعي در اين كار دارند؛ لذا هر فرد را با توجه به خصوصيات و زمينه‌ها لازم در آن فرد به انحراف مي‌كشانند.

*براي اينكه آقاي رئيس جمهور را همچون افراد سابق از دست ندهيم لازم است از تجربيات گذشته به خوبي عبرت بگيريم

سليمي نمين، آقاي احمدي نژاد را فردي دلسوز، معتقد به باورهاي ديني، اصول و ارزش‌هاي انقلاب، ولايتمدار و خدمتگزار توصيف كرد و افزود: براي اينكه آقاي رئيس جمهور را همچون افراد سابق از دست ندهيم لازم است از تجربيات گذشته به خوبي عبرت بگيريم.

* هاشمي رفسنجاني به دليل تملق گويي‌هاي اطرافيشان كم كم تغيير كرد

وي با اشاره به اينكه آقاي هاشمي در ابتدا و در شرايط انقلاب سعي مي‌كرد دفتر كار ساده زيستي داشته باشد، يادآور شد: كم كم اطرافيان وي طوري به او القا كردند كه ديگر نبايد در صندلي شبيه ديگران بنشيند و حتما بايد آقاي هاشمي روي صندلي آنچناني و متفاوت با سايرين مي‌نشست؛ بنابراين هاشمي رفسنجاني به دليل تملق گويي‌هاي اطرافيشان كم كم تغيير كرد.

اين كارشناس مسائل سياسي در ادامه سخنان خود خاطنشان كرد: در دوره دوم رياست جمهوري هاشمي افرادي سعي كردند او را بار ديگر در قدرت نگه دارند، لذا سعي كردند با استفاده از امكانات دولتي بر بقا در قدرت تلاش كردند و خود هاشمي نيز در نهايت با اين خواسته غير قانوني همراهي كرد.

وي همچنين در اين زمينه اضافه كرد: در زمان خاتمي نيز اطرافيان با تملق گويي و القا برخي افكار به او سعي كردند با سر دادن شعارهاي مانند خروج از حاكميت، حاكميت دو گانه، افزايش اختيارات رياست جمهوري و تغيير قانوني اساسي ضربه اي را وارد كنند.

سليمي نمين گفت: امروز نيز شاهد برخي تلاش‌هاي توسط اطرافيان رئيس جمهور هستيم كه تلاش دارند از امكانات دولتي براي بقا در قدرت استفاده ‌كنند.

رئيس مركز مطالعات و تدوين تاريخ معاصر ايران تاكيد كرد: ما نبايد منتظر بمانيم تا حتما فاجعه‌اي رخ دهد بعد فرياد بزنيم بنابراين قبل از وقع بايد پيشگيري كرد.

*نبايد اجازه بدهيم آقاي احمدي‌نژاد را از ما بگيرند

وي گفت: اگر به آقاي احمدي نژاد علاقه مند هستيم نبايد اجازه بدهيم او را از ما بگيرند؛ بايد جلوي اين افراد را كه اطراف او جمع شده‌اند بگيريم، چون خطاي سياسي و شرعي مرتكب مي‌شوند، لذا از امكانات دولت استفاده مي‌كنند تا آقاي مشايي را مطرح كنند كه اين خلاف است چرا كه كسي حق ندارد از بين المال براي رسيدن به قدرت استفاده كند.

سليمي نمين تصريح كرد: تلخ‌ترين اتفاقي كه در حال وقوع است اين است متملقين اطراف هاشمي رفسنجاني، خاتمي و احمدي‌نژاد در آينده‌اي نزديك به هم پيوند خواهند خورد كه اين خطر جدي است كه مي‌بينيم.

وي يادآور شد: زماني كه جريان چپ با كار گزاران دوران هاشمي در حال پيوند بود، من هشدار دادم كه در عرصه فعاليت‌هاي اقتصادي اينها در حال پيوند با يكديگر هستند، لذا امروز خطري بالاتر از پيوند عناصر لغزش يافته اطراف هاشمي رفسنجاني عناصر اقتصادي لغزشي يافته اطراف خاتمي نبود كه در نتيجه فاجعه فتنه 88 را به وجود آوردند، هر چند با هم اختلاف‌هايي داشتند اما داراي نقطه‌اي مشترك به نام "تملق گويي " براي استفاده مالي و پولي بودند.

