شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-04-2010, 19:25   #1
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض شهید ثانی

نام هاي ديگر: ،زین الدین بن علی عاملی،زین الدین بن علی،
موطن: لبنان
نام پدر : نورالدین علی
تاريخ وفات: 966قمری


ولادت
زین الدین بن علی بن احمد عاملیمعروف به((شهید ثانی))ازبزرگترین و والاترین فقیهان و دانشمندان شیعه در سده دهم هجری است . وی در سال 911ق . در شهرک((جبع))درجنوب لبنان دیده به جهان گشود. پدر وی((نورالدین علی))مردی فاضل و از عالمان با فضیلت جبل عاملبود.
خاندان فضیلت
بسیاری از نیاکان و دودمان شهیدثانی در زمره دانشمندان و عالمان شیعی بوده ، از بزرگان علم و ادب به شمار می روند.به همین سبب است که خاندان شهید ثانی به((سلسله الذهب))یعنی زنجیره های طلایی معروف گردیده اند. شیخ حسنفرزند شهید از دانشمندان بزرگ شیعه و مولف کتاب معروف((معالم الاصول))در اصول فقهاست که در این زمان نیز از کتب درسی حوزه های علمیه به شمار می رود.
دانشمند وفقیه معروف((سیدمحمد علی عاملی))نوه دختری شهید ثانی است . کتاب((مدارک))وی از کتب معتبر فقهیو از اهمیت بالایی برخوردار است . فرزند و نوه شهید ثانی به موجب اهمیت این دو کتاب، در حوزه های علمیه با عنوان((صاحب معالم))و((صاحب مدارک))نام برده می شوند.
از دودمان شهید ثانی دانشمندانی بزرگو چهره هایی نورانی برخاسته و خدمات بزرگ و ارزنده ای به اسلام و فرهنگ اسلامینموده اند کسانی که در زمان ما از شهرتی جهانی برخوردار بوده و برخی از آنان همچونخود((شهید ثانی))سرانجامدر راه مکتب تشیع و عشق به خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله جان بر سر اهداف وآرمانهای اسلامی خود نهاده و شربت شهادت نوشیده اند. شهید سیدمحمد باقر صدر و خواهرشهیدش((بنت الهدی))وامام موسی صدر از آخرین گلهای سرخ این باغ سر سبز شهادت بودند.([1])
آغاز تحصیلات
شهید ثانی در نه سالگی پس از آنکه روخوانی قرآن مجید را فراگرفتتحصیلات خود را آغاز کرد. نخستین معلم وی پدرش علی بن احمد عاملی بود که شهید،ادبیات عرب و کتابهای((مختصر النافع))تالیف محقق حلی و((اللمعهالدمشقیه))از محمد بن مکی((شهید اول))و برخی کتابهایدیگر را از محضر وی فرا گرفت . اما افسوس که وی در حساسترین دوران زندگی خود پدر رااز دست داد و در حالی که بیش از چهارده بهار از زندگانی خود را پشت سر نگذاشته بوددر سال 925 ق . به سوگ پدر نشست و برای همیشه از داشتن چنان استاد و پدری دلسوز ومهربان محروم گشت.
بی شک اندوهی گران و غمی جانکاه بر قلب زین الدین نوجواننشست و روح حساس وی را به سختی آزرد اما عزم راسخ و اراده پولادین او را در راهتحصیل هرگز سست نکرد.
او مصمم و استوار در این راه به پیش می رفت و غم از دستدادن پدر را با کار و تلاش بیشتر فراموش می کرد و جای خالی او را با احساس تکلیف ومسئولیت بیشتر نسبت به مادر و بستگان خود پر می نمود.
در روستای میس
شهید پس از درگذشت پدر بزرگوارش برای ادامه تحصیل به روستای((میس))واقع در جبل عامل رفتزیرا در آنجا دانشمند و محققی بزرگوار به نام((شیخ علیبن عبدالعالی میسی))زندگی می کرد که در ضمن شوهر خالهاو بود و بنابراین وی با آسودگی بیشتری می توانست در آنجا از محضر آن عالم روحانیاستفاده کند.
