شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-04-2010, 19:24   #1
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض محقق ثانی

نام هاي ديگر: محقق ثانی،،علی بن حسین کرکی،شیخ علایی،
موطن: جبل عامل
نام پدر : حسین
تاريخ وفات: 940قمری


تولد
آفتاب قرن نهم از نیمه گذشته بود که در یک خانواده صمیمی در روستای ((کرک )) از روستاهای جبل عامل لبنان کودکی به دنیا آمد.
سال 865 یا 870 بود که خانه ساده ((عزالدین حسین )) به نور جمال کودکی شیعی نورانی شد. پدرش نام وی را ((علی )) گذاشت و او با نشانی از تشیع در اولین قدمهای زندگی پیش رفت و ((نورالدین )) لقب گرفت . دوران کودکی او به پاس مراقبت مادر و تلاش پدر بخوبی گذشت و محیط خانواده اسلامی آنان در او تاثیر شگرفی گذاشت .
تحصیل
علی بن عبدالعالی (477)اندک اندک پای به سن نوآموزی گذاشت و درس و مدرسه را شروع کرد و پس از آموزشهای ابتدایی به حوزه علمیه کرک و در جرگه دانش پژوهان علوم اسلامی وارد شد. درس و بحث و مطالعه از او طلبه ای جوان و دوست داشتنی ساخت و با تقوای الهی بر گزمه های سپاه شب پرستان حمله برد و به تهذیب نفس همگام با تحصیل همت گماشت . پس از آن به روستای ((میس )) رفت و با تلاش پیگیر، از استادان آن حوزه شناخته شد. شهید ثانی یکی از شاگردان آن حوزه بود که ((شرایع الاسلام )) و ((قواعد)) را نزد او فرا گرفته است .(478)چندی نیز در ((جبع )) لبنان به تحصیل مشغول بود و پس از آشنایی و به دست آوردن تجارب و علوم در حوزه علمیه ((جبل عامل )) رهسپار حوزه ((دمشق )) شد. آنگاه از دمشق راهی ((بیت المقدس )) شد و لختی از زمان را نیز به تحقیق و دانش ‍ اندوزی در شهر ((الخلیل 2)) گذراند و سپس بار خود را بسته ، رهسپار مرکز حوزه اهل سنت در ((مصر)) گردید. این سفرها و دیدار حوزه های گوناگون از او مردی حزیم و دانشمندی خوش اندیشه ساخت و شخصیت او را چنان زیبا ترسیم کرد که عاقبت یکی از بزرگترین دانشمندان قرن دهم به شمار آمد و به ((محقق ثانی ))، ((مولای مروج ))، ((محقق کرکی )) و ((شیخ علایی )) شهرت یافت .
در کشور مصر از دانشمندان زیادی بهره جست و محضر فرزانگان آن دیار را غنیمت شمرد. گوهر جان به متاع ناچیز دنیا نفروخت و سخت در راه تکامل و معرفت کوشید و در این مدت نیز موفق به گرفتن اجازه از علمای اهل سنت شد. (در بخش استادان به تنی چند از آنان اشاره خواهیم کرد.)
زندگی علمی علی بن عبدالعالی که در این زمان از دانشمندان بلند مرتبه جبل عامل بود زیبا و شیرین و مساله آموز می گذشت . او در پی ورود به سرزمینی تازه توشه ای از خرمن اندیشمندان آن سامان بر می گرفت و باز سوار بر گرده سفر، بار و بنه به سویی دیگر می کشید و این بار حوزه مصر را به سوی عراق و حوزه نجف اشرف ترک گفت و به سرزمین ولایت و آستان امامان معصوم وارد شد.
استادان
علی بن عبدالعالی فروغ معرفت و فقیهی جان بر کف برای شیعه شد ولی این میوه شیرین به آسانی به دست نیامد. از لبنان تا مصر و از مصر تا نجف ، حضور در حلقه های درس و تحقیق و استفاده از محضر استادان دلسوز و با معرفت بود که توانست جوانه علم و تحقیق را در وجودش بارور کند و درخت تناور فقاهت و دیانت را در جانش به بار بنشاند و ما به پاس خدمت آن اسوه های علم و عمل به یادکرد تنی چند از آنان بسنده می کنیم .
