شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > خبر > خبر گوناگون > اخبار جالب و مهم!


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 12-03-2014, 19:57   #1
مدیر انجمن جنگ نرم و پزشکی
 
منتقمُ الزهراء آواتار ها
 
تاریخ عضویت: May 2013
محل سکونت: خـراب آبـاد
نوشته ها: 8,643
Thanks: 18,365
Thanked 20,428 Times in 7,459 Posts
پیش فرض بدعت خطرناک وزارت علوم برای فرار از پاسخ ‌گویی

بدعت خطرناک وزارت علوم برای فرار از پاسخ ‌گویی/ از بی اطلاعی کاندیداها تا شمارش غیابی آراء


درحالی که وزارت علوم تاکنون حدود 30 رئیس دانشگاه را تغییر داده است اکنون و پس از حاشیه های اعزام کمیته های تسویه سیاسی در دانشگاه ها رویکرد خطرناک دیگری را برای انتخاب روسای دانشگاه ها اتخاذ کرده است.

وزارت علوم تاکنون به چند روش تغییرات مدنظر خود را برای تغییر روسای دانشگاه ها برگزیده است؛ در مدل اول به سبک و سیاق آقای جعفر توفیقی برخی روسای دانشگاه ها عزل و جانشین آنها انتخاب شد؛ در مدل دوم کمیته های موسوم به ارزیاب به دانشگاه ها فرستاده شدند که این کمیته ها به کمیته تسویه سیاسی مشهور شده و حاشیه های بسیاری در دانشگاه ها به دنبال داشت و حالا وزارت علوم به فکر اتخاذ روش دموکراسی گونه خودساخته در دانشگاه ها افتاده است به ترتیب که اعضای هیئت علمی رئیس دانشگاه را انتخاب کنند.
این روش در حالی است که دربرخی دانشگاه ها وزارت علوم به روش دموکراسی برای انتخاب رئیس پایبندی ندارد و ترجیح داده مستقیما خود رئیس دانشگاه را انتخاب کند چه اینکه وزیر علوم اگر به چنین روش هایی معتقد است می توانست برای انتخاب معاونان خود نیز انتخاباتی در وزارت علوم برگزار کند تا شایسته ترین افراد انتخاب شوند.
به نظر می رسد وزارت علوم چنین روشی را انتخاب کرده تا فرد مورد نظر به هیچ مرجعی پاسخ گو نباشد؛ هم فرد انتخاب شده و هم شخص وزیر علوم!
البته آقای فرجی دانا برای اینکه فردی انتخاب شود که به سلایق جناحی وی نزدیک باشد از روشی جالب تر این بدعت دموکراسی بهره گرفته است به این ترتیب که در برخی دانشگاه ها حف رای برای برخی افراد، انحصاری در نظر گرفته شود و در برخی موارد اعضای هیئت علمی از بین حدود 70 کاندیدا تنها 6 نفر را انتخاب کنند و در نهایت حق انتخاب از بین آن شش نفر برای وزیر علوم باشد و آرا هم در وزارت علوم شمارش شود.
یکی از فعالین فرهنگی دانشگاه سیستان و بلوچستان روایت جالبی از این روش در این دانشگاه را نقل کرده است.
پنجشنبه گذشته خبری عجیب در دانشگاه سیستان وبلوچستان پخش شده و آن، برگزاری انتخابات ریاست دانشگاه در روز جمعه بود.
یکی از سایت های خبری نیز با انتشار خبر برگزاری انتخابات در دانشگاه سیستان و بلوچستان، از تعدادی کاندیداهای مطرح برای تصدی ریاست دانشگاه نام برد.
عصر آن روز پیامکی به اعضای هیئت علمی دانشگاه ارسال شد و از آنان برای شرکت در انتخابات در روز جمعه دعوت شد. و ساعاتی بعد، دکتر اکبری و دکتر رستمی به نمایندگی از وزارت علوم، وارد زاهدان شدند.
صبح جمعه حدود 350 نفر از اعضای هیئت علمی در محل تالار امام رضا(ع) حضور پیدا کردند تا در انتخابات ریاست دانشگاه شرکت کنند. این در حالی بود که کمتر کسی از چگونگی برگزاری انتخابات و حتی اسامی نامزدهای ریاست دانشگاه، اطلاع داشت.
با شروع جلسه، لیستی حاوی اسامی نامزدهای ریاست دانشگاه ارائه شد که در آن نام بیش از 70 عضو هیئت علمی دانشگاه با درجه علمی دانشیار(و بالاتر) دیده می‌شد.
همچنین به هر یک از اعضای هیئت علمی، یک برگ رأی داده می شود که در آن می بایست نام شش نفر از افراد مدنظر خود را به ترتیب اولویت درج نمایند. هر چند که این اولویت، شخص وزیر را الزام به انتخاب نفر اول نمی‌کند و وی یکی از شش نفر برگزیده را انتخاب می کند که ممکن است فرد انتخاب شده، نفر ششم لیست باشد!
اعضای هیئت علمی با اطلاع از نحوه رأی گیری، به اعتراض می پردازند. اما دکتر اکبری اعلام می کند که هیچکس حق صحبت کردن ندارد و هرچه سریعتر انتخابات باید انجام شود.
