شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > مباحث ديگر بخش اسلامی


مباحث ديگر بخش اسلامی در صورتی که برای موضوع مرتبط با اسلام خود بخش مناسبی پیدا نکردید آن را در این بخش قرار دهید.

پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 09-07-2016, 10:04   #1
کاربر کهنه کار
 
بصیر آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2016
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 6,110
Thanks: 6,371
Thanked 1,423 Times in 1,149 Posts
Post ارزش زیبائی انسان در گرو کرامت انسانی اوست، نه ظواهر بدنی

تن آدمى شريف است به جان آدميت نه همين لباس زيباست نشان آدميت
اگر ارزش‏هاى واقعى انسان فراموش شود و كمالات او مساوى با كمالات بدنى و حيوانى شود، بديهى است كه هر كس که فقط ظاهرى آراسته ‏تر و زيباتر داشته باشد، باشخصيت ‏تر و با ارزش ‏تر خواهد بود. در چنین شرایطی، پارچه و رنگ و لعاب و لوازم آرايش و ساير زينت‏ آلات، ميزان شرافت و برترى انسان‏ها مى‏ شود، نه فضائل انسانى!


چه بسيارند افرادى كه شخصيتشان بسته به اتو و دكمه لباسشان يا رنگ و جنس پارچه آن است. چه بسيار افرادى كه شرافتشان در جيبشان و يا در بانك‏هاست و يا بسته به سنگ خانه و لوستر و مبلمان منزلشان است و بدون اين‏ها احساس خوارى و بى‏شخصيتى مى‏ كنند! امام على (ع) فرمود: «ثروت جاهل در مال و آرزويش است.» اما دارايى واقعى انسان كمال اوست كه هميشه همراه اوست و او را از غير، بى ‏نياز مى‏ كند و لزومى ندارد كه براى كسب آبرو و جلب نظر ديگران از سنگ، آهن، پارچه، پودر، آب، رنگ، پول و... كمك بگيرد.
امام صادق (علیه السلام) در كلامى گهربار و جامع درباره «لباس ظاهر» مى ‏فرمايد: «لباس ظاهر نعمتى است از خداوند تعالى كه با آن عورت انسان پوشيده مى‏ شود و اين لباس كرامتى است كه خداوند به وسيله آن، فرزندان آدم را گرامى داشته است؛ كرامتى كه غير آن‏ها [بنى ‏آدم] را به آن گرامى نداشته است و اين لباس، براى مؤمنين وسيله اداى واجبات است و بهترين لباس تو لباسى است كه نه تنها تو را از خداوند غافل نكند، بلكه تو را به شكر او و ياد او و طاعت او نزديك سازد و تو را به خودپسندى، ريا، آراسته نشان دادن، مباهات كردن و تكبّر و تفاخر دچار نسازد؛ پس به درستى كه اين صفات، آفات دين و موجب سنگدلى هستند.»
اين‏ها يك سلسله مراتب حيوانى و گياهى هستند كه البتّه مى ‏توانند و بايد وسيله ‏اى براى كسب كمالات عالى انسانى قرار گيرند. لذا ارزش وسيله ‏اى و مقدمه‏ اى دارند، نه ارزش اصيل و غايى؛ يعنى اگر از آن‏ها در جهت رسيدن به شرافت انسانى و ارزش‏هاى واقعى بشرى استفاده شود، خوب و مبارك هستند؛ اما اگر منجر به محدوديّت رشد قواى انسانى و توقف انسان در حد كمالات گياهى و حيوانى گردند، نامبارك، مُضر و بد هستند. پس ثروت، زيبايى، قدرت بدنى، خانه بزرگ و مجلل، اتومبيل و... با اين‏كه همه از نعمت‏ هاى خداوند هستند، هم مى ‏توانند وسيله ‏اى براى رشد و ارتقاء انسان به مدارج عالى انسانى باشند و هم مى‏ توانند وسيله سقوط انسان به ورطه حيوانيّت قرار گيرند.
اگر در اسلام با شهرت لباس، با شهرت مَركب (وسيله نقليه) و... مخالفت شده، براى اين است که برخی افراد، يك ارزش حيوانى را مقدمه قرار می دهند برای کسب ارزش انسانی؛ مثلاً با پوشيدن لباس شيك و يا آرايش موى سر و صورت و... احساس برترى شخصيت و ارزش بيشتر نسبت به ديگران مى‏ كند؛ حال آن‏كه هيچ‏ يك از اين‏گونه امور، دليل شرف انسانى و برتر بودن شخصيت كسى نيست. در واقع كسى كه ارزش خود را به زيبايى چهره يا ثروت و يا لباس زيبا و... مى ‏داند، دچار سراب و خيال‏هاى باطل شده است. پس بايد از كمالات گياهى و حيوانى كه همه از نعمت ‏هاى خدا هستند، استفاده كرد؛ ولى اين استفاده نبايد مانع استفاده از كمالات معنوى و فوق حيوانى شود؛ زیرا در اين صورت است که اين نعمت‏ ها مقدمه‏اى براى طغيان و سقوط در منجلاب آلودگى ‏ها خواهند شد.

