شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 16-04-2010, 10:22   #1
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض عمادالدین کریمی

موطن: نوشهر
تاريخ وفات: 1360 شمسی

زندگینامه ها:

منبع :
8

واعظ مبارز

غلامرضا گلی زواره

زادگاه و خانواده

شهرستان نوشهر از مناطق غربی استان مازندران است که از شمال به دریای خزر، از مشرق به شهرستان نور، از جنوب و جنوب غربی به سلسله جبال البرز و شهرستان کرج و از مغرب به تنکابن محدود می شود. این شهرستان در نواحی کوهستانی واقع شده است و آب و هوایی سرد و خشک با زمستانی طولانی و پربرف دارد و در بخش کناره ای، آب و هوایی معتدل و مرطوب بر آن حاکم می باشد. وسعت نوشهر تقریباً به 3695 کیلومتر مربع، بالغ می گردد.(1) یکی از آبادی های آن، کشکک نام دارد(2) که شرایط ویژه جغرافیایی از قبیل نزدیکی به ارتفاعات و مجاورت با دریا، طراوت و سرسبزی خاصی به این سامان بخشیده است. اما آنچه موجب صفای روحانی و معنوی آن شده، وجود خانواده های دین داری است که از قدیم الایام مبلّغ فرهنگ قرآن و عترت بوده اند. محمد کریمی، روحانی مشهور همین دیار است که عمر با برکت خود را در جهت تشریح مسایل دینی و آموزش احکام به مردم علاقمند صرف می کرد و برای احیای ارزش های مذهبی تلاش بسیار می ورزید. وی با وجود آن که از افراد سرشناس کشکک بود، اما وضع اقتصادی نامطلوبی داشت و روزگار را به مشقت و سختی می گذرانید. آن شهید عزیز این شیوه زندگی را با عزت و قناعت پی می گرفت و اجازه نمی داد، برای تأمین نیازمندی های خود، زحمتی را برای دیگران، که خیلی هم مشتاق اعانت بودند، فراهم کند. در واقع زندگی این مرد، سیره بزرگان دین را در اذهان زنده می سازد.

پدر خانواده نیز تلاشگرانه می کوشید، با کسب و کار حلال خود، حداقل معیشتی را که می توانست، برای عائله خود تدارک ببیند. وی در این راستا دقت می ورزید که نه تنها اندک حرامی، بلکه حتی شبه ناک هم به زندگی او وارد نشود. این کوشش ها و در کنارش، فعالیت های تبلیغی جهت نشر تعالیم دینی، نوعی نورانیت را در این خانواده آفریده بود که به خوبی می توانست نهال اخلاص، پارسایی و صداقت را رشد دهد.

نهال ناب

در یکی از روزهای سال 1311 ش، فرزندی در این خانواده دیده به جهان گشود و پدرش او را عمادالدین نامید تا چون به سنین رشد و شکوفایی رسد، در حفظ و پابرجایی «عماد دین» و پاسداری از معنویت بکوشد. پدر چون این نوزاد را در آغوش گرفت، برایش دعا کرد و از پیشگاه پروردگار متعال خواست تا وی را در پرورش این طفل در سایه فضایل و مکارم یاری دهد. عمادالدین همچون دیگر کودکان آبادی کشکک از نظر جسمی رشد می کرد، اما چون زلال خداباوری در خانواده اش جریان داشت، جان و دلش از چنین سرچشمه ای تغذیه می شد. بدین گونه دوران صباوت او به محیطی آکنده از صمیمیت سرشته و در محبت خاندان عترت، پیوند می خورد. عمادالدین همچون شکوفه ای سبز و با طراوت در دامنی پاک و بی آلایش شکل گرفت و فضیلت از همان اوان کودکی بر لوح پاک این پسر نقش بست. این ویژگی نه تنها عمادالدین را از گزند آفات و هرزه روی ها مصون می داشت، بلکه وی را برای رسیدن به مراتب فکری، فرهنگی و روحانی مهیا می کرد. او نخستین آموزه های دینی و قرآنی را از پدر آموخت و نزد آن مربی خوش خو، نیل به فضایل اخلاقی و کرامت های انسانی را تمرین می کرد و نهال وجود خویش را از جرعه های ناب قرآن و حدیث سیراب می ساخت.(3)

