شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > خاندان عصمت و طهارت


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 29-09-2011, 09:51   #1
مدیر ارشد انجمنهای نور آسمان
 
خادم الزینب آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Oct 2010
محل سکونت: مازندران
نوشته ها: 13,468
Thanks: 7,301
Thanked 27,121 Times in 7,240 Posts
پیش فرض كرامات حضرت معصومه عليها السلام

كراماتى از سلاله پاك نبي صلي الله عليه و آله

كرامات حضرت معصومه عليها السلام

1. حريم حضرت معصومه عليهاالسلام

2. عنايت‏ حضرت به زوار مرقدش

3. امام زمان عليه السلام در كنار حرم

4. شفاى بيمارى

5. اداى دين و گشايش در زندگى


حضرت معصومه عليها السلام بيست و پنج ‏سال بعد از تولد امام رضا عليه السلام در اول ذى قعده سال 173 ه . ق . ديده به جهان گشود و در دهم، يازدهم، يا دوازدهم ربيع الثانى 201 ه . ق . وفات يافت.

پدرش امام موسى بن جعفر عليهما السلام و مادرش بانويى پاكيزه به نام نجمه بود كه با نام‌هاى تكتم، خيزران، اروى، ام البنين، طاهره، سمانه، شقراء، سكن و صقر نيز از وى ياد شده است. (1)

در مقام و منزلت و جايگاه اين بانوى بزرگوار نزد اهل بيت عليهم السلام همين بس كه امام صادق عليه السلام فرمودند: «الا ان للجنة ثمانية ابواب ثلاث منها الى قم فيها امراة هى من ولدى اسمها فاطمة بنت موسى، تدخل بشفاعتها شيعتى الجنة باجمعهم; (2) آگاه باشيد بهشت هشت در دارد كه سه در آن به سوى قم است . بانويى از فرزندان من در آنجا وفات مى‏كند كه نامش فاطمه دختر موسى است . همه شيعيان ما به شفاعت او وارد بهشت مى‏شوند.»

همچنين امام رضا عليه السلام درباره آن حضرت فرمودند: «من زارها عارفا بحقها فله الجنة؛ (3) هر كس او را - در حالى كه حقش را مى‏شناسد - زيارت كند، بهشت ‏از آن اوست.»

در اين مقاله، به مناسبتوفات حضرت معصومه عليهاالسلام به بيان كراماتى از آن بانوى بزرگوارمي‌پردازيم.كرامات حضرت معصومه عليها السلام


كرامات حضرت معصومه عليهاالسلام زبانزد خاص و عام است. در طول تاريخ وجود مقدس اين بانوى كرامت در قم، بيماري‌هاى زيادى با عنايت او برطرف شده، مشكلات علمى عالمان حل گرديده و گره از كار گرفتاران باز شده است. در اين نوشته مختصر بر آنيم تا چند خاطره از كرامات آن بزرگوار را به مناسبت وفات حضرتش باز گوييم .1. حريم حضرت معصومه عليهاالسلام

حضرت آيت الله اراكى نقل مى‏كردند: «آقاى شيخ حسنعلى تهرانى رحمة الله (جد مادرى آقاى مرواريد) كه از علماى بزرگ و شاگردان فاضل ميرزاى شيرازى محسوب مى‏شدند و حدود 50 سال در نجف به تحصيل علوم اشتغال داشتند، برادرى داشت ‏به نام حاج حسينعلى شال فروش كه از تجار بازار بود و در تمام مدتى كه حاج شيخ مشغول تحصيل بودند، ايشان ماهى 50 تومان به او شهريه مى‏داد تا اين كه برادر تاجر فوت مى‏كند و جنازه او را به قم حمل مى‏كنند و در آنجا دفن مى‏نمايند.

حاج شيخ حسنعلى (كه در اواخر عمر در مشهد ساكن بودند)به وسيلهتلگراف، از فوت برادر مطلع مى‏شود، به حرم مشرف شده و به حضرت رضا عليه السلام عرض مى‏كنند: «من خدمت ‏برادرم را يك بار هم نتوانستم جبران نمايم جز همين كه بيايم اينجا و از شما خواهش كنم كه به خواهرتان حضرت معصومه عليهاالسلام سفارش ايشان را بفرمائيد كه كمكى به برادرم بكند.»