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]

امضای بصیر فدای سید علی
بصیر آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 2 Users Say Thank You to بصیر For This Useful Post:
قدیمی 09-07-2016, 10:04   #2
کاربر کهنه کار
 
بصیر آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2016
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 6,110
Thanks: 6,371
Thanked 1,423 Times in 1,149 Posts
پیش فرض

هر چند که بهره‏ بردارى از زيبايى‏ ها و نعمت‏ هاى مادى لذّت دارد، اما اين لذّت ها نبايد به قيمت محروميت از لذّت پايدار و قربانى شدن شرافت انسانى تمام شود. امام على(علیه السلام) دراین خصوص مى ‏فرمايد: «از مستى‏ هاى نعمت و سختى‏ هاى كيفر بپرهيزيد.» حضرت در جای دیگر مى‏ فرمايد: «بپرهيز از اين‏كه براى مردم، خود را بيارايى و به وسيله گناهانی مثل خودآرايى به منظور خودنمايى، با خدا بجنگی».


وقتى انسان از نعمت‏ هاى بيكران خدا تنها خواب، آب، غذا، لباس و زيبايى‏ هاى ظاهرى را ديد و اسير و غرق لذّت آن‏ها شد، اين حالت همان مست نعمت شدن است و اين مستى، شخص را دچار غفلت از حقيقت خود مى‏ كند؛ يعنى به جاى اين‏كه خود را با مقياس ابدى نگاه كند با مقياس كوچك زندگى مادى و دنيا مى ‏بيند. او در واقع دچار خودفراموشى مى‏ گردد و از خويش، چيزى جز شؤون حيوانى و گياهى نمى ‏بيند و از اصل شخصيت خود كه شأن فوق حيوانى است، غافل مى‏ شود. آرى مستى نعمت، انسان را از صاحب نعمت غافل مى ‏سازد و چه بسا به جاى اين‏كه از صاحب نعمت تشكّر كند، از خود آن نعمت استفاده نابجا مى‏ كند و با صاحب آن‏كه در حقِّ انسان لطف نموده دشمنى مى‏ نمايد. اين خسران بزرگى است كه انسان، خدا را به نعمت ‏هاى او بفروشد. آيا اين بى‏ ادبى نيست كه انسان از نعمت زيبايى و ثروت و... كه خدا به او ارزانى داشته، در راه دشمنى و مخالفت با خدا استفاده كند؟ آيا اين بى ‏انصافى نيست؟
ببينيد كه خداوند چگونه از انسان گله مى‏ كند: «اى پسر آدم! با من از روى انصاف رفتار نمى ‏كنى؛ من به سبب نعمت‏ هايى كه به تو عطا مى‏ كنم با تو دوستى مى ‏نمايم و تو با ارتكاب گناهان به من دشمنى مى ‏ورزى. نيكى من به تو فرو مى‏ ريزد و شرّ و بدى تو نزد من بالا مى ‏آيد و هميشه فرشته مقربى كردار ناشايسته‏اى از تو نزد من مى‏ آورد.»
به صِرف داشتن نعمتِ ثروت، زيبايى يا... نمى‏ توان كسى را خوشبخت دانست بلكه بايد ديد كه او از اين نعمت در چه راهى استفاده مى‏ كند. چه بسيار افرادى كه زيبايى چهره آنان حيثيت انسانى آن‏ها را بر باد داده و آن‏ها را به ورطه حيوانيّت سقوط داده است.
