شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 08-04-2010, 16:36   #1
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض آیت اللّه آقا شیخ عبدالکریم خوئینی زنجانی

موطن: خوئین زنجان
نام پدر : ملاابراهیم
تاريخ وفات: 1317قمری

زندگینامه ها:

منبع :

تولد آیت اخلاص

مرحوم آیت اللّه آقا شیخ عبدالکریم خوئینی زنجانی که فقیهی بزرگ و پارسائی پرهیزگار و متخلق به اخلاق الهی بو ، در حدود سال 1291قمری در شهر خوئین که در 8فرسخی زنجان می باشد، در خانواده ای روحانی به دنیا آمد و در سنین کودکی پا به مکتب گذاشت و تحصیلات ابتدایی را آنگونه که در قدیم متداول بود در مکتبخانه به پایان رساند.(1) خود آن مرحوم در این باره می فرماید:

« درس مکتبخانه را که تمام کردم، پدرم مرا کنار گذاشت تا به کارهای زندگی خانواده ام برسم و برادران دیگرم شیخ اسحاق و شیخ ابراهیم و شیخ مصطفی را به درس فرستاد. تا اینکه یک روز که با مادرم به حمام رفته بودیم، در حمام دیدم که دو پسر بچه که پدرشان کشاورز بود دارند بحث علمی می کنند، خیلی ناراحت شدم و با گریه به مادرم گفتم: بچه های کشاورزها دارند درس می خوانند، ولی پدرم نمی گذارد من درس بخوانم. مادرم هم ناراحت شد. اما قول داد که دور از چشم پدرم به من درس بدهد. مادرم خودش مجتهده بود. مدتی پیش او درس خواندم تا اینکه یک روز پدرم خواست از پسرانش درس تحویل بگیرد. من هم در آنجا حضور یافتم. پدرم بعد از پرسش چند سؤال، سؤالی پرسید که برادرانم نتوانستند جواب بدهند. زود با اشاره مادرم به آن سؤال جواب دادم و پدرم متعجبانه قیافه مرا زیر نگاهش گرفت و بعد پرسید: تو درس نخوانده ای از کجا فهمیدی؟ با خنده جواب دادم: خوب اگر تو به من درس ندهی مجبورم که بروم پیش مادرم درس بخوانم. پدرم نیز خندید و خوشحال شد و بدین ترتیب مرا هم فرستاد که بروم قزوین و در قزوین درس بخوانم (2).»
خاندان آن مرحوم

پدر آن مرحوم، حجةالاسلام شیخ ملاابراهیم بن اسحق بن عمران از شاگردان شیخ انصاری و مادرش مجتهده مطهره، صبیه آیت اللّه آقا شیخ عبدالکریم روغنی قزوینی می باشد. آن بانوی بزرگوار علاوه بر اینکه دختر مجتهد بود، خود نیز تحصیلات عالیه داشت و آن گونه که نقل شده، در درس خارج پدرش در پس پرده حاضر می شد و استفاده می کرد. ایشان در نجف اشرف ازدواج کردند و آنگاه به قزوین مراجعت نموده، بعد از آن هم به خوئین رفته در همانجا رحلت کرده است. خلاصه اینکه زن پارسایی بود و علاقه زیادی به روحانیت داشت، به گونه ای که حاضر نمی شد، هیچ یک از فرزندانش غیر روحانی باشند.(3)
تحصیلات مقدماتی

آن مرحوم تحصیلات مقدماتی و سطح خودش را در حوزه علمیه قزوین در مدرسه علمیه مبارکه ای به نام معصومیّه گذراند، که همیشه مشمول عنایات خاصه حضرت ولی عصر( ارواحنا له الفداء) بود. مرحوم آیت اللّه آقا شیخ عبدالکریم خوئینی زنجانی در نقل خاطره ای به فرزندانش می فرماید:

