شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > مباحث ديگر بخش اسلامی > اخبار جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 22-01-2011, 09:49   #1
مدیر بازنشسته
 
monji_2008 آواتار ها
 
تاریخ عضویت: May 2010
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 1,827
Thanks: 485
Thanked 2,737 Times in 1,044 Posts
Thumbs down ايران و "تشيع " به فردوسي بدهکار استاسفنديار رحيم‌ مشايي گفت: ايران و تشيع به فردوسي بدهکار است. اين موضوع جاي بحث دارد حتي جاي پژوهش‌هاي بسيار را مي‌طلبد.


صدای شیعه: اسفنديار رحيم‌مشايي در هفتمين اجلاس بين‌‌المللي استادان زبان و ادبيات فارسي درباره زبان و ادبيات فارسي گفت: زبان مظهر دو امر مهم است نخست مظهر موسيقي، آوا و آهنگ و ديگري مظهر پيام و محتوا و نگاه و انديشه است.

به گفته مشايي زبان مظهر وجود است بخش مهمي از جلوه حق‌تعالي هم از باب صدا، آوا و هم از باب پيام و صلح. هر دو مظهر وجود است يعني به واسطه زبان خداوند امکان تجلي پيدا مي‌کند براي بندگان و انسانها. چرا که زبان دريچه، پنجره و مسير است.

مشايي در ادامه سخنان خود با اشاره به معرفت اسلامي عنوان کرد: عالم نوري بر مبناي معرفت اسلامي است و ايرانيان نيز پيش از اسلام با اين نوع نگاه به جهان آشنا بودند و در تحليل جامعه‌اي که در جهان ارائه مي‌دهند به ظرفيت‌هاي مختلف براي بروز جلوه‌هاي وجود مطلق لايتناهي مي‌پردازد که زبان يکي از آنهاست.

رحيم مشايي تصريح کرد: زبان از ضروريات زندگي است. اگر چه حيوانات هم زبان دارند اما زبان براي سطح متعالي انسان نيازمند برخورداري از سطح بالاتر است.

وي ادامه داد: زندگي انسان قابل قياس با زندگي غيرانساني نيست اين امر هم از نظر سطح و وسعت و کيفيت مديون زبان است. چرا که زبان فرصت مي‌دهد به تحقق زندگي انساني. اين معنا اگر در بعد انرژي که در آهنگ وجود دارد مورد توجه و قابل دريافت نباشد در بخش پيام کاملا معنا دارد.

مشايي خاطرنشان کرد: زبان تنها وسيله و رابطه آحاد انسانها براي رفع نيازهاي روزمره نيست. بلکه اين نياز اوليه است که زبان را تأمين مي‌کند.

مشايي در ادامه سخنان خود با اشاره به پژوهشگران گفت: پژوهشگران مي‌دانند که همه علوم وامدار زبان هستند زيرا همه دستاوردهاي بشري محتاج زبان است. براي بودن، آمدن، تولد يافتن و هم براي بقا و دوام محتاج زبان است.

وي در ادامه سخنان خود بيان کرد: حقيقت زندگي انسان در نوع دريافت و فهم و معرفت هستي در شرف روي دادن است. ميزان تسلط بشر بر طبيعت در سطوح پايين‌تر قرار دارد چرا که آنها از پس رهيافت‌ها و دريافت‌هاي بالاتر شکل مي‌گيرد.

مشايي با اشاره به زبان گفت: زبان تعيين کننده سطح زندگي است همين طور شکل‌دهنده سطح زندگي و اگر قرار است زندگي انساني را بالاترين سطح بدانيم بايد به اهميت زبان توجه کنيم.

وي در ادامه سخنان خود افزود: زبان در ارتقاء سطح زندگي انساني اثربخش است هم از جهت بنيان‌هاي مبتني بر استعداد که به ارضاء عقل مي‌انجامد و انسان را در شناخت مقصد استوار کرده و به او انگيزه داده و اميدوار مي‌کند و فرصت دستيابي به دستاوردهاي بزرگتر را فراهم مي‌کند و هم در کشاکش نبرد فکري در دعواي بين حق و باطل سياهي و روشني او را لطيف مي‌کند.

مشايي ادامه داد: همچنان که زبان به زندگي غنا مي‌بخشد زندگي هم به زبان غنا مي‌بخشد. هم اينک توانسته زبان نيازهاي جديد را ثبت و اهدا کند تا فرصت يک ارتقا جديد شکل گيرد.

به گفته وي ايران ساليان سال تحت حکومت سلجوقيان بوده است که زبان آنان فارسي نبود و بر اين اساس تسلط سلجوقيان در اين سرزمين مي‌توانست به پايان تاريخي يک ايران منجر شود اما بايد چه کسي توانسته تاريخ ايران را استمرار بخشد. چرا که ممکن است فردي از اسلام به عنوان قدرت مکتب اهل بيت (ع) ياد کند. اين امر صحيح است اما از کدام زاويه بدست کدام ابزار و وسيله؟ استواري آن انديشه به استواري زبان بستگي دارد.

