شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 07-04-2010, 23:19   #1
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض غلامحسین حقانی

موطن: قم
نام پدر : حاج شیخ محمد
تاريخ وفات: 1401 هجری

زندگینامه ها:

منبع :

ولادت

سال 1320 ه' .ش (1)

شهر مقدّس قم (2)، در تاریخ خود، همیشه درخشیده و مایه مباهات تاریخ تشیع بوده است و اینک بازهم در آستانه یک درخشش نو واقع گردیده است.

در یکی از روزهای سال 1320 ه' .ش (3) در خانواده ای روحانی، فرزندی متولّد شد، که نام زیبایی را بر او نهادند، «غلامحسین»، و او هم بعدها به اسم خود مصداق واقعی بخشید.

غلامحسین دوران کودکی را در قم آغاز و سپس همراه خانواده به تهران کوچ نمود(4).
تحصیلات

1 - تهران: تحصیلات ابتدایی را در تهران آغاز و به پایان رساند و درسهای حوزوی را در محضر پدر بزرگوارش آغاز کرد، سپس برای ادامه تحصیلات دینی وارد مدرسه آیت الله مجتهدی شد(5) و پلّه های

صفحه 12

ترقی را به سرعت پشت سر گذاشت.

و در شبی خجسته، درآستانه میلاد حضرت زهراء(س)، عمامه گذاری نمود(6).

خانواده معظم شهید حقّانی می نویسند که: ایشان از هوش سرشاری برخوردار بود به گونه ای که سال پنجم و ششم را در تهران به طور جهشی خواند و بعد از پایان تحصیلات ابتدایی، دروس حوزه را در محضر پدر بزرگوارش و همچنین در مدرسه مجتهدی آغاز کرد. سیزده سال بیش نداشت که برای ادامه تحصیلات خویش وارد شهر قم شد و بعد از گذشت چند سال از اشتغال به دروس حوزه، همزمان تحصیلات دبیرستان خود را زیر نظر شهید دکتر بهشتی در مدرسه دین و دانش به پایان رسانید. قابل تذکر است که بازگشت به دروس کلاسیک به نقل از خود ایشان، راهیابی به مدارس و دانشگاهها جهت تبلیغ دین و ارشاد و روشنگری دانشجویان در مسائل اجتماعی و سیاسی آن وقت بود.

( 1335 ه' .ش )

2 - قم: شهر مقدّس قم کودکی را که سالها پیش از آن، شاهد تولدش بود، کنون مأمن و جایگاه رشد و ترقی و تعالی او گردید.

غلامحسین پس از طی مراحل اوّلیه تحصیلات جدید و حوزوی در تهران، به شهر مقدس قم عزیمت نمود(7) و در محضر بزرگان این شهر زانوی شاگردی به زمین زد پس از سالها تحصیل تا رسیدن به مقام اجتهاد، چون گلی معطر شکفته شد و جامعه را از عطر معنویت بهره مند ساخت.

صفحه 13

1340 ه' .ش

شهید حقانی در این سال ازدواج نمود که ثمره این ازدواج 6 فرزند می باشد(8).

استادان شهید حقانی
در تهران

1 - پدر بزرگوارش حجت الاسلام حاج شیخ محمد حقّانی سالهای اوّل تحصیل (9).

2 - آیت الله مجتهدی (10).
در قم

3 - امام خمینی (11).

4 - آیت الله محقق داماد(12).

5 - آیت الله حائری (13).

6 - آیت الله حاج شیخ عباسعلی شاهرودی (14).

7 - شهید استاد مطهری (15).
تألیفات

این روحانی دانشمند، جزوات بسیاری نوشت و بدون ذکر نام مؤلف از طریق مؤسسه در راه حق منتشر ساخت (16) در سال 1344 ه' .ش (17) کتاب «اسلام پیشرو نهضتها» را به همراه آقای محمد مصطفوی (18)

صفحه 14

کرمانی تألیف و منتشر ساخت. شهید استاد دکتر مفتح بر این کتاب مقدمه ای نوشت که گوشه ای از آن چنین است: کتاب اسلام پیشرو نهضتها پنجمین نشریه جلسات (علمی اسلام شناسی) است، که برای تأمین همان هدف تألیف شده است. نویسندگان دانشمند این کتاب آقایان حقّانی و مصطفوی از فضلای حوزه علمیه قم می باشند، و در تالیف و تحقیق مطالب کتاب زحمت فراوان کشیده اند تا اثری نفیس به جامعه جوانان تقدیم دارند. تاریخ مقدمه 7/2/1344 ه' .ش (19).

