شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > سیاست اسلامی > مباحث سیاست بین الملل > مقالات


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 12-06-2013, 18:02   #1
همکار انجمن
 
safaeei آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Apr 2009
محل سکونت: پيش خدا
نوشته ها: 3,354
Thanks: 1,819
Thanked 5,121 Times in 2,001 Posts
Thumbs down مشت مشت دلار | نگاهی به هزینه‌های تبلیغاتی در آمریکا و چند کشور دیگر

نگاهی به هزینه‌های تبلیغاتی در آمریکا و چند کشور دیگر
مشت مشت دلار
نقل قول:
منابع مالی تبلیغات انتخاباتی یکی از موضوعات جالب توجه در همه کشورهای دموکراتیک تلقی می‌شود.

احزاب و افراد دخیل در انتخابات برای پیشبرد اهداف شخصی، حزبی، طرح ها و فعالیت های حزبی نیازمند تبلیغات و البته قبل از آن نیازمند تامین بودجه تبلیغاتی هستند.

تبلیغات انتخاباتی هزینه های متعددی را در بر می گیرد که از سفرهای تبلیغاتی نامزدها و هیات همراه آنان تا دادن آگهی به مطبوعات و شبکه های تلویزیونی و برگزاری نشست های انتخاباتی در این مقوله می گنجد.

پخش آگهی های تلویزیونی هزینه بر یکی از مهم ترین و موثرترین شیوه های تبلیغاتی است که البته بخش قابل توجهی از منابع مالی نامزدها و احزاب را به خود اختصاص می دهد.

در برخی کشورها تبلیغات انتخاباتی تلویزیونی رایگان است، اما در برخی کشورها مثل ایالات متحده نامزدها و احزاب باید هزینه استفاده از این ابزار تبلیغاتی را تمام و کمال بپردازند.

از آنجا که امکان بررسی وضع تبلیغات انتخاباتی در همه کشورها وجود ندارد ایالات متحده به عنوان نمونه مورد بررسی قرار می گیرد بخصوص آن که هزینه های تبلیغات انتخاباتی در هیچ کشوری به اندازه ایالات متحده نیست.

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و کنگره آمریکا کمیته اقدام سیاسی (PAC) در هر دو حزب پیشرواین کشور تشکیل می شود که مسئول تامین منابع مالی و هزینه آن به نفع نامزد یا نامزدهای حزب است.

وقتی جیمز پالوک و لوئیس اوراکر، از کارشناسان برجسته علوم سیاسی تصمیم گرفتند نقش تبلیغات و پول را بر آرای مورد بررسی قرار دهند هیچ جایی بهتر از ایالات متحده برای انجام این تحقیق نیافتند.

در این تحقیق یک نکته بارز وجود دارد و آن نقش صاحبان سرمایه در تامین منابع مالی تبلیغات انتخاباتی بود. افراد حقیقی و حقوقی به دلیل گرایش های سیاسی یا به طمع برخورداری از حمایت های آینده به نامزدها و احزاب کمک مالی می کنند.

همین مساله عامل اصلی گره خوردن تبلیغات انتخاباتی با مفاسدی چون ارتشا و اختلاس بوده است.

حامیان مالی خصوصی یکی از مهم ترین تامین کنندگان منابع مالی برای تبلیغات انتخاباتی نامزدها هستند.

نتایج تحقیقی در ایالات متحده نشان داد 23درصد نامزدهای راهیابی به مجلس نمایندگان و کنگره این کشور برای تامین منابع مالی خود به حامیان مالی بخش خصوصی متکی هستند.

در انتخابات ملی (ریاست جمهوری) هم حداقل یک چهارم وقت نامزدها صرف پیدا کردن حامی مالی می شود.

قوانین انتخاباتی آمریکا تمام نامزدها را در انتخابات محلی و ملی ملزم به اعلام هویت و میزان کمک حامیان مالی شان می کند که هدف از وضع این قانون کاهش وابستگی و وامداری نامزدها و منتخبان آینده به حامیان مالی شان است.

طرفداران استفاده از منابع مالی حامیان خصوصی اعتقاد دارند این روند علاوه بر جلوگیری از هرز دادن امکانات دولتی زمینه را برای مشارکت هر چه بیشتر مردم و بخش خصوصی در انتخابات فراهم می آورد.