تحصیلات

عمادالدین کریمی دوران کودکی و نوجوانی را در فقر گذرانید. وی تحصیلات دوره ابتدایی را در شهرستان نوشهر به اتمام رسانید و در تهران موفق به اخذ دیپلم گردید.(4) او به شوق بارگاه پاک و مطهر حضرت علی بن موسی الرضا (ع) ، به جوار آن حضرت شتافت و با استمداد از فضای ملکوتی مشهد مقدس به کمالاتی نایل آمد. شهید کریمی دوران تحصیلات حوزوی خود را در مدارس علمیه این شهر آغاز کرد و استعداد و قریحه سرشارش سبب گردید تا بتواند در مدتی کوتاه ادبیات، لمعه، قوانین و مقداری از رسائل را در آنجا فرا گیرد. او مدت پنج سال در حجره هایی تنگ و تاریک در اوج فقر و تنگدستی به کسب معارف و علوم اهل بیت (ع) پرداخت و سرانجام به پایگاه فقه و حدیث شیعه یعنی شهر مقدس قم روی آورد.(5)
مهاجرت به قم

اقامت در شهر قم برای شهید کریمی با مشکلاتی توأم بود؛ اما چون تحصیل معارف و مکارم را در نظر داشت و به جلوه های معنوی بارگاه مطهر بی بی فاطمه معصومه (س) توجه می کرد، به این سختی ها وقعی نمی نهاد و هر گونه عسرت و ناملایمت را، حکمتی برای رسیدن به موفقیت های بزرگ تلقی می کرد.

در آن زمان، مرجع عالی قدر جهان تشیع، حضرت آیت اللّه العظمی بروجردی (1292-1381ق) با بیانی رسا و دانشی گسترده درقلمرو فقه و اصول، حوزه درس پرکششی را در قم بنیان نهاده بود؛ به همین دلیل بسیاری از طلاب فاضل به محضرش می شتافتند و از خرمن دانش و اندیشه وی بهره می گرفتند. شهید کریمی هم فرصت به دست آمده را غنیمت شمرده، مشتاقانه از انوار پرفیض این عالم عامل و جامع معقول و منقول، بهره ها برد.(6) و تحت تأثیر افکار روشن و نظریه های مستدل این مجتهد پرآوازه، ضمن فراگیری دروس خارج فقه و اصول، خود به ابتکارات و نوآوری هایی دست یافت.

استادش، حضرت آیت اللّه بروجردی، شاگرد آخوند خراسانی بود که در همان ایام اقامتش در نجف، بر کفایة الاصول آخوند حاشیه ای نگاشت و از این طریق بر شهرت علمی خود افزود. شهید کریمی می نگریست که چگونه برخی طلاب در فراگیری این کتاب به مشکل بر می خورند و متن عربی و دشوار آن را نمی توانند بخوانند؛ لذا تصمیم گرفت این اثر را به زبان پارسی برگرداند تا برای علاقه مندان بیش از گذشته قابل فهم باشد و در این مسیر به توفیقاتی نیز دست یافت.(7) یکی دیگر از استادان وی، فقیه فرزانه، استاد پرآوازه و دانشمند والا مقام، حضرت آیت اللّه العظمی حاج میرزا هاشم آملی (1322-1413 ق)، یکی از مفاخر عالی قدر کاروان فقاهت است. مرحوم میرزا هاشم آملی در پرتو الطاف الهی و کوشش های مستمر و بهره مند شدن از محضر اساتید حوزه های علمیه شیعه، به آن چنان مقامات علمی دست یافت که جز برای اندکی از فرهیختگان، چنین برجستگی میسر نمی شود. حلقه درس این عالم فرزانه صفای زائد الوصفی داشت، جلسات علمی وی محفل انسی بود که فضای معنوی آن، برای همیشه در ذهن شاگردانش می ماند؛ زیرا تدریس این استاد گرانمایه به فراگیران جان می داد و فصاحت بیان و طلاقت کلامش لذتی معنوی می آفرید که نمی توان آن را به منبر بیان کشید. او به خصوص در تدریس اصول، مهارت خاصی داشت و زوایای گوناگون و نقاط مبهم این رشته از دانش های اسلامی را به سرپنجه تفکر و توانایی های علمی خود روشن می کرد.(8) شهید کریمی این سعادت را به دست آورد تا به چنین محفلی راه یابد و تابشی از آن فروغ فقاهت را دریافت کرده و ذهن و فکر خویش را غنا بخشد. به برکت همین جلسات پرمایه بود که او موفق گردید در کنار فراگیری علوم گوناگون، خود به تدریس برخی دروس حوزه، خصوصاً اصول عقاید، بپردازد و با شاگردپروری در زمینه فقه و اصول(9) خود نیز آگاهی های نسبتاً گسترده ای را به دست آورد.(10)