چه بسا افرادى كه چهره زيبايشان آنان را وادار ساخته طورى رفتار كنند تا به جاى اين‏كه در راه دوستى خدا و قرب به او قرار گيرند به دشمن خدا تبديل گردند و همين صورت زيبا، چهره جان آن‏ها را زشت كرده و آن‏ها را به يك عنصر ضد ارزش‏هاى معنوى و كمالات انسانى مبدّل ساخته است. در واقع زيبايى اين افراد به علت بى ‏ظرفيتى خودشان و اسارت آن‏ها در بند لذّات ظاهرى آن‏ها را از درك ارزش واقعى محروم ساخته، چنان‏كه در تجارت بين كمالات و ضد كمالات، لذّات پايدار و لذّات ناپايدار، به نعمت ‏ها و لذّت‏ هاى فانى راضى مى ‏شوند و ارزش‏هاى والا و پايدار را از دست مى‏ دهند و چه بد تجارتى است اگر بدانند! اين‏ها در واقع با انتخاب و ترجيح ارزش‏هاى حيوانى و زودگذر نسبت به ارزش‏هاى پايدار و انسانى، خود را به زيان حقيقى دچار كرده ‏اند. (167) آيا زيبايى‏ هاى ظاهرى و بدنى هميشگى است يا جمال باطنى؟

امضای بصیر فدای سید علی
بصیر آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following User Says Thank You to بصیر For This Useful Post:
قدیمی 09-07-2016, 10:05   #3
کاربر کهنه کار
 
بصیر آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2016
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 6,110
Thanks: 6,371
Thanked 1,423 Times in 1,149 Posts
پیش فرض

استفاده نادرست از زیبائی های بدنی، مشمول غضب خداست
نعمت ‏ها، امانت‏ هاى الهى هستند كه بايد در همان راهى كه خدا دستور داده مصرف شوند، وگرنه شخص مورد غضب الهی قرار می گیرد. اگر نعمت خدا را درست به کار نگیریم، از گروه «مغضوب علیهم» خواهیم بود.


پيشوايان دين، ضمن اين‏كه از ما خواسته ‏اند تا از نعمت‏ هاى الهى استفاده كنيم، اين را نيز تاکیدکرده ‏اند كه مواظب باشيم نعمت‏ هاى خدا را محدود در امور ظاهرى و مادى نبينيم و توجّه داشته باشيم كه خداوند نعمت‏ هاى برتر و بالاتر را به ما عطا فرموده است. اگر عمر را فقط صرف نعمت‏ هاى مادى و حيوانى كرديم، اين به معنی هدر دادن نعمت ‏هاى بالاتر و محروميت از رسيدن به مدارج والاى انسانيّت است. همچنین از ما خواسته ‏اند كه مواظب باشيم به جاى استفاده صحيح و معقول از نعمت‏ هاى الهى، آن‏ها را وسيله‏ اى براى آلوده ساختن روحمان و لطمه زدن به هويت انسانى‏ مان قرار ندهيم. ما نبايد به جاى اين‏كه از اين نعمت‏ ها در جهت رشد و كمال واقعى و دوستى و نزديك شدن به خداوند استفاده كنيم، آن‏ها را در راه شيطان و دشمنان خدا صرف نماييم. زيبايى و زينتى كه انسان را به گناه و آلودگى بكشاند، دشمن خطرناكى براى خود شخص است. زيرا اين زيبايى از طرفى مانع ديدن كمالات و نعمت ‏هاى بالاتر شده و شخص را از رشد و كمال بازداشته و از سوی دیگر او را مورد خشم و غضب الهى و بدعاقبتى قرار داده است. امتحان الهى همين است كه ما بين زيبايى‏ هاى ظاهرىِ صِرف و زيبايى‏ هاى باطنى، كدام را انتخاب مى‏ كنيم. خداوند فرمود: «ما آن‏چه را که در زمين جلوه‏ گر است، زينت قرار داديم تا مردم را با آن امتحان كنيم تا معلوم شود كدام‏يك از شما در طاعت خدا عملش نيكوتر است.»