این در حالی است که برخی کشورها نامزدها را محدود به استفاده از امکانات دولتی می کنند تا زمینه سوء استفاده بخش های خصوصی از نامزدها را از بین ببرند.

در برخی کشورها مثل آلمان و ایالات متحده هر دو مدل مورد استفاده قرار می گیرد و نامزدها در عین برخورداری از امکان تامین منابع مالی تبلیغات انتخاباتی خود از بخش خصوصی از امکانات دولتی هم استفاده می کنند.

نظام دیگری هم در این بخش وجود دارد که البته در چند کشور محدود مورد استفاده قرار می گیرد. در این نظام حزب یا نامزد(های) برنده به تناسب میزان آرای خود از دولت وجوهی را دریافت می کند.

به عنوان مثال در انتخابات پارلمانی 2008 هنگ کنگ نامزدهای برنده به ازای هر رایی که کسب کرده بودند 11دلار هنگ کنگ کمک بلاعوض دولتی دریافت کردند.

در ایالات متحده نامزدها موظفند فهرست حامیان مالی خصوصی را که بیش از 75دلار کمک مالی پرداخت کرده اند در اختیار کمیته انتخاباتی قرار دهند.

در برخی کشورها چون آلمان برخی نهادها از جمله موسسات خیریه، اتحادیه های تجاری، انجمن های تخصصی صنعتی و صنفی و سازمان های دولتی از اعطای کمک های مالی به نامزدها و احزاب نهی شده اند.

تقریبا در همه کشورها نامزدها و احزاب نمی توانند از مراجع خارجی برای تامین هزینه های انتخاباتی خود پول دریافت کنند.

قوانین انتخاباتی در برخی کشورها برای اعطای کمک های مالی به نامزدها و احزاب در انتخابات سقف تعیین کرده است.

در آلمان و استرالیا سقف این کمک ها برای هر فرد حقیقی و حقوقی 670 دلار آمریکاست. در آمریکا سقفی برای اعطای کمک تعیین نشده، اما کمک های بالای 50هزار دلار باید بلافاصله به کمیته انتخاباتی اعلام شود.

اگرچه احزاب و نامزدها تلاش می کنند از همه توان خود برای پیروزی در انتخابات استفاده کنند، اما قوانین پاره ای کشورها برای هزینه های انتخاباتی سقف تعیین کرده است.

در فرانسه سقف هزینه های تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری 2007 حدود 21 میلیون دلار آمریکا در دور اول و حدود 29 میلیون دلار در دور دوم بود.

هزینه نامحدود
در ایالات متحده سقفی برای تبلیغات انتخاباتی احزاب و نامزدها تعیین نشده و انتخابات ریاست جمهوری در ایالا ت متحده، اتفاقی پر سر و صدا و البته بسیار پرهزینه است.
آمریکایی ها تا آنجا که به ریخت وپاش های انتخاباتی مربوط می شود در دنیا پیشتاز هستند و دو حزب پیشروی این کشور ـ جمهوریخواه و دموکرات ـ هر آن چه در توان دارند انجام می دهند تا گوی سبقت را از رقیب بربایند.
مرکز بررسی های انتخاباتی آمریکا (CRP) چند ماه قبل از فرارسیدن زمان انتخابات ریاست جمهوری گذشته پیش بینی کرد هزینه های تبلیغاتی این انتخابات به حدود 5.8 میلیارددلار بالغ شود، اما با شروع رقابت ها این نهاد برآورد خود را مورد بازنگری قرار داده و آن را به شش میلیارد دلار افزایش داد.

از این مبلغ فقط 2.6 میلیارد دلار صرف تبلیغات مستقیم تبلیغاتی و بقیه آن صرف هزینه های جانبی چون برگزاری نشست های تبلیغاتی شد.

اردوگاه تبلیغاتی باراک اوباما، نامزد دموکرات ها منابع مالی خود را از طیف وسیعی از اعطاکنندگان کسب کردند.اوباما 214.3 میلیون دلار از حامیان مالی خرد کسب کرد که بیشتر از طریق اینترنت کمک های خود را به حساب های اعلام شده پرداخت کردند.

در نقطه مقابل میت رامنی، نامزد جمهوریخواهان و رقیب اوباما از حامیان مالی خرد تنها 70.8 میلیون دلار دریافت کرد که خیلی کمتر از اوباما بود.

