شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > متفرقه > متفرقه > ایران شناسی


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 17-11-2011, 16:25   #1
اگه نباشه جاش خالی می مونه
 
dendelak آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2011
محل سکونت: برزخ
نوشته ها: 365
Thanks: 351
Thanked 787 Times in 325 Posts
Wink هخامنشیان


هخامنشیان (۳۳۰ - ۵۵۰ پیش از میلاد) نام [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] پادشاهی در ایران پیش از [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] است. پادشاهان این دودمان از پارسیان بودند و تبار خود را به «[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]» می‌رساندند که سرکردهٔ خاندان [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] از خاندان‌های [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] بوده‌است.
هخامنشیان، در آغاز پادشاهان بومی [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و سپس [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] بودند ولی با شکستی که [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] بر [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] واپسین پادشاه [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] وارد آورد و سپس گرفتن [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، پادشاهی هخامنشیان تبدیل به شاهنشاهی بزرگی شد. از این رو [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] را بنیانگذار [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] هخامنشی می‌دانند.
به پادشاهی رسیدن پارسی‌ها و دودمان هخامنشی یکی از رخدادهای برجستهٔ تاریخ باستان است. اینان دولتی ساختند که دنیای باستان را به استثنای دو سوم [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] زیر فرمان خود در آورد. شاهنشاهی هخامنشی را نخستین [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] تاریخ جهان می‌دانند. پذیرش و بردباری دینی از ویژگی‌های شاهنشاهی هخامنشی به شمار می‌رفت
کشور و سرزمین


[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، کاخ [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] مردمانی از نژاد آریایی هستند که از حدود سه هزار سال پیش به [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] آمده‌اند. پارسیان باستان آنان از قوم [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] پارس یا [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] بودند که در [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] از سده نهم پیش از زادروز مسیح، نام آنان دیده می‌شود. پارس‌ها هم‌زمان با مادها به بخش‌های باختری ایران سرازیر شدند و پیرامون [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] جای گرفتند. با ناتوانی دولت [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، نفوذ خاندان پارس به [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و بخش‌های مرکزی فلات ایران گسترش یافت.
برای نخستین بار در سالنامه‌های آشوری [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] در سال ۸۳۴ پ.م، نام خاندان «[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]» در جنوب و جنوب باختری دریاچه ارومیه برده شده‌است. برخی از پژوهش‌گران مانند راولین‌سن بر این ایده هستند که مردم پارسواش همان پارسی‌ها بوده‌اند. تصور می‌شود خاندان‌های پارسی پیش از این که از میان دره‌های کوه‌های [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] به سوی جنوب و جنوب خاوری ایران بروند، در این سرزمین، ایست کوتاهی نمودند و در حدود ۷۰۰ سال پیش از زادروز در بخش [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، روی دامنه‌های [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] در جنوب خاوری [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] در سرزمینی که بخشی از کشور ایلام بود، جای گرفتند. از سنگ‌نوشته‌های آشوری چنین بر می‌آید که در زمان [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] (۷۱۳-۷۲۱ پ. م) تا زمان [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] (۶۶۳ پ. م)، پادشاهان یا فرمانروایان [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، پیرو آشور بوده‌اند. پس از آن در زمان [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] (۶۳۲-۶۵۵ پ. م) پادشاهی [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] به [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] چیرگی یافت و این دولت را پیرو دولت ماد نمود.
مردم و خاندان‌ها

