شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 07-04-2010, 20:18   #1
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض علامه مجاهد میر حامد حسین هندی

نام هاي ديگر: علامه مجاهد میر حامد حسین هندی ،،
موطن: هند
نام پدر : سید محمد قلی
تاريخ وفات: 1306قمری

زندگینامه ها:

منبع :
1

پاسدار ولایت
ابراهیم اسلامی
یکی از بزرگترین پاسداران حریم فرهنگ و ولایت آل محمد صلی الله علیه و آله ، علامه مجاهد میر حامد حسین هندی است که در نیمه دوم قرن سیزدهم هجری می زیست او حق عظیمی بر گردن شیعیان دارد و کتاب جاودانش ((عبقات الانوار)) از آثار درخشان شیعه در یکی - دو قرن اخیر است .
خاندان فضیلت
علامه میر حامد حسین ، از خاندانهای اصیل سادات موسوی است و با 27 واسطه ، نسبش به امام هفتم امام موسی کاظم علیه السلام می رسد. نیاکان او در طول قرون گذشته ، همه از سادات اهل علم و زهد و فضیلت بوده اند.(1179)شایان ذکر است که این خاندان در اصل ایرانی بودند و در نیشابور زندگی می کردند و در قرن هفتم ، ((سید اوحد الدین )) - جد پانزدهم میر حامد حسین - در پی حمله مغول ، به هندوستان هجرت کرد و در شهر ((کنتور)) رحل اقامت افکند.(1180)
سید محمد حسین (متوفی 1288 ق )، پدر بزرگ میر حامد حسین ، فقیهی ارجمند و در زهد و عبادت سر آمد روزگار بود. گفته اند: از زمانی که به سن بلوغ رسید، هرگز نمازهای مستحبی اش ترک نشد. کراماتی را هم به وی نسبت داده اند. در هنر خوشنویسی هم دستی داشت ، نسخه ای از قرآن ، و سه کتاب ((حق الیقین )) (علامه مجلسی )، ((تحفه الزائر)) (علامه مجلسی ) و ((جامع عباسی )) (شیخ بهائی )، به خط زیبای وی در کتابخانه ناصریه لکنهو، موجود است .(1181)
علامه سید محمد قلی (متوفی 1260 ق .) پدر میر حامد حسین ، از علمای بزرگ قرن سیزدهم هجری و از صاحب نظران در علم کلام بود. مدتی نیز در شهر ((میرتهه )) بر کرسی قضاوت و فتوا نشست . رساله ای هم بنام ((عدالت علویه )) در موضوع احکام قضاوت و افتاء و شرائط قاضی و مفتی نوشته است .
او کتابهای زیادی را از خود به یادگار گذاشت .(1182)
ولادت و رشد
علامه میر حامد حسین هندی ، در سال 1246 ق . در شهر ((میر تهه )) هند، در خانه سید محمد قلی به دنیا آمد. نام اصلی او را ((مهدی )) نهادند. سبب شهرتش به ((میر حامد حسین )) آن است که پدرش پیش از آنکه خبر تولد فرزندش را بشنود، در رویا جد خود ((سید حامد حسین )) را دیده بود، از این رو، فرزند نوزادش را به این نام مشهور کرد.
میر حامد حسین وقتی به هفت سالگی رسید، پدرش او را به مکتب گذاشت . او مقدمات و دروس ابتدائی را خواند، آنگاه وارد مراحل بالاتری رسید.
((مقامات حریری )) و ((دیوان متنبی )) را نزد مولوی ((سید برکت علی صاحب ))، و نهج البلاغه را در محضر مفتی ((سید عباس شوشتری )) آموخت و سپس به فراگیری علوم عقلی در نزد ((سید مرتضی خلاصه العلماء)) و علوم شرعی در محضر ((سید محمد سلطان العلماء)) و برادر او ((سید حسین سید العلماء)) پرداخت و پس از سالها تلاش و همت ، تحصیلات خود را با موفقیت به اتمام رساند.