*جريان چپي كه به هاشمي فحاشي مي‌كرد در ادامه با او و اطرافيانش پيوند خوردند

اين پژوهشگر تاريخ معاصر ايران، خاطرنشان كرد كه تملق اين افراد از هاشمي و خاتمي به دليل شخصيت‌ آنها نبود بلكه به دليل نزديكي به كانون قدرت و رسيدن به منافع مالي و اقتصادي بود، كه با كمال تعجب ديديم جريان چپي كه به هاشمي فحاشي مي‌كرد در ادامه با او و اطرافيانش پيوند خوردند.

سليمي نمين تصريح كرد: جريان متملق اطراف احمدي نژاد مانند مشايي و رحيمي علاقه مند به او نيستند، اما به دليل اينكه مي‌بينند نزديك شدن به رئيس جمهور مي‌تواند آنها را برخوردار از امكانات كند به او نزديك و از او تملق‌گويي مي كنند.

وي پيش بيني كرد: در آينده بين همه جريان‌‌هاي سو استفاده گر اقتصادي تملق‌گو پيوند ايجاد خواهد شد؛ بنابراين در آينده فتنه بسيار بزرگي رقم خواهد خورد، لذا براي پيشگيري از اين هزينه‌هاي سنگين بايد نسبت به برخي مسائل حساسيت بالا نشان داده و اوضاع را رصد كنيم.

* هر نوع تقدس دادن به قوه مجريه يك فاجعه است

اين كارشناس مسائل سياسي با انتقاد شديد از كساني كه به قوه مجريه تقدس مي‌دهند، اظهار داشت: هر نوع تقدس دادن به قوه مجريه يك فاجعه است، قوه مجريه بايد در قبال يكايك اعمالش پاسخگو باشد، بنابراين نبايد اجازه دهيم اين تملق گويان مقدس نما نيروهاي انقلاب را از ما بگيرند.

سليمي نمين انتقاد سازنده سلامت موجب مسئولان داشت و افزود: قطعا احمدي نژاد انسان پاك، پيرو ولايت و خدمتگزار است، اما اگر نظارت صحيح و انتقاد سازد، بر او و اطرافيان او نباشد، جريان به انحراف كشيده خواهد شد.

وي با تاكيد بر اينكه اشخاص در نظام اسلامي در درجه دوم اهميت قرار دارند گفت: اصل اساسي، مسير حركت اسلام و سپري كردن صحيح اين مسير است.

رئيس مركز مطالعات و تدوين تاريخ معاصر ايران گفت: تملق اطرافيان ممكن است موجب غرور كاذب در احمدي نژاد ‌مي‌شود و اگر اينگونه شود او ديگر خادم مردم نبوده و خود را در سطح آنان نخواهد ديد، چراكه متملقان همين بلا را بر سر شخصيت‌هاي ديگر انقلاب نيز آوردند.

*در دولت نهم بسياري از اين نيروهاي كارآمد را كنار گذاشتند و افراد متملق را در دولت دهم جمع كردند

سليمي نمين با يادآوري اينكه بسياري از وزراي دولت نهم انسان‌هاي سالم و پاك و صريح‌الهجه بودند، گفت: در دولت نهم بسياري از اين نيروهاي كارآمد را كنار گذاشتند و افراد متملق را در دولت جمع كردند كه نشان از تاثير گذاري تملق است كه اين جا به جايي‌ها انجام مي‌شود.


وي تصريح كرد: بسياري از افراد مي‌گويند اگر به احمدي نژاد انتقاد كنيم ما را طرد مي‌كنند؛ كه اين جاي نگراني بسيار دارد؛ لذا يك روحاني بر جسته نزديك به احمدي نژاد مي‌گفت اگر از او انتقاد كنم من را از اطراف او طرد مي‌‌كنند و وزرا نيز جرات انتقاد از او را ندارند.