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] می‌گوید: پارس‌ها به شش خاندان شهری و ده‌نشین و چهار خاندان چادرنشین بخش شده‌اند. شش خاندان نخست عبارت‌اند از: [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]. چهار خاندان دومی عبارت‌اند از: [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]. از خاندان‌های نام‌برده، سه خاندان نخست بر خاندان‌های دیگر، برتری داشته‌اند و دیگران پیرو آنها بوده‌اند.
بر اساس بن‌مایه‌های [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] در سرزمین [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]) (همان استان [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] کنونی) مادی‌های [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] می‌زیسته‌اند که گونهٔ بابلی - یونانی شده نام خود یعنی [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] (زاکروتی، ساگرتی) را به کوهستان باختر فلات ایران داده‌اند. نام همین خاندان است که در پیوند خاندان‌های پارس نیز باشنده (موجود) است و خط پیوند خونی خاندان‌های [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] از سرچشمهٔ همین خاندان ساگارتی‌ها (زاکروتی، ساگرتی) است. خاندان [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] پیش از حرکت به سوی جنوب، دورانی دراز را در سرزمین‌های ماد می‌زیستند و بعدها با ناتوانی دولت ایلام، نفوذ خاندان‌های پارس به [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و بخش‌های مرکزی فلات ایران گسترش یافت و رو به جنوب رفته‌اند.
بر اساس نوشته‌های هرودوت، هخامنشیان از خاندان پاسارگادیان بوده‌اند که در پارس جای داشته‌اند و سر دودمان آنها [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] بوده‌است. پس از نابودی دولت [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] به دست [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، چون سرزمین ایلام ناتوان شده بود، پارسی‌ها از دشمنی‌های آشوری‌ها و مادی‌ها استفاده کرده و [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] یا انشان را گرفتند.
این رخداد تاریخی در زمان [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] روی داده‌است. با توجه به بیانیه کوروش بزرگ در [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، می‌بینیم او نسب خود را به چیش‌پش دوم می‌رساند و او را [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] می‌خواند.
پس از مرگ [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، کشورش میان دو پسرش «[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]»، پادشاه پارس و [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] که بعدها عنوان پادشاه پارسوماش، به او داده شد، بخش گردید. چون در آن زمان کشور ماد در اوج پیشرفت بود و [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] در آن فرمانروایی می‌کرد، دو کشور کوچک تازه، ناچار زیر فرمان پیروز نینوا بودند. [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] فرزند [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، دو کشور نام‌برده را زیر فرمانروایی یگانه‌ای در آورد و پایتخت خود را از انزان به [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] منتقل کرد.کوروش بزرگ ترین پادشاه هخامنشی است.
شاهنشاهان هخامنشی

مهم‌ترین سنگ‌نوشته هخامنشی از دید تاریخی و نیز بلندترین آنها، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] بر دیواره کوه [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] است. سنگ‌نوشته بیستون بسیاری از رویدادها و کارهای [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] را در نخستین سال‌های فرمانروایی‌اش که سخت‌ترین سال‌های پادشاهی وی نیز بود، به گونه‌ای دقیق بازگو می‌کند. این سنگ‌نوشته عناصر تاریخی کافی برای بازسازی تاریخ هخامنشیان را داراست.
به درستی که با باشندگی (وجود) فراوانی بن‌مایه‌های [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] نمی‌توان با تکیه بر آنها تبارشناسی درستی از خاندان هخامنشی، از هخامنش تا [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] را به دست آورد. برای همین نوشتار سنگ‌نوشته بیستون زمان مناسبی را در اختیار تاریخ‌نگار می‌گذارد که در آن [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، نوشته بلند خود را با تایید دوبارهٔ خویشاوندی‌ش با خاندان شاهنشاهی پارسیان آغاز می‌کند و به آرامی پیشینیان خود را نام می‌برد: [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]. این تبارشناسی به شوندهای (دلایل) گوناگون زمان‌های درازی نادرست دانسته شده بود. زیرا در این سیاهه (فهرست) نام دو نفر از شاهان هخامنشی که پیش از داریوش فرمانروایی می‌کردند، یعنی [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] به چشم نمی‌خورد.
همین جریان موجب شده‌است که مفسران سنگ‌نوشته نسبت به نوشتارهای سنگ‌نوشته داریوش با شک و دو دلی نگاه کنند و او را غاصب پادشاهی هخامنشیان بدانند که با نوشتن این سنگ‌نوشته تلاش داشته‌است برای مشروعیت بخشیدن به پادشاهی خود از نگاه آیندگان، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] خود را دست‌کاری کند.
بر اساس نوشته‌های هرودوت، گل‌نوشتهٔ [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، پادشاه [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، بیانیهٔ [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] داریوش یکم، و سنگ‌نوشته‌های [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] هخامنشی، ترتیب شاهان این دودمان تا داریوش یکم، چنین بوده‌است: (لازم به گفتن است درستی این جدول از [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] تا [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] جای تردید است).