علی بن هلال جزایری (بزرگترین استاد محقق ثانی )، محمد بن داوود بن موذن جزینی ، شمس الدین محمد بن خاتون عاملی ، سید حیدر عاملی ، احمد بن علی عاملی ، زین الدین جعفر بن حسام عاملی ، شمس الدین محمد بن احمد صهیونی ، که جملگی از استادان شیعی اویند. علاوه بر این از ابی یحیی زکریا انصاری (متوفی 926 ق ) و کمال الدین ابراهیم بن محمد بن ابی شریف قرشی (متوفی 923 ق ) از علمای اهل سنت نیز بهره برده است .(479)
تلاش مصلح
محقق کرکی در نجف اشرف بر کرسی تدریس نشسته بود که پیکی از دربار ایران و شاه اسماعیل صفوی رسید و او را برای تلاش و کار به دربار ایران دعوت کرد. او دید از این فرصت می تواند برای سرفراز گردانیدن شیعیان و رساندن فرهنگ ناب تشیع به جامعه استفاده کند. این تصمیم بسیار مهم و حساس می توانست مسیر زندگی او و شیعیان را عوض کند. به همین دلیل آن را پذیرفته ، در سال 916 ق . در جنگ هرات به شاه اسماعیل صفوی پیوست . در این حال او در حدود 50 بهار از عمر خود را گذرانده و پای به عرصه مبارزه و تلاش ، آن هم در محیط بسیار حساس دربار صفوی گذاشته بود. تاثیر او و دیگر عالمان شیعه در هدف بخشی به سلسله صفوی بود که تفکر آنان را تصحیح می کرد. گویند شاه تهماسب به محقق می گفت :
((شما به حکومت و تدبیر امور مملکت سزاوارتر از من می باشید. زیرا شما نایب امام زمان - سلام الله علیه - هستید و من یکی از حکام شما هستم و به امر و نهی شما عمل می کنم .))(480)
در واقع وجود کسانی چون شیخ لطف الله میسی ، شیخ علی منشار (پدر زن شیخ بهایی ) شیخ عبدالصمد (پدر شیخ بهایی )، سید ماجد بحرانی ، شیخ حر عاملی و شیخ بهایی در طول دوره صفویه تا اندازه ای توانست جلو انحرافات بیش از حد آنان را بگیرد و تشیع را مذهب رسمی کشور گرداند و مردم و صاحبان حکومت عالمان الهی را محترم بشمارند. البته ریشه خانوادگی صفویان نیز در این طرز تفکر سهیم بود و نباید آن را از نظر دور داشت .
یکی از بخشهای حساس زندگی محقق کرکی انتخاب او به عنوان شیخ الاسلام رسمی کشور ایران و دادن اختیارات به اوست که وظیفه وی را بیش ‍ از پیش سنگین کرد و از طرفی این فرمان نشانگر عظمت او در میان شاهان صفوی به مثابه یک رهبر شیعی است . ما به لحاظ اهمیت این رویداد بخشی از متن فرمان شاه تهماسب را در اینجاآوریم :
((فرمان مبارک شاهی جاری شد که :
بلند گردانیدن پرچشم شریعت نبوی را از بنیادهای کامکاری می دانیم و زنده کردن مراسم دین سید پیامبران و روش امامان علیهم السلام را از جمله مقدمات ظهور امام زمان می شماریم . و بدون تردید سرچشمه و راه تحقق یافتن این مقصود جز پیروی و اطاعت عالمان دین نیست و بخصوص در این زمان با وجود عالی مقامی که به آستان ائمه هدی پا نهاده ، ختم مجتهدین ، وارث علوم سید پیامبران و نگهبان آیین امیرالمومنین ، قبله تقوا پیشگان با اخلاص و پیشوای دانشمندان ، مقتدای مردم ، نایب امام زمان - سلام الله علیه - علی بن عبدالعالی . مقرر فرمودیم که سادات و اشراف ایران ، وزرا و سایر ارکان دولت ، ایشان را مقتدا و پیشوای خود دانسته ، در تمام امور اطاعت و فرمانبرداری به تقدیم رسانند. و نیز هر کس از دست اندرکاران امور شرعیه و از لشکریان حکومت را عزل کند، برکنار خواهد بود و هر که را مسوول کند، مسوول خواهد بود و مورد تایید است .