ناگفته نماند که شهید کریمی بسان گوهرشناسی ماهر به توانمندی استادش، آیت اللّه میرزا هاشم آملی، در تدریس اصول پی برده بود و می دانست که حیف است این دُرهای منثور منقح نگردد؛ لذا با دقت و کنجکاوی به تقریر فرمایشات استاد خویش همت گماشت. این اثر که از جمله دست نوشته های آن شهید است به ظاهر هنوز هم به زیور طبع آراسته نگردیده است.(11)
گوهر افشانِ افشاگر

شهید کریمی ضمن آن که خود را به فضل و دانش می آراست و از بوستان عطرآگین حوزه علمیه قم مشام جان خویش را نوازش می داد، با غنا بخشی به دانسته های خود در زمینه معارف دینی و احکام شرعی و تزکیه درون، همه ساله در ایام ماه مبارک رمضان، محرم و صفر جهت تبلیغ مسایل اعتقادی و افزایش آگاهی مردم، به بخش علمده از توابع شهرستان نوشهر(12) می رفت و نصایح آموزنده ای را از زلال چشمه معرفت به کشتزارهای تشنه جاری می کرد. آری، آن شهید والامقام با آن ابعاد علمی و اندیشه های ارزنده، مهیای ارشاد جامعه دین دار نوشهر از طریق وعظ و خطابه گردید. موعظه او با حکمت همراه بود و گفته هایش مخاطبین را بیدار می ساخت. او این مسؤولیت را احساس می کرد که باید زمینه های تربیت ذهن های مستعد را با خطبه ها و حرکت های تبلیغی خود پدید آورد؛ چه، نیک آموخته بود که مواعظ آموزنده ای که از قرآن و عترت الهام گرفته باشد، دل ها را از زنگار خشم و شهوت می شوید، و با تسکین امیال نفسانی، موجب صفای قلوب می گردد. این ویژگی هم تأثیر افزونتری در اتحاد و همبستگی مردم برای یاری رساندن به یکدیگر دارد و هم می تواند آنان را برای زدودن آثار شرک، ستم و نفاق بسیج کند.