شهید حقانی کتابهای دیگری نوشت که هنوز منتشر نشده است (20).
مبارزات

شهید حقانی از شاگردان امام خمینی بود و همانند دیگر شاگردان برجسته آن استاد درس مبارزه را از وی آموخت. وی چندین بار در شهرهای شیراز، کرمان، بندرعباس توسط ساوک تحت تعقیب و پیگیری قرار گرفته و دستگیر شد(21).

او از سال 1342 که نهضت اسلامی به رهبری امام شروع گردید، همگام با دیگر عالمان قم و سراسر کشور علیه رژیم پهلوی، مبارزه آشتی ناپذیری را آغاز کرد(22).

این روحانی شجاع برای اوّلین بار بعد از یک سخنرانی افشاگرانه که در یکی از مساجد شیراز انجام داد، توسط مأموران ساوک دستگیر گردید(23).

این شهید بزرگوار در سال 1354 نیز به خاطر ادامه مبارزه دستگیر و تحت شدیدترین شکنجه ها قرار گرفت (24)، به گونه ای که بر اثر شکنجه

صفحه 15

نزدیک به مرگ رسید. او با این شکنجه ها مقاومت خود را آشکار ساخت و اسرار مبارزان در نزد او مکتوم ماند.
زندان

شهید حقانی در سال 1350 ه' .ش در شیراز دستگیر(25) و به چند ماه زندان محکوم گردید(26) در سال 1354ش مجددا دستگیر و به 12 سال حبس محکوم شد که 7 ماه آن را در زندان کمیته گذراند 4 ماه آن، مرتبا با شکنجه همراه بود. او 6 ماه در زندان اوین بدون ملاقات و 11 ماه در زندان قصر محبوس بود(27) در ایام زندان در اثر، شکنجه پیراهن این شهید عزیز پاره و خونی شده بود، بعد از رهایی از زندان در اوایل انقلاب، روزی به خانواده خود سفارش می کند که آن پیراهن خونی با با همان هیئت به هنگام مرگ با وی دفن کنند.

شهید حقانی در ایام زندان از فعالیتهای سیاسی مذهبی خود غافل نبود به گونه ای که یک بار شخصی یهودی را در زندان ارشاد می کند(28) وی در اوج مبارزات و فشارهای ملّت علیه رژیم سرسپرده پهلوی، همراه تعدادی دیگر از زندانیان آزاد شد و به فعالیتهای خود ادامه داد.
هم بندان شهید حقانی (29)

1 - مرحوم آیت الله سیدمحمود طالقانی

2 - آیت الله مهدوی کنی

3 - آیت الله کبر هاشمی رفسنجانی

صفحه 16

لیست فعالیتهای سیاسی شهید حقانی به روایت اسناد

1 - نامه جمعی از علمای تهران از جمله شهید حقّانی به امیرعباس هویدا - نخست وزیر - در اعتراض به ادامه تبعید امام در تاریخ 1343/12/14، در این نامه تعداد افراد امضاء کننده 58 نفر است (30).

2 - نامه فضلاء و محصلان حوزه علمیه قم از جمله شهید حقانی به امام خمینی، در پی انتقال معظم له از ترکیه به نجف اشرف در مهرماه 1344 ه'.ش (31)

3 - اعلامیه محصلین حوزه علمیه قم از جمله شهید حقانی در ارتباط با شهدای مدرسه فیضیّه در مورخه 1344/11/25 ه'.ش (32)

4 - نامه فضلا و محصلان حوزه علمیه قم و شهید حقانی به مراجع ایران و عراق درباره بازداشت جمعی از فضلای حوزه علمیه قم، در فروردین 1345 ه' .ش (33)

5 - اعلامیه جمعی از علما و استادان حوزه علمیه قم و شهید حقانی به مناسبت فرارسیدن نیمه شعبان 1398 ه' .ق با امضای 39 نفر(34)

6 - اعلامیه جمعی از علما و روحانیان حوزه علمیه قم و شهید حقانی درباره حمله مزدوران رژیم شاه به مردم مشهد و سایر شهرها در مرداد 1357 با امضای 37 نفر(35).

