شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 10-04-2010, 14:48   #1
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض آیت اللّه فیروزآبادی

نام هاي ديگر: سیّدمرتضی حسینی فیروزآبادی ،آیت اللّه فیروزآبادی،
موطن: نجف اشرف
نام پدر : حاج سیدمحمد
تاريخ وفات: 1414قمری

زندگینامه ها:

منبع :

تباری پک

حاج سیدمرتضی در آخر ربیع الاول 1329 ه'.ق، در نجف اشرف به دنیا آمد(1).

او در خانواده ای پا به عرصه وجود گذاشت که سابقه علمی دیرینه داشت. پدر بزرگوارش آیت الله حاج سیدمحمد فیروزآبادی یزدی (2)، عالم، عابد فاضل و مجتهدی بود که بعد از رحلت استاد خود، مرجع عالم تشیّع، آیت الله حاج سیدمحمد کاظم طباطبائی یزدی (1337 ه'.ق)، به مقام مرجعیّت رسید(3).

حجت الاسلام سیدعلی کمالی دزفولی می گوید:

«قریب هشتاد سال قبل پدرم، مرحوم سیدرضی الدین، در محضر درس آیت الله العظمی مرحوم آقا سیدمحمد فیروزآبادی که مرجع بزرگ امامیّه بود، بهره مند گردید و از آن مرحوم اجازه اجتهاد گرفت.

صفحه 174

من در ده سالگی به یاد دارم که رساله عملیّه آن مرجع عالیقدر با حروف سربی و قطع کوچک بین کتابهای مرحوم پدرم بود(4).»

کتابهای «جامع الکلم فی حکم اللباس المشکوک»(5) و «اصول الفقه» و «مناسک الحج والعمرة» از دیگر آثار باقی مانده او است (6).

آیت الله حاج سیدمحمد فیروزآبادی در شب جمعه آخر ربیع الاوّل 1345 ه'.ق در سامره وفات یافت و پیکر مطهرش را به نجف اشرف منتقل و دفن کردند(7).

آیت الله حاج احمد علومی، فرزند آیت الله آخوند ملاّحسین اردکانی (1319 - 1393 ه'.ق) حجت الاسلام محمد حائری اردکانی (1292 - 1381 ه'.ق)(8) و سید رضی الدین کمالی، فرزند حاج سید حسین ظهیرالاسلام (9)، از شاگردان آن مرحوم بودند.
سلسله نسب

نسب شریف آیت الله حاج سیدمرتضی به این صورت است: سیدمرتضی فرزند سیدمحمد، فرزند سیدمحمدباقر، فرزند حسین حسینی فیروزآبادی... تا اینکه به امام الساجدین، علی بن الحسین بن علی بن ابیطالب(ع) می رسد(10).
استادان

علامه بزرگوار، حاج سیدمرتضی، از ابتدای نوجوانی به تحصیل علم و دانش، علاقه زیادی داشت. با فراگیری دانش های ابتدایی، برای فراگیری علوم اسلامی به حوزه علمیه نجف اشرف رفت و پس از تکمیل. علوم

صفحه 175

پایه، (رسائل، مکاسب و کفایه) از محضر آیات عظام و علمای اعلام؛ حاج میرزا علی ایروانی (متوفای 1354 ه'.ق) و صاحب حاشیه بر مکاسب مرحوم شیخ انصاری، حاج شیخ میرزا ابوالحسن مشکینی (متوفای 1358 ه'.ق) و صاحب حاشیه بر کفایةالاصول مرحوم آخوند خراسانی، حاج سیدابوالحسن اصفهانی (متوفای 1365 ه'.ق) و حاج شیخ محمد کاظم شیرازی بهره های فراوانی برد(11) او در سالهای اخیر در مجلس استفتای خصوصی مرحوم آیت الله حاج شیخ محمدکاظم شیرازی نیز حاضر می شد.

