شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > مباحث ديگر بخش اسلامی > اخبار جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 17-04-2012, 07:55   #1
اخراج شده
 
heavenlyboy90 آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Aug 2011
نوشته ها: 565
Thanks: 374
Thanked 903 Times in 356 Posts
پیش فرض تفاوت «سب» با «لعن»/ 36 آیه قرآن حاوی لعن است

تفاوت «سب» با «لعن»/ 36 آیه قرآن حاوی لعن است


مدیر گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن با بیان اینکه حداقل در ۳۶ آیه از قرآن کریم واژه «لعن» به صراحت به کار رفته است، گفت: «لعن» سنتی از سنت های الهی است و هیچکس توانایی دفع و یا رفع لعن الهی را ندارد.
منبع خبر: [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
حجت الاسلام والمسلمین «سعید بهمنی» رئیس گروه علوم قرآنی مرکزفرهنگ و معارف قرآن در خصوص جایگاه مسئله لعن کردن ظالمان در آموزه های قرآنی، عنوان کرد: قرآن کریم در ۳۶ آیه مفهوم «لعن» را آورده است. در این آیات، به ترتیب؛ خدای تعالی، فرشتگان، همه مردم و لاعنان به عنوان لعنت کنندگان برشمرده شده اند.

وی به برخی از عوامل استحقاق لعن اشاره کرد و اظهار داشت: کفر به معنای کتمان آیات نازل شده الهی، دروغگویی، ظلم، تحریف کلام الهی، نقض میثاق الهی، بندگی طاغوت، اظهارات باطل درخصوص خداوند متعال، عصیان و تعدّی، نفاق، افترا بر خدای تعالی، استکبار در برابرفرمان خدای تعالی، تهمت به افراد پاکدامن، پیشوایی و هدایت دیگران به سوی آتش جهنم، بت پرستی، اذیت کردن پیامبر اکرم(ص)، ترساندن آحاد جامعه اسلامی از دشمن به واسطه شایعات، قطع رحم، ارتداد و شرک، مهمترین عوامل لعن در آیات یادشده هستند.

* هیچ کس توانایی دفع و یا رفع لعن الهی را ندارد

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ارتباط با مشروعیت لعن توضیح داد: این سخن خداست که در شماری از آیات زمینه های استحقاق لعن را بیان کرده است. چگونه می توان «لعن کردن» را به طور مطلق نفی کرد در حالی که نفی این حقیقت قرآنی به طور مطلق، به منزله نفی قرآن کریم است.

وی پدیده «لعنت» را یک سنّت الهی برشمرد و گفت: لعنت، در مواردی تخلف ناپذیر بوده و هیچ کس یارای دفع یا رفع آن را ندارد. به طوری که خدای تعالی در آیه 52 سوره «نساء» به پیامبر اکرم(ص) هشدار داده است که: «أُولَئِکَ الَّذِینَ لَعَنَهُمُ اللَّهُ وَمَنْیَلْعَنِ اللَّهُ فَلَنْ تَجِدَ لَهُ نَصِیرًا»؛ آنان کسانی اند که خدا از رحمت خویش دورشان ساخته است و هر که را خدا از رحمت خود دور سازد هرگز برای او یاوری نخواهی یافت. لذا این بدان معنا است که اگر کسی مشمول لعنت الهی شد، هیچ کس نمی تواند به یاری او برخیزد.

حجت الاسلام بهمنی در پاسخ به چگونگی موضع گیری اسلام در برابر مؤمنان و کافران تصریح کرد: اسلام مانند برخی ادیان و مذاهب یک سویه، سِلم کلی نیست؛ بلکه اسلام عزیز که دین حقیقی در نزد خدای تعالی است مقابل هریک از اهل حق یا باطل موضع گیری متفاوت و به فراخور آن دارد.

وی ادامه داد: به افرادی که در مسیر حق، توحید و دین اسلام قراردارند بشارت داده می شود که در زندگی دنیا و آخرت از پاداش الهی برخوردار خواهند شد. همچنین به آنها که حق را دریافته ولی آن را نمی پذیرند، هشدار داده می شود که عذاب الهی را خواهند چشید و این یکی از مصادیق گرفتار شدن به لعن الهی است. بدین معنا که از رحمت الهی منع خواهند شد.

