شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 21-04-2011, 14:00   #1
مدیر ارشد انجمنهای نور آسمان
 
محبّ الزهراء آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2010
محل سکونت: ماه
نوشته ها: 17,016
Thanks: 31,941
Thanked 50,449 Times in 14,794 Posts
پیش فرض زينت اصفهان و افتخار ايران (گوشه اي از زندگاني بانو همايوني)گوشه اي از زندگاني بانو همايوني
زينت اصفهان و افتخار ايران
يكي از مشكلاتي كه دختران جوان كشور ما با آن روبه رو هستند كمبود الگوهاي ديني است و متأسفانه نهادهاي فرهنگي نيز در معرفي و آشنايي دختران و زنان كشور با بانوان برجسته و اسوه مسلمان كوتاهي هاي فراوان دارند. يكي از اين مفاخر بانو زينت السادات همايوني (علويه همايوني) از جمله محققان قرآني است كه ساليان درازي از عمر خود را، در راه پي بردن به عمق كلام وحي صرف كرده. او از شاگردان برجسته بانو امين بوده و حتي مي توانيم بگوييم از مهم ترين ثمرات عمر بانو مجتهده، بانو همايوني است كه تا 50 سال به طور مستمر در خدمت ايشان بود.

در سال 1296 در خانواده اي پر جمعيت در اصفهان ديده به جهان گشود و از همان كودكي براي خويش افقهاي بزرگي ترسيم مي كرد. خود ايشان تعريف مي كردند كه در همان ايام كه در سن چهار يا پنج سالگي بودم وقتي خانم ها دور هم جمع مي شدند و از محروميت هاي خود سخن مي گفتند ناراحت مي شدم و چون مي دانستم كه زنان به زينت و طلا علاقه مند هستند با خود مي گفتم من هر وقت بزرگ شدم و قدرتي پيدا كردم دستور مي دهم كه براي خانم ها طلا و زينت فراهم نمايند و البته به لحاظ همين درك بچه گانه كه در طفوليت داشتم بعداً فهميدم محروميت خانم ها در فقر علمي آن هاست، نه در فقر مادي و به لطف خداوند براي رفع آن كمر همت بستم.

در ايام نوجواني به دليل شرايط خاص آن دوران تحصيل دختران ميسر نبود ولي به خاطر علاقه شديد، وي نزد برادرش در منزل درس مي خواند تا سن 16سالگي به اين نحو در منزل سپري شده ولي به نقل خودشان راضي نمي شدند. از اين رو به محضر بانو امين رفت و شاگرد اين بانوي مجتهده شد. او در مورد ديدار نخستش با بانو مي گويد جذبه الهي ايشان چنان در من تأثير نمود كه ظاهر و باطن مرا متحول نمود و ايشان را مصداق حديث «كونوا دعاه الناس بغير السنتكم» يافتم. در سال 1312 در خدمت ايشان قرآن و دعاي كميل خواندم و دعاي كميل را شرح و معني كردند و سپس مقدمات عربي را شروع كردم و شرح باب حادي عشر را نيز در اعتقادات خدمت ايشان خواندم، البته درس هاي جنبي مانند رساله عمليه و اخلاق را نيز مي خواندم و هر روز از ساعت 2 بعدازظهر تا غروب خدمت ايشان بودم و از درياي علم و عرفانش جرعه ها مي نوشيدم. وي سپس در محضر علماي بزرگ اصفهان دروس ديگر مانند فقه و منطق و فلسفه و عرفان را نيز فرا گرفت.

بانو همايوني شروع فعاليت فرهنگي اجتماعي خود را چنين بيان مي دارد: اول سال 1342 كه همسرم مرحوم فيض فوت شدند، به لحاظ اينكه مسئوليت خانه داري برايم سبك شده بود به فكر افتادم امتحان تربيت مدرس بدهم. به تهران رفتم و علي رغم تفكر آن زمان كه خانم ها در دروس طلبگي وارد نمي شدند، اول زني بودم كه در امتحان مدرسي داوطلب و با معدل خوب قبول شدم و در سال 43 هم در آزمون الهيات دانشگاه شركت كردم و وارد دانشگاه الهيات شدم و در حين ادامه تحصيل در دانشگاه ذهنم خلاق شد بر اين كه چرا خانم ها چنين دانشگاهي نداشته باشند، لذا به اصفهان آمدم و پيشنهاد كانون علمي را به خانم امين دادم. از اين رو به ابتكار بانو همايوني حوزه علميه بانوان به نام مكتب فاطمه(س) و به رياست بانو «امين» در سال 1344 تأسيس شد. در اين مكتب از ابتداي تأسيس، قرآن توسط بانوي مجتهده امين تفسير مي شد و بعد از ايشان بانو همايوني اين پست را خود به عهده گرفت.

