شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 22-01-2012, 21:27   #1
مدیر ارشد انجمنهای نور آسمان
 
محبّ الزهراء آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2010
محل سکونت: ماه
نوشته ها: 17,016
Thanks: 31,941
Thanked 50,449 Times in 14,794 Posts
پیش فرض ميرزا محمد تقى شيرازى

ميرزا محمد تقى شيرازىمتوفاى 1338 ق .
خاندان

مردان اين خاندان از رجال علم و ادب و مرجعيت شيعه در ايران و عراق و از نوادگان ابوالحسن ميرزا محمد على شيرازى (م 1229 ق .) بودند . ابوالحسن ميرزا ( پدر قاآنى ) شاعر و جد ميرزاى دوم شيرازى ( ميرزا محمد تقى ) بود . برخى از رجال اين خاندان عبارتند از :
1 . ميرزا حبيب الله ( 1222 - 1272 ق . ) فرزند ميرزا محمد على شيرازى مشهور به قاآنى ، شاعر معروف شيراز عموى آيه الله ميرزا محمد تقى شيرازى است
2 . ميرزا محب على ( م 1290 ق . ) فرزند ابوالحسن ميرزا محمد على شيرازى حائرى .
3 . ميرزا محمد على ( م 1319 ق . ) فرزند ميرزا محب على آل شيرازى برادر بزرگ ميرزا محمد تقى شيرازى كه از علما و مراجع تقليد در شهر شيراز بود .
4 . آيه الله العظمى ميرزا محمد تقى فرزند ميرزا محب على ، معروف به ميرزاى دوم و ميرزاى كوچك رهبر انقلاب عراق
ستاره شيراز

ميرزا محمد تقى در سال 1258 ق . در شيراز به دنيا آمد . پدرش عالم صالح و عارف كامل ميرزا محب على شيرازى است .(1)
او دوران كودكى را در زادگاهش گذراند و آنگاه پدرش او را براى فراگيرى علوم دينى به كربلا برد . محمد تقى ، مقدمات علوم دينى را نزد مدرسان بزرگ كربلا همچون سيد على نقى طباطبايى ( متوفاى 1249 ق . ) آموخت . پس از آن به درس آيه الله فاضل اردكانى ( 1302 ق . ) از استوانه هاى علم اصول در آمد .
سپس به همراه رفيق درس و بحث خود ، آيه الله فشاركى اصفهانى به سامرا رفت و در درس آيه الله ميرزا محمد حسن شيرازى ( ميرزاى بزرگ ) شركت نمود و پس از چندى در شمار فاضل ترين شاگردان ميرزاى بزرگ قرار گرفت و خود نيز به تدريس پرداخت . پس از درگذشت آيه الله ميرزا محمد حسن شيرازى 1312 ق . جمع زيادى از شاگردان وى جذب حوزه درسى او گرديدند و از دانش ايشان بهره مى جستند.(2) در همين ايام بود كه وى به ميرزاى دوم شهرت يافت .
مرجعيت

پس از وفات آيه الله سيد محمد كاظم يزدى ، آيه الله ميرزا محمد تقى شيرازى مرجع تقليد شيعيان جهان شد . محل سكونت اين زعيم بزرگ در شهر سامرا بود و از آنجا در جمادى الاول 1337 ق . به كربلا نقل مكان كرد . و چون به كربلا رسيد ، مورد استقبال بى نظير مردم شهر قرار گرفت .
ميرزا گر چه در سن كهولت ( 80 سالگى ) بود ، ليكن روحيه اى بسيار عالى داست و آشكارا عليه انگلستان موضع گيرى مى كرد .
كارگزاران انگليسى نيز به خوبى مى دانستند كه روش مبارزاتى ميرزا ، تند و صريح و قاطعانه است و او را به عنوان سدى استوار در برابر اهداف خود مى دانستند . از اين رو همه تلاش و دسيسه هاى خود را براى سكوت و سازش وى به كار برده ولى هرگز در اين راه توفيق نيافتند . و سرانجام ضربات شكننده اى از اين پرچمدار اسلام بر پيكر استعمار انگليس در عراق وارد آمد . انقلاب سال 1920 م . عراق بر ضد انگلستان مرهون مبارزات و فتواهاى كوبنده ميرزا محمد تقى شيرازى است . ميرزا با وجود سن زياد و اشتغالات سياسى و اجتماعى هيچ كاه دست از تحقيق و برگزارى مجالس درس و بحث بر نمى داشت و از امور طلاب و حوزه علميه غافل نبود . او سعى مى كرد جريان مبارزه و اين گونه اشتغالات ، فاصله اى ميان وى و طلاب علوم دينى به وجود نياورد .
شاگردان

