شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > خاندان عصمت و طهارت > حضرت خدیجه (س)


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 27-07-2012, 22:54   #1
مدیر ارشد انجمنهای نور آسمان
 
محبّ الزهراء آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2010
محل سکونت: ماه
نوشته ها: 17,016
Thanks: 31,941
Thanked 50,449 Times in 14,794 Posts
پیش فرض بانوي جهاد مال و جان

بانوي جهاد مال و جان
تاريخ اسلام پر است از مردان و زنان اسوه اي كه با اقتدا به آنها، مي توان زندگي سعادتمندانه اي را در دنيا و آخرت رقم زد. يكي از آن همه، حضرت خديجه كبري(س) است كه درس جهاد و ولايت پذيري را به همگان آموخت. زندگي حضرت خديجه(س) را مي توان نمونه اي كامل از تحول مثبت و سير به سمت كمال دانست؛ زيرا ايشان بيش از چهل سال از زندگي اش را در دوران جاهليت سپري كرد، آنگاه با غلبه بر تمام تضادهاي موجود اجتماعي، دل به اسلام سپرد و به اولين اجتماع كوچك اسلامي گام نهاد.
زندگاني او چون پلي است كه ابتداي آن در دوران جاهليت و انتهايش در دوران اسلامي است. از اين رو بررسي نقاط حساس زندگاني وي مي تواند ما را در دست يابي به الگوي مثبت ياري دهد و براي همه گروه هاي جامعه، به ويژه زنان كه دوران جاهليت ها، تعصب ها و هجوم فرهنگ هاي بيگانه را تجربه كرده اند، سودمند باشد. «كجاست مثل خديجه؟»،( محمد عابدي، مجله كوثر، ش1)
با مطالعه تاريخ اسلام، آن بخش از زندگي حضرت خديجه(س) بسيار برجسته مي نمايد كه ايشان نه به عنوان همسر، بلكه به عنوان يك مسلمان، رهبر و سكان دار جامعه اسلامي آن روز را در پيشبرد اهداف رسالتش ياري مي كند و از همه توان مالي و معنوي خود در اين راستا هزينه مي كند. براي نمونه، پيامبر(ص) در ايام حج، بالاي كوه صفا رفته و با صداي بلند ندا دادند كه: اي مردم! من فرستاده پروردگارم. آنگاه به كوه مروه رفتند و سه بار سخن پيشين را تكرار كردند. عرب هاي متعصب هر يك سنگي برداشته و در پي حضرت روانه شدند. ابوجهل ملعون سنگي پرتاب كرد كه به پيشاني پيامبر(ص) اصابت كرد؛ خون از پيشاني مبارك شان جاري شد. پيامبر(ص) به كوه ابوقبيس رفتند؛ مشركان نيز در پي ايشان روانه شدند. حضرت علي(ع) خود را به حضرت خديجه رساندند و موضوع را با ايشان مطرح فرمودند. اشك بر گونه هاي خديجه جاري شد. ظرفي از غذا برداشت و با علي(ع) براي يافتن پيامبر(ص) راهي كوه ها و دشت ها شد. جبرئيل بر پيامبر(ص) نازل شد و فرمود: از گريه خديجه(س) ملائك به گريه آمدند. او را بخواه، سلام برسان، بگو خدا به تو سلام مي رساند و او را به خانه اي بهشتي كه از نور مزين شده، بشارت بده. خديجه(س) و علي (ع)، پيامبر(ص) را يافتند و به خانه آوردند. مردم به خانه خديجه حمله ور شده، خانه را سنگباران كردند. خديجه بيرون آمد و گفت: آيا از سنگباران كردن خانه زني كه نجيب ترين قوم شماست، شرم نداريد؟
مردم با شنيدن سخنانش پراكنده شدند و او براي مداواي همسرش به خانه بازگشت. پيامبر اسلام(ص)، سلام خدا را به وي رساندند. ايشان در پاسخ گفت: «ان الله هو السلام و منه السلام و علي جبرئيل السلام و عليك يا رسول الله السلام و بركاته»؛ خدا خود سلام است و سلام از اوست و سلام بر جبرئيل و بر تو اي رسول خدا(ص)، رحمت و بركات خداوند بر تو باد.
حضرت خديجه (س) نه تنها از همه شئون و اعتبار اجتماعي خود براي دفاع از نبي مكرم مايه گذاشت، بلكه در مواقع خطرناك و در صحنه هاي دشوار حاضر مي شد و به دفاع از حريم نبوي مي پرداخت. ايشان اگرچه در طول بيست و پنج سال زندگي خود با رسول خدا(ص)، از هيچ تلاش و كوششي دريغ نكرد و همواره همراه و هم سنگر پيغمبر(ص) بود، اما سه سال محاصره شديد اجتماعي و اقتصادي مسلمانان، اوج فداكاري جناب خديجه كبري(س) به حساب مي آيد. به قدري آن سه سال براي امت اسلام به سختي سپري شد كه رهبر معظم انقلاب اوضاع شعب را اينگونه بيان مي فرمايند: «آن زمان كه در شعب ابي طالب همه راه هاي عافيت بر مسلمانان و وجود مقدس نبي(ص) بسته شده بود، نه