بانو علويه همايوني از همان زمان كه در امور اجتماعي و فرهنگي وارد شدند نسبت به مسائل مملكت و اموري كه در آن مي گذرد حساس بودند و با دقت نظر در اخبار مملكتي با خواندن مجلات و روزنامه ها و گوش دادن به اخبار راديو و تلويزيون مسائل جاري مملكت را مورد توجه قرار مي دادند و هيچ گاه مردم براي او بي تفاوت نبودند و نيستند. اگر كسي تأليفات بانو همايوني را مطالعه كند، مي بيند كه خيلي شباهت هاي زيادي به تأليفات بانو امين دارد.

از كتاب هاي ايشان از ابتدا تاكنون به اين شرح است: ترجمه «اربعين الهاشميه بانوي ايراني»؛ ترجمه «اسرارالأيات صدرالمتألهين شيرازي»؛ «زن مظهر خلاقيت الله در دو جلد»؛ «عشق ذوي القربي در وصف فاطمه(س)»؛ نسيم ولايت ترجمه و توضيح چهل حديث در فضائل و مناقب اميرالمومنين(ع)؛ زندگاني بانوي ايراني.
در حاشيه ترجمه كتاب اربعين هاشميه بانو امين در تقريظي از شاگرد خود اين چنين تشكر كرده است:
باسمه تعالي. مجلله عالمه فاضله از سادات حسيني، بانو زينت همايوني، در عنفوان جواني و موقع شباب كه هر جواني خصوصاً بانوان و دوشيزگان دنبال آرايش و جلوه گري مي باشند - در صورتي كه براي ايشان، موقع ]موقعيت[ هم مساعد بود مانعي در راه نبود - با آن اصالت و سيادت كه جبلي ايشان بود، طريق سعادت را اختيار نمود. در اول وهله كه او را ملاقات نمودم، از وجنات صورت او آثار سعادت و استعداد كمال را مشاهده نمودم و نظرم آمد قوله تعالي در سوره اعراف آيه 58 كه فرموده: «وَالْبَـلَدُ الطيـبُ يَـخْرُجُ نَـبَاتُهُ بِـإِذْنِ رَبهِ .وَالذِى خَبُثَ لاَ يَخْرُجُ إِلا نَكدًا...»

آري از زمين پاك روييده نمي گردد مگر نباتات و اشجار طيب، همين طور از قلب و دل پاك روييده نمي گردد مگر گل هاي دانش و علوم، اين بود كه مايل گرديدم كه هرچه زودتر در تربيت و تعليم او پافشاري كنم و پس از آن كه توسط معلمان و علم آموزان در قوانين عربي اندازه اي پيشرفت نمود، راجع به اصول منطق و فلسفه و فقه اسلامي و اصول ديانت مخصوصاً اسفار ملاصدرا به وي تدريس نمودم تا اينكه پس از تعليم گرفتن علوم از استادان مبرز در علوم و معارف در معقول و منقول مشغول به تعليم و تربيت گرديد. از خداي متعال براي اين بانوي فاضله عالمه توفيق خدمت علمي و ديني بيشتري مسئلت مي نمايم و اينكه در مقام صدق پايدار گردد. زياده جز ملتمس دعا عرض نيست.
نصرت امين (04/03/1354) ه.ش

در دوران جنگ ايشان به مشهد رفته و به خاطر آشنايي اي كه با بانو خاموشي(ره) داشته است در آنجا مشغول به تحصيل مي شود. بانو همايوني به گفته شاگردان و همسايگانش خيلي فروتن بوده و هيچ وقت دچار غرور و تكبر نشده است. مهم ترين نشانه آن هم رفتار و نحوه گفتارش است، بيان ساده در تدريس نيز از جمله خصوصيات اين بانوي اهل فضل است.
صبح صادق

امضای محبّ الزهراء
طاعـــــــت از دست نیاید ، گنهی باید کرد
در دل دوست به هر حیله رهی باید کرد


!


