شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > متفرقه > متفرقه


متفرقه محلي براي بحث هايي كه بخش خاصي برايشان راه اندازي نشده است.

پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 09-10-2010, 14:45   #1
مدیر ارشد انجمنهای نور آسمان
 
محبّ الزهراء آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2010
محل سکونت: ماه
نوشته ها: 17,020
Thanks: 31,945
Thanked 50,450 Times in 14,795 Posts
پیش فرض تاریخچه اعدام در کشور مهد تمدن!!!

تاریخچه اعدام در کشور مهد تمدن
اعدام در آمریکا به روش سوزاندن


بخش سیاسی- یکی از جنجالی ترین خبرهای چند روزه اخیر جهان که سرو صدای بسیاری هم در رسانه ها به راه انداخت اعدام "ترزا لویس" شهروند آمریکایی ایالت ویرجینیا بود، زنی 41 ساله با نارسایی ذهنی؛ وی که هم مادر بود، و هم مادر بزرگ، متهم بود که در سال 2002 دو نفر را برای قتل همسر و ناپسری خود اجیر کرده و رابطه ای خارج از چارچوب خانواده با قاتلان داشته است و به همین دلیل دادگاه ایالت در مورد وی حکم اعدام به شیوه تزریق سم به بدن را صادر کرده بود.

ترزا پس از سپری کردن حدود 7 سال از زندگی خود در زندان سرانجام چند روز پیش یعنی در 23 سپتامبر 2010 اعدام شد، در حالی که روانشناسان دستگاه قضایی ایالت ویرجینیا پس از انجام تست هوش از وی اعلام کردند، ترزا به نوعی به بیماری "اختلال شخصیت" مبتلا است و به علت این نارسایی حتی به تنهایی قادر نیست، بسیاری از کارهای ساده مانند خرید مایحتاج منزل را انجام دهد.

به هر روی حکم اعدام ترزا لویس درحالی در به اجرا در آمد که دو همدست وی "ماتیو شالنبرگر" و "رودنی فولر" مجریان قتل فقط به حبس محکوم شدند.

جدای از واکنش های جهانی صورت گرفته در برابر اعدام این زن آمریکایی که بسیاری از حقوقدانان جهان آن را به دلایل مستند و محکم نادرست و ناعادلانه خواندند، این مقاله تلاش دارد به موضوع اعدام در آمریکا از بعد دیگری بپردازد؛ بعدی که شاید تا کنون کمتر به آن پرداخته شده است و اعدام ترزا لویس بهانه ای بدست داد تا تاریخچه اعدام را در کشوری بررسی کنیم که خود را سردمدار آزادی و دفاع از حقوق بشر در جهان معرفی می کند.

بر اساس اسناد و مدارک تاریخی موجود می توان دریافت، از ابتدای تاسیس آمریکا حکم اعدام در این کشور وجود داشته و روش‌ های متعددی برای اجرای این حکم در نظر گرفته شده بود، از جمله "نشستن بر روی چرخ "، "زنده سوزاندن در آتش "، "له کردن با سنگ " و "چوبه‌دار " و نکته مهم این جاست که این احکام اکثرا در مورد اقلیت رنگین پوست این کشور به اجرا درمی آمد. در حال حاضر و در آمریکای قرن بیست و یک 4 روش برای اعدام وجود دارد : صندلی الکتریکی، جوخه اعدام، تزریق سم، حلق‎آویز کردن.

یکی از زجرآورترین روش ‌های اعدام چرخ خرد کننده است و از آن جا که جان دادن محکوم در آن به تدریج صورت می گیرد، با درد بسیار همراه است

اما در طول تاریخ آمریکا روشهای مختلفی برای اعدام وجود داشته است که مهمترین آنها عبارتست از:

- سوزاندن: در این شیوه محکومان به طرق مختلف مانند ریختن سرب گداخته در حلق و زنده در آتش افکندن و انداختن در گودال‌ های آتش مجازات می شدند و زمانی که تعداد زندانیان اعدامی زیاد بود، آتش زیادی فراهم می شد و آنها به صورت جمعی در آتش افکنده می ‌شدند. سوزاندن در اوایل قرن 19 در آمریکا متوقف شد.

- سوزاندن تدریجی: در این روش محکوم به اعدام به تدریج در آتش ‌سوزانده و سوزاندن متهم از پاها شروع می شد تا دست‌ها، بازوها، سینه، بالای سینه و نهایتا صورت متهم را دربرگیرد و به مرگ وی منجر ‌شود. در این روش مرگ محکوم 2 ساعت طول می کشید.