امكانات زيستي، نه امكانات رفاهي، نه آسودگي خاطر، دائم دغدغه تهاجم دشمنان، دائم خبرهاي بد، صداي گريه كودكان از گرسنگي بلند، انواع ناراحتي هايي كه در آن دره خشك وجود داشت و اين عده خانواده مسلمان براي مدت سه سال مجبور به اقامت شده بودند و چه سختي ها كشيدند...» (سخنراني 26/6/76) در اين شرايط سخت و طاقت فرسا، شخصيتي چون خديجه كبري(س) كه در زمره ثروتمندان قريش است، به رغم دارايي هاي فراوان خود، براي حفظ ايمان و اعتقاد و انجام وظيفه، همه ثروتش را به پاي پيامبر اكرم(ص) و در راه صيانت از شريعت خاتم ريخت و به آنجا رسيد كه «نقل مي كنند: ]رسول خدا و همسر بزرگ و عزيزش[ مشك را مي گذاشتند توي آب و مي مكيدند براي اينكه از آن چربي، مثلاً از آن چيزي كه در مشك هست به آنها برسد.» (صحيفه امام، ج17، ص474)
پيامبراكرم (ص) به كرات از فداكاري حضرت خديجه(س) ياد مي فرمودند و بارها بر اين حقيقت كه ايشان در راه اسلام چشمش را بر روي ثروت و سرمايه خويش پوشيد، تأكيد كردند.
در بدو تولد گوهر اسلام، در آن روزها كه به لوازم اقتصادي براي تأمين احتياجات اسلام نياز بود، حضرت خديجه(س) ، سخاوتمندانه ثروتش را در اختيار پيامبر(ص) قرار داد تا آنكه پايه هاي اسلام در سرزمين حجاز استوار شد و در مدت زمان اندكي، پيشرفت دين محمدي به صورت عملي محقق شد.
ثروت خديجه كبري(س) در اداي قرض بدهكاران، آزادي بردگان، كمك به درماندگان، و فراهم كردن امكانات ضروري زندگي براي مهاجران و از همه مهم تر استفاده از سرمايه او در محاصره اقتصادي شعب ابي طالب نقش بسيار چشمگيري را ايفا كرد. به همين جهت، پيامبر(ص) فرمودند: «هيچ ثروتي مانند ثروت خديجه براي اهداف بلند من سودبخش و مفيد نيفتاد.»
حضرت خديجه(س) ضمن آنكه همسري شايسته براي رسول خدا بود، آن زمان كه پيامبر(ص) به حمايت هاي مالي نياز داشتند، با جان و دل ثروتش را در اختيار ايشان قرار مي داد و هنگامي كه حضرت به يك همراه نيازمند بودند، در مواقع خطرناك با جسم و جانش از ايشان محافظت مي كرد و در مواقعي كه پيامبر(ص) از فرط چشيدن مصائب و ناگواري ها به يك همدم و مونس محتاج بودند، او تسلي دل پيغمبر خدا(ص) بود و همه اينها حضرتش را براي پيشبرد اهداف عالي اسلامي و اعتلاي كلمه «الله» ياري مي كرد. نقش جناب خديجه(س) را آن زمان مي توان درك كرد كه از حالات پيغمبر(ص) پس از او مطلع شويم.
ايام پاياني محاصره اقتصادي شعب ابي طالب بود كه مرگ جناب ابوطالب و حضرت خديجه كبري(س)، قلب رهبر بزرگ اسلام را به گونه اي ماتم زده كرد كه آن سال را، سال عام الحزن (سال اندوه) ناميدند. وفات اين دو شخصيت در پيشگاه زعيم امت اسلام، چون ويران شدن دژي استوار بود كه بر دو پايه محكم قرار داشت.
ديگر اينكه پيامبر(ص) هم در حيات و هم در ممات حضرت خديجه(س) در مورد وي چنان تعابير بلندي به كار مي بردند و درباره ايشان چنان به عشق و محبت سخن مي گفتند كه به تصديق نويسندگان متقدم و معاصر اهل سنت، موجب حسادت برخي افراد مي شد. «شوقي ابوخليل» نويسنده دانشور و معاصر اهل سنت درباره علاقه پيامبر(ص) به خديجه(س) مي نويسد: «عايشه همواره مي گفت: امكان نداشت بحثي از همسران پيامبر(ص) به ميان آيد جز آنكه پيامبر(ص) از خديجه نامي به (ثنا و تأييد، تحسين و تمجيد) نبرد و ما اگر صحبتي از پيامبر(ص) مي شنيديم در مورد خديجه بود و نيز تا سه سال پس از وفات خديجه ازدواج نفرمود.» (اسلام در زندان اتهام، شوقي ابوخليل، تهران، بعثت، ترجمه اكبري مرزناك، 496)
در نهايت اين بانوي بزرگ كه مصداق «جاهدوا في سبيل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عند الله» (توبه:20) بود، پس از بيست وپنج سال خدمت عاشقانه و خالصانه در آستان مقدس حضرت رسول(ص)، در سن شصت وپنج سالگي از دنيا رفت و همسرش را در سوگ خود نشاند. نه تنها پيامبر(ص) در مصيبت او گريستند كه نقل است حضرت سيدالشهداء(ع) نيز بر سر قبر او آمدند و گريستند و مشغول نماز شدند و سپس دست به دعا برداشتند. (قرائتي، محسن، حج، 1365، قم، دفتر انتشارات اسلامي: 147)