تلاش علمی و خلق آثار
جوامع اسلامی بویژه هندوستان ، در دوران زندگی میر حامد حسین ، بیش ‍ از پیش دچار آشوب و تفرقه شده بود. استعمارگران و دشمنان اسلام ، همواره برای دست یافتن به اهداف شوم و غارتگرانه خود، دوست می داشتند که مسلمانان با هم اتحاد نداشته باشند و مدام با خصومت زندگی کنند. بدین خاطر گاه دانشمندانی را در میان خود مسلمانان تحریک می کردند تا با نوشتن و یا گفتن حرفهایی تفرقه افکن و اختلاف آفرین ، صفوف آنان را بر هم زنند و محیط زندگی برادرانه را تبدیل به بلوا و آشوب و سوء ظن و دشمن سازند.
علامه سید محمد قلی پدر میر حامد حسین ، سالها عمر خود را صرف جواب دادن شبهات و تهمتهائی کرد که دشمنان اسلام ، به دست برخی از دانشمندان مسلمان ، علیه شیعه و مکتب اهل بیت علیهم السلام شایع می کردند اکنون بعد از پدر نوبت به پسر صالح و خلف او یعنی علامه میر حامد حسین هندی رسیده بود. او مشاهد می کرد که چه افتراها و تهمتهایی بر شیعه می بندند که روح شیعه از آنها خبر ندارد...
این بود که تصمیم گرفت کمر همت ببندد و همچون پدرش ، در عرصه قلم و تحقیق و تتبع و بیان حقائق اسلام و وقایع تاریخ اسلام ، به دفاع از حق بر خیزد و به تهمتهای مغرضانه و جاهلانه و خصومت آمیز دشمنان تشیع ، پاسخ دهد ((تا سیه روی شود هر که در او غش باشد!))
نخستین کارش ، نقد، بررسی ، تصحیح و تهذیب بعضی از کتابهای ارزشمند پردش علامه سید محمد قلی ، بود.(1183)چرا که بسیاری از آثار پدرش ، در دفاع از مکتب شیعه و پاسخ به ایرادهای مخالفان تشیع بود و شایسته بود که پسر دانشمند و فرزانه ، آنها را تصحیح و چاپ و منتشر کند. میر حامد حسین سالهایی از عمر گرانمایه خود را در این راه صرف کرد و از این رهگذر، خدمات شایانی به عالم تشیع ارزانی داشت . آنگاه خود اقدام به نوشتن کتاب نمود. اینکه به ذکر آنها می پردازیم :
1. استقصاء الافحام ، ده جلد و به فارسی است . مولف در این کتاب مطالبی را پیرامون قرآن کریم ، حضرت مهدی (عج ) شرح حال بسیاری از دانشمندان اهل سنت و اصول و فروع دین ، مطرح کرده است و پاسخی است به کتاب ((منتهی الکلام )) تالیف حیدر علی فیض آبادی حنفی ، که مطالبی شبهه آمیز و بی اساس درباره شیعه داشت .(1184)
2. شوارق النصوص ، پنج جلد در علم کلام .
3. افحام اهل المین ، ردی است بر کتاب ((ازاله الغین )) تالیف حیدر علی فیض آبادی حنفی .
4. اسفار الانوار، سفر نامه حج و کربلا.
5. کشف المعضلات فی حل المشکلات .
6. العضب البتار فی مبحث آیه الغار.
7. النجم الثاقب فی مساله الحاجب ، کتاب فقهی در موضوع ارث .
8. الدرر السنیه فی المکاتیب و المنشات العربیه .
9. زین الوسائل الی تحقیق المسائل ، مسائل فقهی و گوناگون .
10. الدرایع ، در شرح شرایع محقق حلی .(1185)
11. عبقات الانوار فی مناقب الائمه الاطهار.