از جمله این نوع مجازات ها باید به آدم‌ سوزی یک سیاه پوست آمریکایی ساکن ایالت تگزاس اشاره کرد. وی که از عقب ماندگی ذهنی رنج می برد، به اتهام قتل یک زن سفید پوست آمریکایی در نوعی روغن فرو برده شد، سپس با طناب آویزان گردید و در مرحله آخر به تدریج در آتش سوزانده شد.

- چرخ خردکننده: یکی از روش‌های شکنجه و اعدام قرون وسطی بود که تا اوایل قرن 19 نیز ادامه داشت. این نوع اعدام علاوه بر آمریکا در بخش‌ هایی از اروپا مانند فرانسه و آلمان هم کاربرد داشت و یکی از زجرآورترین روش ‌های اعدام است و از آن جا که جان دادن محکوم در آن به تدریج صورت می گیرد، با درد بسیار همراه است. در برخی موارد به‌ جای چرخ از صلیب‌ هایی استفاده می ‌شد که با میخ‌ های آهنی به این صلیب بسته می ‌شدند و با میله‌های آهنی یا چوبی به آنها ضربه وارد می ‌شد. این روش برای اعدام و مجازات 11 برده در ایالت لوئیزیانا اجرا شد که طی سال های 1730 تا 1754 علیه ارباب خود قیام کرده بودند.

- صندلی الکتریکی: صندلی الکتریکی برای اعدام اولین بار در آمریکا استفاده شد. در این روش محکوم با نوارهای چرمی به روی صندلی چوبی بسته و سیم های برق به بدن و سر او متصل می شود. این شیوه فقط در آمریکا استفاده می‌شود و آمریکایی‌ها طی ساله ای 1924 - 1976 که فیلیپین را تحت اشغال خود داشتند، از این روش در این کشور هم استفاده کردند.
صندلی الکتریکی

اولین صندلی الکتریکی توسط دکتر "دیوید راکول " در سال 1840 ساخته و برای اولین بار در سال 1890 از آن استفاده شد.

ایده ساخت صندلی الکتریکی در آمریکا زمانی مطرح شد که یک مرد مست با برخورد به سیم های برق جان داد. از همان جا ایده ساخت صندلی الکتریکی به ذهن یکی از مسئولان ارائه روش های جدید اعدام خطور کرد که دندانپزشک بود.

این دندانپزشک از دو مهندس برق به نام های توماس ادیسون و نیکولا تسلا در ساخت صندلی الکتریکی استفاده کرد و ادیسون برای این که ثابت کند صندلی وی اهداف مد نظر راکول را تامین می کند، در آزمایش اولیه صندلی خود چند حیوان را با نشاندن بر روی صندلی الکتریکی و در ملأ عام کشت.

"ویلیام کملر " از ساکنان نیویورک اولین کسی بود که در آگوست 1890به این طریق اعدام شد. شوک برقی 17 ثانیه ای وارد شده به کملر ابتدا او را بیهوش کرد، اما قلب و مغز وی را از کار نیانداخت. بعد از معاینه پزشکان دستور اعدام مجدد وی صادر شد.

در بار دوم برای اعدام کملر از 2 هزار وات برق استفاده که موجب پاره شدن رگ های او شد. فوران خون به بیرون بروز اتصالاتی در صندلی را درپی داشت که علاوه بر برق گرفتگی باعث آتش گرفتن کملر نیز شد.

بعد از این حادثه یکی از سازنده های این صندلی در گفتگو با خبرنگار یکی از روزنامه های آمریکایی گفت: اگر برای اعدام کملر از تبر استفاده می شد، او راحت تر جان می داد.

"ماراتا پالس" اولین زنی بود که در سال 1899 توسط صندلی الکتریکی در زندان سینگ سینگ اعدام شد.

استفاده از صندلی الکتریکی به دلیل این که فرد محکوم طی چند مرحله جان می دهد، همواره مورد انتقاد قرار گرفته است، با این وجود هنوز از این روش برای اعدام در آمریکا استفاده می‌شود.

"پل پاول " آخرین فردی است که در 18 مارس 2010 در ایالت ویرجینیا یعنی همان ایالتی که چند روز قبل ترزا لویس زن عقب مانده آمریکایی اعدام شد، توسط صندلی الکتریکی اعدام گردید.

بر اساس آمار و ارقام رسمی منتشره طی سال‌های 1930 تا 1980، 952 نفر در آمریکا در اتاق‌های گاز اعدام شدند

- اتاق گاز روشی زجرآور برای اعدام متهمان: طرح اولیه اعدام در اتاق گاز توسط متخصصان زهرشناسی آمریکا مطرح و در سال 1920 در ایالت نوادا به عنوان یک قانون جهت مجازات متهمان تصویب شد.

