شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

پایگاه بسیج خودجوش و مردمی تلگرام


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > علمی و ادبی > پزشکی و بهداشتی > سلامت بانوان, کودکان و مسائل جنسی


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 12-06-2014, 10:49   #1
مدیر انجمن جنگ نرم و پزشکی
 
منتقمُ الزهراء آواتار ها
 
تاریخ عضویت: May 2013
محل سکونت: خـراب آبـاد
نوشته ها: 8,643
Thanks: 18,365
Thanked 20,428 Times in 7,459 Posts
پیش فرض حاملگی پوچ

بارداری پوچ
حاملگی پوچ چیست؟
حاملگى پوچ ( blighted ovom ) وقتى اتفاق مى افتد كه تخم باردار شده خودش را به ديواره ى رحم مى چسباند اما جنين ( embryo ) رشد نمى كند.سلول هاى درون ساك حاملگى ( pregnancy ) گسترش پيدا ميكنند اما خود جنين رشد نمى كند.يك حاملگى پوچ معمولآ قبل از زمانى كه زن متوجه حاملگى خود شود اتفاق مى افتد.سطح بالاى ناهنجارى هاى كروموزومى باعث مى شود كه زن در همان اوايل سقط طبيعى كند.

چگونه مى توان حاملگى پوچ را تشخيص داد؟

حاملگى پوچ در اوايل حاملگى اتفاق مى افتد،قبل از اينكه زن متوجه شود حامله است.علائم حاملگى مانند تاخير در قائدگى و حتى تست باردارى مثبت را نيز ممكن است داشته باشد.چون سطح HCG افزايش پيدا مى كند.احتمال دارد درد يا لكه بينى و خونريزى هم داشته باشد.جفت به رشد ادامه مى دهد و براى مدت كوتاهى بدون جنين خودش را نگه مى دارد.هورمون هاى باردارى به بالا رفتن ادامه مى دهند كه باعث مى شود زن همچنان فكر كند كه باردار است.

ممكن است هيچ نشانه اى مثل درد يا خونريزى ديده نشود كه نشان دهد بارداى به طور نرمال پيش نمى رود.علائم باردارى مثل خستگى يا حساسيت سينه ها هم ممكن است وجود داشته باشد.اما وقتى رشد جفت متوقف مى شود و سطح هورمونى پايين مى ايد ، عوامل حاملگى هم فروكش مى كند.در اين زمان ممكن است گرفتگى عضله جزئى غير عادى يا لكه بينى و خونريزى كم ديده شود.حاملگى پوچ معمولآ تا وقتى كه سونوگرافى ، رحم يا ساك خالى را نشان بدهد تشخيص داده نمى شود.

علت حاملگى پوچ چيست؟

اگر چه علت كاملآ پيدا نشده ،باردارى پوچ كلآ يك رخداد طبيعى در نظر گرفته مى شود.حاملگى پوچ علت 50 % سقط جنين در 3 ماهه ى اول است و معمولآ نتيجه ى مشكلات كروموزومى است.وقتى تخمك توسط اسپرم بارور مى شود ، سلول ها شروع به تقسيم مى كنند ، بخشى به جنين و بخشى به جفت.گاهى بخشى كه جفت مى شود موفق است و ساك حاملگى درون رحم به رشد ادامه مى دهد و جفت ( placenta )شروع به شكل گيرى مى كند.اما قسمتى كه بايد به جنين تبديل شود ناتوان است(احتمالآ به دليل تعداد زياد يا خيلى كم كروموزوم) .
بدن زن ناهنجارى كروموزومى را در جنين تشخيص مى دهد و چون جنين به صورت يك بچه ى سالم طبيعى رشد نخواهد كرد به طور طبيعى سعى به ادامه ى باردارى نمى كند.اين مى تواند به دليل تقسيم سلولى نا به هنجار يا تخمك يا اسپرم غير طبيعى باشد.بدن تشخيص نمى دهد كه جنين درون ساك وجود دارد يا نه.زيرا هورمون هاى باردارى همچنان توليد مى شوند تا از سقط جلوگيرى كنند.
حاملگى پوچ معمولآ اتفاقى است و براى هركسى مى تواند پيش بيايد.اكثر زنانى كه حاملگى پوچ داشته اند تا داشتن باردارى موفق ادامه مى دهند.