مقرر شده آنچه از مستمری سالهای قبل از محل ضرب سکه باقی مانده بدون درنگ به ایشان برسانند و سکه مدینه المومنین ((حله )) را نزد نمایندگان ایشان ببرند و بدون نظر ایشان از ضرب سکه خودداری نمایند و از مخالفت با این دستورات بپرهیزند.(481)
محقق در ایران با حمایت صفویان تلاش زیادی کرد و براستی از مروجان آیین توحید و تشیع بود. در آن روزگاری که ایران اوضاع نابسامانی داشت کسانی چون محقق ثانی بودند که مردانه در میدان به تلاش می پرداختند. عمق فاجعه و نابسامانی در امور مذهبی را باید در گفته های یکی از نویسندگان جستجو کرد که آورده است :
((در آن اوان مردم از مسائل مذهب حق جعفری و قوانین آن اطلاعی نداشتند و شیعیان از دستورات دینی خود بی خبر بودند. زیرا از کتب فقه امامیه چیزی در دست نبود و فقط جلد اول ((قواعد علامه حلی )) بود که از روی آن تعلیم و تعلم مسائل دینی صورت می گرفت .))(482)
در این زمان بود که او قلم به دست گرفت و بر غنای حوزه ها و اندیشه های علوم دینی افزود و در ترویج دانش آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم کوشش کرد. شرح قواعد و رسائل و کتابهای زیادی که در زمینه های اخلاقی ، عبادی و اقتصادی و اجتماعی نگاشته در پی انجام این مهم صورت گرفته است .
درباره اقدامات اجتماعی و مذهبی محقق کرکی جای سخن بسیار است و ستایشی در خور از این فرزانه خطه جبل را می طلبد و براستی باید به این سرول مکتب تشیع آفرین گفت و از او و اندیشه اش به نیکی یاد کرد. در آن زمان ((اشهد ان علیا ولی الله و حی علی خیر العمل )) که از آمدن سلطان طغرل بیک سلجوق در سال 450 تا این تاریخ (906 ق .) چهارصد و پنجاه و شش سال بود که برطرف شده بود، در سایه اقتدار صفویان و درایت محقق به اذان ضمیمه شد و بر ماذنه ها گفته شد.))(483)
یکی دیگر از اقدامات محقق را حسن بیک روملو چنین آورده است : ((محقق در جلوگیری از فحشا و منکرات و ریشه کن کردن اعمال نامشروع و رواج دادن واجبات الهی و دقت در وقت اقامه نماز جمعه و جماعت و بیان احکام نماز و روزه و دلجویی از علما و دانشمندان و رواج دادن ((اذان )) در شهرهای ایران و همچنین قلع و قمع مفسدین و ستمگران کوششهای فراوان و نظارت شدیدی را به عمل آورد.))(484)
از آنجا که سخن در عرصه تلاش محقق ثانی به درازا می کشد از سر اختصار به مواردی اشاره می کنیم . از نظرگاه تاثیر صفویه در ایران باید گفت به واقع اگر درایت و توانمندی محقق نبود صفویه موفق به انجام آن همه کارهای ارزشمند نمی شد و این پیروزی را باید به حساب سعی توانفرسای عالمان دینی گذاشت . درباره اصلاح ساختار اخلاقی جامعه آن روز آمده است :
((شاه تهماسب با کمک محقق کرکی بدعتها را برداشت و شرع را رواج داد. شیره کش خانه ها، شرابخانه ها، مرکز فحشا و فساد را ویران کرد و نیز منکرات را از بین برد و آلات لهو قمار را بشکست .))(485)
آری این اقدام بود که غبار مسموم گناه را از خانه و کاشانه مردم زدود و دیو معصیت را قتل عام کرد.
محدث جزایری می نویسد:
((من بعضی از فرمانها و دستورهایی را که محقق ثانی به حکام و زمامداران نواحی کشور نوشته ، دیده ام ؛ همه در بردارنده قوانین عدالت پیشه ای و چگونگی برخورد مسئولین با مردم و راجع به اخذ مالیات و مقدار آن است و در آنها دستور داده شده در هر شهر و دهی باید پیشنمازی تعیین شود تا با مردم نماز گزارد و احکام دینی و مراسم اسلامی را به آنها بیاموزد.))(486)
درباره تلاش این مصلح بزرگ در احسن التواریخ آمده است :
بعد از خواجه نصیرالدین طوسی هیچ کس مانند محقق ثانی در راه اعتلای مذهب شیعه و مرام ائمه طاهرین علیهم السلام سعی و کوشش به عمل نیاورده است .(487)
تلاش محقق به اینها نیز پایان نمی یابد بلکه او اهتمام فراوانی در شکوفایی حوزه های علمیه داشت . او هر ساله از شاه تهماسب هفتاد هزار دینار شرعی می گرفت تا به مصرف تحصیل دانشجویان علوم اسلامی برساند و از این راه مبانی اعتقادی تشیع را استحکام بخشد.
