شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > علمی و ادبی > پزشکی و بهداشتی > سلامت بانوان, کودکان و مسائل جنسی


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 16-09-2014, 22:30   #1
مدیر انجمن جنگ نرم و پزشکی
 
منتقمُ الزهراء آواتار ها
 
تاریخ عضویت: May 2013
محل سکونت: خـراب آبـاد
نوشته ها: 8,643
Thanks: 18,365
Thanked 20,428 Times in 7,459 Posts
پیش فرض به كودك خود كمك كنید تا حرف بزند


چگونه می توانم به كودك خود كمك كنم تا حرف زدن را یاد بگیرد؟

هر چقدر می توانید به صورت مستقیم با كودك خود صحبت كنید. سعی كنید بعضی وقتها، این صحبتها صرفا بین شما و او بوده و شخص ثالثی بین شما نباشد. اگر شما در حال حرف زدن یا كتاب با شعر خواندن برای او به همراه یكی از برادر یا خواهرهای بزرگترش باشید، نمی توانید لغات و اصطلاحات را به میزان مورد نیاز او تكرار كنید، یا برای او توضیح دهید؛ در واقع اگر شما با او تنها بودید، او می توانست خیلی بیشتر از این فرصت استفاده كند. هنگام حرف زدن، به او نگاه كنید؛ اجازه دهید صورت و حركات صورت شما را ببیند.
با تطبیق دادن حرفهای خود با كارهایی كه انجام می دهید، این امكان را برای كودك فراهم كنید كه معنای حرفهای شما را بهتر بفهمد. می توانید بگویید: «حالا پیراهنت را در می آورم»، و پیراهنش را دربیاورید؛ سپس بگویید: «حالا نوبت كفشهایت است»، و به سراغ كفشهایش بروید.
همچنین می توانید با تطبیق دادن حرفهای خود با حركات مختلف صورت، احساسات خود را به صورت نمایشی به او نشان دهید. سن او به اندازه ای نیست كه بتوانید او را دست بیندازید (و البته در هیچ سنی نباید این كار را بكنید). اگر او را به گرمی در آغوش بگیرید و بگویید: «عفریته شلخته بدریخت مامان كیه؟» او گیج خواهد شود! صورت شما، و در آغوش گرفتن او، احساس دیگری را به او منتقل می كند با این مضمون كه «دختر خوشگل مامان كیه؟».
به كودك كمك كنید تا معنای كلی حرفهای شما را بفهمد؛ و اگر او نمی تواند حرفها و كلمات شما را تك تك و به صورت دقیق متوجه شود، ایرادی ندارد. اگر در حال غذا پختن هستید، بشقابها را روی میز بچینید، با دست به او اشاره بكنید، و بگویید: "الآن وقت ناهار است". كودك می فهمد كه ناهارش آمده شده و به زودی می تواند غذا را جلوی خودش و روی میز ناهارخوری ببیند! البته اگر شما با حركات دست و نشان دادن بشقاب و غذا، او را راهنمایی نمی كردید، او ممكن بود معنای "الآن وقت ناهار است" را نفهمد. او معنای لغات را با تكرار آنها در موقعیت مناسب و درك لغات و كاربردشان، یاد می گیرد.
او را در احساساتی همچون اشتیاق، هیجان و تاكید، مشاركت دهید. صحبت كردن در مورد جریان عشق یا در مورد گروهی از پرندگان نادر در آسمان، می تواند ابزار مفیدی برای جلب توجه كودك و انگیزه دادن به او باشد تا برای درك مفهوم حرفهای شما تلاش كند.
چگونه می توانم به كودكم كمك كنم تا با دیگران، صحبت كند؟

به كودك خود كمك كنید تا بفهمد كه "حرف زدن" تنها وقتی معنا پیدا می كند كه انسان با افراد دیگر حرف بزند. اگر شما با خودتان حرف بزنید و منتظر جواب دادن دیگران نباشید، یا حداقل كودك اینطور احساس كند؛ یا هنگامی كه كودك یا یكی دیگر از اعضای خانواده با شما حرف می زند، به او جواب ندهید؛ او احساس خواهد كرد كه كلمات و جملات، صداهایی بی معنا و كاملا به درد نخور هستند.
سعی كنید برنامه های رادیو و تلویزیون به عنوان "صدای زمینه" دائمی هنگام مكالمات شما و فرزندتان نباشند. اگر می خواهید رادیو را زمانی كه در آشپزخانه هستید و یا در تمام طول روز روشن بگذارید، فقط وقتی این كار را بكنید كه رادیو در حال پخش موسیقی باشد. هنگامی كه یك برنامه جدی در حال پخش است و یك، دو یا چند نفر در آن در حال صحبت كردن هستند، به دقت به حرفهای آنها گوش دهید. در ضمن، به كودك خود نشان دهید كه شما معنای حرفهایی را كه از رادیو پخش می شود (و كودك شما قادر به دیدن آنها نیست)، می فهمید.
در این دوره، شما تقریبا به مترجم كودك خود تبدیل شده اید. شما خواهید دید كه فهمیدن حرفهای كودك برای شما آسان تر از غریبه ها است؛ كودك شما هم می بیند كه شما و دیگر افرادی را كه ارتباط ویژه ای با او دارند، بهتر از غریبه ها درك می كند.
چگونه می توانم "راست" و "دروغ" را به كودك خود یاد بدهم؟