بعداز اين لطفي ندارد حکـمراني بر دلم
شهر ويـران گشته فرماندار مي خواهد چه کار . . .
محبّ الزهراء آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following User Says Thank You to محبّ الزهراء For This Useful Post:
قدیمی 21-04-2011, 14:01   #2
مدیر ارشد انجمنهای نور آسمان
 
محبّ الزهراء آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2010
محل سکونت: ماه
نوشته ها: 17,016
Thanks: 31,941
Thanked 50,449 Times in 14,794 Posts
پیش فرضپيام تقدير رهبر معظم انقلاب
از خدمات علمي و قرآني خانم همايوني


بسم الله الرحمن الرحيم

سركار حاجيه خانم همايوني جزو مفاخر جامعه زنان ايران اسلامي است. حضور تحصيل كردگان معارف ديني و قرآني در حد ايشان نشان دهنده آمادگي و استعداد زن ايراني براي پيمودن مدارج عاليه علم و معرفت ديني است.
بانوي بزرگوار استاد ايشان مرحومه سركار حاجيه خانم «امين» در عصر خود آيتي از استعداد و استقامت و ظرفيت هاي بالاي ذهني زنان تحصيل كرده ديني ما بوده است. رحمت خداوند بر ايشان باد. اكنون نيز ادامه كار آن بانوي بزرگوار به وسيله سركار حاجيه خانم همايوني مايه خرسندي است و اميد است با حضور ايشان به نحو شايسته و كامل در گسترش معارف اسلامي ميان بانوان استفاده شود. سلامتي و طول عمر ايشان را از خداوند متعال مسئلت مي نمايم.
سيدعلي خامنه اي
19/فروردين/1390


امضای محبّ الزهراء
طاعـــــــت از دست نیاید ، گنهی باید کرد
در دل دوست به هر حیله رهی باید کرد


!


بعداز اين لطفي ندارد حکـمراني بر دلم
شهر ويـران گشته فرماندار مي خواهد چه کار . . .
محبّ الزهراء آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following User Says Thank You to محبّ الزهراء For This Useful Post:
قدیمی 21-04-2011, 14:02   #3
مدیر ارشد انجمنهای نور آسمان
 
محبّ الزهراء آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2010
محل سکونت: ماه
نوشته ها: 17,016
Thanks: 31,941
Thanked 50,449 Times in 14,794 Posts
پیش فرضبياني اخلاقي از بانو علويه همايوني
كسي كه به خدا وصل شد توانا مي شودانسان از بدو خلقت، تحت تعليم و تربيت بوده به طوري كه اين امر جزء تكامل خلقت او مي باشد، چنان كه حضرت آدم بعد از فرا گرفتن علم اسماء، مسجود ملائكه گرديد؛ به بيان ديگر چون كلاس آموزش و پرورش پروردگار را طي نمود و تعليمات لازمه را فرا گرفت و از حيث خلقت و لوازم آن، تكميل شد قابل خضوع و سجود ملائكه و ساير كائنات گرديد. بنابراين رويگرداني از امر آموزش و پرورش كه همان تعليم و تربيت است اعراض از تكامل و لوازم خلقت آدميت و مزاياي آن است؛ زيرا جامعه ها و اجتماعات براي رشد استعدادها و خلاقيت ها تشكيل مي گردد و در رابطه با فرهنگ عقلايي سالم، ارتقا مي يابد؛ همچنين در رابطه با آموزش و پرورش يعني تعليم و تربيت ديني و علمي، سير تكاملي خود را طي نموده، به زندگي سعادتمند آدمي دست مي يابند و از همين راستا مي توانند از آسمان و زمين و دريا و ساير موجوداتي كه خدمتگزار و مسخر آدميت او گرديده اند و در مقابل تعليم و تربيت او سر تعظيم فرود آورده و احياناً اسير او و به نفع او در حركتند، استفاده نمايند؛ چنان كه از اول، سروري او را پذيرفته و در مقابل تعليم و تربيت الهي او خاضع بودند اكنون از تصرف او در وجود خويش، ابايي ندارند و چنان كه تجربه نشان داده است تصرف غير عالمانه را نمي پذيرند يعني شناگري كه آشنا به فنون شنا، نباشد محكوم به غرق شدن است و دريانورد و فضانوردي كه در صنعت و كار خود، ماهر و كامل نشده باشد دريا و فضا، او را نمي پذيرند و به دست نابودي اش مي سپارند؛ بدين معنا كه دريا و فضا بر او مسلط خواهند شد؛ پس مقتضاي نواميس الهي، آن است كه آدميان، با آن ها عالمانه برخورد نمايند تا آن ها تحت نفوذ علم آدميان خضوع كنند و طغيان نجويند كه فرمود: «إِنِ اسْـتَطَـعْـتُمْ أنْ تَـنْـفُذُوا مِـنْ أقْطـارِ السماواتِ وَ اْلأرْضِ فَانْفُذُوا لا تَنْفُذُونَ إِلا بِسُلْطانٍ»؛ اگر مي توانيد به اقطار آسمان ها و زمين نفوذ كنيد ولكن نخواهيد توانست مگر به واسطه علم. (الرحمان:33)