7 - پیام جمعی از فضلاء و استادان حوزه علمیه قم و شهید حقانی به کارکنان شرکت نفت پس از اعتصاب آنها از کار و تقدیر از آنان در مورخه 1357/9/1 ه' .ش با امضای 48 نفر(36).

صفحه 17

8 - نامه جمعی از علما و اساتید حوزه علمیه قم و شهید حقانی به حضرت آیت الله العظمی خویی درباره ملاقات ایشان با فرح دیبا و ابراز نگرانی و تأسف شدید خود از این عمل و گزارش جنایات رژیم شاه به ایشان در آذرماه 1357 با امضای 27 نفر(37).

9 - اعلامیه جمعی از فضلا و اساتید حوزه علمیه قم و شهید حقانی با امضای 48 نفر در آذرماه 1357 درباره موضوع قبلی، که در پایان اعلامیه، خواستار نصرت دین و آگاهی و استقامت بیش از پیش مسلمین و دفع شرّ اشرار، از درگاه خداوند متعال شده بودند(38).

10 - تلگرام جمعی از فضلا و استادان حوزه علمیه قم و شهید حقانی به رئیس جمهور فرانسه والری ژیسکاردستن، در مورخه 1357/9/18 با امضای 56 نفر، در این تلگرام تصریح شده بود که امام خمینی رهبر 35 میلیون نفر مردم ایران است. احترام به معظم له، احترام به ملت ایران و هر گونه اخطار به ساحت ایشان درواقع توهین به ملّت ایران است، و گوشزد کرده بودند که دولت فرانسه باید طرفدار ملّت ایران باشد نه طرفدار حکومت دژخیم و ضدمردمی (39).
فعّالیتهای فرهنگی شهید حقانی قبل از انقلاب

1 - عضو جلسه علمی اسلام شناسی (40)

2 - نشر کتاب اسلام پیشرو نهضتها

3 - از بنیانگذاران مؤسسه در راه حق و اصول دین قم (41)

4 - تبلیغ در مناطق مختلف کشور

5 - نشر جزواتی در مؤسسه در راه حق

صفحه 18
در آینه خاطرات

حجت الاسلام شیخ محمد حقانی پدر بزرگوار شهید می گوید:

«او در دوران کودکی اخلاق حمیده ای داشت و تا آنجا که به یاد دارم، غلامحسین در سنی که روزه گرفتن برای او واجب نبود در ماه مبارک رمضان روزه دار بود در آن موقع حجت الاسلام نبوی امامت جماعت مسجد محل را به عهده داشتند، به خاطر احترامی که برای او قائل بود، غلامحسین را برای افطار دعوت می کرد باید بگویم که به عبادت و بندگی خداوند از همان کودکی دل داده و نمازش حتی الامکان قضا نمی شد(42).

حجت الاسلام سیّدمحمد سجّادی دامغانی نقل می کند: «به همراه چند نفر روحانی برای تبلیغات به بندرعباس رفتیم، و به حضور شهید حقانی که امام جمعه بندرعباس بود رسیدیم تا ترتیب اعزام ما به مناطق مورد نظر، داده شود. شب جهت استراحت در منزل ایشان ماندیم و آن شهید عزیز در مورد وظیفه خطیر روحانیّت در مقابله با توطئه های ضدانقلاب و آگاهی دادن مردم به حفظ وحدت و اتحاد مطالبی را بیان نمودند. پس از آن ترتیب استراحت مهمانان داده شد. نیمه شب بیدار شدم شهید حقانی را در راهروی منزل که بسیار تنگ بود مشاهده کردم که به استراحت پرداخته و در کنار مهمانان بودند او با این عمل درس تواضع و فروتنی را به ما آموخت (43).

صفحه 19
سفرهای خارج از کشور

1 - وی سه بار به مکه معظمه سفر نمود، در اوّلین سفر از آنجا که ممنوع الخروج بود ابتدا به کربلا و نجف اشرف رفتند و از آنجا به مکه مشرّف شدند. به هنگامی که در نجف اقامت داشتند به خدمت امام خمینی(ره) نیز رسیدند(44)، و رهنمودهإ؛ّّ و دستورالعملهای انقلابی را برای بکارگیری در تشکیلات سیاسی خود، از ایشان گرفتند. این سفر در سال 1345 ش انجام شد، ضمنا همین مسأله سفر به عراق به عنوان یکی از جرائم دستگیری وی در ساوک مطرح شده بود.

