شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > خبر > خبر گوناگون


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 10-12-2010, 12:21   #1
حرفه ای
 
پولدار آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Oct 2010
محل سکونت: هرجا که شد
نوشته ها: 509
Thanks: 587
Thanked 1,150 Times in 371 Posts
پیش فرض دسته چک دولت در دست کیست ؟

به گزارش پیمانه به نقل از مهر، نشست خبری رحیم ممبینی معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور امروز در حالی در ساختمان بهارستان برگزار شد که با سئوال حاشیه ای یکی از خبرنگاران مواجه شد.

خبرنگاری از ممبینی پرسید آیا دسته چک دولت در دست جنابعالی است؟ که وی در پاسخ گفت: دسته چک دولت دست من نیست، بلکه دست آقای اکرمی خزانه دار است.

معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور همچنین در پاسخ به انتقاد یکی از خبرنگاران در خصوص اینکه خبرنگاران تنها سالی یکبار جنابعالی را ملاقات می کنند، گویا خبرنگاران به حج می روند، باید به تمام سئوالات آنها پاسخ دهید، گفت: حج بدون ولیمه هستم.

بودجه 90 ؛ اولین بودجه از برنامه پنجم

وی بودجه سال 90 را اولین بودجه از برنامه پنجم توسعه ذکر کرد و افزود: رشد اقتصادی 8 درصدی، نرخ بیکاری، افزایش سهم بهره وری و بهبود ضریب جینی باید در تمام بودجه ها مد نظر قرار گیرد، شتاب بخشیدن به رشد و توسعه اقتصادی از موضوعات اساسی و کلیدی بودجه سال 90 است.

ممبینی با بیان اینکه این اقدام صرفا با منابع عمومی کشور قابل تحقق نیست، بنابراین در بخشنامه بودجه دو موضوع را در نظر گرفته ایم، گفت: در این بودجه بیشترین استفاده را از منابع عمومی خواهیم داشت، وقتی این موضوع انجام شدنی است که طرحهای عمرانی اولویت بندی شوند که برای این کار مصمم هستیم.

وی با بیان اینکه 2500 طرح ملی به جز طرحهای استانی داریم و به طور متوسط اگر برای هر یک از آنها دو پروژه در نظر بگیریم، بیش از 5 هزار پروژه وجود دارد که باید ساماندهی شوند، افزود: آغاز برخی از طرحها به سال 1341 بازمی گردد که باید تعیین تکلیف شوند.

معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: برای رشد و توسعه اقتصادی که مبنای آن توسعه زیر ساخت است از دو محل منابع عمومی و تسهیلات داخلی، خارجی و سرمایه گذاری باید منابع تامین شود، بنابراین به این بخش در بودجه 90 توجه خاصی شده است.

مصارف هزینه ای در بودجه 90

وی بر کنترل مصارف هزینه ای در بودجه 90 تاکید کرد و افزود: با وجودی که اعلام نظرات موسسات بین المللی همراه با رگه های سیاسی است اما اذعان می کنند که ایران توانسته مصارف هزینه ای خود را کنترل کند؛ یعنی جهت گیری منابع محدود ما باید به سمت توسعه زیرساختها باشد.

گسترش عدالت اجتماعی

ممبینی بحث گسترش عدالت اجتماعی را از موضوعات بسیار مهم بودجه سال 90 ارزیابی کرد و اظهارداشت: تحقق این موضوع در گرو اجرایی شدن مصوبات استانی است که سفرهای استانی بیشترین نقش را در آن ایفا می کند. از اولویتها برای گسترش عدالت اجتماعی، تحقق عدالت اجتماعی است.

وی با اشاره به اینکه بودجه های منطقه ای و استانی در بودجه سال آینده گسترش یافته است، افزود: اطلاعات سفرهای استانی باید استخراج شود و منابع به سمت تحقق این مصوبات باشد.

وی یکی از زمینه های گسترش عدالت اجتماعی را بحث هدفمندی یارانه ها عنوان و بیان کرد: بحث توسعه بیمه های اجتماعی در بودجه سال 90 در نظر گرفته شده است، همچنین موضوع اصلاح و بهینه سازی نهاده های انرژی در تمام ابعاد باید انجام شود و تمام دستگاهها اقدامات خود را بایددر این راستا تنظیم کنند.

معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه برای بهینه سازی انرژی در بخشهای نفت، کشاورزی، صنعت و غیره اعتباراتی مصوب شده است و به مرور ابلاغ و اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: فناوریهای نوین از دیگر موضوعات بودجه 90 است و دستگاه‌ها برنامه های پژوهشی را می توانند در بودجه های خود ساماندهی کنند.

