شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > اهل بيت (عليهم السلام)


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 25-10-2013, 13:08   #1
داره خودمونی میشه
 
helma آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Dec 2012
نوشته ها: 31
Thanks: 1,894
Thanked 133 Times in 28 Posts
پیش فرض شیطان از شنیدن نام محمد و علی ذوب می شود

به نام خدا


شیطان از شنیدن نام محمد و علی ذوب می شود .. /طبق حدیث پيامبر (صل الله علیه و آله ) باید نامی را برای خود و فرزندانمان انتخاب کنیم که این نام در روز قیامت فایده‌ای برساند و مسیر تاریک محشر را روشن کند.


به گزارش هدف آنلاین ؛خبرگزاري دانشجو نوشت: تاثیرات اسما همیشگی است و منحصر به انبیا و اولیا نمی‌باشد. اسماي مختلف اثرات خاص خود را دارند، بعضی از اسما باعث خیر و برکت هستند و بعضی ديگر که از اسامي دشمنان خدا می‌باشند باعث شر و بدی هستند، حتی اگر این اسم‌ها را بر روی فرزندانمان بگذاریم.*چيزهايي كه روي زندگي ما اثر دارند ولي ما متوجه آنها نيستيمعالم هستی پر است از مسائلی که شاید برای ما قابل درک و فهم نباشد؛ زیرا اغلب آنها خارج از حواس ما هستند، به همین علت مورد غفلت انسان واقع می‌شوند. سوزندگی آتش یا برودت یخ هیچ گاه فراموش نمی‌شود؛ زیرا با حواس پنج گانه قابل درک است و اثر آن سریع می‌باشد، اما در عالم هستی تاثیرات و تأثرات منحصر به محسوسات ما نیست و بسیارند اشیايي که تاثیرات زیادي در عالم هستی دارند، ولی ما به آنها بی توجه هستیم.می‌توان برای نمونه از صدقه یاد کرد که در روایت نبوی آمده است، هفتاد بدی و بلا را دفع می‌کند. کسی که صدقه می‌دهد دفع شدن بلا و بدی را احساس نمی‌کند، اما این دلیل بر نبودن دفع بلا نیست. اگر دقت کنیم امثال صدقه بسیار است که خیر را به سمت ما جلب می‌کند و بدی را از ما دور، و حتی بر عکس مسائلی که نحوست آن دامنگیر ما می‌شود و خیر را از ما دور می‌کند.


برای واضح شدن مقصود به چند نمونه اشاره می‌شود:*انواع نگاه‌هايي كه بر زندگي ما تاثير دارندنگاه آلوده انسان به نامحرم تیر زهرآلود ابلیس است (1)؛ یعنی اثر این نگاه بر روح و روان انسان مانند اثر تیر زهرآگین بر جسم انسان است؛ ولو اینکه افراد بی ایمان از این نگاه لذت نبرند و هیچ امر خلاف طبعی را از این نگاه احساس نکنند، اما بنا بر فرموده معصوم این اثر سوء در جان ما می‌ماند.مورد ديگر اثر بعضی از نگاه‌ها است که به چشم زخم مشهور می‌باشد یا تاثير بعضی از اعمال که به سحر شهرت دارد. خداوند در قرآن بر تاثیر چشم زخم (2) و سحر (3) صحه گذاشته است که از این دو می‌توان به عنوان نمونه‌ای از اشیايي که در عالم هستی موجود است و بر وجود و زندگی ما تاثیر مستقیم می‌گذارد، نام برد.*مواردي كه خير و بركت را به زندگي مي‌آورنداز سوي ديگر مواردی نيز وجود دارد که خیر و خوبی را به سمت ما جلب می‌کند. به عنوان نمونه می‌توان از تلاوت قرآن یا صله ارحام و پذیرایی از مهمان یاد کرد که فرمودند: «نوروا بیوتکم بتلاوه القرآن» خانه‌های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید. (4)«صله ارحام باعث ازدیاد رزق و عمر می‌شود» (5) يا «مهمان رزق خود را از آسمان می‌آورد و هنگامی که شروع به خوردن می‌کند گناهان صاحب خانه بخشیده می‌شود.»(6)این چند مورد، نمونه‌هایی از اموری هستند که براي ما محسوس نیست، ولی تاثیرات مهمی بر نفوس و زندگی ما دارد.*تاثیرات اسم در عالم هستیاز جمله مسائلی که در عالم هستی دارای اثرات بسیار خوب و یا بد می‌باشد «اسم» است.