اعضای هیئت علمی در حالی باید به این لیست 70 نفره رأی دهند که تا چند لحظه قبل از آن، اطلاعی از کاندیداها نداشتند و می بایست بصورت آنی به شش نفر از آنان رأی دهند. و جالبتر آنجا بود که خود کاندیداها نیز از کاندیداتوری خویش بی اطلاع بودند و با مشاهده لیست نامزدها، متوجه کاندیداتوری خود در این انتخابات شده بودند!
دکتر اکبری در پاسخ به یکی از اساتید که گفته بود چگونه به فرد یا افرادی رأی دهند در حالیکه از برنامه های آنان برای مدیریت دانشگاه اطلاعی ندارند، می گوید: پس از انتخابات، شش نفر برگزیده در وزارتخانه حضور می یابند و برنامه های خود را به وزیر اعلام میدارند!
این در حالی است که قبل از وزیر، رأی دهندگان می بایست از برنامه های کاندیداها مطلع شوند؛ که دکتر اکبری در اظهارنظری متناقض با سخن قبلی خود می گوید: برنامه‌ها قبلا در وزارتخانه تدوین شده‌اند و فرد انتخاب شده باید آن را اجرا کند(!) و سپس به حاضرین اعلام می‌کند که دیگر کسی حق پرسیدن سؤال ندارد!
نکته دیگری که می تواند کل این انتخابات را دچار خدشه کند و صدای اکثر اعضای هیئت علمی را در می‌آورد، موضوع شمارش آرا بود؛ نمایندگان وزیر اعلام می‌کنند که پس از رأی‌گیری، صندوق ها پلمپ شده و آرا در تهران و در اتاق وزیر علوم شمارش خواهند شد! همچنین خط خوردگی در برگ رأی نیز صحیح می باشد و مشکلی را ایجاد نمی کند!
بالاخره پس از اعتراضات شدید و پی در پی اعضای هیئت علمی، دکتر اکبری به اجبار به ده نفر از اساتید فرصت می دهد که به بیان نقطه نظرات خود پیرامون انتخابات بپردازند. در سخنان اساتید مواردی چون اطلاع نداشتن از اسامی کاندیداها، تعداد زیاد کاندیداها، عدم شمارش شدن آرا در حضور اساتید و... مطرح می شود.
پس از پایان سخنان اساتید، نمایندگان وزیر تنها به یکی از موارد مطرح شده توجه می کنند و از افرادی که قصد کاندیداتوری ندارند می‌خواهند که انصراف خود را اعلام دارند. که در این میان حدود نیمی از افراد موجود در لیست، انصراف می‌دهند.
از نکات جالب دیگر، وجود نام فردی در لیست کاندیداها بود که از اعضای هیئت علمی دانشگاه نبود و بسیاری از اساتید وی را نمی‌شناختند و مشخص نیست که چرا و چگونه تنها نام یک نفر از خارج دانشگاه در این لیست قرار گرفته است.
به هر ترتیب انتخابات برگزار می‌شود و پس از گرفتن عکس یادگاری(!) جلسه پایان می پذیرد و نمایندگان وزیر صندوق پلمپ شده آرا را به تهران منتقل می‌کنند. که تا لحظه تنظیم این گزارش، خبری از نتایج آرا منتشر نشده است.
هر چند انتخاب رییس دانشگاه توسط اعضای هیئت علمی و از طریق انتخابات می‌تواند به انتخاب فرد شایسته‌تری برای تصدی ریاست دانشگاه کمک کند، اما اجرای این طرح به صورتی که شرح شد، شبهات فراوانی را بوجود آورده که خود می تواند مجالی برای اعتراضات بعدی اساتید و دانشگاهیان دانشگاه و حتی خارج از دانشگاه را به دنبال داشته باشد. چرا که بسیاری معتقدند که اجرای این طرح از سوی وزیر علوم، جهت جلوگیری از اعتراض نمایندگان مجلس به عزل و نصب‌های وی در دانشگاه‌ها می باشد.
همانطور که انتخاب رؤسا از طریق شخصِ وزیر، دارای آسیب های فراوانی است که مهمترین آن غلبه نگاه جناحی بر شایسته سالاری در دانشگاه ها است، انتخاب رئیس دانشگاه از طریق آرای اعضای هیئت علمی نیز نمی‌تواند راه حلی جامع برای این موضوع باشد؛ چرا که در صورت انتخاب شخصی به این طریق هیچ کس پاسخ گوی هیچ جا نیست. فرد انتخاب شده خود را منتخب اعضا هیئت علمی می داند و به هیچ مرجعی حتی وزیر علوم هم پاسخ گو نخواهد بود؛ حتی وزیر علوم هم دیگر پاسخ گوی نمایندگان مجلس نیز به جهت اقدامات رئیس دانشگاه منتخب نیز نخواهد بود.
جالب اینکه این رویه در برخی دانشگاه های دیگر به سبک دیگری انجام شده است.
به عنوان مثال شنیده شده در دانشگاه تهران نیز چنین روشی برای انتخاب رئیس جدید دانشگاه اتخاذ شده است با این تفاوت که همه اعضای هیئت علمی حق رای ندارند و تنها برخی از استاتید از این حق رای انحصاری برخوردارند.
اتخاذ این روش در حالی است که وزارت علوم اکنون به فکر دموکراسی! برای انتخاب روسای دانشگاه ها افتاده است؛ حال اینکه این وزارتخانه برای انتخاب برخی دانشگاه های مهم نظیر علامه طباطبایی، علم و صنعت و حدود 30 دانشگاه به دموکراسی خودساخته پایبند نبود.