وی مدتی به درس آیةالله حاج شیخ محمدحسین اصفهانی (متوفای 1361 ه'.ق) حاضر شد و در معقول و منقول کسب فیض کرد. و از محضر عالم ربّانی، عارف والامقام، حاج سیدعلی قاضی (استاد علامه طباطبایی) و آیت الله العظمی سیدجمال الدین گلپایگانی، مراحل اخلاق و عرفان را کسب کرد(12).

فرزند بزرگوارش مرحوم آیت الله حاج سیدمحمد فیروزآبادی می گوید:

«از منبع موثق شنیده شد که بارها استاد ایشان مرحوم آیت الله حاج میرزاعلی ایروانی به فرزند ارشدش و سایر شاگردانش می فرمود: جدیت در تحصیل و پشت کار را از آقای سیدمرتضی بیاموزید. این در هنگامی بود که کفایةالاصول را نزد ایشان می خواند و هر روز نوشته های خود را به ایشان عرضه می داشت و استاد برای تشویق، آنها را بررسی می نمود و پس از مقداری اصلاح، تحسین فراوان می کرد(13).»

صفحه 176
تدریس

استعداد و نبوغی که داشت، به زودی او را در ردیف بهترین اساتید حوزه نجف قرار داد. کتاب های سطح را چندین بار، از جمله کفایةالاصول را بیش از شش مرتبه و خارج آن را یک مرتبه تدریس کرد.

بیان زیبا و تعبیر رسایش در تدریس، سبب شد طلاّب و شاگردانش با عشق و شوق به محضر درسش، در مقبره مرجع عالم تشیع آیةالله حاج سیدمحمد کاظم طباطبایی یزدی، حاضر شوند و از خرمن پرثمر علم و دانش او خوشه ها بچینند.

شیوه تدریس آیت الله فیروزآبادی به گونه ای بود که با مقدماتی مناسب و بیانی روان و ساده مطالب سنگین را به شاگردان منتقل می کرد و کمتر کسی از درک مسائل مشکل فقهی یا اصولی بی بهره می ماند. اگر شخصی سؤال می کرد، یا نقض و ایرادی داشت، با برخوردی نیکو و رعایت انصاف به جوابگویی می پرداخت، و چه بسا حق را به جانب وی می داد(14) علاّمه عبدالحسین امینی (صاحب الغدیر)، یکی از دهها شاگرد او بود که از محضر استاد بهره می برد.

وی دوازده ساعت برای تدریس و تألیف وقت می گذاشت و ایّام تعطیل را به تألیف اثر گرانقدرش «فضائل الخمسه» و «السبقة من السلف» اختصاص داده بود(15).
ویژگیهای اخلاقی

مرحوم فیروزآبادی در خانواده علم و تقوی، در جوار مرقد مطهّر

صفحه 177

امیرمؤمنان علی بن ابی طالب(ع)، پرورش یافت و فضائل و محاسن اخلاقی عالی کسب کرد. بیشتر روزها، برای زیارت و کسب معنویت، به حرم مطهّر امیرمؤمنان(ع)، مشرف می شد و از آن بارگاه ملکوتی و پرفیض بهره ها می برد(16).

با مردم با نیکویی و روی گشاده برخورد می کرد. خوش مشرب و خوش برخورد بود. مجالس عمومی او، مجلس انس و صفا بود و بیشتر به موضوعات، علمی و نقل قضایای تاریخی و شیرین سپری می شد، به گونه ای که اهل مجلس، مشتاق شنیدن و ادامه آن بودند.

در امور زندگی قانع و عفیف بود. و مقدار زیادی از زیرزمین منزلش را به دست خود حفر کرد. هر روز صبح با لحنی شیوا و صدایی رسا قرآن تلاوت می کرد. شبهای چهارشنبه و در سالهای آخر شبهای پنج شنبه که خلوت بود، پیاده به مسجد سهله کوفه می رفت. علی دوانی، یکی از همراهان وی در این مراسم می گوید:

«در حجره آیت الله فیروزآبادی در مسجد سهله، یک حصیر و بالشی از سبوس گندم و آفتابه ای بیشتر موجود نبود.»