فضيلت حضرت آدم بر ملائکه به علت علم بر اسما بوده است (7) يا خداوند توبه حضرت آدم را به واسطه‌ اسما پذیرفت و کشتی حضرت نوح به واسطه اسما آرام و قرار يافت و به ساحل نجات رسید.(8)تاثیرات اسما همیشگی است و منحصر به انبیا و اولیا نمی‌باشد. اسما اثرات خاص خود را دارند، بعضی از اسما باعث خیر و برکت هستند و بعضی ديگر که از اسامي دشمنان خدا می‌باشند باعث شر و بدی هستند، حتی اگر این اسم‌ها را بر روی فرزندانمان بگذاریم.بنابر آنچه گذشت باید در مورد نام گذاشتن بر کودکان بسیار دقت کرد که آن، نام مغضوب خداوند متعال نباشد و اسمی نباشد که باعث سرور و خوشحالی ابلیس شود.*اولین وظیفه پدر گذاشتن نام نيكو روي فرزند استاز امام معصوم (علیهم السلام) رسیده است که اولین نیکی که پدر بر فرزند خود می‌کند، گذاشتن نام نیکو برای فرزند خویش است؛ پس باید هر کدام از شما اسم نیکویی برای فرزند خود انتخاب کنيد. (9)


رسول خدا (صلی الله عایه و آله) می‌فرماید:«اسماي خودتان را نیکو گردانید؛ چرا که روز قیامت با آن اسما خوانده خواهید شد. در روز قیامت خواهند گفت: قیام کن ‌ای فلانی فرزند فلان و به سوی نور خویش حرکت کن و بپا خیز ‌ای فلان فرزند فلان برای تو نوری نیست.»(10)*نام نيكو در آخرت نور دارد و مسير محشر را روشن مي‌كندطبق این حدیث باید نامی را برای خود و فرزندانمان انتخاب کنیم که این نام در روز قیامت فایده‌ای برساند و مسیر تاریک محشر را روشن کند. بنابر فرمایش پیامبر (صلی الله علیه و آله) بعضی از اسما نور ندارند، لذا باید در هنگام نامگذاری عاقبت‌اندیش بود.اسم هم بر شخصیت انسان در طول حیات موثر است و هم در آخرت منشا اثر خواهد بود، بنابراین نامی نیکوست که در آخرت نور داشته باشد و کسی که برای فرزند دلبند خود نامی انتخاب می‌کند که در آخرت نور ندارد در حقیقت فرزند خویش را از اولین بر و نیکی محروم کرده است؛ به اين ترتيب هر کسی اسم خودش یا فرزندش قبیح باشد باید آن را تغییر دهد.رسول‌الله (صلی الله علیه و آله) اسماي قبیح و زشت مردان و شهرها را تغییر می‌دادند (11). باید دید اهل‌بیت که از نامگذاری زشت نهی کرده و پیروانشان را به نام‌های نیکو دعوت کرده‌اند نام حسن و نیکو را چه می‌دانند تا ما هم در پیروی از ایشان نام‌هایمان را نیکو گردانیم.*برترين نام‌ها، نام انبياستبه راستی چه نام‌هایی قبیح و زشت هستند و در قیامت نور ندارند؟

امام باقر (علیه السلام) می‌فرمایند: «صادق‌ترین اسم‌ها اسمی است که دلالت بر عبودیت خداوند می‌کند و برترین اسم‌ها اسماي انبیاست» (12).پیامبر(صلی الله علیه و آله) نيز فرمودند: «اهل بیتی نیست که در میان ایشان اسمی از اسماي انبیا باشد، الا اینکه ملکی در هر صبح و شام آن اهل خانه را تقدیس می‌کند.» (13)*بالاترين و نيكوترين نام، نام پيامبر (صلی الله علیه و آله) استهمان‌گونه که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) و علی (علیه السلام) سیدالاوصیا و اهل بیت عترت و طهارت افضل از تمامی امت‌ها و پیامبران گذشته بودند. نام ایشان نیز بالاترین و نیکوترین اسما است؛ چرا که نام‌های اهل بیت از نام‌های خداوند مشتق شده و اسامي ایشان اسماي خداست.