* امروز در برخي حوزه‌هاي اقتصادي سر و كله برخي افراد خطا كار دوره هاشمي، خاتمي پيدا شده است

رئيس مركز مطالعات و تدوين تاريخ معاصر ايران بيان هشدار داد: امروز در برخي حوزه‌هاي اقتصادي سر و كله برخي افراد خطا كار دوره هاشمي، خاتمي پيدا شده است؛ امروز حضور برخي افراد متخلف اطراف شخصي مثل جاسبي در اطراف احمدي نژاد جاي سوال جدي دارد.

سليمي نمين در بخش ديگر سخنان خود به روانشناسي شخصي مسئولان توسط دشمن اشاره كرد و گفت: در زماني كه حتي ما در حاكميت نبوديم و قدرت در ميان مردم بود دشمنان در اطراف شخصيت‌هاي تاثير گذار حوزه علميه و برخي مراجع نيرو نفوذ مي‌دادند كه بتوانند در موقع خاص از آن استفاده كنند.

*دشمن سعي دارد نيروهاي انقلاب را از طريق اطرافيان آنها از درون استحاله كند

اين پژوهشگر تاريخ ايران خاطر نشان كرد: غرب بعد از اينكه نتوانست در مقابله مستقيم با ملت ايران به نتيجه دلخواه برسد به دنبال اين رفت كه نيروهاي اصيل انقلاب را استحاله كند يعني از درون آنها را به محتوا كند.

وي تصريح كرد: استحاله شخصيت‌هاي بزرگ و موثر عمدتا از طريق اطرافيان آنها صورت مي‌گيرد، لذا اين تصور كه دشمن فقط با زيان زور و تهديد به مقابله با ما دست مي‌زند، اشتباه است ؛دشمن با ارزيابي دقيق از افراد و پيدا كردن سلايق، علاقمندي‌ها، نقاط ضعف و قوت آنها از سال‌ها قبل اقدام به به انحراف كشندن شخصيت‌هاي تاثيرگذار مي‌كرد.

سليمي نمين همچنين در اين زمينه گفت: يكي از استفاده دشمن از شبكه بي بي سي اين است كه سيستم ارزيابي وزارت خارجه انگليس به آنها از مصاحبه هاي طولاني اين شبكه با افراد در كشورها و آناليز دقيق آن فرد مصاحبه شونده، براي او فايل مخصوصي درست مي‌كنند و او را ارزيابي شخصيتي دقيق مي‌كند تا بتواند در موقع حساس از او استفاده كند.

رئيس مركز مطالعات و تدوين تاريخ معاصر ايران ادامه داد: اين كار رسانه‌اي علاوه بر سيستم‌هاي اطلاعاتي و جاسوسي دشمن كه هميشه بوده است؛ ولي يكي از كارهاي دشمن براي اينكه با يك شخصي توانمند مقابله كند، نزديك شدن به او است تا او را از تفكر اصلي خود دور كند.

* با پرهيز از تخريب‌ افراد، مواضع اصلاح‌گرانه را در جامعه تقويت كنيم

وي در بخش پاياني گفت‌و‌گوي خود با فارس به بيان راهكارهاي خود براي مرتفع كردن اين مشكلات پرداخت و گفت: ما بايد در كشور ميان رقابت‌هاي حزبي و اصلاح‌گرايانه‌ دلسوزانه كه ذات انقلاب است، تفاوت قائل شده و اين دو را از هم تفكيك كنيم؛ بنابراين تلاش كنيم با از ميان بردن موانع و تخريب‌ افراد مواضع اصلاح‌گرانه را در جامعه تقويت كنيم.

اين كارشناس مسائل سياسي علت مخالفت خود با برخي حركت‌هاي سياسي وحزبي را اينگونه بيان كرد كه معمولا در رقابت‌هاي حزبي افراد به دنبال ريشه‌يابي خطاها نيستند، لذا دو حزب يا شخصيت سياسي فقط براساس منافع زودگذر به دنبال حذف رقيب هستند در حاليكه بايد همه به دنبال اصلاح ريشه‌اي ساختار باشيم.

