انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان (http://www.nooreaseman.com/)
-   اخبار جهان اسلام (http://www.nooreaseman.com/forum55/)
-   -   امسال 80 هزار نفر بدون نوبت به حج عمره رفتند! (http://www.nooreaseman.com/forum55/thread10940.html)

monji_2008 21-11-2010 17:51

امسال 80 هزار نفر بدون نوبت به حج عمره رفتند!
 
این افراد که از هنرپیشگان سینما وتلویزیون تاخوانندگان وفوتبالیستها، چهره‌های سیاسی سخنرانان ومداحان وبطور کلی کسانی که درجامعه صاحب نفوذند وممکن است ارتباط با آنان برای مواقعی خاص (بهیچ وجه منظور انتخابات نیست!) را شامل می شوند با توصیه نورچشمی ها خارج از نوبت به حج اعزام می شوند.

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از آینده، در حالی که با پایان مراسم حج، بازگشت حجاج آغاز می گردد، معضل اعزام افراد به حج خارج از نوبت به یکی از دغدغه های مردم تبدیل شده است.

هم اکنون نوبت اعزام حج تمتع حدود بیست سال و حج عمره حدود 4سال است و این در حالیست که بسیاری از هموطنان که اقدام به ثبت نام حج کرده‌اند بدلیل زمان طولانی انتظار یا فوت می شوند ویا بدلیل کهولت سن وضعف شرایط جسمانی قادر به انجام این وظیفه دینی نمی‌گردند.

با این حال علاوه بر برخی سومدیریتها در سازمان حج وزیارت وهمچنین ضعف دیپلماسی کشور برای افزایش سهمیه ایران که همچنان به حد قبل از حج خونین نرسیده است، معضل اعزام خارج از نوبت نیز بر افزایش زمان انتظار حجاج تمتع وعمره افزوده است.

بنابر رویه که اخیرا در کشور باب شده است سازمان حج وزیارت سهمیه نامحدودی برای مقامات دولیت بویژه اسفندیار رحیم مشایی قائل شده است که افراد مورد نظرخود را خارج از نوبت به حج بفرستد.

این افراد که از هنرپیشگان سینما وتلویزیون تاخوانندگان وفوتبالیستها، چهره‌های سیاسی سخنرانان ومداحان و بطور کلی کسانی که درجامعه صاحب نفوذند و ممکن است ارتباط با آنان برای مواقعی خاص (به هیچ وجه منظور انتخابات نیست!) را شامل می شوند با توصیه نورچشمی ها خارج از نوبت به حج اعزام می شوند.

در اینکه برای اقدامات فرهنگی لازم است برخی افراد خاص با هزینه نظام به حج و سفرهای زیارتی اعزام شوند اعتراضی نیست اما ابهام درمعیار انتخاب مقام اعزام کننده وتعداد این افراد است.

با توجه به اینکه هم اکنون بهای حج تمتع آزاد از طریق خرید فیش حج فوری حدود7میلیون تومان گرانتر از قیمت عادی آن است یک محاسبه ساده حجم رانت میلیاردی که از طریق اعزام خارج از نوبت افراد به حج از کیسه بیت المال توسط حاتم مازندرانی بخشیده می شود را روشن می کند.

جالب اینجاست که رییس سازمان حج که سال گذشته بدلیل ناهماهنگی نتوانست زائران متقاضی وجوان را بجای زائران مسنی که بدلیل خطر ابتلا به آنفولانزای خوکی از سفر انصراف داده بودند جایگزین کند و تقریبا نیمی از سهمیه یکصدهزار نفری حج کشور در سال گذشته را برباد فنا داد کاملا بر طبق توصیه های جناب اسفندیار عمل کرده وبا تشکیل صف مخصوص سفارشی ها این افراد را خارج از نوبت به حج می فرستد.

اگرچه سه سال قبل اعزام فرزندان دکتراحمدی نژاد و فرزندان جناب مشایی در قالب کاروان وزارت خارجه بحث برانگیز شد اما آن کاروان کمتر از دویست نفر بودند و کاروان سفارشی های امسال بی شمارند.

به نظر می رسد نظارت از سوی مجلس که البته نمایندگان ان نیز از این مسیر سفارشی بی نصیب نمانده اند می تواند ابعاد این موضوع را روشنتر کند ، هرچند کافی است کسانی که با توصیه وخارج از نوبت به حج مشرف می شوند قدری بیاندیشند که آیا این عبادتی که به قیمت محروم شدن فردی که پس از سالها انتظار نوبت او رسیده است ومشخص نیست تا سال بعد زنده باشد یا بتواند حج رابجا بیاورد وبه هیچ وجه راضی به پایمال شدن حقش نیست مقبول خواهد بود.

از هر 5 نفر در سال عمره امسال یک نفر جهت اخذ مجوز و فاقد اولویت به عمره اعزام شد. حدود 80 هزار نفر در سال عمره 89 از سهمیه ارگانها و نهادها بودند و مردم پشت صف که باید در اولویت کامل باشند حدود 320 هزار نفر بوده اند.


اکنون ساعت 22:42 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.

Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1