خداوند در قرآن مجید می‌فرماید: «و لله الاسماء الحسنی فادعوه بها» برای خداوند اسماي نیکویی است، پس خداوند را بوسیله نام‌هایش بخوان. (14)امام صادق (علیه السلام) می‌فرمایند: «به خدا سوگند اسمای حسنای خداوند ما هستیم (15). اسماي اهل بیت همان اسمايی بود که خداوند به واسطه آن، توبه حضرت آدم را پذیرفت (16) و نوح نبی در پناه و برکت اسماي خمسه طیبه توانست آن کشتی عظیم را کشتی‌بانی کند. (17)*اهل‌بيت در هفت روز اول زندگي نوزاد نام او را محمد مي‌گذاشتندبر هر کسی که اندکی با آیات و روایات آشنایی دارد، مبرهن است كه نام مبارک پیامبر و عترتش زیباترین و بالاترین اسما است.
امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: «هیچ فرزندی از ما اهل بیت متولد نمی‌شود، الا اینکه نام او را محمد می‌گذاریم، پس از هفت روز اگر بخواهیم نام او را تغییر می‌دهیم و اگر بخواهیم نام او را محمد باقی می‌گذاریم.» (18)آنقدر این اسم مورد احترام و علاقه اهل بیت است که تمام فرزندان ایشان در هفت روز اول زندگی نام محمد را دارند. اسم رسول گرامی اسلام از شرف و احترام فوق‌العاده‌ای برخوردار است، همچنین احترام کسی که نام محمد را بر او گذاشته‌اند به واسطه نام او واجب است و این احترام بر پدر و مادر کسی که محمد نامیده شده نیز واجب است.ابا هارون می‌گوید: به امام صادق (علیه السلام) عرض کردم نام فرزندم را محمد گذاشته‌ام، تا نام محمد را شنیدند گونه مبارک خویش را به احترام نام پیامبر اعظم به سمت زمین نزدیک کردند و پشت سر هم ‌فرمودند محمد، محمد، محمد تا اینکه نزدیک بود صورت مبارک حضرت به زمین برسد، سپس فرمودند :«جان من و فرزندانم و والدینم و همه اهل زمین به فدای محمد هیچ‌گاه فرزندت را [به احترام نامی که برای او گذاشتی]دشنام نده، او را مزن و با او بد رفتاری نکن و بدان بر روی زمین نامی نیست که بر آن اسم محمد باشد، الا اینکه در هر روز آن خانه تقدیس می‌شود.» (19)


*شيطان از شنيدن نام محمد و علي ذوب مي‌شوددر باب نامگذاري فرزندان روایات بسیار است و این روایات به عنوان نمونه ذکر می‌شود و چه زیباست این روایت که می‌فرماید: در هنگام قیامت منادی ندا دهد که کسانی که نامشان محمد است به خاطر کرامت و بزرگی این نام از قبر به پا خیزند و داخل بهشت شوند (20) و شیطان از شنیدن نام محمد و علی ذوب می‌شود و کسی که به این دو نام نامیده شده باشد از شر شیطان در امان است و کسی که به نام دشمنان اهل بیت نامیده شود هنگامی که او را به نامش بخوانند شیطان خوشحال شده و به سمت او برای گمراهی می‌آید. (21)


*بدترین نام‌ها، نام دشمنان اهل بیت استیعقوب سراج می‌گوید: بر امام جعفر صادق (علیه السلام) وارد شدم در حالی که حضرت موسی بن جعفر طفل بود. بعد از مدتی حضرت فرمودند به موسی بن جعفر مولای خودت سلام بده. حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) به من اشاره کردند که نزدیک بروم پس از نزدیک شدن به من امر فرمودند: «آن اسمی را که دیروز بر روی دختر خویش گذاشتی تعییر بده؛ چرا که آن نام مبغوض خداست.» یعقوب سراج می‌گوید که من نام دختر خویش را حمیرا گذاشته بودم. (22)


عَنْ سُلَيْمَانَ الْجَعْفَرِيِّ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا الْحَسَنِ ع يَقُولُ لَا يَدْخُلُ الْفَقْرُ بَيْتاً فِيهِ اسْمُ مُحَمَّدٍ أَوْ أَحْمَدَ أَوْ عَلِيٍّ أَوِ الْحَسَنِ أَوِ الْحُسَيْنِ أَوْ جَعْفَرٍ أَوْ طَالِبٍ أَوْ عَبْدِ اللَّهِ أَوْ فَاطِمَةَ مِنَ النِّسَاءِ (23).
امام موسی بن جعفر (علیه السلام) فرمودند: فقر در خانه‌ای که در آن اسم محمد، احمد، علی، حسن، حسین، جعفر، طالب، عبدالله یا فاطمه باشد وارد نمی‌شود.*عرض ارادت و مودت به اهل بیت با نامگذاری فرزندان به نام‌های ایشانکنه و حقیقت دین محبت و مودت به اهل بیت عصمت و طهارت می‌باشد. کسی که نسبت به ایشان محبت و مودت نداشته باشد بهشت بر او حرام است؛ چرا که یکی از واجبات مهم، بلکه از همه واجبات بالاتر، ادای اجر رسالت رسول خداست و کسی که اجر رسالت ایشان را پرداخت نکند به آن بزرگوار ظلم کرده، لذا جهنم و عذاب بر او واجب است.


