شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 24-08-2011, 01:04   #1
همکار بازنشسته
 
javadkhan آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jun 2011
نوشته ها: 3,689
Thanks: 589
Thanked 6,365 Times in 2,402 Posts
پیش فرض مروارید نا شناخته سرزمین ثامن الحج (ع)...

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]


یک سالی می شد که دوباره توفیق زیارت و تشرف به جوار حضرت امام رضا (ع) شامل حال این حقیر عاصی شد.
لذتی که از حضور در نماز ظهر و عصر حضرت آیت اله مروارید و تلمذ محضر استاد در بیت شان در سال کذشته بهره مند شده بودم دوباره وسوسه شرکت در نماز و کسب فیض مجدد به ذهن حقیر پس از زیارت و پا بوسی آستان ثامن الائمه خطور کرد ....

گرمای تابستان ،اطاق کوچک و حیاط متوسط بیت حضرت آیت اله و انتظار کوتاه جهت دیدار استاد از لحظات نابی است که انسان را به بهت و تفکر در عظمت و تاثیر فضای معنوی ایشان وادار می کند ...
همه کسانی که منتظر آمدن استاد بوده اند با ورود ایشان وذکر صلوات ،فضا را دو چندان عطر آگین میشود...
سکوت عجیبی در پس نگاه معنادار حضرت آیت اله مراورید سوالات زیادی بر دیده حاضران ایجاد میکند ... ناآگاه استاد با سوالی بر سنگینی فضا فارق می آید ..
آیا تا کنون از جمع حاضر به اینجا کسی آمده است !؟
بدون هیچ تاملی از میان جمع ،حضور سال گذشته ام را خاطر نشان می کنم ..
استاد می گوید از جلسه سال گذشته چه چیزی به خاطر دارید ...
ومن به نکته و تذکر استاد که کار را فقط برای خدا نه برای بنده او انجام دهید.بسنده می کنم ..
استاد تکانی به خود می دهد و با تکیه بر عصا و کمک آقازاده اش بلند می شود و با ذکر این جمله که امسال نیز همین را می گوییم که "کار را فقط برای خدا نه برای بنده او انجام دهید" میهمانان حاضر را بدرقه می کند .
شاید حمع حاضر سخنرانی حداقل یک ساعتی از ایشان داشتنند ولی جمله کوتاه استاد دریای از معارف برای اهل جویای معرفت و شناخت بود.
که هنوز با گذشت چندین سال از که ارتحال حضرت آیت اله مروارید می گذرد سفری به مشهد مقدس نبوده که گذرم را سر کوچه سر شور خسروی و مسجد مروارید ایشان نگذرم تا بتوانم جمله کوتاه ایشان را در خود هضم کنم...
واقعا استاد مروارید ناشناخته سرزمین ثامن الحج (ع) بود که ناشناخته زیست و ناشناخته به دار باقی شتافت !!! روحش شاد .

