شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > علمی و ادبی > پزشکی و بهداشتی > سلامت بانوان, کودکان و مسائل جنسی


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 16-09-2014, 22:35   #1
مدیر انجمن جنگ نرم و پزشکی
 
منتقمُ الزهراء آواتار ها
 
تاریخ عضویت: May 2013
محل سکونت: خـراب آبـاد
نوشته ها: 8,643
Thanks: 18,365
Thanked 20,428 Times in 7,459 Posts
پیش فرض کتاب خواندن برای کودک را از چه زمان آغاز کنیم؟هوش، استعداد و ذکاوت مهمترین خصایصی هستند که والدین دوست دارند آنها را در کودکان خود پرورش دهند. همه والدین دوست دارند تا کودکان آنها باهوش و با استعداد باشند به همین منظور بیشترین وقت خود را به پیدا کردن بهترین مدرسه و معلم اختصاص می دهند. اما به خاطر داشته باشید شما به عنوان والدین بیشترین نقش و قدرت را دارید تا قابلت یادگیری فرزند خود را بوسیله کتاب خوانی تقویت کرده و این خصلت را قسمت جدایی ناپذیر از زندگی آنها قرار دهید.
مزایای خواندن کتاب برای کودک
همه ما می دانیم که کتاب خواندن برای کودک از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما آیا به راستی با مزایای ویژه ای که کودک نوپا یا پیش دبستان از خواندن کتاب برخوردار می شود آشنا هستید. در اینجا مهمترین مزایای خواندن کتاب برای کودک بین سنین 2 تا 6 سال را که نتیجه سالها مطالعه و تحقیق است در اختیار والدین عزیز قرار می دهیم. در حقیقت 75 درصد از آنچه کودک در طول عمر خواهد آموخت در سن 2 سالگی به دست می آورد.

-رابطه قوی تر با والدین: همانطور که کودک شما رشد می کند، حرکت کردن، بازی، دویدن و کنجکاوی درباره محیط اطراف را می آموزد. کتاب خواندن برای کودک این فرصت را فراهم می کند تا شما و کودک در گوشه ای دنج و آرام همانطور که کودک خود را در آغوش گرفته اید از بودن در کنار هم لذت ببرید. هرگز کتاب خوانی برای کودک را از روی اجبار یا صرفا انجام یک وظیفه انجام ندهید. کتاب خواندن برای کودک آن هم از سن 2سالگی یک نوع فعالیت پرورشی است که رابطه بین والدین و کودک را قوی می کند.