* «لعن» به منزله سنّتی از سنت های الهی

رئیس گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن، لعن را یک مفهوم شناخته شده و پذیرفته در منظومه مفهومی کتاب الهی و کلام معصومان ذکر کرد و افزود: براساس سیره ائمه(ع) می توان از لعن به عنوان یک سنّت الهی نام برد. این سنّت الهی به قدری در میان متدینان درونی شده است که در مسئله «لعان» که یکی از احکام حقوقی اسلامی است، هر یک از زن و مرد، یکدیگر را با کیفیّت و شرایط مخصوصی لعن می کنند تا دعوای آنها در محکمه فیصله پیدا کند. و این حکم الهی برگرفته از متن قرآن کریم است.

وی با اشاره به اینکه دسته کم ۳۶ آیه در قرآن کریم وجود دارد که خدای تعالی به صراحت مفهوم لعن را در آنها به کار برده است، عنوان کرد: آیه ۵۲ سوره «غافر» جایگاه ظالمان را در روز قیامت اینگونه بیان فرموده است: «یَوْمَ لَا یَنفَعُ الظَّالِمِینَ مَعْذِرَتُهُمْ وَلَهُمُ اللَّعْنَةُ وَلَهُمْ سُوءُ الدَّارِ» روزی که ستمگران را پوزش طلبی شان سود نمی دهد و برای آنان لعنت است و برایشان بدفرجامیِ آن سرای است.

حجت الاسلام بهمنی گفت: در آیه یادشده و بسیاری از آیات دیگر، ظلم یکی از عوامل اصلی استحقاق لعن عنوان شده است. چنانکه در آیه 88 سوره بقره «کفر» عامل شمول لعنت ذکر شده است آنجا که می فرماید: «بَلْ لَعَنَهُمُ اللَّهُ بِکُفْرِهِمْ فَقَلِیلًا مَا یُؤْمِنُونَ»؛ بلکه خداوند آنان را به سزای کفرشان از رحمت خود دور کرده است از این رو فقط اندکی از آنان ایمان می آورند.

وی یادآور شد: خداوند متعال در آیه 161 سوره «بقره» عامل کفر را سبب شمول لعنت خدا و همه مردم برشمرده است: «إِنَّ الَّذِینَ کَفَرُوا وَمَاتُوا وَهُمْ کُفَّارٌ أُولَٰئِکَ عَلَیْهِمْ لَعْنَةُاللَّهِ وَالْمَلَائِکَةِ وَالنَّاسِ أَجْمَعِینَ»؛ کسانی که بر کفر اصرار ورزیده و در حال کفر مرده اند، لعنت خدا و فرشتگان و همه مردم بر آنان خواهد بود. با این همه تصریحات قرآنی چگونه می توان مشروعیت لعن در اسلام را انکار کرد؟

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خاطرنشان کرد: کسی که عوامل یادشده را در خود را فراهم کرده است، گویی خود، شمول لعنت را برای خود طلب کرده است. حال که خدای تعالی به دلیل عواملی مشخص آنها را در کتاب خود، از زبان پیامبر اکرم(ص) و معصومان(ع) مشمول لعن و نفرین خوانده است، چرا بندگان خدا این خواست خدای تعالی را که حدود آن کاملاً مشخص است را انجام ندهند و افرادی که خود را مشمول لعنت ساخته اند، لعن نکنند؟

وی تصریح کرد: چرا نباید افرادی را که با ظلم، تاریخ بشریت را تغییر می دهند مورد لعن قرار نداد. طبق بیانات کتاب الهی، بدون تردید لعن الهی و ملائک متوجه این گروه است. بدین معنا که آنها با ارتکاب به کفر، ظلم، کذب و دیگرعواملی که برشمرده شد، به مقابله با رحمت الهی برخاسته اند.

