شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > علمی و ادبی > پزشکی و بهداشتی


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 18-12-2010, 14:34   #1
کاربر تازه کار
 
نسیم شمال آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Nov 2010
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 59
Thanks: 571
Thanked 199 Times in 53 Posts
پیش فرض چگونه مي توانيم استرس خود را كنترل كنيم؟

استرس دارای اثرات جسمی و روانی است كه می تواند احساسات مثبت و منفی در ما پدید آورد. به عنوان یك تأثیر مثبت، استرس می تواند ما را وادار به فعالیت و تحرك كند؛ اما تأثیرات منفی آن ممكن است باعث احساس بی اعتمادی، عصبانیت، بدگمانی و افسردگی شود. افسردگی نیز به نوبه خود می تواند باعث بروز ناراحتی های جسمی مانند انواع درد، مشكلات گوارشی، ناراحتی های پوستی مثل جوش ها، بی خوابی، فشار خون بالا، زخم معده و ناراحتی های قلبی شود.
پس از هر رویداد مهم در زندگی مانند از دست دادن یك عزیز، فرزند دار شدن، ارتقای شغلی، شروع یك ارتباط جدید و ...، نیاز به كسب تعادل خواهیم داشت و حین رسیدن به این تعادل، استرس را تجربه می كنیم. متناسب با واكنش ما در دستیابی به ساختن زندگی، استرس می تواند باعث پیشرفت ما و یا مانع از آن شود.
چگونه می توانیم استرس را از زندگی خود حذف كنیم؟
همان طور كه می دانید، استرس مثبت موجب پیشرفت و تحرك بیشتر در زندگی شده و جذابیت آن را در نظر ما می افزاید. همه ما برای پیشرفت به مقدار خاصی از استرس نیاز داریم، با وجود مقدار خاصی استرس مثبت است كه نیاز به پیشرفت را احساس می كنیم.
ضرب العجل ها، رقابت ها، رویارویی با مشكلات و حتی نا امیدی ها و غم ها به زندگی ما عمق و انرژی بیشتری می دهند. هدف ما حذف استرس نیست، بلكه می خواهیم بیاموزیم چگونه آن را اداره نماییم و چگونه از آن استفاده نماییم تا برای ما سودمند باشند.
استرس ناكافی و یا فقدان استرس نیز مضر است و می تواند احساس كسلی یا افسردگی به وجود آورد. از سوی دیگر، استرس زیاد هم ممكن است باعث شود احساس كنیم مشكلات بسیاری ما را احاطه كرده اند.