شهید کریمی اجرای اصل سازنده امر به معروف و نهی از منکر را نیز با همین شیوه در پیش گرفت؛ زیرا چنین روش موجب می شد تا مردم از بدی ها، نیکی ها، عواقب زیان بار گناهان و مزایای درخشان خوبی ها آگاهی یابند. بیان او از فصاحت و بلاغت بهره مند بود و چون سخنش از دل بر می آمد، در ژرفای جان ها می نشست و با برگرفتن حجاب وابستگی های دنیایی از سیمای جان و روان افراد، آنها را متوجه فضیلت های اخلاقی و مکارم انسانی می ساخت. علاقه های پست و حقیر را فرو می ریخت و چون در گفته های خود به مقتضیات زمان و موقعیت پیش آمده برای جامعه اشراف داشت، در سخنرانی هایی که در مجامع مختلف ایراد می کرد، از یک سو به ارشاد مردم نسبت به مبانی راستین اسلام می پرداخت و حقایق ناب را که با غواصی در دریای معارف دینی به دست می آورد، به آنان می سپرد و از سوی دیگر به اصلاح باورها و اخلاقیات شنوندگان خویش توجه داشت. سالم سازی جامعه ای را که آنان در آن می زیستند، در نظر می گرفت و تیرگی ها و تاریکی های پیش آمده را برای مستمعین باز می گفت. او مظالم رژیم ستم شاهی و توطئه های استکبار را افشا می کرد و در ساماندهی مردم علیه حکومت طاغوت تلاش بسیاری از خویشتن نشان می داد. غالب این سخنرانی های سازنده در شهرستان نوشهر و اطراف آن خصوصاً علمده انجام می گرفت. چندین مرتبه ساواک به وی اخطار کرد که از این شیوه خود دست بردارد؛ اما او با بی اعتنا به تهدید کارگزاران ستم، راه درستی را که آگاهانه برگزیده بود، می پیمود. بار نخست که آن شهید را احضار کردند تا از او تعهد بگیرند که این گونه سخن نگوید و ضمن مواعظ خود به افشای سیمای ستم نپردازد، حاضر نشد بپذیرد. لذا دو مرتبه به ساواک نوشهر احضار گردید و دو روز متوالی تحت شدیدترین بازجوئی ها قرار گرفت؛ اما موفق نشدند از او مدرکی و اعترافی دال بر فعالیت های سیاسی به دست آورند تا به این بهانه او را محکوم کرده و روانه زندانش نمایند. از این جهت در پایان این بازجویی آزاد شد. او به جای آن که از این تهدیدها هراسی به دل راه دهد، به فعالیت خود علیه رژیم شاه شتاب بیشتری بخشید. به همین دلیل مکرر مورد آزار و هتک و شتم ساواک مازندران قرار می گرفت و چندین بار ناگزیر شد تا شبانه منطقه را ترک کند.(13)

در آن ظلمتکده طاغوت که زبان ها را به تیغ سیاست بریده بودند و قلم ها را بشکسته و توان فریادها را گرفته بودند، مردان راه خدا را به بنده کشیده، نامردمان را به مسند نشانیده و زر و زور و تزویر بر جامعه حاکم و جرأت و شجاعت را در محبس تنگ طاغوت و رذالت به هجر وا داشته بودند، توانی برای رفتن نمانده بود؛ اما امثال شهید کریمی به مبارزه برخاستند و خروش رعد اسلام را در شب بیداد ستم و صحرای خشک ظلم برآوردند. سخنرانی های او که با افشای طاغوتیان توأم بود، 24 سال(14) بیداری و آگاهی مردم را از پی داشت. در یکی از همین سال ها، در تاریخ ششم بهمن (روز انقلاب سفید!) مصادف با دوازدهم محرم، عوامل استبداد از وی دعوت کردند تا برای دعا کردن به جان شاه ملعون در مجلسی که به این منظور تدارک دیده شده، حضور به هم رساند؛ اما وی بهانه آورد که در آن زمان باید درقم باشد و نوشهر را ترک نمود. چون مأموران متوجه غیبت او در منطقه شدند، به ساواک گزارش کرده و آنان نیز دستور دادند تا این روحانی مورد تعقیب قرار گیرد و سرانجام موفق شدند او را دستگیر کنند. در این حال شدیدترین اهانت ها را متوجه او ساختند؛ شکنجه اش کردند و سخت تحت فشارش قرار دادند که چرا از خواسته آنان روی برتابانده است؛(15) وی با بی توجهی به این وضع آشفته، مصمم تر از گذشته، برای محو آثار شرک و ظلم مسیر خود را ادامه داد و هر گونه تهدید و فشاری را به جان خرید.
فضایل و مکارم

شهید کریمی بر اثر تربیت های خانوادگی و تأثیرپذیری از خلق و خوی استادان خود در حوزه و نیز مجاهدت با نفس اماره و ارتباط با خداوند، مجموعه ای از صفات نیک را در خود پرورده بود که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1 - تواضع و فروتنی: او نسبت به مردم بسیار برخورد خودمانی داشت و در جلسات، رفتاری عادی و نازلتر از منزلت خود بروز می داد تا افراد را جذب نماید. اگر کسی به او اهانتی می کرد، با کرامت از وی در می گذشت و سعی می کرد پاسخ بدی را با نیکی بدهد. خشم خود را فرو می خورد و مهار نفس را در دست می گرفت. اگر کسی حتی یک مرتبه با ایشان در یک جلسه هم نشین می گردید، شیفته اخلاقش می گشت. برخی از اشخاص رفتار هایی نابخردانه با این شهید داشتند و حتی از اهانت نسبت به وی هم ابا نمی کردند؛ اما وی نه تنها در مقابل آنان عکس العمل منفی نشان نمی داد، بلکه وقتی به این گونه افراد می رسید، در سلام کردن پیشقدم می شد و با موج نشاط و شادمانی در رفتارش اهانت آنان را نادیده می گرفت و بدین وسیله شیوه نامطلوب آنان را اصلاح می کرد و آنها را به خوبی فرا می خواند.