این اثر بزرگترین و ارجمندترین کتاب اوست و از شاهکارهای علمی و اعتقادی شیعه بشمار می رود. مولف بزرگوار این کتاب عظیم و شگفت انگیز را در مناقب ائمه اطهار علیهم السلام و در جواب کتاب ضد شیعی ((تحفه اثنا عشریه )) نوشته است .
کتاب خصومت برانگیز ((تحفه اثنی عشریه )) (هدیه ای برای شیعیان دوازده امامی را مولوی عبدالعزیز دهلوی (م 1239 ق .) معروف به ((سراج الهند)) (چراغ هند) نوشته بود. اما چه تحفه ای و چه هدیه ای ؟! او که از عالمان برجسته و فاضل شبه قاره هند و از اهل سنت بود، بدون توجه به آیات وحدت بخش قرآن و سفارشهای پیامبر صلی الله علیه و آله در این کتابش ، عقاید و آراء شیعه را بطور عموم و فرقه اثنا عشریه را بالخصوص در اصول و فروع و اخلاق و آداب و تمامی معتقدات و اعمالشان به عباراتی خارج از نزاکت و کلماتی بیرون از آداب و سنن مناظره و به کتب نوآموزان - که به خطابه نزدیکتر است تا به برهان یا دست کم نقل صحیح مطالب - مورد حمله و اعتراض قرار داده ... کتاب را مملو از افتراآت و تهمتهای شنیعه ساخته است ... و باعث تشتت جبهه اسلامی هند شد. این کتاب در دل برادران مسلمانان نسبت به یکدیگر کینه و نفرت پدید آورد و صفای مسجد و محراب ، شکوه رمضان و عاشورا را کدر ساخت .(1186)...
عبقات الانوار(1187)، دارای دو منهج و هر منهج نیز مشتمل بر مجلداتی چند است . منهج اول درباره اثبات دلالت آیاتی چند از قرآن مجید بر امامت است ، از جمله آیه :
((انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلوه و یوتون الزکاه و هم راکعون )) مائده /55.
و آیه :
((الیوم اکملت لکم دینکم ....)) مائده /3.
و آیات فراوان دیگری که بر امامت شرعی و الهی ائمه اهل بیت عصمت و طهارت (امام علی و فرزندان معصومش علیهم السلام ) دلالت می کند. همه را مورد بحث عالمانه و محققانه و گسترده قرار داده است . گفته اند این مجلد هنوز به چاپ نرسیده است و در کتابخانه عظیم مولف دانشمندش ، در شهر لکهنو نگهداری می شود.
منهج دوم کتاب ، درباره احادیث دوازده گانه ای است که مولوی عبدالعزیز دهلوی در کتاب تحفه اثنا عشریه ، مغرضانه اصل یا تواتر آنها را انکار و اشکالاتی بر این احادیث شیعی وارد کرده بود. این منهج از کتاب شگفت آور و عظیم عبقات الانوار، 30 جلد است که حدود دوازده جلد آن در هندوستان و ایران به چاپ رسیده است . هر یک از احادیث دوازده گانه ، خود یک مجلد و برخی از این مجلدات هم در چندین جلد به سبک قدیم و ینگی چاپ شده است بدین شرح :
مجلد اول از منهج دوم ، در مورد حدیث غدیر.
مجلد دوم ، در موضوع حدیث منزلت .
مجلد سوم ، درباره حدیث ولایت .
مجلد چهارم ، درباره حدیث طیر.
مجلد پنجم ، به شرح و بیان حدیث ((انا مدینه العلم و علی بابها...)).
مجلد ششم ، درباره حدیث حدیث تشبیه .
مجلد هفتم ، درباره حدیث ((من ناصب علیا لخلافه فهو کافر)).
مجلد هشتم ، در بیان حدیث نور ((کنت انا و علی نورا...)).
مجلد نهم ، درباره حدیث ((رایت )).
مجلد دهم ، در موضوع حدیث ((انک تقاتل علی تاءویل القرآن ...)).
مجلد یازدهم ، در مورد حدیث ((الحق مع علی ...)).
مجلد دوازدهم ، درباره حدیث ثقلین .