مشايي با اشاره به ورود اعراب گفت: با ورود اعراب به ايران اسلام هم آمد اما همراه با اسلام عربيت هم آورده شد. در آن روزگار چاره‌اي هم نبود اما امروز مي‌بينيم که هويت آن جوامع تغيير پيدا کرده است چون زبان عربي را پذيرفته به عربي نوشته و سخن گفته‌اند. بر اين اساس زبان خودشان از بين رفت. اما اگر امروز ايراني هست به برکت زبان فارسي است و عجيب اينکه اين امر تضادي با هم ندارد و زبان فارسي توانست واژگان عربي را به استخدام درآورد.

وي با اشاره به اينکه زبان فارسي ايران را پايدار نگه داشته است اضافه کرد: اين ادعا وجود دارد ايرانيان اعتقاد دارند به اين امر. به دليل پيروي از مکتب اهل بيت محکم‌ترين دريافت انساني را دارند. همان که امام (ره) از آن به عنوان اسلام ناب ياد مي‌کند.

وي تصريح کرد: ايران و تشيع به فردوسي بدهکار است. اين موضوع جاي بحث دارد حتي جاي پژوهش‌هاي بسيار را مي‌طلبد چرا که سهم ايرانيان در پاسداشت دريافت‌هاي حقيقي خردمندانه از اسلام بسيار بالا است و روحيه عدالت‌طلبي مبارزه در ايران بسيار بالاست و تمام اين مسائل از مسير زبان محقق شده است.

رحيم مشايي يادآور شد: براي اقامه عدالت که فلسفه ارسال رسل است روح حماسه در جامعه لازم است. زبان فارسي توانست انديشه‌هاي بلند فلسفي اسلام را قابل قبول و پذيرش جلوه دهد چرا که در يک تعامل فرهنگي احساس نياز بود که زبان فارسي به دلايل تاريخي از نظر رشد و توسعه و قدرت پاسخگويي به نيازها به دليل ضعف به ناچار از واژگان عربي بهره برد. اين تأثير اسلام بر زبان فارسي است اما مهمترين تفکرات فلسفي اسلامي توسط ايرانيان عرضه شده است. مهمترين نگاه هاي جهان‌بينانه توسط ايرانيان مصرف شده است. چرا که ايرانيان نه فقط در زبان بلکه در دوام و قوام زبان عربي هم سهم غيرقابل انکاري را دارند.

اسفنديار رحيم مشايي در ادامه يادآور شد: زبان فارسي در حدود هزار سال در بسياري از ملتها رشد دارد و بخش مهمي از تاريخ ملت‌هاي متفاوت را شکل داده است. يعني انديشه‌هاي ملت با زبان فارسي ثبت شده‌اند و آن ملتها براي رفاه از ميراث خود مکلفند زبان فارسي را شناخته و حفظ کنند.

وي در ادامه افزود: احيا و گسترش زبان فارسي يک تکليف بزرگ بين‌المللي است اين امر نه تنها براي ايرانيان بلکه براي برادران تاجيک و افغان ما نيز بايد مهم باشد و همه کشورهاي فارسي زبان و همه ملت‌هاي غيرفارسي مکلفند در جهت احياي زبان فارسي همت کنند. چراکه ميراث گرانسنگ زبان فارسي به نسبت کل ميراث جهاني يک سهم بزرگ است و امروز سه هويت جمعي جهاني در حال شکل‌گيري است بايد به اين امر اهميت داده شود. امروز جامعه جهاني بايد به زبان فارسي بيشتر توجه کند.

مشايي در ادامه درباره زبان فارسي و رسميت بخشيدن آن عنوان کرد: زبان فارسي بايد در کنار ديگر زبانها در سازمان ملل به عنوان زبان رسمي شمرده شود.

وي با اشاره به يک پيشنهاد ادامه داد: بايد فرهنگستان مشترکي از زبان و ادبيات فارسي حداقل ميان سه کشور ايران، تاجيکستان و افغانستان تشديد شود.

مشايي در خاتمه گفت: لهجه‌هاي مختلف زبان فارسي اگرچه بر زيبايي‌هاي زبان افزوده است اما اگر با برنامه ريزي به اين موضوع توجه نشود مانعي بر سر راه توسعه زبان فارسي خواهد بود.
monji_2008 آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following User Says Thank You to monji_2008 For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
فردوسي, و, ايران, است, به, بدهکار, تشيع


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
سفير ايران در سازمان ملل : كميته تحريم فاقد وجاهت قانوني است مرتضی سعادتی خبر گوناگون 0 22-12-2010 11:42
بیانات رهبری در مشهد مقدس در سال جدید مکلف رهبری 0 28-03-2009 21:31
سرزمين‌هاي ايراني، امارات متحده امروزي vorojax متفرقه 0 08-10-2008 17:42
آمريكا از ديدگاه امام خمينى vorojax کتابخانه اسلامي 19 12-09-2008 16:50
پروفسور احمد پارسا بنيانگذار گياه شناسي نوين ايران vorojax .طبیعت(حیوانان ، گیاهان و درختان و...) 0 08-07-2008 18:24

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 15:46 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1