شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-04-2010, 19:03   #1
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض ابن شهر آشوب

نام هاي ديگر: ابن شهر آشوب،رشید الدین ابن شهر آشوب،
موطن: بغداد(و طبق بعضی اقوال ساری)
نام پدر : علی
تاريخ وفات: 588قمری


دانشمند بلند آوازه شیعه ((ابن شهر آشوب )) یکی از بزرگمردان تاریخ است که زندگی و آثارش سراسر درس عبرت ، معنویت ، شور و شوق و الگوی ایمان و تلاش است .
او در طول زندگی پربار خویش همواره در راه احیای مکتب انسان پرور اهل بیت علیهم السلام و رشد و استحکام حوزه های علوم اسلامی کوشش ‍ فروانی از خودشان نشان داد. دانشمندی که در تمام علوم اسلامی مقامی بس بلند به دست آورد و در تربیت شاگرد و تحقیق و تصنیف تا واپسین لحظات زندگی تلاش کرد. حال زندگی او را به اختصار مرور می کنیم .
میلاد
ابو عبدالله محمد بن علی بن شهر آشوب سروی مازندرانی معروف به ((رشید الدین از عالمان بزرگ و معروف شیعه در اواخر قرن پنجم و اوایل ششم هجری است .
این فقیه فرزانه در جمادی الثانی سال 488 ق . (و به قولی 489 ق .) (289)به دنیا آمد. (290) از اینکه به ((شهر آشوب ))، پدرش ، جدش نسبت ((سروری ))(291)داده اند، بر می آید که اصل این خاندان بزرگ از ساری مازندرانی بوده است ، اما درباره تولد خود وی که آباد در ساری بوده یا بغداد، نمی توان به یقیقن اظهار نظر کرد. (292)البته بعضی از محققان تولد ((این شهر آشوب )) در بغداد را ترجیح داده اند. (293)
جد او شیخ شهر آشوب بن کیاکی ، دانشمندان بزرگ شیعه و از مردم ساری بود که در گروه شاگردان نامی و ممتاز شیخ طوسی (متوفی 460 ق .) به شمار می رفت . (294)
پدرش شیخ علی فرزند شیخ شهر آشوب نیز از فقیهان و محدثان فاضل و از دانشمندان بزرگ شیعه محسوب می شد (295) که در تربیت فرزند خویش از جان و دل تلاش کرد.
شکوفایی
محمد رفته رفته همچون دیگر کودکان همسن و سال خود رشد می کرد و بزرگ می شد، اما فرقی که با دیگران داشت این بود که در دامن خانواده ای روحانی ، دانش پرور و تربیت شناس پرورش می یافت . او چون به هشت سالگی رسید تمام قرآن را حفظ کرده بود و از این به بعد او را ((حفظ)) (حافظ قرآن ) لقب دادند. (296)
این شهر آشوب بعد از فراگیری قرآن و دروس مقدماتی و ادبی به تحصیل علوم و معارف دینی مثل فقه و اصول ، حدیث ، رجال ، کلام و تفسیر پرداخت .
آغاز و انجام تحصیلات عالی او دقیقا معلوم نیست ، اما همین قدر معلوم است که در نزد پدر و جدش و بزرگانی چون شیخ طوسی ، عبدالواحد آمدی و قطب الدین راوندی سطوح عالی علم و ادب را گذراند ولی از آنجا که آن بزرگان هر یک در شهر و دیاری دور از هم زندگی می کردند به این نتیجه می رسیم که ابن شهر آشوب در راه کسب علم و معرفت و برای استفاده از محضر دانشوران بزرگ شیعه در اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم هجری سالها از این شهر به آن شهر و از این دیار در حال مهاجرت و گشت و گذار بوده است .
اساتید
1 - شیخ شهر آشوب ( جد بزرگوار وی ) (297)
2 - شیخ علی (پدر دانشمندش ) (298)
3 - واعظ نیشابوری (299)(متوفای 508 ق .) معروف به ((صاحب روضة الواعظین )) و ((فتال نیشابوری )). این عالم بزرگ شیعه را در سال 508 ق . در شهر نیشابور به شهادت رساندند.
4 - شیخ ابو علی فضل بن حسن طبرسی (متوفی 548 ق .) مفسر بلند آوازه شیعه هجری است (300) که داری تاءلیفات زیادی چون : تفسیر مجمع البیان و جوامع الجامع ، اعلام الوری و... می باشد.