دقت نظر و ژرفكاوى ميرزا در مسائل پيچيده علمى درسش را پر بركت ساخته بود . اين ويژگى موجب گشت كه از اين نابغه ميدان علم و انديشه ، شاگردان بسيارى پرورش يابند ، شاگردانى كه برخى از آنان با اينكه به مرحله اجتهاد رسيده بودند از محضر ميرزا استفاده ها مى بردند و خوشه ها مى چيدند .
چند تن از شاگردان وى :
1 . آيه الله شيخ آقا بزرگ تهرانى ( 1293 - 1389 ق . )
2 . آيه الله شيخ عبدالكريم حائرى ( 1276 - 1355 ق . ) موسس حوزه علميه قم
3 . آيه الله شيخ محمد جواد بلاغى نجفى ( 1282 - 1352 ق . )
4 . آيه الله حاج آقا حسين طباطبايى قمى ( 1282 - 1366 ق . )
5 . سيد جمال الدين موسوى گلپايگانى ( 1295 - 1377 ق . )
6 . آيه الله شيخ محمد كاظم شيرازى ( 1292 - 1367 ق . )
7 . آيه الله شيخ محمد على شاه آبادى استاد اخلاق امام خمينى ( قدس سره )
8 . آيه الله شهاب الدين مرعشى نجفى
آثار قلمى

ميرزا محمد تقى تاءليفات علمى بسيارى دارد كه بخشى از آن به چاپ رسيده است . از جمله آثار او :
(( حاشيه بر مكاسب شيخ انصارى )) ، (( حاشيه اى بر فرائد الاصول شيخ انصارى )) ، (( شرح الارجوزه الرضاعيه )) ، (( القصاعد الفاخر فى مدح العتره الطاهره )) ، (( حاشيه بر العروه الوثقى )) و (( ذخيره العباد ليوم المعاد )) مى باشد . (3)
ويژگيهاى اخلاقى


الف - زهد و قناعت
شيخ آقا بزرگ تهرانى درباره ميرزا محمد تقى شيرازى مى نويسد : (( وى فردى بسيار هوشيار و داراى اخلاقى نيكو بود . ديدار او انسان را به ياد خدا مى آورد . رخسار قدسيان را داشت . از كسى چيزى درخواست نمى كرد ، حتى وقتى تشنه مى شد خود بلند مى شد و آب مى آشاميد . ))
وى در امر خوراك و پوشاك و مسكن خويش بسيار قانع و زاهد بود با وجود اموال فراوانى كه از آفريقا، ايران ، عراق ، عربستان شيخ نشينهاى خليج و ديگر نقاط به دستش مى رسيد ، خانه اى استيجارى داشت .
يكى از علما مى گويد : (( وقتى ديدم پيراهن ميرزا وصله هاى زيادى دارد ، به فرزندش ميرزا عبدالحسين گفتم چرا پيراهن وى اين گونه است ، با اينكه او زعيم و قائد بى نظى انقلاب عراق است و با موقعيت وى هيچ تناسبى ندارد ؟! او در پاسخ گفت :
پدرم در شيراز مزرعه اى دارد كه از اجدادش به او رسيده است . درآمد ساليانه اين مزرعه چيزى در حدود صد تومان است . پدر خرج زن و بچه و ديگر مخارج خود را كه شامل خوراك و پوشاك و اجاره منزل مى شود ، تنها از اين راه تاءمين مى كند ، و چون اين مبلغ نيازمنديهاى ضرورى خانواده را تاءمين نمى كند پدرم به لباسى كهنه بسنده مى كند و چيزى ديگرى ار جايگزين آن نمى كند تا از همان صد تومان همه مخارج خانواده را تاءمين كند . ))

ب - عدالت

از شاگردان او آيه الله شيخ محمد كاظم شيرازى (ره ) درباره عدالت ميرزا سوال شد ، وى پاسخ داد : (( از من درباره عصمت او پرسش كنيد نه از عدالتش )) !