امضای بصیر فدای سید علی
بصیر آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following User Says Thank You to بصیر For This Useful Post:
قدیمی 09-07-2016, 10:05   #4
کاربر کهنه کار
 
بصیر آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2016
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 6,110
Thanks: 6,371
Thanked 1,423 Times in 1,149 Posts
پیش فرض

لباس شهرت، تشبه به کفار، خواری را در پی داشته و فرد را از رحمت خدا دور می کند
رسول خدا (صل الله علیه و آله) در مورد كسانى كه شخصيت را در لباس زيباتر مى ‏دانند و با پوشيدن آن، خود را برتر از ديگران احساس مى‏ كنند و انتظار دارند كه همه چشم‏ ها به دنبال آن‏ها باشد و دیگران حسرت لباس آنان را بخورند و آن‏ها را خوشبخت به حساب آورند، مى ‏فرمايد: «هر كس در دنيا لباس شهرت بپوشد [لباسى كه با آن مشهور شود] خداوند او را در روز قيامت لباس خوارى مى‏ پوشاند»


همچنین در جای دیگر فرمودند: «هر كس لباسى بپوشد كه به وسيله آن بر مردم مباهات [و تفاخر] كند، خداوند به او [به نظر رحمت] نمى‏ نگرد تا اين‏كه آن لباس را از تن درآورد.»
حضرت صادق (علیه السلام) نیز مى‏ فرمايد: «خداوند شهرت لباس را دشمن مى‏ دارد.»
اسلام به‏ طور كلى با اين‏كه انسان چيزى را كه منشأ ارزش واقعى او نيست، ارزش بپندارد مخالف است؛ يعنى اين‏طور خواسته كه به هر چيز به مقدارى كه ارزش دارد اهميت داده شود نه بيشتر. مباهات به لباس و غيره، به این معنى است که فرد اين‏ها را ملاك ارزش انسانی می داند؛ يعنى سراب، يعنى دروغ، يعنى خود فريبى و ديگر فريبى.
لباس جديد و زيبا، زيبايى چهره، قدرت بدنى، خانه بزرگ و زيبا و اتومبيل خوب و زيبا، هيچ‏كدام نه تنها بد نيستند، بلكه خوب و مفيد نيز مى ‏باشند و اسلام نيز هرگز نفرموده كسى كه مى‏ تواند از راه حلال و صحيح از اين‏گونه موارد استفاده كند، محروم بماند؛ ولى اين‏گونه امور را اوّلاً ارزش نهايى و هدف زندگى انسان و حد نهايى رشد انسانى او نمى‏ داند، در ثانى نعمت ‏هاى خدا و استعدادهاى بشرى را فقط در محدوده همين امور، محصور نمی کند.

امضای بصیر فدای سید علی
بصیر آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following User Says Thank You to بصیر For This Useful Post:
قدیمی 11-07-2016, 13:36   #5
کاربر کهنه کار
 
بصیر آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2016
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 6,110
Thanks: 6,371
Thanked 1,423 Times in 1,149 Posts
پیش فرض

لعنت خدا شامل حال کسی است که در لباس پوشیدن، تشبه به جنس مخالف خود دارد
دستورهاى دينى، ما را از نوع ديگرى از تشبّه نيز برحذر داشته و آن اين است كه نبايد زنان خود را شبيه مردان، و مردان خود را شبيه زنان كنند.

