شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 16-04-2012, 16:02   #1
مدیر ارشد انجمنهای نور آسمان
 
محبّ الزهراء آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2010
محل سکونت: ماه
نوشته ها: 17,016
Thanks: 31,941
Thanked 50,449 Times in 14,794 Posts
پیش فرض یادی از مرحوم علامه كاشف الغطاء (رضوان الله تعالی علیه)

یادی از مرحوم علامه كاشف الغطاء (رضوان الله تعالی علیه)گفتگو باعلامه محقق سيد عبدالعزيز طباطبائى (رحمة الله تعالي عليه) :

علامه كاشف الغطاء از شاگردان و اصحاب نزديك و وصى آيت اللَّه سيد محمّد كاظم طباطبائى يزدى صاحب «عروة الوثقى‏» بود و اولين كسى بود كه بر اين كتاب نفيس، شرحى مفصل نگاشت. براى آگاهى از ارتباط كاشف الغطاء با استادش، سؤالاتى را در محضر حجت الاسلام و المسلمين سيد عبدالعزيز طباطبائى از نوادگان مرحوم سيد مطرح كرديم كه توجه شما را به گفتگويمان با ايشان جلب مى كنيم.

- از رابطه علامه شيخ محمد حسين كاشف الغطاء با آيت اللَّه ‏سيّد محمّد كاظم يزدى چه اطلاعى داريد ؟
مرحوم كاشف الغطاء دائماً در خدمت سيد، و مورد عنايت سيد بود. در سفرى كه شيخ محمّدحسين كاشف الغطاء به سوريه رفته بود، نامه اى نوشته‏است به سيد، كه اين نامه بسيار جالب و جاذب است، اوج زيبايى قلم كاشف‏الغطاء در اين نامه نمايان شده است، اين نامه در مجله تراثنا منتشر شده است. كاشف الغطاء بقدرى به مرحوم سيد توجه داشته است كه پدرش گلايه كرده‏است كه پسرانم مرا رها كرده و دور سيد را گرفته‏اند.
كاشف الغطاء از اوصياء مرحوم سيد بود، سيد وقتى كه ميخواست وصيت‏كند، به ايشان گفت كه وصيت‏نامه را بنويسد، و آن وصيت را من استنساخ كرده‏ام ‏و دارم، كاشف الغطاء با سيد، رابطه خانوادگى داشتند. سيد خيلى به ايشان توجه‏داشت. البته برادر بزرگ شيخ محمدحسين، يعنى شيخ احمد، در فقه و اصول‏ مسلطتر بود و قريباً شاگرد اول مرحوم سيد بود، و در اين اواخر كه به ‏شخصيت‏هاى عراقى و رؤساى قبايل نامه مى‏نوشت، مى‏نوشت كه شيخ احمد هم سلام مى‏رساند و به اين وسيله او را مطرح مى‏كرد، ولى كاشف الغطاء در ادبيات و كلام امتيازات ديگرى هم داشت و مجموعه كمالات بود، و فقه هم يكى‏ از رشته‏هاى تخصصى اش بود.


از رابطه كاشف الغطاء با علماء آن عصر، چه مطالبى مى‏دانيد ؟
من آن زمان را به خوبى درك نكرده‏ام، ولى اجمالا روابط دوستانه‏اى‏ باهم داشتند، اما سيد موسى‏ بحرالعلوم نقل كرد كه من در خدمت ميرزاى نائينى‏ بودم در ابتدا يا آخر ماه رمضان و مردم مى‏آمدند و شهادت مى‏دادند كه ماه را ديده‏اند. شيخ محمّد على كاظمينى (صاحب تقريرات) در كنار ميرزا نشسته بود و تسبيح مى‏انداخت، در مجموع شاهدها به چهارده نفر رسيده بود كه ماه را ديده‏اند، و ميرزا با خواندن آن كاغذ فرمود : «حكمت» و حكم به رؤيت هلال كرد. كاغذ از مرحوم شيخ محمدحسين كاشف الغطاء بود كه نوشته بود : «من خودم‏ ماه را ديدم». اين نشان‏دهنده اعتماد فراوان ميرزا به كاشف الغطاست.


-چطور كاشف الغطاء به مرجعيت گسترده نرسيد ؟
مرجعيت خصوصياتى مى‏خواهد، غير از علميت، و خيلى ها، علميت‏ داشتند و به جهات ديگرى مرجعيت پيدا نكردند. از جهات اجتماعى و عرفى.


- تدريس كاشف الغطاء چه خصوصياتى داشت ؟
من در آن عهد، سن و سال كمى داشتم، آخرين كسى كه در صحن درس مى‏گفت، ايشان بود، در قديم كه خلوت بوده است، در رواق تدرس مى شده است، يكى از نوه هاى مرحوم سيد مى گفت، من در حرم دستم در دست پدر بزرگم بود، (پدر و مادر) و در رواق ها دو درس بود، يكى درس سيد، و ديگرى درس‏ مرحوم آخوند خراسانى، البته درس آخوند پر جمعيت تر بود. بعدها، چون رواق‏ شلوغ بود، در آنجا درس نبود، ولى در صحن درس بود، و آخرين كسى كه من ‏ديدم كه در صحن درس مى گفت مرحوم شيخ محمّدحسين كاشف الغطاء بود.