در مسجدِ کوفه مانند مسجد سهله، مقاماتی از انبیاء و اوصیاء(ع) بر پاست. از آن جمله «مقام حضرت ابراهیم(ع)» می باشد. ایشان به این مقام علاقه زیادی داشتند تا آنجا که می فرمودند، دوست دارم پس از مرگم مرا دور مقام ابراهیم چندمرتبه طواف دهند(17).
هجرت

آیت الله فیروزآبادی در سال 1391 ه'.ق به خاطر فشار حزب بعث

صفحه 178

عراق به همراه هزاران تن از ایرانیان شرافتمندِ مقیم عراق و صدها عالم و دانشمند، به ایران کوچ داده شد. وی به شهر مقدس قم، مهد علم و دانش و حرم امن آل محمد(ص)، وارد شد و تا آخر عمر شریف به تدریس فقه و اصول مشغول بود و شبها در حرم مطهر حضرت معصومه(س) در رواق پایین پا، نماز را جماعت اقامه می کرد(18).
همگام با انقلاب

آیت الله حاج سیدمرتضی فیروزآبادی، با اینکه بیشتر وقت خود را صرف تحقیق و تدریس و تألیف می کرد، امّا هیچ گاه انقلاب اسلامی را از نظر دور نداشت و در مواقع حساس وظیفه خود را به خوبی انجام می داد. او مورد احترام بیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) بود. حجت الاسلام حاج شیخ محمدجواد طبسی در این رابطه چنین می گوید:

«روزی که رژیم ستمشاهی پهلوی، تشکیل کابینه را به بختیار واگذار کرد، او برای انحراف اذهان مردم و انقلابیون. اعلام کرد 0/9 علما مرا تأیید می کنند. به خاطر دارم که در همان ایّام برخی از دوستان بیانیه ای را تنظیم نموده و خواستار نظرات بزرگانی چون؛ مرحوم آیت الله فیروزآبادی شدند. بنده به محضر ایشان رفته، ابتدا عرض کردم، شاپور بختیار چنین ادعا کرده که 0/9 علما موافق من هستند، شما چه می گوئید؟

فرمودند: بیخود گفته، دروغ است.

عرض کردم: پس شما نظرش را مردود می دانید؟

صفحه 179

فرمود: بله.

آنگاه اطلاعیه را خدمتشان تقدیم کرده تا آنرا امضا و مهر کنند. ایشان بلافاصله ورقه را از دستم گرفته و پای آن را مهر کردند.»

آقای طبسی می گوید:

«روزی که حضرت امام امت(ره) به قم تشریف آوردند، روز دوم یا سوم ورود ایشان به قم بود که جهت دیدار با ایشان در سالن کتابخانه مدرسه فیضیّه همراه عده زیادی از علما و روحانیون حضور داشتم. از دور چشمم به مرحوم آیةالله فیروزآبادی افتاد که ایشان نیز جهت ملاقات با امام امت به سالن کتابخانه آمده بودند. شنیدم که مرحوم امام، پس از اتمام ملاقات و سخنرانی کسی را خدمت ایشان فرستادند و از آن مرحوم تشکر کردند.»
آثار و تألیفات

آیت الله فیروزآبادی، آثاری پرمایه و گرانبها از خود به یادگار گذاشت. انتخاب موضوع و ترتیب زیبای بحث و بررسی همه جانبه آن، گویای ذوق، تسلط و تحقیق عمیق وی بود، به گونه ای که آن تألیفات نزد علمای بزرگوار مورد قبول قرار گرفت و بیشتر آنها در ردیف مصادر مهم درسی حوزه های علمیه درآمد.

تألیفات وی عبارتند از:

1 - عنایةالاصول فی شرح کفایةالاصول (در 6 جلد)

این کتاب شامل تحقیقاتی پیرامون کتابهای «تقریرات شیخ انصاری»، «رسائل»، «فصول»، «بدایع»، «معالم»، قوانین»، «هدایةالمسترشدین» و

صفحه 180

سایر کتابهای مهم در علم اصول است.