* همنوایی با همه هستی در لعن کافران و ظالمان

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهار داشت: به ویژه کسانی که کفر و ظلم آنها به گونه ای که اقدام آنان بر تاریخ پس از آنها تا قیامت اثرگذار بوده و مردم را از هدایت و نقش آفرینی رهبرانی که خداوند آنها را برای رهبری امت ها برگزیده محروم کرده اند. آیا کسی که بر این همه انسان در طول تاریخ ظلم کرده و آنها را از دست یابی به سعادت حقیقی محروم ساخته است، استحقاق لعن را ندارد؟ این کمترین کاری است که آنان می توانند در هماهنگی با خدای تعالی و ملائک انجام دهند.

حجت الاسلام بهمنی با اشاره به آیات یادشده، عنوان کرد: در دستگاه عدل الهی به هیچ کس ظلم نمی شود. افرادی که از هدایت های مستمر الهی بهره نگرفته ، کفر ورزیدند و در حالت کفر مردند، حجت بر آنها تمام شده است. اینان استحقاق لعن دارند. البته چه بسا کسانی که به هر دلیل حجت بر آنها تمام نشده و مستضعف باشند از شمول این آیات، خارج خوهند بود.

وی گفت: بنابراین لعن یک سنت الهی، ملکوتی و سنتی است که کتاب الهی در شمار فراوانی از آیات بدان تأکید کرده است. به راستی کسانی که خود را از مسیر حق و رحمت الهی خارج می کنند گویی ظرف وجود خود را از سوی آسمان برگردانده و آن را واژگون بر زمین نهاده اند؛ در این صورت اگر به پهنه آسمان هم بر اینان رحمت ببارد باز هم چیزی نصیب آنها نخواهد شد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه همه مسلمانان در سراسر جهان به قرآن ملتزم بوده و در حجّیّت آن اختلافی ندارند، یادآور شد: از این رو می توان با الهام از آیات کلام الهی براین اعتقاد بود که اگر کسی با جهت گیری و اعمال ناشایست، خود را واجد شرایط لعن خدا و ملائک کرد؛ در حقیقت همه هستی او را لعن خواهد کرد. وقتی همه هستی آهنگ لعن او را ساز کرده است چرا ما نیز با این آهنگ الهی هماهنگ نشویم و زبان به لعن او نگشائیم.

وی ادامه داد: از سوی دیگر وقتی صلوات و سلام خود را بر محمد و آل محمد(ص) نثارمی کنیم، در حقیقت با آهنگ همه هستی درباره آن ذوات مقدس همراه می شویم، وقتی خدا و ملائک بر پیامبر رحمت(ص) صلوات می فرستند، چرا ما که دل در گروِ ایمان به خدا و پیامبر گرامی او داریم با نغمه صلوات خود با این سرود دلنشین در همه هستی همنوا نشویم. چنانکه خداوند متعال می فرماید: «إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَی النَّبِیِّ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا».

* «صلوات و لعن» دو مسئله لطیف از جانب خدای تعالی

حجت الاسلام بهمنی افزود: بنابراین شخص با فرستادن صلوات بر محمد و آل محمد(ص) با آهنگ هستی، ملک و ملکوت همنوا می شود؛ همچنانکه در لعن بر کافران و ظالمان این همنوایی قابل تصور است؛ چرا که این دو به منزله دو سنت و قانون در قاموس هستی جریان دارند.

وی «صلوات بر معصومان» و «لعن بر کافران وظالمان» را جزو لطیف ترین خواسته هایی دانست که انسان از خدای تعالی طلب می کند و سپس اظهار داشت: هنگامی طلب صلوات شکل می گیرد، انسان موج بر موج رحمت بیکران الهی را طلب می کند و آنگاه که لعن را برای واجدان شرائط درخواست می کند، به زبان طلب از خدای تعالی ریشه کنی عوامل کفر و ظلم را مسئلت می کند.

مدیر گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن در بخش دیگر گفت وگوی خود به مقایسه مفهوم «لعن» با مفهوم «سبّ (فحش)» پرداخت و گفت: این دو مفهوم با یکدیگر متفاوت است و هر یک حدود شرائط جداگانه ای دارد. معمولاً لعن در نجوای با خدای تعالی در باره کافران و ظالمان درخواست می شود که امری قلبی است؛ ولی سبّ در تعامل گفتاری با دیگران رخ می دهد که در بیشتر موارد با آثار اجتماعی نامطلوب و مخرّب همراه می شود.