2 - ایشان به زبان تسط کامل داشت از این رو به همراه در هیئتهای اعزامی به کشورهای عربستان، سوریه، لبنان، یمن شمالی و یمن جنوبی سفر کرد و در مجامع عمومی برای ملتهای مسلمان سخنرانیهای مفصل ایراد نمود تا آنان را با انقلاب اسلامی ایران آشنا سازد(45).
مشاغل و مسؤولیتها پس از انقلاب

1 - مسؤول دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (46)

2 - نماینده امام و ریاست دادگاه و حکم شرع استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان (47)

3 - امام جمعه بندرعباس (48)

4 - عضو شورای عالی تبلیغات اسلامی (49)

5 - دبیر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی (50)

6 - سرپرست سازمان تبلیغات اسلامی (51)

صفحه 20

7 - نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی (52)

نحوه انتخاب ایشان به عضویت شورای عالی تبلیغات از سوی امام چنین بود که آیت الله امامی کاشانی نامه ای به امام مرقوم داشتند و حضرت امام خمینی پاسخ دادند که متن آن دو نامه چنین است:

محضر مقدس حضرت آیت الله العظمی امام خمینی دام ظله العالی

بعد از تحیت و سلام، خاطر مبارک مستحضر است که حقیر مسؤولیت تبلیغات اسلامی مستقر در مدرسه شهید مطهری را دارم و کارهایی که انجام شده است خلاصه ای تقدیم می شود و نظر به اینکه حوزه علمیه قم هم فعالیت تبلیغاتی داشته و دارد و نیز تبلیغات به خارج از کشور گسترش یافته است، ضرورت داشت شورایی تشکیل شود و کارهایشان هماهنگ و بهتر انجام گردد.

لذا حجج اسلام آقایان جنّتی عضو شورای نگهبان، محمدجواد باهنر عضو شورای انقلاب فرهنگی، شرعی نماینده جامعه مدرسین قم، عبایی از دفتر تبلیغات قم، حقانی رابط بین شورای عالی تبلیغات و شورای هماهنگی، از همه شاخه های فرهنگی، نهادهای انقلابی قم و مدرسه شهید مطهری دعوت نمودم و شورایی عالی به اضافه حقیر تشکیل گردید تا شورای هماهنگی شاخه های فرهنگی اسلامی را تغذیه نماید.

صفحه 21

اعضای شورا امیدوارند از رهنمودهای پدرانه رهبر عالیقدر بهره مند گردند.

ادام الله ظلّکم العالی

محمد امامی کاشانی

بسمه تعالی

شورای مذکور مورد تایید است و حضرات آقایان مذکور را می شناسم و مورد اعتماد هستند امید است در این مهم کوشش نمایند و تبلیغات اسلامی را با همه ابعادش هرچه بهتر و بیشتر گسترش دهند و اشخاصی که برای این امر مهم تعیین می شوند اشخاص ارزشمند مورد اعتماد باشند، توفیق همگان را از خداوند متعال خواستارم

روح الله الموسوی الخمینی (53)

شهید حقانی در سنگر مجلس

روحانی شهید غلامحسین حقّانی در مجلس شورای اسلامی نقش مؤثری داشت و بسیار پیش می آمد که از خواب و خورک خود در راه سامان رساندن مسائل و مشکلات آن دوره از مجلس، می گذشت. ایشان در کمیسیون دفاع، معاونت مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای و شهید چمران را بر عهده داشتند.

مقام معظم رهبری در دیداری با خانواده شهید می فرماید:

«این شهید مظلوم، بی سر و صدا و در نهایت اخلاص در مجلس فعّالیت می کردند و حقیقتا به جای چهار نفر در کمیسیون کار

صفحه 22

می کردند و از آنجا که ما در جبهه حضور داشتیم وظایف بنده و شهید چمراه را هم ایشان انجام می داد. بعد از شهادت ایشان کمیسیون دفاع حقیقتا بی پدر شد و امور کارها از آن شور و حال به سرعت به کاستی گرایید.»
روشنگری شهید حقانی در مجلس شورای اسلامی

شهید غلامحسین حقانی نماینده بندرعباس یکی از ناطقین قبل از دستور در یکی از جلسات چنین گفت:

