شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > صوت و تصویر > محتوای صدا سیما > اخبار مرتبط با فیلم ، صوت و محتوای صدا سیما


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 03-03-2011, 12:02   #1
کاربر جدید
 
ali66469691 آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2011
محل سکونت: ایران
نوشته ها: 44
Thanks: 2
Thanked 68 Times in 24 Posts
Red face جزئیاتی جدید از محتوای ضد انقلابی فیلم "جدایی نادر از سیمین "!؟نقل قول:
فیلم "جدایی نادر از سیمین " می‌تواند درباره طلاق باشد یا درباره تقابل سنت و مدرنیسم یا درباره نسبیت اخلاق! یا مذهب خرافی اما بی‌شک پیام اصلی فیلم این است که امروز ایران جای مناسبی برای پرورش فرزندانش نیست! این پیام است که حتی عنوان فیلم را هم معنا می‌بخشد.
محمدحسین نیرومند در یادداشتی نسبت به ساده‌انگاری مدیران فرهنگی در تقابل با پیام فیلم جدید اصغر فرهادی انتقاد کرد.
به گزارش جهان به نقل از مشرق، محمدحسین نیرومند در یادداشتی با عنوان «جدایی نادر از سیمین» محکی برای ارزیابی مدیریت فرهنگی کشور، نسبت به ساده‌انگاری مدیران فرهنگی در تقابل با پیام فیلم جدید اصغر فرهادی انتقاد کرد.متن این یادداشت به شرح زیر است:
۱) درمدت بیست و نهمین دوره برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، کمتر سابقه دارد یک فیلم ایرانی بتواند هم در این جشنواره موفق به دریافت جایزه شود و هم از یک جشنواره بین‌المللی معتبرخارجی جایزه بگیرد.
فیلم جدایی نادر از سیمین آخرین ساخته اصغر فرهادی با گرفتن جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه و سه جایزه دیگر از جشنواره فیلم فجر و جایزه خرس طلایی از جشنواره برلین، توانست به این مهم دست یابد. این که داوران ایرانی و خارجی از منظر تکنیک‌های سینما در گزینش یک فیلم هم نظر باشند ، چندان عجیب نمی‌نماید اما اینکه یک فیلم بتواند دست‌اندرکاران و سیاستگذاران دو جشنواره فیلم فجر و برلین را ذوق زده کند تقریبا اتفاق بی‌سابقه‌ای است.

تردیدی نیست که سیاست‌های فرهنگی این دو جشنواره نمی‌تواند هم‌سو و هم‌جهت باشد ولی چگونه است که کارگزاران فرهنگی دو جشنواره به نظر واحد رسیده‌اند؟

۲) "جدایی نادر از سیمین " فیلمی است که تقریبا از همه ویژگی‌های یک فیلم خوب به لحاظ فنون سینمایی برخوردار است. فیلمنامه بسیار دقیق و هوشمندانه نگاشته شده است و از جزئیات قابل اعتنایی برخودار است.

حتی نویسنده، عنوان فیلم را بسیار زیرکانه برگزیده است. سیمین برای رفتن به خارج قصد جدایی از نادر را دارد اما عنوان فیلم "جدایی نادر از سیمین " است!

سیمین برای تضمین آینده دخترش ترمه اصرار به مهاجرت به خارج کشور دارد. اما از سویی می‌داند جداییش از نادر، دختریازده ساله‌اش را خواهد رنجاند. ترمه باید آگاهانه همراهی مادرش را بپذیرد از این رو ماجرای زندگی نادر از سوی کارگردان به گونه‌ای رقم می‌خورد تا دختر به این خودآگاهی دست یابد.
گرچه کارگردان در آخرین سکانس فیلم ترمه را با بازپرس تنها می‌گذارد و با بیرون آمدن از دادگاه به نوعی تصمیم نهایی او را به حدس گمان مخاطبانش وامی‌گذارد! اما کارگردان در طول مدت فیلم نشانه‌های کافی برای تغییر دیدگاه دختر و تصمیم به همراهی با مادرش را نه تنها برای ترمه بلکه برای مخاطبش ارائه داده است.
نشانه‌هایی که این پرسش مهم و کلیدی نادر را در نخستین سکانس و قبل از تیتراژ آغازین فیلم پاسخ می‌گوید. آنجاکه سیمین رو به نادر می‌گوید: "آینده ترمه برای تو مهم نیست من ترجیح می‌دهم که تو این شرایط بزرگ نشود. " نادر بلافاصله باعصبانیت ازسیمین سئوال می‌کند "چه شرایطی؟ "فیلم "جدایی نادر از سیمین " می‌تواند درباره طلاق باشد یا درباره تقابل سنت و مدرنیسم یا درباره نسبیت اخلاق! یا مذهب خرافی اما بی‌شک پیام اصلی فیلم این است که امروز ایران جای مناسبی برای پرورش فرزندانش نیست! این پیام است که حتی عنوان فیلم را هم معنا می‌بخشد.