2 - خوش خویی: شهید کریمی در برخورد با مردم بسیار نرم خو و ملایم بود. این حلم و متانت موجب می شد تا چون پروانه بر گرد شمع وجودش جمع گردند و از سخنان او بهره مند شوند. همین عامل، سبب موفقیت او در بسیج مردم علیه ظلم و طاغوت می گشت.

3 - استقامت و پایداری: صلابت آن شهید در عرصه های گوناگون کم نظیر بود. هر چه از سوی مأموران رژیم فشار و شکنجه و ناملایمات می دید، مقاوم تر می شد و بر شدت و سرعت مبارزات خود می افزود. وی هر مصیبتی را که در این راه به سویش می تاخت، سکّویی برای تلاش های بعدی خود قرار می دادو با توکل به خداوند و استعانت از پیشگاه پروردگار بلاها را به جان می خرید، ابتلائات را بر خویشتن هموار می ساخت و هراسی به دل راه نمی داد.

4 - سخاوت: شهید کریمی بر اساس تربیت خانوادگی خود، دست پرورده سخاوت بود و در میهمان نوازی و پذیرایی از افرادی که به خانه اش می آمدند، اهتمام وافری داشت. او از بذل آنچه در اختیار داشت بر نیازمندان، اکراه نداشت و بر حسب توانایی ها و امکانات خویش، حاجت این گونه اشخاص را برطرف می کرد و برای رفع مشکلاتشان با تمام همت می کوشید. وی چون بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسؤولیت های اجتماعی را پذیرفته بود، به این ویژگی اهتمام خاصی ورزید.

5 - مسؤولیت پذیری: از ویژگی های بارز آن شهید به خون خفته، همین احساس مسؤولیت بود. این خصوصیت وی را از گوشه خلوت و انزوا، به سوی یک زندگی اجتماعی پرتکاپو سوق داده بود و پیوندی عمیق بین سعادت او با سرنوشت دیگران ایجاد کرده بود. به همین دلیل وقتی مشاهده می کرد، مردم به لحاظ ناآگاهی از معارف دینی مشکلاتی دارند و نسبت به اوضاع زمان در بی خبری نسبی به سر می برند، به منطقه نوشهر آمد و در فرصت های پیش آمده، به افزایش آگاهی آنان در این زمینه ها پرداخت و وظیفه سنگینی چون مبارزه با ستم و از میان برداشتن موانع موجود بر سر راه نشر حقایق را به دوش می گرفت. او در امر به معروف و نهی از منکر، اهتمام به امور مسلمین منطقه و پیکار با دشمنان لحظه ای آرام نگرفت و به عنوان خطیبی توانا و سخنوری بلیغ در این مسیر گام نهاد.(16) وی همچنین برای افزایش اطلاعات مردم، به تدوین جزواتی در خصوص اصول عقاید اسلامی مبادرت ورزید.(17)
در سنگر مجلس

با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، شهید کریمی در جهت حفظ دستاوردهای این عطیه الهی و هدیه غیبی به سازندگی پرداخت و چون مسئله انتخابات مجلس شورای اسلامی مطرح گردید، به اصرار اهالی نوشهر و چالوس و با آگاهی کامل به این مسؤولیت خطیر و وظایف سنگین یک نماینده در راه صیانت از ارزشها و دفاع از نظام اسلامی، نامزدی مجلس شورای اسلامی را پذیرفت. او برای پرهیز از تبلیغات کاذب برای کسب رأی بیشتر، به کسانی که برایش فعالیت تبلیغاتی می کردند، می گفت:

«پس فردا نکند بگویند باید خواسته هر کدام از ما باید برآورده شود، خدمت دراین سمت باید به تمامی افراد منطقه صورت گیرد و رسیدگی به امور گروهی خاص، با ارزشهای اسلامی و اهداف نظام اسلامی مغایرت دارد و با روح این جانب نیز سازگار نمی باشد.»