ايا بايد D&C داشت يا منتظر سقط طبيعى بود؟

در طى سونو گرافى ساك حاملگى اندازه گيرى ميشود . نشانه ى يك جنين يا زرده ساك جستجو مى گردد.اگر قطر ساك بيش از 20mm[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ] باشد و جنينى وجود نداشته باشد حاملگى پوچ تشخيص داده مى شود.كل ساك با استفاده از سونوگرافى واژينال بايد بررسى شود.اگر قطر ساك كمتر از 20mm باشد ممكن است باردارى زياد پيش نرفته باشد .سونو 14-7روز ديگرمجددآ تكرار مى شود.

حاملگى پوچ سرانجام به سقط خود به خودى ( miscarriage ) منجر مى شود.وقتى هورمون حاملگى كاهش پيدا مى كند بهتر است صبر كنيد تا به طور طبيعى سقط شويد ، خصوصآ اگر خونريزى يا لكه بينى قهوه اى داشته ايد.اما چند هفته اى طول مى كشد.

بعضى زنان درمان داروئى را انتخاب مى كنن.در بعضى موارد شيوه ى كورتاژ ( D&C ) براى برداشتن بافت جفت استفاده مى شود.اكثر پزشكان D&C را برى باردارى هاى اوليه توصيه نمى كنند.بدن زن توانايى رد كردن بافت را به تنهايى دارد و نيازى به شيوه هاى جراحى عمدى با ريسك عوارض نيست.مگر اينكه بخواهيد ازمايش پاتولوژى بافت براى تعيين علت سقط انجام شود.

چگونه مى توان از حاملگى پوچ جلوگيرى كرد؟

متأسفانه در اكثر موارد حاملگى پوچ قابل پيشگيرى نيست.اگر باردارى اول باشد برخى زوج ها به دنبال تست ژنتيك مى روند.
حاملگى پوچ معمولآ يكبار اتفاق مى افتد و بندرت يك زن انرا بيش از يكبار تجربه مى كنند.
وقتى سقط اتفاق افتاد قاعدگى شما دوباره شروع مى شود و مى توانيد براى فرزند بعدى اقدام كنيد.بهتر است چند ماهى صبر كنيد تا به بدنتان فرصت دهيد تا به حالت عادى برگردد و از نظر احساسى هم امادگى پيدا كنيد.توصيه مى شود زوج ها حداقل تا 1-2 دوره سيكل قاعدگى منظم از باردارى مجددآ خوددارى کنند
بعد از سقط نگرانى از اتفاق افتادن مجدد طبيعى است.اكثر زنان،بار بعدى،باردارى موفقى خواهند داشت.يك سونوی اوليه براى اطمينان بيشتر توصيه مى شود.زمانيكه ضربان قلب شنيده شود باردارى موفق بوده است.اما بهتر است بعد از 6 يا حتى 7 يا 8 هفته باردارى سونوانجام شود تا از نتايج نا مطمئن سونوی زود هنگام اجتناب شود.

امضای منتقمُ الزهراء
عشق عاشق را به بیماری می کشاند، بیمار زرد روی است و خواب و خور ندارد و از درد می نالد و می گرید.
سلامت دنیا بیماری است و بیماری اش شفا و سلامت، چراکه بنیان دنیا در عادات است و سلامت حقیقی، هرچه هست در ترک عادات است و عتق از ملکات ...

(التماس دعا)

منتقمُ الزهراء آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
قدیمی 12-06-2014, 15:29   #2
مدیر انجمن جنگ نرم و پزشکی
 
منتقمُ الزهراء آواتار ها
 
تاریخ عضویت: May 2013
محل سکونت: خـراب آبـاد
نوشته ها: 8,643
Thanks: 18,365
Thanked 20,428 Times in 7,459 Posts
پیش فرض

شاید زمانی بوده که حتی نمی دانستید باردارید یا باردار بودید اما خبر بدی شنیده اید. «یک تخم پوچ در رحم شما وجود دارد» یا اینکه «هیچ جنینی در سونوگرافی دیده نمی شود.» به شدت ناراحت و آشفته می شوید. مفهوم این جملات را درک نمی کنید.