به گفته وی، 1500 میلیارد تومان برای بهبود فضای فرهنگی در سال 89 همراه با سازو کارهای مناسبی برای هزینه کرد اعتبارات در نظر گرفته شده بود، کارگروه فرهنگ و هنر با ریاست رئیس جمهور برای تدوین کارهای نو، ابتکاری و جدید تشکیل می شود که این کار در بودجه سال 90 تقویت شده است.

شعار بودجه 90 ؛ حمایت از تولیدکنندگان

ممبینی یکی از شعارهای اساسی بودجه 90 را حمایت از تولید کنندگان داخلی و صادرات ذکر و بیان کرد: اصلاح سیستم ها، روشها و کارآئی نیروی انسانی و توسعه دولت الکترونیک از ویژگی های برجسته بودجه سال آتی است که سازو کارهای آن فراهم شده است.

وی با تاکید بر اینکه به دستگاه‌ها اعلام کرده ایم که در جهت مکانیزه کردن کارها، طرح ارائه دهند، عنوان کرد: برای ساماندهی آمارها، جلساتی با معاونت توسعه نیروی انسانی رئیس جمهوری آغاز شده است.

معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه اعتبارات کل در پیوست بودجه های سنواتی منعکس می شود، افزود: به دستگاه‌ها اجازه داده ایم که برای تامین اعتبارات طرحها و پروژه های خود سرمایه گذار و فاینانس کننده در نظر بگیرند و به صورت تعهدی این کار را انجام دهند و دولت نیز بقیه آن را تامین اعتبار خواهد کرد.

وی گفت: اجرای بودجه تعهدی در ارتباط با طرحهای عمرانی برای اینکه طرحها دچار نوسنات ناشی از بودجه عمرانی نشوند در نظر گرفته شده است.

ممبینی همچنین در این نشست به سئوالات متعدد خبرنگاران پاسخ داد و گفت: آسان ترین روش برای تامین منابع مالی در کشور ما تاکنون از طریق منابع عمومی بوده است اما می خواهیم که دستگاه‌ها ملزم شوند به استفاده از تسهیلات مالی و سرمایه گذاری خارجی که توسط سازمان سرمایه گذاری خارجی، وزارت اقتصاد، شورای اقتصاد، بانک مرکزی و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در این زمینه اقدامات صورت گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه‌ها به انتظار منابع عمومی ننشینند، افزود: برای توسعه زیرساخت باید کار کنیم، کشورهایی هستند که به طور پنهان و آشکار آمادگی این کار را دارند، به نحوی که چین برای سرمایه گذاری در ایران تا 40 میلیارد دلار در این حوزه اعلام آمادگی کرده، این در حالی است که کل منابع عمومی دولت معادل 24 هزار میلیارد تومان است، یعنی دو برابر بودجه اعلام آمادگی شده است و باید حداکثر استفاده را از این منابع ببریم.

هدفمندی یارانه ها در بودجه 90

معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در مورد قانون هدفمندی یارانه ها اظهارداشت: یکی از روشهای در نظر گرفته شده در این زمینه این است که دستگاه‌ها کمافی السابق بودجه پیشنهادی خود را بدون در نظر گرفتن تاثیر هدفمندی یارانه ها به منظور شفاف سازی ارائه می کنند و اعتبارات آن در یک ردیف منابع و یک ردیف مصارف به طور جداگانه در نظر گرفته خواهد شد و از ردیف متمرکز اعتبار در اختیار آنها قرار خواهیم داد.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا دو بودجه یارانه ای و بدون یارانه ای تدوین خواهد شد، گفت: خیر، یک بودجه تدوین خواهد شد، در جدول ردیفهای متفرقه یک ردیف مصارف ناشی از تاثر هدفمندی یارانه ها تعریف خواهد شد و مبلغ آن در سرجمع بودجه لحاظ می شود.

حذف ردیفهای فاقد کارایی و اثربخشی از بودجه 90

ممبینی با اشاره به اینکه بر اساس احکام برنامه پنجم به بودجه ریزی عملیاتی ملزم شده ایم و این امر یک منطق است، افزود: یک کارگروه برای بازبینی تمام ردیفهای بودجه تعیین شده است تا مشخص شود بودجه به دستگاههای حاکمیتی یا تصدی گری اختصاص یافته است.

