شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 07-04-2010, 20:25   #1
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی

نام هاي ديگر: حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی ،میرزا جواد آقاملکی،جواد ملکی،
موطن: تبریز
نام پدر : حاج میرزا شفیع
تاريخ وفات: 1343قمری

زندگینامه ها:

منبع :
2

متوفای 1304 ش .
مردی از ملکوت
احمد لقمانی
روزهای زندگانی انسان ، ایام هجرت او از ((عالم قدس )) است تا در کلاس تربیت و خودسازی شرکت کند و در مدرسه آفرینش حضور یابد و پس از چندی به ابدیت رجعت کرده ، در دیار قرب قرار گیرد.
از طلوع خورشید حیات تاکنون چهره هایی تابناک ، این کلاس را با بهترین امتیاز پشت سر گذاشته و با دستیابی به قله قدس و معرفت ، ((مقام آدمیت )) را کسب کرده اند.
عارف فرزانه و عالم وارسته ، ((حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی )) از جمله انسانهای هوشمندی بود که سرمایه عمر خویش را با خدای خود سودا نمود و بر لحظه لحظه آن دیده بصیرت آمیز و ژرف نگر گشود. مدتی به ((تحصیل )) پرداخت و زمانی ((تدریس )) را پیشه خود ساخت و عمری را به ((تهذیب )) خود و دیگران گذراند. و سرانجام با نفس ‍ مسیحایی خویش ((روح الله )) پرورید و ((چلچراغ هدایت و رستگاری )) در شبستان حوزه آویخت .
اینک نسیم لطف الهی ، فرصتی بهارگونه برایمان پدید آورده است ، با هم گذری شتابان و سیری سریع بر زندگانی آن فرهیخته والا گوهر می نماییم تا از آبشار معرفت وی ، زلال اندیشه و جرعه های ناب از آن خود سازیم .
میلاد میرزا
خورشید قرن سیزدهم هجری رو به افول بود که تبریز لبریز از شادی و سرور شد. ((لطف )) الهی پسری زیبا به خاندان ((حاج میرزا شفیع )) داد که ((جواد))ش نام نهادند. گلخنده های شادی و شور بر چهره اهل خانه نشسته بود و همگان بوسه سپاس به درگاه الهی می زدند. پدر طفل به پاس ‍ این نعمت ، چندین روز مردم شهر را از ((سفره نعمت )) خود بهره مند ساخت .
((جواد)) در دامان مادری مهربان و پدری صالح مراحل رشد و ترقی را پیمود و سالهای کودکی هر یک ، دفتری نوبر دیدگان وی می گشود.
شیرین جرعه های معرفت
پای همت به مدرسه نهاد و با کمال ادب و فروتنی زانوی تعلم در مقابل استاد بر زمین زد. صرف ، نحو، منطق ، معانی بیان و دروس مقدماتی دیگر را در تبریز فراگرفت و پس از مدتی ((سطح )) را به پایان رساند. روشنی باران نور در سرزمین وجودش وی را راهی دیار یار ساخت و به سوی نجف اشرف هدایت نمود.
بسان عبدی ذلیل و مریدی فقیر، پای ارادت بر صحن ولای خود نهاد و با قدمهای همراه با محبت خویش به سوی ((ضریح ولایت )) شتافت و از آن حضرت استمداد ((تحصیل و تهذیب )) نمود.
چندی از ورود او به نجف اشرف نگذشته بود که عشق ولایت کاری کارستان کرد و شعله هایی هدایت یکی پس از دیگری رخ نشان داد. دست تقدیر پای او را به درس محدث محقق ، میرزا حسین نوری کشاند و اندیشه با شکوه وی را از انبوه دانش و بینش ، فقیه وارسته آیة الله حاج آقا رضا همدانی بارورتر ساخت . ثمرآفرین خوشه های فکر و اندیشه میرزا جواد آقا با حضور در درس آخوند ملامحمدکاظم خراسانی چشمگیرتر شد و تابناکی چهره وجود او با آشنایی با آخوند ملا حسینقلی همدانی افزون گردید؛ هم او که بسان اکسیری ، میرزا جوادآقا از ملک به ملکوت رسانید، کسی که نسیم نگاهش غبار رذایل را از صفحه جان انسانها می شست و تاءثیری ژرف در کلامش دیده می شد.
چلچراغ بیداری
سالهای هجرت و روزهای تشرف در نجف با انبوه برکات همراه بود و تلاش ‍ بسیار در راه تحصیل و تهذیب رهاوردهای مبارکی در پی داشت . تا اینکه میرزا جواد آقا در سال 1321 قمری / 1270 ش . آهنگ رجعت به ایران کرد و به زادگاهش تبریز وارد شد.(1)
جاذبه معنوی او روشن ضمیران پاک را بسان پروانه هایی عاشق گرداگردش ‍ به پرواز درآورد و از محضر پرفیض وی آنان را سیراب ساخت .