« شبی در حجره خوابیده بودیم که با سر و صدای طلبه ای از خواب پریدیم و همگی ریختیم به حیاط، دیدیم شیخ حسین یکی از طلاب قدیمی مدرسه بلند بلند گریه می کند و به سر و سینه خودش می زند و می گوید: مش باقر رفت، مش باقر رفت! طلبه ها او را گرفتند و نگذاشتند به سر و صورتش بزند و او را آوردند به حجره خودش. همه فکر کردیم مریض شده است. به وی آب دادیم و دلداریش دادیم و رفتیم حجره های خودمان. چند روز بعد که حال او خوب شده بود چند نفر رفتیم پیشش و جریان را پرسیدیم. گفت: یک شب که اتفاقی از خواب بیدار شدم و به حیاط رفتم دیدم حجره مش باقر خادم فوق العاده نورانی است. مثل اینکه چراغ زنبوری در حجره اش روشن بود. تعجب کردم و با عجله خودم را به جلوی حجره رساندم. دیدم مش باقر دو زانو مقابل آقایی نشسته و دنبال هم می گوید: بله آقا، بله آقا! چشم آقا!... نتوانستم تحمل کنم. در حالی که دست و پایم به شدت می لرزید، خودم را از حجره مش باقر دور کردم و به حجره خودم رفتم. بی قراری شدیدی به سراغم آمده بود. هی از پنجره حجره بلند می شدم و به حجره مش باقر نگاه می کردم و می دیدم باز هم روشن است. تا اینکه یک بار دیگر که نگاه کردم دیدم دیگر روشن نیست. زود خودم را به حجره مش باقر رساندم و در حجره را زدم. دیدم جواب نمی دهد. گفتم:

- مش باقر در را باز کن، من دیدم چه کسی اینجا آمده بود، خودت را به خواب نزن!

مش باقر با شنیدن این حرف بلند شد و آمد در را باز کرد و گفت:

- تو از کجا فهمیدی؟

گفتم:

- من بیدار بودم! از بیرون داشتم توی حجره را می پاییدم!

مش باقر گفت:

- پس تو را به خدا سوگند این ماجرا به کسی نقل نکن تا من از اینجا بروم.

من قول دادم که تو تا اینجا هستی به کسی نقل نخواهم کرد و او دوباره شروع به شرح ماجرا کرد:

- راستش آقا امام زمان گاهگاهی به ما سر می زند و می آید کارهایی به ما می سپارد و الان ایشان تشریف آورده بودند...

بعد از مدتها امشب مش باقر آمد پیش من و گفت:

- فلانی، من دارم می روم، آقا فرموده اند که دیگر اینجا نمانم.

و رفتند. به این خاطر بود که من ناراحت شدم و گریستم.(4)»

مرحوم آقا شیخ عبدالکریم همیشه از مش باقر و شیخ حسین به نیکی یاد می کرد و می گفت:

- مش باقر به طلبه ها واقعا به دیده سربازی امام زمان( عج) نگاه می کرد و به آن اعتقاد شدیدی داشتم. به مشکلات طلاب رسیدگی می کرد و همواره در احترام آن کوشا بود.
هجرت به نجف

آن مرحوم پس از اتمام تحصیلات مقدماتی و سطح جهت ادامه تحصیل و کسب فیض از حضور علمای بزرگ آن زمان عازم نجف می شود و سالها در کنار حرم مولا امیرالمؤمنین به تحصیل علم و تهذیب نفس می پردازد و بعد از اتمام و اکمال تحصیلات دینی خود به زادگاه خویش مراجعت می کند.

اساتید آن مرحوم در نجف

-1حضرت آیت اللّه آقا سید محمدکاظم یزدی، صاحب عروه

-2حضرت آیت اللّه شیخ الشریعه اصفهانی

-3حضرت آیت اللّه شیخ محمدکاظم خراسانی، صاحب کفایه

-4حضرت آیت اللّه میرزا محمدتقی شیرازی (5)

عده ای از همدرسان آن مرحوم در نجف

-1حضرت آیت اللّه سید محمد حجت کوه کمره ای

-2حضرت آیت اللّه آقا سید محمد حسین بروجردی

-3حضرت آیت اللّه آقا بزرگ طهرانی
ازدواج آن مرحوم در نجف

آقا شیخ علی آل اسحق درباره چگونگی ازدواج عبدالکریم می گوید:

برادر بزرگ آقا شیخ عبدالکریم، شیخ اسحاق که فوت می کند، ایشان با زن آقا شیخ اسحاق ازدواج می کنند و از او دختری به دنیا می آید که در آنجا ازدواج می کند و صاحب فرزندانی می شود که الان بعضی از آنها در نجف از آیات عظام هستند و بعضی از فرزندانشان در زنجان هستند که به انواری معروف هستند. آقا شیخ حسن انوار از شاگردان آیت اللّه خوئی است که الان هم از علمای به نام حوزه نجف هستند.(6)
مراجعت به زنجان

مرحوم آیت اللّه آقا شیخ عبدالکریم خوئینی در حدود سال 1326قمری به زنجان مراجعت می کند و مشغول ترویج دین و رسیدگی به امور مسلمین و تربیت شاگردان علوم دینی می شود.(7) از جمله شاگردانی که آن مرحوم در زنجان تربیت کرد، عبارت بودند از:

-1آیت اللّه آقا میرزا باقر زنجانی که از مدرسین شهیر و نمونه در علم و تقوی بوده است.

-2آیت اللّه آقا سید احمد زنجانی که از اعاظم و علمای طراز اول قم در زمان آقای بروجردی بود.(8)

و به حق افتخارات بزرگی برای آن مرحوم محسوب می شدند. گفتنی است که آقا شیخ عبدالکریم در این مدت که همزمان با رخدادهای سیاسی از جمله مشروطیت بود، از طرف مرحوم آخوند خراسانی مأموریت داشت که مسائل را زیر نظر داشته باشند و به مرحوم آخوند گزارش نماید. از این رو روزنامه باختر را هر روز می خریدند و به دقت مطالعه می کردند.(9)
فعالیتهای اجتماعی آن مرحوم در زنجان

آقا شیخ علی اسحاق می گوید:

آن مرحوم علاوه بر تدریس در حوزه علمیه زنجان در مشکل گشایی کار مردم کوشا و به نیکی و خیراندیشی مشهور بودند. مردم در تمام کارها با او مشورت می کردند و او را دخالت می دادند. اگر ازدواجی در کار بود، از زنجان و حتی اطراف زنجان به خدمتش می رسیدند و او را برای خواندن عقد نکاح می بردند.اگر شخصی فوت می کرد او را جهت دفن و کفن دعوت می کردند خلاصه همیشه در کنار مردم و با مردم بود. اسبی داشت که در ماه محرم بر آن سوار می شد و جهت تبلیغ در دهه های آخر محرم به شهرها و روستاهای اطراف از جمله بیجار و نقده می رفت. امّا دهه اول را در زنجان مشغول می شد. به هر حال آدم مردم داری بودند و در حل مشکلات مردم همیشه پیشقدم.(10)
هجرت به قم

آیة اللّه آقا شیخ عبدالکریم خوئینی بعد از سالهای متمادی خدمات ارزنده مذهبی و اجتماعی و علمی در شهرستان زنجان، جهت اقامت دائمی به قم مقدسه هجرت کرد. تاریخ 1326شمسی بود که آن عالم ربانی همراه عائله اش به شهر علم و اجتهاد قدم نهادند و در کوچه آبشار معروف مسکن گزیدند. آن مرحوم بلافاصله بعد از رسیدن به قم درس خارج خود را در منزل شروع کرد و روز به روز به تعداد شاگردانش افزوده شد.