كودك شما ممكن است كلمات جدید را یاد بگیرد و آنها را به درستی مورد استفاده قرار دهد، اما معنای ظریف و دقیقی را كه بزرگترها از این كلمات برداشت می كنند، متوجه نشود. به عنوان مثال، او ممكن است معنای كلمه "قول" یا "تعهد" را نفهمد؛ اما با این حال به درستی از آن استفاده كند. اگر شما بگویید: «اجازه داری پنج دقیقه بیشتر بازی كنی، اگر قول بدهی بعد از آن مستقیم به اتاق خوابت بروی»، او ممكن است با شادی بگوید: «قول می دهم». با این حال، این كلمه برای او فقط این معنی را می دهد كه می تواند پنج دقیقه دیگر هم بازی كند. پس از پنج دقیقه، او از شما می خواهد كه پنج دقیقه دیگر هم بازی كند؛ و البته وقتی با كنایه و سرزنش به او می گویید: «اما تو قول دادی»، نمی تواند بفهمد كه چرا مورد سرزنش واقع می شود.
همچنین، استفاده او از كلمات ممكن است همواره منطبق بر واقعیت نباشد. كودك شما ممكن است بتواند به راحتی صحبت كند، دیگران را متهم كند و یا حرفهای دیگران را رد و انكار كند، در حالی كه معنای حرفهای خود را به طور دقیق نفهمد. او آنگونه كه احساس می كند، حرف می زند. ممكن است در یك دعوا با خواهرش، زمین بخورد و پایش زخمی شود؛ بعد به سراغ شما بیاید و بگوید كه خواهرش او را هُل داده است (در حالی كه واقعیت ندارد). هرچند خواهرش زانوی او را زخم نكرده، اما احساسات او را اذیت كرده است؛ و كودك شما بر طبق احساسش حرفی را می زند كه ممكن است از نگاه بزرگترها و در مقایسه با واقعیت، صحیح نباشد.
با رشد سن او، شما می توانید ارزش قولهایی را كه آگاهانه داده شوند و با دقت نیز رعایت شده و به آنها عمل شوند، به او نشان دهید؛ همچنین اهمیت راست گفتن و پرهیز از دروغ را نیز به او آموزش دهید. اما هنوز برای این كار خیلی زود است. با گفتن چیزها و مفاهیمی كه كودك قادر به درك آنها نیست، او را گیج نكنید. او تمام تلاش خودش را می كند تا شما را خوشحال كند؛ اما اگر شما به این مقدار راضی نیستید و تواناییهای طبیعی یك كودك نمی تواند موجب خوشحالی شما شود، باید بدانید كه او (شاید هرگز) نخواهد توانست شما را راضی كند!

امضای منتقمُ الزهراء
عشق عاشق را به بیماری می کشاند، بیمار زرد روی است و خواب و خور ندارد و از درد می نالد و می گرید.
سلامت دنیا بیماری است و بیماری اش شفا و سلامت، چراکه بنیان دنیا در عادات است و سلامت حقیقی، هرچه هست در ترک عادات است و عتق از ملکات ...

(التماس دعا)

منتقمُ الزهراء آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following 3 Users Say Thank You to منتقمُ الزهراء For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
کودک


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
انگشت خوشمزه من! منتقمُ الزهراء سلامت بانوان, کودکان و مسائل جنسی 4 20-01-2015 11:58
كودك شما برای رشد و بالندگی به چه چیزهایی نیاز دارد؟ منتقمُ الزهراء سلامت بانوان, کودکان و مسائل جنسی 0 16-09-2014 22:23
چگونه كنجكاوی طبیعی كودك خود را تحریك كنید؟ منتقمُ الزهراء سلامت بانوان, کودکان و مسائل جنسی 0 16-09-2014 22:15
چگونه تخیل كودك خود را پرورش دهیم؟ منتقمُ الزهراء روانشناسی 3 14-09-2014 15:13
چگونه كودكی شاد و خوشحال بزرگ كنیم؟ منتقمُ الزهراء روانشناسی 0 10-09-2014 15:18

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 16:40 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1