محمدامين امامى
صبح صادق

امضای محبّ الزهراء
طاعـــــــت از دست نیاید ، گنهی باید کرد
در دل دوست به هر حیله رهی باید کرد


!


بعداز اين لطفي ندارد حکـمراني بر دلم
شهر ويـران گشته فرماندار مي خواهد چه کار . . .
محبّ الزهراء آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 4 Users Say Thank You to محبّ الزهراء For This Useful Post:
قدیمی 29-07-2012, 15:17   #2
همکار بازنشسته
 
محب الحسين آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Oct 2011
نوشته ها: 1,899
Thanks: 9,418
Thanked 5,793 Times in 1,704 Posts
پیش فرض تسليت باد....
...شهادت جانگذاز حضرت خديجه کبري بر عزيزان آسماني تسليت باد...


امضای محب الحسين


محب الحسين آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 2 Users Say Thank You to محب الحسين For This Useful Post:
قدیمی 29-07-2012, 18:17   #3
مدیر ارشد انجمنهای نور آسمان
 
محبّ الزهراء آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2010
محل سکونت: ماه
نوشته ها: 17,016
Thanks: 31,941
Thanked 50,449 Times in 14,794 Posts
پیش فرض


دامان تو زهرای اطهر پروریده
بهر نبی الله مادر پروریده

دفع خطر در هر خطر بودی برایش
در سنگ باران ها سپر بودی برایش
امضای محبّ الزهراء
طاعـــــــت از دست نیاید ، گنهی باید کرد
در دل دوست به هر حیله رهی باید کرد


!