 • [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
 • ۱ [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
 • ۲ [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
 • ۳ [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
 • ۴ [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
 • شاخه اصلی:
 • ۵ [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] (دوم)
 • ۶ [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] (پیروز مصر)
 • ۷[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
 • ۸ [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
 • ۹ [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]

 • شاخه فرعی:
 • [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
 • [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
 • [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
 • [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] (یکم)
با بررسی کلی همهٔ بن‌مایه‌ها می‌توان به این گونه نتیجه گرفت. در یک‌چهارم نخست سده ششم پ.م، چیش‌پش، پسر هخامنش فرمانروایی پارس را به پسر بزرگ‌ترش آریارامنه داد، در حالی که پسر کوچک‌ترش، کوروش یکم به فرمانروایی انشان گماشته شد. پس از مرگ آریارامنه، پسر وی آرشام جایگزین وی شد ولی پس از کوروش یکم، پسرش کمبوجیه یکم و پس از او نیز پسر وی کوروش دوم جانشین او شد. این رویدادها در میانهٔ سده ششم پیش از زادروز به رخ داد.
در این دوران، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] توانست [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] را به پیروی خود در آورد و به افتخار و ثروت دست یابد. چندی پس، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] بخش‌های بزرگی از سرزمین‌های [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] را به تصرف خود در آورد. پس از او نیز [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] راه پیروزی‌های پدرش را ادامه داد و بر گستره شاهنشاهی هخامنشی افزود.
پس از مرگ [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] تاج شاهنشاهی به داریوش از شاخه فرعی هخامنشی می‌رسد. آنچه به دیده راستین می‌رسد، این است که داریوش در زمان زندگی پدر و پدربزرگش (آرشام پدربزرگش یا پسرش ویشتاسب، پدر داریوش)، و با هم‌رایی آنها، پادشاهی را به دست گرفت. چرا که در زمان ساخت کاخ داریوش در [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] در آغاز فرمانروایی وی، بر اساس آگاهی‌های گل‌نوشته‌های یافته از پی ساختمان‌ها، این دو زنده بودند.
 • [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
 • [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
  • بردیای دروغین ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ])
 • [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
 • [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] (خشیارشا)
 • [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] (اردشیر درازدست)
  • [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
  • [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
 • [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
 • [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
 • [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
 • [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
 • [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاه پارس
[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]* شاه پارس


[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]* فرماندار پارس

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]* شاه انشان

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]* فرماندار پارس

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]* فرماندار انشان

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاهزاده

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاه ایران

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاه ایران

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاه ایران

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] دروغین

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاهدخت

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاهدخت[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاه ایران
[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاه ایران[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاه ایران

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاه ایران

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاه ایران

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاهزاده

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاهدخت

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاهزاده


[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاه ایران

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاهدخت

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاهزاده

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاهزاده

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاهزاده


[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاه ایران

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاهزاده

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاهزاده

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاهزاده

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاهدخت


[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاهزاده
[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاه ایران

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاهدخت
[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاهزاده


[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاه ایران


[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاه مقدونیه و ایران

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]شاهدختپادشاهی [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]


