شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 30-01-2012, 11:01   #1
مدیربازنشسته
 
paradise آواتار ها
 
تاریخ عضویت: May 2010
نوشته ها: 3,035
Thanks: 11,530
Thanked 9,195 Times in 2,641 Posts
پیش فرض تشابهات و تمايزات امام خميني و ملاصدرا

تشابهات و تمايزات امام خميني و ملاصدرا

صدرالدين شيرازي و امام خميني، هر دو در شمار برجسته ترين فيلسوفان حكمت متعاليه اند؛ يكي اما مؤسس اين حكمت و ديگري پيرو، مدرس و مفسر توانمند آن. اين دو، وجوه اشتراك بسياري دارند. از جمله اين كه هر دو در عين اشراف به برهان، دستي گشاده در عرفان و اشراق دارند و از سويي با كلام و قرآن نيز سر و سرّي داشته، با تفسير و فقه نيز آشنايي وافري داشته و فقيهاني برجسته اند. به رغم همه اين وجوه اشتراك در حوزه انديشه و نظر و به ويژه اشراف هر دو به دانش هاي مختلف، اما حوزه عمل اين دو حكيم، كه صدر و ذيل حكمت متعاليه در روزگار تأسيس و روزگار كنوني اند، از يكديگر ممتاز و متمايز است. به ويژه اين تمايز را مي توان در رجوع و بهره برداري گسترده از فقه و فقاهت، نشستن بر مصدر مرجعيت شيعيان و صدور فتوا، درافتادن با سلطنت و در نهايت تأسيس دولتي نوبنياد به خوبي مشاهده كرد.

از اين رو نخستين تمايز بارز دو حكيم متألّه، تداوم و استمرار فلسفه از يك سوي و همراهي و همرأيي با فقه و فقاهت از سوي ديگر است. امام خميني، كه آن روزها مشهور به حاج آقا روح الله بود، برخلاف صدرالدين، كه تمام عمرش را صرف آموختن، نگارش و آموزش فلسفه كرد، پس از گذشت چهار دهه از حياتش ارتباط رسمي اش را با فلسفه قطع مي كند. آخرين باري كه روح الله به تدريس فلسفه و به ويژه اسفار اربعه صدرالدين شيرازي پرداخت، اواخر دهه بيست شمسي بود. پس از آن، و از آغاز دهه سي، او ديگر به تدريس و نگارش آثار عرفاني و فلسفي نپرداخت. گو اين كه قبل از آن نيز اثر مكتوبي در فلسفه، به جز برخي آثار در اصول و اخلاق و عرفان، كه در آنها برخي مباحث فلسفه را نيز مورد بحث قرار داده، از خود بر جاي نگذاشته بود. بسياري از شاگردان حاج آقا روح الله كه از دهه سي به بعد در شمار شاگردان ايشان درآمده اند به ياد ندارند كه او فلسفه تدريس كند. همت اصلي ايشان در اين دوران صرف تدريس فقه و اصول معمول در حوزه هاي علميه شد. اين كار موجب شد كه ايشان به عنوان استادي برجسته و صاحب نام در فقه، زبان زد جامعه علمي گردد؛ چنان كه پيش از آن در حوزه عرفان و اخلاق نيز شهره بود. مكتوبات فقهي و اصولي ايشان عمدتاً در اين دوره نگارش و منتشر شده است، بي آن كه در آنها اشاراتي به فلسفه و عرفان بنمايد. در مقابل صدرالمتألهين شيرازي تا انتهاي عمر خويش به تعليم و تعلم و نگارش در حوزه فلسفه، افزون بر توجه به ساير حوزه هاي دانشي، پرداخت. تدريس حكمت توسط وي در شيراز، زادگاه وي، يكي از پر رونق ترين دوره هايي است كه شيراز به خود ديده است. صدرالدين در عين اشراف به فقه و فقاهت تا آخر به تعليم و تعلم در موضوع فلسفه وفادار ماند و آثار مهمي از خود برجاي گذاشت و شاگردان برجسته اي تربيت كرد.