ج - غيرت دينى

نامبرده درباره شخصيت عظيم آيه الله محمد تقى شيرازى مى نويسد : (( ميرزا محمد تقى پيشواى انقلاب عراق و نخستين فروزنده شعله آن ، از بزرگترين عالمان و مشهورترين چهره هاى عصر خويش در علم و تقوا و غيرت دينى بود . موضع گيرى با عظمت وى در برابر دولت انگليس در واقعه انقلاب عراق و طلب حقوق بر باد رفته مردم آن ديار ، و امر به دفاع و صدور آن فتواى پر اهميت كه عراق را دگرگون كرد ، يكى از آنهاست . و اين به سبب عظمت اين شخص در جامعه و مكانتى كه در دلهاى مردم داشت ، بود . او بحق هر چه داشت و هر نيرو و امكانى كه در توانش بود ، در اين راه گذاشت ، حتى از فرزندان خويش نيز دريغ نورزيد ، چه در همين جريان بود كه پسرش ميرزا محمد رضا دستگير شد . آرى او استقلال كشور اسلامى عراق را به بهاى جان خويش و فرزندانش خريد . ))(4)

د - بردبارى و فروتنى

آيه الله ميرزا محمد تقى شيرازى فردى بسيار خويشتن دار بود . از وى مشاهده نشد كه حتى نسبت به كسانى كه درباره او جسارت و بى ادبى كردند ، خشمگين شود . وى هميشه با نشاط بود و تبسمى بر لب داشت .
خشوع و تواضع وى باعث مى شد كه نگاهش را هرگز به بالا نيندازد . و هنگام تدريس بر فراز منبر به پايين نظر مى افكند نه به صورت شاگردانش . او علم و عمل را در زيباترين صورتش به هم آميخته بود .

هـ - صلابت

ميرزا محمد تقى با نهايت احترام و ادب و تواضع با ديدار كنندگان خويش بر خورد مى كرد . هر كس به خانه اش مى آمد . براى احترام وى بر مى خاست ولى در برابر دشمن متجاوز و ستمگران ، با ابهت و با صلابت بود و حاضر نبود با هيچ يك از سران انگليسى در هر رتبه اى كه باشد ، ملاقات كند .
نماينده بريتانيا در آن زمان در عراق بنام ((سرپرسى كاكس )) بارها از وى درخواست ملاقات كرد ولى همواره از جانب ميرزا جواب رد شنيد . وقتى كاكس از گرفتن وقت ملاقات با او نا اميد شد ، تصميم گرفت وقت ملاقات با او نا اميد شد ، تصميم گرفت بدون وقت قبلى ناگهانى با او ديدار كند . وقتى به اين عمل اقدام ورزيد ، نه تنها با خوشامد گويى ميرزامواجه نشد جناب ايشان با چهره گرفته و آكنده از خشم و نفرت پشت به او كرد و كاكس با حالتى شكست خورده از آنجا خارج شد . عكس العمل ميرزا در مقابل او نه به اين دليل بود كه كه كاكس فردى خارجى به شمار مى آمد ، بلكه به اين سبب بود كه او نماينده رژيمى بود كه به سرزمين اسلامى تجاوز كرده و دستش تا مرفق به خون مسلمانان آغشته بود .
در راه اتحاد

آيه الله ميرزا محمد تقى شيرازى ، فقيهى هوشمند و بيدار بود و مى دانست كه دولتهاى غربى و مخالفان اسلام بخصوص بريتانياى چپاولگر براى دستيابى به مقاصد شوم خويش و استعمار كشورهاى مسلمان ، از اتحاد آنان سخت در بيم و هراس اند و با تمام قوا سعى دارند بين آنان تفرقه بيندازند . وى با درك اين واقعيت ، كوشش بسيارى كرد تا ميان سنى و شيعه اتحاد برقرار كند و نقشه هاى شوم استعمار را نقش بر آب سازد .
حيات سياسى