-یادگیری بهتر: یکی از مزایای کتابخوانی برای کودکان نوپا و پیش دبستان، تقویت استعداد آنها در یادگیری است. بر اساس مطالعات زیادی که در این زمینه انجام شده است دانش آموزانی که قبل از دوران پیش دبستان خواندن را آغاز کرده اند بسیار فعال تر و بهتر در ابعاد مختلف آموزشی عمل کرده اند.
-مهارتهای ابتدائی گفتار: در طول دوران کودکی تا پیش دبستان، کودکان مهارتهای مهم آموزشی و زبانی را می آموزند. بوسیله گوش کردن به کتاب خوانی والدین، در کودکان صداهای پایه که ساختار زبانی هستند تقویت می شود. زمانی که کودک کتاب را با سر و صدا ورق می زند یکی از مهمترین فعالیت های قبل از سواد آموزی را تجربه می کند. و برای کودکان پیش دبستان دایره کلمات وسیع تر می شود.
-اساس چگونه خواند کتاب: بچه ها زمانی که متولد میشوند به شکل ذاتی دانشی در خصوص نحوه خواند کتاب (از چپ به راست یا راست به چپ) یا اینکه کلمات در یک صفحه مجزا از تصویر هستند ندارند. کسب این نوع مهارتهای ضروری یکی دیگر از مزایای کتاب خواندن در زمان کودکی و پیش دبستان است.
-مهارت های برقراری ارتباط بهتر: زمانی که وقت خود را صرف خواندن کتاب برای کودک می کنید، آنها بهتر می توانند خود را ابراز کنند و با دیگران ارتباط برقرار کنند. بوسیله تعاملی که بین شخصیتهای کتاب وجود دارد و شما آنها را می خوانید و همچنین ارتباطی که در طول خواندن داستان با کودک برقرار می کنید، کودک مهارتهای با ارزش برقراری ارتباط را می آموزد.
-تسلط بر زبان: کتاب خوانی برای کودکان در سنین پیش از دبستان، با اصول و مبانی زبانی که در مدرسه فرا می گیرند مرتبط است.
-مهارت های تفکر منطقی بیشتر: یکی دیگر از مزایای خواند کتاب برای کودکان در سنین پایین، بالا رفتن توانایی آنها را در درک مفاهیم، تشخیص علت و معلول و قضاوت خوب است. کودک شما همانطور که شروع به ارتباط دادن بین داستان کتاب و اتفاقات داخل آن است، از داستانی که شما برای او می خوانید هیجان زده می شود.
-تقویت تمرکز و انتظام: کودکان در طول داستان ممکن است دچار ناراحتی و پریشانی شوند. اما قطعا آنها می آموزند که تا پایان، داستان را دنبال کنند. فهم و درکی که در طول خواندن داستان به دست می آید باعث می شود تا توالی نظم، توجه بیشتر و حافظه بهتر در هنگام ورود کودک به مدرسه ایجاد شود.
-ایجاد جذابیت در خواندن: کتاب خواندن برای کودکان در سنین پیش دبستانی، باعث می شود تا در سنین بالاتر و زمانیکه وارد مدرسه می شوند به کتاب خواندن اهمیت بیشتری بدهند و از روی اجبار این کار را انجام ندهند. تمایل آنها به خواند بیشتر شده و قبل از تماشای تلویزیون یا انجام بازی های کامپیوتری و سایر سرگرمیها به کتاب خواندن جذب می شود.


انتخاب کتابهای مناسب برای بچه ها

انتخاب کتابهای خوب و مناسب برای بچه ها می تواند آنها را در مسیر درست یادگیری کلمات، ساختار آنها و مهارتهای تشخیص مسائل، تحریک حس کنجکاوی و خلق خاطرات خارق العاده قرار دهد. همانطور که کودک رشد می کند کتاب های خوب و مناسب با رده سنی آنها، شور و هیجان را در کودکان بیشتر کرده و مهارتهای یادگیری کلمات ، مهارتهای نوشتاری و درک مفاهیم در کودک را در زمان ورود به مدرسه در او تقویت می شود.


قبل از خرید کتاب برای کودک بهتر است به این نکات دقت شود:

-با مراجعه به کتابخانه محله تان می توانید از فروشنده در زمینه محتوای کتاب و مناسب بودن آن برای کودکان در رده های سنی مختلف کمک بگیرید.

-برای کودکان نوپا که توانانیی ورق زدن کتاب را ندارند می توان از کتابهای صفحه مقوایی و یا پارچه ای استفاده کرد دوام این دسته از کتابها برای کودکان در این سنین بهتر است. اما برای کودکان پیش دبستانی که توانایی ورق زدن کتاب را دارند می توان از کتابهایی که تصاویر بزرگ و برجسته دارند استفاده کرد. دقت داشته باشید که صفحات کتاب دارای تصاویر و رنگهای زیادی باشد. این نوع کتابها اشتیاق کودکان را در این رده سنی افزایش می دهد. کتابهای خوب و مناسب همراه با کودک شما رشد می کند. به طور مثال شما ممکن است برای کودک خود در سن 5 سالگی کتاب تصویری خریده باشید و آن را برای او توضیح داده و بخوانید.در سن 6 سالگی او قادر است کتاب را برای شما دکلمه کند، در سن 8 سالگی او در گوشه ای می خزد و کتاب را به تنهایی می خواند. برای یک کودکی که کتاب را به تنهایی بخواند کتابی را انتخاب کنید که تیتر آن کودک را بدون سرخوردگی به چالش بکشد.