یکی از راه‌های ابراز محبت و دوستی به اهل بیت نامگذاری به نام‌های مبارک ایشان است. از آنجا که از روی محبت به نام ایشان اسم‌گذاری می‌شود، این محبت در روز قیامت برای ما فایده‌ای عظیم خواهد داشت.*معناي اسم جزئي از شخصيت انسان مي‌شود


پس باید بر نامگذاری بر روی اشخاص، خاصه کودکان نهایت دقت را داشت؛ چرا که این نام و معنا و محتوای اسم جزئی از شخصیت فرزندمان می‌شود؛ همچنين همان طور که گذشت، این نام‌ها در عالم هستی دارای اثرات مهمی هستند. از بعضی اسم‌ها خداوند غضبناک و شیطان خوشحال می‌شود و از بعضی اسم‌ها خداوند خوشحال و شیطان دور می‌شود و در نهایت نامگذاری به نام‌های مقدس اهل بیت بهترین و بالاترین نام‌هایی است که در عالم وجود می‌توان اختیار کرد.به امام صادق (علیه السلام) گفته شد: «جانم به فدای شما باد، ما به نام‌های شما و پدرانتان نامگذاری می‌کنیم آیا این نامگذاری برای ما نفعی هم خواهد داشت؟» امام صادق (علیه السلام) در جواب فرمودند: «آری به خدا سوگند، آیا دین چیزی بجز حب و دوست داشتن [ما اهل بیت] است؟ خداوند فرموده است: اگر شما خدا را دوست دارید از من (پیامبر) تبعیت کنید تا خدا هم شما را دوست داشته باشد و گناهان شما را ببخشد. (24)

پی‌نوشت‌ها:
1. مستدرك‏الوسائل، ج 14، ص 270
2. سوره قلم، آیه 51
3. سوره بقره، آیه 102 و سوره فلق
4. الكافي، باب البيوت التي يقرأ فيها القرآن، ص 610
5. الکافی، ج 2، ص 51
6. الكافي، باب أن الضيف يأتي رزقه معه، ص 284
7. سوره بقره، آیه 31
8. آداب سفر در فرهنگ نيايش، ص 271
9. الكافي، ج 6، باب الأسماء و الكنى، ص 18
10. الكافي، ج 6، باب الأسماء و الكنى، ص 19
11. قرب‏الإسناد، 45، الجزء الأول من قرب الإسناد لعبد الله جعفر عن أبيه قال كان رسول الله ص يغير الأسماء القبيحة في الرجال و البلدان
12. وسائل‏الشيعة، ج، 21 ،ص 391 ، عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع قَالَ أَصْدَقُ الْأَسْمَاءِ مَا سُمِّيَ بِالْعُبُودِيَّةِ وَ أَفْضَلُهَا أَسْمَاءُ الْأَنْبِيَاء
13. وسائل‏الشيعة، ج، 21، ص 392
14. سوره اعراف، آیه 180
15. الكافي، ج 1، باب النوادر، ص 143
16. وسائل‏الشيعة، ج 7 ، باب استحباب التوسل في الدعاء بمحمد و آل محمد، ص 97

17. آداب سفر در فرهنگ نيايش، ص 271
18. وسائل‏الشيعة، ج 21، ص 392
19. وسائل‏الشيعة، ج 21، ص 393
20. وسائل‏الشيعة، ج 21، ص 395
21. وسائل‏الشيعة، ج 21، ص 393
22. وسائل‏الشيعة، ج 21، ص 389
23. الكافي، ج 6، باب الأسماء و الكنى، ص 18
24. بحارالأنوار، ج 101، ص 130
[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
امضای helma

من این دلم را به عشق تو یكدست میكنم
راه دلم به غیر تو بن بست میكنم
از راه گوش؛ خوردن باده كسی ندید
من تا حسین میشنوم مست میكنم

،؛، صلی الله علیک یا اباعبدلله ،؛،

helma آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following 2 Users Say Thank You to helma For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمانکاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
احادیث پیرامون سوریه و نقش انها در حوادث آخرالزمان عباس محمدی اخبار جهان اسلام 6 10-08-2014 17:29
آرامگاه امير مؤمنان (ع) در گذر تاريخ محب المهدي (عج) اميرالمومنين (ع) 3 20-04-2013 13:21
آيا حجت بودن امام زمان (ع) مخالف آيه 165 سوره نساء نيست؟ اشاره اعتقادي 0 24-03-2013 19:22
گفته‌ها و ناگفته‌ها درباره سفياني hossein moradi امام زمان عجل الله تعالی فرجه 0 28-12-2010 18:38
سفياني و قرقيسيا در گذر تاريخ hossein moradi امام زمان عجل الله تعالی فرجه 0 28-12-2010 09:30

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 18:28 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1