برخى نوشته ‏اند كه شيخ محمّد حسين، در جنگ جهانى اول، در جنگ شركت كرده بود، آيا در اين باره چيزى مى‏دانيد؟
نه خير، ايشان شركت نداشتند، شيخ محمدحسين و شيخ احمد در جنگ نبودند، آنها تا كاظمين سيّد محمّد، پسر آيت اللَّه يزدى را بدرقه كردند. سيد محمّد در جبهه بود. از شيخ احمد نامه اى هست به مرحوم سيد، كه ما كربلا آمديم و چه كرديم و خلاصه گزارش داده است.


كاشف الغطاء نسبت به روحانيت و مرجعيت، چه ديدگاه‏هايى داشت ؟
نمى دانم.
كاشف الغطاء با رجال علمى و سياسى عصر خود در كشورهاى مختلف چه رابطه‏اى داشته است.
كاشف با آنها ارتباط داشت، رجال علمى جهان اگر با كسى در نجف ‏ارتباط داشتند، كاشف الغطاء بود، مدارك زيادى در اين زمينه بايد در اختيار خانواده‏شان باشد.


از خصوصيات اخلاقى كاشف الغطاء چه خاطره‏ اى داريد ؟
كاشف الغطاء در سال 1373 از دنيا رفتند و من در آن موقع 25 سال ‏داشتم، و لذا در آن زمان به واسطه كم بودن سنم، كمتر با ايشان محشور بودم، و خاطره اى ندارم.


آثار كاشف الغطاء، داراى چه ميزان ارزش ادبى است ؟
ارزش اين آثار خيلى بالاست، قلم كاشف الغطاء، اول بود، در ادبيات ‏خيلى قوى بود، شاعر بود و شعر خيلى خوب مى گفت، جزء ادباء عرب بود، كتابهاى كاشف الغطاء از جهت ادبى در سطح بالايى به حساب مى‏آمد. به شيخ ‏عبدالله زنجانى گفتند كه هم كاشف الغطاء به مصر رفت و هم شما رفتى، چطور شما بيشتر از كاشف الغطاء با آنهمه شخصيت و علميت، جلوه كردى ؟ جواب‏ داد : كاشف الغطاء از راه ادبيات وارد شد، و آنها اديب بودند، لذا كاشف الغطاء در ادبيات تفوقى بر آنها پيدا نكرد، ولى من از راه فلسفه وارد شدم و آنها در فلسفه ‏چيزى نداشتد، و من جلوه كردم.


از مسافرت هاى كاشف الغطاء چه اطلاعى داريد ؟
به ايران در عهد ما، دو سفر آمد، فلسطين شايد مكرر رفته باشد، سوريه، لبنان و مصر هم رفته بودند، چند كتاب ادبى در لبنان با نظارت ايشان چاپ شد، كه معلوم مى‏شود مدتى در لبنان بوده‏اند، در بيروت مراسلات و نامه‏هايى با امين ‏ريحانى داشته‏اند كه بنام «المراجعات الريحانية» است و چاپ شده است. سفير آمريكا و سفير انگليس به ديدن ايشان آمده بودند كه مطالب كاشف الغطاء در آن ‏جلسه چاپ شده است.


وفات ايشان چه عكس العملى در نجف داشت ؟
ايشان در كرند وفات كرد، خيلى تجليل شد، قصائد زيادى در رثائش‏ سروده شد. فواتح زيادى برگزار شد كه هر كدامش به اندازه كنگره شيخ مفيد بود، اشعار و مقالاتى ارائه شد. از انگلستان براى خانواده‏اش تلگراف شد و تسليت‏گفتند. از نخست وزير وقت عراق كه شيعه بود نقل كرده‏اند كه گفته بود : «شيخ ‏محمّدحسين كاشف الغطاء براى ما خيلى خوب بود بدين معنا كه چيزهايى بر ما تحميل مى‏كردند و ما مخفيانه به كاشف الغطاء اطلاع مى داديم، او علناً اعتراض ‏مى‏كرد و ما هم مى‏گفتيم : مردم با اين طرح مخالفند و متوقف مى شد چاره‏اى‏ نداشتيم كه براى جلوگيرى از بعضى از كارهاى خلاف از اين راه وارد شويم».