همان شب يكى از تجار كه از قضيه اطلاع نداشت، خواب مى‏بيند كه به حرم حضرت معصومه عليهاالسلام مشرف شده است. در خواب به او مى‏گويند: «حضرت رضا عليه السلام به قم تشريف آوردند، يكى براى زيارت خواهرشان و يكى براى سفارش برادر حاج شيخ حسنعلى به حضرت معصومه عليهاالسلام.»

او معناى خواب را نمى‏فهمد و آن را با حاج شيخ حسنعلى در ميان مى‏گذارد و ايشان مى‏فرمايد: «همان شب كه شما خواب ديدى، من (درباره برادرم) به حضرت رضا متوسل شدم و اين خواب شما درست است.» مرحوم آقا سيد محمد تقى خوانسارى پس از شنيدن اين خواب فرمود: «از اين خواب استفاده مى‏شود كه قم در حريم حضرت معصومه عليهاالسلام است. بايد حضرت امام رضا عليه السلام به قم تشريف فرما شوند و سفارش برادر حاج شيخ حسنعلى را به حضرت بفرمايند والاّ خود حضرت امام رضا عليه السلام مستقيما در كار مداخله نمى‏كنند؛ چون اين در محدوده حضرت معصومه عليهاالسلام است و مداخله در اين محيط نمى‏شود. (4) »


2. عنايت‏ حضرت به زوار مرقدش
آقاى شيخ عبدالله موسيانى از حضرت آيت الله العظمى مرعشى نجفى نقل كردند: «شب زمستانى بود كه من دچار بى‏خوابى شدم؛ خواستمبهحرم بروم؛ ديدم بى‏موقع است؛ آمدم خوابيدم و دست ‏خود را زير سرم گذاشتم كه اگر خوابم برد، خواب نمانم؛ در عالم خواب ديدم خانمى وارد اطاق شد.چهره او را به خوبى ديدم ولى آن را توصيف نمى‏كنم . او به من فرمود: «سيد شهاب! بلند شو و به حرم برو، عده‏اى از زوار من پشت در حرم از سرما هلاك مى‏شوند، آنها را نجات بده.»

ايشان مى‏فرمايد: «من به طرف حرم راه افتادم؛ ديدم پشت در شمالى حرم (طرف ميدان آستانه) عده‏اى زوار اهل پاكستان يا هندوستان (با آن لباس‌هاى مخصوص خودشان) در اثر سردى هوا پشت در حرم دارند به خود مى‏لرزند؛ در را زدم، حاج آقا حبيب - كه جزو خدام حرم بود - با اصرار من در را باز كرد؛ من از مقابل (جلو) و آنها هم پشت‏ سر من وارد حرم شدند و در كنار ضريح آن حضرت به زيارت و عرض ادب پرداختند؛ من هم آب خواستم و براى نماز شب و تهجد وضو ساختم . (5) »3. امام زمان عليه السلام در كنار حرم
در كتاب انوار المشعشعين آمده است: «شخصى به نام سيد عبدالرحيم كه مورد وثوق بود، گفت: در عالم خواب ديدم در قبرستان بزرگ قم جمعيت ‏بسيارى هستند. در اين هنگام شخص بزرگوارى را - كه سوار بر اسبى بود - ديدم . او را كه از بازارچه مى‏آمد، مشاهده نمودم . پشت‏ سر آن سوار، شخصى گفت: «اين سوار، حضرت حجت عليه السلام مى‏باشد.» تا اين خبر را شنيدم، سراسيمه به دنبال آن حضرت شتافتم؛ ديدم آن حضرت به صحن مطهر آمد و در آنجا پياده شد. صحن خلوت بود؛ كسى را جز آن حضرت و شخصى كه همراه بود، در آنجا نديدم، مشاهده كردم كه آنها عبور كردند تا به صحن عتيق رسيدند، افسار اسب را به دست من دادند تا آن را نگهدارم . با خود گفتم: «نگهداشتن اسب خوب است‏ يا همراه حضرت بودن؟ سرانجام همراهى حضرت را برگزيدم و افسار اسب را به دست همان شخص كه همراه امام بود، دادم و خودم به دنبال حضرت روانه شدم، ديدم حضرت وارد حرم شد و در بالاسر مرقد حضرت معصومه عليهاالسلام توقف كرد.