سليمي نمين ادامه داد: بر همين اساس معتقدم بايد در جامعه شيوه رقابت‌هاي سياسي تعديل شود؛ چرا كه به علت‌ها و ريشه‌هاي مشكلات پرداخته نمي‌شود در نتيجه مردم از از اين روش آسيب مي‌بينند اما در روش اصلاح‌گرايانه و نگاه انتقادي علاوه بر گوشزد كردن خطاها راهكارهاي سازنده نيز ارائه مي‌شود.

*امروز شاهد بازگشت برخي از آفت‌ها به عرصه رسانه‌ هستيم

سليمي نمين دومين راهكار خود را "تقويت وضعيت رسانه‌اي در كشور " عنوان كرد و گفت: من به عنوان فردي‌كه از اوايل انقلاب در عرصه رسانه حضور داشته‌ام، بسياري از آفت‌هاي رسانه‌اي را از ميان برديم؛ اما امروز شاهد بازگشت برخي از آن آفت‌ها به عرصه رسانه‌ هستيم.

وي در ادامه با اظهار تأسف از اينكه با شروع فعاليت‌هاي اقتصادي در كشور نظارت عمومي از طريق رسانه‌ها كم شد، گفت: آلوده كردن برخي عنصرهاي رسانه‌اي به عنوان يكي از راهكارهاي مفسدان اقتصادي است كه در برخي مواقع شاهد آن هستيم؛ امروز شاهد آن هستيم كه برخي دولتمردان عده‌اي از فعالان رسانه‌اي را وابسته به خود مي‌كنند در حاليكه آن فرد رسانه‌اي بايد چشم و گوش مردم بوده از هرگونه وابستگي مبرا باشد.

*اهل رسانه به عنوان نماينده افكار عمومي ناظر بر اعمال مجريان باشد

رئيس مركز مطالعات و تدوين تاريخ معاصر ايران تأكيد كرد: اگر مي‌خواهيم جايگاه نظارتي مطبوعات جدي گرفته شود و آنها را از آلوده شدن دور كنيم و امسال مسئله جهاد اقتصادي محقق ‌شود بايد براي عملياتي كردن اين شعار نظارت اهل رسانه به عنوان نماينده افكار عمومي ناظر بر اعمال مجريان باشد.

سليمي نمين با تأكيد بر اينكه نظارت اهل رسانه بايد بسيار جدي گرفته شود گفت: لغزش‌هاي برخي مسئولان نيز بايد توسط قوه قضائيه با جديت رسيدگي شود؛ چرا كه عدم رسيدگي آشكار و تعلل در اين زمينه، تأثير سوئي در نزد مردم خواهد داشت.

وي در ادامه گفت: اگر سيستم نظارتي و رسانه قوي عمل كند افراديكه فكر تخلف را در سر دارند از كار خود منصرف شده و از ادامه اشاعه فساد اقتصادي پيشگيري مي‌شود؛ اما از آنجا كه اين نظارت كم است موجب تشويق برخي متخلفان شده است.

سليمي نمين در خاتمه تأكيد كرد: وظيفه ما اين بود و هست كه براي حفظ اساس نظام، تأثيرگذاري اين افراد پنهان را براي مردم مشخص كنيم چراكه بعد از رفتن رئيس جمهور اين افراد در بدنه باقي مي‌مانند، لذا براي حفظ نيروهاي نظام با اطرافيان پنهان آن كه بستر آفت هستند بايد مقابله كرد.

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
rezat1980 آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following User Says Thank You to rezat1980 For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمانکاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها غیر فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
فردريك توبن -سخنان احمدي‌نژاد باعث شناخت صحيح من از هولوكاست شد م علی کوچولو صهیونیسم 0 05-04-2011 13:50
مردم لبنان با پرچم ايران به استقبال احمدي‌نژاد رفتند محبّ الزهراء اخبار سیاست داخلی 0 13-10-2010 13:46

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 08:12 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1