ارزشمندترين فعاليت سياسى آيه الله ميرزا محمد تقى شيرازى ، رهبرى انقلاب بزرگ عراق در 1920 بود .
پس از اينكه انگلستان در 29 تشرين اول 1914 م . ( 1332 ق . ) عليه امپراتورى عثمانى اعلان جنگ كرد در ششم تشرين دم تصميم گرفت شهر بصر در عراق را به تصرف خويش در آورد . چون اهالى بصره از اين موضوع اطلاع پيدا كردند سخت به هراس افتاده از علما كمك خواستند . عالمان آگاه به زمان اين بار نيز چون هميشه موضع گيرى مناسبى اتخاذ كردند و به نداى مظلومانه مردم بصره پاسخ مساعد دادند . آنان ، هم فتوا بر وجوب دفاع دادند و هم مردم را به پيكار عليه انگليس متجاوز تحريك و تشويق كردند . خود نيز پيشاپيش مجاهدان و عشاير عراق به طرف ميدانهاى نبرد حركت كردند .
آيه الله ميرزا محمد تقى شيرازى كه ساكن كربلا بود . روح مبارزه با انگلستان را در كالبد مسلمانان دميد . خود نيز شجاعانه براى به دست آوردن حقوق پايمال شده عراقيان قيام كرد ، و فتواى تاريخى و حماسى خويش را كه غيرت وطنى و دينى مردم عراق را به جوش آورد ، صادر كرد و مردم عراق را براى جهاد مقدس در مقابل بريتانياى تجاوزگر مهيا نمود . در پى صدور اين فتوا ، انقلابى ملى و اسلامى به نام (( انقلاب عشرين )) يا انقلاب بزرگ عراق تبلور يافت كه سرانجام به رهايى عراق از تسلط انگلستان منجر شد .
ميرزا به طور مداوم و با پشتكارى فراوان ، مردم مسلمان عراق را براى يارى دين و بيرون راندن كفار متجاوز از كشور اسلامى بر مى انگيخت . او براى رسيدن به اهداف خويش از جان خود و فرزندانش نيز دريغ نمى كرد.(5)
آيه الله محمد تقى شيرازى در نيمه اول سال 1919 م . شيخ مهدى خالصى را ، كه از دشمنان سر سخت انگلستان بود به منظور مشاوره در امور دينى و سياسى از كاظمين به كربلا فراخواند . همچنين وى از بزرگانى ديگر مانند آيه الله كاشانى ، سيد محمد على شهرستانى ، ميرزا احمد خراسانى و فرزند خويش ميرزا محمد رضا براى مشاوره در امور سياسى و رهبرى نهضت استفاده مى كرد . در حقيقت اين پنج تن ياور وى در مشكلات و مصايب و مدافع ايشان در مواقع حساس و بحرانى بودند .(6)
جمعيت اسلامى

در پى برگزارى انتخابات در عراق مخالفتهايى در شهرهايى نظير بغداد و كربلا عليه انگلستان صورت گرفت . در كربلا مرزا محمد رضا فرزند ميرزا ، تشكيلاتى به نام (( الجمعيه الاسلاميه )) به وجود آورد . هدف اين گروه مبارزه با قيموميت انگلستان و آزاد سازى عراق از سلطه اجانب بود . آنان در نظر داشتند پس از استقلال ، عراق را تحت رياست فردى مسلمان در آورند . در آن هنگام آيه الله ميرزاى شيرازى در تقويت اين حركت ، فتوايى بدين صورت صادر كرد :
(( هيچ مسلمانى حق انتخاب و اختيار غير مسلمان را براى حكومت و سلطنت بر مسلمانان ندارد . ))
هنوز مدتى كوتاه از فعاليتهاى جمعيت اسلامى نگذشته بود كه انگلستان تصميم به دستگيرى و تبعيد اعضاى فعال آن گرفت . و در ذيقعده 1337 ق . تعدادى از اعضاى آن دستگير و به بغداد فرستاده شدند تا از آنجابه هندوستان تبعيد گردند .
هنگامى كه ميرزا محمد تقى شيرازى از اين حادثه آگاه شد ، نامه اعتراض آميزى به ويلسون نوشت و خواستار آزادى آن گروه گرديد . پاسخ نامه ماءيوس كننده بود و بدين جهت آيه الله تصميم هجرت انگليس را صادر كند . انتشار اين خبر موجب رعب انگليس گشت و پس از مدتى تبعيد شدگان آزاد و به وطن خويش باز گردانده شدند .
فتواى مشهور