شهید ثانی مدت هشت سال در((میس))به سر برد و در این مدت کتابهای((شرایع الاسلام))محقق حلی و((ارشاد الاذهان))علامهحلی و((قواعد))شهید اول (محمد بن مکی ) را که همه آنها در موضوع فقه است ، از محضر استاد نامبرده فرا گرفت.
سال 933 قمری شهید ثانی جوانی 22 ساله بود. هشت سال بود که با جدیت تمام وکوشش شبانه روزی و خستگی ناپذیر، نزد شوهر خاله خود به تحصیل اشتغال داشت و در اینمدت از دانشی وسیع و علومی سرشار برخوردار گردیده بود. در همین ایام با دختر خالهخود که دختر استادش ‍ علی بن عبدالعالی بود ازدواج کرد و زندگی مشترک خویش را آغازنمود.
سفرهای علمی و زیارتی
شهید در سال 933((میس))را به قصد((روستای کرک نوح))ترک کرد. ویدر آنجا به محضر دانشمند و محقق عالیقدر((سید بدرالدینحسن اعرجی))شتافت و حدود یک سال نزد وی به شاگردی وبهره وری علمی پرداخت اما دیری نگذشت که استاد وی دیده از جهان فرو بست و شهید ثانیرا در غم هجران و فراق خویش نشاند و از ادامه تحصیل در خدمت او محروم ساخت.
شهید پس از درگذشت استادش (سال 934 ق .) ناگزیر به زادگاه خود((جبع))بازگشت ولی در آنجا هماز کوشش باز ننشست و پیوسته به مطالعه و مذاکره و تحقیق و بررسی کارهای علمی اشتغالداشت . همچنین به مسئولیتهای اجتماعی و دنی و موعظه و ارشاد مردم زادگاهش می پرداختو آنچه را از قرآن و معارف اسلامی آموخته بود، با کمال تواضع نثار هموطنان خویش مینمود و آنان نیز متقابلا سخنان وی را با گوش جان خریده ، از محضر پر فیضش بهره میبردند.
عطش سیراب ناپذیری شهید ثانی نسبت به دانش فلسفه و حکمت و کسب معارفوالای اسلامی وی را در سال 937 ق به شهر بزرگ و تاریخی((دمشق))کشانید. دمشق در روزگارشهید ثانی از نظر مرکزیت علمی موقعیت بسیار خوب و ممتازی داشت . شهید در آن شهر ازمحضر محقق و فیلسوف((شمس الدین محمد بن مکی))علوم طب و هیئت و فلسفه و... را آموخت و برخی دانشهای دیگررا از استادان دیگر دمشق فرا گرفت . او پس از تحصیل در دمشق به زادگاه خود بازگشت وچند سالی را در آنجا به سر برد و بار دیگر در سال 942 ق برای ادامه تحصیلات به دمشقرفت و مدت یک سال دیگر در این شهر به فراگیری دانش و تحقیق و کنکاش علمی پرداخت.
آنگاه از دمشق رهسپار کشور مصر گشت و به قاهره رفت تا با شخصیتهای علمی قاهرهنیز دیدار کند و با مجامع علمی و روش تدریس و رشته های دانش سرزمین اهرام آشنا شده، بهره هایی نیز در خدمت دانشمندان برجسته مصر ببرد. گفتنی است که در این سفر دو تناز شاگردان شهید ثانی به نام شیخ حسین عبدالصمد (پدر شیخ بهایی ) و پسر عموی او علیبن زهره جبعی نیز همراه او بودند.
نام تنی چند از اساتید مصری که شهید ثانی ازآنها بهره برده است به قرار ذیل است:
1-شهاب الدین احمد رملی : شهید کتابهای((منهاج نووی))در فقه ،((مختصر الاصول))ابن حاجب،((شرح عقائد عضدی))،((شرح تلخیص))در معانی وبیان ،((شرح تصریف عربی))،((شرح جمع الجوامع))در اصول فقه و((توضیح ابنهشام))در نحو را نزد این استاد مصری آموخته است.
2-ملاحسین جرجانی:((شرح تجرید))قوشچی ،((شرح اشکال))در هندسه و((شرح چغمینی))قاضی زاده رومی را شهید نزد این استاد فرا گرفته است.
3-شهاب الدین ابن نجار حنبلی.
4-ناصرالدین طبلاوی.
5-ناصرالدینمقانی.
6-محمد بن ابی نحاس.
7-عبدالحمید سنهوری.
8-محمد بنعبدالقادر شافعی.