همان‏طور كه گاهى در اجتماع مى‏بينيم، نوع لباس و پوشش بعضى از پسران و مردان طورى است كه شباهت بيشترى به پوشش خانم‏ها دارد تا پوشش آقايان و همين‏طور بعضى از خانم‏ها در بعضى از موارد خود را به شكل آقايان درمى‏آورند.
پيامبر (ص) مى‏فرمايد «از ما نيست مردى كه خود را شبيه زنان و زنى كه خود را شبيه مردان درآورد.» و در جايى ديگر اين‏گونه افراد را مورد لعن قرار داده و فرموده است: «خدا لعنت كند مردى را كه لباس زن بپوشد و زنى را كه لباس مرد بپوشد.»
توضيح اين‏كه بعضى از لباس‏ها ميان زن و مرد مشترك است مانند شلوار، ولى بعضى ديگر مختص مردان و بعضى مختص زنان مى‏باشد. آن‏چه در روايات آمده، نهى از پوشيدن لباس مختص زنان، توسط مردان و پوشيدن لباس مختص مردان، توسط زنان است.

امضای بصیر فدای سید علی
بصیر آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following User Says Thank You to بصیر For This Useful Post:
قدیمی 11-07-2016, 13:36   #6
کاربر کهنه کار
 
بصیر آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2016
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 6,110
Thanks: 6,371
Thanked 1,423 Times in 1,149 Posts
پیش فرض

لباس، پوشش است نه ابزار تحريك
از جمله مواردى كه درباره لباس دستور داده‏اند اين است كه زن‏ها بايد طورى لباس بپوشند كه اولاً بدن آن‏ها آشكار نباشد، در ثانى خود لباس طورى نباشد كه نظر مردان نامحرم را جلب كند و چشم نامحرم را به دنبال خود بكشاند.

به ‏عبارت ديگر لباس هم بايد مانع آشكار شدن بدن و ايجاد تحريكات شود و هم خود نبايد تحريك‏آميز باشد. حقيقت اين است كه زن، به‏عنوان يكى از مظاهر جمال الهى همه وجودش جذابيت دارد و اين حقيقت در تمامى احكامى كه مربوط به زن و روابط او با نامحرم است، ظهور مى‏كند؛ يعنى هر چيزى كه مربوط به زن است از قبيل زيبايى‏هاى ظاهرى، لباس، زينت، لحن سخن گفتن، نحوه حركات ظاهرى، بوى او و... مى‏تواند مرد را به‏سوى خود جذب كند. لذا درباره همه اين موارد احكام خاصّى وضع گرديده است. همان‏طور كه در آيات مربوط به روابط بين زن و مرد ملاحظه كرديم، در اين آيات نيز درباره جنبه‏هاى مختلف رابطه زن با نامحرم دستورهايى داده شده است. اين جنبه‏ها عبارتند از:
- نگاه و لزوم كنترل آن از سوى مردان و زنان
- ممنوعيت آشكار ساختن زينت‏هاى پنهانى خود، مگر در موارد استثنا شده
- ممنوعيت زنان از انجام حركاتى كه موجب آشكار شدن زينت‏هاى آنان شود
- لزوم پوشاندن بدن و موى سر در برابر نامحرم
- ممنوعيت به كار بردن لحن تحريك‏آميز در حين سخن گفتن با نامحرم
- ممنوعيت از خودنمايى و انجام حركات تحريك ‏آميز

امضای بصیر فدای سید علی
بصیر آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following User Says Thank You to بصیر For This Useful Post:
قدیمی 11-07-2016, 13:37   #7
کاربر کهنه کار
 
بصیر آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2016
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 6,110
Thanks: 6,371
Thanked 1,423 Times in 1,149 Posts
پیش فرض

چه مواردی منجر به روابط نامشروع زن و مرد و ايجاد مفاسد فردى و اجتماعى می شوند؟
1. «نگاه حرام» كه معروف است به «تیر شیطان»، گناهی است که اگر زن حجاب خود را رعايت كند، اين تير شیطان به هدف نمى‏ خورد. یعنی زنی که حجابش را رعایت نمی کند، به شیطان کمک می کند تا تیرش را به هدف بزند.