آنچه امام خميني از نخستين سال هاي دهه سي پي گرفت، پي ريزي بنيادي بود كه توانست در دهه چهل حاج آقا روح الله را به عنوان فقيهي زبردست و توانا مورد توجه قرار دهد و زمينه ساز طرح مرجعيت عام ايشان گردد. به اين ترتيب پس از سال هاي چهل شمسي، امام خميني، برخلاف صدرالدين شيرازي، در موضع مرجعيتي عمومي قرار گرفت كه در آن جمع كثيري از شيعيان در داخل و خارج ايران از فتاواي فقهي وي پيروي مي كردند. در همين سال ها، شاگردان بسياري، كه غالباً فقه را نزد وي آموخته بودند، به دور ايشان گرد آمدند. حال آن كه اگر صدرالمتألهين شيرازي مي خواست به حوزه مرجعيت فقهي وارد شود، با توجه به شرايط، از چنين امكاني برخوردار نبود. البته نهاد مرجعيت در شمار نهادهايي است كه در سال هاي متأخر پديد آمده و در دوره شيرازي، مناصب بالاي مذهبي از سوي نهاد سلطنت و شخص شاه به عالمان واگذار و منصبي حكومتي تلقي مي شد. نيز تا آنجا كه به ياد داريم، صدرا ميانه چندان خوبي با نهاد سلطنت صفوي نداشته و با اين كه گفته مي شود خود فرزند حاكم شيراز بود و به رغم حمايت حاكم وقت شيراز از وي، كه گويا با صدرا دوستي ديرينه اي هم داشته است، اما اين وضعيت تغييري در نگاه وي درباره سلطنت و سلطان ايجاد نكرد و او همچنان به شاه توجهي نداشت. جالب اين كه برخلاف آنچه معمول بوده است و بر اساس آنچه در آثار وي مي توان يافت، او هيچ يك از آثارش را به شاهان صفوي اهدا نكرده و كوچك ترين تعريف و تمجيدي از آنها به عمل نياورده است. به هر حال در تغيير و تحولات پس از صدرا و در دوره اخير است كه نهاد مرجعيت پايه گذاري و تثبيت شد و امام خميني به عنوان فقيهي متألّه و از اصحاب و مفسران حكمت متعاليه به اين مرتبه و جايگاه دست يافت.

و در نهايت، مهم ترين نقطه تمايزي كه دو حكيم حكمت متعاليه را از هم جدا مي كند، براندازي نظام سلطاني پهلوي به دست امام خميني و حضور مستقيم و بلاواسطه او در صدر هيأت حاكمه و قدرت سياسي است. كاري كه صدرالمتألهين، اگر هم به فرض آرزوي آن را داشت، در عمل، رؤيايي دست نايافتني براي او بود كه هرگز به آن نائل نشد. حتي صدرالدين هيچ حركتي نيز به سمت برخورداري از مناصب سياسي و مقامات عمومي انجام نداده است. گو اين كه شرايط و اوضاع زمانه نيز براي چنين تغييرات و حركت ها و جنبش هايي - شبيه كاري كه امام خميني با آن مبادرت ورزيد - آمادگي نداشته و در نتيجه اوضاع و احوال زمانه تأثير خود را بر صدرا بر جاي گذارده است. با وجود اين به نظر مي رسد بتوان حضور امام خميني در صدر حكومت را متأثر از مباني حكمت متعاليه به شمار آورد. از اين رو گرچه نقطه عطف تمايز اين دو حكيم در تأسيس نظم و نظام سياسي جديد و برانداختن نظم سياسي قديم است، اما نبايد از خاطر برد كه صدرا آگاهانه و خودخواسته يا ناخودآگاه زمينه حكمتي را پايه گذاري كرد كه در عمل، چهار قرن پس از وي، و توسط يكي از پيروان و شارحان حكمت متعاليه، به حيات نظم و نظام سلطاني خاتمه داده شد. آنچه كه شايد در مخيّله صدرالمتألهين هم خطور نمي كرد. ملاصدرا البته با عالمان به اصطلاح ظاهربين درگير شد و در اين زمينه رساله هاي مستقلي نگارش كرد اما هيچ گاه به طور مستقيم و علني با دستگاه سلطنت به مقابله برنخاست و به دور از هياهوي اصحاب قدرت توانست نظام فلسفي خاصي را كه بعدها به حكمت متعاليه شهره شد، تأسيس كند كه در نهايت بساط نظم و نظام سلطاني را بر هم چيد.