۳) خبرنگار روزنامه پرتیراژ آلمانی "دی ولت " از فرهادی می‌پرسد: دقیقا چه کردید گرفتار سانسور نشوید؟ فرهادی در جواب می‌گوید: نکته اصلی این است که هیچ پیام یا بیانیه‌ای نمی‌دهم! ارزش‌گذاری نمی‌کنم و موضع نمی‌گیرم بلکه کاملاٌ به تماشاگر وا می‌گذارم که چه برداشتی می‌کند.

کارگردان فیلم "جدایی نادر از سیمین " در ادامه این گفت و گو می‌گوید: همسرم پریسا بخت‌آور نیز کارگردان است و فیلم "دایره زنگی " را ساخته است. ما در مدرسه عالی هنر با هم آشنا شدیم.
او و بچه ها با من به برلین آمدند، زیرا فکر می‌کنیم شاید برای مدت کوتاهی در خارج زندگی کنیم. خبرنگار دی ولت می پرسد: برای چه مدت؟ اصغر فرهادی در جواب می گوید: هنوز نمی‌دانم. سارینا، دختر ۱۲ ساله ما اینجا به مدرسه و دختر دوساله ‌ما به مهد کودک خواهد رفت.
من خودم بین برلین و ایران رفت‌و‌آمد خواهم داشت. بنابراین این بحث را در فیلم که آیا باید به خاطر بچه‌ها به خارج رفت در واقعیت هم داشته‌ام. اول مخالف بودم. در این فاصله می‌بینم که خوب است اگر بچه‌ها بتوانند راه‌های جدید را بروند.

۴) در سکانس های پایانی فیلم، زن کارگر (راضیه) علی رغم اصرار شوهر بیکار و به شدت عصبانیش حاضر نمی شود دست بر قرآن بگذارد، به دروغ قسم بخورد و سقط کودکش را به نادر نسبت دهد.
ایمان مذهبی زن باعث شده است که نه تنها از گرفتن ۱۵ میلیون تومان پول که می تواند بدهی های همسرش را صاف کند، چشم بپوشد بلکه با شوهرش تا مرز جدایی مخالفت می کند و این در حالی است که او به همسرش علاقه‌مند است.

در داستانی که به راحتی آدم ها دروغ می گویند تا مشکلات‌شان را مرتفع سازند، هنگامی که راضیه با همه مشکلات پیش رویش حاضر نمی‌شود تن به دروغ دهد، ناخودآگاه مخاطبان فیلم، زن را می ستایند و مجاب می‌شوند تا فیلم را از زمره فیلم‌های نجیب دینی تلقی کنند. اما آیا زن مبتنی بر اعتقادات عمیق مذهبی دست به چنین کار ستایش برانگیزی می‌زند؟وقتی راضیه برای نخستین بار موضوع تصادف را با سیمین در میان می‌گذارد به جمله مهمی اشاره می کند که باور راضیه را نسبت به خوردن مال حرام افشا می کند. او می‌گوید " می‌ترسم یه بلایی سر بچه‌ام بیاد " به ویژه آنکه تجربه ی تلخی که راضیه از سقط کودکش کسب کرده است اورا به این باور رسانده است که حرام خوری می تواند مرگ دختر ۵ساله اش را به دنبال داشته باشد!