آيه الله ميرزا محمد تقى شيرازى فتواى مشهور خود را به نام (( فتواى دفاعيه )) كه مجوزى رسمى براى نهضت مسلحانه مردم عراق بود ، بدين صورت صادر كرد :
(( مطالبه حقوق بر عراقيان واجب است . و بر آنان واجب است در ضمن درخواستهاى خويش رعايت آرامش و امنيت را بنمايند و در صورتى كه انگلستان از پذيرش درخواستهايشان خوددارى ورزد ، جايز است به قوه دفاعى متوسل شوند . )) (7)
حمايت از جبهه ها

آيه الله شيرازى به رغم كهولت و ناتوانى جسمى ، به انقلاب و امور مربوط به آن بسيار اهميت مى داد . وى براى پيشبرد اهداف مقدس انقلاب عراق و تاءمين نيازمنديهاى جبهه ، هر چه از دستش بر مى آمد انجام مى داد .
نوشته اند :
(( مقلدان آيه الله شيرازى از دورترين نقاط ، وجوهات شرعى را براى وى ارسال مى كردند ، لذا در برخى از روزها نزد وى انبوهى از طلا و نقره به چشم مى خورد ، ولى او على رغم اصرار خانواده اش بر صرف مقدارى از آنها براى مخارج ضرورى منزل ، همه را به جبهه هاى جنگ مى فرستاد . ))