از آثار چاپ‏ نشده ايشان چه اطلاعى داريد ؟
شرح بر عروه كه چهار مجلد بزرگ است كه پسرش به من نشان داد و اگر چاپ شود به اندازه مستمسك مى‏شود و گويا اولين شرح بر عروه است و مرحوم‏ حكيم بعد از ايشان عروه را شرح كردند.
رساله‏اى دارند بنام «عقود حياتى» كه تاريخ زندگانى خود را به صورت هر ده سال نوشته است كه چه زمانى قرآن آموختم و... اين كتاب گم شده بود و مدتى‏ به دنبالش مى گشتند تا اينكه چند سال قبل پيدا شد شايد هم به سرقت رفته بود، پسرش مى گفت : 60 دينار خريدم، من در فرصت كوتاهى كه اين كتاب را ديدم، بخشى مختصر از آن را نوشتم.
كتابى هم به نام «العبقات العنبريه» دارند كه خيلى مفصل و خوب است و درباره خاندان كاشف الغطاء است و او اين كتاب را در سن 15 سالگى‏ نوشته است. خاندان كاشف الغطاء را از جدشان شروع كرده و به دوره خودشان نرسيده‏ و ناقص مانده است. ايشان عمويى داشت كه از نجف به اصفهان هجرت كرده‏بود، كاشف الغطاء هم به عنوان تحفه اين كتاب را تاليف كرده و به اصفهان‏ فرستاده است و شايد از آن طريق به كتابخانه مجلس راه پيدا كرده است. در نجف‏ خودشان ندارند.
شرح بر اسفار دارد كه خيلى خوب است، چون در فلسفه اساتيد خوبى‏ داشته و در اين فن هم خيلى قوى بوده است.


راجع به فرزندان كاشف الغطاء چه اطلاعاتى داريد ؟
فرزند بزرگشان شيخ حليم، كه دبير بود، فرزند ديگرى داشتند كه در نجف بود، الان هم در نجف است به نام شريف كه در قضاياى اخير عراق، آقايى‏ نشان داد و در زمان وانفسا كه هر كس به فكر خودش بود، او با پول كتابخانه غارت‏شده آقاى حكيم را از سربازان عراقى خريد و جمع‏آورى كرد. پا برهنه و سر برهنه‏ اين كار را انجام داد و قبل از اين جريانات هم مرحوم آقاى خوئى در كارهاى‏ دولتى هر كارى داشتند، از ايشان مى خواستند كه انجام دهند و نماينده‏ شان‏ شريف بود. آقا زاده ديگرى هم داشتند كه در قم بودند و فوت كردند.
در عراق فردى به نام كفائى كتابى نوشت به نام «الزهراء» كه در آن تعريضات ‏زيادى بر خلفا داشت كه ما هم راضى به انتشار آن نبوديم. اين كتاب چاپ شد و دولت، نويسده آن را بازداشت كرد و حكم اعدامش‏ صادر شد. مرحوم كاشف الغطاء مطلع شد و تلگراف كرد كه «الكتاب يحرق ‏والكفايى يطلق و الا» كتاب را بسوزانيد، و كفايى را آزاد مى كنيد و الّا. دولت را تهديد كرد البته نگفت چه مى‏كنم يعنى ما كه مى‏گوئيم آزادش كنيد، نه اينكه گفته‏هايش را قبول داريم ولى اينطور نيست كه مجازاتش اعدام باشد. پس از اين ‏تلگراف او را آزاد كردند.


منبع : «آواى بيدارى» ويژه‏نامه روزنامه جمهورى اسلامى در ارديبهشت سال 1372.

امضای محبّ الزهراء
طاعـــــــت از دست نیاید ، گنهی باید کرد
در دل دوست به هر حیله رهی باید کرد


!


بعداز اين لطفي ندارد حکـمراني بر دلم
شهر ويـران گشته فرماندار مي خواهد چه کار . . .
محبّ الزهراء آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 3 Users Say Thank You to محبّ الزهراء For This Useful Post:
قدیمی 16-04-2012, 23:17   #2
حرفه ای
 
شرمنده شهدا آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Mar 2012
نوشته ها: 440
Thanks: 673
Thanked 1,408 Times in 370 Posts
پیش فرض

مابه دنیا آمدیم !امادنیا ب مانیامد،،،،،

امضای شرمنده شهدا
امام راحل ره:
«این محاصره اقتصادى را که خیلى از آن مى‏ ترسند، من یک هدیه ‏اى مى‏دانم براى کشور…ما نه از اقدام نظامی می ترسیم نه از محاصره اقتصادی. چون ما شیعه ی ائمه ای هستیم که شهادت را استقبال می کردند…اگر ما را تحریم کنید روزه می گیریم ما آبرویمان را با شکم عوض نمی کنیم…»
شرمنده شهدا آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following User Says Thank You to شرمنده شهدا For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
كاشف الغطاء, شيخ محمد حسين كاشف الغطاء


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
مصحف حضرت فاطمه زهرا(س) mahdishata فاطمة الزهراء (س) 1 07-04-2013 19:45
اهانت های ابن تیمیه به خاندان رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم يادشهيد ادیان ، مذاهب و فرق دیگر 0 14-03-2012 15:00
پاسخ به شبهات مطروحه درباره سريال مختارنامه و عبد الله بن زبير monji_2008 پاسخ به شبهات دیگر ادیان و مذاهب 1 28-05-2011 14:31
سیره عملی حضرت فاطمه (س) mahdishata فاطمة الزهراء (س) 0 12-04-2011 13:33
فضیلت سوره های قرآن همراه با توضیح ali20 مباحث قرآنی 3 07-09-2009 08:20

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 06:12 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1