از جمله شاگردان آن مرحوم که در جلسه درس خارج ( کفایه) حاضر می شدند عبارت بودند از:

-1آیت اللّه جوادی آملی

-2آیت اللّه ملکوتی

-3آیت اللّه سید قوام زنجانی

-4آیت اللّه امینی نجف آبادی

-5آقا موسی زنجانی (11)
ویژگیهای اخلاقی

-1اخلاص

از جمله خصایص آن عالم عامل اخلاص بود. آقا هاشم آل اسحق می گوید: یادم می آید در زمستان یکی از سالها طلبه سعد آبادی بر اثر استنشاق دود زغال در فیضیه فوت کرده بود. تشییع جنازه آن طلبه در حرم بود. مرحوم آیت اللّه آقا سید احمد زنجانی که علاقه خاصی به پدرم داشتند و همیشه احترام زیادی به او قایل بودند او را به اصرار به جلو کشیدند تا نماز میّت بخواند. من که در صفهای عقب بودم سر و صدا افتاد که ایشان کیست. بعد افرادی که او را می شناختند گفتند که فلانی است و از شاگردان مرحوم آخوند خراسانی. این جریان تمام شد و ما که در محله ابرقو کوچه زینال فعلی می نشستیم سه چهار برادر به همراه پدرمان جهت فاتحه به قبرستان نو آمدیم به پل آهنچی رسیده بودیم که پدرمان برگشتند. آقا شیخ محمد گفتند: آقا چیزی نمانده الان می رسیم. گفت: « نه دیگر، هر چه قدر کردم نتوانستم نیتم را خالص کنم. الان می رویم آنجا باز آقا سید احمد به ما احترام می کنند و آقا بفرمایید می گویند و مسئله قاتی می شود.» برگشتند و ما هر چه کردیم گوش نداد. از همانجا همگی برگشتیم و با پای پیاده که ایشان جوراب هم نداشت راه خانه را در پیش گرفتیم.

-2دعا برای روحانی ماندن: یک وقتی مرا خواستند و فرمودند: تو که الحمد اللّه طلبه شده ای دعایی رایت یاد می دهم که انشاء اللّه همیشه بعد از نمازها بخوانی و روحانی بمانی و به درد دین بخوری. آن دعا این بود:

« سبحان من لا یعتدی علی اهل مملکته، سبحان من لا یأخذ اهل الارض بالوان العذاب، سبحان الرئوف الرحیم، اللهم اجعل لی فی قلبی نورا و بصرا و فهما و علما انّک علی کل شی ء قدیر.» می گفت که این دعا را مرحوم پدرم به من یاد داده است.

-3اهتمام به نماز شب: ایشان تا آنجایی که یاد ما می آید نماز شب را اقامه می نمودند. یک وقت خاص و منظم به نماز شب گذاشته بود. درست یک ساعت به اذان صبح مانده به نماز می ایستادند و نوافل شب را به نماز صبح پیوند می دادند.

-4پرهیز از شهرت: در نزدیکیهای ما یزدی ها مسجدی ساخته بودند، به کرّات از آن مرحوم درخواست کردند که برود در آنجا امام جماعت بشود قبول نکرد و می فرمود: الحمداللّه در قم عالم زیاد است. لذا نماز جماعت کوچکی در خانه خود بر پا می داشتند و خانوداه خود که آن روزها به بیست و چند نفری می رسیدند و عده ای از همسایه ها و رهگذران به ایشان اقتدا می کردند.

-5تقیّد به زیارت کریمه اهل بیت: ایشان علاقه زیادی به حضرت معصومه داشتند و برنامه خاصی برای زیارت گذاشته بودند که جزو برنامه زندگانی شان شده بود. حداقل در هفته چند بار به زیارت مشرف می شدند و از نزدیک به آن آستان ابراز ارادت می کردند.

-6احترام به علمای دین و پرهیز از حسادت: مرحوم آقا میرزا باقر زنجانی نقل می کردند که من صبح روز عیدی به دیدن ایشان رفتم که دیدم کرکی به تن کرده اند و آماده هستند که بیرون بیایند. تبریک گفتم و بعد پرسیدم. آقا کجا تشریف می برید؟ فرمودند: این آقا شیخ حسین، روحانی رسمی شهر است، احترام او واجب و به نفع دین است، تا مردم نیامده اند برویم آنجا که مردم هم به آنجا بیایند. رفتیم خانه آقا شیخ حسین دیدیم که او هم خودش را آماده ساخته است تا به منزل آقا شیخ عبدالکریم بیاید. تا همدیگر را دیدند شیخ حسین گله کرد و با شوخی گفت: خیلی زرنگی، من فکر می کردم الان تو خواب هستی!