بهترین راه حل برای رهایی از مشكلاتی كه ممكن است استرس زیاد و یا فقدان استرس برای ما به وجود آورند این است كه مطلوب ترین سطح استرس را بیابیم. مطلوب ترین سطح استرس آن است كه باعث تحریك و انگیزش ما برای پیشرفت شود اما احساس دلشوره و نگرانی را در ما ایجاد نكند.
چگونه می توانیم بگوییم مطلوب ترین سطح استرس برای ما كدام است؟
هیچ سطح استرس واحدی برای همه افراد وجود ندارد. همه ما مخلوقاتی منحصر به فرد با نیاز های خاص خود می باشیم. بدین ترتیب، موضوعی كه باعث مضطرب شدن فردی می شود ممكن است در فرد دیگری حس خوشحالی و نشاط را برانگیزد. حتی اگر بپذیریم موضوع خاصی برای همه نگران كننده است، هر كدام از ما تمایل دارد كه واكنش های متفاوتی نسبت به آن نشان دهد.
كسی كه عاشق بحث و جدل و كارهای پرافت و خیز است و همیشه دوست دارد تغییر شغل بدهد در صورت داشتن شغلی ثابت و شرایطی پایدار و منظم دچار استرس خواهد شد و برعكس، فردی كه همیشه شرایط شغلی پایدار و منظمی داشته است در صورت رویارویی با شرایط شغلی پرافت و خیز و دارای محدودة وظایف گسترده دچار استرس خواهد شد.
مسائلی كه ما را دچار استرس می كنند و مقدار استرسی كه در حالت اضطراب قادر به تحمل آن هستیم با افزایش سن تغییر می یابد. مشخص شده است كه اغلب بیماری ها با استرس های مضمن و فرو ننشستة افراد در ارتباطند. اگر دچار علائم استرس می باشید از حد مطلوب استرس فراتر رفته اید. در این حالت باید از استرس موجود در زندگی خود بكاهید و یا توانایی خود را برای اداره نمودن آن افزایش دهید.
چگونه می توانیم استرس خود را بهتر اداره كنیم؟
تشخیص استرس های فرو ننشسته و آگاهی از تأثیرات آن ها بر زندگی برای كاهش اثرات مضر آن كافی نیست. از آنجا كه استرس می تواند ریشه های متعددی داشته باشد، راه های بسیاری نیز برای اداره نمودن آن وجود دارد. یكی از راه های مقابله با استرس، تغییر دادن منبع استرس و یا نحوه واكنش به آن می باشد.
نكات زیر می توانند برای كنترل بهتر استرس مفید باشند:
1- از مسائلی كه باعث به وجود آمدن استرس در شما می شوند و احساسات و واكنش هایی كه به آن ها نشان می دهید كاملاً آگاه شوید.
به اضطراب خود توجه كنید و آن را نادیده نگیرید. به راحتی از كنار مشكلات خود عبور نكنید. دریابید كه كدام وقایع باعث اضطراب شما می شوند. دقت نمایید كه در درونتان راجع به مفهوم این وقایع چگونه می اندیشید. دریابید كه بدنتان چگونه به استرس پاسخ می دهد، آیا دچار اضطراب می شوید و یا با مشكلات جسمی مواجه می گردید؟ اگر چنین است این علائم دقیقاً كدامند؟
2- مسائلی را كه قادر به تغییر آن ها هستید، بشناسید.
- آیا می توانید مسائلی را كه باعث به وجود آمدن استرس در شما می شوند با حذف كامل آن ها و یا پرهیز از رویارویی با آن ها تغییر دهید؟
- آیا می توانید شدت آن ها را كاهش دهید؟ برای كنترل بهتر این مسائل به جای اداره روزانه یا هفتگی، آن ها را در یك بازده زمانی طولانی تر اداره نمایید.
- آیا می توانید مدت قرارگیری خود در معرض استرس را كوتاه تر نمایید؟ همیشه می توانید به خود زنگ تفریحی بدهید، فرضیه های فیزیكی را رها نمایید.
- آیا می توانید برای انجام تغییرات ضروری وقت و انرژی لازم را اختصاص دهید؟ هدف سازی، تكنیك های مدیریت زمان، روش های شاد زیستن و... می توانند مفید باشند.
3- شدت واكنش های خود نسبت به استرس را كاهش دهید.
واكنش هایی كه به استرس نشان می دهیم بسته به میزان درك و آگاهی از خطری كه ممكن است ما را تهدید كند می تواند متفاوت باشد. این خطر ممكن است روحی یا جسمی باشد. شما چگونه اید؟
آیا مسائلی را كه باعث به وجود آمدن استرس می شوند در حالتی غیرواقعی و بزرگتر از آنچه كه هست می بینید و موقعیت مشكلی را كه با آن روبرو شده اید بی دلیل به یك فاجعه تبدیل می سازید؟
- آیا انتظار دارید همه را از خود راضی نگه دارید؟
- آیا نسبت به مسائل واكنش های شدید نشان داده و آن ها را كاملاً بحرانی و پیچیده می بینید؟
- آیا احساس می كنید همیشه باید در همة موقعیت ها پیروز باشید؟
اگر چنین است باید برای پذیرفتن دیدگاه های متعادل تر تلاش نمایید. سعی كنید به جای اینكه استرس را مسئله ای بیابید كه بر شما چیره خواهد شد، آن را موضوعی ببینید كه می توانید با آن مقابله كنید.
براساس گزارش دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، متعادل نمودن احساسات بیش از اندازه ، می تواند بسیار مفید واقع شود. برای جنبه های منفی و ”چه می شد اگر“ها وقت و انرژی صرف نمایید.
4- روش تعادل واكنش های جسمی خود نسبت به استرس را بیاموزید.
- چند نفس عمیق و آرام، ضربان قلب و سرعت تنفس شما را به حالت عادی بر می گرداند. تكنیك های تمدد اعصاب می تواند از فشارهای وارد بر عضلات بكاهد.
- تجوز دارو توسط پزشك نیز می تواند به طور كوتاه مدت در متعادل كردن واكنش های جسمی فرد نسبت به استرس مؤثر باشد. چون تجویز دارو به تنهایی راه حل مناسبی برای ملایم كردن این واكنش ها نمی باشد، لذا فراگیری روش های ارادی متعادل سازی این واكنش ها برای ملایم سازی آن ها به طور بلند مدت ارجع تر می باشند.
5- جسم خود را بسازید.
برای مراقبت از قلب و عروق، 3 تا 4 بار در هفته ورزش كنید، تمرینات ریتمیك طولانی مدت، مانند پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری و دومیدانی جزو بهترین تمرینات می باشند. از همه گروه های غذایی به صورت متوازن استفاده نمایید. خود را به وزن متعادل برسانید. از نیكوتین، كافئین بیش از اندازه و دیگر محرك ها پرهیز نمایید. كمی فراغت و تفریح را دركنار كار فراموش نكنید. هر وقت كه می توانید به خود زنگ تفریحی بدهید، حتی برای چند دقیقه از محیط كار خود خارج شده و استراحتی كنید. به اندازه كافی بخوابید و در حفظ برنامه استراحت و خواب خود تا سر حد امكان جدی و سخت گیر باشید.
6- روح خود را بسازید.
ارتباط ها و دوستی های مشترك خود را افزایش دهید. اهداف خود را دنبال كنید اهداف واقع گرایانه كه برای خود شما مهم و با معنی هستند نه اهدافی كه دیگران آن ها را برای شما در نظر می گیرند. همیشه انتظار كمی نا امیدی، شكست و ناراحتی را داشته باشید. همیشه با خود آرام و مهربان باشید. دوست خود باشید.