دیگر از خروشهای الهام بخش ((احیاگر جبل )) اصلاح روش صوفیانه صفویان بود. زیرا آنان با تصوف پیوندی ناگسستنی داشتند و دچار انحرافاتی شده بودند. شهید مطهری نقش محقق و عالمان دین را در کنار سلاطین صفوی چنین تبیین می کند:
((فقهای جبل عامل نقش مهمی در خط مشی ایران صفویه داشتند... صفویه درویش بودند. راهی که ابتدا آنها بر اساس سنت خاص درویشی خود طی می کردند اگر با روش فقهی عمیق فقهای جبل عامل تعدیل نمی شد... به چیزی منتهی می شد نظیر آنچه در علویهای ترکیه و شام هست . این جهت تاثیر زیادی داشت در اینکه اولا روش عمومی دولت و ملت ایرانی از آن گونه انحرافات مصون بماند و ثانیا عرفان و تصرف شیعی نیز راه معتدل تری طی کند. از این رو فقها جبل عامل از قبیل محقق کرکی و حق بزرگی برگردن مردم این مرز و بوم دارند.))(488)
در سال 929 ق . محقق مناصب رسمی را رها کرد و دست از کار اجتماعی شست و به درس و بحث در حوزه نجف مشغول شد. شاید یکی از دلایل کناره گیری او فشارهایی بود که از طرف مخالفان وی وجود داشت و البته اوضاع اجتماعی و مذهبی ایران آن روز نیز این نظر را تقویت می کند. او در نجف مدت شش سال به تدریس و پرورش طالبان علوم و تشنگان دانش آل محمد صلی الله علیه و آله پرداخت و حوزه نجف از آبشار اندیشه اش ‍ بهره ها برد و پس از آن در سال 935 ق . دیگر بار به کار اجتماعی روی آورد و در این زمان شاه تهماسب پسر شاه اسماعیل اول بر تخت نشسته و موقعیت حساس جدیدی پیش آمده بود. چرا که در پی نفوذ بیشتر بیگانگان مخالفان داخلی تحرک زیادتری داشتند.
ولایت فقیه
... باید در دل بذر حکومت مستضعفین را کاشت و برای عملی شدن آن گام برداشت . ما بر این عقیده ایم که فقیه جامع الشرایط باید بپا خیزد و به عنوان حاکم جامعه اسلامی مقتدر و استوار رهبری را به دست گیرد و اسلام را به عنوان یک اندیشه مهم سیاسی و اجتماعی مطرح کند و آن را بسان نظام کاملی برای اداره جوامع بشری عرضه کند. اختیارات حکومتی رسول الله را امامان معصوم یکی پس از دیگری دارا هستند و فقیه جامع الشرایط نایب امام معصوم است و تمامی اختیارات حکومتی او را داراست .