مجلس به طور مسلّم باید تابع خط مشی امام باشد و رهنمودهای امام به طور مرتب الهام بخش ما باشد بعد از پیامها و سخنرانیهای امام در چند روز قبل برای ما مقداری محسوس بود که می خواستند جریان انحرافی درست بکنند، امام در آن پیامها، لبه تیز فرمایشات خود را یکی به منافقین ضدخلق و دیگر به مسأله پکسازی و تصفیه وزارتخانه ها و ادارات متوجه نمودند که به طور کلی ارتش را هم می گوید و اگر آن موقع، خوب مراقب بودیم شاید کار به اینجا نمی رسید مدارک زیادی را خود من درباره ارتش ارائه دادم و با کمال تأسف کمتر توجه شد، من معتقدم که هنوز هم عده ای ضدانقلاب در ارتش وجود دارند و متأسفانه گاه گاهی مهره عوض می کنند و جابه جا می شوند، وی افزود: (انتقاد از وزارت خارجه و وزارت ارشاد ملی) وزارت خارجه نیز اقدام مؤثری در زمینه پکسازی انجام نداده است، مثلا در اینجا مساله امیر علایی مطرح شد که در جریان شهادت مرحوم نواب صفوی دست داشته ولی هیچ عکس العملی وزارت خارجه نشان نداد، همین طور وزارت ارشاد ملی،

صفحه 23

من در رابطه با جزیره کیش می توانم شخصا بر علیه وزارت ارشاد ملی اعلام جرم بکنم که میلیونها تومان اموال ملت را عملا در آنجا تلف کرده است و بعد از پیام امام نه تنها ترتیب اثری در وزارت خانه صورت نگرفته است بلکه در این روزها باز بر خلاف پیام امام از نظر ما افراد ناسالمی را در همان زمینه سرکار گذاشته اند و به هر حال مساله کودتا برای ما از این جهت اهمیّت دارد که باید پیشگیری کنیم، گرچه به هیچ نحوی در ایران موفق نخواهند شد که کودتایی را به ثمر برسانند. وی در پایان به مسأله بی هدین (منافقین خلق) اشاره نمود و گفت:

اینها هنوز پس از پیام امام و خواسته مجلس و دیگران، موضع خودشان را روشن نکرده اند و به عقیده من جای تعجب دارد که معاون وزارت کشور به اینها اجازه بحث آزاد می دهد، بحث آزاد موقعی است که جای بحث باشد. گروهی که باید پس از اعلام نظر صریح امام موضع خودشان را مشخص می کردند، اما عکس العمل شدیدتر و حرکات مذبوحانه ای انجام دادند، بحث با چنین گروهی درست نیست و با کمال تأسف مشاهده می شود که در مجلس (که شاید بیش از یک نفر هم نباشد) مطالبی به نفع آنان گفته می شود و یا اینکه به یکی از مقامات نامه می نویسند و خودشان را می خواهند منتسب به او کنند. آن شخصیّت باید حتما موضع خودش را در برابر پیام امام مشخص کند(54).
شهادت

در هفتم تیرماه 1360 ه' .ش شهید حقّانی پس از عمری تلاش ارزشمند در جنبه های مختلفِ سیاسی فرهنگی و علمی و خدمت در

صفحه 24

مسؤولیتهای خطیر و روشنگری جامعه به همراه 72 گل لاله پرپر گردید و خون او بر اوراق تاریخ باقی ماند تا سند مظلومیّت انقلاب اسلامی ایران باشد.

آیت الله جنتی در جمله ای از ایشان چنین تقدیر کردند:

«سازمان تبلیغات اسلامی افتخار دارد که شهدای بسیار ارزنده ای تقدیم اسلام عزیز کرده؛ شهید باهنر، شهید حقّانی، شهید شیرازی، شهید زمانی و شهید کرمی اللهم تقبّل منّا انّک انت السمیع العلیم (55).»
پی نوشت ها:

1 - پیشتازان شهادت انقلاب سوم، دفتر انتشارات اسلامی، ص 93 .

2 - همان و روزنامه کیهان 7 تیرماه 1372، ص 6 ضمنا قابل ذکر است که در کتاب شهدای روحانیت در یکصد ساله اخیر، تألیف علی ربانی خلخالی، ج 1، ص 548، محلّ تولد را به اشتباه تهران آورده است .

3 - روزنامه جمهوری اسلامی مورخه 1360/7/6، ص 12، تاریخ ولادت را 1310 ه' ش نوشته است .

