شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 18-04-2012, 08:45   #1
اخراج شده
 
يادشهيد آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Nov 2011
نوشته ها: 3,189
Thanks: 8,807
Thanked 4,774 Times in 2,280 Posts
پیش فرض درگذشت محدث نوری، مولف «مستدرک الوسائل» (27 جمادی الثانی 1320 قمری)

[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده نمایند ]
هيجدهم شوال (1254) در شهر نور سور و سرورى بر پاست. همه خوشحال و شادمانند و دل خوش از اينكه نورى بر نوريان اضافه شده است. تو گويى در آيينه دل، آسمان حديث را مى ديدند كه آفتابش آيت الله نورى شده است و سرآمد محدثان شيعى، همين كودك امروز نور است كه نام آورى زبانزد گشته است. زادگاه نورى دهى است از روستاهاى سر سبز شهر نور، به نام «يالو» واقع در استان مازندران.
پدر نورى دانشورى بنام بود؛ علامه ميرزا محمد تقى نورى طبرسى (1201 - 1263 ق) از بزرگترين دانشمندان مازندران و از پيشوايان مورد اطمينان مردم و مرجع تقليد مردمان زيادى در خطه نور بود.
در حديث حيات و روايت بلند نورى، بخش گسترده اى است كه تنها با تفسيرى از سفرهاى سبز او روى نشان مى دهد. محدث نورى آرام و قرار ندارد، هميشه در حركت و هجرت است، زندگانيش سراسر سير و سفر است. سير در بوستان دانشمندان سياحت او، استنساخ و نسخه بردارى از نسخه هاى نفيس استراحت او، جستن و يافتن كتابهاى كمياب و كيمياهاى ناياب عيش و عشق اوست. همچنانكه تحقيق و تفحص، تفريح روح و تفرج فكر اوست.
جالب تر اينكه نورى در اين سفرهاى سبز براى سير و سلوك، نقشى بس نگارين و بسيار زيبا هم دارد كه مثلث وار و ديدنى است. يك نقطه از اين نقشه، مكه مكرمه، خانه خداست و نقطه ديگر آستان قدس رضوى عليه السلام و نقطه سوم عبتات عاليات عراق است. محدث به دور اين سه پايه پايدار، پروانه وار مى گردد و پرواز مى كند.
اساتید
بى شك فقيه نور از خرمن خيلى ها خوشه چينى كرده و شاگرد شايسته دانشمندان و انديشمندان زيادى بوده است و بعضى از آنها تعهد و تخصص او را به طور كتبى تاييد كرده اند. به اختصار از چند استاد نورى نام مى بريم:
1 - فقيه فاضل ملا محمد على محلاتى (1232 - 1306 ق)
2 - عالم جليل القدر شيخ عبدالرحيم بروجردى (ابوزوجه محدث نورى) (- 1306 ق)
3 - شيخ العراقين عبدالرحسين تهرانى (- 1286 ق)
4 - شيخ اعظم، مرتضى انصارى (1214 - 1281 ق)
5 - جمال السالكين، آخوند ملا فتح على سلطان آبادى (1312 ق)
6 - فقيه كبير ملا شيخ على خليلى (1226 - 1279 ق)
7 - معزالدين سيد مهدى قزوينى (1222 - 1300 ق)
8 - ميرزا محمد هاشم خوانسارى (1235 - 1318 ق)
9 - آيت الله حاج ملا على كنى (1220 - 1306 ق)
محدث نورى در نجف اشرف در درس ميرزاى بزرگ، مجدد شيرازى شركت مى جست و زمانى كه ميرزا به سامرا هجرت كرد محدث نورى با شيخ خويش آخوند سلطان آبادى و دامادش شيخ شهيد، فضل الله نورى، نخستين كسانى بودند كه به دنبال ميرزا به سامرا هجرت كردند و در آنجا به او پيوستند. از آن به بعد است كه علامه نورى قرين قهرمان حماسه فتواست و لحظه اى از او جدا نيست.