این سخنان ، اندیشه های فقیه سترگ ، محقق کرکی بود. او این اندیشه بلند را در رساله نماز جمعه چنین بیان می کند:
((فقها و دانشمندان امامیه اتفاق کرده اند که فقیه عادل امین که جامع شرایط فتوی باشد - فقیهی که از او به مجتهد در احکام شرعی تعبیر می شود، نایب امامان شیعه است - در حال غیبت در تمام آنچه که یک امام در راستای حکومت می تواند انجام دهد و البته عده ای از اصحاب کشتن و جاری کردن حد را استثنا کرده اند.))(489)
گفته ها و اسوه ها
با همه این احوال و اینکه محقق دل در گرو تلاش اجتماعی داشت ، نباید از احوالات درونی و لطافتهای روحی او غفلت کرد. زیباییهایی که بر سال جان شیخ علایی ، تنه زده بود و ما در اینجا اشاره ای گذرا به بخشی از آن داریم :
یکی از کسانی که به محقق ثانی حسد می ورزید و از موقعیت او سخت آزرده روح بود محمود بیک مهردار یکی از نزدیکان و درباریان شاه صفوی بود. آتش درونی او را وادار کرد که با تنی چند از همدستانش محقق را در خانه به قتل رساند. وی یک روز قبل از اینکه موفق شود نقشه خود را عملی کند سرمست از نقشه پنهانی خود در میدان صاحب الامر تبریز به چوگان بازی مشغول و شاه نیز در حال تماشا بود. فارغ از این صحنه محقق بزرگ و شیخ الاسلام کشور در حال خواندن دعای سیفی بود. پس از دعای سیفی شروع به خواندن دعای انتصاف مظلوم - منسوب به امام حسین - کرد. هنوز دعا تمام نشده بود که خبر آوردند محمد بیک مهردار از اسب به زمین افتاد، و لگدکوب اسبها گردیده و جان به ناچار تسلیم کرده است .(490)
و نیز نقل کرده اند روزی سفیر روم محقق کرکی را در دربار ملاقات کرد. سفیر زیرکانه گفت : تاریخ مذهب شما - منظور سفیر سال 906، تاریخ ظهور سلسله صفوی بود - بر اساس حروف ابجد می شود ((مذهب ناحق )) و این ماده تاریخ خود گواهی است بر باطل بودن مذهب شما. محقق نیز بدون درنگ جواب داد ما عرب هستیم و زبان و ادبیات ما نیز عربی است و تاریخ مذهب ما بر اساس حروف ابجد، ((مذهبنا حق )) - یعنی مذهب ما حق است - می شود. سفیر از این حاضر جوابی شیخ الاسلام غرق در اعجاب شد و سکوت اختیار کرد.(491)
علی بن عبدالعالی در وادی وارستگی نیز امیر بود و مهر دنیا از دلش بریده بود. تقید عمیق و التزام فراوان به احکام اسلام داشت ولی با همه پاکی و زلالی و قناعت پیشگی و زاهدانه زیستن باز می ترسید و از روز واپسین بیمناک بود. از همین رو وصیت کرده بود:
((همه نمازها و روزه هایم را قضا کنید و به نیابت از من حج خانه خدا بجا آورید.))(492)
آثار قلمی
از شیخ الاسلام بزرگ قرن دهم اندوخته های علمی فراوانی به جای مانده و تالیفات گرانسنگی به نسلهای پس از خود هدیت کرده است . آثار قلمی آن بزرگوار عبارت اند از:
جامع المقاصد (شرح قواعد الاحکام )، منهج السداد (شرح ارشاد الاذهان علامه حلی )، حاشیه بر مختلف الشیعه علامه حلی ، رساله جعفریه ، رساله ای در صیغه های عقود و ایقاعات ، نفحات اللاهوت در لعن جبت و طاغوت ، رساله ای در آب کر، رساله ای در تعقیبات نماز، رساله غیبت ، رساله نجمیه ، رساله ای در تعریف طهارت و رساله ای در احکام شیر دادن ، حاشیه بر الفیه و نفلیه شهید اول ، شرح الفیه ، حاشیه بر تحریر علامه حلی ، حاشیه بر ((الدروس الشرعیه )) شهید اول ، حاشیه بر ((الذکری فی الفقه ))، رساله ای در قبله ، رساله ای در تسبیح ، رساله ای در تقیه ، رساله ای در نماز و روزه مسافر، رساله ای در شنیدن دعوای مدعی در دادگاه و راه استنباط احکام شرعی ، حاشیه بر بخش میراث ((مختصر النافع ))، رساله ای در اثبات رجعت ، کتابی در ارث ، حاشیه بر قواعد الاحکام ، حدیث شناسی ، المطاعن المحرمیه ، رساله ای در قبله خراسان ، رساله ای در نیت و کتب و رسائل دیگر که به حدود 71 کتاب و رساله می رسد.(493)
شاگردان