[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
درفش هخامشیان در زمان [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
هرودوت و [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، افسانه‌های باورنکردنی درباره زادن و پرورش [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] (۵۳۹-۵۹۹ پ. م) بازگو کرده‌اند. اما آنچه از دیدگاه تاریخی پذیرفتنی است، این است که کورش پسر فرمانروای انشان، کمبوجیه دوم و مادر او [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، دختر [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] پادشاه [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] می‌باشد.
در سال ۵۵۳ پ.م. کوروش بزرگ، همهٔ پارس‌ها را بر علیه ماد برانگیخت. در جنگ بین لشکریان کوروش و ماد، چندی از سپاهیان ماد به کورش پیوستند و در نتیجه سپاه ماد شکست خورد. پس از شکست مادها، کورش در پاسارگاد [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] را پایه‌گذاری کرد، پادشاهی او از ۵۳۹-۵۵۹ پ.م. است.
کورش بزرگ که پادشاهی ماد را به دست آورد و برخی از استان‌ها را به وسیله نیروی نظامی پیرو خود ساخت، همان سیاست کشورگشایی را که [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] آغاز نموده بود، ادامه داد.
کورش بزرگ دارای دو هدف مهم بود: در باختر تصرف [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و ساحل [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] که همهٔ جاده‌های بزرگی که از [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] می‌گذشت به بندرهای آن می‌رسید و از سوی خاور، تأمین امنیت.
در سال ۵۳۸ پ.م. [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] پادشاه ایران، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] را شکست داد و آن سرزمین را تصرف کرد و برای نخستین بار در تاریخ جهان فرمان داد که هر کس در باورهای دینی خود و انجام آیین دینی خویش آزاد است، و بدین‌سان کورش بزرگ قانون سازگاری بین دین‌ها و باورها را پایه‌گذاری کرد و [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] را بنیان نهاد. کورش به یهودیان دربند در [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، امکان داد به سرزمین [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] باز گردند که شماری از آنان به ایران کوچ کردند.
گسترش کشور و سرزمین

در جنگی که بین [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] (همان [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] نام‌ور که دایی مادر کورش یعنی [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] هم بود) پادشاه [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] در گرفت، کورش در «[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]» به [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] پیشنهاد کرد که پیرو پارس شود. کرزوس این پیشنهاد را نپذیرفت و جنگ بین‌شان آغاز گردید. در نخستین برخورد، پیروزی با کرزوس بود. سرانجام در جنگ سختی که در «[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]» پایتخت [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] روی داد، کرزوس به سمت [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] فرار کرد و در آنجا بست نشست. کورش شهر را دوره کرد و کرزوس را دستگیر نمود. [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] گرفته شد و به عنوان یکی از استان‌های ایران به شمار آمد. کرزوس از این پس مشاور بزرگ هخامنشیان شد. پس از گرفتن [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، کورش متوجه شهرهای یونانی شد و از آنها نیز، تسلیم بی اما و اگر را خواست که یونانیان نپذیرفتند. در نتیجه شهرهای یونانی یکی پس از دیگری گرفته شدند. رفتار کوروش با شکست‌خوردگان در مردم آسیای صغیر اثر گذاشت. کورش، گرفتن آسیای صغیر را به پایان رساند و سپس متوجه مرزهای خاوری شد. [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، یکی پس از دیگری در زمره استان‌های تازه درآمدند. کورش از جیحون گذر کرد و به سیحون که مرز شمال خاوری کشور بود، رسید و در آنجا شهرهایی سخت‌بنیاد، برای جلوگیری از یورش‌های مردم [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ساخت. کورش در بازگشت از مرزهای خاوری، عملیاتی در درازای مرزهای باختری انجام داد. ناتوانی بابل، به واسطه بی‌کفایتی نبونید، پادشاه بابل و فشارهای مالیاتی، کورش را متوجه آنجا کرد. [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] بدون جنگ شکست خورد و پادشاه آن دستگیر شد. کورش در همان نخستین سال پادشاهی خود بر بابل، فرمانی بر اساس آزادی یهودیان از بند و بازگشت به کشور و دوباره‌سازی پرستش‌گاه خود در [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] پخش کرد. او دیگر بردگان را هم آزاد کرد، و به گونه‌ای برده‌داری را از میان برداشت.
نام سرزمین‌های وابسته، در سنگ‌نوشته‌ای در آرامگاه داریوش که در [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] می‌باشد، به تفصیل این گونه آمده‌است : [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] جنوبی تا [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]) (کابل، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] فرای [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] تیزخود، فرای [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، بخش خاوری [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] در باختر آسیای صغیر)، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، یونانیان آسیای صغیر)، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] آن سوی دریا: [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] (یونانیان سپردار: [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] باختر، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] یا [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] در آسیای صغیر).
مرگ کورش بزرگ