در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زدقدمسرزنشها گر کند خار مغیلان غممخور

شهید در تاریخ 17 شوال 943 ق . مصر راهمراه با دو شاگردش به قصد مکه و زیارت خانه خدا ترک گفت . او روزها به عشق کعبهدلها، خانه خدا، در بیابانهای داغ و سوزان مصر و حجاز راه پیمود و از میان سنگها وخارها گذشت تا به سرزمین وحی رسید و در آن سال توفیق یافت در مراسم حج و عمره شرکتکند و خانه خدا را که سخت در اشتیاق آن بود برای نخستین بار زیارت نماید.
شهیدپس از انجام مراسم حج و زیارت خانه خدا سر از پای نشناخته ، رهسپار کوی دوست و حرممحبوبش پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در مدینه منوره گردید و پس از زیارت قبرپیامبر صلی الله علیه و آله به زیارت ائمه بقیع علیهم السلام رفت و آنگاه خرسند وشاکر از آن همه توفیق علمی و معنوی که نصیب وی گشته بود به وطن بازگشت.
بازگشت
شهید ثانی پس از سفرهای علمی وزیارتی خود به شهرهای دمشق ، قاهره و مکه و مدینه که دو سال به طول انجامید،سرانجام در سال 944 ق به زادگاه خود((جبع))بازگشت.
بازگشتی که کوله باری از دانش و تجربه ومعلومات و خرمنی از نور را به همراه داشت و شهید این همه را به مدد توفیقات الهی وتلاشهای خستگی ناپذیر خویش کسب کرده و برای هموطنان خود به ارمغان آورده بود. دراین تاریخ آوازه دانش و مقام بلند شهید ثانی در بیشتر سرزمینهای اسلامی پیچیده بودو مردم جبل عامل مشتاق دیدار با او بودند، بویژه مردم((جبع))که برای ورود او لحظهشماری کرده ، بی صبرانه در انتظار مقدم فقیه و پیشوای بزرگ و هموطن خود بودند و درآن روز استقبال باشکوهی از وی به عمل آوردند.
((ابنعودی))شاگرد دانشمند شهید می نویسد:((بازگشت شهید ثانی به وطن مانند باران رحمتی بود که از آسماننازل شده باشد. او با آمدن خود دلهای مرده از جهل را با دانش وسیعی که اندوخته بود،زنده کرد. صاحبان علم و فضل دور او را گرفته ، دانشمندان آن دیار همچون تشنگانی کهبر سرچشمه پاک و زلالی رسیده باشند به سوی او هجوم آوردند تا جان و روح خویش را ازسرچشمه پاک و زلال دانش گوارای وی سیراب سازند. گویی درهای دانش پیش از آمدن شهیدبسته بود و با آمدن او این درها گشوده گشت و بازار کساد دانش از نو رونق گرفت وفعالیت و جنب و جوش ‍ خویش را باز یافت.
فروغ دانش و معنویت او همه جا را روشنساخت و زنگار جهل و نادانی و بی خبری را از دلها زدود.))([2])
شاگردان
شهید همان طور که استادان زیادیداشته و از آنان بهره های فراوانی برده است شاگردان فراوانی نیز تربیت کرده و ازآنچه خود در طول سالیان دراز و با سختیهای فراوان آموخته ، به دیگران نیز انتقالداده و کسان زیادی را از سرچشمه زلال دانش خویش سیراب ساخته است ، تنی چند از معروفترین شاگردان دانشمند و دست پروردگان وی بدین قرارند:
1-سید نورالدین علی عاملیجبعی (پدر صاحب مدارک که داماد شهید بوده است.)
2-سیدعلی حسینی عاملی جزینی (مشهور به صائغ )
3-شیخ حسین بن عبدالصمد حارثی عاملی.
4-محمد بن حسینملقب به حر عاملی مشغری (جد پدری صاحب وسائل الشیعه ).
5-بهاالدین محمد بن علیعودی جزینی (معروف به ابن عودی ).
جلوههای معنوی و اخلاقی
ازسخنانی که دانشمندان بزرگ اسلامی در ستایش از مقام معنوی و اخلاقی((شهید ثانی))گفته و وی راستوده اند به خوبی مقام و مرتبه والا و شخصیت عظیم علمی ، اخلاقی و معنوی او معلوممی گردد و زندگینامه و تاریخ روشن و سراسر افتخار شهید نیز خود گواهی صادق بر اینمطلب است.