امضای منتقمُ الزهراء
عشق عاشق را به بیماری می کشاند، بیمار زرد روی است و خواب و خور ندارد و از درد می نالد و می گرید.
سلامت دنیا بیماری است و بیماری اش شفا و سلامت، چراکه بنیان دنیا در عادات است و سلامت حقیقی، هرچه هست در ترک عادات است و عتق از ملکات ...

(التماس دعا)

منتقمُ الزهراء آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following User Says Thank You to منتقمُ الزهراء For This Useful Post:
قدیمی 13-03-2014, 09:33   #2
کاربر آشنا
 
Ar_RT آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2014
محل سکونت: Yazd City
نوشته ها: 107
Thanks: 0
Thanked 142 Times in 67 Posts
پیش فرض

واقعا اینا کارو الکی گرفتن

امضای Ar_RT
شهدا شرمنده ایم
Ar_RT آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
وزیر, انتخابات, دانشگاه, رئیس, علوم


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
بیکاری تک‌رقمی شد جشن پیروزی می‌گیریم/ دوره تعلیق هسته‌ای گذشته‌ است اشاره اخبار سیاست داخلی 1 29-04-2015 07:17
ترجمه خطبه هاي نهج البلاغه (240 خطبه ) zahra mirmehdi خطبه های نهج البلاغه 0 27-10-2013 19:28
بحث و گفتگوی آزاد: سرانجام روابط ایران و آمریکا Aybeniz مباحث سیاست داخلی 117 08-09-2013 12:41
پرونده ای تازه برای مفسدان بنیاد شهید/تحقیق و تفحص از بنیاد شهید تصویب شد محب المهدي (عج) جبهه و جنگ 2 31-08-2013 09:59
قدرت و ثروت علی-110 مباحث سیاست داخلی 0 31-10-2011 01:20

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 04:23 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1