در اثر شورش [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] که یک ایل ایرانی‌تبار و نیمه‌بیابان‌گرد و تیره‌ای از [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] آن سوی رودخانه [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] بودند، مرزهای شمال خاوری شاهنشاهی ایران مورد تهدید قرار گرفت. کورش بزرگ، کمبوجیه را به عنوان شاه بابل برگزید و به جنگ رفت و در آغاز پیروزی‌هایی به دست آورد. تاریخ‌نویسان یونانی در داستان‌های خود مدعی شده‌اند که ملکه ایرانی‌تبار ماساژت‌ها، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] او را به درون سرزمین خود کشاند و کورش در نبردی سخت، شکست خورد و زخم برداشت و بعد از سه روز درگذشت و این‌که پیکر وی را به [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] آوردند و به خاک سپردند. پس از مرگ [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، فرزند بزرگ‌تر او [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] به شاهنشاهی رسید.
پادشاهی کمبوجیه

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]امپراتوری‌ها / شهرها[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]: [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] - [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]: [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]زبان[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]


بر اساس یکی از داستان‌ها، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، هنگامی که قصد لشگرکشی به سوی [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] را داشت، از ترس توطئه، دستور کشتن برادرش [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] را داد. در راه بازگشت کمبوجیه از مصر، یکی از موبدان دربار به نام [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، که به بردیا مانند بود، خود را به جای بردیا گذاشته و پادشاه خواند. بر اساس یکی دیگر از داستان‌ها، گئومات مغ با آگاهی از این که بردیا کیست، وی را کشته و سپس چون هم‌مانند بردیا بود، به تخت پادشاهی نشست.
[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
کتیبه سه زبانی خشایارشاه بر جرز غربی ایوان جنوبی [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]


کمبوجیه با شنیدن این خبر در هنگام بازگشت، یک شب و به هنگام باده‌نوشی خود را با خنجر زخمی کرد که بر اثر همین زخم نیز درگذشت (۵۲۱ پ. م.).
کمبوجیه در بازگشت از مصر مرد. ولی برخی دلیل مرگ وی را بیماری و برخی دیگر توطئه خویشاوندان می‌دانند اما روشن است که وی در راه بازگشت از مصر مرده‌است ولی شوند (دلیل) آن تا کنون ناگفته به جای مانده‌است. پس از مرگ [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] کسی وارث پادشاهی هخامنشیان نبود.
بر اساس گفته‌ای [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، در بستر مرگ، بردیا را به فرماندهی استان‌های خاوری شاهنشاهی ایران گماشت. کمبوجیه دوم، پیش از رفتن به مصر، از آنجا که از احتمال شورش برادرش می‌ترسید، دستور کشتن بردیا را داد. مردم از کشته شدن او خبر نداشتند و در سال ۵۲۲ پ. م. شخصی به نام [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] خود را به دروغ بردیا و شاه ایران نامید. چون مردم بردیا دوست داشتند و به پادشاهی او راضی بودند و از سویی هیچ کس از راز کشتن بردیا آگاه نبود، دل از پادشاهی کمبوجیه برداشتند و پادشاهی بردیا ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]) را با جان و دل پذیره شدند و این همان خبرهایی بود که در [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] به گوش کمبوجیه رسید و سبب خودکشی او شد. برخی از تاریخ‌نگاران نیز، کشته شدن بردیا را کار گئومات می‌دانند.
در نوشتارهای تاریخی از وی به عنوان [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] یاد شده‌است. در [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] نزدیک کرمانشاه، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] مغ زیر پای [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] نشان داده شده‌است. داریوش شاه که از سوی کورش بزرگ به فرمانداری مصر برگزیده شده بود، پس از دریافتن این رخداد به ایران می‌آید و بردیای دروغین را از پای درآورده، به تخت می‌نشیند.
کارهای گوماته مغ سبب سوءظن درباریان هخامنشی شد که سرکردهٔ آنان داریوش، پسر ویشتاسب هخامنشی بود. هفت تن از بزرگان ایران که [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] نیز در شمار آنان بود، توسط یکی از زنان حرم‌سرای گئوماتا که دختر یکی از هفت سردار بزرگ ایران و موفق به دیدن گوش‌های بریده او شده بود، پرده از کارش برکشیدند و روزی به کاخ شاهی رفتند و نقاب از چهره‌اش برگرفتند و با این خیانت بزرگ، او، برادرش و دوستان او را که به دربار راه یافته بودند، نابود کردند و به فرمانروایی هفت ماهه او پایان بخشیدند.
پادشاهی [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]


