شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > اهل بيت (عليهم السلام) > اميرالمومنين (ع)


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-02-2014, 20:14   #1
مدیر ارشد انجمنهای نور آسمان
 
خادم الزینب آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Oct 2010
محل سکونت: مازندران
نوشته ها: 13,468
Thanks: 7,301
Thanked 27,121 Times in 7,240 Posts
پیش فرض آیه ای که فقط امیرالمومنین(ع) به آن عمل کرد

آیه ای که فقط امیرالمومنین(ع) به آن عمل کرد

در زمان خلفای اموی و عباسی آیه هایی را که در شأن اهل بیت و خصوصاً امیرالمومنین علی(ع) نازل شده بود به دیگران نسبت می دادند یا شأن نزول های مشابه برای خلفا و رؤسای فرقه ها می ساختند، در اینجا ساکت مانده اند و مشابه سازی نکرده اند


آیاتی که در قرآن مجید در شأن حضرت علی(ع) و سایر اهل بیت نازل شده و یا ایشان از مصادیق بارز آن هستند، فراوان است.
از طرف دیگر عمل به دستورهای قرآن از ناحیه تمامی مسلمانان پیوسته صورت می گرفت و همگان خود را موظف به عمل به آن می دانستند و لااقل صحابه خالص پیامبر اکرم (ص) تلاش می کردند که به دستورات قرآن کاملاً عمل کنند.
حتی برخی موارد به جهت عملی که حضرت علی(ع) یا یکی دیگر از صحابه انجام داده بودند آیه ای نازل می شد و آن عمل را مورد تحسین و ترغیب قرار می داد، سپس دیگران نیز به هر علت و انگیزه، انجام آن عمل را جزء برنامه های خویش قرار می دادند. از این رو ممکن بود برای برخی مشتبه شود که این آیه ابتدا در شأن چه کسی نازل شده است و چه کسانی بعداً به آن عمل کرده اند و به همین جهت گاهی شأن نزول ها یا اسباب نزول های مختلفی برای یک حادثه نقل شده است. گاهی نیز آیه ای در شأن کسی نازل شده بعداً در طول زمان، مفسران یا ائمه اطهار (ع) اجمعین آن آیه را بر مصادیق دیگری جریان داده اند و به دنبال آن برخی دیگر از روی بی توجهی آن مصادیق و یا جری و تطبیق ها را نیز از شأن نزولها شمرده اند. گاهی نیز دست سیاست در کار بوده و با پول و زور و امثال آن شأن نزول ها تغییر یافته یا در مقابل هر شأن نزول حقیقی، مشابهی نیز برای آن ساخته اند.
تنها آیه
يا اَيهَا الّذين‌َ ءامَنُوا إذا نَجَيتُم‌ُ الرَّسُول‌َ فَقَدّموا بَين‌َ يدَي‌ْ نَجْواكُم‌ْ صَدَقَه‌ً ذَلِك‌َ خَيرُ لَّكُم‌ْ وَ أَطْهَرُ فَإِن لَّم‌ْ تَجِدُوا فَإِن‌َّ اللهَ غَفُورُ رَّحيم‌ٌ؛ اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد! هنگامى كه مي‌خواهيد با رسول خدا نجوا كنيد (و سخنان درگوشى بگوييد)، قبل از آن صدقه‌اى (در راه خدا) بدهيد؛ اين براى شما بهتر و پاكيزه‌تر است‌. و اگر توانايى نداشته باشيد، خداوند آمرزنده و مهربان است‌.(1)
در میان آیه ها تنها این آیه است که فقط حضرت امیرالمومنین(ع) به آن عمل کرده است، و مفسران شیعه و سنی نیز مصداق دیگری برای عمل به آن آیه ذکر نکرده اند و از آن زمان تاکنون و از اکنون تا آخرالزمان هیچ کس دیگری نیز نمی تواند مصداق آن آیه باشد زیرا که آن آیه پس از نزول و پس از عمل به آن، به اتفاق جمیع مسلمانان نسخ شده است، بنابراین امکان عمل دوباره به آن وجود نداشته و ندارد.
به همین جهت کسانی که از روی اشتباه و سهل انگاری یا تعمّد، در زمان خلفای اموی و عباسی آیه هایی را که در شأن اهل بیت و خصوصاً امیرالمومنین علی(ع) نازل شده بود به دیگران نسبت می دادند یا شأن نزول های مشابه برای خلفا و رؤسای فرقه ها می ساختند، در اینجا ساکت مانده اند و مشابه سازی نکرده اند و مصداق دیگری نیز ارائه نداده اند. بله در این آیه بحث دیگری مطرح کرده اند و آن این که آیا عمل انحصاری حضرت علی (ع) به این آیه فضیلتی است که از دیگران فوت شده یا این که فضیلت مهمی نبوده است.
اکنون ضمن بیان آیه و شأن نزول ها، به بررسی و تحلیل خود آیه خواهیم پرداخت و فضیلت بودن یا نبودن آن را از خود آیه و از روایت های اهل سنت مطرح خواهیم کرد. آن گاه روایت های شیعه در این باب را نیز نقل می کنیم.
«یا ایها الذین آمنوا اذا ناجیتم الرسول فقدموا بین یدی نجویکم صدقه، ذلک خیر لکم و اطهر، فان لم تجدوا فان الله غفور رحیم» (2) ای کسانی که ایمان آورده اید هرگاه [تصمیم] به گفت وگوی محرمانه با پیامبر دارید پیش از گفت وگوی محرمانه خود صدقه ای تقدیم بدارید، این [کار] برای شما بهتر و پاکیزه تر است، و اگر چیزی نیافتید بدانید که خداوند آمرزنده مهربان است.
شأن نزول