((شهید ثانی))در اخلاق اسلامی ، زهد و تقوا، طهارت و تعالی روح ، دانش ‍و حکمت و اخلاص و پاکی نیت به درجه ای رسیده بود که به گفته بعضی از بزرگان تا مرزعصمت پیش رفته بود.([3])
آن یگانه عصر فردی بسیار فروتن ، خوش اخلاق وخوش برخورد بود. به گونه ای که دیگران در همان دیدار و برخورد نخست شیفته اخلاقپیامبر گونه او می شدند و مهر و محبت او در دلهای پاک و با صفا جای می گرفت.
((شهید))در مجلس وجمع یاران ، همانند پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بود. بی توجه به اینکه موضعیخاص را در جمع دوستان و دیگران به خود اختصاص دهد بالا و پایین مجلس برای او یکسانبود.
وی کارهای شخصی و بسیاری از امور مربوط به اداره منزل را خود انجام می دادو در این قبیل کارها دوست نمی داشت دیگری او را یاری دهد و بار او را بر دوشکشد.
حتی برای تهیه سوخت منزل ، به صحرا و جنگل می رفت و هیزم و بوته هایی راجمع آوری کرده ، بر استری می نهاد و به خانه می برد. و این در زمانی بود که آن شهیدبزرگوار در اوج شهرت علمی و موقعیت اجتماعی قرار داشت و از جایگاه و محبوبیتاجتماعی ویژه ای برخوردار بود.
تالیفات
شهید ثانی نویسنده ایزبردست و بسیار پر کار بود و با اطلاعات علمی وسیعی که در علوم مختلف بویژه در فقهداشت توانست در مدت عمر کوتاه خود (55 سال ) آثار علمی و بسیار ارزنده ای را درموضوعات مختلف به جامعه و فرهنگ اسلامی عرضه بدارد و بر میراث پر بار اسلامیبیفزاید. شهید بیش از هفتاد کتاب و رساله در موضوعات گوناگون نوشته است که دو کتاب((شرح لمعه))و((مسالک))وی در فقه ، و((منیه المرید))در اخلاق و تعلیمو تربیت از جمله مهمترین آنهاست.
کتابهای ذیل نیز از جمله آثار معروف وی میباشد:
اسرار الصلوه ، البدایه فی الدرایه ، البدایه فی سبیل الهدایه ، تمهیدالقواعد الاصولیه و العربیه ، حاشیه ارشاد، حاشیه تمهید القواعد، حاشیه القواعد،حاشیه مختصر النافع ، رساله فی صلاه الجمعه ، روض الجنان فی شرح ارشاد الاذهان ،کشف الریبه عن احکام الغیبه ، مسالک الافهام فی شرح شرایع الاسلام و دهها اثردیگر.([4])
غروب آفتاب
شهادت شهید ثانی بنابر آنچه محدث بزرگ اسلامی شیخ حر عاملی در کتابخود((آمل الامل))آوردهبدین صورت بوده است که : روزی دو نفر برای قضاوت و حل موضوعی که با هم اختلافداشتند نزد شهید می روند و شهید ثانی - علیه الرحمه - هم نظر خود یعنی حکم شرعی وفقهیآن را بیان می نماید. روشن است که به قول معروف هیچ وقت دو نفر که به نزد قاضیرفته اند هر دو راضی بر نمی گردند. بالاخره یکی حاکم و دیگری محکوم می گردد. دراینجا فردی که قضاوت و حکم شهید علیه وی تمام شده بود با ناراحتی زیاد به سراغ قاضیشهر((صیدا))می رود کهفردی بسیار متعصب و سیاه دل و از قاضیان درباری به نام((معروف))بود. او در آنجا ازشهید ثانی و نحوه قضاوت وی شکایت می کند. قاضی معروف هم ماموری را برای دستگیریشهید به((جبع))می فرستداما او موفق به دستگیری شهید نمی شود. از این سبب نامه ای به سلطان روم (عثمانی )می نویسد و در آن نامه یادآور می شود که در اینجا مردی شیعی مذهب پیدا شده و ازمرام و مکتب تشیع تبلیغ می کند و مردم را گمراه می کند! سلطان سلیم هم ماموری رابرای جلب و دستگیری شهید به زادگاه او((جبع))می فرستد و از وی می خواهد تا شهید ثانی را زنده نزد ویببرد. شهید ثانی پس از اطلاع از این موضوع صلاح می بیند مدتی از((جبع))دور شود و مخفیانه زندگیکند.