وی تصریح کرد: از این رو خداوند در قرآن کریم سبّ بت های مشرکان را ممنوع ساخته است. چنانکه در آیه ۱۰۸ سوره «انعام» می فرماید:«وَلاَ تَسُبُّواْ الَّذِینَ یَدْعُونَ مِن دُونِ اللّهِ فَیَسُبُّواْ اللّهَ عَدْوًا بِغَیْرِ عِلْمٍ کَذَلِکَ زَیَّنَّا لِکُلِّ أُمَّةٍ عَمَلَهُم»؛ و کسانی را که مشرکان به جای خدا می خوانند، دشنام ندهید که آنان نیز خدا را از روی دشمنی که برخاسته از نادانی است، دشنام می دهند. بدین سان برای هر امتی کردارشان را آراسته ایم. پس به آنچه زیبا می دانند ناسزا مگویید. آن گاه بازگشت آنان به سوی پروردگارشان خواهد بود و او آنان را از حقیقت آنچه انجام می دادند با خبر خواهد کرد.

* راهبرد اسلام در تعامل با پیروان دیگر ادیان و مکاتب؛ راهبردی همگرا

حجت الاسلام بهمنی با الهام از آیه 64 سوره «آل عمران» گفت: تصریح کرد: این آیه راهبرد اساسی اسلام عزیز در تعامل با همه ادیان و مکاتب به ویژه ادیان ابراهیمی در جهان است. خدای تعالی در این آیه می فرماید: «قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ تَعَالَوْا إِلَیٰ کَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمْ أَلَّا نَعْبُدَإِلَّا اللَّهَ وَلَا نُشْرِکَ بِهِ شَیْئًا وَلَا یَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضًاأَرْبَابًا مِنْ دُونِ اللَّهِ»؛ بگو ای صاحبان کتاب آسمانی، بیایید در عمل به سخنی که میان ما و شما یکسان است گرد هم آییم، و آن اینکه جز خدای یکتا را نپرستیم و چیزی را شریک او قرار ندهیم، و برخی از ما برخی دیگر را به جای خدا صاحب اختیار خود نگیرد.

وی تأکید کرد: وقتی راهبرد اساسی اسلام در تعامل با دیگر ادیان بر همگرایی اصولی استوار است، چگونه می توان همگرایی با مذاهب اسلامی را نادیده گرفت که همه آنها مؤمن به توحید و قرآن کریم و پیامبر اکرم(ص) هستند.

این پژوهشگر علوم قرآنی افزود: پیروی از قرآن کریم و تعالیم پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ص) افزایش انس و الفت در میان مسلمانان راهبرد مذهب تشیع است که هیچ گاه این صراط مستقیم را رها نخواهد کرد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: بر این اساس، هرکس بتواند با اجتناب از تحریک بیهوده احساسات و ایجاد فضای انس و الفت، فاصله میان مسلمانان را کم، صفوف آنها را فشرده تر کرده، در مسیر تعالیم قرآن کریم گام بردارد خدای تعالی، پیامبر اکرم (ص) و ذوات مقدّس امامان معصوم از او خوشنود خواهند بود.
heavenlyboy90 آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following User Says Thank You to heavenlyboy90 For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمانکاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
حفظ قرآن کريم در بيان امام علي(ع) يادشهيد مباحث قرآنی 0 11-02-2012 14:41
خاورشناسان و وحياني بودن قرآن يادشهيد مباحث قرآنی 0 06-02-2012 09:10
چرا نام امام على و ساير ائمه*در قرآن نيامده است؟! vorojax مباحث ديگر بخش اسلامی 2 09-07-2011 04:35
استاد مطهری و تفسیر قرآن با رویکردی عرفانی ؛ (عرفان در نگاه تفسیری استاد مطهری) محسن رحمتی عرفان 2 04-03-2011 17:56
آداب تلاوت قرآن vorojax آداب 0 29-08-2008 04:04

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 22:25 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1