آثار
آثار نورى با ملاحظه ترتيب در تاريخ تاليف، چنين است:
1 - مواقع النجوم: شجره نامه اى است در سلسله اجازات نوريان و نخستين اثر او است كه در 21 سالگى نوشته است.
2 - نفس الرحمن فى فضائل سيدنا سلمان، حديثى است از حيات سلمان فارسى و فراتى است از فضايل جوشان او كه در شهر كربلا به سال 1283 ق تاليف لطيف آن تمام شده است.
3 - دار السلام، در دو جلد، درباره خواب و تعبير خواب و... است و جلد دوم در اخلاق و... است كه به ترتيب الفبايى و كارساز نوشته شده و در 1292 ق به زير سايه آستان قدس عسكريين، در سرزمين سامرا تاليف آن تكميل شده است.
4 - فصل الخطاب (تاليف: 1292 ق در نجف، چاپ: 1298 ق)
5 - معالم العبر (تاليف: 1296 ق در شهر سامراء)
6 - ميزان السماء (تاليف: 1299 ق تهران)
7 - كلمه طيبه (تاليف: 1301 ق. چاپ نخست: بمبئى 1352 ق در 616 صفحه)
8 - جنه المأوى (تاليف: 1302 ق) تصنيفى است در مقام مهدى (عج) و با سوز فراق حضرت يار - روحى فدا -.
9 - فيض القدسى (تاليف: 1302 ق در سامراء) اولين كتاب مستند و معتبر در خصوص زندگانى علامه مجلسى. اين كتاب چندى پيش به قلم مترجم معاصر حجه الاسلام سيد جعفر نبوى به فارسى ترجمه و منتشر شد.
10 - بدر مشعسع (تاليف: 1308 ق) در شرح حال فرزندان موسى مبرقع پسر امام جواد عليه السلام است كه همراه با تقريظ و تاييد ميرزاى بزرگ چاپ شد.
11 - كشف الاستار (1318 ق) پرتوى است از حسن دل انگيز حضرت مهدى -روحى فداه -
12 - صحيفه ثانيه علويه (1303 ق)
13 - صحيفه رابعه سجاديه
14 - سلامه المرصاد (1317 ق)
15 - مستدرك مزار بحار
16 - حاشيه بر منتهى المقال
17 - ظلمات الهاويه در معايب معاويه و...
18 - نجم الثاقب (1303 ق) پر انتشارترين كتاب محدث نورى.
19 - مواليد الائمه
20 - شاخه طوبى
21 - ديوان شعر محدث نورى كه با نام «مولوديه» چاپ شده است.
22 - مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، بزرگترين اثر محدث نورى و معتبرترين مجموعه مفصل روايى كه پس از وسائل الشيعه نوشته شده است و براستى مستدرك، مرجعى معتبر براى مجتهدان است و هيچ فقيهى از آن بى نياز نيست.
23 - لولو و مرجان (1319 ق) اين كتاب كه از سر اخلاص و درد دين نوشته شده نخستين كتاب مستقلى است كه در رد خرافات ساخته و پرداخته شده در ساحت مقدس حماسه عاشورا، سخن مى گويد و با صميميت و صداقت از مداحان و منبريان محترم مى خواهد كه در اين كار حساس و حياتى، به هيچ وجه اركان سه گانه راستگويى، درست گويى و اخلاص را فراموش نكنند و با فداكردن علم و عقل در پاى عشق فرضى، آبروى همه را نبرند.
24 - تحيه الزائر، از متون زيارتى است.
25 - تقريرات بحث استادش شيخ العراقين
26 - تقريرات درس استاد ديگرش ميرزاى بزرگ
27 - اربعونيات: همان كه در حاشيه كلمه طيبه چاپ شده است.
28 - اخبار حفظ القرآن
29 - رساله اى در شرح حال مولى ابى الحسن شريف عاملى فتونى كه در 1276 ق نوشته است.
30 - كشكول، گلستانى كه گلبرگهاى گوناگونى را شامل مى شود.
31 - حواشى بر توضيح المقال حاج ملا على كنى كه در آخر رجال ابى على چاپ شده است.