این شرح با اینکه بدون متن چاپ شده ولی از سایر شرحها و حواشی که متن کفایةالاصول را دارند، مشهورتر و از جهت تیراژ چاپ بر همه تقدم دارد. بعضی چنین عقیده دارند که کتاب در حقیقت ایراد بر بسیاری از مضامین کتاب کفایةالاصول است. یکی از مراجع بزرگ نجف اشرف که خود شرحی بر کفایه نوشته است، وقتی «عنایةالاصول» را ملاحظه کرد گفت: اگر می دانستم «عنایةالاصول» چاپ می شود، به نوشتن شرح خود اقدام نمی کردم.

2 - الفروع المهمة فی احکام الائمة (3 جلد، در طهارت استدلالی)

یکی از علمای نامی قم هنگام عیادت از فقید سعید، پس از ملاحظه این کتاب گفت: این اثر به مراتب در دقت نظر و حسن اسلوب از «خلاصةالجواهر» بهتر است.

3 - خلاصةالجواهر (شرح استدلالی بر منتخب المسائل)

تنها سه جلد خلاصةالجواهر از کتاب طهارت، به چاپ رسیده است. صلاة، صوم، زکاه، خمس و حج آن نیز به خط مؤلف موجود است که هنوز به زیور طبع آراسته نشده است.

هرچند از نام کتاب به نظر می رسد خلاصه ای از کتاب «جواهرالکلام» باشد ولی در تفصیل مطالب از آن کمتر نیست و به روش کتابهای حاج آقا رضا همدانی(ره) در دقّت و حسن تعبیر تألیف شده است.

4 - منتخب المسائل

مجموعه ای از مسائل فقهی و فتوائی به روش کتاب «منهاج الصالحین» و «وسیلةالنجاة» است و احکام نماز جمعه و احکام مساجد و ریش تراشی

صفحه 181

را نیز شامل شده است. این کتاب در حقیقت کتابی فقهی بوده است نه رساله عملیه.

5 - فضائل الخمسة من الصحاح الستّة و غیرها من الکتب المعتبرة

این کتاب که شامل احادیث و روایتهای مربوط به فضائل و مناقب پنج تن آل عبا، پیامبرگرامی و حضرت زهرای اطهر(س) و امیرمؤمنان و امام حسن و امام حسین(ع) می شود، از مهمترین کتابهای اهل سنّت می باشد. گذشته از رواج آن در همه شهرها خصوصا بلاد اسلامی مدرکی ارزنده برای مؤلفین در این موضوع است.

علامه امینی - اعلی الله مقامه - (از شاگردان آیت الله فیروزآبادی) بارها کتاب فضائل الخمسه را خریده و به شهرهای مختلف اسلامی می فرستاد.

هر گاه آیت الله فیروزآبادی به ایشان می گفت: جا دارد به فرستادن کتاب «الغدیر» کتفا کنید، پاسخ می داد: «الغدیر» در موضوع ولایت جای خود دارد؛ ولی «فضائل الخمسه» در دسته بندی روایتهای ولایتی متقن و مانند «وسائل الشیعة» دارای ترتیبی آسان است و با سرعت می توان روایت مورد نیاز را از آن استخراج کرد. گفتنی است در شهرهای اسلامی گروههایی از اهل سنّت با خواندن این کتاب به مذهب تشیّع گرویده اند، از جمله مؤلف کتاب «ثم اهتدیت» بارها از ایشان یاد می کند و معلوم می شود به خدمت استاد رسیده، از محضرش استفاده کرده است.

آیةالله العظمی حاج میرزا حسن بجنوردی بارها نقل می کرد:

«هیچ گاه از کتابهای اصولی یا فقهی آقا سیدمرتضی غبطه نمی خورم. زیرا چنین کتابهایی به حد وافی در دسترس است به چیزی که غبطه می خورم، همانا کتاب «فضائل الخمسه» است که

صفحه 182

در روز رستاخیز نجات دهنده مؤلفش است.»