سرانجام این روحانی آگاه و مبارز با رأی قاطبه مردم، به سنگر مجلس راه یافت و در موقعیت پیش آمده جدید، به فعالیت های خود ادامه داد و خدمات ارزنده ای را به مردم محروم منطقه تقدیم کرد.(18) یک سال کوشش و تلاش صادقانه وی همت والای این روحانی وارسته را می نمایاند.(19) البته او در کنار این برنامه ها از امور سیاسی نیز غافل نمی ماند و به افشای چهره نفاق و رسوا کردن ارتجاع منطقه می پرداخت. تلاش چندین ماهه او در دوران پس از پیروزی را می توان دراین محورها خلاصه کرد: دفاع از انقلاب اسلامی؛ مقابله با استکبار و اعوان و اذناب او؛ نفی جهالت و از بین بردن نارسایی های فرهنگی منطقه نوشهر و چالوس؛(20) خدمت به جامعه خصوصاً محرومان و ساکنین روستاها و مناطق عشایری.
دفاع از ارزش ها

شهید عمادالدین کریمی انقلاب اسلامی را بر سه اصل و یک محور متکی و استوار می دانست. از آن سه اصل، دو مورد آن منفی و یک مورد هم مثبت است: نخست شعار طرد الهه ها و خدایان مصنوعی و نفی ارتباطات و سلطه ابرقدرت های خارجی است -که از صدر اسلام هم شعار مسلمانان چنین بود: لا اله الا اللّه.- سوم اتکا به خدای یکتا و قادر متعال. وی در نطق پیش از دستور خود می گوید:

«... دشمنان خارجی و داخلی ما در جبهه های گوناگون، دارند با انقلاب می جنگند و مبارزه می کنند و عوامل و ایادی زیادی هم دست به دست هم داده اند. همان هایی که در گذشته رقیب و دشمن هم بودند و امروز ملت قهرمان ایران آن چنان وحشت و ترس و رعب در دل آنها ایجاد کرده که خصومت های چندین ساله خود را کنار گذاشتند و دست به دست هم دادند تا آن که انقلاب ما را از حرکت باز دارند...»(21)

چون جنگ تحمیلی عراق علیه ایران شروع گردید و برخی حکومت های منطقه به دفاع از متجاوزین پرداختند، ایشان آنها را به شدت مورد حمله قرار داد و از این روش رژیم های به ظاهر اسلامی انتقاد کرد و معتقد بود:

«باید این دولت های وابسته به ابرقدرت ها تحقیر شوند.»

به عنوان مثال وقتی که اردن به دفاع از صدام پرداخت، شهید کریمی گفت:

«همین اردن که 27 سال است شاه حسین دارد بر آن حکومت می کند، ببینید دراین مدت بر آن چه گذشته است. سال 1967 م بود که اسرائیل یک مرتبه، حمله کرد علیه سه کشور اسلامی اردن، سوریه و مصر و از مجموع این سه کشور حدود 68000 کیلومتر مربع زمین را اشغال کرد و به تصرف در آورد و این ها خاموش نشستند و در سال 1973 م چون اسرائیل در مقابل مصر و سوریه ایستادگی کرد و مشغول جنگ شد، همین اردن که حدود 5900 کیلومتر از سرزمینش توسط غاصبان صهیونیستی اشغال شده بود خودش را به خواب خرگوشی زد. اگر جمعیت عربی بود، تو که عرب بودی! و اگر تعصب مذهبی و مکتبی بود، تو که مسلمان بودی! چرا نفس نکشیدی و حتی یک تیر هم به سوی اسرائیل شلیک نکردی! و امروز داد عربیت و اسلامیت می زنی که آقا، عرب در خطر افتاده است بیائید از عراق حمایت کنید! تو نه غیرت عربی داری و نه تعصب مکتبی. برای آنکه تاریخ گذشته تو، تو را معرفی کرد.»(22)

آن شهید تأکید داشت:

«در مقابل توطئه ابرقدرت ها و فعالیت ها و تبلیغات عوامل استکبار، ما باید متحد شویم و اگر ملت همان وحدت را حفظ کند، و از موضعش خارج نشود، به هیچ وجهی نمی توانند ابرقدرت ها، با اسلام و ایران و مکتب ما بجنگند.»