32 - رساله فارسى در جواب به شبهات فصل الخطاب و در رد تحريف قرآن مجيد. تذكر اين نكته ضرورى است كه علاوه بر كتاب القرآن در ضمن مستدرك الوسائل، محدث نورى سه كتاب ديگر نيز در علوم قرآنى نوشته است و بى گمان با چشم پوشى از هر كدام از اين چهار كتاب، قضاوت در حق نورى و او را متهم به تحريف كردن، ناقص و ناروان خواهد بود.
33 - ترجمه جلد دوم دار السلام به فارسى.
34 - اجوبه المسائل
35 - حواشى بر رجال ابى على كه نيمه تمام مانده و غير از شماره 31 مى باشد.
36 - فهرست كتابخانه بى نظير خويش كه به ترتيب الفبايى نوشته شده و در مقدمه اش به تفصيل در خصوص كتاب و نويسندگى سخن گفته است.
37 - نامه ها و اجازه نامه ها و اعلاميه ها. اگر در كتابى گردآورى شود گنجينه گرانبهايى را تشكيل خواهد داد. بيش از ده نامه از محدث نورى كه در جواب نامه هاى مير حامد حسين هندى نويسنده اثر گران سنگ «عبقات الانوار» نوشته شده است در مجله نور علم - البته بخشهاى بريده اى از آنها - چاپ شد. و بسيارى از نامه ها و... كه در لابه لاى كتابها و... پراكنده اند!
خوشبختانه آثار محدث نورى - بجز سه يا چهار كتاب - بارها چاپ شده و بسيارى از كتابها از عربى به فارسى و از فارسى به عربى ترجمه و منتشر شده اند. بتازگى كتاب نجم الثاقب از فارسى به عربى و در دو جلد بزرگ ترجمه گشت و انتشار يافت، پس از آن، چندى پيش نيز شاهد انتشار جلد 19 مستدرك الوسائل (جزء اول از خاتمه مستدرك) گشتيم كه به كوشش موسسه آل البيت تحقيق و به بازار كتاب عرضه شد.

شاگردان
بسيارى از بزرگان به افتخار شاگردى نورى نايل شده و از انفاس قدسى او بهره مند گشته و از خرمن خلوص او خوشه چينى و از درياهاى دانش او دانش اندوزى كرده اند. ما با نام بعضى از آن بزرگمردان به این نوشتار زينت مى بخشيم.
1 - شيخ آقا بزرگ تهرانى، نويسنده دائره المعارف بزرگ كتابشناسى شيعه «الذريعه الى تصانيف الشيعه» در 26 جلد و كتابهايى ديگر.
2 - حاج شيخ عباس قمى، محدث مورد وثوقى كه در سايه اخلاص و صميميت بسيار، آوازه و نام نيكش چون آفتابى تابان است. كتاب مقدس مفاتيح الجنان تنها يك اثر از ميراث ماندگار اوست.
3 - مصلح مجاهد آيت الله شيخ محمد حسين كاشف الغطاء (1294 - 1373 ق.) از آثار پر ارج او در عالم ادب قصيده اى است غرا در دفاع از يوسف زهرا (س) حضرت مهدى موعود (عج) كه چكيده اى از كتاب كشف الاستار استادش محديث نورى است.
4 - انديشمند نامى آيت الله علامه سيد عبدالحسين شرف الدين عاملى (1290 - 1377 ق).
5 - شيخ اسماعيل اصفهانى
6 - شيخ مرتضى بن محمد عاملى
7 - سيد جمال الدين عاملى اصفهانى
8 - حاج شيخ محمد باقر بيرجندى (1276 - 1352 ق) مولف كبريت احمر
9 - حاج شيخ على اكبر نهاوندى
10 - حاج شيخ على زاهد قمى (1273 - 1371 ق)
11 - حاج شيخ محمد تقى قمى
12 - عارف و اصل آيت الله ميرزا جواد آقا ملكى تبريزى
13 - حاج ميرزا ابوالفضل تهرانى معروف به كلانترى نورى و نويسنده «شفاء الصدور فى زياره العاشور»
14 - شيخ جعفر نورى نجمى
15 - سيد علم الهدى نقوى كابلى (متولد 1288 ق) نويسنده «دستورالعمل للنسوان»
16 - آقا ميرزا محمد تهرانى (متولد 1281 ق)
17 - شيخ مهدى نورى فرزند ميرزا هادى نورى، برادر زاده محدث نورى. ايشان پيش عمويش رسائل و مكاسب و ديگر كتابهاى درسى آموخته بود و در شمار شاگردان ميرزاى بزرگ شيرازى بود.