این باور مبنای دینی، حدیثی و روایی چندان درستی ندارد بلکه اعتقادی است خرافی که زن عمیقا به آن باور دارد. راضیه باور دارد با وارد شدن پول دیه که نوعی مال حرام است زندگی دخترش -که کارگردان تاکید زیادی به رابطه آن دو دارد- به مخاطره خواهد افتاد و جگر گوشه اش را از دست خواهد داد.
بنابراین تصمیم زن در انتهای فیلم، نه تنها نمی تواند مبتنی بر باور عمیق مذهبی باشد بلکه ناشی از یک باور خرافی و احساسات مادرانه است.

۵) فیلم "جدایی نادر از سیمین " ۵ جایزه اصلی بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر را می رباید. صدا و سیمای جمهوری اسلامی از این فیلم تجلیل می‌کند. سیاستگذاران سینمایی کشورآن را فیلم افتخارآمیز برای ملت ایران تلقی می کنند و از آن به عنوان فیلم نجیب و شریف یاد می کنند.

روزنامه‌های دولتی در نعت فیلم قلمفرسایی می‌کنند و جالب تر این که در مراسم اهدای جوایز وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادها در بخش تجلی اراده ملی! جایزه وزارت آموزش و پرورش!! وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وستاد دیه کشور به این فیلم اهدا می‌شود.

به اعتقاد نگارنده فیلم اصغر فرهادی می‌تواند محک بسیارمناسبی برای سنجش عیار باورمندی مدیران فرهنگی کشور باشد به آرمان‌های انقلاب اسلامی باشد در حالی که خیزش اسلام‌خواهی کشورهای عربی با الگوبرداری از انقلاب اسلامی ایران شکل گیری خاورمیانه اسلامی جدید را در آینده نزدیک نوید می‌دهد، قرار است فیلم "جدایی نادر از سیمین " توسط دست اندرکاران جشنواره برلین در بسیاری از کشورهای جهان اکران شود.
فیلمی که پیامش برای مخاطبان خارجی این است که ایران امروز که قادر نیست آینده فرزندانش را تأمین کند چگونه می‌تواند الگو مناسب برای دیگر کشورها باشد!
در یک دیدگاه خوشبینانه فیلم "جدایی نادر از سیمین " نشان می‌دهد که برای مدیریت فرهنگی کشور مهم نیست که پیام فیلم‌ها چیست. مهم آن است که این پیام خوب و هنرمندانه گفته شود!

کد: 891212022 ‫02:02 - 1389/12/12 به قلم محمدحسین نیرومند علی کهن فروتقه

امضای ali66469691
در ابعاد اين عصر خاموش...
من از طعم تصنيف درمتن ادراك يك كوچه
تنهاترم..
ali66469691 آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 7 Users Say Thank You to ali66469691 For This Useful Post:
قدیمی 07-09-2011, 23:24   #2
حرفه ای
 
skarlet آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jun 2011
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 449
Thanks: 3,030
Thanked 1,467 Times in 406 Posts
پیش فرض

چه باید گفت هنگامیکه گرگان زیرک در لباس میشان کوچک در می آیند
skarlet آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 3 Users Say Thank You to skarlet For This Useful Post:
قدیمی 13-10-2011, 11:07   #3
اگه نباشه جاش خالی می مونه
 
ARMAN MAHDI آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Apr 2011
نوشته ها: 295
Thanks: 543
Thanked 573 Times in 218 Posts
پیش فرض

متاسفانه يه عده از بعضي اتفاقات سو استفاده ميكنن و براي كسب شهرت هر چي دلشون ميخواد ميسازن!!!
از آبه گلالود ماهي گرفتن!!!
متاسفم كه جدايي رو به عنوان بهترين فيلمه سينماي ايران قالب كردن!!!

امضای ARMAN MAHDI

ویرایش توسط ARMAN MAHDI : 13-10-2011 در ساعت 11:19
ARMAN MAHDI آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 2 Users Say Thank You to ARMAN MAHDI For This Useful Post:
قدیمی 13-10-2011, 12:12   #4
یه دنگ سایت به نامشه
 
soreh آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Oct 2010
محل سکونت: تهران!
نوشته ها: 2,334
Thanks: 9,513
Thanked 5,620 Times in 1,803 Posts
پیش فرض

ندیدم و نمیبینمش
از همون فیلم درباره الی مشخص بود مضمون این فیلم چه جوری خواهد بود.