-7شخصیت دادن به بچه ها: ما هر کداممان که به سن تکلیف می رسیدیم صدایمان می کرد و می گفت: از امروز دیگر الحمدللّه شما به سن تمیز و تکلیف رسیده اید. دیگر خودتان باید مواظب خودتان باشید. بعد با چشمان اشک آلود رو به آسمان می کردند و دعای عاقبت بخیری برایما می خواندند.

-8عشق به امام حسین (ع) ایشان خصوصیت بارزی که داشتند عشق و علاقه زیاد به امام حسین (ع)بود، همیشه در آخر منبرهایش با صدای خوبی که داشت روضه می خواند و به زیارت عاشورا اهمیت زیادی قایل بود. البته در روزهای ماه رمضان روضه نمی خواند و علتش آن بود که می گفت: می ترسم دروغی چیزی در روضه باشد و موجب بطلان روزه بگردد.(12)

ازدواج مجدد

وقتی همسر اوّل آن مرحوم از دنیا می رود، همزمان بود با هجرت و مراجعت از نجف به خوئین. قدیم رسم بود که به استقبال مسافر می رفتند و اهالی همه جمع می شدند و شعر می خواندند و صلوات می فرستادند. مادر ما که زن علویه ای بوده است در مراسم استقبال بین زنان تعریفهایی از پدر ما می کند و آنجا که زن ساده ای بوده سر و صدا راه می اندازد که این دختر می خواهد زن آقا شیخ بشود. همه قضیه را می فهمند و بالاخره کار به جایی می رسد که ناخواسته مراسم خواستگاری و عقد و اینها انجام شده و آن زن علویه مادر ما می شود. البته بنا به رسم خوبی و علاقه زیادی که زنان دیار ما به عالمان دینی داشتند، به دنبال تلاشهای فداکارانه مادرمان، پدر صاحب زنان دیگری هم بود. وقتی به قم آمدیم پدرم در خانه چهار همسر داشت که هر کدام برای خودشان فرزندانی داشتند و حیاط آن روز ما شبیه یک مجتمع مسکونی بود تا یک خانه و درآمدشان وابسته به چند گاو بود که در همان حیاط واقع در کوچه آبشار نگهداری می کردیم و با فروختن شیر آنها امرار معاش می کردیم. (13)

خصوصیات خوب مادر علویه

ایشان بانوی عالمه ای بودند و بعضی از کتب دینی را به خوبی پیش اساتید فن خوانده بودن. مخصوصا کتاب منتهی الآمال را چند بار خوانده بودند و هدفشان این بود که زندگی خود را با زندگی معصومین (ع) وفق دهند. از جمله ویژگیهای بارزی که داشتند این بود که:

-1بسیار بسیار شهادت طلب و شهید دوست بودند. همیشه در نمازها برای خود و برای فرزندان خود از خدا طلب شهادت می کردند. ما موقعی که در نجف بودیم در جواب نامه هایمان همیشه می نوشت که « کی می شود سر یکی از شماها را به من هدیه بفرستند؟!» می گفت: آرزو دارم مثل مادر وهب سر یکی از شما را در راه اسلام به طرف دشمن پرت کنم و در پیشگاه خدا روسفید بشوم. متاسفانه نه عمر او این اجازه را داد و نه توفیق شهادتی به سراغ ما آمد، لکن دعای او در مورد نواده هایش مستجاب شد و چهار تا از نوه های مخلص و خوبشان در دفاع مقدس به شهادت رسیدند.

-2تسلیم در برابر خدا. برای او فقط رضای خدا مهم بود. می گفت هر چه خدا می گوید من هم همان را انجام می دهم و تحمل زندگی با هووهای خود نمونه بارز این تسلیم و رضای او بود.