امضای نسیم شمال
مـــي ايـــــــــد از دور ,مــردي ســــواره
بـــرمــركب عشـــق, چــــون ماهپــــاره

والشمــس رويـش, واللــيــــل مـــويـش

گلـــها هــمه مســــت, از رنگ و بويـش

عـمــــامـــه بر سر, مثــل پيـمبـــــر (ص)
در بـازوانــش نـيروي حيــــــــــــــــدر(ع)

ازپــاي تــاسـر در شـور و شيــــن است

بــرق نگـاهــش مثل حســــين(ع) است

مي ايــد از دور خوشــــبو تر از يـــــاس

در چشــــم وابرو مـانـند عبــــــاس (ع)

القــصـه ايــن مــرد اميـد دلهاســـــــــت

خوشبو تر از ياس فرزند زهراست(س)

نسیم شمال آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following 6 Users Say Thank You to نسیم شمال For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
كنيم؟, كنترل, مي, چگونه, استرس, توانيم, خود, را


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
چگونه از قلب خود در زندگي پرتنش امروزي حفاظت كنيم؟ vorojax قلب، ریه، گوارش 0 10-12-2010 17:45
آيا مي توان در يك فشارخون كنترل شده درمان را قطع كرد vorojax قلب، ریه، گوارش 0 10-12-2010 17:38
استرس mashti متفرقه 0 17-09-2008 05:31
قدرت شفابخشى سير vorojax پزشکی و بهداشتی 19 12-09-2008 16:07

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 07:31 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1