یکی از دلایل ابداع این شیوه شرایط بسیار بد متهمان هنگام نشستن روی صندلی الکترونیکی و اعدام از طریق این صندلی بود.

در اولین سال های ابداع این شیوه محکومان در سلول‌های ویژه‌ای قرار داده می شدند و شب هنگام که به خواب می‌رفتند، بدون اطلاع قبلی سلول توسط مسئولان زندان پر از گاز می شد و به این ترتیب محکوم به قتل می رسید، اما در سال 1924 و برای اولین بار سرهنگ "دلوس ترنر" از پزشکان ارتش آمریکا اتاق‌های گاز کنونی را ابداع کرد.

"جی‌جونگ " چینی اولین فردی بود که در 8 فوریه سال 1942 با این روش در "نوادا " اعدام شد و وکیل او تلاش زیادی کرد، ثابت کند، این شیوه اعدام بسیار ظالمانه و خلاف قانون اساسی ایالات متحده است.

وی در ساعت 9:30 دقیقه صبح از سلولش به اتاق گاز منتقل و تزریق گاز به داخل اتاق او شروع شد و پس از 30 دقیقه جان داد.

بر اساس آمار و ارقام رسمی منتشره طی سال‌های 1930 تا 1980، 952 نفر در آمریکا در اتاق‌های گاز اعدام شدند.

"جوآنیتا اسپینلی " اولین زنی بود که در 21 نوامبر سال 1941 به این طریق اعدام شد و برخی اوقات دو محکوم به اعدام هم زمان در اتاق‌های گاز روی صندلی ‌آهنی بسته و اعدام می شدند که آخرین مورد آن در سال 1962 اتفاق افتاد.
اتاق گاز روش اعدام در آمریکا

"والتر گرند " از ساکنان ایالت آریزونا آخرین نفری بود که در سال 1999 به این طریق اعدام شد و در حال حاضر هم از این روش برای اعدام در آمریکا استفاده می شود. این روش مختص به آمریکا بوده وهیچ کشور دیگری در جهان از آن استفاده نمی‌کند.

دکتر "ریچارد تریچارد تریستمن " از دانشگاه "هاپکینز " در باره این شیوه اعدام می‌گوید: به دلیل اینکه نوارهای چرمی محکمی به دست و بدن محکوم بسته می‌شود و از حرکات غیر عادی وی جلوگیری می کند و از آن جا که سیستم بدن انسان بگونه ای است که پس از چند ثانیه استنشاق هوای سمی احساس خفگی می کند، اما بلافاصله بی‌هوش نمی‌شود، بنابراین مرگ وی با درد و اضطراب زیادی همراه است، دردی که به سرعت دست‌ها، شانه‌ها، کمر و سینه را فرامی گیرد، مانند زمانی است که انسان سکته قلبی می‌کند و از آنجا که این روش با درد بسیاری همراه است به نظر من حتی برای کشتن حیوانات در آزمایشگاه‌ها هم از آن استفاده نمی‌ شود.

متخصصان اجرای این روش اعدام به محکومان توصیه می‌کردند، با کشیدن نفس‌های عمیق برای جان دادن زجر کمتری را تحمل کنند و طبق گفته ‌یکی از شاهدان این روش ابتدا حالت‌هایی از ترس، درد و خفگی در محکومان بروز می کند و مدتی بعد چشم‌ها از حدقه بیرون زده و پوست محکوم بنفش و در نهایت آب دهان سرازیر می شود.

مطالعه بر 113 زندانی نشان داد، بیش از 9 دقیقه طول می‌کشد که این محکومان در اتاق گاز جان دهند. در سال 1983 زمانی که قرار بود "جیمی‌لی‌گری " در ایالت می سی سی پی اعدام شود، بعد ازگذشت 8 دقیقه تزریق گاز و استنشاق هوای آلوده، سم روی جیمی اثر نکرد و او بعد از تحمل درد و زجر بسیار سر خود را به صندلی آهنی کوبیده و اینگونه جان داد.

امضای محبّ الزهراء
طاعـــــــت از دست نیاید ، گنهی باید کرد
در دل دوست به هر حیله رهی باید کرد


!


بعداز اين لطفي ندارد حکـمراني بر دلم
شهر ويـران گشته فرماندار مي خواهد چه کار . . .
محبّ الزهراء آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
مهد, کشور, اعدام, تمدن, تاریخچه, در


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 20:59 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1