بعداز اين لطفي ندارد حکـمراني بر دلم
شهر ويـران گشته فرماندار مي خواهد چه کار . . .
محبّ الزهراء آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following User Says Thank You to محبّ الزهراء For This Useful Post:
قدیمی 29-07-2012, 18:19   #4
مدیر ارشد انجمنهای نور آسمان
 
محبّ الزهراء آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2010
محل سکونت: ماه
نوشته ها: 17,016
Thanks: 31,941
Thanked 50,449 Times in 14,794 Posts
پیش فرض

قبر مادر دست کمی از قبر مخفی فرزند نداره ...

- - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - -
زیارت نامه حضرت خدیجه علیها السلام


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ

اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا زَوْجَةَ رَسُولِ اللَّهِ سَيِّدِ الْمُرْسَلينَ، اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا زَوْجَةَ خاتَمِ النَّبِيّينَ، اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا اُمَّ فاطِمَةَ الزَّهْراءِ، اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا اُمَّ الْحَسَنِ وَ الْحُسَيْنِ سَيِّدَىْ شَبابِ اَهْلِ الْجَنَّةِ اَجْمَعينَ، اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا اُمَّ الْأَئِمَّةِ الطَّاهِرينَ، اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا اُمَّ المُؤْمِنينَ، اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا اُمَّ الْمُؤْمِناتِ، اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا خالِصَةَ الْمُخْلِصاتِ، اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا سَيِّدَةَ الْحَرَمِ وَ مَلائِكَةَ الْبَطْحآءِ، اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا اَوَّلَ مَنْ صَدَّقَتْ بِرَسُولِ اللَّهِ مِنَ النِّساءِ، اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا مَنْ وَفَتْ بِالْعُبُودِيَّةِ حَقَّ الْوَفآءِ، وَ اَسْلَمَتْ نَفْسَاً وَ اَنْفَقْتَ مالَها لِسَيِّدِ الْأَنْبِيآءِ اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا قَرينَةَ حَبيبِ اِلهِ السَّمآءِ، اَلْمُزَوَّجَةِ بِخُلاصَةِ الْأَصْفِيآءِ، يَا ابْنَةَ اِبْراهيمَ الْخَليلِ، اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا مَنْ سَلَّمَ عَلَيْها جَبْرآئيلُ، وَ بَلَّغَ اِلَيْهَا السَّلامُ مِنَ اللَّهِ الْجَليلِ، اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا حافِظَةَ دينِ اللَّهِ، اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا ناصِرَةَ رَسُولِ اللَّهِ، اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا مَنْ تَوَلّى‏ دَفْنَها رَسُولُ اللَّهِ، وَ اسْتَوْدَعَها اِلى‏ رَحْمَةِ اللَّه، اَشْهَدُ اَنَّكَ حَبيبَةُ اللَّهِ وَ خِيَرَةُ اُمَّتِهِ، اِنَّ اللَّهَ جَعَلَكِ فى‏ مُسْتَقَرِّ رَحْمَتِهِ فى‏ قَصْرٍ مِنَ الْياقُوتِ وَ الْعِقْبانِ، فى‏ اَعْلى‏ مَنازِلِ الْجَنانِ، صَلَّى اللَّهُ عَلَيْكِ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكاتُهُ
امضای محبّ الزهراء
طاعـــــــت از دست نیاید ، گنهی باید کرد
در دل دوست به هر حیله رهی باید کرد


!


بعداز اين لطفي ندارد حکـمراني بر دلم
شهر ويـران گشته فرماندار مي خواهد چه کار . . .
محبّ الزهراء آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
جهاد, حضرت خديجه(س)


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
دلایل فقهی ضرورت نابودی اسرائیل javadkhan صهیونیسم 0 04-02-2012 20:17
حمله به اسرائیل محب المهدي (عج) نظامی ، جنگ افزار 0 04-02-2012 12:49
مجلس در سال جهاد اقتصادی از دولت چه می‌خواهد؟ eiman5 مباحث سیاست داخلی 0 20-07-2011 12:22
جهاد چه ارتباطی به اقتصاد دارد! محبّ الزهراء اقتصاد،مدیریت،مهندسی صنایع 0 05-07-2011 13:47

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 14:53 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1