شاید زمانی بوده که حتی نمی دانستید باردارید یا باردار بودید اما خبر بدی شنیده اید. «یک تخم پوچ در رحم شما وجود دارد» یا اینکه «هیچ جنینی در سونوگرافی دیده نمی شود.» به شدت ناراحت و آشفته می شوید. مفهوم این جملات را درک نمی کنید. مجبور می شوید دوباره سونوگرافی کنید. برای پیداکردن چیزی که اصلا وجود نداشته و سپس به شما گفته می شود که محتویات داخل رحم دفع خواهد شد. یا اینکه باید متحمل یک مداخله طبی یا جراحی شوید.
با وجود شرایط ناراحت کننده ای که برایتان پیش آمده باید گفت جای نگرانی نیست، شما تنها نیستید؛ ضمن اینکه دوباره می توانید باردار شوید، یک بارداری واقعی. دکتر طاهره فروغی فر، متخصص زنان و زایمان و نازایی درباره بارداری پوچ یا تخم پوچ توضیحات مفیدی ارائه داده که حاصل آن را در ادامه می خوانید.


تخم پوچ یا حاملگی پوچ چیست؟

پس از اینکه تخمک به وسیله اسپرم بارور شد، تخمک بارورشده در رحم به طور طبیعی لانه گزینی می کند و تقسیمات سلولی شروع می شود. تقسیم سلولی طبیعی باعث تشکیل جفت می شود اما در یک روند غیرطبیعی این امکان وجود دارد که تقسیم سلول های جنینی متوقف شده یا اصلا شروع نشود. جفت و کیسه بارداری وجود دارد، بدون اینکه جنینی در کار باشد. این وضعیت بارداری، جنین یا تخم پوچ نامیده می شود.
بارداری بدون جنین یا تخم پوچ اتافق شایعی در دوران بارداری یک زن به شمار می آید. طی دهه های گذشته که وسایل تشخیصی پیشرفته ای وجود نداشت، زنان زیدی دچار این نوع بارداری می شدند بدون اینکه بفهمند چه اتفاقی افتاده است. امروزه با پیشرفت روش های تشخیصی، بیشتر این نوع بارداری ها کشف می شوند. علت ۵۰ درصد سقط های سه ماهه اول، بارداری بدون جنین است.


آیا علائم دارد؟

عقب افتادن قاعدگی
دردهای خفیف شکمی و احساس ناراحتی یا تورم در پستان ها
تست مثبت بارداری و تصور ذهنی یک بارداری طبیعی
لک بینی یا خونریزی خفیف واژینال
ترشحات واژینال خونابه ای یا قهوه ای
باوجود اینکه جنینی وجود ندارد، جفت به رشد خود ادامه می دهد و هورمون های بارداری، ترشح شده از جفت، وارد خون خانم باردار می شوند. بارداری بدون جنین فقط وقتی تشخیص داده می شود که سونوگرافی رحم انجام شود. در سونوگرافی یک کیسه حاملگی با قطر ۲۰ میلی متر یا بیشتر می بینیم؛ در حالی که جنین داخل آن وجود ندارد. معمولا توصیه می شود که سونوگرافی بعدی حدود ۱۰ تا ۱۴ روز بعد تکرار شود. در سونوگرافی بعدی هم جنینی دیده نخواهد شد. برای تایید بارداری بدون جنین، می توانیم تا هفته هفتم و هشتم بارداری و سونوگرافی نهایی، منتظر بمانیم.


علت این عارضه چیست؟

شایع ترین علت می تواند ناهنجاری های کروموزومی تخمک بارور شده باشد. تعداد زیاد یا کم کروموزوم می تواند باعث توقف تقسیمات سلولی طبیعی شود. تریزومی های ۱۶ و ۲۲ را عامل بیشتر این مشکلات کروموزومی دانسته اند. علتش می تواند مربوط به کیفیت پایین تخمک (شاید با افزایش سن زن) و یا کیفیت پایین اسپرم باشد. گاهی سطح پایین هورمون ها (هورمون پروژسترون) برای حمایت از بارداری طبیعی را علت دیگری دانسته اند که البته احتمال آن کم است.


چگونه می توان درمان کرد؟

گروهی از پزشکان معتقدند که وقتی تشخیص بارداری بدون جنین، تایید شد با گذشت زمان بدن زن باردار خود به خود توانایی دفع محتویات داخل رحم را خواهد داشت و نیازی به اقدام های درمانی مهاجم نخواهد بود.
اما توجه به این مساله ضروری است که دفع محصول های بارداری گاهی نیاز به گذشت زمان زیادی ارد و طی این مدت، زن باردار ممکن است دچار عفونت رحمی یا خونریزی شدید واژینال شود.
مداخله های پزشکی برای ختم بارداری بدون جنین می تواند به صورت درمان دارویی یا جراحی باشد. اگر شما در زمانی که منتشر دفع خود به خودی محتویات بارداری هستید، دچار خونریزی شدید (مصرف یک pad بهداشتی طی کمتر از یک ساعت)، نیاز به کورتاژ خواهید داشت.م دروصتریکه خونریزی شدید نیست می توان به جای انتظار کشیدن، از داروهای خوراکی یا واژینال، برای دفع، استفاده کرد. اگر خانم باردار بخواهد علت بارداری پوچ را پیدا کند، می توان اقدام به کورتاژ کرد و بافت خارج شده را به پاتولوژی ارسال کرد.