نتيجه اين كه، جهانيان در مقابل علم و ايمان آدميان، مسخرند و آدميان نيز به واسطه صراط مستقيم تعليم و تربيت و ايمان به خداي رب العالمين، از تسخير آن ها به سود خويش استفاده خواهند كرد و چون باري تعالي چنين تقدير فرموده كه آدميان با اسلحه علم و عمل در هر كاري، توفيق حاصل كنند اعم از آن كه شرعي باشد يا عرفي، فردي باشد يا اجتماعي، صنعتي باشد يا غير صنعتي، دنيوي باشد يا اخروي، بالاخره عملي با خير و بركت خواهد بود كه با دانش و بينش توأم باشد و معنويت آن بر ماديتش رجحان داشته باشد و اين بدون تعليم و تربيت امكان پذير نخواهد بود.

اگر كسي در مسير رضايت الهي قرار گرفت، جاذبه خداوند از همه جاذبه ها بيشتر است و او خودش او را هدايت مي كند: «و الذين جاهدوا فينا لنهدينهم سبلنا» (عنكبوت:69) كسي كه در راه مجاهده با نفس باشد، خدا خودش او را هدايت مي كند. شما قدرتي بالاتر از خدا سراغ داريد؟ كسي كه به خدا وصل شد، بر انجام هر كار سختي توانا مي شود. بانو خود مي فرمودند: من نه هيچ گاه انشا نوشته بودم و اهل تأليف نبودم. اينها همه لطف و الهام الهي بود.
هر كاري كارشناس دارد و بايد سراغ آنان رفت. حضرت علي(ع) مردم را به سه دسته تقسيم كرده اند: عالمان رباني، تحصيل كنندگان علم و دسته سوم كه بقيه مردم هستند. حضرت ايشان را «ه مج ر عاع» خوانده اند كه افراد سر درگم و متحيرند و با هر باد و شعاري، تغيير جهت و مسير مي دهند. مردم الآن با شعار آزادي فراموش كرده اند كه هر كس مسئول اعمال خودش است. اگر كسي خودش را از خدا آزاد كند، خداوند هم او را به حال خودش رها مي كند. در مقابل هم اگر كسي با خداوند هماهنگ شد، تمام عالم و جهان خلقت با او هماهنگ مي شود. اگر ما هم اين مطلب را تشخيص بدهيم كه تمام عالم شاهد ما هستند و در آينده درباره ما شهادت خواهند داد، جور ديگري رفتار مي كرديم.
همه از بهر تو سرگشته و فرمانبردار
شرط انصاف نباشد كه تو فرمان نبري
افرادي كه از فرمان خداوند تمرد مي كنند، انصاف ندارند و كسي كه خلاف هماهنگي عالم حركت مي كند، دنيا و آخرت خودشان را خراب مي كنند.

معتقدم اگر مردم عقايدشان درست شود اعمالشان هم درست مي شود، اگر عقايد درست نباشد اين كارها نتيجه اي ندارد. در هر صورت انسان نمي تواند خودرو، مهذب شود و نيازمند الگو و معلم و كنترل اخلاق و اعمال خويش است.صبح صادق

امضای محبّ الزهراء
طاعـــــــت از دست نیاید ، گنهی باید کرد
در دل دوست به هر حیله رهی باید کرد


!


بعداز اين لطفي ندارد حکـمراني بر دلم
شهر ويـران گشته فرماندار مي خواهد چه کار . . .
محبّ الزهراء آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following 2 Users Say Thank You to محبّ الزهراء For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
بانو همايوني


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
تازه‌ترين خبرها از كاهش ضريب جيني، سبد ارزي و آمارهاي غلط از نرخ رشد ايران م علی کوچولو خبر گوناگون 0 18-04-2011 07:27
روايت سفير فرانسه از رقابت روس و انگليس در ايران hossein moradi تاریخ 0 17-03-2011 09:15
تنها تاثير تحريم‌ها افزايش شتاب رشد، پيشرفت و همبستگي ملي در ايران بوده است hossein moradi اخبار سیاست داخلی 1 07-03-2011 10:38
سفير ايران در سازمان ملل : كميته تحريم فاقد وجاهت قانوني است مرتضی سعادتی خبر گوناگون 0 22-12-2010 11:42
آمريكا از ديدگاه امام خمينى vorojax کتابخانه اسلامي 19 12-09-2008 16:50

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 08:43 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1