دانش پژوهان از بارش دانش وی بهره می بردند و مردم نیز با قلبی مطمئن و روحی پرشور اطراف او حلقه می زدند. در این سالها بود که واقعه مشروطه پدید آمد و ارتش روسیه بخشی از آذربایجان را اشغال کرد، مردم بی پناه آن خطه به خاک و خون کشیده شدند و شهر تبریز محاصره گردید. راهی غیر از ترک دیار باقی نماند. از این رو حاج میرزاجوادآقا به دور از چشم متجاوزان رو به سوی تهران گذارد و از آنجا به زیارت حضرت عبدالعظیم علیه السلام شتافت . سپس به قم مهاجرت کرد و این شهر را وطن دوم خویش قرار داد.(2)
ارمغان ارزشمند دوران تحصیل و تدریس حاج میرزا جواد آقا، ژرف نگری و اندیشمندی بسیار نسبت به اوضاع جهان بود. وی صاحب سیرتی سیاسی شده بود و هماره حوادث را با دیده بصیرت و بینش می نگریست . حکومت زمان خود را مردود می دانست و صاحب منصبان را افرادی ناپاک و غاصب می شمرد. هیچ گاه روی خوش به آنان نشان نمی داد و با زبان دعا، ناخرسندی خویش را نسبت به اوضاع ابراز می نمود.
افرادی که برای مشورت به حضورش می شتافتند از قبول کارهای دولتی منصرف می ساخت و سردمداران حکومت را همچون ستمگران بی امیه و بنی عباس قلمداد می کرد.(3)
تدریس و تهذیب در قم
سال 1329 ق . قم پذیرای وجود حاج میرزا جواد آقا شد. در آن ایام این شهر از حداقل امکانات محروم بود، جمعیتی اندک داشت و هنوز حوزه علمیه مقدس و پر برکتشان تاءسیس نشده بود.
این عارف فرزانه اندکی پس از ورود، به درخواست برخی از افراد پارسا، جلسات درس و محافل اخلاق بپا کرد.
درس ((فقه )) که متن آن مفاتیح فیض کاشانی بود و در پی آن درس ‍ ((اخلاق و عرفان )) برای عموم مردم که در مدرسه فیضیه تشکیل می شد. درس دیگری برای بعضی از خواص در منزل حاج میرزا بر قرار می شد که اخلاق و عرفان موضوع آن بود. علاوه بر این ، نماز جماعت در مسجد بالاسر حرم مطهر حضرت معصومه علیهاالسلام نیز از سوی ایشان اقامه می گردید؛ که امام خمینی و آیة الله بهاءالدینی از جمله افرادی بودند که در نماز حاج میرزا جواد آقا شرکت می کردند.
تابناکی سالهای حضور این شخصیت علمی عرفانی ، زمینه ساز هجرت بسیاری از علما و بزرگان به سوی این خطه گردید. در آن ایام عوام و خواص ‍ از سرو سبز وجود ایشان بهره های وافر می بردند و و منزل وی دارالشفای روان مردم زجر دیده و مصیبت زده بود. لطافت سخنان این فرزانه سخت کوش در مناسبتهای مختلف ، امواج مردم را لبریز از شادی و نشاط در ایام عید و سرور معصومین علیهم السلام می نمود و جرعه های معرفت بسیاری در ایام رحلت و عزا در کام وجود آنان سرازیر می کرد.
گویا تقدیر چنین بود که پاکی و قداست در حوزه علمیه قم به دست چنین وارسته ای پاک ، پی ریزی شود تا دهه ای بعد، پای همت و تلاش به وسیله حاج شیخ عبدالکریم حائری به میان گذارده شده و حوزه علمیه قم ، قامت سبز خود را برافرازد.
آنان که با حالات ملکوتی و عبادی این فرزانه عارف آشنا بودند ایشان را از بکائون(4)می شمردند. عبدی صالح که سه ماه رجب ، شعبان و رمضان را پی در پی روزه می گرفت و در قنوت نمازهای نافله این بیت حافظ را مکرر می خواند:
ما راز جام باده گلگون خراب کن
زان پیشتر که عالم فانی شود خراب (5)
شاگردان درس اخلاق


1.امام خمینی - قدس سره الشریف -
(())(())(())(())(6)
(())(())(7)

(())(8)
2.حاج آقا حسین فاطمی قمی
(9)
3. آخوند ملا علی همدانی
(10)
(())

گنجینه های نور
(())(((())
(())
(())
(())(())
(())(())


(())
بوی گل را از که جوییم ، از گلاب


((
گر بشکافند سراپای من
جز تو نیابند در اعضای من
(())))(11)(12)

((
))
دستورالعمل های حاج میرزا جواد آقا
(())

(())(())
((
))(13)
جواد بن شفیع کجاست ؟
(())(())(())

(14)
تکبیر پرواز


(())
(15)

آثار:

1. المراقبات
2. اسرارالصلاة
3. رساله لقاء الله
4. کتابی در فقه
5. رساله ای در حج
6. حاشیه فارسی بر ((غایة القصوی ))
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following User Says Thank You to hossein moradi For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
ملکی, میرزا, آقا, تبریزی, جواد, حاج


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 00:08 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1