وی با تاکید بر اینکه در بودجه سال 90 ردیفهای فاقد کارآیی و اثربخشی حذف می شوند، افزود: در بخش بودجه های عمرانی و هزینه ای از منطق بودجه ریزی عملیاتی استفاده خواهیم کرد و برای هر ردیفی که اعتباری در نظر گرفته شود اول این سئوال مطرح خواهد شد که آیا این کار وظیفه این دستگاه است یا خیر.

به گفته وی، ردیفهای جدول ردیفهای متفرقه افزایش یافته؛ به همین دلیل قرار است که این جدول بازبینی شود و اعتبارات استانی به استانها و آنچه جنبه ملی دارد به دستگاهها منتقل شود، به عبارت دیگر بازبینی ردیفهای متفرقه انجام خواهد شد.

معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور از اعلام ارقام برای هدفمندی یارانه ها در بودجه سال آینده خودداری کرد و افزود: هنوز در دولت در این خصوص بحثی صورت نگرفته و مبلغ آن مشخص نیست، اما مبنای اصلی برای هدفمند سازی یارانه ها، این است که پایه اولیه قیمتها زمان قبل از اجرا خواهد بود که عمدتا حاملهای انرژی خواهد بود. به موجب قانو،ن بعد از اجرای هدفمندی یارانه ها تفاوت قیمت جدید و قیمت پایه به حساب خاصی واریز خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه بودجه باید تا 90 درصد به صحت نزدیک باشد، افزود: میزان تفاوت قیمت پایه و جدید با هدفمندی پیش بینی شده است و مبالغ به حسابهای ویژه (حساب تمرکز وجوه) نزد خزانه افتتاح شده واریز خواهد شد و مبالغ نیز بر اساس قانون توزیع می شود.

ممبینی در خصوص تامین مصارف هزینه ای از درآمدهای غیر نفتی که در بودجه سال 89 معادل 19 هزار میلیارد تومان بوده است، گفت: اگر این روش را در نظر نگیریم اختلاف بین مصارف هزینه ای و درآمدهای غیر نفتی حدود 3 یا 4 هزار میلیارد تومان است که قانون صفر شدن آن را مطرح کرده است.

وی افزود: در بودجه سال 90 مجلس روش مذکور را تغییر داد و مالیات و نفت را در نظر نگرفت؛ بنابراین فاصله بین این دو به 20 هزار میلیارد تومان رسید، اما برای نزدیک شدن این دو ظرفیت وجود دارد به نحویکه باید مصارف هزینه ای را کاهش دهیم.

وی بر بالفعل کردن ظرفتیهای مالی تاکید کرد و گفت: برای این منظور سیستمهای ادارات، سازمان مالیاتی و گمرک باید تجهیز شوند. در عین حال استانها با 1040 میلیارد تومان مازاد درآمد در 6 ماهه ابتدای سال مواجه بودند.

معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه انقباضی بودن مصارف هزینه‌ای به معنای کسر از حقوق کارمندان است، با توجه به اینکه بخش عمده مصارف را پرداختهای پرسنلی به کارمندان دولت تشکیل می دهند، گفت: انقباضی به معنای کم شدن نیست و در بخش مصارف هزینه ای به موجب قانون نمی توانیم دست و دلباز وارد شویم.

حق و حقوق کارمندان ضایع نمی‌شود

وی خاطرنشان کرد: بر اساس احکام بودجه، اعتبارت هزینه ای 2 درصد کمتر از تورم سال آینده در نظر گرفته می‌شود؛ اما حقوق کارکنان برابر قوانین پرداخت می شود و به هیچ عنوان ضایع شدن حق و حقوق افراد مد نظر نیست. حقوق کارکنان دولت در قانون بودجه سال 89 هم متناسب با منابع شده است.

تحقق 80 درصد درآمد حاصل از واگذاریها

ممبینی با بیان اینکه نسبت درآمدهای مالیاتی به تولید ناخالص داخلی باید 10 درصد باشد، افزود: برنامه واگذاریها همانند سالجاری در سال آینده ادامه خواهد داشت، امسال قرار بود 5 هزار میلیارد تومان نیروگاه بفروشیم و 4 هزار و 500 میلیارد تومان نیز بابت رد دیون در نظر گرفته شود که پیش بینی می شود رقم مصوبه بودجه ای در این باره تا 80 درصد در سال جاری محقق شود.