[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] در [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] مهمترین متن تاریخی در دوران هخامنشیان[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]


[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]


داریوش بزرگ (داریوش یکم) (۵۴۹-۴۸۶ پ. م.) سومین پادشاه هخامنشی (پادشاهی از ۵۲۱ تا ۴۸۶ پ. م.). فرزند [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ([فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]) بود. ویشتاسپ، فرزند [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و ارشام پسر [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] بود.
ویشتاسپ پدر او در زمان کورش، [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] (استان‌دار) پارس بود. داریوش در آغاز پادشاهی با دردسرهای بسیاری روبرو شد. دوری [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] از ایران چهار سال به درازا کشیده بود. [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] هفت ماه خود را به عنوان [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، برادر کمبوجیه بر تخت نشانده و بی‌نظمی و هرج و مرج را در کشور گسترش داده بود. در بخش‌های دیگر کشور هم کسان دیگر به دعوی این که از دودمان شاهان پیشین هستند، پرچم استقلال برافراشته بودند. گفتاری که از زبان داریوش در [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] از این رویدادها آمده، جالب است و سرانجام همه به کام او پایان یافت. داریوش این پیروزی‌ها را در همه جا نتیجهٔ خواست [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] می‌داند، می‌گوید:
«هرچه کردم به هر گونه، به خواست اهورامزدا بود. از زمانی که شاه شدم، نوزده جنگ کردم. به خواست اهورامزدا لشکرشان را درهم شکستم و ۹ شاه را گرفتم... سرزمین‌هایی که شوریدند، دروغ آن‌ها را شوراند. زیرا به مردم دروغ گفتند. پس از آن اهورامزدا این کسان را به دست من داد و با آن‌ها چنان که می‌خواستم، رفتار کردم. ای آن که پس از این شاه خواهی بود، با تمام نیرو از دروغ بپرهیز. اگر اندیشه کنی: چه کنم تا کشور من سالم بماند، دروغگو را نابود کن...».
پزشکی به نام [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] که در دستگاه [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] بود و دربند به زندان داریوش افتاده بود، هنگامی که زخم پستان [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] دختر [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و زن داریوش را درمان می‌کرد، او را واداشت که داریوش را به لشکرکشی به سرزمین [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] ترغیب کند. باید خاطرنشان ساخت که این پزشک، یونانی بود و داریوش او را از بازگشت به کشورش محروم کرده بود. دموک‌دس به ملکه گفته بود که خود او را به‌عنوان راهنمای گرفتن یونان به داریوش بشناساند و بگوید که شاه با داشتن چنین راهنمایی، به خوبی می‌تواند بر یونان چیره شود. این پزشک یونانی خود را به همراه گروهی از پارسیان به یونان رساند و در آن جا به خلاف خواستهٔ داریوش، در شهر [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] که میهن راستین او بود، ماند و دیگر به ایران نیامد و گروه پارسی که برای آشنا شدن با روزگار یونان و فراهم کردن زمینهٔ گرفتن آن دیار رفته بود، بی‌نتیجه به میهن بازگشت.
داریوش پس از فرو نشاندن شورش‌های درونی و سرکوبی شورشیان، دستگاه‌های کشوری و دیوانی منظمی درست کرد که براساس آن همهٔ کشورها و استان‌های پیرو شاهنشاهی او بتوانند با یکدیگر و با مرکز شاهنشاهی مربوط و از دیدگاه سازمان اداری هماهنگ باشند.