5 - ابو منصور طبرسی ، نویسنده کتاب رجالی خود ((معالم العلماء)) به بزرگی از او یاد کرده و درباره آثارش می نویسد:
((استادم احمد بن ابی طالب ، کتابهای مختلفی دارد از جمله : الکافی در فقه و...))(301)
6 - ((قاضی سید ناصح الدین آمدی (متوفی 550 ق .) صاحب کتاب ارزنده ((غررالحکم و دررالکلم ))(302)
7 - ابوالفتوح رازی (متوفی 522 ق .) (303) از علمای بزرگ عصر خود و از اساتید عصر خود بود که دارای کتاب معروفی به نام ((النفض )) می باشد. (304)
9- سید ضیاء الدین فضل الله راوندی کاشانی (متوفای 562 ق .) (305)
10 - قطب الدین راوندی (متوفای 573 ق .)
11 - ابوالحسن علی بن ابی القاسم بیهقی ، معروف به ابن قندی 565 ق .) او مورخ شهیر خطه دانش پرور سبزوار و خراسان و یکی از علمای بزرگ شیعه در قرن ششم هجری است . (306)
ابن شهر آشوب همچنین در محضر گروهی از علمای اهل سنت نیز تحصیل کرده است که مشهورترین آنها عبارتند از:
1 - ابوعبدالله محمد بن احمد نطنزی ، مؤ لف کتاب ((الخصائص العلویه علی سائر البریه ))(307)
2 - جارالله زمحشری معتزلی (متوفای 538 ق .) ابن شهر آشوب در نزد او کتاب ((تفسیر کشاف )) و ((ربیع الابرار)) و ((الفایق فی غریب الحدیث )) را که همه از تاءلیفات خود زمحشری است ، خوانده و از این استاد اجازه نقل روایات آن کتابها را نیز گرفته است . (308)
موفقیت
ابن شهر آشوب پس از سالیانی اقامت در حوزه های علمیه ایران و استفاده از محضر دانشمندان و اساتید بزرگ و مسافرتهای علمی در سرزمینهای مختلف ایران (مازنداران ، مشهد مقدس ، نیشابور، سبزوار، ری ، کاشان ، اصفهان و همدان ) در سال 547 ق . با کوله باری از دانش و معنویت از شهر همدان به بغداد عزیمت کرد. (309)وی در بغداد که پایتخت بنی عباس و مشهورترین مرکز علوم اسلامی آن روزگار بود و دانشمندان زیادی در آن علوم و فنون مختلف پرداخت و هم در آن رشته ها کتابها نوشت . (310)
ابن شهر آشوب از همان سالهای جوانی که در ایران و عراق مشغول تحصیل بود، تدریس هم می کرد. ((وی هر علمی از علوم اسلامی را که به حد کمال دارا بود، شروع به تدریس آن علم می کرد.))(311)
با اینکه در زمان ابن شهر آشوب دانشمندان عالمان بزرگی وجود داشتند که مورد احترام مردم و از جایگاه ویژه ای برخوردار بودند، در این میان ابن شهر آشوب امتیاز و بر جستگی خاص داشت و مقام علمی و موفقیت او از دیگران نمایان تر بود. او به هر شهری از ممالک اسلامی که حوزه علمیه داشت ، می رفت در راءس آنان قرار می گرفت و کار تدریس و بحث و پرورش ‍ شاگران را به صورت جدی و چشمگیرتری آغاز می کرد.
شاگردان
وی زمانی که در شهرهای بغداد، حله و موصل می زیست و در اواخر عمر که در شهر حلب اقامت داشت و در دیگر شهرهای اسلامی ، شاگردان زیادی تربیت کرد که از میان به افراد می توان اشاره کرد:
1 - علامه سید محمد بن زهره حلبی (متوفای پس از 585 ق .)
2 - شیخ جمال الدین ابوالحسن علی بن شعره حلی جامعانی (متوفای 581)
3 - شیخ تاج الدین حسن بن محمد سواری
5 - یحیی بن ابی طی حلبی
6 - سید کمال الدین حیدر حسینی
ابن شهر آشوب یکی از اساتید علم و حدیث و اجازه نقل حدیث بوده است . وی از اساتید خویش اجازه نقل روایت داشته و از آنها روایت می کرده است . از جمله ایشان : شیخ ابومنصور طبرسی ، محدث شیخ علی ابن شهر آشوب ، شیخ شهر آشوب ، شیخ ابوعلی فضل بن حسن طبرسی (صاحب تفسیر ((مجمع البیان )) )، شیخ جمال الدین ابوالفتوح رازی ، قطب الدین راوندی و... می باشند.