در مجمع البیان درباره شأن نزول آین آیه این چنین آمده است: … فانها نزلت فی الاغنیاء و ذلک انهم کانوا یأتون النبی صلی الله علیه و آله و سلم فیکثرون مناجاته فامرالله سبحانه بالصدقه عند المناجاه، فلما رأو ذلک انتهوا عن مناجاته فنزلت آیه الرخصه عن مقاتل بن حیان و قال امیرالمؤمنین علیه السلام ان فی کتاب الله لآیه ما عمل بها احد قبلی و لایعمل احد بعدی، یا ایها الذین آمنوا اذا ناجیتم الرسول… کان لی دینار فبعته بعشره دراهم فکلما اردت ان اناجی رسول آلله صلی الله علیه و آله و سلم قدمت درهماً، فنسختها الآیه الاخری «أشفقتم ان تقدموا بین یدی نجویکم صدقات»(3)
مقاتل بن حیان گفته این آیه پیرامون ثروتمندانی نازل شده است که زیاد با پیامبر اکرم (ص) سخنان مخفیانه می گفتند. آن گاه خداوند امر کرد که هرگاه خواستند با آن حضرت مخفیانه سخن بگویند باید صدقه بدهند، هنگامی که آنان چنین دیدند از نجوای با آن حضرت خودداری کردند.
حضرت امیرالمؤمنین(ع) در این باره فرمودند: در کتاب خدا آیه ای است که هیچ کس قبل از من به آن عمل نکرده و هیچ کس پس از من نیز به آن عمل نخواهد کرد و آن آیه «یا ایها الذین آمنوا اذا ناجیتم الرسول…» است من دیناری داشتم آن را به ده درهم فروختم و هرگاه که می خواستم با آن حضرت نجوا کنم درهمی به عنوان صدقه می پرداختم تا این که آیه «أاشفقتم ان تقدموا بین یدی نجویکم صدقات» آن آیه را نسخ کرد.
در تفسیر روح المعانی آمده است:
از مقاتل نقل شده که ثروتمندان نزد پیامبر اکرم (ص) می آمدند و زیاد با او در گوشی سخن می گفتند و در مجلس ها بر فقیران غالب می شدند به گونه ای که پیامبر(ص) نشستن های طولانی و نجواهای آنان را خوش نداشت، آنگاه آیه نازل شد.(4)

تفسیر اهل سنت
در تفسیر الدرالمنثور با چند سند از ابن عباس نقل می کند که مسلمانان بیش از حدّ از پیامبر اکرم(ص) پرسش می کردند به گونه ای که برای پیامبر خدا، کار سخت شد و خداوند خواست که کار را برای فرستاده خود آسان تر کند [آنگاه چنین آیه ای را نازل کرد] و بسیاری از مردم از نجوای با آن حضرت امتناع ورزیدند و از او پرسش نکردند تا این که خداوند آیه «أاشفقتم…» را نازل کرد. و بر آنان مجال پرسش را فراهم کرد و برایشان سخت نگرفت.(5)
باز در آن با سندهای متعدد از حضرت علی (ع) نقل شده که فرمود:هیچ کس قبل از من یا بعد از من به این آیه عمل نکرده است، دیناری داشتم و آن را به ده درهم فروختم و هرگاه که می خواستم با حضرت نجوایی داشته باشم یک درهم صدقه می دادم تا این که آیه نسخ شد. بنابراین هیچ کس غیر من به آن عمل نکرد.
همان طور که بیان شد فقط امیرالمومنین(ع) بعد از نزول این آیه بدان عمل فرمودند و سپس وجوب صدقه دادن بابت نجوا کردن با پیامبر(ص)برداشته شد.

پی نوشت ها:
1_(سوره مجادله‌، آيه 12)
2_(مجادله، 58/12)
3_(مجادله، 58/13) الایه.1
4_( آلوسی، روح المعانی، 15/44، دارالفکر، بیروت)
5_( سیوطی، تفسیر الدر المنثور، 6/185، مکتبه آیه الله مرعشی نجفی، دوره شش جلدی)
منبع:جام
عقیق

امضای خادم الزینب
بكوش عظمت در نگاه تو باشد نه در آنچه بدان می نگری...


چیزی و نفهمیدی منکرش نباش...
خادم الزینب آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following User Says Thank You to خادم الزینب For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمانکاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
ترجمه خطبه هاي نهج البلاغه (240 خطبه ) zahra mirmehdi خطبه های نهج البلاغه 0 27-10-2013 19:28
عکس: حرم ولایت مدار حقیقی امیرالمومنین(ع) golenarges شخصيت های مرتبط با جهان اسلام 0 26-10-2013 11:32
عکس:نجف اشرف، بارگاه ملکوتی امیرالمومنین(ع) golenarges گالری عکس موضوعی 1 10-09-2013 11:15
وهابیت سوال اهل سنت درباره خلافت علی(ع) را به شبهه تبدیل کرد! خادم الزینب اميرالمومنين (ع) 0 29-05-2013 20:24
ميراژ اف يك محب المهدي (عج) نظامی ، جنگ افزار 0 05-03-2012 10:22

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 11:52 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1