این کتاب توسط حجةالاسلام محمدباقر ساعدی به فارسی ترجمه و در چهار جلد به چاپ رسیده است.

6 - السبعة من السلف من الصحاج الستة و غیرها من الکتب المعتبره عند اهل السنة والجماعة

کتاب گزارشی از گفتار و کردار هفت تن از مخالفین امام علی(ع) در صدر اسلام است و به چهل کتاب از مهمترین کتابهای حدیثی و تاریخی اهل سنت مستند است پرده از رفتار نادرست آنان برمی دارد.

دو کتاب «فضائل الخمسه» و «السبعة من السلف» از کتب مدرکی در جهان اسلام محسوب می شود و مورد توجه دانشمندان و محققین می باشد.

شیوه تألیفی ایشان چنین بود که سرتاسر کتابهای تفسیر و رجال و حدیث را با دقت کامل مطالعه و ملاحظه می کرد تا اگر در موردی غیر از «ابواب فضائل و مطاعن» روایتی قابل استفاده وجود دارد، بر وی مخفی نماند.علامه امینی صاحب الغدیر با کثرت تتبع و پشتکاری که داشت، گاه برای مدرک بعضی روایات به ایشان مراجعه می کرد.

آیت الله فیروزآبادی در مقدمه «السبعة من السلف» می فرماید: «مقداری از کتاب را به رشته تحریر درآورده بودم، برای اینکه بدانم آیا نوشتن این مطالب مورد رضایت خداوند متعال می باشد، به قرآن کریم تفأل زدم: این آیه شریفه باعث دلگرمی بیشتر من گردید: «و نُنَزّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَةٌ لِلْمؤْمِنینَ وَلا یَزیدُالضّالِمینَ اِلاّ خَسارا.»(19)

صفحه 183

«و ما آنچه از قرآن نازل کردیم، شفای دل و رحمت الهی برای اهل ایمان است و بر کافران به جز زیان چیزی نخواهد افزود.»(20)

آثار چاپ نشده آیت الله فیروزآبادی عبارتند از:

7 - حاشیه رسائل

8 - حاشیه بر مکاسب

9 - رساله عملیه فارسی

10 - جزوه ای در ادعیه و مناجات و زیارات که متأسفانه در دست نیست (21)

وفات و محل دفن

آیت الله فیروزآبادی پس از سالها تلاش برای احیای فقه و معارف اهل بیت(ع)، بر اثر بیماری و ضعف مزاج در هفدهم ذیحجةالحرام 1410 ه'.ق به کوی دوست پرکشید و حوزه های علمیه و مسلمین را در فقدانش به سوک نشاند.

بر حسب وصیت، آن فقید سعید را در قم مقدسه زیر آسمان رحمت الهی (در معرض باران) در صحن دوّم مزار باغ بهشت، مقابل مزار شهدا، بخک سپردند(22).

از طرف مراجع عظام و علمای اعلام مجالس ختم در قم، مشهد، یزد و شهرهای دیگر برپا گردید و جمعی از شعرا با تجلیل فراوان از مقام علمی و تقوایی آن بزرگوار، قصاید و ابیاتی در سوگ وی سرودند که نمونه ای از آن ذکر می شود.

صفحه 184

از غدیر خم جهان پرنور شد

مرتضی با مرتضی محشور شد

در شب عید غدیر از امر حق

چون کلیم الله به سوی طور شد

اِرْجِعی گفتا به او رَبّ غفور

گفت لبیک و ز یاران دور شد

منبع علم و کمال و معرفت

از میان دوستان مستور شد

آیت حق بود و کان معدلت

پس به جنّت همنشین حور شد

گفت رازی در رثای آن فقیه

مرتضی با مصطفی محشور شد(23)

محمدالرّازی، 18 ذیحجه 1410

روی سنگ قبر چنین حککی شده است:

هوالباقی

مرقدالمرحوم المغفور له الورع التقی آیةالله العظمی، الحاج السیدمرتضی الحسینی الفیروزآبادی الیزدی النجفی (قدس سرّه.) المولود فی النجف الاشرف، سنة 1329 هجریة والمتوفی فی مدینة قم المقدسة فی 17 ذی الحجةالحرام سنة 1410 هجریة.