هيچ كس از خدام نبودند. پيش خودم فكر كردم آيا به حضور حضرت بروم يا نروم؟ در كنار رواق ايستادم؛ صداى آن حضرت را مى‏شنيدم، اما چيزى نمى‏فهميدم. پس از مدتى آن حضرت از حرم بيرون آمد و من نيز از حرم بيرون آمدم و پشت ‏سر او به راه افتادم . ناگهان ناپديد شد و هر چه جستجو كردم، دستم به دامنش نرسيد و از فيض حضور آن بزرگوار محروم گشتم. (6) »

4. شفاى بيمارى
آيت الله اراكى ‏قدس سره مى‏فرمود: دستم باد مى‏كرد و قاچ مى‏خورد و لذا هميشه بايد خاك تيمم همراهم مى‏بود تا تيمم كنم، چون نمى‏توانستم وضو بگيرم و معالجات هم تاثير نمى‏كرد. تا اين كه به حضرت معصومه عليهاالسلام متوسل شدم و ملهم شدم كه دستكش دست كنم و چنين كردم، خوب شد. (7) »

5. اداى دين و گشايش در زندگى

حاج آقا تقى كمالى، از خدام آستانه مقدسه مى‏گويد: «در سال 1302 ه . ق . در آستانه مقدسه متحصن شده و پناهنده به آن بانوى معظم بودم و در يكى از حجرات صحن نو منزل داشتم، روزگارم به تلخى و سختى سپرى مى‏شد و كاملا تحت فشار بى‏پولى و ندارى قرار گرفته بودم؛ زندگانى را با قرض از كسبه اطراف حرم مى‏گذراندم، تا اين كه يك روز بعد از اداى فريضه صبحبه حرم‏بى‏بى مشرف شدم و وضع خود را به عرض رساندم .

در اين حال ديدم كيسه پولى روى دامنم افتاد، مدتى صبر كردم، به خيال اين كه شايد اين كيسه پول مال زوار محترم باشد تا به صاحبش رد نمايم؛ ديدم خبرى نشد، فهميدم كه مرحمتى خانم است؛ به حجره خود برگشتم؛ وقتى كيسه را باز كردم، مبلغ چهار تومان در آن بود؛ ابتدا بدهي‌هايم را پرداختم و به مدت چهارده ماه خرج كردم و تمام نمى‏شد تا اين كه روزى حضرت حجة الاسلام حرم پناهى تشريف آوردند و از وضع زندگى من جويا شدند، من موضوع را اظهار نمودم. در همان ايام به آن عطيه خاتمه داده شد. (8) »


.....................

پى‏نوشت‌ها:
1- بحار الانوار، ج‏ 48، ص‏290.
2- همان، ج‏60، ص‏228/ جامع احاديث الشيعة، ج‏12، ص‏617.

3- همان، ج 48، ص 317.

4- فروغى از كوثر، نشر زائر، ص‏56 و 57.

5- همان، ص 58 و 59.

6- انوار المشعشعين، ج‏1، ص‏212/ فاطمه دوم حضرت معصومه عليهاالسلام، ص‏152.

7- حضرت معصومه عليهاالسلام فاطمه دوم، ص‏167/ فروغى از كوثر، صص‏55 - 54 .

8- بشارة المؤمنين، آشيخ قوام اسلامى، ص‏52/ فروغى از كوثر، ص‏70 .حسن اردشيرى"

منبع:

مجله مبلغان، شماره 49.

امضای خادم الزینب
بكوش عظمت در نگاه تو باشد نه در آنچه بدان می نگری...


چیزی و نفهمیدی منکرش نباش...
خادم الزینب آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following 4 Users Say Thank You to خادم الزینب For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمانکاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
ره يافتگان ـ سخنراني دكتر عصام العماد (برنامه ماه عسل ـ شبكه 3)متن+صوت monji_2008 ره یافتگان 0 07-07-2011 11:32
پاسخ به شبهات: شهادت حضرت زهراء (سلام الله عليها) monji_2008 پاسخ به شبهات دیگر ادیان و مذاهب 0 04-05-2011 11:52
اصحاب و ياران مهدي( عج) چه كساني هستند و چگونه به امام ملحق مي شوند؟ monji_2008 امام زمان عجل الله تعالی فرجه 2 11-02-2011 14:07
فضیلت سوره های قرآن همراه با توضیح ali20 مباحث قرآنی 3 07-09-2009 08:20
135 نور فاطمه (ع) در قرآن کاظم سبزواری کتابخانه اسلامي 0 12-07-2009 13:11

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 17:44 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1