2. صحبت كردن زن اعم از انتخاب كلمات و لحن سخن كه اگر زن تقوا را در اين مورد رعايت كند، مفسده‏اى به وجود نمى‏آيد.
هيچ رابطه نامشروع و مفسده‏انگيزى بين زن و مرد ايجاد نمى‏شود، مگر اين‏كه در آن عواملى از قبيل سهل‏انگارى در رعايت حجاب، نگاه و سخن گفتن وجود دارد. يعنى راه‏هاى عملى برقرارى اين روابط، يا تيرِ نگاهى است كه به هدف بخورد، يا شوخى، خنده و عدم رعايت اصول سخنگويى با نامحرم است.

امضای بصیر فدای سید علی
بصیر آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following User Says Thank You to بصیر For This Useful Post:
قدیمی 11-07-2016, 13:37   #8
کاربر کهنه کار
 
بصیر آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2016
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 6,110
Thanks: 6,371
Thanked 1,423 Times in 1,149 Posts
پیش فرض

زنان باحجابی که بی حجابند و بوی بهشت را استشمام نمی کنند
زنان بايد در شکل دهی موهای خود در زیر چادر دقت کنند؛ يعنى موى خود را به گونه‌اى نيارايند كه برجستگى آن از زير مقنعه، روسرى و چادر نمايان شود. چرا كه پيامبر (ص) اين عمل را مذموم دانسته و از آن با لحن كنايه‌آميزى به كوهان شتر خراسانى ياد كرده است. این ها زنان باحجابی هستند که در حقیقت بی حجابند؛ چنین زنانی نه تنها به بهشت وارد نمى‌شوند، بلكه بوى بهشت را هم استشمام نخواهند كرد.


حجاب یعنی پوشیده بودن اندام یک زن، اعم از برآمدگی و اندازه های بدن، نه اینکه فقط پوسته ی بدن زن پوشیده شود؛ آن هم با شلوار لی تنگ، یا مانتوی تنگ و مقنعه و چادر نامناسبی که حجم و برآمدگی موهایش معلوم باشد، این حجاب نیست.
پیامبر (ص) می فرمایند: «... زنانى كه پوشش [تن نما] دارند، اما برهنه اند، كج راهه مى روند و ديگران را نيز به كجروى تشويق مى كنند؛ سرهايشان همچون كوهان شتر خراسانى فروهشته است؛ اينان به بهشت نمى روند و بوى بهشت را كه از فاصله اى دور به مشام مى رسد، استشمام نمى كنند».
این تعبیر خیلی تندی است. خانم هایی که حجاب دارند ولی موهای شان را دم اسبی می بندند و حجم موهای شان معلوم است، اصلاً درست نیست؛ چون بالاخره نوعی زیبایی محسوب می شود،هرچند که با حجاب باشند.
حجاب به معنی پوشاندن تمامی اندام زن است. یعنی تمام آن چیزهایی که امکان تحریک و زیبایی دارد و به عنوان زینت محسوب می شود، باید پوشانده شود.
حد واجب حجاب، گردی صورت است که وقتی خانمی رعایت می کند، یعنی مطیع است؛ چون معتقد است که اسلام از او خواسته است؛ ولی خانمی که دوست دارد همسایه ی حضرت زهرا (س) باشد و می خواهد حرکت های قوی داشته باشد، پوشش بالاتری را انتخاب می کند.
حجاب حضرت زهرا (س) گردی صورتش نبوده، بلکه حجاب ایشان خیلی دقیق تر بوده است. این طور نبود که کسی به راحتی بتواند صورت، چشم ها، گونه ها یا لب ها و ابروهای زنی که سرور زنان عالم است را ببیند.
در رساله نوشته است که اگر خانمی می خواهد گردی صورتش را بپوشاند، واجب است یک حدی بیشتر از آن را بگیرد تا یقین کند که گردی صورتش پوشیده است.
خانمی که می خواهد خودش را شبیه حضرت زهرا (س) کند و دل امام زمان (ع) را بدست بیاورد، به اجبار حجاب را انتخاب نمی کند، بلکه تابع تقوا است، یعنی پوشاندن صورتش هر چقدر بیشتر و بهتر باشد خودش لذت می برد؛ چون می خواهد سبقت بگیرد. او همیشه یک چیزی بالاتر از آن حد شرعی که خداوند اجازه داده است، یعنی مستحبات را رعایت می کند و انجام می دهد و هیچ وقت حداقل ها را در نظر نمی گیرد.
«تبعیت» مرحله ی بالاتر دیگری هم دارد که آن هدایت است. در آیه 38 سوره بقره می فرماید: «فَمَنْ تَبِعَ هُدایَ= کسانی که از هدایت من تبعیت کنند». یعنی انسان می خواهد مثل خود خدا شود، چون تبع و طمعش بالاست. کسی نیست که به حداقل ها بسنده کند تا حیوانیتش تأمین شود، بلکه برنامه ای برای مستحبات و زیبایی و تزئین شدن خودش دارد. او به دنبال این است که سیره ی معصومین را بشناسد تا ببیند آن ها چه کارهایی می کردند، او هم انجام دهد. این یعنی «تبعیت».
(زیارت عاشورا/264)