در دو طرف حاشیه سنگ این دو بیت شعر نیز نوشته شده است.

صفحه 185

وَ فَدْتُ عَلَی الْکریمِ بِغَیْر زادٍ

مِنَ الْحَسَناتِ وَالْقَلْبِ السّلیم

وَ حَمْلُ الزّادِ اَقْبَحُ کلّ شَیی ءٍ

اِذا کانَ الْوُفُودُ عَلَی الْکریم (24)

و بر دیوار پهلوی قبر، تابلویی از جنس استیل آویخته است که در آن تاریخ وفات و تالیفات وی در آن نوشته شده است.

فرزندان

از آیت الله سیدمرتضی فیروزآبادی شش فرزند به جای ماند.

سیدعلی، دکتر سیدحسن و مرحوم آیت الله سیدمحمد فیروزآبادی فرزندان پسر وی می باشند. سید علی و دکتر سیدحسن هنوز در قید حیات اند و در تهران سکونت دارند. سیدابوالقاسم فیروزآبادی (صاحب انتشارات فیروزآبادی)، سیدحسن مدنی و سید عبدالحمید موسوی فرزند سیدعلی و نوه آیت الله حاج سیدابوالحسن اصفهانی دامادهای وی هستند.

سیدعلی در فعالیتهای اقتصادی و دکتر سیدحسن در سمت پزشکی مشغول به خدمت به مردم می باشد(25).

آیت الله سیدمحمد فیروزآبادی

سیدمحمد فرزند بزرگ وی به سال 1309 ه'.ش در نجف اشرف متولد شد.

او دوره مقدماتی حوزه را فراگرفت و سطوح عالی را از محضر بزرگان علمای زمان آموخت. بعضی از اساتید وی عبارتند از:

1 - آیت الله سیدمحسن حکیم

2 - آیت الله العظمی سیدابوالقاسم خوئی

صفحه 186

3 - آیت الله العظمی حاج میرزا حسین بجنوردی

4 - مرحوم والدشان آیت الله سیدمرتضی فیروزآبادی

وی در جوانی به درجه اجتهاد نائل آمد و در هفده سالگی به تدریس دروس حوزه در مدرسه حاج سیدمحمدکاظم یزدی در نجف پرداخت.

سیدمحمد که یکی از بهترین اساتید به شمار می آمد دروس کفایة را تدریس می کرد، بعد از مراجعه به ایران، در حوزه های علمیه قم، شهر ری، شمیرانات به تدریس «کفایةالاصول» مکاسب شیخ انصاری «تفسیر قرآن و خارج فقه و اصول مشغول شد و شاگردان ممتازی تربیت کرد. همچنین آثار گرانمایه ای نیز از خود بر جای گذاشته است که کثر آنها به طبع نرسیده است.

بعضی از آثار وی عبارتند از:

1 - شرح بر عروةالوثقی

2 - التقلید والاجتهاد

3 - منتهی عنایةالاصول

4 - کفایةالمفسرین

تعبّد و شب زنده داری، عشق به اهل بیت(ع) و مردم داری از خصوصیات اخلاقی وی بود.

به امر ارشاد و موعظه بسیار اهمیت می داد و ضمن اقامه نماز جماعت در مسجد جامع اقدسیة، مردم آن سامان را ارشاد می کرد.

بارها به شهر و دیار پدری خود، «دارالعبادة یزد» آمده و مردم منطقه فیروزآباد را مورد توجه قرار داد.