اعطاکنندگان اصلی کمک های مالی به اوباما و رامنی در انتخابات سال گذشته میلادی تفاوت چندانی با دوره های قبلی نداشت. در کنار نهادهای تجاری، کارگری و ایدئولوژیک سه بخش اصلی اعطای کمک ها موسسات مالی، بیمه ها و فعالان بخش مستغلات بودند.

سه گروه آخر 141 میلیون دلار به دو نامزد کمک کردند که 54درصد آن نصیب اوباما شد. وکلا و لابیگرها 100.7 میلیون دلار کمک نقدی پرداخت کردند که 78درصد آن به اوباما رسید. نهادهای تجاری هم حدود 87 میلیون دلار پرداختند که 63.6 آن سهم اوباما بود.

با وجود پافشاری قوانین در ایالات متحده برای افشای هویت اعطاکنندگان کمک های مالی به نامزدها لااقل در انتخابات ریاست جمهوری هر دو حزب بارها به مخفی کاری متهم شده اند.

برخی نهادهای لابیگری در ایالات متحده از دیرباز به تلاش برای مداخله در انتخابات با ابزارهایی چون اعطای کمک های سخاوتمندانه مالی به نامزدها متهم بوده اند.

در انتخابات ریاست جمهوری 2012 آمریکا گمانه زنی هایی در مورد پرداخت کمک 158 میلیون دلاری شورای روابط عمومی آمریکا ـ اسرائیل (AIPAC) به اوباما و پرداخت 112 میلیون دلار به رامنی، نامزد جمهوریخواهان مطرح شده بود.

اگرچه اهمیت رویکرد AIPAC در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر هیچ کس پوشیده نیست، ولی کسی بدرستی نمی داند این نهاد تا چه حد به نامزدها کمک مالی پرداخت می کند.

دولت آمریکا با وجود صراحت قوانین انتخاباتی در این کشور که می گوید کمک های مالی به نامزدها باید شفاف باشد هیچ گاه اقدام به انتشار فهرست اعطا کنندگان عمده این کمک ها نکرده است.

هرچند احزاب پیشرو آمریکا هم علاقه ای به افشای مراودات مالی خود با نهادهای بزرگ بخش خصوصی ندارند، اما این موضوع که صاحبان واحدهای بزرگ صنعتی و موسسات تجاری قدرتمند فعالانه در تامین منابع مالی انتخابات مشارکت دارند حقیقتی از پرده برون افتاده تلقی می شود.

جورج بوش، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده پس از حملات 11 سپتامبر 2001 آمریکا در اولین قدم و با داعیه کمک به خروج اقتصاد این کشور از شوک ناشی از اتفاقات سه شنبه سیاه آمریکا مالیات شرکت های بزرگ آمریکایی را کاهش داد.

هفت سال بعد وقتی اوباما با پیروزی بر رقیب خود در سال 2008 میلادی به کاخ سفید راه یافت هیچ اقدامی برای لغو این معافیت ها انجام نداد.

هرچند بوش و اوباما قطعا تاکید داشتند هدف شان صیانت از بازار کار و تولید در آمریکا بوده، اما نمی توان کتمان کرد بده بستان های آنان با تشکل های بخش خصوصی در اتخاذ چنین تصمیم هایی بی تاثیر نبوده است.
رضا سادات - جام جم
safaeei آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
انتخابات, دلار


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
سخنان زیبا از آیت الله حسن زاده آملی (حفظه الله) خادم الزینب مباحث ديگر بخش اسلامی 23 24-03-2014 18:07
پرتال ارزی با مدیریت سعید جلیلی طراحی شد golenarges اقتصاد،مدیریت،مهندسی صنایع 0 09-06-2013 21:28
فریب هفتاد ساله در ارزش گذاری پول ملی! safaeei اقتصاد،مدیریت،مهندسی صنایع 0 28-05-2013 03:54
نگاه حکیمانه؛ اهمیت و ویژگی های انتخابات ریاست جمهوری از منظر مقام معظم رهبری safaeei رهبری 0 27-05-2013 21:23
زنان آمریکا از نگاهی دیگر + آمار محبّ الزهراء مباحث مرتبط با حجاب ، عفاف و امور بانوان 0 10-03-2013 12:10

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 03:56 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1