آیا می توان پیشگیری کرد؟

متاسفانه در بسیاری از موارد نمی توانیم مانع از ایجاد تخم پوچ بشویم. تعدادی از زوج ها وقتی که چندبار سقط در مراحل اولیه ابرداری اتفاق می افتد سعی در یافتن علت آن می کنند و تست های ژنتیکی انجام می دهند. پزشکان معمولا پس از دو تا سه سقط متوالی، توصیه به بررسی های متخصصان برای یافتن علت می کنند؛ بررسی کروموزومی پدر و مادر و سایر تست های تشخیصی. بارداری بدون جنین، معمولا در بارداری بعدی تکرار نمی شود و فرد می تواند یک بارداری طبیع یرا تجربه کند.
ممکن است دو هفته پیس از سقط، فرد دوباره تخمک گذاری طبیعی داشته باشد. این ممکن است باعث یک بارداری ناموفق دیگر شود به دلیل اینکه رحم هنوز آماده لانه گزینی جنین بعدی نیست. بنابراین مدت چهار تا شش هفته پس از سقط، حتما یکی از روش های پیشگیری از بارداری را به کار ببرید. معمولا سه تا شش ماه پس از دفع بارداری پوچ، می توان بارداری موفقی را تجربه کرد. درصورتی که چندبار سقط در مراحل اولیه بارداری (یا بارداری بدون جنین) اتفاق افتاد، می توان درمورد استفاده از IVF (روش های درمانی کمک باروری) تصمیم گرفت.
باتوجه به اینکه سطح پایین هورمون پروژسترون طی بارداری میتواند باعث سقط شود، شاید استفاده از مکمل های پروژسترونی از ابتدای بارداری بعدی بتواند شانس بارداری موفق را بیفزاید. بارداری دبون جنین، حادثه ناراحت کننده ای در زندگی یک زن محسوب می شود.
شاید دیگران درک نکنند که شما برای چه غمگین هستید. آنها فکر می کنند شما برای چیزی سوگواری می کنید که اصلا وجود نداشته! درک این واقعیت که شاید جنینی وجود نداشته اما بارداری اتفاق افتاده است انتظار ناراحتی و آشفتگی پس از سقط را ملموس تر می کند.
به یاد داشته باشید که این مساله می تواند برای هر زنی اتفاق بیفتد. شاید درمورد خیلی ها اتفاق افتاده و باعث سقط شده، بدون اینکه کسی یا خودشان متوجه شوند. پس نگران نباشید، شما هم می توانید یک بارداری و بارداری های موفق دیگری را پس از یک بارداری بدون جنین تجربه کنید.

امضای منتقمُ الزهراء
عشق عاشق را به بیماری می کشاند، بیمار زرد روی است و خواب و خور ندارد و از درد می نالد و می گرید.
سلامت دنیا بیماری است و بیماری اش شفا و سلامت، چراکه بنیان دنیا در عادات است و سلامت حقیقی، هرچه هست در ترک عادات است و عتق از ملکات ...

(التماس دعا)

منتقمُ الزهراء آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
پوچ, بارداری


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
تبخال تناسلی منتقمُ الزهراء سلامت بانوان, کودکان و مسائل جنسی 6 20-07-2014 16:17
آبله‌مرغان در حاملگی منتقمُ الزهراء سلامت بانوان, کودکان و مسائل جنسی 2 07-06-2014 23:34
سوال و جواب‌هایی درباره مشکلات دوران بارداری ensanzade پرسش ، پاسخ و مشاوره پزشکی 0 24-05-2014 06:57
مراقبتهای دندانی در دوران حاملگی منتقمُ الزهراء سلامت بانوان, کودکان و مسائل جنسی 0 22-07-2013 14:12
بچه خوره( مول هیداتیفرم) Avin پزشکی و بهداشتی 0 27-06-2013 10:43

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/nooreasemanRSS Feed@nooreaseman_com

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 05:23 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1