وی در مورد بودجه شرکتهای دولتی در سال 90 گفت: بودجه 90 شرکتهای دولتی متناسب با روندی که در بودجه عمومی خواهیم داشت، در بخش مصارف هزینه ای در فضای بودجه عمومی پیش بینی خواهد شد که در بودجه سال 89 نیز چنین بود. همچنین تعداد شرکتهای دولتی کاهش یافته و شرکتهای دولتی از اصلاحیه بودجه منع شده اند.

ممبینی امضای موافقت نامه دستگاه‌ها با معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری را در تدوین بودجه دارای تاثیرات اساسی دانست و افزود: تاکنون منتظر تعیین تکلیف احکام بودجه بودیم که این کار انجام شد.

صندوق توسعه ملی

وی با تاکید بر اینکه در خصوص صندوق توسعه ملی باید تکلیف مشخص باشد، گفت: سال گذشته در لایحه بودجه سال 89 حدود 12 هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرحهای دارای ارزش افزوده در نظر گرفته شد، اما چون اساسنامه صندوق توسعه ملی تصویب نشد، مجلس آن را حذف کرد و ارقام مازاد بر لایحه در نظر گرفت.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه متولی تدوین بودجه هستیم، باید تکلیف صندوق توسعه ملی بری تدوین بودجه مشخص شود و در این خصوص در حوزه مدیریت باید تعیین تکلیف شود.

معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بودجه سال 89 از استحکام بالایی برخوردار است، افزود: منهای منابع مازاد بر لایحه تا 100 درصد اگر فروش سهام را کسر کنیم، 98 درصد منابع محقق می شود، یعنی مصارف کنترل شده است.

تخصیص 65 درصد اعتبارات عمرانی

وی رقم تخصیص اعتبارات عمرانی از طریق خزانه در 9 ماهه را به طور متوسط 65 درصد اعلام کرد. وی خاطرنشان کرد: گرچه تاریخ ارائه بودجه به مجلس مهم است، اما مهمتر از آن این است که بودجه باید دارای استحکام در منابع ومصارف باشد، ضمن اینکه بخش هزینه ای بودجه انقباضی خواهد بود.

ممبینی از آغاز اقداماتی در بخش بهینه سازی مصرف انرژی خبرداد و افزود: 400 میلیارد تومان اعتبار برای بخش کشاورزی و بهینه سازی مصارف انرژی اعتبار پیش بینی شده است. برای آبیاری نوین نیز حدود یکهزار میلیارد تومان بودجه به تصویب رسیده که رقم بی سابقه ای است.

رئیس جمهور مسئول بودجه کشور است

وی خاطرنشان کرد: هنوز تصمیم در مورد مبلغ یارانه ها نهایی نشده و بر روی کاغذ نیامده است و با توجه به اینکه بر اساس اصل 126 قانون اساسی رئیس جمهور مسئول بودجه کشور است، بودجه و رقم هدفمندی یارانه ها بر اساس منویات وی خواهد بود.

معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در مورد بودجه مترو اظهارداشت: 118 هزار میلیارد تومان رقم بودجه عمومی که شامل اعتبارات مترو نیز می شود، در سالجاری بوده، همچنین در 9 ماهه 60 درصد اعتبارات مترو تخصیص یافته است.

وی تصریح کرد: شورای اقتصاد برای خطوط 3، 4، 6 و 7 مترو تهران و کرج اعتباراتی را مصوب کرده است که منتظریم همراه با فرم وزارت کشور و شهرداری تهران به ما ارائه شود. طی سالهای اخیر هم کمکها و پولهایی به مترو داده شده، حدود 300 میلیون دلار اعتبار به صورت فاینانس در اختیار مترو قرار گرفته است.

امضای پولدار
پولدار آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
چک, کیست, ؟, دولت, در, دست, دسته


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
پروتکل های رهبران یهود برای تسخیر جهان مکلف صهیونیسم 28 10-02-2011 16:09
حاشیه ای برحمایت اخیررهبرانقلاب ازدولت و انتقادازمکتب ایرانی محبّ الزهراء رهبری 0 13-11-2010 12:34
دولت پاسخگوی معوقات بانکی باشد/ به جای شعار دادن پولها را پس بگیریم محبّ الزهراء اخبار سیاست داخلی 0 23-09-2010 12:22
واردات بنزین؛ منابع دولت و نگرانی‌های بی‌مورد s.ali خبر گوناگون 0 02-12-2008 19:27
آمريكا از ديدگاه امام خمينى vorojax کتابخانه اسلامي 19 12-09-2008 16:50

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 13:55 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1