غروب غمگين

ميرزا محمد تقى شيرازى ، رهبر فقيه و مجاهد بزرگ انقلاب مردمى و اسلامى عراق ، پس از عمرى مجاهدت و تلاش علمى و سياسى و اجتماعى و رهبرى انقلاب ، نا بهنگام وفات كرد و در بحبوحه انقلاب كه او مركز ثقل آن شناخته مى شد و همه اميدها به او بود ، ناگهان دعوت حق را لبيك گفت . آيه الله سيد هبه الدين شهرستانى كه از نزديكان ميرزاى شيرازى بود ، درباره درگذشت اين مرجع و رهبر بزرگ مى گويد :
(( در يكى از روزها وقتى آيه الله شيرازى براى خواندن نماز به صحن مطهر امام حسين عليه السلام مى رفت ، با تعداد زيادى از جنازه هاى شهدا كه از جبهه هاى جنگ آورده شده بود ، مواجه شد . اين صحنه اثر نا مطلوبى بر وى گذارد به طورى كه آشكارا مى شد نشانه هاى در و ناراحتى را در چهره اش مشاهد كرد . اين آخرين روزى بود كه وى براى اداى فريضه نماز از منزلش خارج مى شد . چون وضعيت مزاجى وى بعد از آن روبه وخامت گذاشت و به بستر بيمارى افتاد و چيزى نگذشت كه دعوت حق را لبيك گفت .))
آيه الله سيد مرتضى طباطبايى درباره كيفيت وفات ميرزا مى گويد :
(( انگليسيها با نيرنگ و حيله به ميرزا سم دادند و او را به قتل رساندند . اين كار توسط يكى از كارگزارانشان كه تظاهر به تدين و تقدس مى كرد و به شغل عطارى مشغول بود صورت گرفت ... )) (8)
نورالدين شاهرودى در اين باره مى گويد :
(( آيه الله شيرازى در حساس ترين و بحرانى ترين دوران انقلاب دز زمانى كه اين نهضت مقدس احتياج شديدى به وجود وى داشت ، بيمار شد و پس از اينكه بيمارى وى شدت پيدا كرد ، در شب چهارشنبه سيزدهم ذيحجه 1338 ق . درگذشت . ))
در همان هنگام شايع شده بود كه وى با دسيسه يكى از عمال انگليسى مسموم شده است . چون اين فرد انگليسى همان عطارى بود كه در جنب منزل ميرزاى شيرازى به تهيه و فروش داروهاى گياهى مشغول بود و خانواده ميرزا براى معالجه وى از او دارو خريدارى مى كردند . اين بود كه عطار مذكور در ميان داروهاى ميرزا سم ريخته بود و بدين وسيله او را به شهادت رساند .
پيكر پاك آيه الله ميرزا محمد تقى شيرازى در صحن مطهر امام حسين عليه السلام سمت شرقى قبله به خاك سپرده شد . (9)
آيه الله شهرستانى پس از درگذشت ميرزا محمد تقى شيرازى اين بيانيه را خطاب به رهبران انقلاب عراق صادر كرد :
(( به شما رهبران انقلاب و به كليه مسلمين جهان ، وفات حجه الاسلام و رئيس علماء اعلام و ركن نهضت عرب و روح حركت اسلامى ميرزا محمد تقى شيرازى را تسليت مى گوييم . خداوند روح او را پاك تر و ضريح او را نورانى گرداند . خورشيد زندگى مقدس او به هنگام غروب رز سه شنبه سوم ذيحجه سال 1338 غروب كرد بعد از اين كه آن بزرگوار عمرى را به احياء علم و دين و نابود ساختن نقشه هاى شيطانى كافران گذراند. آنچه امروز قلوب پيروانش را تسلى مى دهد قدرت اصول و مبادى است كه او براى آنها مبارزه كرد ...))(10).
فوت آيه الله شيرازى تاءثير زيادى در عراق و ايران داشت و مجالس متعددى براى گرامى داشت آن مرحوم تشكيل گرديد . بعد از وفات اين مرجع بزرگ ، رهبران مذهبى نهضت ، حضرت آيه الله شيخ فتح الله اصفهانى معروف به (( شيخ الشريعه )) را براى اشراف و رهبرى انقلاب برگزيدند ... )) (11)
(( سلام عليه يوم ولد و يوم يموت و يوم يبعث حيا ))
1- نقباء البشر ، آقا بزرگ تهرانى ، ج 1 ، ص 263 .
2- ريحانه الادب ، محمد على مدرس ، ج 4 ، ص 341 - 340 .
3- ر . ك : الذريعه ، آقا بزرگ تهرانى ، ج 6 ، ص 218 ; ج 13 ، ص 71 ; نقباء البشر ، همان ، ج 1 ، 2 263 ; معارف الرجال ، ج 2 ، ص 216 .
4- بيدار گران اقاليم قبله ، محمد رضا حكيمى ، ص 97 ; نقباء البشر ، ج 1 ، ص 262 .
5- ر . ك : تشيع و مشروطيت در ايران ، عبدالهادى حائرى ، ص 169 ; نگاهى به تاريخ انقلاب اسلامى عراق ، صادقى تهرانى ، ص 13 .
6- الحقائق الناصحه ، فريق المزهر ، ج 1 ، 2 95 .
7- نقباد البشر ، ج 1 ص 263 .
8- اسره المجدد الشيرازى ، نور الدين شاهرودى ص 102
9- نقباء البشر ، ج 1 ، ص 263 ; الامام القائد ، ص 44 .
10- نگاهى به تاريخ انقلاب اسلامى 1920 عراق ، محمد صادقى تهرانى ، ص 72 .
11- همان .

محمد اصغرى نژاد

امضای محبّ الزهراء
طاعـــــــت از دست نیاید ، گنهی باید کرد
در دل دوست به هر حیله رهی باید کرد


!


بعداز اين لطفي ندارد حکـمراني بر دلم
شهر ويـران گشته فرماندار مي خواهد چه کار . . .
محبّ الزهراء آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following User Says Thank You to محبّ الزهراء For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
ميرزا محمد تقى شيرازى


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
درخواست کتاب مذهبی اینجا vorojax کتابخانه اسلامي 93 30-09-2016 10:45
روضة الشهداء يادشهيد داستان های مرتبط با امام حسین(ع) 9 22-12-2011 01:07
همه چیز درباره محمد حنفیه محبّ الزهراء خاندان عصمت و طهارت 0 13-02-2011 16:29
فضیلت سوره های قرآن همراه با توضیح ali20 مباحث قرآنی 3 07-09-2009 08:20

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 05:46 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1