صفحه 187

آیةالله سیدمحمد پس از سالها تدریس و تزکیه نفس بر اثر بیماری سرطان در سال 1373 ه'.ش در سن شصت و چهار سالگی از دنیا رفت (26).
پی نوشت ها:

1 - عنایةالاصول فی شرح کفایةالاصول، تألیف السیدمرتضی حسینی فیروزآبادی، ج 3، ص 1 .

2 - فیروزآباد، یکی از بخشهای میبد در 5 کیلومتری اردکان و 50 کیلومتری شهرستان یزد است .

3 - روزنامه جمهوری اسلامی، سه شنبه 4 بهمن 1373، ش 4538، ص 11 .

4 - فضائل پنج تن در صحاح ششگانه اهل سنّت، ترجمه فضائل الخمسه، فیروزآبادی، ترجمه محمدباقر ساعدی، ج 1، ص آخر .

5 - عنایةالاصول فی شرح کفایةالاصول، سیدمرتضی فیروزآبادی، ج 3، ص 1 در این کتاب «از احةالشکوک فی حکم اللباس المشکوک» آمده است .

6 - الذریعة الی تصانیف الشیعه، آقابزرگ تهرانی، ج 20، ص 61 - 62 و ریحانةالادب، محمدعلی مدرس، ج 4، ص 364 .

7 - عنایةالاصول، فی شرح کفایةالاصول، ج 3، ص 1 و ریحانةالادب، ج 4، ص 364 .

8 - تاریخ اردکان، علی سپهری، ج 1، ص 222 و 230 .

9 - فضائل پنج تن در صحاح ششگانه اهل سنت، ج 1، ص آخر .

10 - عنایةالاصول فی شرح کفایة الاصول، ج 3، ص أ .

11 - عنایةالاصول فی شرح کفایةالاصول، ج 3، ص ب .

12 - فضائل پنج تن در صحاح ششگانه اهل سنت، ترجمه فضائل الخمسه من الصحاح السّتة، تألیف سیدمرتضی فیروزآبادی و ترجمه شیخ محمدباقر ساعدی، ص و - مقدمه .

13 - همان، ص د .

14 - عنایةالاصول فی شرح کفایةالاصول، ج 3، ص ب - د .

15 - فضائل پنج تن در صحاح ششگانه اهل سنت، ج 1، ص د .

16 - گفتگو با آیت الله حاج سیدعباس خاتم یزدی .

17 - فضائل پنج تن ج 1، مقدمه ص ز .

18 - گنجینه دانشمندان، شریف رازی، ج 2، ص 224 .

19 - الاسراء، آیه 82 .

20 - السبعة من السلف، ص 8 .

21 - عنایةالاصول فی شرح کفایةالاصول، ص د، و فضائل پنج تن، ج 1، ص مقدمه یب - ی .

22 - همان .

23 - فضائل پنج تن، ج 1، ص آخر یج .

24 - معنای این دو بیت چنین است: بر خداوند کریم بدون هیچ زاد و توشه ای از حسنات و قلب سلیم وارد شدم و حمل زاد قبیح ترین چیز است اگر ورود بر شخص کریم باشد .

25 - گفتگو با سیدابوالقاسم فیروزآبادی، داماد آیت الله سیدمرتضی فیروزآبادی .

26 - روزنامه جمهوری اسلامی، سه شنبه 4 بهمن 1373، ش 4538، ص 11 .

نویسنده : احمد محیطی اردکانی

آثار:

1. عنایةالاصول فی شرح کفایةالاصول
2. الفروع المهمة فی احکام الائمة
3. خلاصةالجواهر
4. منتخب المسائل
5. فضائل الخمسة من الصحاح الستّة و غیرها من الکتب المعتبرة
6. السبعة من السلف من الصحاج الستة و غیرها من الکتب المعتبره عند اهل السنة والجماعة
7. حاشیه رسائل
8. حاشیه بر مکاسب
9. رساله عملیه فارسی
10. جزوه ای در ادعیه و مناجات و زیارات
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
فیروزآبادی, آیت, اللّه


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 06:09 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1