4 - شهدای روحانیّت توسط منافقین و مزدوران استکبار جهانی، دفتر ششم، 1369 ه' ش، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ص 58 .

5 - همان .

6 - روزنامه جمهوری اسلامی 6 مهرماه 1360، ص 12 به اشتباه 1355 نقل کرده است منابعی که درست نقل کرده چنین است: شهدای روحانیت در یکصدساله اخیر، ج 1، ص 548 و پیشتازان شهادت در انقلاب سوم، ص 93 .

7 - همان .

8 - همان، ص 96 .

9 - روزنامه کیهان، 7 تیرماه 1372، ص 6 .

10 - روزنامه جمهوری اسلامی، 6 مهرماه 1360، ص 12 .

11 - پیشتازان شهادت در انقلاب سوم، ص 93 .

12 - همان .

13 - همان .

14 - همان .

15 - شهدای روحانیت، دفتر ششم، ص 58 .

16 - پیشتازان شهادت در انقلاب سوم، ص 93 .

17 - اسلام پیشرو نهضتها، محمد مصطفوی کرمانی، غلامحسین حقانی تهرانی، 1344 ش در کتاب شهدای روحانیت شیعه در یکصد ساله اخیر به اشتباه 1346 نوشته است .

18 - شهید معظم محمد مصطفوی کرمانی در حمله به هواپیمای حامل ایشان به همراه شهید محلاتی و تنی چند از عزیزان کشور به لقاءالله پیوستند .

19 - همان، مقدمه کتاب .

20 - پیشتازان شهادت در انقلاب سوم، ص 94 .

21 - شهدای روحانیت شیعه در یکصدساله اخیر، ج 1، ص 549 .

22 - شهدای روحانیّت توسط منافقین، دفتر ششم، ص 58 .

23 - روزنامه جمهوری اسلامی، 6 مهرماه 1360، ص 12 .

24 - شهدای روحانیّت توسط منافقین، دفتر ششم، ص 59 .

25 - شهدای روحانیّت در یکصدساله اخیر، ج 1، ص 549 و پیشتازان شهادت در انقلاب سوّم، ص 94 .

26 - همان .

27 - همان .

28 - روزنامه جمهوری اسلامی، 6 مهرماه 1360، ص 12 .

29 - سروش، ش 101، 17 مرداد 1360، ص 40 .

30 - اسناد انقلاب اسلامی، ج 3، ص 135 .

31 - همان، ص 175 .

32 - همان، ص 194 .

33 - همان، ص 197 .

34 - همان، ص 322 .

35 - همان، ص 331 .

36 - همان، ص 434 .

37 - همان، ص 473 .

38 - همان، ص 476 .

39 - همان، ص 479 .

40 - اسلام پیشرو نهضتها .

41 - پیشتازان شهادت در انقلاب سوم، ص 93 .

42 - روزنامه جمهوری اسلامی، 6 مهرماه 1360، ص 12 .

43 - دستنوشته حجت الاسلام سجّادی برای نگارنده .

44 - روزنامه جمهوری اسلامی، 6 مهرماه 1360، ص 12 .

45 - پیشتازان شهادت در انقلاب سوّم، ص 95 و شهدای روحانیّت، دفتر ششم، ص 60 .

46 - روزنامه کیهان، 7 تیر 1372، ص 6 .

47 - روزنامه جمهوری اسلامی، 1374/4/11، ص 12 .

48 - همان .

49 - همان .

50 - پیشتازان شهادت در انقلاب سوّم، ص 95، این شورا مرکب از سپاه پاسداران جهاد سازندگی، حزب جمهوری اسلامی، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی قم و تهران و دفتر تحکیم وحدت بود .

51 - روزنامه جمهوری اسلامی، 11 تیر 1374، ص 12 .

52 - همان .

53 - صحیفه نور، ج 14، ص 75 .

54 - روزنامه جمهوری اسلامی 23 تیرماه 1359، ص 12 .

55 - ذبیح عاشق، ن - شهرام مهر، سازمان تبلیغات اسلامی، ص 65، و منذران صادق، اسماعیل محمدی، انتشارات پارسایان، 1376، ص 36 .

نویسنده : اسماعیل محمدی کرمانشاهی
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following 2 Users Say Thank You to hossein moradi For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
حقانی, غلامحسین


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 00:31 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1