بنابراین به طور ناشناس به سوی مکه حرکت می کند اما ماموران در بین راه بهوی دست می یابند و او را دستگیر می کنند و از وی می خواهند تا همراه آنها بهاسلامبول (مرکز حکومت عثمانی ) برود. شهید ثانی از ماموران درخواست می کند اجازهبدهند وی سفر ناتمام خود را به پایان برده ، برای آخرین بار کعبه دلها و قبله آمال، خانه خدا را زیارت کند و حجه الوداع خویش را به جای آورد آنگاه همراه آنان به هرکجا می گویند برود. ماموران درخواست وی را پذیرفته ، شهید، خانه خدا را زیارت میکند و بعد به سوی اسلامبول حرکت می کنند.
وقتی به دهکده ای به نام((بایزید))در نزدیکی قسطنطنیه (اسلامبول ) می رسند. در بین راه پیش از آنکه وارد شهر شوند مردی به آنان برخورد میکند و گویا با مامور دستگیری شهید سابقه آشنایی داشته است . او با مامور دربارهشهید گفتگو می کند که کیست و چه کاره است و او را به کجا می برد. آن مامور هم ماجرارا برای وی بیان می کند. آن فرد شیطان صفت و دیو سیرت در گوش مامور زمزمه می کند کهاگر شهید ثانی را زنده به درگاه سلطان ببرد به موجب کوتاهی و سهل انگاری که نسبت بهدستور سلطان داشته است (اجازه دادن به شهید برای زیارت خانه خدا) مواخذه می گردد.افزون بر این او در آنجا (اسلامبول ) دوستان و یارانی دارد که ممکن است در بین راهیا هنگام ورود به شهر وی را شناخته ، او را از چنگ وی آزاد کنند، و تازه جان خودمامور نیز در معرض خطر قرار می گیرد. بنابراین بهتر است او را همانجا کشته ، سر ویرا نزد سلطان ببرد. آن مامور سنگدل و سیاه دل نیز تسلیم سخنان شیطانی آن فرد می شودو همانجا در کنار دریا آن فقیه بزرگ و عالم ربانی و مرد خدا را به شهادت می رساند ودست ناپاک خود را به خون یکی از بهترین و پاک ترین فرزندان اسلام و قرآن آلوده میسازد.
سپس سر مبارک شهید را از تن جدا کرده ، در ظرفی نهاده ، روانه درگاه سلطانسلیم می گردد و پیکر پاک و مطهر شهید را همانجا روی خاک در ساحل دریا رها مینماید.
گفته شده در آن شب گروهی از ترکمنها که در آن نواحی بودند، می بینندانواری از آسمان پایین می آید و بالا می رود! پس از جستجو به پیکر بی سر و غرقه بهخون شهید ثانی بر می خورند و بدون اینکه آن را بشناسند و هویت او را تشخیص دهند، آنبدن پاک را همانجا به خاک سپرده ، گنبد کوچکی نیز بر مزار او می سازند. آن مامور وقاتل جنایتکار نیز وقتی به دربار عثمانی می رسد به جای پاداش به سبب تخلف از دستورسلطان سلیم که به وی سفارش کرده بود شهید را زنده نزد وی بیاورد، بی درنگ به سزایجنایت بزرگ خود رسیده ، اعدام می گردد.([5])

[1]مفاخر اسلام ، علی دوانی ، ج 4، ص 481

[2]اعیان الشیعه ، سید محسن امین عاملی ، ج 7، ص 149

[3]روضات الجنات ، خوانساری ، ج 3، ص 352.

[4]ر.ک : الذریعه ، آقا بزرگ تهرانی ، ج 1، ص 193، ج 2، ص 296، ج 3،ص 58، ج 4، ص 433 و 452، ج 5، ص 278، ج 11، ص 126 و 275، ج 20، ص 378.

[5]امل الامل ، ج 1، ص 90 و 91

آثار:

1. شرح لمعه
2. مسالک
3. منیه المرید
4. اسرار الصلوه
5. البدایه فی الدرایه
6. البدایه فی سبیل الهدایه
7. تمهید القواعد الاصولیه و العربیه
8. حاشیه ارشاد
9. حاشیه تمهید القواعد
10. حاشیه القواعد
11. حاشیه مختصر النافع
12. رساله فی صلاه الجمعه
13. روض الجنان فی شرح ارشاد الاذهان
14. کشف الریبه عن احکام الغیبه
15. مسالک الافهام فی شرح شرایع الاسلام
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
ثانی, شهید


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 00:09 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1