عبقات الانوار از نگاه بزرگان
بزرگان علم و تحقیق ، بر عظمت کتاب عبقات الانوار اقرار کرده اند و آن را به دیگران نیز شناسانده اند:
1. علامه بزرگ شیعی ، شیخ عبدالحسن امینی صاحب کتاب الغدیر، درباره عبقات می گوید:
بوی دلپذیرش در تمامی جهان پیچیده و آوازه اش از خاور تا باختر را فرا گرفته است ، هر کس آن را دیده ، دانسته که کتاب اعجازآمیز روشنگری است که هیچ باطلی در آن راه ندارد، و من در نوشتن الغدیر از دانشهای باارزش ‍ نهفته در آن بهره فراوان بردیم .(1188)
2. علامه شیخ آقا بزرگ تهرانی درباره آثار میر حامد حسین بویژه عبقات ، می نویسد:
کتابهای با عظمت و مفید میر حامد حسین ، دریای ژرف نگری و باریک بینی را پر موج گردانده است ... مهمترین و پرآوازه ترین اثر او ((عبقات الانوار)) در مناقب ائمه اطهار علیهم السلام است ...
و میر حامد حسین تمام حقایقی را که ((دهلوی )) در باب امامت منکر شده با بهره گیری از احادیث و اخباری که از طریق اهل سنت نقل شده ، ثابت کرده است .(1189)
3. امام خمینی در سال 1320 شمسی / 1363 قمری که هنوز تمام مجلدات عبقات چاپ نشده بود، پس از بحث در موضوع حدیث غدیر، می نویسد:
((... هر کس بخواهد اطلاع از چگونگی حدیث غدیر پیدا کند، باید رجوع کند به کتاب عبقات الانوار سید بزرگوار میر حامد حسین هندی ، که چهار جلد بزرگ در حدیث غدیر تصنیف کرده و چنین کتابی تاکنون نوشته نشده و عبقات الانوار در امامت از قراری که شنیده شده ، سی جلد است و آنچه که ما دیدیم ، هفت - هشت جلد است و در ایران شاید تا پانزده جلد آن پیدا شود و اهل سنت در صدد جمع این کتاب و تضییع آن هستند و ما ملت شیعه در خواب هستیم تا آن وقت که یک چنین گنج پر قیمت و گوهر گرانبهائی از دست برود! اکنون قریب دو سال است (دو سال قبل از 1363 ق ) که به ملت شیعه به تجدید طبع این کتاب پیشنهاد شده و به خونسردی تلقی شده است . با این وصف با خواست خدا جلد غدیر در تحت طبع است .(1190) لکن بر علماء شیعه بالخصوص و دیگر طبقات لازم است که این کتاب بزرگ را که بزرگترین حجت مذهب است نگذارند از بین برود و به طبع آن اقدام کنند.))(1191)
4. استاد محمد رضا حکیمی درباره عبقات الانوار می نویسد:
((و به راستی کتاب عبقات ، عظیم است . آن اقیانوس بی کران و آن دریای ژرف ، این کتاب است . این چنین کتابی در دیگر آفاق بشری و فرهنگ ملتها نیز همانند ندارد... کتاب ((عبقات )) با مجلدات بسیارش ، یکی از والاترین نمونه های کار خود انسانی و پشتکار و مسئوولیت بشری است ، و یکی از ارجمندترین سندهای ...))(1192)
رنجها
علامه میر حامد حسین ، کتاب عبقات را به سادگی و آسانی و رفاه و خدمه و گروه تحقیق ننوشت ، او در راه تالیف چنین کتاب عظیمی ، خود به تنهایی سخت ترین سفرها و پرزحمت ترین کارها را عاشقانه پذیرفت . زیرا همه اسناد و منابع تتبع و تحقیق را در اختیار نداشت ، بویژه کتابها و منابع اهل سنت را.
گاهی به عنوان خادم و کارگر در یکی از روستاهای دور افتاده شهر مکه به خانه عالمی سنی وارد شد تا در کتابخانه او به کتابی که دنبالش می گشت ، دست یابد و موفق هم شد.(1193)
وقتی هم فرزند جوانش از دنیا رفت ، مراسم کفن و دفن و تشییع و مجلس ‍ سوگواری را به دیگران واگذارد تا یک ساعت هم که شده وقتش را جز در تالیف عبقات الانوار صرف نکند.(1194) و یک وقت هم ، به مصر رفت و کتابی را که می خواست پیدا کرد و با کشتی برگشت ، در کشتی مشغول مطالعه کتاب بود که باد تندی کتاب را از دستش گرفت و به دریا افکند و سید به دنبال کتاب خود را به دریا زد و کتاب را گرفت !... وقتی همسفران او را گرفتند و در کشتی نشاندند و سوال کردند که چرا خودت را به دریا پرت کردی ؟ کتاب را نشان داد و جواب داد: به خاطر این کتاب ! این کتاب هنوز هم در کتابخانه ناصری نگهداری می شود.(1195)
وفات
سرانجام ، فرزانه بزرگ شیعه و مدافع مجاهد اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله سید بزرگوار میر حامد حسین موسوی هندی ، در هیجدهم صفر سال 1306، در لکهنو چشم از جهان فرو بست و در حسینیه خود دفن شد.(1196)
درود خدا بر او و اجداد طاهرینش باد.


آثار:

1. استقصاء الافحام
2. شوارق النصوص
3. افحام اهل المین
4. اسفار الانوار
5. کشف المعضلات فی حل المشکلات
6. العضب البتار فی مبحث آیه الغار
7. النجم الثاقب فی مساله الحاجب
8. الدرر السنیه فی المکاتیب و المنشات العربیه
9. زین الوسائل الی تحقیق المسائل
10. الدرایع ، در شرح شرایع محقق حلی
11. عبقات الانوار فی مناقب الائمه الاطهار
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following User Says Thank You to hossein moradi For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
میر, مجاهد, هندی, حامد, حسین, علامه


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 06:10 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1