شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > خبر > خبر گوناگون > اخبار جالب و مهم!


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 14-09-2013, 12:48   #1
کاربر کهنه کار
 
golenarges آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2011
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 13,591
Thanks: 5,631
Thanked 29,124 Times in 8,841 Posts
پیش فرض پاساژ مهستان چگونه پاتوق مذهبی ها شد

مرکزی برای تنفس در فضای معنویت/پاساژ مهستان تهران چگونه به عنوان پاتوق مذهبی ها درآمد؟+تصاویر


حتی زمانی مسعود ده نمکی که یکی از مغازه های طبقه دوم را در تملک داشت هفته نامه های معروفش مثل جبهه و صبح دوکوهه را در بالاخانه کوچک همان مغازه برای انتشار آماده می کرد و عملا تحریریه این مجلات از تولید تا صفحه بندی در همان مغازه قرار داشت!


«[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]» گروه فرهنگی: در گذشته‌ای نه‌چندان دور، به دلایل بسیار، بچه‌هیئتی‌ها و سایر دوستداران مکتب اهل ‌بیت (ع)، دسترسی چندانی به کالاهای مذهبی نظیر نوارهای صوتی و تصویری مداحان و علما نداشتند. در آن زمان استفاده از تجهیزاتی نظیر ویدئو، رایانه شخصی، dvd player، ماهواره و ... آنچنان همگانی نبود و در همین حال استفاده از سی‌دی‌های مختلف مانند امروز آن‌چنان فراگیر نشده بود که هر کسی بتواند از سوپرماركت نزدیک خانه خود نیز هر نوع سی‌دی که دوست دارد، تهیه کند و به تماشای آن بپردازد .
صرف‌نظر از دشواری تهیه نوارهای مذهبی صوتی و تصویری، یکی از مهم‌ترین مسائلی که در گذشته دسترسی مشتاقان به نوارهای مداحان و علما را دشوار می‌کرد، نبود مرکزی مشخص در تهران برای ارائه چنین محصولاتی بود .
همین مسئله باعث شده بود تا مشتاقانِ گوش‌کردن به سخنرانی علما و برنامه‌های مداحان همیشه در انتظار تشکیل مجالس بزرگ در مراکزی مانند مسجد ارگ و سایر مساجد و هیئت‌هایی باشند که مداحان و سخنرانان معروف در آنجا برنامه اجرا می‌کردند تا به این ترتیب بتوانند از طریق کسانی که در مقابل این هیئت‌ها بساط پهن می‌کردند، نوارهای مورد نیاز خود را تهیه كنند؛ البته در آن زمان چندین مغازه به صورت پراکنده در سطح تهران وجود داشت که در كنار سایر اقلام، محصولات مذهبی نیز می‌فروختند؛ ولی فعالیت آنها نیز در حد و اندازه‌ای نبود كه بتواند، پاسخ‌گوی نیازهای موجود در جامعه باشد و همیشه نوعی دلخوری وجود داشت که چرا جایی وجود ندارد تا دوستداران مسائل مذهبی بتوانند اقلام مورد نیاز خود را از آنجا تأمین كنند .
به‌یقین هنوز بسیاری از کسانی که از گذشته به دنبال چنین محصولاتی بوده‌اند، به یاد دارند که نوارهای «صوت‌الحبیب» و «صوت‌المهدی» چقدر زود به فروش می‌رفت و بسیاری که دیرتر به محل برگزاری مجالس می‌رسیدند، باید در انتظار فرصت دیگری برای تهیه چنین نوارهایی می‌نشستند؛ اما امروز دیگر چنین مشکلاتی وجود ندارد .
وجود رایانه‌های شخصی، ویدئو و dvd player در بیشتر منازل باعث شده است تا مردم نه‌‌تنها بتوانند از محصولات صوتی و تصویریِ با کیفیت‌تری بهره ببرند، بلکه با حضور پاساژ مهستان، دغدغه آنها در تهیه کالاهای مذهبی مورد نیازشان برطرف شده است و فقط با یک‌بار مراجعه به این پاساژ می‌توانند صدها لوح فشرده (سی‌دی) از برنامه‌های مداحان و روحانیان شناخته شده و حتی به‌ نسبت مشهور در سراسر کشور تهیه کنند .
در گذشته هرچند حق انتخاب علاقه‌مندان به تهیه چنین محصولاتی بیشتر محدود به نوارهایی نظیر صوت‌الحبیب، صوت‌المهدی و ... بود، امروز تنوع محصولات مذهبی در پاساژ مهستان به‌حدی است که تصمیم‌گیری در انتخاب دشوار است .