خاطراتی از دیدارهای رهبر انقلاب با آیت‌الله مروارید
خاطراتی از دیدارهای رهبر معظم انقلاب اسلامی با آیت الله مروارید در مشهد به نقل از حجت الاسلام مجتبی الهی خراسانی(1) از نوادگان آیت الله مروارید نقل شده است که در زیر بخشی از این خاطرات آمده است.
رهبر معظم انقلاب به عنوان مجتهدی صاحب‌نظر و چهره‌ای شناخته شده در حوزه‌های علمیه، همواره روابطی گرم و صمیمی با حوزویان سراسر کشور و به‌ویژه مراجع تقلید و آیات عظام داشته و دارند. در این میان روابط نزدیک ایشان با علمای برجسته‌ی مشهد مقدس، به واسطه‌ی سال‌ها اقامت و تحصیل و تدریس ایشان در این شهر، نمودی بیشتر دارد.
پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای، به مناسبت پنجمین سالگرد رحلت عالم وارسته‌ی خراسان، حضرت آیت‌الله مروارید، "دیگران" بخشی از خاطرات دیدارهای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ایشان را به روایت حجت‌الإسلام مجتبی الهی خراسانی از نوادگان مرحوم میرزا منتشر می‌کند.
این دیدارهای خصوصی، به پیشنهاد آیت‌الله مروارید و با اشتیاق متقابل دو طرف، اغلب در محل اقامت رهبر معظم انقلاب در مشهد و گاهی در حرم مطهر رضوی یا منزل مرحوم میرزا در فضایی صمیمی برگزار می‌شد و اغلب اوقات به ذکر خاطرات و حکایات و گاه مباحثات علمی می‌گذشت.
رهبر انقلاب نیز در هر ملاقات ضمن اظهار خوشوقتی از دیدن ایشان و اشتیاق به شنیدن سخنان ارزنده‌شان، اظهار می‌داشتند: "من واقعاً از این که شما با این سن و ضعف قوا، اظهار لطف می‌کنید، شرمنده و متأثر می‌شوم" اما آن فقید سعید باز هم این ملاقات‌ها را استمرار داد.(2)
قیاس به نفس می‌فرمایید !
در یکی از دیدارهای خصوصی مرحوم آیت‌الله مروارید با رهبر معظم انقلاب، به حضرت آقا عرض کردم: بنده برای انتخاب رشته‌ی تخصصی حوزویان، بهترین راهنما و مشاور را جناب‌عالی می‌دانم؛ چون علاوه بر توجه و دقت وافر به تخصص‌های مختلف، اشراف شما در جایگاه رهبری بر نیازهای جوامع اسلامی، از همه بالاتر و فصل خطاب است.
از طرفی جنابعالی در سخنرانی‌های مختلف، طلاب و فضلا را متوجه اولویت‌های علمی حوزه کرده‌اید؛ و بر اساس بررسی بنده، روی "کلام" و دفع شبهات کلامی، "فقه" و پاسخ به نیازهای حکومت اسلامی، و "تبلیغ" و تربیت دینی جامعه تأکید فرموده‌اید. برای بنده و طلاب دیگری که درصدد انتخاب رشته‌ی تخصصی هستند، کدام‌یک را اولویت نخست می‌دانید؟ و ادامه دادم: بنده می‌خواهم تکلیف خودم روشن شود؛ اگر پاسخ شما نباید طرح عمومی شود، جای دیگری نقل نمی‌کنم.
ایشان ضمن توضیح دلایل اهمیت هریک، هر سه را در یک رتبه تبیین فرمودند و سفارش کردند: "میان این سه، استعداد و علاقه‌ی طلبه ملاک قرار گیرد و بس."
مرحوم میرزا همان‌طور که سرشان را پایین انداخته بودند، فرمودند: "چه اشکالی دارد امثال ایشان که استعداد خوبی دارند، در هر دو رشته‌ی فقه و کلام کار کنند و تبلیغ را هم رها نکنند؟!"
آقا بلافاصله و با لبخند فرمودند: "جناب‌عالی قیاس به نفس می‌فرمایید! چنین همت و برکتی فقط در امثال جناب‌عالی پیدا می‌شود که بین فقه و کلام و حدیث جمع کرده‌اید. بین طلبه‌های حال، آن‌هم با این گرفتاری‌های مختلف و گاهی هم اتلاف وقت‌ها، پیدا نمی‌شود. همان گذشته هم افراد کمی مثل حضرت‌عالی موفق به جمع بین چند رشته شده‌اند و غالباً در یک رشته بیشتر تخصص پیدا نمی‌کردند!"
رهبری ایشان مایه اطمینان است
در اوائل دوران رهبری، مرحوم آیت‌الله مروارید یک‌بار به من فرمودند: "برای آقای خامنه‌ای نگرانم؛ احتمال می‌دهم برای ایشان شرایط سختی پیش آمده باشد." عرض کردم: با توجه به مسؤولیت سنگین رهبری، ایشان همیشه گرفتاری و سختی دارند؛ چیز جدیدی نیست.
فرمودند: "نه، چون هروقت ما همدیگر را می‌بینیم، ایشان مطابق معمول هنگام جداشدن، التماس دعا می‌گویند اما این دفعه موقع جداشدن آهسته کنار گوشم گفتند: اُذکرنی عند ربّک. (کلام یوسف صدیق به هنگام آزادی زندانی هم‌بندش) ایشان آدم ظریفی است، معلوم است مشکل حادی پیش آمده که این طور بیان می‌کنند."
جالب این‌که پس از رحلت حضرت امام(ع) آیت‌‌الله مروارید نیز مانند بسیاری دیگر از بزرگان، نگران سامان امور کشور و اداره‌ی نظام بودند. اما پس از شنیدن خبر انتخاب آیت‌‌الله خامنه‌ای به رهبری، ابراز خوش‌وقتی نموده، رهبری فردی خوش‌فکر مانند ایشان را مایه‌ی اطمینان دانسته و می‌فرمود: "من ایشان را از نوجوانی می‌شناسم. پدر ایشان با ما رفت و آمد داشت. خود ایشان هم طلبه‌ای مستعد و فاضل بود. من در ایام ریاست‌جمهوری ایشان نیز به ایشان علاقمند بودم."
سند: آقای مروارید
خطیب فاضل حجت الإسلام و المسلمین راشد یزدی در سخنرانی مراسم هفتم مرحوم آقا در مسجد جامع گوهرشاد که توسط آیت‌الله واعظ طبسی نماینده‌ی محترم ولی فقیه در استان خراسان برگزار شده بود، فرمودند: مرحوم آیت‌الله مروارید دعای کوتاهی را در محضر رهبر معظم انقلاب مطرح نمودند. بنده فرصت را مغتنم شمردم و آن را یادداشت کردم. سپس به مرحوم آقا عرض کردم: مأخذش را هم بفرمایید بنویسم! رهبر معظم انقلاب بلافاصله فرمودند: "ایشان خودشان سند هستند؛ بنویسید: سند: آقای مروارید!"
هر روز به یاد ایشان توسلی دارم
دو ماه پس از فوت مرحوم آقا، حضرت آقا در یکی از تماس‌های تلفنی با حجت‌الإسلام و المسلمین علی‌اکبر الهی خراسانی- داماد آیت‌الله مروارید- فرمودند: "من از زمان فوت ایشان، هر روز برای ایشان توسل خاصی دارم!" جالب این‌که شش ماه بعد هم که اعضای خاندان مروارید برای تشکر از ایشان خدمت آقا رسیدند باز همین را تکرار فرمودند.
(1) معاون آموزشی دفتر تبلیغات خراسان رضوی و از نوادگان آیت‌الله مروارید
(2) نگاه کنید به کتاب "مروارید علم و عمل"؛ بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

ویرایش توسط javadkhan : 24-08-2011 در ساعت 01:06
javadkhan آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following User Says Thank You to javadkhan For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمانکاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
معنای نام کشورها پولدار متفرقه 1 16-11-2010 09:46
معنای نام کشورهای جهان محبّ الزهراء متفرقه 0 08-10-2010 16:41
گویش های ایرانی safaeei متفرقه 7 14-09-2009 15:46

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 04:06 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1