هجرت
اوائل دوران خلفت مستضیئی (547 - 566) ابن شهر آشوب در بغداد بود و مشتضیئی در تقویت افکار و گسترش عقاید و اقتدار علمای حنبلی سعی و کوشش می نمود. رفته رفته فعالیتهای چشمگیر ابن شهر آشوب از سوی مخالفان نادیده انگاشته می شد و او را تضعیف می کردند. از این رو بغداد دیگر مکان مناسبی برای ارائه فعالیت ابن شهر آشوب نبود. وی بغداد را به قصد شهر تاریخی و عالم پرور حله ترک کرد و به آن دیار مهاجرت نمود. ابن شهر آشوب در سال 567 ق . کرسی درس خود را در حله رونق بخشید و شروع به تدریس و تربیت شاگرد نمود و پس از سالیان دراز، حله را ترک کرد و به شهر موصل رفت و پس از اقامت زیادی در موصل سرانجام به شهر حلب (شهر ستارگان ) هجرت کرد.
نویسنده روضات الجنات می گوید:
((علت انتقال ابن شهر آشوب از عراق به شهر حلب آن بود که شهرستان مزبور در آن روزگار مجمع رجال و بزرگان بوده و مردم آنجا هم عموما با امامی مذهبان بخوبی رفتار می کرده و به مناسبت اینکه شهرستان حلب تحت نظر آل حمدان بود که امامی مذهب بوده اند... نسبت به علمای شیعه احترام می کردند.))(312)
آثار جاودن
ابن شهر آشوب قهرمان عرصه قلم و نگارش بود. او در اکثر علوم اسلامی - اعم از فقه ، اصول ، کلام ، حدیث ، تاریخ ، تفسیر، رجال و... - تاءلیفات و تصنیفاتی ارزنده ، آموزنده و بی سابقه از خود به یادگار گذاشته که هر یک در نوع خود مهم و نشانگر نبوغ فکری و مقام والای علمی نویسنده آن است ؛ آثاری که همواره مورد توجه و عنایت علمان و دانشمندان قرار گرفته است .
اینک به معرفی برخی از آثار پر ارج آن دانشمند بزرگ شیعه می پردازیم :
1 - متشابه القرآن و مختلفه : کتابی است تحقیقی که مؤ لف آن در سال 570 ق . در شهر حله به پایان برده است . (313)
2 - مناقب آل ابی طالب علیه السلام : ابن شهر آشوب در این اث گرانقدر مناقب و فضایل چهارده معصوم علیه السلام را یکایک مورد بحث و شرح قرار داده است .
3 - معالم العماء: او در یک کتاب کم حجم و پربار پس از برشماری نام 1021 تن از دانشمندان شرح حال کوتاهی از زندگی آنان و آثارشان را ذکر کرده است .
4 - مناقب النوصب
و شانزده اثر ذیل :
مخزون المکنون فی عیون الفنون ، الطرائق فی الحدود و الحقائق ، مائدة الفائدة ، امثال فی الامثال ، الاسباب و النزول علی مذهب آل الرسول ، الحاوی ، الاوصاف ، المنهاج ، الفصول فی النحو، الجدیده ، انساب آل ابی طالب ، الاربعین حدیثا (در مناقب حضرت علیه السلام )، نخب الاخبار، الخصایص الفاطمیه ، بیان التنزیل ، الموالید (314)
در عرصه شعر
ابن شهر آشوب در عرصه شعر و ادب نیز حضوری نیکو داشت . و اشعار به جا مانده از ایشان بیانگر این است که او اشعاری توانا و زبردست و ادیبی ماهر بود. اشعار او بیشتر حاوی نکات اخلاقی عرفانی ، حکیمانه و مدایح و مناقب اهل بیت - علیه السلام - بود و در نوشته ها و هم در اشعارش به مخالفان تشیع پاسخ داده و در این مورد اشعار زیاد سروده است . او اشعار خود را بیشتر در کتاب ((مناقب )) به مناسبتهای مختلف آورده و با کمال تاءسف هنوز به صورت دیوان ، با دفتر شعر، تدوین و تنظیم نشده است . ما در اینجا به عنوان نمونه دو بیت از اشعارش را که در مدح و منقبت ائمه اطهار - علیه السلام - گفته است می آوریم :
بعد النبی ائمة لمعاشر
و ائمتی من بعده اولاده
ان کان قد شرقت به اصحابه
فنبوه ما شرفوا و هم اکباده . (315)
- بعد از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله مردمان را پیشوایانی بود، اما پیشوایان من بعد از آن حضرت فرزندان اویند.