لشکرکشی داریوش به [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]: در زمان‌های گوناگون تاریخی ایل‌های [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ][فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] در بخش‌های گوناگون سرزمین پهناوری که از [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] تا کنارهٔ [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، در مرکز اروپا امتداد داشت، جای گرفته بودند. به طور کلی از دید شهرنشینی در پایهٔ پایینی بوده‌اند.
هرودت در گفتار یورش داریوش به [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] نوشته‌است که سکاها از جنگ با او دوری کردند و به درون سرزمین خود پس کشیدند و چون بیابان پهناوری در پیش پای آنها بود، آن قدر داریوش را به‌دنبال خود کشیدند که او از ترس پایان خوراک بر آن شد به ایران برگردد. اما با اینکه در این یورش، پیروزی شاهانه‌ای به دست نیاورد، سکاها را برای همیشه از یورش به ایران و ایجاد دردسر برای مردم شمال این آب و خاک منصرف ساخت.
گرفتن [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]: داریوش متوجه [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] شد. در سال ۵۱۲ پ. م. ایرانیان از رود سند گذشتند و بخشی از سرزمین هند را گرفتند. داریوش فرمان داد تا کشتی‌هایی بسازند و از راه دریای عمان به پنجاب و سند بروند. این دو سرزمین زرخیز و پرثروت برای ایران آن روز بسیار مهم بود. این چیرگی پارسیان در تاریخ هند، آغاز دوران تازه‌ای گردید و سرنوشت هند را دگرگون ساخت.
داریوش جانشین خود را برگزید و هنگامی که آخرین زمینه چینی‌های خود را برای جنگ مصر و یونان می‌دید پس از ۳۶ سال پادشاهی درگذشت. این رویداد در سال ۴۸۶ پ. م. بوده‌است. آرامگاه داریوش یکم در چهار هزار و پانصد متری [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]، در [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] است.
در زمان او مرزهای سرزمین‌های شاهنشاهی ایران از یک سو به چین و از سوی دیگر به درون اروپا و آفریقا می‌رسید.
وضع اجتماعی و اقتصادی در دوره هخامنشی

کورش در دوران زمامداری خود، از سیاست اقتصادی و اجتماعی عاقلانه‌ای که کمابیش بر اساس خواسته‌های کشورهای وابسته بود، پیروی می‌کرد. از این سخن او که می‌گوید: «رفتار پادشاه با رفتار شبان تفاوت ندارد، چنانکه شبان نمی‌تواند از گله‌اش بیش از آنچه به آنها خدمت می‌کند، بردارد. همچنان پادشاه از شهرها و مردم همان‌قدر می‌تواند استفاده کند که آنها را خوشبخت می‌دارد.» و نیز از رفتار و سیاست همگانی او، به خوبی پیداست که وی تحکیم و تثبیت پادشاهی خود را در تأمین خوشبختی مردم می‌دانست و کمتر به دنبال زراندوزی و تحمیل مالیات بر کشورهای وابستهٔ خود بود. او در دوران کشورگشایی نه تنها از کشتن و کشتارهای وحشتناک خودداری کرد بلکه به باورهای مردم احترام گذاشت و آنچه را که از کشورهای شکست‌خورده ربوده بودند، پس داد. «بر اساس تورات، پنج هزار و چهار سد ظرف طلا و سیم را به [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] می‌بخشد، پرستش‌گاه‌های مردم شکست‌خورده را می‌سازد و می‌آراید.» و به گفتهٔ گزنفون، رفتار او به گونه‌ای بوده که «همه می‌خواستند جز خواستهٔ او چیزی بر آنها حکومت نکند.» کمبوجیه با آنکه از کیاست کورش بهره‌ای نداشت و از سیاست آزادهٔ وی پیروی نمی‌کرد، در دوران توانمندی خود به گرفتن مالیات از مردم شکست‌خورده نپرداخت، بلکه مانند کورش بزرگ به گرفتن هدیه‌هایی چند قانع بود
منابع پژوهش درباره هخامنشیان