امضای بصیر فدای سید علی
بصیر آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following User Says Thank You to بصیر For This Useful Post:
قدیمی 12-07-2016, 13:39   #9
مدیربازنشسته
 
صبح موعود آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2011
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 2,466
Thanks: 16,842
Thanked 6,340 Times in 2,158 Posts
پیش فرض

نقل قول:
حد واجب حجاب، گردی صورت است که وقتی خانمی رعایت می کند، یعنی مطیع است؛ چون معتقد است که اسلام از او خواسته است؛ ولی خانمی که دوست دارد همسایه ی حضرت زهرا (س) باشد و می خواهد حرکت های قوی داشته باشد، پوشش بالاتری را انتخاب می کند.
حجاب حضرت زهرا (س) گردی صورتش نبوده، بلکه حجاب ایشان خیلی دقیق تر بوده است. این طور نبود که کسی به راحتی بتواند صورت، چشم ها، گونه ها یا لب ها و ابروهای زنی که سرور زنان عالم است را ببیند.
بسیار عالی بود. سپاسگذارم.

امضای صبح موعود
هر کس مرا طلب کند، مرا می یابد هر کس مرا یافت، مرا می شناسد
هرکس مرا شناخت، مرا دوست می دارد و هر کس مرا دوست داشت، عاشق من می شود
و هر کس عاشق من شد، من عاشق او می شوم و هر کس من عاشقش بشوم، او را می کشم
و کسی که او را بکشم، بر من دیه اش واجب است و کسی که دیه اش بر من واجب شد،
پس خودم خون بهای او می شوم
یا ثارالله

صبح موعود آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following User Says Thank You to صبح موعود For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
ظواهر


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
جبر و اختیار ، از مسائل مهم در علم کلام و فلسفه ensanzade عرفان 0 12-07-2014 09:14
مبانی نگرش به زن در رسانه‌ها با رویکرد دینی و غیردینی شرمنده شهدا مباحث ديگر بخش اسلامی 0 08-03-2014 21:01
فریب هفتاد ساله در ارزش گذاری پول ملی! safaeei اقتصاد،مدیریت،مهندسی صنایع 0 28-05-2013 03:54
پلورالیسم و اومانیسم در «مشایی» موج می‌زند! محب المهدي (عج) مباحث سیاست داخلی 0 06-04-2013 09:56
غلام غير خدا نباش!|سلسله سخنرانی ها امام خامنه ای پیرامون آزادی mahdishata رهبری 1 23-02-2013 17:05

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 06:02 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1