- چرا که اگر اصحاب او به سبب صحابه بود شرافت یافتند، فرزندان وی ، هم این شرافت داشتند و هم جگر پاره های او بودند.
از نگاه دیگران
گفته ها و اظهار نظرهای دانشمندان اسلامی چراغی است تا ما در پرتو آن ، شخصیت علمی شاءن و منزلت معنوی مردانی چون ابن شهر آشوب را بهتر بشناسیم . پس با گذشت دیگران عظمت روحی و مقام علمی او را به نظاره می نشنینیم :
1 - علامه میرمصطفی حسینی تفرشی (متوفی 1021 ق .) نقل می کند:
((رشید الدین محمد... شهر آشوب ، پیشوای طایفه شیعه و فقیه آنان ، شاعری بلیغ و نویسنده بود...)) (316)
2 - شیخ ابو علی حائری (متوفی 1251 ق .) می نویسد:
((ابن آشوب شیخ الطائفه است و پایه فضل او به گفتگو ندارد.)) (317)
3 - شیخ حر عاملی (متوفی 1104 ق .) می گوید:
((ابن آشوب عارف به رجال و اخبار و احادیث ، شاعر و ادیب و جامع همه خوبیها بود.)) (318)
4 - علامه میرزا حسین نوری (متوفی 1320 ه‍ق ) می نویسد:
((فخر شیعه ، تاج شریعت ، افضل الاوائل و دریای تلاطم ژرفی که ساحل ندارد، احیا کننده آثار مناقب و فضائل ، رشید المله و الدین شمس الاسلام و المسلمین ابن آشوب فقیه ، محدث ، مفسر، محقق و...)) (319)
5 - دانشمند رجالی و محقق ملا علی قراجه داغی دیزماری علیاری (متوفی 1327 ق .) می نویسد:
((ابن آشوب مازندرانی ، پیشوای طایفه شیعه ... و نویسنده بود.)) (320)
چنانچه از کتابهای نویسندگان بر می آید دانشمندان اهل تسنن آن طور که از ابن شهر آشوب تجلیل و به بزرگی یاد کرده اند، در حق کمتر کسی از علمای شیعه چنین کرده اند.
اینک به گفته های یکی از آنان اشاره می کنیم تا از این رهگذر اندکی به شخصیت علمی و قدر و منزلت و شان او بیشتر پی بریم .
صلاح الدین صفدری ، یکی از عالمان بزرگ اهل سنت می نویسد:
((محمد بن علی بن شهر آشوب ... یکی از سرشناسان شیعه است . او در هشت سالگی قرآن را حفظ کرده بود و در علم اصول شیعه به حد نهایی رسید. وی در علوم قرآنی و مشکلات حدیث و اخبار و لغت و نحو و موعظه در منبر - در زمانی که مقتفی خلیفه عباسی در بغداد بود از دیگران تقدم داشت .)) (321)
رحلت
سرانجام ابن آشوب ، فقیه فرزانه اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام پس از گذراندن صد سال عمر و حدود هفتاد سال خدمت پرتلاش به تشیع ، با تحصیل ، تعلیم و تربیت ، تحقیق و ترویج احکام الهی و تحمل محنتهای بسیار در راه دین و استحکام حوزه های علوم دینی و رفع مسائل اجتماعی مردم و مشکلات شخصی زندگی ، در شب جمعه 22 شعبان سال 588 ق در شهر حلب به دیار باقی پر کشید و پیکر عزیزش را در نزدیکی شهر در دامنه کوه جوشن ، در جوار مرقد حضرت محسن بن ابی عبدالله الحسین علیه السلام دفن کردند.(322)

آثار:

1. مناقب آل ابی طالب علیه السلام
2. متشابه القرآن و مختلفه
3. معالم العماء
4. مناقب النوصب
5. مخزون المکنون فی عیون الفنون
6. الطرائق فی الحدود و الحقائق
7. مائدة الفائدة
8. امثال فی الامثال
9. الاسباب و النزول علی مذهب آل الرسول
10. الحاوی
11. الاوصاف
12. المنهاج
13. الفصول فی النحو،
14. الجدیده
15. انساب آل ابی طالب
16. الاربعین حدیثا
17. نخب الاخبار،
18. نخب الاخبار
19. الخصایص الفاطمیه
20. بیان التنزیل
21. الموالید
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
آشوب, ابن, شهر


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 00:12 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1