به هر حال يكي از نقطه تمايزهاي امام خميني و صدرالدين نوع برخورد اين دو متفكر با حكومت و حاكمان در دوره خود است. در حالي كه امام خميني پس از آن كه از اصلاح رژيم پهلوي نااميد مي شود، به قصد انقلاب به مبارزه آشكار با جكومت مي پردازد و به تبعيد مي رود، اما هرگز به ياد نداريم كه صدرا به مبارزه آشكار با حكومت وقت پرداخته باشد. البته ملاصدرا در دوره زيست خود با توجه به شرايط زمانه و مخالفت هاي مختلفي كه به ويژه از سوي ظاهرگرايان با وي مي شود، به تبعيدي خودخواسته مي رود. اين در حالي است كه هيچ تعريف و تمجيدي از حكومت و سلاطين وقت، برخلاف بسياري از هم عصران خويش، در آثار و عملكرد وي نمي توان يافت. شايد همه اينها خود دلالت بر مخالفت نظري و عملي با حكّام داشته باشد.

بدين ترتيب روشن مي شود كه چگونه با توجه به تغيير و تحول در اوضاع زمانه، تحول و تغيير گسترده اي در نحوه عملِ دو حكيم حكمت متعاليه پديد آمد كه در ضمن آن و در طي يك سير تقريباً بيست و چند ساله و پس از قطع ارتباط رسمي با فلسفه توسط امام خميني، نظمي متفاوت تأسيس شد. گرچه صدرالمتألهين و امام خميني در تفسير قرآن و آموزه هاي و حياني، اخلاقي، كلامي، برهاني، عرفاني و حتي فقه و فقاهت اشتراكات عمده اي داشته اند، اما رجوع و توجه گسترده امام خميني به حوزه عمل، تأثيرات و تغييرات عمده اي در حيات سياسي برجاي نهاد. آنچه كه گويا از چشمان تيزبينِ پژوهشگران نكته سنج بركنار مانده است.

امضای paradise
مادرم حضرت زهرا،پدرم شاهِ نجف/ خوش به حالم که چه مادر پدری دارم من


اعلم یا یهود؛نحن الغالبون

آتش فتنۀ اموی را حسین با خونش خاموش کرد!

ما را از فتنه هراسی نیست!خون در رگهایمان بی قراری می کند.

لااله الا انت،سبحانک،انی کنت من الظالمین
paradise آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 2 Users Say Thank You to paradise For This Useful Post:
قدیمی 30-01-2012, 11:11   #2
اخراج شده
 
Irany آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2011
محل سکونت: رفتیم از اینجا
نوشته ها: 1,104
Thanks: 1,934
Thanked 2,320 Times in 984 Posts
پیش فرض

سلام
ممنون
ملاصدرا دوران تبعیدش رو توی شهر ما یعنی کهک گزروند!
خودش میگه من توی این شهر به جاهایی از علم الهی رسیدم که هیچ جا برام معلوم نبود!
یه جایی هم داره وقتی به مشکل علمی میرسید با پای پیاده به حرم حضرت معصومه میرفت!
از قم تا کهک حدود 35 کیلومتر فاصلس!
خانه خیلی زیبایی داره! معماری اسلامی!
یاعلی
Irany آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following User Says Thank You to Irany For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
امام خمینی (ره)،ملاصدرا


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
روضة الشهداء يادشهيد داستان های مرتبط با امام حسین(ع) 9 22-12-2011 01:07
ره يافتگان ـ سخنراني دكتر عصام العماد (برنامه ماه عسل ـ شبكه 3)متن+صوت monji_2008 ره یافتگان 0 07-07-2011 11:32
معاویه و درخواست صلح با امام حسن (ع) mahdishata امام حسن مجتبی (ع) 0 14-04-2011 21:44
فضیلت سوره های قرآن همراه با توضیح ali20 مباحث قرآنی 3 07-09-2009 08:20
سیره عملی امام حسن عسكری(ع) s.ali داستان های مرتبط با امام علی(ع) 0 02-07-2009 23:31

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 12:54 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1