درباره دوره هخامنشیان سه گروه منبع کتبی که از نظر اعتبار، حجم و نحوه بیان بسیار متفاوت است، در دست است. این منابع عبارت است از: سنگ نبشته‌های شاهان، گزارش‌های کم و بیش مفصل نویسندگان یونانی و رومی و لوح‌های بی شمار گلی با متن‌های کوتاه و به ویژه لوح‌های دیوانی تخت جمشید به زبان عیلامی.
برافتادن شاهنشاهی هخامنشی


نبرد ایسوس (۳۳۳ پ.م.) اولین نبرد مستقیم اسکندر است با سپاه داریوش سوم. داریوش و اسکندر در نزدیکی شهر ایسوس با یکدیگر رو به رو شدند.


شناخت تمدن ایران دوران هخامنشیان که تأثیری بنیادین بر دوران‌های پسین گذارده‌است، برای شناخت جامع فرهنگ ایران گریزناپذیر می‌باشد. از نظر نام و عنوان، این درست است که شاهنشاهی بزرگ [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] دورانی دراز پایید و سپس جای خود را به شاهنشاهی هخامنشی سپرد، ولی نکته بسیار مهم آنکه شاهنشاهی هخامنشی چیزی جز تداوم دولت و تمدن ماد نبود. همان خاندان‌ها و همان مردم، روندی را که برگزیده بودند با پویایی و رشد بیشتر تداوم بخشیدند و در پهنه‌ای بسیار پهناور، آن را تا پایه بزرگ‌ترین شاهنشاهی شناخته شده جهان، گسترش دادند.
زمان ماندگاری شاهنشاهی هخامنشی، ۲۲۰ سال بود. فرمانروایی آنان در قلمرو شاهنشاهی – به خصوص در آغاز – موجب گسترش کشاورزی، تامین بازرگانی و حت تشویق پژوهش‌های علمی و جغرافیایی نیز بوده‌است. پایه‌های اخلاقی این شاهنشاهی نیز به ویژه در دورهٔ کسانی مانند کورش و داریوش بزرگ متضمن احترام به باورهای مردم پیرو و پشتیبانی از ناتوانان در برابر نیرومندان بوده‌است، از دیدگاه تاریخی جالب توجه‌است. بیانیه نام‌ور (معروف) کوروش در هنگام پیروزی بر [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] را، پژوهشگران یک نمونه از پایه‌های حقوق مردم در دوران باستان برشمرده‌اند.
هخامنشیان ۲۲۰ سال (از ۵۵۰ پیش از زادروز تا ۳۳۰ پیش از زادروز) بر بخش بزرگی از جهان شناخته‌شده آن روز از رود [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] تا [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] در [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] و از [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] تا شمال خاوری [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] فرمان راندند. شاهنشاهی هخامنشی به دست [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] برافتاد.
dendelak آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following 3 Users Say Thank You to dendelak For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمانکاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
زیباترین آرامگاه جهان ignore27 ایران شناسی 1 16-10-2011 22:56
سرای من ignore27 ایران شناسی 0 19-09-2011 21:41
پاسارگاد dendelak ایران شناسی 0 05-07-2011 02:18

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 19:11 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1