18 - شيخ جليل محمد حسن آل كبه (1269 - 1333 ق)
19 - صدر الاسلام حاج ميرزا على اكبر همدانى معروف به دبير كه ابوالمكارم هم خوانده مى شود.
20 - مرحوم حاج ميرزا محمد ارباب قمى (1273 - 1341 ق) همان طور كه از آثار چاپ شده ايشان بر مى آيد نسبت به استادش محدث نورى فوق العاده ارادتمند بوده است و از او به نيكى بسيار ياد مى كند.
21 - شيخ على اكبر همدانى (1270 - 1325 ق) نويسنده ناسخ التفاسير.
22 - پسر خواهرش و دامادش شيخ شهيد، آيت الله فضل الله نورى (1295 - 1327 ق).
23 - آيت الله شيخ محمد تقى بافقى (1292 - 1325 ق) دلير مردى كه مبارزاتش با رضا خان پهلوى بويژه در دفاع از حجاج بسى معروف و مشهور است.

وفات
محدث نورى كه از پيروان پاك امام حسين عليه السلام بود در راه بازگشت از آخرين سفر زيارتى خويش از دشت گلگون لاله ها، يعنى كربلا، بيمار شده، درد خويش را، براى رعايت حال ديگر كاروانيان نينوا پنهان مى دارد، مبادا كه كربلاييان را اذيت كرده باشد. به نجف اشرف، محل اقامت خويش كه مى رسد، بيماريش روز به روز شدت يافته تا اینکه در شب چهارشنبه، 27 جمادى الثانى سال 1320 قمرى آن روشنى بخش آسمان ولايت و درايت، در 66 سالگى غروب مى كند و براى هميشه نوريان را در نار فراق مى گدازد و بنا به وصيت خودش در يكى از ايوانهاى آستان قدس اميرالمومنين على عليه السلام به خاك سپرده مى شود.
حال با نقل سخن سبزى از علامه شيخ محمد حسين كاشف الغطاء، اين ارادتنامه مختصر را در حق حضرت نورى و همه نوريان شيعى ختم مى كنيم:
«علامه الفقهاء و المحدثين، گردآورنده اخبار و سخنان پيشوايان پاك عليهم السلام داراى دانشهاى پيشينيان و معاصرين، بى گمان حجت خداست. زنان روزگار از آوردن مانندش نازا و استوانه هاى فضيلت در برابر فضيلتش نارساست. خدايى مردى كه خود را ساخته، شب زنده دارى كه سينه سينايى اش از شوق اشتياق گداخته بود. او عالمى آگاه و عابدى اواه بود. با خويشتن دارى اش فرشتگان آسمان را به شگفتى وا مى داشت. اگر خدا مى خواست به بندگانش تجلى كند، مى فرمود: اين نورى نور من است. چنين مرد، مولا و سرور ما ثقه الاسلام حاج ميرزا حسين نورى است.»
يادشهيد آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمانکاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
محدث نورى محبّ الزهراء شخصيت های مرتبط با جهان اسلام 0 22-01-2012 19:20
«نوابغ فقه و حديث» يادشهيد شخصيت های مرتبط با جهان اسلام 0 01-01-2012 15:27
منابع كنكور كارشناسي ارشد مهندسی کامپیوتر (رشته های: نرم افزار، معماری، هوش مصنوعی) و خادم الزینب مباحث درسی و دانشگاهی(آموزش عالی) 0 16-10-2011 15:35

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 07:06 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1