تأثیرگذاران در شکل‌گیری پاساژ مهستان
اشاره به چگونگی تأسیس پاساژی که امروز دوستداران تهیه کالاهای مذهبی به‌راحتی با مراجعه به آن می‌توانند، نیازهای خود را تأمین كنند، موضوعی نیست که به‌سادگی بتوان از کنار آن گذشت؛ پاساژی که شاید کمتر مراجعه‌کننده‌ای هنگامی که قدم به داخل آن می‌گذارد از خود بپرسد، مهستان چگونه تشکیل و چطور معروف شد؟
آن‌طور که کسبه پاساژ مهستان می‌گویند، آقایان خالصی، برهانی و مسعود ده‌نمکی (کارگردان فیلم اخراجی‌ها) سه‌نفری هستند که مهم‌ترین نقش را در شکل‌گیری پاساژ مهستان و تبدیل‌شدن آن به بورس اقلام مذهبی داشته‌اند. حتی زمانی مسعوده ده نمکی که یکی از مغازه های طبقه دوم را در تملک داشت هفته نامه های معروفش مثل جبهه و صبح دوکوهه را بالاخانه کوچک همان مغازه برای انتشار آماده می کرد و عملا تحریرهه این مجلات از تولید تا صفحه بندی در همان مغازه قرار داشت!
در واقع باید گفت، استقبال عمومی از فعالیت کسانی که در مقابل هیئت‌های بزرگ به فروش نوارهای صوتی و دعاهای کارتی اقدام می‌کردند، به‌تدریج باعث می‌شود، این ضرورت در بین دوستداران فعالیت‌های دینی و فرهنگی تقویت شود که چرا مکانی در تهران برای مراجعه علاقه‌مندان به تهیه کالاهای مذهبی وجود ندارد؟
از سوی دیگر، کسانی که دوست داشتند، در زمینه تهیه و تولید محصولات مذهبی فعالیت كنند نیز با توجه به استقبال مردم در خرید کالاهای مذهبی نظیر نوارهای سخنرانی یا مداحی، به این فکر افتاده بودند که دفتری یا مغازه‌ای در جایی از تهران برای خود تأسیس كنند و اتفاقاً در همین زمان، یكی از فعالان امور مذهبی به نام آقای برهانی كه در پاساژ تازه‌احداث مهستان دفتری برای فعالیت‌های چاپی گرفته بود، به دوستان خود می‌گوید كه پاساژ نوسازی در خیابان کارگر جنوبی تأسیس شده است و مغازه‌های خالی زیادی دارد كه اجاره آن نیز ارزان است .
همین یشنهاد ساده، بهانه‌ای می‌شود تا علاقه‌مندان، بازدیدی از پاساژ مهستان داشته باشند که در نهایت آن را برای شروع فعالیت خود مناسب ارزیابی می‌کنند .
گفته‌های مغازه‌داران حاکی از آن است که در آن زمان یعنی سال ۱۳۷۹، اجاره مغازه در پاساژ مهستان بسیار ارزان بوده است و با پرداخت یک میلیون تومان برای پول پیش و پرداخت ماهیانه ۲۰ هزار تومان هرکسی می‌توانست در این پاساژ مغازه‌ای را برای خود اجاره كند .
در آن زمان مغازه‌های پاساژ مهستان برای خرید نیز متری ۶۰۰ هزار تومان ارزش‌گذاری شده بود و برهانی، سازنده پاساژ ۳۰ درصد ارزش مغازه‌ها را از مغازه‌داران پیش می‌گیرد و آنها را به صورت مدت‌دار به مغازه‌داران واگذار می‌كند که این اقدام نیز نقش مهمی در تشویق متقاضیان به فعالیت در این پاساژ داشته است؛ البته در این میان حمایت کسانی نظیر ده‌نمكی از فعالیت در پاساژ که خود او نیز در آن زمان فروشگاهی به نام «جبهه» در مهستان داشت، باعث می‌شود تا به‌تدریج مراجعه‌های مذهبی‌ها و بچه‌هیئتی‌ها به این پاساژ بیشتر شود و مهستان به مکانی برای فعالیت در زمینه توزیع محصولات دینی و فرهنگی تبدیل شود .
مهستان چطور مشهور شد؟
در پاسخ به اینكه مهستان چطور به شهرت امروزی دست یافت نیز باید گفت در آن زمان، زیر تمام برچسب‌ها، دعاهای كارتی و پوسترهای مذهبی كه در پاساژ مهستان چاپ و در سراسر کشور فروخته می‌شد، اسم «پاساژ مهستان» نیز منتشر می‌شد که این اقدام به‌تدریج باعث می‌شود «مهستان» به نامی آشنا در بین دوستداران كالاهای مذهبی تبدیل شود .