مگر مهدی(عج) بیاید ...
soreh آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 4 Users Say Thank You to soreh For This Useful Post:
قدیمی 13-10-2011, 12:16   #5
کاربر کهنه کار
 
golenarges آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2011
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 13,591
Thanks: 5,631
Thanked 29,124 Times in 8,841 Posts
پیش فرض

تا زماني كه سينماي كشور ما دست وطن فروشان و نوكران انگليس باشه و خط مشي فيلمها رو هم از اونا بگيرن فكر ميكنييد نبايد هم در ايران و هم در آلمان جايزه بگيرن؟
تازه خودشونو خيلي كنترل كردن وگرنه بايد در تمام كشورها حتي در رژيم اشغالگر قدس هم جايزه وفاداري به آرمانهاي صهيونيزم نصيب اين فيلم ميشد.
golenarges آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 5 Users Say Thank You to golenarges For This Useful Post:
قدیمی 13-10-2011, 13:39   #6
اگه نباشه جاش خالی می مونه
 
ARMAN MAHDI آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Apr 2011
نوشته ها: 295
Thanks: 543
Thanked 573 Times in 218 Posts
پیش فرض

متاسفانه كمپاني سوني براي مراسم اسكار جدايي از حالا برنامه ريزهايي كرده!!!؟؟؟
من فيلمه بادكنك سفيد كه به اسكار راه پيدا كرد رو قبول دارم!!!
چقدر شيرين و زيبا آرزوي رسيدن يه كودك به ماهي قرمز رو بيان كرده!!!ميشه گفت همه ما تو بچگيمون عاشقه ماهي قرمز بوديم!!!من كه خيلي حال ميكنم با اين فيلم ياده خودم ميافتم!!!
البته اين فيلم ميتونست قشنگتر هم باشه اما بازي دختره خيلي عاليه!!!
ظاهره فيلم شايد معمولي باشه اما ديدنش براي كوچيك تا بزرگ لذت بخشه حداقل وقتي اين جور آثار تماشا ميكني لحظه اي به دوران خوشه كودكي سفر ميكني نه اينكه با ديدنه آثاري همچون جدايي ياده بدبختي و فلاكت و بدهكاريهات بيافتي---

امضای ARMAN MAHDI
ARMAN MAHDI آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 3 Users Say Thank You to ARMAN MAHDI For This Useful Post:
قدیمی 23-11-2011, 14:54   #7
اخراج شده
 
يادشهيد آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Nov 2011
نوشته ها: 3,189
Thanks: 8,807
Thanked 4,774 Times in 2,280 Posts
پیش فرض

چه باید گفت هنگامیکه گرگان زیرک در لباس میشان کوچک در می آیند
به نظر من باید فقط خودمان را بیش از پیش مجهز به سلاح خود سازی کنیم که گرگ های میش نما را در همان لباس خفه کنیم
يادشهيد آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following User Says Thank You to يادشهيد For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
جدایی نادر از سیمین


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
"جدایی نادر از سیمین" برنده خرس طلایی جشنواره برلین شد.. ali66469691 اخبار مرتبط با فیلم ، صوت و محتوای صدا سیما 0 20-02-2011 01:16
«جرم» سیمرغ بهترین فیلم جشنواره بیست و نهم را به پرواز درآورد... Redemption اخبار مرتبط با فیلم ، صوت و محتوای صدا سیما 2 18-02-2011 20:32
چگونه رسانه ها درباره جوامع مخفی اطلاعات غلط ترویج می کنند پولدار فراماسونری ، شیطان پرستی و... 1 10-01-2011 23:43
نظم نوین جهانی پولدار فراماسونری ، شیطان پرستی و... 2 07-01-2011 15:20
عکسهای دیدنی پشت صحنه فیلم ملک سلیمان + مراسم تجلیل ازعوامل monji_2008 اخبار مرتبط با فیلم ، صوت و محتوای صدا سیما 0 24-10-2010 15:52

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 20:34 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1