همچنین او در این نطق خود از آنان که اظهار می داشتند آزادی نیست، به شدت انتقاد کرده و فرمود:

«این نعمت، مولود انقلاب اسلامی است؛ اما حد و مرزی دارد و باید کسی که از آن استفاده می کند، حریم ها را بشناسد و ازاهانت به مقامات، نهادها و مردم پرهیز کند و حقوق آحاد جامعه را محترم بشمارد.»(23)

در جوار عرشیان

وی سرانجام در روز هفتم تیر ماه سال 1360 درکربلای سرچشمه، به دست مزدوران استکبار به آرزوی دیرینه خود، یعنی شرف شهادت، دست یافت و در جوار عرشیان آرام گرفت و پیکر پاکش در قبرستان شیخان قم در کنار مزار عالمان و شهیدان این دیار، به خاک سپرده شد.

آنان که ندای حق شنیدند همه

با شوق به سوی حق دویدند همه

بر تن کفنی زاطلس خون کردند

در سنگر سرخ آرمیدند همه

از آن شهید چهار فرزند به نام های محمد (متولد 1342)، محمدتقی (متولد1344)، محمود (متولد 1345)، مصطفی (متولد 1359) و دو فرزند دختر به نامهای فاطمه (متولد 1351) و معصومه (متولد 1356) بر جای مانده است.(24)

پی نوشتها:

1 - جغرافیای کامل ایران، گروهی از نویسندگان تهران، وزارت آموزش و پرورش، ج دوم، ص 1140.

2 - در پرونده آن شهید به شماره 315، بنیاد شهید قم، این آبادی از توابع تنکابن تلقی شده که صحّت ندارد.

3 و 4 - «یادنامه شهدای هفتم تیر»، روزنامه جمهوری اسلامی، 8 تیر 1362، ص 8.

5 - شهدای روحانیت شیعه در یکصد ساله اخیر، علی ربانی خلخالی، ج اول، ص 536.

6 - پیشتازان شهادت در انقلاب سوم، ص 141.

7 - شهدای روحانیت در یکصد ساله اخیر، ج اول، ص 538.

8 - نک: مقاله «فروغ فروزان»، مجله نور علم، شماره، 53-52.

9 - به نقل از پرونده شهید کریمی، موجود در بنیاد شهید قم.

10 - شهدای روحانیت در یکصد ساله اخیر، ص 536.

11 - به نقل از پرونده شهید در بنیاد شهید قم.

12 - در پرونده آن شهید، این ناحیه از توابع نور تلقی شده که درست نمی باشد.

13 - یادنامه شهدای مجلس شورای اسلامی، روابط عمومی مجلس شورای اسلامی، ص 87 و 88.

14 - به نقل از پرونده آن شهید.

15 - همان و نیز پیشتازان شهادت در انقلاب سوم، ص 141.

16 - با استفاده از مطالب مندرج در پرونده آن شهید.

17 - شهدای روحانیت شیعه در یکصد ساله اخیر، ج اول، ص 536.

18 - «یادنامه شهدای هفتم تیر»، روزنامه جمهوری اسلامی، 8 تیر 1362، ص 8.

19 - پیشتازان شهادت در انقلاب سوم، ص 142.

20 - شهدای روحانیت در یکصد ساله اخیر، ص 537.

21 - از نطق شهید کریمی در هفتاد و سومین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در تاریخ 5 آذر 1359.

22 - شمع ها از گرمی مجلس حکایت می کنند (سخنان شهدای مجلس هفتم تیر)، ص 331.

23 - همان.

24 - به نقل از پرونده آن شهید.
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
کریمی, عمادالدین


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 00:49 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1