-کتابهایی که برای کودکان پیش دبستان و نوپا پیشنهاد شده است، تمرکز آنها به مفاهیم پایه، الفبا، احساسات و رابطه دوستی را افزایش می دهد همچنین استفاده از تکرار، دانش صدا و پژواک و سایر ابزار زبان آموزی او را برای خواندن آماده می کند. بنابراین برای کودکان تا 5 سال از کتابهایی استفاده کنید که دارای الفبا و اعداد باشد. کتابهایی که برای این دسته از کودکان در نظر گرفته شده است باید بیشتر دارای تصویر بوده و کلمات کمتری در آنها باشد. برای بچه های بزرگتر کتابهایی پیشنهاد می شود که باعث تقویت درک مطالب و واژگان در او شده و بتواند فرصت ها و موضوعات را در حین خواندن فرا بگیرد.

-در تصاویر کتابی که می خواهید برای کودکان تا 5 سال بخرید به دنبال شخصیت و یا تصاویری از اشیا ئی باشید که برای او آشنا بوده و توجه او را به خود جلب کند. انتخاب شما باید اشتیاق او را به احساس، لمس، توجه و صحبت کردن درباره تصویر کتاب برانگیزد. کتابهایی که دارای تصاویر با سایزها، رنگهای شبیه یا مخالف هم هستند.


-برای بچه هایی که قادر هستند به تنهایی کتاببخوانندداستان های جذابی انتخاب کنید که مهارتهای اساسی خواندن و نوشتن را به آنها بیاموزد. زمانیکه برای کودکان در این رده سنی کتاب می خرید سعی کنید داستان هایی را انتخاب کنید که بین یادگیری و سرگرمی و چالش توازن ایجاد کند. در حقیقت کتاب نباید برای او خسته کننده باشد. بهتر است در داستانهای این کتابها شعر هم گنجانده شده باشد.

-سعی کنید به هنگام خرید کتاب فرزند خود را نیز ببرید و از او درباره علاقه اش به نوع کتاب بپرسید. به او اجازه دهید تا به شما در انتخاب کتاب کمک کند.امضای منتقمُ الزهراء
عشق عاشق را به بیماری می کشاند، بیمار زرد روی است و خواب و خور ندارد و از درد می نالد و می گرید.
سلامت دنیا بیماری است و بیماری اش شفا و سلامت، چراکه بنیان دنیا در عادات است و سلامت حقیقی، هرچه هست در ترک عادات است و عتق از ملکات ...

(التماس دعا)

منتقمُ الزهراء آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 3 Users Say Thank You to منتقمُ الزهراء For This Useful Post:
قدیمی 18-09-2014, 18:53   #2
یه دنگ سایت به نامشه
 
soreh آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Oct 2010
محل سکونت: تهران!
نوشته ها: 2,334
Thanks: 9,513
Thanked 5,620 Times in 1,803 Posts
پیش فرض

به نام خدا
سلام

نمایشگاه کتاب امسال بنده که کلن خرید کتاب برای کوچولوی آینده بود
ان شاالله فرصت کنم لیستی مناسب در اختیار دوستان قرار میدم

التماس دعا
soreh آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following 2 Users Say Thank You to soreh For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
کودک, کتاب


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
زندگینامه و نظریات ویگوتسکی -روان شناس sama.jafari.86 روانشناسی 0 28-07-2014 10:35
اطلاع رسانی برگزاری مراسم احیا نیمه شعبان در سراسر کشور skarlet امام زمان عجل الله تعالی فرجه 0 12-06-2014 00:17
اعتماد ملت به دولت کم‌رنگ شده/شعار های دولت فقط در حد شعار باقی ماند گلنرگس اخبار سیاست داخلی 0 28-04-2014 10:51
صورت و سیرت حضرت عباس(ع)|جستاری در زندگی حضرت ابوالفضل العباس(علیه‎السلام) mahdishata حضرت ابوالفضل العباس (ع) 1 12-11-2013 15:58
رسالت زنان منتظر در عصر غیبت hossein moradi امام زمان عجل الله تعالی فرجه 0 08-05-2013 08:33

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 17:17 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1