آن‌طور که یکی از مغازه‌داران پاساژ مهستان می‌گوید، از زمان تأسیس پاساژ تاکنون ‌کم‌وبیش نام مهستان شاید بیشتر از یک میلیارد بار روی محصولات مذهبی ِبیرون‌رفته از این پاساژ، چاپ و در كشور توزیع شده است. این مغازه‌دار در این مورد می‌گوید: «ما هر محصولی که از قبیل سررسید، سی‌دی، نوار، ادعیه و ... در مهستان تولید و منتشر می‌کردیم، اسم «مهستان» را نیز روی آن چاپ می‌کردیم که همین اقدام نقش مهمی در معروف‌شدن اسم مهستان داشته است؛ البته باید گفت كه خلاقیت مغازه‌داران در تولید کالاهای مذهبیِ متنوع‌‌تر در گذر زمان نیز نقش مهمی در تبدیل مهستان به یك مكان شناخته شده داشته است .»
به این ترتیب با جمع‌شدن انسان‌های خلاق، تنوع اقلام مذهبی تولیدشده در مهستان و دامنه محصولات مذهبی به‌طرز وسیعی افزایش می‌یابد؛ مثلاً یكی از همین محصولات، تولید ساعت‌هایی بود كه در قاب آنها عكس امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری وجود داشت .
خلاقیت‌های بدیع، محصولات متنوع
به این ترتیب زمینه‌ای ایجاد می‌شود تا در پاساژ مهستان محصولات فرهنگی-مذهبی جدیدی تولید شود که در این باره می‌توان به تولید ساعت‌های مچی تبلیغاتی اشاره كرد که اذكار ائمه و آیه شریفه «و ان یكاد» و ... در آنها چاپ شده است؛ البته از دیگر محصولات مذهبی تبلیغاتی که در این سال‌ها در مقیاس و انواع گوناگونی در پاساژ مهستان تولید می‌شود، می‌توان به خودکارهایی اشاره كرد که در قسمتی از آنها بخش‌هایی از دعاهای مذهبی نظیر دعای توسل، زیارت عاشورا و ... وجود دارد؛ البته باید گفت هرچند خلاقیت مغازه‌داران مهستان در تولید محصولات جدید با استقبال عمومی همراه بوده و هست، هنوز دیدگاه‌های شخصی وجود دارد که اقداماتی نظیر چاپ ادعیه روی خودکار و جاکلیدی کار درستی نیست و به همین دلیل از این نوع فعالیت‌ها انتقاداتی می‌شود .
با اینكه پاساژ مهستان به مكان معروف و شناخته‌شده‌ای در كشور تبدیل شده است، با وجود این هنوز قابلیت بسیاری برای پیشرفت دارد؛ زیرا كارهای فرهنگی و تبلیغاتی هیچ‌وقت پایانی ندارد. این مغازه‌دار معتقد است که مغازه‌داران در پاساژ مهستان همچنان می‌توانند با به‌کارگیری روش‌های خلاقانه و تولید محصولات باکیفیت‌تر، فعالیت‌های خود را توسعه دهند و زمینه بهتری برای تولید محصولات دینی-فرهنگی فراهم كنند.
در مجموع باید گفت، انگیزه اولیه برای ارائه محصولات دینی-فرهنگی، جمع‌شدن مغازه‌داران برای فعالیت در پاساژ مهستان، به‌کارگیری خلاقیت برای تولید محصولات جدید و استقبال عمومی از کالاهای مذهبی تولیدشده در این پاساژ، از جمله مهم‌ترین عواملی هستند که باعث شده است، پاساژ مهستان از زمان آغاز به‌کار آن در سال ۱۳۷۹ تا به امروز، روزبه‌روز پیشرفت درخور توجه‌تری را شاهد باشد؛ با وجود این، باید به مشكلات كسبه فعال در این پاساژ كه مسائل مالی، نبود حمایت دولت و نهادهای فرهنگی از تولیدكنندگان محصولات مذهبی، رعایت‌نكردن حقوق مؤلفان (كپی‌رایت)، آلودگی صوتی و سد معبر مهم‌ترین موارد آن است، توجه ویژه‌ای مبذول شود.

همچنین با توجه به حساسیت فوق‌العاده ارائه محصولات فرهنگی-مذهبی و تبعاتی كه یك گفتار یا بدعت نادرست می‌تواند در دین و مذهب ایجاد كند، ضرورت «نظارت» بر محصولات ارائه‌شده در پاساژ مهستان از اهمیت به‌سزایی برخوردار است.
golenarges آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following 7 Users Say Thank You to golenarges For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمانکاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
مثلث “پیشرفت، عدالت، مقاومت” golenarges اخبار سیاست داخلی 0 29-07-2013 17:42
والایش از نوع صهیونی: تسکینی بر آلام بردگان در آمریکا safaeei صهیونیسم 0 09-06-2013 16:26

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 13:57 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1