-3کمک به فقرا و مستمندان: پخش و فروش شیر در خانه به عهده او بود. پدرم با اینکه انتظار زیادی از درآمد شیرها داشت، ولی مادرم خیلی از وقتها از فقیران و افراد کم درآمد محلّ پول نمی گرفتند و به خاطر خوبیهای آن دو بود که خدا برکت و روزی اش را به آن خانواده روز به روز افزون تر می کرد.(14)
فرزندان آقا شیخ عبدالکریم

ایشان 9پسر داشتند و 6دختر. امّا پسرهای آن مرحوم عبارت بودند از:

-1شیخ احمد آل اسحاق: روحانی بودند که امسال فوت کردند( ) 1376و کتابدار کتابخانه مسجد اعظم بودند.

-2آیت اللّه محمد آل اسحق از روحانیون مبارز و انقلابی و ساکن محله زاویه قم هستند.

-3آقا شیخ عبدالرحیم آل اسحق روحانی بودند و مدتها قبل فوت کردند.

-4آقا شیخ هادی آل اسحق ( روحانی هستند و ساکن محله نیروگاه قم) .

-5شیخ اسماعیل آل اسحق ساکن صفا شهر قم.

-6آقا شیخ علی خوئینی آل اسحق از روحانیون مبارز و انقلابی و رزمنده و شهید داده و ساکن خیابان آذر.

-7مهدی آل اسحق بازاری بود و فوت کرده است.

-8محمود آل اسحاق( شخصی زاهد و درویش مانند ساکن قم و تنها زندگی می کند) .

-9شیخ علی اصغر آل اسحق روحانی و نماینده ولی فقیه در دانشگاه امام حسین .(ع)ب
اجازات آن مرحوم

آیت اللّه آقا شیخ عبدالکریم خوئینی صاحب اجازاتی از مرحوم میرزا محمد تقی شیرازی و مرحوم آخوند خراسانی و شیخ الشریعه اصفهانی بوده اند.(15)
تالیفات آن مرحوم

-1شرح کفایه که معروف به خودآموز کفایه و در 2مجلّد بود که به فارسی نوشته شده بود و قابل استفاده همه طلاب، به طوری که تا به حال 30بار به زیر چاپ رفته است. -2حاشیه عروة الوثقی که با رحلت آن مرحوم ناقص ماند.

-3فوائد که دارای مطالب متفرقه است و چاپ نشده است.

-4رساله علمیه. (16)
رحلت

سرانجام آن عالم بارع و فقیه وارع (17) در 28صفر سال 1317هجری قمری در سال روز وفات پیغمبر گرامی و امام صادق (ع)در شهر مقدس قم به رحمت ایزدی پیوست و در قبرستان نو مدفون گردید.(18)
پی نوشتها:

1- علماء نامدار زنجان، مشخصات بیشتر.

2- به نقل از آقا شیخ علی آل اسحاق.

3- علماء نامدار زنجان.

4- به نقل از آقا شیخ علی آل اسحاق.

5- نقباء البشر، آقاشیخ بزرگ طهرانی،ص .1156-1155

6- به نقل از آقا شیخ علی آل اسحاق .

7- نقباء البشر آقا شیخ بزرگ طهرانی، ص .1156-1155

8- خود مرحوم آقا سید احمد زنجانی در صفحات اول «سرگذشت یکساله» ذکر خیری از ایشان به عمل می آورد و می فرماید: در قم امارتی خریده اند که بسان حوزه علمیه است. هر یک از اتاقها را در اختیار 9پسرش گذاشته تا تحصیل علم کنند (نقل به مضمون).

9-10-11-12-13-14-به نقل از آقا شیخ علی آل اسحق.

15- علماء نامدار زنجان .

16- 17- 18- نقباء البشر، آقا شیخ بزرگ طهران، ص .1156-1155

آثار:

1. خودآموز کفایه
2. حاشیه عروة الوثقی
3. فوائد
4. رساله علمیه
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
آقا, آیت, اللّه, خوئینی, زنجانی, شیخ, عبدالکریم


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 00:53 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1