علاوه بر آثار علمی محقق بزرگوار، وی آبشار معرفت دیگری نیز فرا راه آیندگان قرار داده است و آن تربیت شاگردانی بود که هر یک مسئولیتی را در جامعه اسلامی به عهده گرفتند و کمبودی را در اجتماع برطرف کردند. از جمله شاگردان محقق ثانی می توان به ناموران ذیل اشاره کرد:
شیخ علی منشار عاملی (پدر زن شیخ بهایی )، شیخ محمد بن حسن عاملی نطنزی ، سید محمد بن ابیطالب استرآبادی ، علی بن عبدالصمد عاملی ، میر معزالدین عبدالعباس بن عماره الجزائری ، شیخ زین الدین فقعانی ، احمد بن احمد بن ابی جامع معروف به ابن ابی جامع ، شیخ نعمت الله بن احمد بن خاتون عاملی ، ابراهیم بن علی خوانساری ، جمال الدین بن عبدالله حسینی جرجانی ، سید شرف الدین سماک عجمی ، شهید ثانی ، شیخ احمد بن محمد بن خاتون عاملی ، امیر نعمت الله جزایری ، ظهیرالدین ابراهیم بن علی المیسی ، حسین بن علی بن ابی السروال بحرینی ، شیخ بابا، قاضی صفی الدین عیسی ، حسین بن محمد بن مکی .(494)
خانواده کرکی
محقق ثانی دارای دو پسر و دو دختر بود که پسر اول او شیخ عبدالعالی نام داشت و از دانشمندان بزرگ عصر خود شناخته می شد و در کاشان مقیم بود. پسر دیگرش شیخ حسن نام داشت . یکی از دختران محقق در جبل عامل ازدواج کرده است که فرزندی از این پیوند مبارک متولد شد که میر سید حسین حسینی نام داشت . او در اردبیل به تدریس و حل و فصل مشکلات مردم پرداخته ، شیخ الاسلام آن شهر بوده است . دختر دیگرش در ایران با میرشمس الدین محمد استرآبادی ازدواج کرد و از آنان فرزندی عزیز به دنیا آمد که نامش را سیدمحمد باقر گذاردند. او در آسمان علم و معرفت ایران درخشید و به میرداماد معروف شد و همو استاد صدرالمتالهین ، فیلسوف بزرگ و بنیانگذار حکمت متعالیه بود.(495)
شهادت
سال 940 ق . فرا رسید و محقق باز به نجف اشرف بازگشته بود. در این دوران او سنی نزدیک به 75 سال داشت . کار و تلاش او را فرتوت و شکسته کرده و برف سفید پیری بر رخسارش نشسته بود. تلاش ارزشمند و قابل ستایش او موجب کینه توزیهای فراوانی نسبت به او گردیده بود و این حقد و حسدها هنوز ادامه داشت و هر لحظه جان پیر شیعی حوزه نجف را تهدید می کرد. تا اینکه عاقبت در 18 ماه ذیحجه سال 940 همزمان با عید غدیر خبری در نجف پیچید...! آن خبر این بود که :
محقق کرکی ، شیخ الاسلام ، به وسیله زهر عده ای از متعصبان اهل سنت مسموم شده و شربت شهادت نوشیده است . آری ! نام وی در ردیف شهدای فضیلت ثبت گردید. پیکر آن عالم الهی را در جوار مرقد امیرالمومنین علیه السلام به خاک سپردند و دفتر زندگی اش بسته شد ولی نامش ، یادش و میراث ماندگارش تا ابد زنده است . ماده تاریخ فوتش (سال 940) ((مقتدای شیعه )) را رقم زد.(496)
رحمت بی منتهای پروردگار بر روح پاکش باد
آثار:

1. جامع المقاصد
2. منهج السداد (شرح ارشاد الاذهان علامه حلی )
3. حاشیه بر مختلف الشیعه علامه حلی
4. رساله جعفریه
5. رساله ای در صیغه های عقود و ایقاعات
6. نفحات اللاهوت در لعن جبت و طاغوت
7. رساله ای در آب کر
8. رساله ای در تعقیبات نماز
9. رساله غیبت
10. رساله نجمیه
11. رساله ای در تعریف طهارت
12. رساله ای در احکام شیر دادن
13. حاشیه بر الفیه و نفلیه شهید اول
14. شرح الفیه
15. حاشیه بر تحریر علامه حلی
16. حاشیه بر ((الذکری فی الفقه ))
17. حاشیه بر ((الدروس الشرعیه )) شهید اول
18. رساله ای در قبله
19. رساله ای در تسبیح
20. رساله ای در تقیه
21. رساله ای در نماز و روزه مسافر
22. رساله ای در شنیدن دعوای مدعی در دادگاه و راه استنباط احکام شرعی
23. حاشیه بر بخش میراث ((مختصر النافع ))
24. رساله ای در اثبات رجعت
25. کتابی در ارث
26. حاشیه بر قواعد الاحکام
27. حدیث شناسی
28. المطاعن المحرمیه
29. رساله ای در قبله خراسان
30. رساله ای در نیت
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
محقق, ثانی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 00:15 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1